Jlicuwe friit srije(fourant Amerika bouwt A-duikboot geleide raketten voor Dooi doet rivieren zwellen Nederland bouwt nieuw type duikboot Regering stelt een- onderzoek in naar A'damse wervingsactie Een laatste poging voor Jungschlager A 6 DINSDAG 28 FEBRUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441 Postrekening 58930 ABONNEMENTEN l 7.- per kwartaal; 2.35 per maand. I 0.55 oei week ADVERTENTIES 0 20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Familieberichten 0.18 per millimeter Zesenderligs'e jaargang No 10589 Directie: F. D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: a W. J. ENSERINK CHR1STELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasttcti Is gljebleocn "tngn berl lo tcgljcnspoct" Günther Ramin overleden ZIE PAGINA 5 VOOR EEN HYPERMODERNE OORLOG van onder water Kernwapens naar vijandelijk gebied WASHINGTON, 27 FEBRUARI Amexikaar.ee marine zul.en ce Verenigde S.aien een aggiessot in een toekomstige oorlog (Gog behoede or.6 ervoor) niet alleen vanuit de lucht met atoombommen kunnen besloken maar ook vanuit de diepten van de zee. Atoomduikboten zullen met grote snelheid, zonder éénmaal boven water te komen, onder het oppervlak der oceanen naar de vijandelijke kusten varen. Veilig onder water, op voor duikboten ongewoon grote diepte, zul len de atoomonderzeeërs hun geleide raketten met atoomladingen afschie ten, feilloos op het hart van een industriegebied of een stad. I De Amerikaanse marine maal J plannen bekend voor de eerst )j duikboot die bestemd is voor hc van geleide projectielen. Wat enl geleden nog als toekomstbeeld zeer verre toekomst werd gezien, zal binnen enkele jaren worden verwezenlijkt. Functionarissen van de „navy" deelden mee, dat de militaire c ihuis van afgevaardigden de vorige week op de hoogte is gesteld inemen. de vuurkracht van onderzeeërs op Revolutionaire wijze te Vergroten. Volgens deze functionarissen zal de nieuwe on- iderzeeër binnen het raam van het vloot- bouwprogramma 1956 worden gebouwd op de marinewerf van Mare Island ii PLANNEN VERANDERD Aanvankelijk was het de bedoeling geweest, de onderzeeërs voor het af vuren van geleide projectielen met een orthodoxe voortstuwingsinstal latie uit te rusten. De wijziging in de plannen betekent, dat de aanvul lende kosten zullen moeten worden bestreden uit andere, reeds goedge keurde posten op de marinebegro ting. j De marine neemt reeds enkele jaren proeven met het afvuren van geleide pro jectielen van onderzeeërs. Zij beschikt nu Presidium herkozen Moskou, 27 februari Het centrale comité van de Russische communistische party heeft heden alle leden van het presidium van dit comité (tot Stalins dood: Politburo) herkozen. Het presidium is het belangrykste orgaan van de Sowjetunie en vormt in feite het „collectief leiderschap", waarin Kroesjt- sjef domineert. Behalve Kroesjtejef werden herkozen: Boelganiins Vorosjilof, Kaganovitsj, Ki- richenko, Malenkof, Mikojan, Molotof. Pervoek'iii, Saboerof en Soeelot Het aantail k aai dl da a t -le den van het presidium werd uitgebreid van twee tot zes. De twee oude kandidaat-leden wer den herkozen: Sjepilof (hoofdredacteur van de Prawda) en Sjwemik (voorzitter van de unie van vakverenigingen). De nieuwe leden zijn: Zjoekof, Brezbrveb en Moekhadinof (reep leiders van Kazaketan en Oerzbekaietan) en mevrouw Foert- eeva leidster van d Organisatie der stad Moskou. Frankrijk kondigt alarmtoestand af Ruime invoer van levensmiddelen Op grond van een noodtoestand op het tebied van de levensmiddelenvoorziening, een gevolg van de langdurige vorstpe riode, is in Frankrijk de economische p»»»Iarmtoestand afgekondigd. Dit houdt in. dat in ruime mate groen ten. fruit, vlees en boter uit het buiten and zullen worden geïmporteerd. De douanerechten op groenten en fruit «On voor de duur van de alarmtoestand „vutte,«haft. Gerrit Jongkind heeft zijn Amsterdamse axi vaarwel gezegd. Na acht jaar lang ifjn klanten door de gehele stad en iaak naar het concertgebouw te heb- •en gereden, gaat Gerrit zaterdag naar Duitsland om daar als operazanger op de danken te staan. Eerst gaat hij nog naar Ie opera-opleidingsklas te Hannover en (an wordt hij voorgedragen aan de direc- eur van de Frankforter opera. Jongkind lad vier jaar (elke dag) les van Ella Palto, ipréekt zijn talen uitstekend en geeft mar ien in de hoofdstedelijke Doelenzaal een \f scheidsconcert. over twee orthodoxe onderzeeërs die zijn uitgerust voor het afschieten van geleide projectielen, maar de kracht van deze oorlogsbodems kan in de verste ver'e niet worden vergeleken met de dodelijke slagvaardigheid van de veel snellere en efficiëntere atoomduikboten. Na afleve ring van de thans in aanbouw zijnde schepen zal de Amerikaanse marine over acht atoomduikboten beschikken; boven dien staan dan nog zes van zulke onder zeeërs op het bouwprogramma dat on langs aan het congres is voorgelegd Tijdens bezoek aan Engeland Eden en Lloyd willen met Russen praten Tijdet Londen. 27 februari het debat over de buitenlandse n het Britse Lagerhuis hebben zowel premier Eden als minister Selwyn Lloyd (Buitenlandse Zaken) duidelijk iaten blijken dat de uitnodiging Russische leiders Kroesjtsjef en Boelga- nin. In april naar Engeland 1 nog van kracht is. De Britten verklaar den zelfs te zullen probéren, de Russen in een conferentie te „lokken" over de internationale betrekkingen. De tijdens het 20ste communistisch® partijcongres geuite stelling dat de wa terstofbom het einde van het kapitalis me zou kunnen betekenen en niet het einde van het communisme, noemde pre mier Eden een „fantastische illusie" Minis'cr Lloyd verklaarde dat daden en niet woorden de vredeswil van het Krem lin moeien bewijzen; „En de daden zijn niet bijster geruststellend", aldus di Zeeman door het Os. Toen de achttien jarige logiesbediende Franciscus Daai- meyer uit Schiedam zondagavond, lopend over het ijs van de binnenhaven van Em. den zijn schip Stad Schiedam trachtte te bereiken, zakte hij door het ijs en ver dronk. Drie onderling verbonden cilinders yormen romp JN ROTTERDAM wordt een geheel 7\TA urenlang vechten hebben ijsbrekers de soms me ters dikke ijsdam op de Waal bij Herwijnen doorbro ken. Ir. A. H. Fabius, die deze actie leidde, cirkelde in een militair vliegtuig boven de ijs vlakten om met eigen ogen de zwakke plekken op te zoeken. Ook bij Hellouw en Opijnen vormden zich dammen, en ook die ging men met succes te lijf. De Waal zat vanmorgen nog vast tot boven Tiel, maar van verder stroomopwaarts komen geen verontrustende berichten. nieuw type duikboot gebouwd, waarvan de romp, in tegenstelling tot het gebruikelijke type, uit drie cilinders bestaat, die onderling door kokers met elkaar zijn verbonden. De bovenste oiiinder wordt uitsluitend gebruikt voor stuur- en navigatie-appara- tuur en) lulsterinstailatie, da beide ander» bieden plaats aan vooretuwings-instal- latie en andere machines. Rondom ds drie cilinders zal één enkele romp wor den gebouwd. Dit zei de chef van de marinestaf, vice- admiraal A. de Booy, gisteren in Wash ington na een veertiendaagse reis langs de installaties van de Amerikaans ma rine. Hij is gisteravond omstreeks negen uur met een Amerikaanse militair vlieg tuig vertrokken. Dit nieuwe type duikboot, waarvan één sectie thans in een Noorse fjord wordt beproefd, is in Washington met Ameri kaanse marine-autoriteiten besproken. Deze nieuwe boot zou een grotere diepte kunnen bereiken, terwijl de luisterinstallatie doeltreffender kan worden gebruikt doordat de machines niet in dezelfde cilinder zijn onder gebracht Atoommotor Vice-admiraal De Booy zeide, dat het nog te vroeg is om te beslissen of d» nieuwe duikboot met een atoommotor kan worden uitgerust. In principe bestaat er geen verschil, aldus vice-admiraal Da Booy, doch het is de vraag of de atoom motor klein genoeg gemaakt kan worden de afzonderlijke cilinders te wor den ondergebracht. Het voornaamste probleem van Neder land is, hoe als kleine natie voldoende bescherming te bieden aan z(jn koop vaardijvloot, die de vierde ter wereld is. Daar Nederland niet in staat Is grote ontwikkelingen ter hand te nemen, zal in dit opzicht een beroep moeten worden gedaan op de Verenigde Staten en Enge land. Nederland kan slechts het „ver nuft van zijn geleerden" leveren. Vice-admiraal De Booy was van oor deel. dat het duikbootprobleem door de defensiestrijdkrachten van de Navo nog steeds niet is opgelost. Opsporing van duikboten die onder water varen, is een der grootste moeilijkheden. Vice-admiraal De 'Booy verklaarde na- drukkelyk, dat Amerikaanse marinekrin gen ten volle overtuigd zijn van het be staansrecht van de Nederlandse vloot, zo wel wat betreft grotere als kleinere een heden. In de Verenigde Staten wordt een har- onieuze samenwerking met de Neder landse marine op hoge prijs gesteld. Op verzoek van regering: Rijwielstalling aan station weer 10 ct. Dagstalling van rijwielen in de meeste rijwielbewaarplaatsen aan de stations (beheerd door de Algemene bewaarplaatsen- en Reclamemaat schappij) kost van 1 maart af niet meer 15 cent, doch 10 cent, met uit zondering van de zondag. Dit betekent dat het sedert 1914 'gel dende niveau (in het najaar van 1955 ver hoogd ter verbetering van loeien en ar beidsvoorwaarden) gehandhaafd wordt. Na de besprekingen van minister Zijl stra ter verkrijging van een evenwicht in de prijzen, heeft de maatschappij beslo- het nationaal belang een offer te brengen en de loonsverhogingen niet langer in de tarieven door te berekenen. Daardoor kan het stallinggeld weer van 15 op 10 cent terug. Burgemeester en wethouders ningen hebben met de ministei kingen gevoerd over de actie .Amsterdams gemeentebestuur o vakarbeiders uit de noordelyk» i aan te trekken. De ministei onderzoek hebben toegezegd. Ook het college van rijksbemiddelaars heeft de zaak in banden genomen. De gemeenteraad van Opsterland heeft net algemene stemmer, een motie aan genomen. waarin wordt geprotesteerd n de wervingscampagne. De actie wordt „immoreel" genoemd, een poging „het platteland vóór zijn, als straks de nieuwe bouwvolumeverdeling t >t stand komt" en „oneerlijke Deze actie is eveneens besproken in de gemeenteraad van Groningen, die act heeft opgenomen met de betrok- wethouder in Amsterdam. De Am sterdamse wethouder vond de gehele actie een zeer geoorloofde daad stelde, dat Groningen oen groot ai bouwvakarbeiders heeft en Amsterdam •en tekort. Uit de circulaire blijkt, dat reis- en verblijfkosten van de arbeiders gedu rende tien weken door de particuliere bouwonderneming worden betaald en dat daarna de gemeente de kosten draagt. Ook de verhuiskosten tot een bedrag T is dan het resultaat van de invasie van 70 Kopenhaagse schonen op het Deense eiland Feoe: 1 Huwelijk, 1 verloving en 15 geval len van „het kan vriezen het kan dooien". Er zijn tenminste 15 meis jes, die er nog een paar dagen bij aangeknoopt hebben. Denemarken vierde zoals ge meld is de schrikkeldagen en de jonge Kopenhaagsen hebben van die gelegenheid, dat zij mochten vragen, gebruik gemaakt om naar het vrij- gezelleneiland te trekken. Op de foto ziet u het voornaamste succes van deze operatie. Lis Andersen wordt door haar bruidegom Len Kechélsen naar de voltrekking van het huwelijk naar een gereedstaande slee gedragen. Toen Len „ja" gezegd had, besloot n.l. de daad bij het woord te voegen en vond men de predikant bereid, het huwelijk te bevestigen. Plunderaar Denver, 27 februari. Na vertrek van een gast, die hier van zaterdag op zondag overnacht had, miste de directie van hel Coronet hotel: twee tafellampen, een Inktstel met pen, een mahoniehouten nacht tafel, een staande asbak, vier la kens, twee slopen, twee schuim rubber kussens, twee dekens, twee bedspreien, twee badhanddoeken twee handdoeken, nog twee asbak ken twee glazen tumblers en een douchegordijn. .„Dit is geen dief stal meer," zei de directeur. „maar ■plundering... Gegevens papierveibruik veiplicht opgegeven In de Staatscourant ls een beschikking van minister Zijlstra gepubliceerd, waar bij de wet op de economische statistieken van toepassing wordt verklaard op en quêtes ter verkrijging van 6tati6tieken van voortbrenging en verbruik van de houtslijp-, cellulose-, linoleum-, viltzeil-. vloerzeil- en wasdoeknijverheid. Volgens deze wet ls men verplicht de terzake door het CBS te vragen opgaven en in lichtingen te verstrekken. Deze enquêtes dienen ter aanvulling en afronding van de gegevens over de produkbie en het verbruik van papier. Er was op gerekend... Vorst schaadde tempo woningbouw weinig (Van een onzer verslaggevers) Ten onrechte denkt men dat het wo- oingbouwprogramma door de februari- vorst ernstig geschaad Is. Men houdt j echter by elke schatting rekening met vorststagnatie. Hoewel al het werk we kenlang heeft stil gelegen, behoeft de produktie nog niet aanwijsbaar benadeeld «c zijn. Niet alleen met vorst, ook met pe rloden van veel regen en sneeuw of gekwakkel, wordt van te voren gere kend. Tot aan februari was de winter vrij gunstig voor de bouw. Het is zeer de vraag of de cijfers, over het gehele seizoen genomen, veel zullen afwijken van die in andere winters. Grote betoging tegen Soedanese regering Kartoera, 27 februari Tweeduizend personen, die laaiend woede waren over de afschuwelijke dood van 192 gevangen koatoenpachters in de gevangenis van Kosti, zijn vandaag door straten van de Soedanese hoofdstad gemorcheerd. Zij riepen „Weg met d« feodale regering!" en „Weg met de rege ring van de dood!" De meeste demon stranten waren onderwijzers en burger lijke ambtenaren. Inutssen zijn een lid van het Soedanesi parlement en een vakverenigingsleider ti Kosti tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij een betoging tegen le regering hadden geleid. Zeven ande- en kregen gevangenisstraffen variërend •an drie tot zes maanden. van tweehonderd gulden worden door de gemeente Amsterdam vergoed. Verschillende raadsleden spraken ran „vreemdelingenlegioen-methoden", „mis bruik van bevoegdheden" en „onbegrij pelijke kortzichtigheid". Groningse bouw vakpatroons hebben toegezegd de actie zoveel mogelijk tegen te gaan Nieuwe passagierslijn New York-Rotterdam De Arnold Bemeteirvlijn te New York hoopt dit voorjaar met een schip voor negenhonderd passagiers een dienst te openen tussen New York. Antwerpen en Rotterdam. Dc dooi doet in heel Europa de rivieren sterk zwellen. Op vele plaatsen dreigen overstromingen. In het bijzonder zuid-Italië heeft ermee te kampen. In Linz (Oostenrijk) werd een ijzeren brug over de Donau door het ijs mee gesleurd. Het verkeer werd ontwricht. Een zeshonderd meter grote ijsdam be weegt zich langzaam in de richting van Wenen, waar het peil ran het Donau- water dri^ meter is gestegen. Dc eerste voedselzending uit de Ver enigde Staten is onderweg naar Spanje. UIT ISOLEMENT De dienst Vee re-Kamperland is her vat. zodat Zuid-Beveland niet langer ia geïsoleerd Dit eiland is slechts twee dagen per boot niet bereikbaar ge- 3t, Zaterdag verzorgde een helikop- het postverkeer, maandag werd de post over het ijs gebracht. Het voetpad het ijs is echter niet meer betrouw- De hoofdverbinding tussen Kort- gene en Wolphhaartedijk is nog steeds gesbremd. Gistermiddag werden enkele militai ren van de luchtmacht, die door slechts verbindingen met hun woonplaatsen op Goeree-Overflakkee moeilyk naar hun garnizoen konden terugkeren, door een helikopter by de haven van Ooltgens- plaat cn Oude Tonge opgenomen. Ondanks het zware drijfijs hebben de postboten van Vlieland en Terschelling ren de dienst met Hardingen kun- onderhouden Voorlopig wordt nog op getij gevaren. Koningin bezoekt lezing Koningin Juliana heeft gisteravond vol komen onverwacht in het Centraal mu seum te Utrecht een lezing bijgewoond van mejuffrouw A. G. Ballintljn over hel werk van de schilderes jkvr. Ima van Eysinga. 103-jaiige overleden In de leeftijd van bijna 104 jaar Is te Haarlem overleden de weduwe Aaltje Cornelia van Andel Smits-Japinga, de udste inwoonster van Haarlem. Regering tracht alsnog mr. v. Empel kans te geven (Van onze parlementsredacteur) Naar wij vernemen heeft de Ne derlandse regering opnieuw stappen ondernomen bij de Indonesische re gering om de Amsterdamse advo caat, mr. Van Empel, alsnog in de gelegenheid te stellen als verdediger van Jungschlager op te treden. Juist nu tegen deze Nederlandse ge vangene de doodstraf is uitgesproken acht men het noodzakelijk, dat hem een goede juridische bijstand wordt verleend. Men verheelt zich in Nederlandse krin gen nlete dat deze bijstand nu meer dan ooi noodzakelijk is, omdat men kan be twijfelen of de heer JungsohlSger de Aparte kieslijsten in Kaapstad gemeenschappelijke zitting van Volksraad en Senaat de wet op het kieslijsten voor de kleur lingkiezers van de Kaap provincie goedgekeurd. De stemverhouding was 174 tegen 68 (het lag voor de hand, dat de regering de vereiste meerderheid van twee derden zou verkrijgen no de uitbreiding van de senaat). De uitslag van de stem ming werd door de natio nalistische afgevaardig den met luid gejuich be groet; de oppositie kon digde een onderzoek aan naar de grondwettigheid- Het wetsontwerp moet nog slechts door de was de achtste poging van de nationalisten se dert 1951, om dc 45.000 Kaapse kleurlingen, die reeds meer dan honderd 3 werd verklaard, zij niet. zoals de et voorschrijft, x meerderheid van den was aange- Teuens schrapt utoe wetsontwerp uit de grondwet de bepa- irder- ling, dat c heid 1 jaar dezelfde kicsrech ten hebben als de blan ken. een aparte vertegen blanke afgevaardigden cn Het wetsontwerp her nieuwt de afzonderlijke vertegenwoordiging van Kaapse kleurlingen vol- krachtigd worden. Hel door het hof i tweederden no dig is voor wetgeving op het gebied van kiesrecht. Deze meerderheid is nog slechts nodig voor wet geving met betrekking tot de gelijkheid van het Engels en het Afrikaans als landstalen. Het nieu we wetsontwerp beperkt voorts de bevoegdheden -on gerechtshoven om de seldigheid van wetten die door het parlement zijn aangenomen, te toetsen behalve als zij betrekking hebben op de ge lijkheid van het Engels en het Afrikaans. Ter ere van Beatrix Griekse Koningin naar Nederland 'N spanningen van deze dagen mentaal nog wel zal kunnen dragen De Nederlandse regering heeft nooit berust in het feit, dat de heer Van Empel alleen maar een bezoekersvisum heeft gekregen. Daartegen heeft zij direct ge protesteerd. In de notawisseling wordt er op gewezen, dat in elk beschaafd land de verdachte rekenen kan op juridisch» bijstand. En dat ook in de Indonesisch» wetgeving aan elke beklaagde dit recht wordt toegekend. (advertentie) COCOS COLLECTIE 1956 IS GEREED EN ZEER GESLAAGD 14 DAGEN GRATIS BOREN Natuurlijk bij HEI WEER IN EUROPA 5 S Koningin Frederika van Grieken land en haar oudste dochter prinses Sophia zijn door koningin Juliana en prins Bernhard tot een bezoek uitge nodigd. Het bezoek zal duren van vrijdag 9 tot 11 maart en zal een vol tooien privé karakter dragen. De Griekse koninklijke gasten zul len op paleis Soestdijk logeren en on der andere een feest bijwonen dat ter gelegenheid van de achttiende ver- laardag van prinses Beatrix op 10 maart in het koninklijk paleis te Amsterdam zal worden gegeven voor de persoonlijke kennissen van prinses Beatrix WEERBERICHT Verdere temperatuurstijging r - Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met nu en dan wat regen of mot regen. plaatselijk nevel of mist. Matige tot krachtig» zuidwestelijke wind- Verder» stijging van temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1