Jiicuiite $riftsrt)e (ütmraitl Ike opnieuw kandidaat fL_J Reacties Situatie op de rivieren meester Visum mr. A. C. van Empel zal niet worden verlengd Ook chr. bouwvakpatroons: alleen met prijsverhoging DONDERDAG 1 MAART 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hooidredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINK CHRISTEUJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken wStantoa«ttcligebleven tnyn kerl in tetfeaspoet" oorgang No 10591 President Eisenhower en zijn echtgenote, Mamie. Zonder twijfel heeft de moed en de morele, opofferende steun van mevrouw Eisenhower een rol gespeeld hij Eisenhowers besluit, zich weer kandidaat te stellen voor het presidentschap. Nederlandse hoge commissariaat niet langer erkend DE INDONESISCHE minister van buitenlandse zaken, mr. Ide Anak Gde Anak Agung, heeft te Djakarta aan de pers medegedeeld, dat het kabinet besloten heeft het visum voor de Nederlandse advocaat, mr. A. C. van Empel, niet te verlengen. (Dit visum loopt 11 maart af, terwijl dit oorspronkelijk vroeger afgelopen zou zijn. Kennelijk heeft hij dus nog gelegenheid gekregen mevr. Bouman te helpen bij de opstelling van het pleidooi voor de heer Jungschlager op 8 maart a.s.). sische nota's over de opzegging van de unie. waarin uitwisseling van ambassa- Lichamelijk volkomen in staat tot het presidentschap DWIGHT D. EISENHOWER is bereid, president van de Verenigde Staten te blijven, ondanks zijn betrekkelijk hoge leeftijd (66 jaar als hij zijn tweede leimijn ingaat) en ondanks zijn hartaanval van 24 september 1955. De president maakte zijn beslissing bekend tijdens zijn persconferentie van gisteren. In een speciale boodschap tot het Amerikaanse volk gaf de president gisteravond laat een toelichting op zijn besluit, zich kandidaat te stellen voor de presidentsver kiezing van november a.s. In zijn toelichtende rede ze ide de president, de kandidatuur voor een tweede ambtstermijn te aanvaarden, omdat hij zich lichamelijk volkomen in staat voelt, de belangrijke plich ten van het presidentschap te ver vullen. De président voegde er wel aan toe, dat hij het wat kalmer aan zou moeten doen, omdat zijn artsen hem een leven van ..geordende werk zaamheid" hebben voorgeschreven. „Ik moet mijn gewicht goed op peil houden, 's middags een wandeling maken, op tijd gaan slapen en tal van minder belangrijke sociale en ceremoniële plechtigheden laten schieten," aldus Eisenhower. Met i een lichte verheffing van stem ver volgde de president: „Van dit ogen blik af bestaat er niet de minste twijfel, dat ik alle thans belangrijke plichten van het presidentschap kan vervullen, zo goed als ik dat ooit heb gedaan!" (Dit zou Eisenhowers ant woord kunnen zijn op de democra tische beschuldiging, dat hij slechts een gedeelte van zijn tijd president kan zijn Red.). GEEN CAMPAGNE Eisenhower zcide, eecn uitgebreide erkiezingsreizen te zullen maken; een besluit dat h(j al vóór z(jn hartaanval had genomen. Over z(Jn programma voor bin nen- en buitenland zal de president in d« toekomst via de moderne verbindingsmid. delen mededelingen doen aan het Amc- held, welke de grondslagen vormen van dit land, eerbiedigt en dat uitgaat van het recht van elk individu op gelijke be handeling én kansen, dat de regeringsme thoden aanpast aan de zich steeds wijzi gende industriële, economische en sociale omstandigheden en dat het welzijn, de voorspoed en bovenal de veiligheid van de 166 miljoen Amerikanen als onveran derlijk ten doel heeft". (Men zie ook het Verklaarde Uitzicht). zie vervolg pag 5) Grote omzet in Wall Street New York, 1 Maart De beursmensen behoefden pe teren alleen maar te roepen: ..Hij doet het" en meteen ging Wall Street, dat de laatste tijd een af wachtende houding had aangeno men, omhoog. Alile aandelen spron gen bij het nieuws over de nieu we kandidatuur van, Ike dadelijk twee tot drie dollar* naar boven. De handel was zó druk, dat de bicker het niet meer kon verwer ken en op een gegeven moment 19 minuten achter was. Er werden 3 miljoen 900.000 aan delen omgezet tegen dinsdag nog 2 miljoen 540.000. Sinds 27 septem ber, de .zwarte dag", toen Eisen hower* hartaanval bekend werd, was er nu weer een record. Toen verwisselden 5 miljoen 500.000 aan delen van eigenaar. De koerswinsten werden later op de dag weer teniet gedaan doordat men overging tot winstneming. De vorige week was Wall Street reed* voorzichtig op de vermoedelijk gunstige verklaring van Eisen hower vooruitgelopen, maar niet temin was het gisteren wel een zeer enihhousiaste dag. Moeilijkheden nemen toe Anders geen ruimere arbeidsvoorwaarden EVENALS de neutrale bond heeft gisteren de Nederlandse chris telijke aannemers- en bouwvak patroonsbond besloten, tot verrui ming van de secundaire arbeids voorwaarden alleen over te gaan als deze in de prijzen mag worden doorberekend. Verwachtte men deze week nog dat de algemene vergadering het advies van haar hoofdbestuur (géén doorberekening) zou volgen, thans is gebleken dat slechts de r.k. bond dit stndpunt inneemt. Dat bevestigt onze mening (in de krant van maandag) dat de situatie in het bouw bedrijf zeer moeilijk is geworden. De vergadering van de NCAB wees gisteren in Utrecht 'het bestuursvoorstel af met 190 tegen 34 stemmen. De gehele dag, van 11 tot 5 uur, ging met de bespreking van dit punt heen. De waarnemend voorzitter. J. van Ess (Em- men), ging uit van de machtiging, die de algemene vergadering het bestuur in de cember gaf, om mee te werken aan uit- ;breiding der secundaire arbeidsvoor waarden (verlenging van de vakantie met de zaterdag en maandag, verbetering de uitkeringen aan weduwen en we en verhoging van de vakantiebijslag, bedragende 3 pet van de loonkosten). Toen werd gerekend met doorberekening. In de contractsonderhandelingen is dit verwerkelijkt, maar toen het contract ter góedkeuring bij de rijksbemiddelaars lag. kwamen de besprekingen van minister Zijlstra met het bedrijfsleven, waarbij dit op het hart gebonden werd mee te wer- aan de prijsstabilisatle. Afzonderlijk is daarna het vraagstuk van het bouw bedrijf besproken met de directeuren- generaal van de ministeries van econo mische zaken en van wederopbouw, maar de uitspraak van rijksbemiddelaars is tot dusver, dat de verbetering alleen kan worden toegestaan, als de toezegging wordt gedaan, dat deze geen invloed zal hebben op de prijsberekening. Daar staat naast, dat als de werkgevers de verbetering niet laten doorgaan, dit moeilijkheden geeft met de arbeiders. In de middagvergadering hebben de waarnemend voorzitter en de secretaris- drs. G. J. Stapelkamp en mr. P. Ach terhof o.m. gewezen op het feit. dat tegen het bouwbedrijf wordt aangevoerd, dat ongeoorloofde lonen worden betaald waar dus wél ruimte is. De moeilijkheid at er geen concreet cijfermateriaal geproduceerd kan worden over de ren- talibilteit van het aannemersbedrijf. Bestuursvoorstel Mr. Van Empel was namelijk door de Nederlandse regering aangewezen als ver dediger van de in Indonesië terecht staan de Nederlanders, doch rechter Maengkom weigerde hem tot de zitting toe te laten. Tevens verklaarde Anak Agung, dat de Indonesische regering het Nederlandse Hoge Commissiariaat in Indonesië niet langer als zodanig erkent, nu de Neder- I lands-Indonesische unie verbroken is. De status van het Hoge Commissariaat is nu die van de diplomatieke vertegenwoordi ging, evenals die van het „vroegere" In donesische Hoge Commissariaat In Den Haag, zo lang over de status van de vertegenwoordiging nog geen beslissing men is. Griep in Zwitserland De afgelopen acht dagen zijn in Zwitserland meer dan 50.000 griep gevallen gesignaleerd, waarvan ver scheidene met dodelijke afloop. N. A. van Wijk te Middelburg (Lib.), ais medewerker verbonden aan de stich ting Zeeland voor maatschappelijk en cul tureel werk, is benoemd tot burgemeester van Noordgouwe. HET WEERIN EUROPA fr.nMort 'MUnchen WEERBERICHT Veel wind Tot morgenavond verwacht De Bilt Over het algemeen veel be- wolking met tijdelijk regen. Krachtige tot stormachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig verandering in tem peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur) ZON EN MAAN Zon 7.26—18.23. Maan 0—24—9.14. Op 4 maart laatste kwartier. deurs wordt voorgesteld. De minister betoogde nogmaals, dat Indonesië in de strijd om Neder lands Nieuw-Guinea in de Verenigde Naties een nieuwe fase ingaat. In verband hiermede werd de Indone sische vaste vertegenwoordiger bij de V.N., Sudjarwo Tjondonegoro, opgedragen per vliegtuig naar Dja karta te komen ter bespreking van de nieuwe stappen. Zijn democraten toch optimistisch? New York, 1 Maart Gouverneur Avereil Harriman van New York verklaarde: ,-,Ik vertrouw op een democratische overwinning, niettegen staande het feit, dat de president zich de tweede maal kandidaat heeft ge steld". Harriman voegde eraan toe: „Eisen hower kan worden verslagen door een krachtige campagne. De politie van Dul les en Eisenhower in het buitenland heeft ons prestige ondermijnd en het vertrou wen geschokt". Ook oud-president Truman verklaarde: „Wij kunnen iedereen verslaan Loonoverleg wordt voortgezet (Van onze parlementaire redacteur) Na de geslaagde poging van de regering om de werkgevers- en werknemersorga nisaties weer om de tafel te krijgen is de Stichting van de Arbeid gistermiddag bijeen gekomen. Na de besprekin gen. die van half drie tot kwart over ze- hebben geduurd, is gebleken, dat beide partijen bereid zijn het overleg op basis van het S.E-R.-rapport voort te zetten. De deskundigen van de centrale organisati zullen de gegevens van dit rapport hier voor nader bewerken. Volmachten over Lacoste Generaal Ely stafchef van Frankrijk Par(Js, 29 februari. Het kabinet-Mollet heeft heden gene raal Paul Ely, voormalig lid van het mi litaire toporgaan der N.A.V.O., benoemd tot voorzitter van het comité der geza menlijke chefs-staf en Inspecteur-gene raal van alle strijdkrachten. Generaal Ely volgt als zodanig generaal Guillaume op. die resident-generaal in Rabat was, toen in augustus 1953 sultan Ben Joessef ballingschap werd gezonden. Sedert de terugkeer van de sultan ln Marokko werd de vervanging van generaal Gulllaum» verwacht. Het kabinet besloot voorts, Robert La coste. minister in Algerije, bijzondere volmachten te geven. rika 'Olk. „Als de republikeinse gedelegeerden (bij de natdowale cciwen'ie Red.) 'iemand ien, die actiever een verkiezingscam pagne kan voeren, dan zouden zij het- recht en de plich-t hebben, die kandidaat i te benoemen", aldus de president. (In' feite is Eisenhouwer de enige troef van de republikeinen: met Eisenhower kun nen zij de verkiezingen winnen; zonder hem winnen de democraten, aldus poli tieke waarnemers in de Amerikaanse hoofdstad. Red.) TUSSEN HAAKJES „Tussen twee haakjes", aldus Eisen hower, „enkele van mijn medische advi- zijn van mening dat de nadelige gevolgen voor mijn gezondheid minder groot zullen zijn als ik het presidentschap bekleed, dan wanneer ik mij in andere levensomstandigheden zou bevinden. Dat staat in verband met de oplettende zorg dde de artsen hebben voor een president. Eisenhouwer vervolgde: „Het werk. waarmee ik vier jaar geleden begon, heeft nog niet het stadium bereikt en draagt nog niet de vruchten die ik in één enkele ambtstermijn verwachtte. Als het Amerikaan e volk derhalve deze plicht nogmaals op mijn schouders wil leggen, zal ik voortgaan op de weg die door mijn medewerkers en mijzelf is uitgestippeld. Ik zal met ernst oprecht heid en enthousiasme de plichten van mijn ambt blijven vervullen". De president besloot zijn radiorede met de volgende woorden: „Zoals u a-Hen, naar ik hoop, weet, wijd ik mijn krachten aan een programma dat streng de begrip pen van politieke en economische vrij- Op het besluit van Eisenhower, zich kandidaat te stellen voor een tweede ambtstermijn als president van de Verenigde Staten, kwamen de volgende reacties binnen: PREMIER DREES: „Ik verheug mij over het feit, dat de gezondheidstoestand van president Eisenhower weer zo goed is, dat hij de moed heeft om zich weer kandidaat te stellen". LONDEN: Geen officieel commentaar, maar officieus tevredenheid BONN. Alle politieke leiders juichten het besluit van de president toe. Eisen hower wordt hier gezien als een warn voorstander van de Duitse hereniging. PARIJS. Tevredenheid: men ziet Eisen hower ale een man des vred€6 vriend van Frankrijk. MOSKOU. Het Sowjetpersbureau maakte Eisenhowers besluit in richt van één regel bekend. VER. NATIES. In V.N.-kringen te New York wekte Eisenhowers besluit geen verrassing; men acht zijn overwinning ROME. Gemengde gevoelens; het ge vaar van een „ha-lve ambtstermijn" en de onzekerheid over de keuze van de vice- president baren zorg. WENEN. De aandacht der politici is zo zeer gericht op de regeringscrisis, da*, aan Eisenhowers besluit weinig meer dan oppervlakkige aandacht is besteed, j BRUSSEL. Vreemde reactie: „De pre mier kan geen commentaar leveren, aangezien het een Amerikaanse llandse kwestie is Wiel sprong bij pompen uiteen; man overleden Bij het oppompen van een gerepareerde autoband van een vrachtauto in de garage 'de firma Schoone ln IJmuiden is gis teren een weinig voortkomend ongeluk gebeurd. Het wiel, dat uit twee halve velgen be stond, vloog tijdens het pompen uit elkaar. De eigenaar van het bedrijf, de 50-jarige S. Schoone, kreeg een helft tegen het hoofd en was op slag dood. Spoedig verplicht: Maximum snelheid voor bromfietsen 40 km/u Een voorstel tot wijziging van het we genverkeersreglement. waarin een maxi mumsnelheid van 40 kilometer per uur bromfietsen wordt voorgesteld, heeft het ministerie van verkeer en waterstaat verlaten. Hét zal nog door andere depar tementen worden behandeld, doch m?n verwacht, dat deze nieuwe bepaling be trekkelijk spoedig van kracht kan worden. Overheid en R.A.I.-bestuur waren reeds overeengekomen, dat fabrikanten en im porteurs slechts bromfietsen zouden leve- die niet sneller dan 40 km/u kunnen Het kruiende ijs van de Waal werkt zich tegen de dijken op. Dicht bij Rossum naderden de schotsen de huisjes op de dijk. De heer Van Es9 stelde ten slotte na- lens het hoofdbestuur voor, dat de ver gadering zou uitspreken: a) dat de regeringspolitiek van prijssta- bilisatie ook in het belang van de on dernemers in het bouwbedrijf is en In het algemeen ondersteuning ver dient; b) dat zij van oordeel is. dat er zo veel mogelijk naar gestreefd moet worden, deze politiek ook ln de bedrijfstak te verwerkelijken; c) dat de ln de bestekken en overeenkom sten voor lopende werken opgenomen verrekeningsbepalingen niet eenzijdig door de opdrachtgevers kunnen wor den geannuleerd; d) dat de verruiming van de secundaire arbeidsvoorwaarden als sociaal wen selijk, doorgang moet vinden. Hoewel de derde zinsnede nog in twee de lezing was toegevoegd en hoewel de laatste algemeen werd onderschreven, kon deze conclusie geen genade vinden bij de vergadering toen de voorzitter verklaarde dat aanneming betekende: geen doorbe rekening bij nieuwe werken. Vandaag zouden de besprekingen tus- ;n de organisaties van aannemers en die der werknemers doorgaan. In het laatst der vergadering werd nog uiting gegeven aan ernstige bezwaren tegen de methoden, waarmee Amsterdam bouwvakarbeiders uit andere streken probeert aan te trekken. Zwarte Ionen Vermelden wij nog, dat verschil lende afgevaardigden aandrongen op een zodanige mogelijkheid van ver hoging der goedgekeurde lonen, dat de zwarte lonen verdwijnen. Dit zou een gewetensconflict bij aannemers en arbeiders wegnemen. Secretaresse van prinses Beatrix Vragen over verdubbel de zuurkoolprijzen Het Tweede Kamerlid mevrouw Lips- Odinot (comm.) heeft minister Zijletra vragen gesteld omtrent de zuurkoolprijs, die van 10 gulden per vijftig kg op 1 februari zou zijn opgelopen tot 23 gul den per vijftig kg tegen eind februari. Vragen ei ster is van mening, dart deze prijsstijging op geen enkele wijze door de vorstperiode wordt gerechtvaardigd, dat de betrokken fabrikanten en groen tehandelaren op ontoelaatbare wijze ge bruik hebben gemaakt van de groente- schaarste om zich te verrijken, en vraagt de minister hiertegen maatregelen te Concentratiekampen. De secretaris generaal van het Int. verbond van vrije vakverenigingen, J. H. Oldebroek, heeft minister Molotof een telegram gezonden, waarin hij instemming betuigt met het verzoek van het Nationaal comité ter bestrijding van het concentratiekampen systeem, een delegatie naar de Sowjet- unde te mogen zenden. Nieuwe tactiek van het Kremlin JSAAC DEUTSCHER. bekend journalist, iteur en een groot ken- er van de Sowjetunie. heeft in de Londense Ti mes een beschouwing geschreven over de bete* kenis van het jongste Russische (20ste) partij congres. Deutscher begint mc'- er op te wijzen, dat het communisme z(jn macht ln twee stadia heeft ge vestigd: na de eerste wereldoorlog in Rusland en na de tweede wereld- yrlog in China. Volgens Deutscher zou derde stadium no Jig Kremlin toil de lev -n standaard in de commt nijtische landen zodan verhogen, dat het con zijn i het verder te verbreiden. Maar aangezien de sta dia steeds kwamen na een oorlog en de kans op een nieuwe oorlog ge ring is („oost en west zijn beide even beducht voor de gevolgen van een atoomoorlog"), heeft het Kremlin naar andere mogelijkheden gezocht. De tweede mogelijkheid tot verbreiding van het den, zegt Deutscher. Het '.en de eigen aistische grenzen eindelijk ook grote aan trekkingskracht zal kr\j- Om het levenspeil der massa's zodanig op te voeren denken de Rus sen volgens Deutscher 10 tot 20 jaar nodig 'ie heb ben. Maar het is duide lijk, dgt dit welvi Cor- b innen het IJze dijn alleen kan worden opgebouwd, als daarvoor delen ter beschikking kan toorden gesteld. In die tijd kunnen de Russen geen oorlog hebben: zü zullen dus aansturen op het behoud van de status- Daarnaast merkt Deut scher op. da.t Kroesjtsjef het parool heeft gegeven „dat er verschillende we gen naar het socialisme leidenEén dier we gen is samenwerking van de communistische par tijen vn de kapitalisti sche landen met de so cialistische partijen; de zogenaamde volksfront- gedachte. Om tot. deze samenwerking te komen, moet het revolutionnair? vuur worden gedoofd. Zoals Stalin in de twin tiger en dertiger jaren. aldus Deutscher, zo ziet Kroesjtsjef voor de ko mende jaren het beslis sende clement in de in ternationale klassenstrijd, vooral in de actie der communisten, waar ter ipereld. en niet i» verwerven van nieuwe machtsposities. Kr o sjef heeft besloten, de grote macht die het com munisme heeft verkrz gen. Ie consolideren. Mejuffrouw mr. M. Meurs, die binnenkort benoemd zal worden tot par ticulier secretaresse van prinses Beatrix, klaar voor de start. Zij zal haar nieuwe werkzaamheden in de loop van september beginnen, hoogstwaarschijnlijk in het paleis Noordeinde te Den Haag. Tot dien zullen deze worden waargenomen door mevrouw N. Smitt-Avis, parti culier secretaresse van de Koningin. Dat de nieuwe secretaresse ook sportieve interessen heeft, blijkt wel uit deze foto, genomen op het ter rein van het zweefvliegcentrum bij Teriet. In de cockpit mejuffrouw Meurs en naast haar een instructeur. Voor nadere bijzonderheden pag. 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1