Whiston Secretaresse van Beatrix kent de studentenwereld Eisenhower stelt zich herkiesbaar IJsopruimingsdienst is situatie op de rivieren meester Naturalisatie Ind. Nederlanders uiterst moeilijke zaak PUROL NIEUWE LETDSCHE COUEANT 5 „Een groof voorrecht" Bureau aan het Noordeinde (Van een onzer verslaggevers) "\TAN ZELF SPREKEND noemt mejuffrouw mr. M. Meurs haar binnenkort te verwachten benoeming tot particulier secretaresse van H.K.H. prin ses Beatrix „een groot voorrecht". We hadden vanmorgen op het bureau van de Rijksdienst voor het Nationale Plan aan het Lange Voorhout te Den Haag het genoegen tegenover deze jonge vrouw (26) te mogen zitten. On danks haar ietwat schroomvallige terughoudendheid om iets over zichzelf te vertellen, werd wél duidelijk, met hoeveel plezier zij haar nieuwe werk straks zal beginnen. „Ik verwacht dat het nieuwe secreta riaat officieel 1 september zal worden opgezet en dan hoogstwaarschijnlijk in het oude paleis aan het Noordeinde in Den Haag. Hoewel het aanvankelijk in de bedoe ling lag, het secretariaat van prinses Beatrix onder te brengen in een groo' herenhuis aan het Lange Voorhout, is dit om praktische redenen afgesprongen. Dat het secretariaat in Den Haag worden gevestigd, acht mejuffrouw Meurs met het oog op de studie van de prin ses te Leiden gezien de korte afstand wel zo efficiënt. Voor haarzelf behoeft er verder ook niet veel te veranderen, omdat ze dan op haar oude adres de Belvédèreweg 23 te Sohevenlmgen kan blijven. Over de inleidende besprekingen die reeds met de prinses op Soestdijk heeft gevoerd, zegt ze dat dit informele con tact van zeer prettige aard is geweest. Praeses V.V.S.L. Hoewei zij niet dezelfde studierichting heeft gehad als de Prinses, die zoals men weet de sociologische kent heeft gekozen. is ze met d>e Leidde vrouwelijke studen tenwereld zeer vertrouwd. Zij nam daar zelfs een vooraanstaande plaats in als Praeses van de Vrouwelijke Verentgi-np voor Studenten. Door haar zeer nauwe relaties in, diie studentenwereld en mede op grond van haar persoonlijke kwali teiten werd zij in 19S2-'S3 uitgezonden naar Amerika, waar zij de lustrumvie ring in New York meemaakte ails repre sentant van de Nederlandse vrouwelijke studentenwereld en de gast was van het Hun ter-college. Mejuffrouw Meurs is in het toenmalige Batavia geboren en ging daar op de Jan Ligthartschool. Tot 1946 Is zij in In- dië geweest om daarna naar Hilversum te verhuizen, waar zij het Nieuwe Ly ceum. afdeling Gymnasium, bezocht. Aan de rijksuniversiteit te Leiden studeerde zij Nederlands recht, waar zij in 1954 doc toraal examen deed. XJET DRAMATISCHE bericht, dat pre- sident Eisenhower was uitgeschakeld vanwege een. hartaanval, dateert al weer van eind september vorig jaar. Het ty peert de belangrijkheid van deze figuur, dat er direct een soort van wereldma- laise ontstond. Dat zo iets zélfs een Elsen hower kon overkomen! Men voelde zich veilig bij het gezag, de kennis, de tact andere „keep I Vezklatsxdm mitxiebt smiling"-eig< schappen van „Ike" ongetwijfeld de centrale figuur, de man van het Witte Huis. Ofschoon Re publikein, kan men hem toch geen partijpoliticus noemen in engere zin. Hij zou zeker niet president der Ver. Staten geworden zijn, als hij niet de populaire oorlogsheld was ge weest. Men kan gerust spreken van een lichte angstpsychose bij de miljoenen aanhangers van zijn politiek, uit hun evenwicht gebracht door de gedachte, dat hij geen nieuwe candidatuur zou kunnen aanvaarden. In het Republikeinse kamp was, op de keper beschouwd, geen aan hem gelijk waardige figuur te vinden en in de De mocratische gelederen was Stevensons „ster" toch niet schitterend genoeg. De wereld werd er zich ton slotte van be wust, wellc een gemis het zou zijn, als Eisenhower niet meef als president op het Witte Huis zou terugkeren. Zelfs Russi sche leiders, de tegenstanders dus dei- westelijke politiek, schenen overtuigd te zijn van Eisenhowers nobele politieke doeleinden. De spanning heeft lang ge duurd, ups and downs in de berichtgeving over Eisenhowers ziekte en eventuele verdere plannen, hielden de spanning In tens gaande Reeds hadden de specialisten hem, zij het met enige reserve en aan hem zelf de eindbeslissing overlatende geschikt verklaard voor een nieuwe ambtstermijn En gisteravond ging het als een nieuwe 6chok door de ether, dat president Eisen hower, zij het onder bepaalde voorwaar den (o.a. met het oog op de fysiek zware eisen stellende verkiezings-campagne, die dus voor hem een tournee uitsluit) be reid is, zich opnieuw herkiesbaar te stel len. Al is dit volgens zijn eigen formule ring geen vraag, die men met een sim plistisch ja of neen kan beantwoorden, niet slechts de Republikeinen, maar mil joenen en nog eens miljoenen over heel de wereld, zullen hier met een positief „yes" op reageren. Men heeft nu een maal het. gevoel, dat met een Eisenhower aan de top de westelijke politiek in vei lige handen is. Zijn „rechterhand". de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Foster Dulles, staat veel meer op de achtergrond een schaduwfiguur. Daarbij komt. dat Foster Dulles in allerlei kwesties beslist geen gelukkige greep heeft gehad.. Men behoeft slechts te herinneren aan het slechts gedeeltelijk weerlegde, gerucht makende interview in „Life" als zou slechts het dreigende optreden van Ame rika hebben voorkomen, dat een nieuwe wereldoorlog zou zijn uitgebroken. Nog onlangs wezen wij op de aarzelende hou ding van Foster Dulles inzake de wape- ningspolitiek voor het Midden-Oosten. In de Ver. Staten nemen trouwens velen het standpunt in, dat de „State of the Union"-boodschap slechts dan kans maak te op praktische uitvoering, als Eisenho wer weer op het Witte Huis komt te zetelen. In het Congres zijn bovendien velen ongerust over de doelmatigheid van voortgeztte buitenlandse hulpverlening De jongste uitingen van rassendiscri minatie wijzen op het moeilijk hanteer bare probleem, de vele aspecten van het negervraagstuk. BIJ de vorige verkiezin gen was het juist de aantrekkelijke fi guur van Eisenhower, die ook grote winst boekte In de zuidelijke staten. Het vertrouwen, dat de hausse-periode in de Amerikaanse welvaart nu zal wor den gecontinueerd, geeft mede een ver klaring voor de jubelstemming bij dc Amerikanen. Sinds 1 mei 1955 is zij toegevoegd aan de directie van het bureau van de rijks dienst voor het Nationale Plan, waar men d'eze vriendelijke, intelligente en inspire rende jonge persoonlijkheid slechts node zal missen. Gevraagd naar haar liefheb berijen zegt ze, dat deze voornamelijk liggen op staatsrechterlijk gebied en ver der gaan haar interessen naar de lite ratuur uit In Noord-Rijn-Westialen Nieuwe actie voor het geannexeerde gebied De nieuwe (socialistische) premier var de Westdultse staat Noord-Rijn-Westfalen heeft gesproken over de „moeilijke standigheden". waaronder Duitsers in de door Nederland en België beheerde ge bieden zouden verkeren. „De toestand die door de' voorlopige en arbitraire grenscorrecties is geschapen, drukt onnodig op de goede betrekkingen tussen West-Dultsland en zijn buren' De regering van Noord-Rijn-Westfalen zal bij de Bondsregering stappen onder nemen om met de „bevriende buurlan den te onderhandelen over een akkoord gesloten op basis van gelijkheid en recht" Twaalt Friendships naar Australië Volgens het Amerikaanse vakblad Ame rican Avliation Daily zou de Trans Austra lian Airlines hebben besloten twaalf Fok ker F 27 Vriendships te bestellen. Deze toestellen zouden ter vervanging va Dakota's op de binnenlandse lijnen Australië worden ingezet. Bij Fokker wordt dit bericht voorbarig geacht, hoewel met de Australische maat schappij wordt onderhandeld. Men hoopt binnenkort een officiële bevestiging dit bericht te kunnen geven. Er zijn mensen die de zomer in hoofd (moeten) hebben terwijl het nog volop winter is. Zo ook deze mannen, die de strandstoelen bij tijds een goede beurt geven. Van onze speciale verslaggever) AL IS ER nog steeds sprake v een'„Duits gevaar", waar het de ijsgang op onze rivieren betreft, de situatie is over het algemeen geno men allerminst verontrustend. De ijsopruimingsdienst van de rijks waterstaat heeft tenminste goede moed dat hij met de huidige bleek middelen de situatie het hoofd zal kunnen bieden ar om het zover te krijgen gaan de „splinteractie" op de grote waterwegen onverminderde kracht verder. Mede daardoor zal het mogelijk zijn dat de Waal tot Lobith in enkele dagen vrij van Ijs zal zijn. Waarmee het gevaar dat de zware ijedam, die grotendeels nog ongebroken ter hoogte van Kaub tot ver voorbij Mainz in de Rijn ligt, bezworen zal zijn. Althans dat hoopt men Deze „men", het hoofd van de ijsop ruimingsdienst ir. A. H. Fabius, hoofd ingenieur van de rijkswaterstaat en diens plaatsvervanger lr E, M. H Schaank, hoofdingineun-dlrecteur rijks waterstaat directie bovenrivieren, heb ben ons voorgerekend dat dit „Duitse gevaar" tenminste vier dagen nodig zal hebben om tot het gebied by Gorkum en Werkendam door le dringen. Door de lage waterstand zijn langs de rivieren de uiterwaarden niet over stroomd. Gevaar voor de dijken bestaat op het ogenblik dan ook niet Het ge ar voor de dijken van de Gelderse IJs- sel, die toegevroren ls, wordt door de zich spoedig openende Waal aanzien lijk verminderd. De IJssel en de Neder- rljn verwerken dertig procent van het bij Lobith aangevoerde Rijnwater, dat thans gemakkelijk door de Waal opge-, vangen kan worden. Aangezien het IJs- sehueer dicht lag, had het breken van de IJsse] tot dusverre geen zin. Het Pan- nerdens kanaal lag eveneens dicht. Zolang de ijsbrekers op de beneden rivier hun splinterwerk onverdrotei voortzetten kan de toestand dan ook als volkomen onschuldig gekenschetst den. Nadat men de Rijn van Vianen tot Vreeswijk open heeft, zal aan het breek werk van het Amsterdam-Rijnkanaal begonnen worden. IJsprop van 28 km H°t zwaartepunt van al de breekacti- viteiten lag de laatste dagen wel tussen de brug van Zaltbommel en TIel, waar waar men opgescheept zat met een 28 kilometer lange ijsprop. Gistermiddag is ook deze versperring losgekomen. Wel ijn de twee zuidelijke doorgangen van de Bommelse brug nog versperd, maar de andere laten de ijsmassa vrij vlot door. Dat het hier Inderdaad om een ;a gaat. leert een kleine berekening, die tot uitkomst heeft: een kleine mil joen ton aan ijs Zolang er licht aan de hemel ls. wordt door de vloot van ijsbrekers gevaren ZAANHAGEL De echte chocoladekorrels van echte chocola! 150 gram attractief strooipakje 68 cent IJsbrekers in de knel Ir. Fabius, die gistermiddag tijdens het gesprek op het Haagse Binnenhof vla de mobilofoon nog even ln contact stond met een smaldeel van vijf zwart lichte iisbrekers, die zich naar de brug van Zaltbommel hadden gespoed zuidelijke doorgangen vrfl te maki nam de laatste berichten. Die meldden dat slechts een overhaaste vlucht hen van het in beweging gekomen ijsveld dat hen dreigde in te sluiten kon redden Het verschil in hoogwaterstand tussen Tlel en de Bommelse brug is normaal twee metpr. maar was thans vier. waardoor het ijs een snelheid van vier meter per seconde kreeg. Lager op de rivier loopt die snelheid dan weer van 1 tot 1)4 me ter per seconde terug. Belangrijk was de mededeling, dat het gevaar voor het zich opnieuw zetten van het ijs nu wel geweken is. Komt deze •spelling uit. dan zullen de zes tot acht ijsbrekers. die t dinsdag in slaag de weg ln het Hollands Diep en de we Mcrwede vrij te maken, zich alleen behoeven te beperken tot het ver- x versplinteren van de aandrijvende massa om de Moerdijkbruggen voor ntasting te vrijwaren. Het ijs kan dan bij eb ongedwongen naar zea afstro- bith voert thans 1250 kubieke meter r per sec aan tegen 2200 normaal. Overstromingen zouden pas onvermijde- zijn, zo werd te verstaan gegeven, als deze aanvoer de 13000 kubieke meter •schrijdt. Doch dit is bij Ijsgang nog Iets ongekends. De Maas zal haar ijs ook bij de tegen- oordige waterstand kwijt kunnen. Belangrijk ls thans de vraag hoeveel °erslag in het Rijngebied bij deze dooi zal vallen. Hoe de afloop van deze „krachtmeting" zal zijn is niet te zeggen, maar er moet toch heel wat gebeuren eer men over zeer hoog water kan spre ken. Het Duitse Nederrijngebied vormt een g-root opvang-reservoir voor dit wa ter, dat door de bevroren gronden snel afvloeit naar de Rijn en de voornaamste zijrivieren als Moezel. Main en Neckar. Alles bij elkaar ziet het er dus naar uit, dat de gene met haar explorieven er ditmaal niet aan te pas zal komen. ,Daar heb je 'm nou!" de b-e-t-e-r-e KING SIZE stukken b-e-t-e-r! Kan Kamerjid ook S.E.R.-lid zijn? (Van c parlementsredactie) In de Tweede Kamer is men het niet ms over de vraag, of het lidmaatschap m de Sociaal-Economische Raad al dan niet verenigbaar is met het lidmaatschap de Eerste of Tweede Kamer. Een groot aantal leden wijst in een voorlopig verslag een combinatie van beide func ties af en hoopt, dat de onverenigbaar heid zo spoedig mogelijk wordt vastge legd. Deze leden achten het onjuist, dat leden van de Staten-Generaal als leden de S.E.R. meewerken aan adviezen de regering, waardoor ze. indien de zelfde onderwerpen aan de Kamers wor- voorgelegd, gebonden zouden zijn het standpunt, dat ze In de Raad hebben Ingenomen. Het gevaar ontstaat dan. dat de leden niet meer geheel hun standpunt in het parlement kunnen ba- Andere leden, die tegen een combina- e van beide functies geen bezwaar heb ben. zijn van mening, dat de onafhanke lijkheid van de leden der Staten-Gene raal, tevens leden van de S.E.R., nog nooit in het gedrang is gekomen. De praktijk heeft dit wel bewezen. Het hier- n gesignaleerde gevaar betreft al leen de adviesgevende functies van de S.E.R. Bij de andere taken van de Raad van enig gevaar niet worden gespro- ..Maidenspeech" van prol. Van Oven Zij moeten gevolgen van hun daad aanvaarden (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming de begroting justitie aangenomen, nadat deze door de nieuwe minister van justitie, prof. Van Oven, was verdedigd. Een belangrijk punt ln 's ministers rede as de verkeersonveiligheid. Prof. Van Oven bleek niets te voelen voor het denk beeld van zijn partijgenoot Cammelbeeck in wegenwachten een opdracht als c zoldigd veldwachter (met verbaliseerbe- voegdheid) te verlenen ten einde het keersgevaar te beteugelen. Dit zo' strijd z(Jn met de taak van de wegenwacht, die hulp en advies moet verstrekken aan het publiek. Het zou bovendien een vreemde figuur zijn, wanneer de A.N.W.B. verbaliserend op gaat treden tegen zijn Baron De Vos van Steenwijk (V.V.D.) had dinsdag geklaagd over het t naturalisatiebeleid van de regering Nogmaalsgéén misbruik De 3500 woningtellers kunnen binnenkort op pad Kamer akkoord (alleen C.H.U. tegen) (Van onze parlementaire redacteur) "JI/TET DE STEMMEN van de C.H.U.-fractie tegen is de Tweede Kamer J-7-i- gistenniddag akkoord gegaan met het wetsvoorstel om binnenkort een algemene woningtelling te houden. Niet minder dan 3500 tellers zullen dit enorme werk gaan verrichten. Op uitdrukkelijk verzoek van verschil lende Kamerleden deelde minister Witte nogmaals mede, dat de gegevens van deze telling niet voor andere doeleinden, dan voor het verkrijgen van inzicht in de omvang en de samenstelling van de woningvoorraad, zullen worden gebruikt. De heren Stapelkamp (ar.) en Bom- mer (soc.) vroegen deze verklaring, om dat zij vreesden-, dat vele bewoners de i feiten zullen verzwijgen uit angst ïventuele inwoning. Óf dat men be trapt zou worden-op olandestiene bewo ning. Het gaat dus om een goede docu mentatie. De vragenlijsten zijn beslist niet klein. De heren Ritmeester (lib.) en Beernink (c.hvroegen zich dan ook af of dit werk wel in augustus gereed zal zijn e c.h.-afgevaardigde vond deze telling •erbodig. Zij levert weer veel admini stratieve rompslomp op en dat terwijl alle gegevens bij de gemeenten bekend zijn. Daar was de bewindsman het niet mee eens. Er Is, zo reide hij, nog al ver schil van mening hoe de cijfers van 1947 geïnterpreteerd moeten worden. De lijvi ge instructies voor de tellers vond de heer Beernink belachelijk. De 3500 bel lens moeten zich bezig houden met bed steden en bunkers. De heren van Vliet (kath. v.), Bommer (soc.), Stapelkamp i.r.), Ritmeester (lib.) en Gortzak com.) zagen het nut van deze telling 'el in Van 8 tot 21 uur De heer Van Vliet had wel enige be varen tegen het feit, dat de tellers reeds m acht uur aan de bel kunnen trekken. Dat ls voor sommige mensen een onmo gelijke tijd. Net zo goed trouwens als onds negen uui*. Hij stelde voor om de telling te doen plaatsvinden tussen 9 's ochtends en 7 uur 's avonds. Aan ronduren wilde de bewindsman ech ter niets veranderen, Het zal nog wel eens voorkomen, dat de vrouw des huizes de teller verwijst naar de avond als de man thuis is. Maar hij begreep dat bezoek om 8 uur 's ochtends wel i hinderlijk kan zijn Daarom zullen dé gemeentebesturen verzocht worden het tijdstip van bezoek af te stellen op de sard van de gezinnen en de aard va buurt. Overeenkomsten In het begin van de middag werd het laatste voorstel tot grondwetswijziging z.h.s. aangenomen. Het ging over de buitenlandse betrekkingen. Drie. jaar ge leden is hel traktatenrecht herzien. Toen Is do mogelijkheid van de stilzwijgende goedkeuring van overeenkomsten opend. De mogelijkheid Is nu geschrapt dat de Kamer kan verklaren geen uit spraak te willen doen-. Deze bepaling leverde moeilijkheden op omdat vijfde deel van het aanital Kamerleden een uitspraak van de Kamer kon vragen-, terwijl de Kamermeerderheid die uit spraak kon tegen gaan. Nu wordt er geen stilzwijgende goedkeuring ver leend als er ccn wetsontwerp wordt ge vraagd door of namens één der Kan of door tenminste 1/5 van het grond- telijk aantal leden. Dit moet dan binnen dertig dagen gebeuren. Ruwe, schrale huid Tucfi is het zo Foenix ontstond in liet brein der Egyptenaren de gedai de Re ludklev ,ix vertelden de meinen, dat hij nd had en met purper tooid. Eens in de 500 jaren bracht deie vogel uit Arabië het lijk van syn vader de ^zonnegod" Re'In Hdiopoli.™Tevlm wordt van dit dier verteld dat hy zich zelf verbrandde op een nest van spece rijen al» hij sijn einde voelde naderen, waarna hij weer verjongd uit de as herrees. In de 16de en 17de eeuw had men in het weiten weinig moeite met dergelijke vreemdsoortige verhalen, die grif geloof vonden, alhoewel sommige schrijvers reeds stekelige opmerkingen hierover lieten horen. Maar toen de onderzoekin gen op allerlei gebieden een wat weten schappelijker basis hadden gevonden, ging men zich eens afvragen welke wer kelijk beslaande vogel in de oudheid toch eigenlijk voor de vogel foenix werd aangezien. In een nog niet zo lang geleden verschenen werk waarin op populaire wijze alle levensraadselen in een handomdraai worden opgelost en verklaard, wordt met klem van redenen betoogd dat het mannetje van de neus hoornvogel als de hoofdpersoon van de foenix-legende moet worden aangezien, aangezien dit dier tijdens de broedtijd met grote zelfopoffering het in een hoorn holte verstopte vrouwtje verzorgt, zonder een ogenblik aan zichzelf te denken. Hel mannetje vermagert in deze periode sterk en ziet er uit of zijn laatste uurtje ge slagen heeft. Wanneer het goed door voede wijfje tenslotte weer te voorschijn treedt, zou dit de indruk wekken of de APFlAARSlESSeNAAR CjROTB K6QK VENRAy neushoornvogel zich verjongd heeft en in pen nieuwe gedaante is opgetreden. Dit is ongetwijfeld aardig gevonden, maar in verband met de vogel foenix lijkt deze verklaring naar niets. De neus hoornvogel lijkt geen zier op de adelaar en komt bovendien in heel Egypte en Arabië niet voor. De Egyptenaren kenden de heilige vogel bennu; dat was een soort reiger die als de ziel van Re werd beschouwd. Wanneer men nu dit dier als symbool van de zon (Re) opvat, is het begrijpelijk, dat hy uit het onsten (Arahië) knml en telkens opnieuw uit vlammen mort verrijzen. Naar aanleiding van de verhalen die de Grieken in Egypte over deze heilige vogel hebben gehoord, is wnarschijnlijk de legende over de vogel foenix ontstaan, waarbij zjj zich de adelaar voor ogen hehben gehouden, de vogel die zijn veren ver liest, welke echter weer aangroeien, zodal hij als symbool der onsterfelijkheid gold. Oorspronkelijk als zonnesymbool. kwam hij ook voor als attribuut van de hoogste godheid. Bü de Grieken was Rij bijv. de heilige vogel van Zeus en koml daarom vaak op oude Griekse munten voor. Deze symholiek heeft zich gehandhaafd in de zg. adclaarslcssenaar, waarop hel Epistel- en Evangelieboek wordt gelegd, en waar de adelaar meestal Johannes symboliseert, doch soms ook Christus die de duivelse machten overwonnen heeft, zoals in de Grote Kerk te Venray. Daarover een volgende kee (Nadruk verboden) opzichte van de Indische Nederlanders. Op het ogenblik liggen 10.000 aanvragen te wachten van Nederlanders, die uit In donesië willen repatriëren. Dit schept, gezien de huidige woningnood, bitzonder grote problemen. Deze zonden nog den vergroot, wanneer de ongeveer 20.000 personen, die om economische rcdenct indertijd het Indonesische staatsburger schap hebben aangenomen, maar nu weei voor de Nederlandse nationaliteit opteren zonder meer worden genaturaliseerd. Ook de regering is begaan met hun be klagenswaardig lot, maar zij ls var mening, dat deze mensen de gevolgen var hun daad zullen moeten aanvaarden. Over de kwestie van het Haarlemse huwelijk wilde de minister niet spreken. Wel heeft prof. Van Oven een enkele opmerking gemaakt over het geval Anneke Beekman. Met zijn partijgenoot Cammel beeck was hij het eens. dat geen pressie moet worden uitgeoefend op de redactie van het Limburgs dagblad, dat de brief van Anneke heeft gepubliceerd. Hier is geen sprake van medeplichtigheid aar misdrijf. Bovendien bestaat de mogelijk heid, dat de redactie niet op de hoogte is van de verblijfplaats van het kind. De minister zeide voorts niet de indruk hebben, dat de Belgische justitiële au riteiten onvoldoende medeioerking heb ben verleend bij de opsporing van het Jodinnetje. Na de vorst Lof van minister voor de Spoorwegen (Van onze parlementsredactie) Bij ernstige stagnaties in het spoorweg vervoer plegen de Nederlandse spoorwe gen een beroep te doen op de autobus- en toerwagenondernemingen in de omgeving van de stagnatie, ten einde het reizigers- vervoer weer op gang te brengen. Bij de stagnaties, die aan het begin van de vorige maand kwamen als gevolg van de plotse ling ingetreden felle vorst, Is eveneens een beroep gedaan op in het gebied ge vestigde ondernemingen. Daardoor kon autobusmaterieel meestal spoedig worden ingezet. Een enkele maal echter konden geen autobussen worden gebruikt, omdat de wegen onberijdbaar waren, zoals tus sen Amersfoort en Zwolle het geval is geweest. Ook de geregelde autobusdien sten op dit traject konden toen hun dienst niet uitvoeren. De minister van verkeer en waterstaat beantwoordt met het bovenstaande de vragen, die het Tweede Kamerlid Viscb (kath. v.) hem op 4 februari J.l. schrifte lijk heeft gesteld. De bewindsman meent, dat de Spoorwegen alles hebben gedaan om de vervoersstagnatie zoveel mogelijk op te vangen. Carel Briels met spel in Monaco Ook Scheveninigse vrouwen naar voiaielijk huw dijk De Ned. regisseur Carel Briels heeft van de autoriteiten te Monaco de officiële toestemming ontvangen voor het geven van een grote openlucht-manifestatie in het stadion van Monaco ter gelegenheid van het huwelijk van Prins Rainier van Monaco en de Amerikaanse filmster Gra ce Kelly. Het leidende principe van de show, al dus de heer Briels, zal zijn de ontmoeting van een Amerikaanse vrouw met het oude Europa. Het bruidspaar zal worden ingeschakeld in het verloop van de voorstelling. Er worden extra tribunes gebouwd, waar door 20.000 mensen het spel kunnen zien. Ons land is in het spel vertegenwoordigd door Schevenngse vrouwen Het burger lijk huwelijk wordt 18 april en het kerke lijk huwelijk 19 april in Monaco vol trokken. Verzen-ding van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het 9chip vermeld: Argentinië: ms Alberto Dodero 5 maart; Australië: as Iberia 10 maart; Brits Oost- Afrika: es Jean Laborde 5 maart; Canada: ms Seven Seas 5 maart; ss Grote Beer 10 maart; Ohili: via New York 7 maart; Ned, Antillen: ms Solon 5 maart; Nieuw Zee land: via Engeland 10 maart; Suriname: m Tiberius 6 maart; Unie van Z.-Afrika: ms Oranjefoniein 6 maart en Z.W.-Afrika: ms Stirling Castle 10 maart. Inlichtingen betreffende de verzendlngs- data van postpakketten geven de postkan- Soepele toepassing kleuteronderwijswet (Van oftze parlementsredactie) Aan kleuters dient niet dan in de uiter ste noodzaak de toegang tot de kleuter school te worden ontzegd. Vooral ln het lopende schooljaar zal daartoe, voor zo ver mogelijk, soepelheid in de toepas sing der wettelijke voorschriften moeten Worden betracht. Dit deelt minister Cals mee in ant woord op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid Peters (kath. v.). Hij voegt er echter aan toe, dat zijns inziens de gemeente- en schoolbesturen aan het begin van het nieuwe schooljaar bij de toelating van nieuwe kleuters erop toe moeten zien, dat niet, gelijk in het ver leden vaak het geval was. te veel kleu ters per school of per schoollokaal wor den toegelaten. emcenite Heerde) is vaw volgende week woensdag af onder num mer 06783 automatisch telefonisch be- berelkbaar. Fabriek me-ldii hoopvolle resultaten Kreeg nieuwe kankertherapie geen steun van L.O.K.? Een Nederlandse farmaceutische fabriek heeft verklaard dat een Bilthovense arts, die een nieuwe therapie had ontwikkeld voor kan ker in Nederland, geen medewer king heeft ondervonden voor zijn onderzoekingen op universitair ni veau. Deze publlkatie, geschiedt één dag na dat de „Landelijke organisatie voor de Kankerbestrijding" mededeelde, dat zij „intensieve belangstelling heeft voor elke behandelingswijze van kanker, waarvan gunstige resultaten worden vermoed". Zij verklaarde zich bereid „nieuwe behande lingsmethoden ernstig op hun deugdelijk heid te onderzoeken." iert jaren, aldus de fabriek, bestaat >n nieuwe behandelingsmethode voor kanker, waarvan reeds goede zy n de ikkeling van deze therapie, die ge vonden werd door een arts te Bilthoven, het Nederlandsch Kanker Instituut" door ln wetenschappelijke tijdschriften verschenen publikaties en mededelingen vooraanstaande artsen op de hoogte, arts en onze farmaceutische in dustrie zijn steeds bereid geweest alle idewerking te verlenen inzake het ver strekken van gegevens. Toen deze arts geen positieve medewer king In Nederland kreeg voor het klinisch onderzoek op universitair niveau, nodig voor de ontwikkeling van z(Jn therapie, heeft dc directie, die haar laboratoria ter beschikking van de arts te Bilthoven heeft gesteld, zich begin 1955 genoodzaakt gezien, zich tot buitenlandse universitei ten te wenden voor het verdere klinische onderzoek naar de waarde van deze the rapie. De directie van de fabriek kan zich niet onttrekken aan de indruk, dat de berich ten, die hier en daar in de pers versche nen over deze klinische ervaringen, tot dusverre door deze buitenlandse universi teiten opgedaan, mede hebben bijgedra gen tot de publikatie van het Landelijk Comité voor Kankerbestrijding. Deze be richten toch zijn zeer hoopvol en melden veel gunstiger resultaten dan met tot op heden bekende therapieën ooit werden bereikt. Indonesische rechters staken Maar zaak-Jungschlager gaat door De Indonesische rechters zijn voor on bepaalde tijd in staking gegaan, omdat de regering aan rechters en officieren van justitie hetzelfde salaris toekent. De rechtszaal te Djakarta was vanochtend leeg. Medegedeed werd, dat de stakende rechters geen nieuwe zaken zullen be handelen, maar wel de lopende zaken zul len afhandelen. De processen tegen de heren Jungschlöger en Schmidt zullen dus niet worden vertraagd. Truck in ijssalon, auto aan tafel Hintham, aan de rijksweg 's-HertogenboschNijmegen, reed gisteren een militaire truck door de muur van een ijssalon. Geen der inwoners was aanwezig en de chauffeur van de vrachtwa gen werd licht gewond. Het ongeluk geschiedde toen de chauffeur remde om een aanrijding met een overstekende wielrijder te voorkomen. De wagen begon toen te slippen. van een wethouder binnen. De wa gen schoot uit een bocht, reed tus sen twee bomen door en belandde door de muur in de eetkamer, waar de bewoners juist aan tafel zaten. Zowel de buspassagiers als dr aan de avonddis verzamelden kwamen met da schrik vrij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5