air-wick maakt mm faumti lentefris! ZWTSAUNE Neurose-behandeling voor „moeilijke" kinderen Zware, maar mooie taak Intern, verzetsorganisatie telegrafeert Djakarta NACHT- HOEST! 5 MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 CHR. PEDOLOGISCH INSTITUUT 25 JAAR Vroeger naar de tuchtschool nu naar prof. Waterink TTET LIJKT allemaal zo vriendelijk AA dijsje, in die speelkamer van het Pedologisch Instituut i speelgoed in een lange rij op de grond, om er dan, luid schreeuwend, met een stok op los te ranselen. Toen de Joodse moeder aan prof. Watèrlnk vertelde, dat t zorgeloos, zo'n echt kinderpara- i Amsterdam. Aller mag er. De kinderen mogen er met een prachtig poppenhuis spelen en met blokken en kleifiguren. Ze mogen er precies mee doen wat ze willen ook kapot slaan, of trappen. Ze mogen tekenen en met kleine speertjes naar getekende figuren gooien; met zand in een zandbak spelen en met water in een waterbak ja, ze mogen zelfs het water in de zundbak gooien en het zand in de ipaterbak. Nochtans is al dat kinderspel niet zo luchtig en onbekommerd als het lijkt. Het heeft een ernstige, soms zeer trieste achtergrond. Zoa'ls bijvoorbeeld bij dat jongetje, dat al maar juffrouwen op grote ve pier tekende, direct daarna elk blad in stukken scheurde en vervolgens In brand stak. Zelfs zo'n brandje is in die speel kamer toegestaan. Waarom? Omdat dit voor prof. Waterink en zijn staf de enige mogelijkheid is om er achter te komen, dat dit neurotische kind geestelijk ten onder dreigde te gaan door een bijna nisohe angst voor een schooljuffrouw. Reeds in de dertiger jaren werd deze speciale speeilkamertherapie vooi tische kinderen ontwikkeld. Een kind. dat voortdurend in angst en spanning leeft, kan niet vertellen wat de oorzaak van die angst en spanning is. De oudera wanneer ze het rich al ooit hebben afgevraagd weten evenmin wat achter zit, zijn er soms zelf6 de oorzaak van. Maar in het spel uit rich het kind; het verraadt al spelende dingen, deskundigen een aanknopingspunt geven om te ontdekken wat er aan de hand Er is rui et altijd een speelkamer vc nodig om de pedoloog duidelijk te rr ken waarom een kind neurotisch is. Er zijn van die gevallen, waarin de ten hemel schreiende ellende van een kin derziel zo duidelijk aanwijsbaar is, dat het stéllen van een diagnose de deskun dige bepaald niet voor problemen stelt. We denken bijvoorbeeld aan de moe der, die in 1946 of 1947 met haar doch tertje bij prof. Waterink 'kwam en hem vertelde, dat het kind steeds zo „vreemd- deed. Dikwijls zat ze uren lang stil zc maar voor rioh uit te staren; vaak legde ze daarna al haar poppen en ander bracht door oudere, die geen raad met de opvoeding wisten, of door de Justitie, voogdijraden en verenigingen, diaco nieën, gemeentelijke diensten voor sociale zaken, die een diagnose vroegen en advies voor de behandeling. Ze kwamen van heinde en ver, uit alle dalen van het land, van alle richtingen en standen, uit de trieste achterbuurten der grote steden er. van trotse kastelen van adellijke bezitters. In de oorlogsja ren herbergde het Instituut ook 10 Joodse kinderen, van wie de oudere waren weg gevoerd. Overal in het land wonen dank bare oud-patiënten, die in tal van vallen een uitstekende posibie hebben be reikt en die prof. Waterink bij elke ja wisseling weer overstelpen met staj waarderende brieven of soms nog e een bezoek brengen aan het tijdelijke hui6, waar rij van een ernstige handicap voor het verdere leven werden ontlast. Grote winst prof. Waterink Advertentie WINTER- .en toch MOOIE HANDEN Cyprus was 400 jaar Turks »pERWIJL OP CYPRUS de ongeregeld heden voortduren, vaak zelfs vuur gevechten plaats hebben tussen Britse troepen en „Enosisten", valt er toch een verhevigde diplomatieke actie te bespeu ren. Deze moet dus dienen om een com promis te bereiken tussen de Griekse Cyprioten, de regeringen van Grieken land, Engeland en Turkije. Kort geleden vloog de Britse Labour- afgevaardigde, Noel Baker, naar Cyprus, waar hij bemiddelingspogingen aanwend de bij aartsbisschop Makarios, de leider der Griekse Cyprioten, alsmede con fereerde met de Britse goeverneur van het eiland, veldmaarschalk Sir John Harding Gisteren is de Britse minister van kolo niën, Lennox Boyd, per vliegtuig naar Cyprus gegaan, hetgeen er op wijst, dat een hoogtepunt in de onderhandelingen bereikt schijnt te zijn, maar dat toch nog eens extra Britse psychologische druk moet worden uitgeoefend. Overigens wordt van de zijde der „Turk- inderheid" Prinses Wilhelmina heeft zaterdag ter gelegenheid van de herdenking van de februaristaking 1941 een krans gelegd bij het beeld „De dok werker" van Mari Andriessen op het Waterlooplein in Amsterdam. koud buiten - binnen warm - ramen dicht Een schaars geluchte kamer wordt muf met rook en etenslucht - hoeft niet, zet air-wick open! ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, V.U., 25 februari, slaagd voor kand. geneeskunde: T. de Oen Ing Soen. Amsterdam. Doet. scheikunde: A. Heijkoop. Zaandam. Doet. natuurkunde: B. W. Roos. Amsterdam. Doet. wiskunde; mejuffrouw G. Dijksh - >uw W. de Boei dam en met lof G J. Tanunes. Hoofddorp DELFT. 25 februari. Geslaagd kand. vllegtuigbouwkundig lngenieu Binkhorst. Haren <Gr.). Inger tuigkundig lnger veld; P. E. H. Breuning, Haarlem; C P. Burger. Gro ningen; H. Cool. 's-Gravenhage; R J. D Dubbeldam. Dordrecht; G. J. Geels. Almelo: R. H Fakkel, Amsterdam; C. W. J. de Goe deren. 's-Gravenihage; J. van Hoorn. Zwolle: ken. 's-Gravenhage; Rooh'man Óesman. Delft: F. Offereans. Eindhoven; H. van Oosten. Le den: J. Scheepstra, Delft en J. W. Schmld Delft; Raden Mas Soenarso Notosoedlrdj' 's-Gravenhage en C. van Straten. Elndhovei NIJMEGEN. 25 februari. Geslaagd vot kand. politieke en sociale wetenscnappci W F. de Regt Den Haag; F. M Fey. Ech gehouden pedagoj uster M. M. Stevenc. Nijmeee rouw J. L. A. van Beek. Llel Voor pedagogiek M O.B: T. I AMSTERDAM. 35 februari. r pedagogiek geslaagd: T M. Geertsma, Haarlem. M. A. Hat Dordrecht. J. R Hakemulder. Schiedam GRONINGEN. 25 februari - Geslaagd vo doet. geneeskunde: G. Groenewald. Zul Afrika: J H. Arts. Amsterdam; E. J. Scho wink. Enschede; A. M S. M. van der Ve Maastricht: E. J. Fabels. Hengelo en TJ. v: Dijk. Delfszij! Bevorderd tot tandarts: R. L. M. Th. v; doet rechten; J J. Westenbrink. Utrecht. Semi-arts: B. D. Elsman. Sprang Capelle J. J. Supit, Utrecht; mevrouw H. J. Vissers Dssenbroek. Utrecht; G. Th. Singapore. Tin 27/8 402, d. de pi- oL 2% d„ rubber 0.94% d. de pound —3% ct. 't Verklaard uifxicJjf wederom klaard, dat mer zich tegen het zelf beschikkingsrecht zal blijven verzet ten, Cyprus nim mer aan Griekenland heeft toebehoord en er historische Turkse aanspraken over een periode van 400 jaar bestaan. De Turkse reactie biedt, op het eerste gezicht, weinig gelegenheid voor een compromis. Wat Griekenland betreft, na de verkie zingen, zal de regering van Karamanlis de Griekse Cyprioten stellig tot matiging aansporen, wat de eis van „Enosis", dus aansluiting bij Griekenland betreft. Ech ter heeft de Griekse radio zich eerder in krachtige termen uitgesproken over het optreden van veldmaarschalk Harding op Cyprus, terwijl de spanning tussen Tur ken en Grieken nog vers in het géheugen ligt. Volgens de uitlatingen van de Britse minister van buitenlandse zaken, Mac- Millan, schijnt Londen thans geen be zwaar meer te hebben tegen het te ver lenen zelfbeschikkingsrecht aan de Cy prioten. Het merendeel der Grieken op Cyprus voelt voor de toe te kennen be perkte „onafhankelijkheid" niets, maar wil principieel aansluiting bij het moe derland. Griekenland. Het is feitelijk alles „Enosis" wat de klok slaatl Het vinden van een compromis is uiterst moeilijk, omdat, nu puntje bij paaltje komt. ook de stem der Turkse minderheid steeds luider wordt en Londen de steun van Ankara nodig heeft ter handhaving van de strategische positie in het Midden- Oosten. De versterking der Britse mili taire positie op Cyprus wijst er ongetwij feld op, dat het niet in de bedoeling kan liggen, dit eiland als strategische basis prijs te geven. De Britten dienen ook de nodige égards te tonen tegenover de Tur ken als partners van het pact van Bagdad, terwijl Turkije tevens lid is van de Noord- atiantische Verdragsorganisatie en met Griekenland en Joegoslavië verbonden is door het Balkanpact. Men ziet dus, hoe ingewikkeld de situa tie is. Rekening houdende met de belan gen van alle partijen, zou een overgangs periode van bijvoorbeeld vijf jaar voor het bewind op Cyprus nog het beste zijn, in welke rentljd de verhitte politieke hartstochten wat kunnen bekoelen. tertje ln het kamp Ausohwiltz gezeten had, was hem de zaak ddrect duidelijk. De moeder had niet begrepen, dat het meisje niet „gewoon raar" deed, doch op deze manier haar angsten probeerde af te reageren. Zelfs in dergelijke gevallen ie de speel kamer van het Pedalogisch Instituut echter een belangrijk instrument ter ge nezing van het kind. Wamt als een kind steeds maar weer speertjes naar een vrouwenfiguur gooit omdat het geleden heeft onder een voortdurende angst zijn eigen moeder, i6 er als stap gedaan op de weg naar de bevrijding van angst. Voor dat kind is het gooien speelgoedspeertjes al een belangrijk stuk therapie. Dubbel nut voor het kind. En wat de vooruitgang in de pedologie betreft: 25 jaar geleden werd eerst de intelligentie van het kind onderzocht en verder maakte men gebruik van erva ringsgegevens over het gedrag. Er waren echter maar zeer weinig middelen om de diepere persoonlijkheid te onderzoeken, va te gaan in hoeverre stoornissen neurotische aard waren. Men had ook geen ervaring, hoe die stoorniseen zouden kunnen worden opgeheven. Toen dr. J. Waterink ln 1926 hoogle raar in de pedagogiek werd aan de Vrije Universiteit in Amsterdam bleek hem al spoedig, dat je over deze dingen niet alleen kunt praten. Je moet de kin deren bij de hand hebben als „levend materiaal" voor het onderwijs. In 1927 werd daarom het Laboratorium voor Toegepaste Psychologie opgericht, waar één mid'dag in de week allerlei kinde ren met geestelijke stoornissen kwamen, die men mocht gebruiken als „oefen materiaal". Steeds groter echter werd de behoefte, de kinderen permanent onder toezicht le hebben, en zo werd op 15 januari 1931 het Pedologisch Instituut opgericht, het eenste in Nederland en zelfs in West- Europa. Aanvankelijk was er een nauwe sa menwerking met de Verenig!rijg tot Op voeding van geesteszwakke kinderen „'s-Hecrenlo". In 1940 werd deze band verbroken en het arbeidsterrein beperkt tot neurotische kinderen, stotteraars en stamelaars, weglopers en kinderen met partiële defecten (leeszwak, rekenzwak etc.). Kinderen dus. waar „je nog wat mee doen kunt", die te genezen zijn. Een leeszwak kind immers kan leren lezen, een stotteraar kan 't stotteren afleren, maar een idioot kind kan niet genezen worden, al kan men het nog wel iets „aanleren". Thans is het Pedologisch Instituut een Stichting, die nauw samenwerkt met het Laboratorium voor Toegepaste Psycho logie, dat eveneens onder leiding van prof. Waterinik staat en die hecht ver bonden is aan de V.U. Het Instituut heeft rich voortdurend ontwikkeld en geniet thans een faam in de gehele wereld, het geen o a. blijken mag uit het veelvuldig bezoek uit het buitenland. Tot na de oorlog moest prof. Waterink werken het eerste jaar op een budget van 600 gulden met assistenten, die door de V.U. beschikbaar werden gesteld. Pas de laatste jaren kwam er een vaste wetenschappelijk staf, die nu uit een ge neesheer-directeur en drie psychologen bestaat. De afdeling school kent twee soorten kinderen en heeft met dusdanig ruimtegebrek te kampen, dat de 6 loka len door de 12 klassen dubbel moeten worden gebruikt de externe leerlingen van 10.15 tot 4 uur en de interne kinderen daarvoor en daarna De afdeling Verzorging en Opvoeding tenslotte telt gewoonlijk 70 75 kinde ren. Het jaarbudget voor Instituut en Laboratorium te zamen beloopt nu ruim 6 ton. Zeer veel neurotische kinderen hebben in de loop van 25 jaar hier hun genezing gevonden. Ze werden er ge- Toen adviseerde men dus, op grond van de bepaling van de ir/.eMigentie en de kenruis van het algemeen gedrag vóór het onderzoek, tot bepaalde voedingsmaatre- gelen. Nu na 25 Jaar, stelt men een on derzoek in naar de hele persoonlijkheids structuur, de karakterstructuur. En in dat onderzoek is opgenomen een onder- 'zoek naar het type van de intelligentie, j Eventuele neurobiGohe verschijnselen ko- i men nu bij dat onderzoek naar voren en j men is meestal in staat om aard, wezen afgelopen 25 jaar vindt, dan begint hij en oorzaak van het afwijkende gedrag lofrede op de voortreffelijkete constateren. Het gevolg is, dat nu kinderrechters van tegenwoordig. Dat Is j maatregelen genomen kunnen worden eens andere geweest, voegt hij er van pedagogisch-therapeutische aard. toe. Het is nog niet zo lang geleden, Zo'n 25 jaar geleden redeneerde men een 10-jarig kmd tot een jaar Tucht- soms zo simpel: niet debiel, niet imbe- sohool veroordeeld werd. Er is gelukkig I ciel, niet idaoot, dus streng opvoeden. begrip gekomen voor de zorg J Men begreep niet, dat „moeilijke" kinde wei eens het gevolg konden zijn van Tijdens het diner heeft koningin Juliana een rede gehouden, waar in zij zeide: „Het is een groot genoegen voor ons, haar ouders, onze oudste dochter vanavond met de hoogste autoriteiten in Nederland van rijk en staat in kennis te brengen en wij willen haar, waar zij thans de leeftijd heeft voltooid, waarop ze kere grondwettelijke plichten en rechten haar zijn toegevallen, aanbevelen in uw warme belang stelling. Lieve Trix, achttien jaar is nog een heel jonge leeftijd. Men is gelukkig al wel volwassen, maar gelukkig nog niet meerderjarig, laat staan stemgerech- voorrecht toekomt, U dank te zeggen voor Uw bereidheid hierin zitting te hebben genomen, en mijn kind te heb ben willen beschermen. U deed dit óf als particulier óf ambtshalve, maar ook bij de ambtshalve leden meen ik die bereidwilligheid te hebben mogen bespeuren. 1 aanleg, is een omstandigheid."waar oor, lieve Trix, je niet dankbaar ge- oeg kunt zijn. moeder op die leePijd, en mijn ouders hebben, in hun grote plichtsgevoel, ervoor ge zorgd ook mij bij het bereiken daar- Tafelrede van de Koningin ttgd Je grootmoeder, hier tot mijn grote vreugde aanwezig, was met achttien jaar reeds tot het koningschap geroe pen, en zij was er door je overgroot moeder op eminente wijze toe voorbe reid. Voor haar was geen jong-zijn of plezier weggelegd. Vijftig jaren, waar onder ondenkbaar zware, heeft zij het land gediend, en pas daarna kon zij haar persoonlijke neigingen volgen, die zich. behalve op haar kunst, vooral richten op het heil der mensheid in al zijn ruimte en diepte. Tij en ik kunnen nooit genoeg dank- J baarheid opbrengen voor haar groot voorbeeld. Jij en ik zullen gaarne hier al onze erkentelijkheid willen betuigen aan je vader, voor zijn bereidwilligheid, tot- nutoe het regentschap op zich te ne men. mocht dat inderdaad nodig zijn geweest. Wij kunnen bij een gebeur tenis als deze diep verheugd zijn, dat ons gezin voltallig heeft mogen bllj- Het is mij een vreugde hier van avond aanwezig te zien de leden van de raad van voogdij, die over de be langen van onze oudste dochter zou hebben gewaakt, mocht ik vóór haar achttiende verjaardag zijn komen te vallen. Het is zeker aan mij, dat het van met de daarvoor nodige kennis uit te rusten. Mijn man en ik hebben een andere gedragslijn gevolgd, want wij willen "nze dochters de gelegen heid bieden een school voor het nor male middelbare of voorbereidend ho ger onderwijs af te lopen, en gewapend met een eindexamen-diploma het leven in te gaan, opdat zij op normale wijze een studie kunnen kiezen en volgen. Wij willen hen het recht geven zo doende voor zichzelf en de wereld hun gaven te bewijzen, en bij eerlijk falen hun pogingen daartoe te mogen her nieuwen. Of onze keuze goed is ge weest, weet ik niet. Wij hebben die echter met volle overtuiging gemaakt Daardoor is Beatrix op dit moment nog niet volkenrechtelijk, en econo misch geschoold en staatsrechtelijk ndei dan summier. Zij koos zloh de Leidse Alma Mater tot ver dere leerschool, met de sociologie als studierichting een studie, waar do andere nodige en vele nuttige onder werpen aan vast zijn te knopen en die op zichzelf volgens haar ouders en haar zelf de meest geschikte is voor haar vermoedelijke toekomst. Tevens is dit een studieri -htlng, die haar eigen persoonlijkheid volkomen ligt. Dit samentreffen van het wense lijke mei het zelf-gewenste. het ont breken van een conflict tussen plicht Tk ben eens heimelijk ontroerd ge weest dat was toen je je pad- vindstergelofte aflegde, die was: „God en Je land te dienen." Je beloofde dat toen met echte ernst, en ik dacht aan wat misschien eens jouw taak zou zijn Je hoeft daar niet bevreesd voor te zijn, wamt die is wél zwaar, maar nog Naast eigenschappen, die je daarbij ln de weg zouden zitten, heb je er nog meer. die je daarbij zouden helpen. Bovenal heb je een zeer persoonlijk en zuiver gevoel, voor wat recht, en voor wat plicht is. Vorm het zo. dat het a.h.w. de weegschaal voor je wordt, waarop Je kunt afwegen wat van be lang is en wat niet. Moge daarbij het hogere belang steeds zwaarder voor je wegen dan het lagere, en ten slotte de doorslag geven. Zo handelende zul je blik op 't leven zich dagelijks kan verruimen, en van waaruit Je kunt le ren zien, wat er in de wereld en m ons land goed Is en positief. Je bent lyel verre de Benjamin aan deze tafel, maar dat hindert rJet, want het herinnert dc ouderen er aan, dat er een tijd aan het ontstaan is, die gans meuwe aspecten en daarmee an dere verantwoordelijkheden oproept, en dat er een generatie komt die ge confronteerd zal zijn met dingen, waar van wij nu misschien nog nauwelijks dromen. Een wereld-gemeenschap wil geboren worden, en geweldige be lemmeringen moeten daarvoor uit de weg geruimd. WIJ kunnen ons nog geen voorstelling maken van de techriische mogelijkheden, die ten dienste van ae komende generaties zullen staan. Moge dit alles ln vrede en ln harmonie, en tot heil en ter vereniging der mens heid geschieden dit is nü onze zorg, Ten slotte hef ik mijn glas op om. zeker met uw aller instemming, de pas achttienjarige én haar generatie, veel geluk, heil en zegen toe te wen- fouten in het milieu. Daardoor toen veel kinderen overgegeven aan een collectieve opvoeding. Tegenwoordig, niu men meer inzicht in de interne oorzaken van wangedrag heeft, ziet men, dat een therapeutische behandeling het enige middel is om,, moeilijke" kinderen in evenwicht te krijgen. En dat is voorwaar een belangrijke winst van 25 jaar pe dologisch weric, in Nederland en daar buiten. Verontrust door proces Jungschlager Eerbied gevraagd voor rechten van de mens HET C.A.I.R., Comité d'action interallié de la resistance" (waarbij de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland is aangesloten) heeft aan de minister-president van Indonesië een telegram van de volgende inhoud gezonden: ..Het comité Action interallié de la resistance, vertegenwoordigende de ver. zetsbewegingen in België, Frankrijk, Nederland. Griekenland. Denemarken en Luxemburg, heeft met diepe bewo genheid en ernstige ongerustheid kennis genomen van de berichten in de wereld- Toch is het zo STRIJDER IN BLIK onberedeneerd hein leden heeft, is vi rhologiiehe beschom paardrijder weliswaar wj de open ges volsla- vilt feit ligt en dat is Het spreekt welhaast vanzelf, dat het de sfeer van romantiek is die de mees ten met verlangen doen terugblikken. Vooral de romantiek van de riddertijd en alles wat daarmee verband hield, is onweerstaanbaar. Maar bij dc hunke ring naai die periode uit hel verleden erdege reali- ntgaal. Vervolgens de knieën gewonden, een stevige lap ging om de schouders en eei. das werd om de hals gphangen. Dan volgde de eigenlijke wapenrus naaid, waarover de eigenlijke wapenrok werd gedragen, bestaande uit aaneen- geklonken ijzeren ringen van soms drie lage dik. elke kar heer of die ljjk, want we willen juist voor de af wisseling ook wel eens heersap en kiezen voor het ridderschap, waarhü dc boeren en poorters, de geestelijken en de krijgsknechten gdaten worden voor wat zij waren. Toch is het aan twijfel onderhevig of onze keus wel zo bijzonder geluk kig is, wani deze in ijzer verpakte helden moeten het allesbehalve ge makkelijk hebben gehad. Kijk alleen maar eens naar zijn garderobe. Aller- eer*' droeg hij een zijden hemd, waar over een wollen wambuis en een broek met de nodige versterkingen en be scherinkussens voor de heupen. Hie kostbare hoofd van zo'n ijzeren held was nog het best van alles he- schermd, want na een stevige gewat teerde muts volgde de kapoenmuts, die met de wapenrok één geheel vormde en eveneens uit ijzeren ringen was vervaardigd. Aan deze kapoenmuts hing een soort ijzeren sluier van het zelfde maaksel, dat bij gevaar voor het gezicht werd gebonden. Hierop kwam een hoedje van ijzer, dan de viltmuts en vervolgens de martiale helm i echter ting, bestaande uit li pijpen die met riem om het middel werdi i broeks- gmg. bevestigd, zodat de ijzeren schoen, de ijzeren enkel-, been-, knie- en dijbeschermers in één handeling aan het lichaam konden worden bevestigd. DHn kwam een lede 'en kolder of een wapenhemd waarop metalen platen of ringen waren ge veld. VT.nnrrr het ging regenen, reu de blank geschuurde wapenrusting roesten, en bij zonneschijn werd het ijzer van zijn pak gloeiend. Daarom werd over alles heen nog een mantel geslagen, van voren en van achteren open gesneden en kostbaar versierd, eventueel met rinkelende belletjes. Zien we af van de ijzeren handschoe nen. de ijzeren mouwen en het schild, dan hebben we het belangrijkste ver pakkingsmateriaal van deze ..gelukkige" ridder wel zo ongeveer genoemd. Het is natuurlijk wel plezierig te .veten wat zo'n knaap nu eigenlijk in het schild voerde. pers over de gang van zaken in het pro ces tegen de Nederlandse staatsburge\ Jungschl&ger. De verzetsbeweging heeft gedurende vijf jaren met grote opoffe- ring gestreden voor het herstel van di democratische waarden waarvan de on afhankelijke rechtspraak een essentieel onderdeel is. Wij zijn er van overtuigd dat uw jonge democratische staat er prijs op stelt dat z\jn rechtspraak wordt uitgeoefend met volledige eerbied voor de rechten de mens." Het telegram is namens het comité dertekend door Hubert Halin, rapporteur- generaal- en Vincent Boon, secretaris- generaal! Telegram aan Den Haag IIET HOOFDBESTUUR van de Neder- landse oudverzets-organisatie heeft aan de Nederlandse regering het volgende telegram gezonden: „Diep geschokt door de demonstra tieve vervolging van Nederlanders door de republiek Indonesia vertrouwer dat u met wijs beleid alles wat mogelijk ts zult verrichten om dit onrecht tt eindigen opdai wij gespaard blijven affaires analoog aan de Rijksdagbi Wij verklaren ons bereid u daarbij alle „De wil des volks" Het comm. blad Harian Rakjat noemt de eis van de doodstraf tegen Jungschlëger „de wil van het volk". Het Chinese c munisbische blad Sin Po noemt het quisitoir van Sumario „hoogstaand" betoogt, dat „de Nederlandse omwei lingspoging" met steun van andere landen zich heeft verbreid. Het nationalistische Merdeka brengt Sumario een eresaluut. Betoging te Bandoeng Ook te Bandoeng is een betoging ge houden tegen de heren Schmidt en Jung schlager. Een mars werd door de stad gemaakt en een motie aan de gouv neur aangeboden. De Groter Nederland-Actie heeft zich gewend tot minister-president dr. VV Drees en minister mr. J. M. A. H. Luna mi bij de Verenigde Naties een klacht n te dienen tegen de republiek Indonesia vegene schending van het statuut rechten van de mens. Het. klaagt mishandeling van Nederlandse ge vangenen en getuigen, het ontbreken van een onpartijdig en onafhankelijk ge recht. benevens de verhindering van des kundige bijstand, en wijst op het feit, dat Indonesië zich verbonden heeft de rechten van de mens le eerbiedigen. Ike in Washington President Eisenhower is zaterdag na een vakantie van tien dagen ln de staal Georgia te Washington teruggekeerd. Ver wacht wordt, dat de president spoedig zai meedelen, wat zijn politieke plannen zijn Morgen einde van de vorst (Vervolg van pag. 1) In het Gelderse rivierengebied, het Land van Maas en Weail. noordoost-Bra bant en de omgeving van het Boxmeer heerst dermate kolenschaarete. dat veie gezinnen bij elkaar rijm ingetrokken. Wanneer de Waa! tussen Tiel en Nilme- gen dicht gaat zitten, wordt de toestand >2 kritieker In verscheidene steden rijm opnieuw scholen gesloten. In Arnhem züm alle openbare middelbare scholen gesloten: de examenkHassen zün ondergebracht in één schoolgebouw met oHeverwarming. In 's-Hertogenbosch zullen de ULO. GLO. BLO en kleuterscholen van 27 februari tot 1 of 5 maart gesloten zün. Ook lm Tiel zijn alle openbare scholen gesloten TANKER VOOR GRONINGEN Daar de binnenwateren rijn bevroren, charterde de gemeente Groningen een banker, die met 1700 kubieke meter olie over zee van Pernis naar Delf zij] voer. om de zeer geslonken ollevoorrraad weer op peil te brengen. Achttien grote tank auto's uit het gehele land waren gerequi- reerd om de olie van Delfzijl naar Gro ningen te brengen. Per rit konden de wagens 215.000 liter meenemen.- zodat eerst morgen het gehele schip zail zijn ge lost. Ondanks heit feit. dat de veerboot Am«- land-Holwerd zeven en twintig dagen niet heeft kunnen varen hebben de Ame landers nog geen dag zonder poet gezeten. Vliegtuigen hebben dagelijks gemiddeld duizend kilogram post van Leeuwarden naar het eiland gebracht. In de winter van 1947, toen de postboot r.es weken niet kon varen, werd het lruchtipostverkeer door slecht weer gestremd, maar bestond een druk verkeer per vost en per slede naar het vasteland. Postboten van Vlieland en Terscheïing hebben zaterdag de sedert een week ver broken verbinding met Den Helder her steld. Aangelokt door de hoge groenteprQzen en trachtende nog te velde staande ge wassen zoveel mogelijk rendabel <e ma ken, hebben de tuinders uit de omgeving van Venlo getracht de prei uit de grond te bikken. De prfjs van prei was name lijk dezer dagen opgelopen tot 2,70 per kg, tegen 27 cent vóór het Invallen van de vorstperiode. Op de veiling bracht de onooglijk uitziende prei (zo onooglQk dat zü niet m?.z worden uitgevoerd) echter 1,60 per kg. op. r Is verzachten met beproefde medicinale be standdelen van het wereldberoem de middel tegen verkoudheden— Vicks VapoRubl Heerlijk! Doel treffend Probeer -

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5