Jlieutue £riïtscl)e GTuuraitl Goedkeuring nodig voor werken onder f 10.000 Ultimatum aan de rebellen Generaal Pereira geeft visie op proces-Jungschlager Turks schip gezonken in ijs van Westerschelde Kabinet-Harahap weigerde af te treden Wat doet Ike? WOENSDAG 29 FEBRUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste jaargang No 10590 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. ENSERINX CHR1STELlfK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .Stantuastlcfi Is gliebleoen tnyn bert In tegenspeel" Parijse mode voor dit voorjaar ZIE PAGINA 5 WONINGBOUW UITGEZONDERD Woningbouwbeleid aangepast aan de mogelijkheden (Van een onzer verslaggevers) TI/TEER DAN THANS het geval is, kan door de wijziging van het goed- keuringsbeleid voor woningbouw en invoering van een rijksgoedkeu ring voor bouwwerken van f 2.000 tot f 10.000 de in ons land aanwezige bouwcapaciteit produktief gemaakt worden. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft de gemeentebesturen vandaag van een aantal wijzigingen in het goedkeurings- en subsidiebeleid op de hoogte gesteld. Van nu af aan zal bij het woningbouwbeleid meer rekening gehouden wor den met de actuele situatie op de regionale en provinciale bouwmarkt. Voor werken met een bouwsom, gelegen tussen f 2000 en f 10.000. waarvoor een gemeentelijke bouwvergunning nodig ij en die betrekking hebben op herstel, on derhoud. verbouw, nieuwbouw, herbouw en uitbreiding van boerderijen, andere agrarische gebouwen, bedrijfsgebouwen voor handel en verkeer, gebouwen voor gezondheidszorg en hygiëne, kerken, scholen, gebouwen voor eredienst, opvoe ding, cultuur en ontspanning en over heidsgebouwen, zal wederom een rijks- goedkeuring worden vereist. Deze zal door de colleges van Burgemeester en Wethouders worden verleend, die daarbij niet aan een bepaald volume gebonden zullen zijn. Door deze maatregel kunnen de ge meentebesturen zelf enigszins regelend optreden ten aanzien van de kleine wer ken van onderhoud, verbouw en herstel „Kale" huurprijs Centrale voorzieningen in woonblokken Morgen treedt een Koninklijk besluit ln werking, waarbij wordt vastgesteld, hoe de „kale" huurprijs moet worden bere kend voor in complexen verhuurde voor oorlogse woningen en bedrijfsruimten, waarin ook vergoeding is begrepen voor uit een centraal punt geleverde diensten, zoals centrale verwarming, levering van warm water en liften. Deze „kale" huurprijs wordt gevonden door dc totale betalingsverplichting op 9 mei 1940 te verminderen met de varia bele kosten (water, gas, elektriciteit enz.) Om deze kosten te kunnen berekenen kan worden uitgegaan van de gemiddelde uit gaven ln de vijf aan 9 mei voorafgaande kalenderjaren. Tot dusver mochten de toegestane alge mene huurverhogingen slechts worden toegepast op de kale huurprijs, waarbij de supplementaire kosten na de verhoging mochten worden opgeteld. Indien dus de totale huurprijs van 9 mei 1940 wordt verminderd met deze varia bele kosten en die van andere diensteD vindt men de kale huurprijs van 9 mei 1940. Deze mag worden verhoogd met de sedert de invoering van de huurwet toe gestane huurverhogingen, waarbij de thans geldende kosten voor de diensten mogen worden bijgeteld. In bedoelde panden worden centrale verwarmingsinstallaties, liften enz. als onroerend goed aangemerkt, zodat de kosten van rente, afschrijving en onder houd van deze installaties reeds in de „kale" huurprijs zijn berekend. Daardoor ontstaat een zekere mogelijk heid om enige bouwactiviteit vrij te ma ken ten behoeve van de woningbouw (Zie vervólg pag. 4) Silhouet en Stroomlijn in Parijse Mode Het Parüse modeprogram. tva over we beain februari al uitvoerig vertelden, is. hoe veelzijdig ook, in enkele zinnen samen te vatten: meer accent op het silhouet, en meer stroomlijn voor de komende lente en zomer. Nu kunnen we u d foto's laten zien (op pagina 5). Hie alvast een voorproef je: een jeugdig gevalletje van Fath. in grijswitte wollen stof, met halfgesloten jasje en nauwsluitende rok. De roset. een nieuw detail, wordt meer aange troffen. Neutrale bond tegenover de confessionele Bouwondernemers verdeeld over de doorberekening in prijzen In tegenstelling tot de (neutrale) Ned. aannemers- en bouwvakpa troonsbond heeft gisteren de Ned. Kath. aannemers- en patroonsbond zich op een vergadering in Den Bosch uitgesproken voor verbetering der secondaire arbeidsvoorwaarden zonder doorberekening in de prijzen. Vandaag zou de Christelijke bond zich in Utrecht waarschijnlijk in gelijke geest als de R.K. uitspreken. Dat is voor de verhouding met de arbeidersorganisaties een lichtpunt, al blijft de situatie peni bel. De bij acclamatie aanvaarde motie (géén verhoging zonder doorberekening) wordt door het hoofdbestuur van de neutrale bond opgevat als een uitdrukke lijke opdracht. De motie nodigt het bestuur uit. met alle beschikbare mid delen ten krachtigste stelling te nemen tegen het regeringsstandpunt (géén doorberekening Op de vergadering van de R.K.-bond besloot men met 272 tegen 128 stemmen Nederlands verzet tegen Am. verkopen De Nederla, dse minister van buiten landse zaken. mr. J. W. Beyei., heeft ln de ministerraad van de Organisatie voor de Europese Economische Sar enwerklng te Parijs gevraagd om een nauwkeurig onderzoek naar de gevolgen van de ver kopen van Amerikaanse overtollige land- bouwvooTaden, die naar het oordeel van de Nederlandse regering oneerlijke con currentie betekenen. Intussen heeft de Amerikaanse minister van landbouw bekend gemaakt, dat de Amerikaanse regering voornemens is haar voorraad overtollige katoen op 1 augustus tegen concurrerende prijzen op de wereld markt zal panbieden. de prijsstabilisartiepoMtiek van de rege ring te steunen. Het college van rijksbemiddelaars zal worden verzocht, een zodanige verhoging van de vakantiebon waarde per 5 i bindend vast te stellen, dat met terug werkende kracht van 1 januari de kantie met twee dagen zal worden lengd en de vakantietoeslag met onge veer 2 procent zal worden verhoogd. Foster Dulles: Inschikkelijkheidsramp Washington, 28 februari De nieuwe partijlijn in de Sowjetunie is niet een nieuw beginsel, maar een nieuwe tactiek; de tweede ronde van de koude oorlog is begonnen, aldus de Ame rikaanse minister Dulles naar aanleiding van het 20ste communistische partijcon gres ln Moskou. Dulles voegde er nog aan toe: „De vrije wereld moet op haar hoede blijven; inschikkelijkheid zou tot een ramp kunnen leidenI" Benden bedreigen Makassar De opstandelingen in Zuid-Celebes zijn driester geworden, sinds zij er in ge slaagd zijn te ontkomen aan het optreden van de Indonesische strijdkrachten te land, ter zee en In de lucht, meldt A.P Zij hadden zich teruggetrokken in het ruwe bergland en moerassen en nu voeren zij een schrikbewind in het zuiden. Zij zijn zelfs doorgedrongen tot op ee stand van 25 km. van Makassar Ondanks de cencuur is het bekend geworden, d$t zij in Bonthain sinds dinsdag 1256 ge bouwen. waarorder vier scholen e moskeeën in de as hebben gelegd. Er zijn 25 vrouwen ontvoerd, twee mensen moord en vier gewond. In gevechten regeringstroepen zijr 17 opstandelingen gesneuveld er 16 gevangen. Sinds nieuw- laar zijn in Bons 25.000 hulzen verbrand Vragen in de Kamer over A'damse werving Het Tweede Kamerlid A. Stapelkamp (A.R.P.) heeft de regering gevraagd of voor de aanbieding van woonruimte in Amsterdam aan bouwvakarbeiders uit het noorden, die zich in de hoofdstad zouden willen vestigen, bouwvolume is toege wezen. Tevens wordt gevraagd, of de rijksarbeidsbureaus bemiddeling hebben verleend. De Nederlandse katholieke aannemers- en patroonsbond, die gisteren in 's-Herto- genbosch vergaderde, heeft in telegram men geprotesteerd tegen de Amsterdamse Dr. Drees jr. directeur rijksbegroting D. J. Gerritsen voorzitter Alg. Rekenkamer Dr. W. Drees jr, thans onderdirecteur van het Centraal Planbureau, zal waar schijnlijk binnenkort worden benoemd tot directeur der rijksbegroting bij het ministerie van financiën In deze functie volgt hij de heer D. J. Gerritsen op, die is benoemd tot voor zitter van de algemene rekenkamer. De heer Gerritsen, die morgen in functie treedt, komt in de plaats van drs. M de Bloeme, die met pensioen is. De heer Gerritsen werd in 1895 in Zwolle geboren en werkte o.m. bij de rekenkamer van Ned.-Indië. Op 1 april 1949 werd hij directeur van de rijksbe groting. Mi. L. G. Koiienhoist open! Keukenhof Nu de dooi eindelijk is ingevallen zul len de eerste lenteboden zich weldra aankondigen en komt ook de opening van Keukenhof dichterbij. De bloementen toonstelling zal dit jaar worden geopend door de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst. De juiste dag is nog niet bekend. Voor de jaarlijkse streekdag, die dit jaar in bet teken van Limburg zal staan, is als voorlopige datum vastgesteld don derdag 19 april >v Of het sneeuwt of dooit, jongens vermaken zich toch wel. Of al die nattigheid de ouders thuis 's avonds ook zo vermaakt, is een vraag, die moeilijker in beeld te brengen is Mollet vraagt bijzondere volmachten voor Algerije (Van onze correspondent) In een belangrijke radio-toespraak over de ernstige toestand in en maatregelen voor Algerije, heeft premier Mollet van Frankrijk gis teren onder meer da volgende plan nen en maatregelen bekendgemaakt. „Een slecht toneelstuk" „Proces is een slecht toneelstuk" In verband met de aantijgingen, die de Indonesische officier van justitie in het proces-Jungschlager voor het landgerecht te Djakarta meende te moeten richten tegen de Nederlandse militaire missie, heeft het hoofd der missie, generaal- majoor A. J. A. Pereira, verklaard, dat het requisitoir van Sunario getuigt van een armzalig dilettantisme, hetwelk er op gericht is de heer Jungschlager hoe dan ook schuldig te verklaren. Rechter Maeng- kom heeft echter het laatste woord. De Indonesische regering heeft de missie officieel waardering en oprechte dank betuigd voor de ernst en opoffering, waarmede zij drie jaar lang heeft bij gedragen tot de opbouw van de Indone sische strijdkrachten, benevens het weder zijds begrip en de goede samenwerking. Tevens werden drie plaquettes aangebo den. Dit is geschied twee jaar, nadat ge tuige Baden zijn verklaringen had afge legd. Vooraanstaande Indonesische mili tairen weten ongetwijfeld beter dan Sunario, maar als militair zijn zij niet in staat om daaraan ln het openbaar uit drukking te geven. Dit proces is niets anders dan een slecht toneelstuk, geschreven, opgevoerd en ge regisseerd door een groep waardeloze in dividuen. De Britse Daily Telegraph merkt op. dat een jammerlijke klucht een tragedie is geworden. De behandeling van de zaak was die van een achterlijk en barbaars volk, dat klaarblijkelijk geen begrip heeft voor rechtvaardigheid en recht. De on schuld van de verdachte is duidelijk. De Vandalen hielden huis op de Queen Mary Southampton, 28 februari Gedurende het afgelopen weekeinde hebben onbekende vandalen hulsgehou den op de 81.000 ton metende Queen Mary, die hier in dok ligt voor haar jaarlijkse grondige opknapbeurt. Er zijn talloze diepe krassen gemaakt in de gepolijste vloeren van de dekken en de hutten, honderden meubelstukken zijn beschadigd, lederen zittingen van stoelen zijn stukgesneden, het paneelwerk is gehavend en in de wanden zijn lelijke woorden gekrast. Het schip moet 7 maart naar New York vertrekken. Men hoopt de schade, die in de duizenden guldens loopt, dan hersteld te hebben. Gedurende het weekeinde was de Queen Mary geheel verlaten. Weduwe Trotski vraagt om eerherstel Parijs, 28 februari De weduwe van Trotski heeft president Vorosjilof van de Sowjetunie telegrafisch om eerherstel verzocht voor haar man en haar zoon, Leo Sedof. De weduwe beroept zich op het besluit van het 20ste partij congres in Moskou, dat veroordeelde partijleiders ln het verleden ten onrechte zijn aangeklaagd. politie heeft zelf toegegeven, geweld te hebben gebruikt om valse bekentenissen los te krijgen. De Nederlandse verdedi ging werd geïntimideerd door bedreigin gen met arrestatie en betogingen. Indone sië is een combinatie van oorlogvoerende onrijpe rassen. De mannen, die de rechts zaak leiden, strijden om de macht met gewetenloze mededingers en gebruiken haatgevoelens tegen buitenlanders om de steun van het publiek te winnen. Ouders lieten kinderen in de kou liggen Uit een justitieel onderzoek is gebleken, dat de twee kinderen (één van zeven maanden en één van twee jaar oud) van het gezin S.-K. te Hoeven (N.Br.) inder daad door verwaarlozing zijn overleden. De kinderen leden onder een zware verkoudheid. De ouders, die debiel zijn, hebben de kinderen in de koude laten liggen. Daar de ouders geestelijk onvolwaardig zijn. zullen tegen heen geen gerechtelijke maatregelen worden getroffen. Twee commodores Met ingang van 1 maart zijn tijdelijk benoemd tot commodore, kolonel G. H. Gij bels, thans chef personeel luchtmacht staf en kolonel W. den Toom, commandant van het commando luohtvaartopleidingen. Ultimatum aan de rebellen: leg bln- of e rdubbelde Franse strijdmacht zal tegen u optrekken. Is het over een maand rustig, dan zullen binnen drie maanden vrije verkiezingen worden ge houden ln Algerije. Met de gekozenen zal dan worden onderhandeld over de toekomst van Algerije. De nationale vergadering zal om spe ciale volmachten worden verzocht, op dat de Algerijnse kwestie grondig en snel kan worden opgelost. Iedere dienstplichtige za! voortaan een deel van zijn diensttijd ln Algerije moeten doorbrengen: een niet nader ge noemd aantal reservisten zal ln actieve dienst worden teruggeroepen. Dertigduizend man extra troepen vertrekken onmiddellijk naar Algerije om de veiligheid van de bevolking van Algerije te verzekeren. VERTRO UWENS VOTUM Vóór zijn verzoek om bijzondere vol machten kon Mollet de populariteit van zijn kabinet al meten door de stemming over de betaalde vakantie, een vertrou wenskwestie. Met 499 tegen 0 stemmen werd het wetsvoorstel aanvaard, volgens hetwelk iedere Franse arbeider voortaan een betaalde vakantie van drie weken krijgt. Overigens betekent deze uitslag niet, dat Mollet zeker is van de volmach ten: de Assemblée i6 in het verleden nogal huiverig gebleken voor regieringen die bij decreet beslissingen kunnen nemen. SCHERPE KRITIEK Bijna de gehele Franse pers heeft van morgen (woensdag) scherpe kritiek ge- Na aanvaring met Blommeisdijk De 33 opvarenden veilig aan wal HET Turkse stoomschip Sapanca (3900 ton) is gistermiddag ter hoogte van Bath in de golven van de Westerscheid* verdwenen, na aangevaren te zijn door de Blommersdijk (6855 ton) van de H.A.L. De opvarenden, dertig Turkse zeelui, twee vrouwen en een vierjarig jongetje werden gered en vonden later in de Zuid- bevelandse dorpen Hansweert en Krul- ningen een royaal onthaal. De Turkse kapitein Resad Erkurt ver telde gisteravond in het verenigingshuis Kaj Munk, hoe alles was gegaan. Plotse ling zat het Nederlandse schip recht voor ons. We lieten het anker noe vallen Maar vergeefs. De Blommersdijk ramdp ons van voren. De steven scheurde open en binnen enkele minuten zonk de Sapanca. Gelukkig was de ook bescha digde Blommersdijk juist langszij komen te liggen en konden de opvarenden over stappen. Alleen had men moeite met de twee vrouwen, die eerst niet durfden over te stappen. Toen de opvarenden van het Turkse schip door de inmiddels gearriveerde Bel gische sleepboot Scaldis van de Blom mersdijk waren overgenomen en in Krui- Zeer hoge opbrengst rijksmiddelen De rijksmiddelen hebben over Januari het buitengewone bedTag van f837,4 mil joen opgebracht tegen vorig jaar f774,8 min en hebben daarmede de maand- ramlng met f286 mta overschreden. Uil hoofde van de kohierbela6tingen werd f 104.4 min opgelegd, waarvan f72.2 min Inkomstenbelasting. In Januari is begon nen met de definitieve aanslagen-1954 doch het overgrote deel der opgelegd» aanslagen bestond uit resterende defini tieve aan6lagen-1953. De ontvangsten ut kohierbelastingen waren zeer hoog, name lijk f 487,9 min tegen in 1955 gemiddeld f200 min, waarvan f306.4 min schapsbelasting, in verband met de 8st» aanvullingsbeschikking vennootschapsbe- lasting-1942. Het nog in te vorderen be drag daalde met f383.5 min tot f923 min Bij de loonbelasting werkte de tariefsver laging door, doch zij bracht meer op dan januari 1955. De opbrengst der ver schillende middelen was in januari 195C (1955) in miljoenen guldens: Inkomsten f 156.9 (136.4), vermogen 12 (12,6), ven- nootech 306.3 241,2). grond 6,2 (7.8), ov.- nge kohierbelastingen 0.1 (0.1), loon 96.3 (86.2), dividend 7.2 (4,6). commissarissen 1.3 (0,9), verevening 39 (34(1), motorrijtui gen 6.3 (6,7), Invoer 43 (38,8), gedistilleerd 8,5 (10,1), bier 1,9 (1,7), suiker 8.4 (7,3). tabak 31,3 (19,6), omzet 81,9 (135,6), zegel 6,3 (4,2). registratie 7,1 (7,8), (9,1), vermogensaanwas 1.5 (1,3), gensheffing 0.5 (1.4). Onthoofd. Emile Buisson, de 54-jarlge staatsvijand nummer 1 van Frankrijk, is gisteren na 20 Jaar van diefstal en moord onder de guillotine gestorven. oefend op de aangekondigde Algerjje- politiek. Eén der scherpste critici was Servan-Schrelber van Mcndès-France's blad L'Express De rechtse bladen hebben kritiek om dat Mollet een staakt-het-vuren wenst en de Algerijnen verkiezingen heeft beloofd „ondanks hun dagelijkse massamoorden op onschuldigen". De linkse pers neemt het de premier kwalijk, dat hij de Alge rijnen met krachtiger militair optreden heeft gedreigd. Het premierschap blijft een moeilijke post in Frankrijk Oppositie verliet het parlement Het kabinet-Haharap heeft de eis van de oppositie, dat het onmiddellijk af zou treden, van de hand gewezen, waarna het parlement met 106 tegen 80 stem- gewelgerd heeft de tegen het kabi- ingediende motie van wantrouwen ran^ te geven boven het wetsontwerp verbreking der unie met Nederland. Interview met rebel Ben Bella AMOHAMMED ben Bel- lfA la, leider van het Al gerijnse bevrijdingsleger, heeft gewaarschuwd dat zijn beweging gedwongen zou kunnen worden, wa' pens uan het Russische blok te betrekken ai» Frankrijk het plan uit voert om op grote schaal versterkingen naar Alge rije over te brengen. Volgens berichten utl Frankrijk heeft de minis* ter voor Algerijnse zaken. Robert Lacoste, 200.000 soldaten extra aange vraagd alsmede verstrek kende militaire, politieke en economische volmach ten teneinde aan de Alge rijnse opstand het hoofd te kunnen bieden. In een Interview met Associated Press ver klaarde Ben Bella, die op het ogenblik te Cairo ver toeft. dat het Algerijnse bevrijdingsleger tot dus ver met succes tegen op permachtige Franse strijd krachten gevochten heeft maar dat versterkingen een werkelijk gevaar voor ztfn beweging vormden. „Wij kunnen het ons niet veroorloven, deze oorlog te verliezen", ver klaarde Ben Bella met de vuist op tafel slaand. Wij weten wat de strijd ons aan mensenlevens en ei gendommen gekost heeft. Ik zeg u ronduit dat wij- als wij door de Franse versterkingen met een ne derlaag bedreigd worden, wapens van het Sowjet- blok zullen betrekken. Ben Bella weigerde te zeggen, of zijn leger reed wapens koopt of dat het Sowjet-blok reeds aanbod gedaan heeft. Hij verklaarde met na druk dat vrijwel de enige bron de tot dusver op de Franse troepen buitge- maakte wapens waren ge- De Algerijnse leider was in het bezit van een met de hand geschreven rap port van zijn leger, waar in de wapens vermeld stonden, dte tn december tijdens vier kleine ge vechten in drie weken op de Fransen waren buitge maakt. Genoemd werden 139 geweren, vijf revol vers, vier handgranaten en een machinegeweer. „Wij hebben een grote hoeveelheid wapens op de Fransen buitgemaakt, maar het gebrek aa-i wa pens is nog steeds onze grootste handicap", zei Ben Bella. „Voor iedere gewapende man hebben wij vijf ongewapenden die bereid zijn te tech- Tegenover de lichtge wapende Algerijnen", al dus Ben Bella, heeft Frankrijk een kwart mil joen soldaten opgesteld die uitgerust zijn met de beste N A V O - wapens betaald hebben". Hierop nam de voorzitter R. M. Sartono, lid van de Partai Nasional Indonesia, ont slag. evenals de tweede voorzitter, Arudjl Kartawinata, die lid is van de Partai Sjarikat Islam Indonesia. De oppositie partijen verlieten vervolgens dv. zaal, voor dat de beraadslagingen over het wets- ontweip begonnen, waarna dit bij accla matie werd aangenomen. Zij hadden ge hoopt de opzegtlngswet zelf aan het nieu we parlement te kunnen voorleggen en met de eer van de verbreking der unie te kunnen strijken Oppositieleiders verklaren, dat er nu nauwelijks enige kans is overgebleven op samenwerking tussen de kabinetspartij Masjumi en de in de oppositie verkeren de P.N.I. en Nahdatul Ulama. Indonesië heeft gisteren de Verenigde Naties in kennis gesteld van de verbre king der unie. De Indonesische ambassa deur sprak drie kwartier lang met de secretaris-generaal der V.N.. Hammars- fcjöld. Gewoonlijk welingelichte kringen te Djakarta verwachten volgens Pia. dat het kabinet met de aanneming van het wets ontwerp tot verbrekim». der unie zijn taak voltooid acht en binnen enkele dagen zijn mandaat zal teruggeven. Morgen wordt de officiële uitslag der parlementsverkie zingen bekend gemaakt en drie weken daarna kan het nieuwe kabinet zijn ge vormd. Oefen-wedstrijd tegen Franse kampioen op 7 maart Woensdag 7 maart zal het voorlopig Nederlands elftal, me* het oog op de ont moeting DuitslandNederland. (14 maart) een oefenwedstrijd spelen ln het Feye- noord stadion te Rotterdam tegen de kampioen van Frankrijk „Stade de Reims". Aanvang half vijf. Vanmorgen is het woonhuis en de boerderij, bewoond door W. de Lange te Muniniikeburen geheel uitgebrand, doordat bij het aansteken van de kachel in de woonkamer petroleum werd gebruikt. De boerderij was verzekerd. ningen aan land werden gezet, stond voor hen pen warme maaltijd gereed. De Blnm- mersdijk bleef voor Hansweert liggen. Het schip zal waarschijnlijk in Vlissln- gen worden gerepareerd. Bij het verhoor van de opvarenden door de rivierpolitie deed zich nog een pijnlijk incident voor. Een der vrouwen bleek clandestien te zijn meegevaren. Zij zou in Vlissingen van boord gegaan zijn. De poli tie heeft haar vandaag naar Brussel te ruggestuurd, waar zij woont. De beman ning is vandaag naar Antwerpen terug gekeerd. De aanvaring geschiedde, door dat de Sapanca uit het roer liep. Van het schip steekt nog een gedeelte boven het ijs uit. (Speciale correspondentie) Washington, 29 februari Zal Dwight D. Eisenhower zich kandidaat stellen voor een tweede ambtstermijn als president? Vandaag zullen wij het weten, voorspellen de mensen die ons al wekenlang ver zekeren dat zij „op de hoogte zijn". De president zal zijn beslissing bekend maken óf tijdens zijn persconferentie van hedennamiddag óf vanavond, in zijn ra diotoespraak tot het Amerikaanse volk. Als wjj William Winter van de Ame rican Broadcasting Cy. mogen geloven, dan heeft Eisenhower besloten tot een ..second term". Winter zei dit in z(|n avonduitzending voor de westkust, nadat hü „inzage had gehad van het ontwerp voor Eisenhowers radioverklaring". Duikt getuige Baden weer op? In de 42ste zitting der zaak-Schmidt voor het landgerecht te Djakarta werd medegedeeld, dat de volgende zitting 12 maart gehouden zal worden. De rechter wil dan de onlangs spoorloos verdwenen getuige Baden horen, benevens de ge tuigen Ulmer. Hofman en Taji bin Adl uit Tjiparaj. Heden werden twee getuigen uit Tjiparaj gehoord, die beweerden de heer Schmidt in een dorp gezien te hebben, terwijl de legendarische Bos, alias John nie. daar ook verbleef. Het kwam na af loop niet tot een betoging, omdat de poli tie goed de wacht hield bij het vertrek van verdachte en de verdedigster, me vrouw Bouman. Heden: knieval voor de man... De Etna werkt weer Catania, 29 februari De Etna-vulkaan op Sicilië werkt weer. De grootste actieve vulkaan van Europa spuwt een onheilspellende kolom zwarte rook uit; een grote massa gloeiende lava stroomt uit de krater. Vulkanologen houden rekening met de mogelijkheid, dat er door deze uitbarsting een nieuwe opening ontstaat in de noord oostelijke krater, die al meer dan 24 uur werkt. HET WEEBIN EUROPA windstil wzw windstil NNW Nu en dan regen Tot morgenavond verwacht De Bilt: I Overwegend zwaarbewolkt met nu en dan regen of mot regen en plaatselijk nevel of mist. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN HOOGWATER SCHEVE NINGEN 29 februari 513 v.m.; 5 30 n m. 1 maart 5.52 v.m.; 6.10 n.m.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1