3=6 Geen schampere opmerkingen over woningcartotheek Grote watermassa's werden uit Rijnlands boezem gezogen De heer J. Labordus verlaat de P.T.T.-dienst kleurenfotografie NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 Politie en particuliere lieldadigheid S. Krist te Enschede benoemd tot directeur Sociale Zaken "l^OOR MEN tot de benoeming van de heer S. Krist te Enschede tot direc- iteur van de dienst voor sociale zaken kon overgaan, vergaderde de Leidse raad gistel-middag niet minder dan een uur in het geheim. De rest van de agenda ging er vlot door. Alleen over de woningcartotheek en het nieuwe materieel voor de politie vielen nog enkele woorden. Binnen twee uur waren alle agendapunten de hamer gepasseerd. De opvolger van dr. S. Rozemond, de heer S. Krist, verwierf 29 stemmen, vijf waren er voor de heer E. A. M. Pleij, thans adjunct-directeur van de Leidse dienst voor sociale zaken, en één stem was blanco. De heer Krist is 37 jaar oud. Hij werd geboren in Opsterland (Friesland), be zocht de h.b.s. te Drachten en kwam daar na in dienst der gemeente Beetsterzwaag. In 1952 werd hij benoemd tot chef van de afdeling maatschappelijke zorg te Almelo en op 1 september 1953 tot adjunct-direc teur van de dienst voor sociale zaken der gemeente Enschede. Hij is docent aar verschillende scholen voor maatschappen lijk werk. Burgerijionds Tot leden van het bestuur der stichting ..Burgerijfonds van Leiden" werden ge kozen de raadsleden Aalders, Hagens Van Weizen. Mej. I. K. L. Metzlar werd benoemd tot onderwijzeres aan de open bare lagere school Damlaan, de heer D. Cossee tot onderwijzer aan de openbare school voor v.g.l.o. Oude Vest en mej. A. H. A. Alta tot onderwijzeres aan de open bare opleidingsschool voor gymnasium en h.b.s. Du Rieustraat. De benoeming van mej. A. E. -Verbrugge tot onderwijzeres aan de openbare lagere school Driftstraat ging niet dooi-, omdat mej. Verbrugge zich had teruggetrokken. De Leidse politie krijgt haar station cars, motoren met zijspannen en mobilo foons. De heer Meester (P.v.d.A.) be pleitte een no| sterkere uitbreiding van het rollend materieel, liefst met kleinere wagens, om nog sneller en behendiger de nauwe Leidse straten te kunnen door kruisen. De voorzitter deelde mede, dat de noodzaak van een dergelijke uit breiding al wordt onderzocht. Cartotheek Omdat dit jaar toch van rijkswege een woningtelling moet worden gehouden, stelden B. en W. voor, thans tot de in stelling van een woningcartotheek over te gaan. Het volkshuisvestingsbeleid heeft volgens het college dringend behoefte aan een permanente oriëntering. De heer Schüller (P.v.d.A.) herin nerde er aan, dat hij op het inrichten van een cartotheek al lang had aange drongen. Maar zijn stem was toen nog „die eens roependen in de woestijn." Spr. dankte B. en W. thans voor de openlijke, ruiterlijke erkenning, dat zonder juiste gegevens geen goed woningbeleid moge lijk is. Hij hoopte, dat het college geen aandacht zou schenken aan schampere opmerkingen, die ten aanzien van deze cartotheek worden gemaakt Maar de heer De Hosson (K.V.P.) wilde, ondanks het gevaar bij dc lieden met „schampere opmerkingen" te worden Ingedeeld, toch nog enige kritiek laten horen. Hij achtte het moment van het in richten van een cartotheek goed gekozen (woningtelling!), maar was alleen ver wonderd, dat Leiden niet over een derge lijk kaartregister beschikt. De bij Volks huisvesting aanwezige planning kan toch wel worden gebruikt? En wat ga'at die nieuwe cartotheek kosten, hoeveel amb tenaren zullen daar mee bezig moeten zijn? Spr. hoopte, dat in elk geval werk loze hoofdarbeiders zullen worden inge schakeld. Al lang plannen Wethouder Jongeleen antwoordde, dat B. en W. al geruime tijd met de plan nen voor een cartotheek rondlopen. Tot nu toe heeft de tijd er evenwel voor ont broken. Nu er een woningtelling komt, heeft het college de plannen met haast laten uitwerken. B. en W. achten de cartotheek wel de gelijk noodzakelijk. „Wat we nu hebben, berust op 1947." Interruptie van de heer De Hosson: „De kaarten worden toch wel bijgehou den?" Wethouder Jongeleen: Men houdt de registers wel bij, maar geheel zuiver zijn ze toch niet. Straks moeten we aan drang bij het rijk kunnen uitoefenen aan de hand van de nieuwe gegevens. De kaarten zullen dan goed worden bijge houden. Met de kosten zal het wel loslopen, aldus de wethouder. Het is nog niet te zeggen, hoeveel ambtenaren moeten worden in geschakeld. B. en W zullen zoveel mo gelijk aan de werkloze hoofdarbeiders denken. Hierna werd conform het voorstel van B. en W. besloten. En de rest Over de rest kunnen we kort zijn. De belangrijkste voorstellen hebben we vorige week reeds vermeld. „Reuvens" en de R.K. leeszaal krijgen weer een extra-sub sidie, aan mevrouw A. J. Laboyrie-van Goudoever werd op haar verzoek ont slag gegeven als tijdelijk lerares in het Nederlands aan het gymnasium, er wer den diverse onderwijsbesluiten genomen, besloten werd tot de stichting van een openbare kleuterschool in Zuidwest en verscheidene subsidies werden verleend, onder meer aan het Hervormd Maat schappelijk werk. Dat was dan alles. Warme politie De heer J. A. van der Horst, lid voor de P.v.d.A., heeft B. en W. de volgende vragen gesteld, die over drie weken in de raad zullen worden beantwoord: 1. Op grond van welke redenen is de verwarming van de verkeersagent Gouden Eeuw in de Lakenhal Zaterdagmiddag om drie uur wordt ln het stedelijk museum De Lakenhal de tentoonstelling De stille glan6 der Gou den Eeuw geopend. Deze tentoonstelling is georganiseerd door de pedagogische afdeling van het bureau van de rijksinspecteur voor roe rende monumenten Mejuffrouw dra Pe tra Clarijs zal bij de opening een inlei ding houden. bij de Gijselaarsbank verzorgd door een particulier en niet door het hoofd van de politie? 2. Achten B. en W. het niet beter, dat ambtenaren bij de uitoefening hun functie niet zijn e particuliere liefdadigheid? 3. Worden de bontmutsen, gedragen door sommige politie-ambtenaren, beschouwd als buitengewone uitrus- I ting en dus kosteloos ter beschikking j gesteld? 4. Zo neen, waarom niet? De heer S. Kri ©veR de KieiN e GE voegers DPS LEVE^ Op Schrikkeldag: Spencer Prettig voor bedeesde mannendat zij dit jaar misschien gevraagd worden. Om over de meisjes, die nu de kans krijgen, maar te zwijgen Vroeger geloofde men dat een schrikkeljaar ongeluk bracht in hel huwelijk. Daarom durfde in zo'n jaar geen man een meisje te vragen. Zo onstond de ple zierige traditie dat de meisjes één dag in de vier jaar - 29 februari - het initiatief mogen overnemen. Vol ver wachting kloppen dus vele harten Wie weet wat Schrikkeldag IJ brengt. Zorg in elk geval voor 'n doosje Spencer. Bij een prettige verrassing kunt U dan meteen samen opsteken. En over een teleurstelling helpt Spencer U snel heen. AGENDA VAN LEIDEN Dinsdag Levendaai] 1, half 3 en 8 uur: Huishou delijke en gezinsvoorlichting, demon stratie met zuivelartikelen, met films. Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Rott Toneel met „Bekentenis" van Ronald Miller. Casino, 9.15 uur: K. en O.-filmstudie- kring, „De dood van een handelsreiziger". Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Henrd Knap spreekt over en leest voor uit eigen werk. Oegstgeest, Witte Huis. 8 uur: Aquariumverendgdng „Natuur in huis", filmavond o.l.v. dr. J. M. Lodcwijks. Woensdag Stadhuisplein, 9.15 uur, v.m.: Chr. reis- vereniging, excursie naar Menken's zui velfabrieken te Wassenaar. Schouwburg, 8 uur: K. en O., Rott. Toneel met „Bekentenis" van Ronald Miller. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: afdeling Leiden C.H.U., jaarvergadering, films door mevrouw O. Ch. D. Idenburg—Sie- genbeek van Heukelom, toespraak door mr. dr. K. de Vries. Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging pedagogiek, cursus voor jonge ouders, spreker M. G H. den Haan. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder landEngeland, prof. dr. A. A. Prins over The Ballad, met grammofoonplaten. Gulden Vlies, 8 uur: A.R. kiesvereniging wijk I, C. D. van Oosten uit Voorschoten over: De hoofdzaak bij deze verkiezingen. Academiegebouw, 7.45 uur: prof. dr. J. V. Rijpperda Wierdsma over: Controle op de administratie 19301955 (vervolg). Prediker, 8 uur: feestavond oud-leden vereniging. Voorschoten, Ohr Belangen^ half 8: propaganda-avond padvinders (sters). Donderdag Schouwburg, 8 uur: K. en O.. Rott. To neel met „Bekentenis" van Ronald Miller. Wijkgebouw Levendaal, 8 uur: AR. kiesvereniging wijk III, C. D. van Oosten uit Voorschoten over: Het kernpunt bij de verkiezingen. De Doelen, 8 uur: A.R. kiesvereniging wijk IV, Chr. van den Heuvel over: Do toekomstige loonpolitiek. Clubhuis S.F.L. (Nieuwe Rijn 52), 8 uur: Leidse Jeugd Actie, drs. J. A. Stalpers uit Den Haag over het probleem Jeugdzorg- Gezinszorg. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Johannes-Pas- on door Nederia; Reidentie-Kamerorkest o.l.v. Wrllem Mi- zêe. Levendaal 1, half 3 en 8 uur: huishoude lijke en gezinsvoorlichting, demonstratie met zuivetartikeilen, met films. Lakenhal (Grote Pers), 8 uut: piano recital Kees Brin'kmann ten bate van Universitair Asylfonds Dorpshuis, 8 uur: feestavond RCL, optreden van K. en G. Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur: werken van Jan Kalsbeek (tot 1 maart). Rijksmuseum voor volkenkunde 105 ar. Chinese houtsneden (tot 4 maart) Academisch Historisch Museum (Rapen burg 73), 10-5 uur: Het Huis Oranje-Nas- iu en de Leidse Universiteit (tot 3 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdingh en Blanken, Hoge- woerd 171, tel. 20502, en apotheek Reijst. Steenstraat 35. teil. 2013. Katwijks gemaal redt vissenlevens Ijslaag sleet op vele plaatsen reeds al ZELFS VAN DE PREEKSTOEL af heeft men zondag in verschillende kerken gewaarschuwd, dat het schaatsen op het buitenwater in de omgeving van Leiden zeer gevaarlijk zou worden. Het hoogheemraadschap werking te stellen Zoals wij gisteren reeds meldden werd de kwaliteit van het ijs op de boezem wateren tegen de middag inderdaad derogen slechter. Donkere plekken ln de hier en daar nog met smetteloos witte sneeuw bedekte ijslaag wezen erop. dat het water langzaam maar zeker werd weggezogen. Het ijs sleet daardoor snel nf tot op het ogenblik, dat de laag zo dui was geworden, dat zij brak in dunne, grillig gevormde schotsen of zonder mee: m het water oploste. Ten einde dit gebeuren meer van nabij te bekijken, hebben wij ons gisteren Katwijk aan Zee begeven. Boven het ge dreun van de denderende dieselmotoren van het gemaal uit vertelde de opzichter ons. waarom de technische leiding heeft gemeend de drie machtige centrifugaal- pompen die per uur zo'n 130.000 ku- Leids kantongerecht Wie in verkeer roekeloos is, komt in botsing met rechter v Een Noordwijkerhoutse landarbeider werd gisteren door de Leidse kanton rechter gestraft met 40 boete of 20 dagen, omdat hij in oktober vorig jaar na een paar borrels gedronken te hebben op de bromfiets was gestapt en zo ver links door de bocht in de Emmastraat was gereden, dat hij daar tegen een links geparkeerde groentenauto opreed. Zodat de politie ook proces-verbaal kon opmaken tegen de jongedame, die haar auto daar links had geparkeerd. Zij kreeg f 7.50 boete of 3 dagen. De schipper van een Amsterdamse schuit stond terecht, omdat hij een schip uit Benthuizen op de Zijl onder Warmond achteren had aangevaren, waardoor schade van f 98,75 was veroorzaakt, was nog doorgevaren ook. De boet» bedroeg f 30. Bovendien kreeg de Am sterdammer de schade te betalen Was dit een overtreding In het ver keer te water, de volgende, waarover de rechter zijn oordeel moest uitspreken, had zich in september vorig jaar in Zoe- terwoude op de weg afgespeeld. Daar bracht een roekeloze chauffeur uit Lelden het leven van mevr. Berkhoven in ge- Hij had haar, toen ze op haar fiets door het dorp reed, aangereden. Tenge volge van de aanrijding kon ze vijf dagen niet werken. De chauffeur moest het nu als mevr. Berkhoven bezuren. Hij kreeg f 40 boete of 10 dagen en werd bo- Tussen A'dam en Leiden IJsbreker gaat aan de slag Vanavond zal het ijs tussen Amsterdam en Leiden worden'opgebroken. De (jsbre- ker ,die door het Aarkanaal, de Gouwe, de Oude RJjn en de Hcymanswctcring zal a. zal om ongeveer 7 uur Alphen aan den Rijn passeren. Woonschepenmisère Vannacht om twee uur begon een woonschuit aan de Maresingel te kante- De Ijlings galarmeerde brandweer heeft het schip naar dieper water go- bracht. De slagzij werd veroorzaakt door wegzuiging van het water door het ge maal van het hoogheemraadschap Rijn land. De schuit kwam daardoor aan een kant droog te liggen. Later in de nacht moest de brandweer opnieuw uitrukken voor het leegpomoen een woonschip aan de Haarlemmer- dat met lekkage had te kampen. vendien veroordeeld tot het voldoen de civiele vordering ad f 54,75 langs de weg zand wordt niet i i de i die daarmee zijn bezig geweest, lopen bij het invallen van de duisternis bij de zand hoop vandaan zonder daarbij waarschu- wingslichten aan te brengen, dan moeten daar ongelukken van komen en veroor delingen door de kantonrechter. Dat on dervond gisteren een Rijnsburgse bloe- Hij had dit wel niet zelf op zijn ge- n, want zijn personeel had het zand gestort, maar de kantonrechter wees hem erop, dat hij aansprakelijk was voor het feit. dat op de bewuste avond vorig jaar september auto's en fietsers in hagel buien „in het zand hadden gebeten". De bloemist zelf werd veroordeeld tot f 25 boete, zijn knechts kregen f 15 of 5 dagen, zo sprak de kantonrechter meer von- n uit. Uit welke vonnissen, men kon i. dat auto's alleen in deugdelijke staat in het verkeer mogen worden ge bracht, dat het niet is geoorloofd onvoor- ig naar links uit te wijken en dat haastige spoed zelden goed is. Daar komen naar botsingen van. Botsingen met andere veggebruikers en botsingenmet de Ontdekker van stadhuisbrand Morgenmiddag om half vijf verlaat de heer J. Labordus, chef van het ma gazijn van P.T.T. te Leiden, zijn werkkring in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer Labordus is 33 jaar bij P.T.T. werkzaam geweest. Tot 1941 bekleedde de heer Labordus de functie van nachttelefonist. Daarna was hij gedurende een jaar werkzaam bij de binnendienst en reeds een jaar later kreeg hij een functie in het maga zijn, waarvan hij nu bijna een jaar ge leden chef werd. Vanzelfsprekend heeft de heer Labordus herinneringen aan de tijd, dat hij heeft gewerkt. Eén herin nering domineert sterk. De papieren, die hij daarover heeft, dragen ertoe bij. dat deze zijn leven lang niet zal vervluch tigen. Deze P.T.T.-man is namelijk direct betrokken geweest bij het ontdekken de stadhuisbrand in 1929. Hij had ir nacht van 11 op 12 februari dienst de centrale ,waar hij werkte, begon lampje te gloeien. Dat was het lampje, dat was aangesloten- op het telefoontoe stel van de afdeling in het stadhuis, waar dc brand was uitgebroken. Op dat ogen blik was de brand nog niet ontdekt. Het vuur had de telefoonleiding aangetast en werd zodoennde in de centrale van de P.T.T. ontdekt De heer Labordus heeft toen de dienstdoende agent van contro le gevraagd, of deze op de desbetreffen de afdeling eens wilde gaan kijken wat er aan de hand was. Met het bekende resultaat De directeur-generaal van P.T.T. tekende, toen- het gehele proces van de rampzalige brand dc autoriteiten duide lijk was, dan ook een verklaring, waarin Kandidaatstelling P.v.d.A. in kieskring Leiden De kandidaatstelling-verkiezing van d leden voor de Tweede Kamer 1956 voo de kieskringen Leiden. Dordrecht en Mid delburg van de Partij van de Arbeid heeft thans plaats gehad. De kandidatenlijst voor deze kieskrin gen is als volgt vastgesteld: 1. W. Drees, 2. J. A. W. Burger. 3. H. van Sleen, 4. G. J. N. M. Ruygers. 5. N. Stufkens, 6. J. Bommer, 7. G. M. Neder- horst, 8 H. Peschar, 9. mevr. D. Heroma- Meilink, 10. A, Vondeling, 11. I. Baart. 12. Th. J. Westerhout. 13. C. L. Patiin. 14. H. B. Engelsman. 15. H. van Es, 16. M. J. van Poelje. 17. mevr. T. v. d. Marel-v d. Meer, 18. A J. Jongeleen. 19. H. B Bouwman, 20. E. Meester. 21. J. P. van Praag. 22. A. H. Vermeulen. 23. mevr. G Mentzel-van Aken. 24 A. D. van Dijk, 2-5. S. W. Henry, 26. Chr. van Hofwegen, 27. H. B. Jager. 28. P. van Leeuwen. 29. A. Schipper. 30. C. A. van borcum. de heer Labordus dank werd gebracht voor zijn activiteit, „waaraan het was te danken, dat de brand werd ontdekt". Wij vermoeden zo, dat bij het men reren. -van de loopbaan van de heer 1 bordus morgenmiddag dit feit niet onv meld zal blijven. Velen kennen de heer Labordus ook als concierge wijkgebouw Staalwijk van de Hervormde Gemeente. Op 1 april aanstaande be kleedt hij deze functie met zijn - al twintig jaar. Als concierge gaat hij, ais hij daarvoor de krachten ontvangt, voorlopig niet weg. Hetgeen geheel Staahvijk van harte zal waarderen. //Rijnland'/-kYnologen vergaderden Films over opvoeding van jacht- en blindenhonden De heer W. F. Mastenbroek, vlce-voor zitter van de kynologenvereniging „Rijn land" bracht gisteravond op dc vergade ring in Zomerzorg aan enige leden dank, omdat zij ervoor gezorgd hadden, dat de United States Information Service en d« Canadese ambassade, films over het die renleven vertoonden. Een kleurenfilm over jachthonden liet zien hoe een hondenbezitter zijn hond op voedt tot een goede jachthond. Bijzonder goed was de film over de opleiding blindengeleidehonden in een instituut in Amerika. De herders moeten lange tijd in dat instituut verblijven om door de instructeur opgeleid te worden. Een film over het werk van een „Husky-team" toonde, hoe de Eskimo met zijn hond „vergroeid" is. De hond zorgt het transport en hoewel het vliegtuig steeds meer in gebruik komt. hond nog een grote plaats in. Filmpjes over vogels en vissen completeerden dit programma. De voorzitter vestigde er nog de dacht op, dat maandag de cursus alge mene kyno-logisohe kennis 1 P. Gondrexon-Ives Browne begint Arbeidsongeval Bij het laden van ijzeren balken voor de fabriek van Tieleman en Dros aan d Middelstegracht is een 25-jarige chauf feur uit Made met zijn rechterbeen be kneld geraakt tussen één der balken en auto. De man is met een gebroken been naar het A.Z. overgebracht. Thans een ruime comfortable wagen v.a. I. 6375.- fl P R.A.I, stand no 10 Official DKW-Dealer voor Leiden Official DKW-Dealer voor de Bollenstreek en Omstreken: en Omgeving: MAREL'S Autobedrijf N.V., BAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF, Ryksstraatwcc 236—340 („Den Dcyl"), Hoofdstraat 133 Tel. K 2532—7427. bleke meter water onder het ijs wegzui gen m werking te moeten stellen. Men kan het de mensen, die t<ft snuicn besloten, niet kwalijk nemen, dat zli daarmee de ijspret van vele honder den schaatsers gingen bederven. Integen deel. Men moet namelijk weten, dat het eigenlijk de gewoonte is elke dag te lo ten. omdat de stand van Rijnlands boe zemwater op een bepaald peil moet wor den gehouden. Ten gerieve van de cchaatsliefhcbbers heeft men evenwel ge durende de vorstperiode géén water ge- Die arme vissen De reden, dat men het gemaal gisteren dan toch in werking heeft gesteld is voor namelijk gelegen in het bijzonder lage zuurstofgehalte van het water. Dit was namelijk op sommige plaatsen praktisch nul, zodat het leven van vele duizenden vissen ernstig gevaar dreigde te lopen. De mensen van het gemaal (en wij even min) hadden nog geen dode vissen ge signaleerd, maar van anderen hoorden wij, dat op sommige plaatsen hele troe pen vogels zich sedert lange tijd weer eens flink tegoed konden doen aan de vele door verstikking om het leven ge komen vissen, die boven kwamen drij- Het water moe^t dus worden ververst en dat dit nodig was bleek duidelijk, wan neer men lette op de donkere, grauwe kleur van het water dat naar zee werd afgevoerd. Een ander belangrijk ding de deskundigen van het Obser- van Rijnland rekening moeten De machtige machines van het Katwijkse gemaal joegen gis teren water uit Rijnlands boe zem de Noordzee in. Grote schotsen gingen in het kolken de water onder en kwamen weer boven. Foto D. Kruy» houden is de Invallende dooi. Dan zullen enorme massa's water vrijkomen en om die allemaal te kunnen verwerken, dient men van te voren de nodige voorberei dingen te treffen, in dit geval het op het normale peil brengen van het boezem- Niet moeilijk 1 Overigens wordt het malen niet bij zonder bemoeilijkt door de dikke ijslaag. Zoals we reeds schreven verweert het ijs. Zou het onmiddellijk breken, dan zouden de roosters van het gemaal door de aandrijvende ijsschotsen gevaar kun nen lopen. Zover was het gisteravond evenwel niet en het zag er ook niet naar uit, dat zoiets zou gebeuren. Men was dan ook van plan de afgelopen nacht nog rustig door te malen. Verwacht werd. dat het afvalwater van de Leidse fabrieken tegen een uur of vier vannacht naar KatwUk zou z(jn getrokken. Vooral het ijs In de omgeving van Leiden gaat natuurlijk hard achteruit, wanneer dit op tempe- ratnnr zijnde water onder de ijslaag doorstroomtl En de ijspret Zo zongen de machines van het gemaal zonder enige onderbreking hun monoto ne lied. Langzaam liep het vuile, zwarte water onder de ijslaag weg naar zee. De kleur van het ijs werd gaandeweg lich ter. Ginds probeerden een paar jeugdige waaghalzen voetje voor voetje de Rijn nog over te steken. De verraderlijk slij tende ijslaag kraakte evenwel waarschu wend. dat de schaatssport op het buiten water in deze omgeving voorlopig(?) heeft afgedaan. Nu ja, vooruit, we hebben er flink van genoten dit jaar ende vis sen moeten toch ook levenl (Advertentie). HEDENAVOND in de bovenzaal van het Gulden Vlies een zeer interessante causerie met uitstekende projectie over Foto-Ciné JAN WOLFSLAG Breestraat 123, t/o het Stadhuis Telefoon 21851. Kaart-en kosteloos a. d. zaal verkrijgbaar. AANVANG 8 UUR. Gekostumeerd ijsfeest Gisteravond is op het tennispark va de Leidse Hout een gekostumeerd ijsfeest gehouden. Het was jammer, dat het ijs door de ingevallen dooi in niet al te beste conditie bleek te zijn. De organisatie in handen van de heren J. Blazer ei F. A. van Rijn. Deze laatste reikte in de kantine de prijzen uit. De uitslagen lulden: Junioren: Origi neelste costuum: mej. N. Brugman. Ori gineelste paar: dames A. v d Zalm den Hete. Senioren: Origineelste costuum: mej. K. Broeder. Origineelste heer: J Bla zer. Origineelste paar: mej. A. Jonk en de heer D Timmermans. Kunstrijden: dames: mej. A Jonk. Heren: Jvan Beek. Paren: mej. H. Swanenburg en de beer J 5 Beek. Dc moord op Kim. Twee burgers vijf militairen hebben bekend, de moord op generaal Kim, chef van de Zuldko- contra-spionnagedienst, te heb ben beraamd en gepleegd wegens per soonlijke haat Griekse verkiezingen. De aanhangers van de Griekse premier Karamanlis heb ben volgens het definitieve verkiezings resultaat 163 zetels in het parlement tegen 135 zetels voor de democratische 1 (door de communisten gesteund). Gronchi naar V.S. De Italiaanse presi dent Gronchi en minister van buitenland zaken, Martino, zijn zondag per vlieg tuig vertrokken voor een bezoek van twee weken aan de Verenigde Staten en Ca- Pcronlsten. Uit een zwarte limousine hebben Peronisten zaterdagavond in het van Buenos Aires met automa tische wapens het vuur geopend op een vrachtwagen met 20 politiemannen: geen der agenten werd getroffen. Tsjechische nota. Tsjechoslowakije heeft de Verenigde Staten er in een nota van beschuldigd, aansprakelijk te zijn voor het neerstorten van een Tsjechisch passa giersvliegtuig op 18 januari; het toestel tegen een Amerikaanse weerballon zijn aangevlogen. Amateurfotografen in Doelen bijeen Competitieresultaten werden besproken In de Doelen aan het Rapenburg kwa men gisteravond de Leidse amateurfot^- graten bijeen op hun algemene ledenver gadering. Na behandeling van huishoude lijke zaken ging men over tot de bespre king van de door de leden ingezonden foto's voor de onderlinge competitie. Hoe wel de verwachtingen niet hoog gespan nen waren, viel de inschrijving zeer mee. Talrijke leden hadden hun krachten be proefd op het stilleven, het onderwerp van deze ronde. Nadat een deskundige jury de inzendingen beoordeeld had, wer den de foto's onderling besproken. Voor zitter J. A. Gompelman leidde hierbij de uiteraard deskundige discussies, die zoals gewoonlijk weer zeer gezellig verliepen. Geconcludeerd kon worden, dat de In zenders niet het reeds platgetreden paadje van bloemen, fruit en een pulletje als on derwerp hadden bewandeld. Velen hadden alledaagse dingen tot een treffende com positie weten te rangschikken. Hierbij was vooral aandacht geschonken aan een juiste doorwerking van de achtergrond. In sommige foto's bereikte de stofuitdruk king een hoogtepunt. Ook bleek het niet nodig vele voorwerpen als onderwerp te sn; mei een enkel glas, gecombineerd een vrucht, werden uitstekende pres taties geleverd. Burgerlijke stand van Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3