i Ned. volleybalzege op België Voorlopig Ned. elftal bleef met 3-1 de baas over Feyenoord RAI personenauto s 'W V' b"-J Anton Verhoeven won de 90 km merenwedstrijd Rus Grishin zegevierde te Helsinki De Jong neemt de leiding over van Bom 4 MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 KONING WINTER EN KONING VOETBAL SLAAGS Tegen verwachting in nog een redelijke wedstrijd (Van c sportredactie) I OUTER EEN TREFFEN tussen hunne majesteiten Koning Winter en - Koning Voetbal is de oefenwedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen Feyenoord (31) zaterdagmiddag op het Haagse Houtrust tegen onze verwachting in niet geworden. Nèe, dat viel nog werkelijk mee; we hadden het ons anders voorgesteld. Een gewalste sneeuwlaag is nu niet de meest ideale grond die voetballers onder hun voeten kunnen wensen, maar een sneeuwbal werd de voetbal niet, evenmin als de spielers een stel armzalige figuranten op een domein, tijdelijk door eerstgenoemd heerschap van de waarlijk rechthebbende overgenomen. Met een beetje voorzichtigheid kon er vrij aardig gevoetbald worden en beide elftallen hebben zich, zover de omstandigheden dit toelietenver dienstelijk van hun taak gekweten. Al met al hebben de ongeveer 13.000 toeschouwers die de knap koude tri bunes prefereerden boven een knus In overgangsklasse Carbon eerste tafel tenniskampioen Nog veel strijd in overige klassen De eerste tafeltenniskampioen van de overgangsklassen Is bekend. Carbon legde door een 1#0 xege op VVV beslag op de eerste plaats. Het pleit voldoende voor de kracht van Duim c.s. dat In de 15 gespeel de wedstrijden nog geen punt verloren ging. In de overige klassen Is nog heel veel strijd, zowel ten aanzien van de eerste als laatste plaats. In hoofdklasse A kwam er ln de onderlinge verhouding van do drie best geplaatsten geen wijziging. Zo wel Nedlloyd als Wifra wonnen met 10-0 en slechts Luck Raek kwam met de hak ken over de sloot tegen PSV. Coumans c.s. wonnen met 64. waardoor de stand van de beste drie nu la: Nedlloyd 12 10 1 1 21 Wifra 12 10 2 20 Luck Raek 11 B 1 1 1B In B ls de spanning ten aanzien van de laatste plaats ln zoverre geweken, dat Batswlngers zich veilig kan voelen. De Hagenaars wonnen met 7—3 van Sparta 4 door 3 overwinningen van Leurs, 2 van Hoefnagel en 2 van Mauer. Hoefnagel verloor met 2022 in de derde game van Cogh. maar won bijv. met 2624 ln de derde van Putman. Hij houdt er dus wel van er de spanning in te houden. Wibo had in het geheel geen moeite met Scylla, waar Van Zoelen nog steeds veel hinder on dervindt van zijn blessure. Hij kon alleen winnen van V. d. Spek, maar moest in Hogendoorn en Studemeijer zijn meerderen erkennen. Verkerk won nog van Stule- meijer, waardoor de eindstand 7—2 werd. Het dubbel werd wegens tijdsgebrek niet meer gespeeld. De stand ls hier: Sparta 1 11 9 1 1 19 81—29 Povae 10 8 1 1 17 75—25 Quick 11 7 1 3 15 63—47 Wibo 10 6 1 3 13 60—39 Batswlngrs11 3 2 6 8 4268 Scylla 11 2 1 8 5 39—70 Sparta 4 12 2 1 9 5 35—85 Treffers 10 2 8 4 34-66 In overgangski. A memoreerden wij reeds het kampioenschap van Carbon. DOS 1 zag ook ditmaal geen kans Wifra 3 voorbij te komen en daardoor tweede te worden. Tegen Wibo 3 werd het 55. Jacobs bleef bij Wibo ongeslagen, terwijl A. Hogendoorn van Langerveld en V. d. Horst won. Batswingers 2 kon het tegen USV niet klaren en verloor met 8—2. Al leen Schram wist te winnen, terwijl de Rotterdammers het dubbel cadeau gaven. Eendracht won met 7—3 van Effect en Wifra 3 klopte Rotterdam met 100. In B is heel wat meer spanning. Het leidende Wibo 2 kwam maar net tot winst tegen DSS. Met 6—4 wonnen Wesseling c.s. Stulemeljer had het leeuwenaandeel in deze winst, want hij won driemaal. Van Soest voegde er nog twee aan toe en merkwaardigerwijs kwam Wesseling zelf maar eenmaal tot winst. V. d. Ploeg en Haket zorgden voor de DSS-punten. HBS bleef Wibo als een schaduw volgen door een 7—3 zege op USV 2. Bouwens zorgde natuurlijk voor drie punten, Van Leeuwen en Wolthoorn wonnen elk tweemaal. Het eerste doelpunt van het voorlopig Nederlands elftal: een afgemeten pass van Abe Lenstra naar Koopal, een zuiver schot en doelman Van der Bijl kon de bal uit het net vissen. UI!lllll!lllllllHIIII!ll!!>lini|:||i|lll!lll<l<illl!li|lllll!lllil!llll!nillllPI!mi!llllllllll verblijf in warmer sferen nog een redelijk partijtje te zien gekregen. De nadruk zij dan gelegd op redelijk. Natuurlijk deed de sneeuw afbreuk het spel. Het effect van neerkomende ballen was onberekenbaar en de tech nisch best toegeruste speler kon zijn spel- nlet spelen zoals hij dat wou. kleine en grote verrassingen van de te genstander. die het spelbeeld som: Ineens kunnen veranderen, bleven ach terwege. Recht toe recht aan was parool, niet teveel gegoochel en wie de bal moest hebben, viel voor de respectievi verdedigingen meestal niet al te moei lijk te bekijken. Daarbij ging het alle maal niet in de hoogste versnelling, zo dat het soms wel wat weg had van eer demonstratie voor een vertraagd opge- »n of afgedraaide voetbalinstructia- film. Misschien ook kon het vertoonde door de beugel, omdat we dit wintertijdperk voetbal ontwend zijn geworden het zij, de herinnering aan dit sne voetbal, dat aan de andere kant ook niet helemaal serieus beoordeeld mag worden, behoort niet tot onze droevigste heugenissen aan het vaderlandse voetbal Wat het spel aangaat dan. De kou doet anders praten... Uit winterslaap Dit allereerst ter rechtzetting van de mening dat voetbal op een sneeuwveld totaal onmogelijk is. Ware dit zo, dan zouden de Engelse profs vermoedelijk ook niet iedere zaterdag nog de schoenen aan trekken. Of de keuze-commissie van onder dergelijke omstandigheden geleverde voetbalprestaties haar oordeel mag laten afhangen ten aanzien van sommige kan didaten voor de definitieve nationale ploeg, is een tweede. De wedstrijd kan het beste beschouwd worden as een poging de „mogelijken" uit hun winterslaap te wekken. Over een goede twee weken al moeten zij klaar wakker in het Düsseldorfse stadion staan om het tegen de sterke Duitse nationale ploeg op te nemen 1 De eerste twintig minuten viel het de dapperen in korte broek uitgezonderd De Munck die wijselijk in trainingsbroek de wacht in het doel betrok niet mee uit die winterslaap te komen. Maar gaan deweg kwam er voetbal op het sneeuw tapijt. waarop de Feijenoord-spelers aan vankelijk het best uit de voeten konden. De Rotterdammers demonstreerden een aardig ploegverband, maar vervielen voor het doel teveel i-i getreuzel. Van der Gijp. Schouten en Bosselaar drongen ai combi nerend menig keer door de linie Wlers- ma-Kuys-Bak heen. doch stelden De Munck niet voor veel problemen. Overigens was Feijenoord, al sploegeen- heid op dit veld, kennelijk in het voor deel. Temeer daar Timmermans (ADO) onder de maat bleef, vonden de vijf uit de voorlopige voorhoede elkaar moeilij ker. De verdedigers van Feijenoord werd het vooral door de vleugelspelers De Ja- Keeper Van der Bijl moest veel ballen t de sneeuw grabbelen, maar veel ge- larlijks was er niet bij. Pas vlak voor ist gelukte het Koopal hem uit een af- ;meten pass van Abe Lenstra voor een voldongen feit te stellen (10). Woog het veldspel van de Rotterdam- ere ook in de tweede helft zeker tegen »t van de in blauw-wit gestoken „oran jehemden" op, de aanvallen sorteerden minder effect. De eveneens niet talrijke Lenstra c.s. meer. Een berekend hoog- balletje van de Fries bracht het leer op het hoofd van rechtsbuiten De Jager, die met een flinke knik voor 20 zorgde. Rijnvis (ADO) die bij Feijenoord mee speelde en Schouten tik-takten daarna voor een uitgelopen De Munck te lang om nog met succes te kunnen schi Eerst na 20 minuten kon Cor van der Gijp de score uit een voorzet van Steenbergen verkleinen (21). Kort hierop zag Wierema (PSV) zich gedwongen het veld te laten. Hij bleek een blessure aar achillespees te hebben opgelopen. Beek man van Vitesse nam zijn plaats in. Subliem doelpunt Voor het meest verwarmende staaltj- voetbal van de gehele wedstrijd zorgd Ahe Lenstra. Plotseling recht voor he doel vrijgekomen liet de Fries, die ziel niet te veel inspande, maar zich ge bruikelijk tot het uitdelen van passes beperkte, de bal twee maal op zijn hoofd stuiten om hem vervolgens met de linkervoet hoog over Van der Bijl in te schieten (3—1). Dit bracht het pubhek enthousiast tot de „Abe-Abe"-kreet. een bejubehng die Abe toekwam, want het was een zeld zaam fraaie solo. Zo had hij het gro aandeel in de overwinning. De Feijenoord-aanval bleef hardnekkig op het doel van De Munck aanstorm doch strandde even veel keren; veelal Klaassens (VVV) en V. d. Hart (Fortuna '54), die er goed het oog in hadden en van de verdedigers het meest verdienste lijk maakten. Eenmaal kreeg Van Woer den nog een goede kans, maar Kuys redde op de doellijn na een gevaarlijke Feije- noord-doorbraak. Het bleef 31. De wed strijd, die aldus nog aardige voetbalfeiten opleverde, werd geleid door de heer Mar- tiens. De ploegen kwamen in de volgende opstellingen uit: Voorlopig Nederlands elftal: doel: De Munck (Fortuna '54); achter: Wlersma (PSV) en Kuys (NAC); midden: Bak (Feijenoord), Van der Hart (Fortuna '54) Klaassens (VVV); voor: De Jager (DFC), Timmermans (ADO), Koopal (VVV), Lenstra (SC Enschede) en Moulijn (Feijenoord). Feijenoord: doel: Van der Bijl; achter: Odenthal (SC Enschede) en Olsterholt; Midden: Steenbergen, Kerkum en Noter- matis (Fortuna '54); voor: Bosselaar, Van Woerden, C. van der Gij-p, Schouten Rijnvis (ADO). De Braziliaanse voetbalclub Vasco da Gama zal tijdens een toernee dooj elf Eu ropese landen in de periode april-juli ook in Nederland komen spelen. Illïs Tmsterdam - 23 februari •/"- 4 maart 36° tentoonstelling kampeerwagens, toebehoren e.d. Geopend ran 10-17 nur en .9.30-22.30 uw tod, «o-toto '0-'« e"'r, De heer Jac. de Rooy overleden Na «en langdurige ziekte ia zaterdag middag overleden de heer Jac. de Rooy, bekende figuur in het zaterdagmid dagvoetbal De heer De Rooy was ere mitter van JAC, erelid van de KNVB commissaris van het zaterdagvoet bal afdeling 's-Gravcnhagc. De overlede ne heeft met grote toewijding zijn ver eniging gediend, waarvan hij van 1923 tot 3053, gedurende een periode va jaar dus, voorzitter was. Zijn gezond heidstoestand liet de laatste jaren veel te wensen over. JAC zal zijn naam doen voortleven in een naar hem genoemd toernooi. De teraardebestelling heeft woensdag 1 uur plaats op de algemene begraafplaats aan de Kerkhoflaan. Taimanov Russisch kampioen De driekamp om het schaakkampioen schap van Rusland tussen Taimanov, Averbach en Spassky is in een overwin ning voor Taimanov geëindigd. Hij won tweemaal van Spassky en speelde beide partijen tegen Averbach gelijk. Averbach bezette de tweede plaats en Spassky werd derde. ALLEEN NAAR DE EINDSTREEP Outsider Nu Ikes uit Noordwijkerhout bezette verrassend tweede plaats (Van een onzer verslaggevers) DE 35-JARIGE Anton Verhoeven uit Dussen (N.B.) heeft zaterdag met het gemak, waarmee hij ook in de Elfstedenwedstrijd zegevierde, de Merenwedstrijd over 90 kilometer gewonnen. Om 16 minuten over 9 zater dagmorgen gaf de heer J. C. F. Coers uit Leiden, de nieuwe voorzitter van het Merendistrict van het K.N.S.B.-gewest Zuid-Holland het startteken. De heer Coers sloeg om precies 4 minuten voor één zijn geheven arm omlaag, toen Verhoeven, nog even uit puur genot sprintend niemand bedreigde hem over de eindstreep stoof. Fris en monter. Verhoeven uit Dussen in Noordbra- banit kalm gestart bleef rustig In het grote peloton zitten, dat als uit een spanboog was weggesprongen, het smal le baantje op, waar een stayer als Slin gerland uit Warmond die overigen» het tempo van de kopgroep, die al gauw •erd gevormd, goed kon volhouden 1 krij- Om de Europese schaatstitel Broekman als 14e eerste Nederlander in eindrangschikking De Rus Evgeni Grisjin heeft het Europese kampioenschap hardrijden op de schaats in het Olympische stadion te Helsinki gewonnen met een totaal aantal punten van 190.69.2. Grisjin, die kort geleden de gouden medaille voor de 500 meter van de Olympische Winterspelen won en op de Olym pische 1500 meter de eerste en tweede plaats deelde met zijn landgenoot Mihailov, kon bijna niet meer op zijn benen staan toen hij in de 10.000 meter de eindstreep bereikte, in een tijd van 17.34,5. twintig man sterk was, de brug van de Rode Molen had bereikt, was daarachter het peloton al ln stukken uiteen geval len. Hot ging hard vooraan, waar vooral Kruider uit Leiden en verder M. Laken, Leiderdorp, de 18-jarigè, maar sterke Chris Meeuve.se uit Voorburg, Anion Verhoeven zelf, Verheul uit Alphen aan den Rijn, Van der Lelie uit Maasland en Nulkes uit Noordwijkerhout ervoor zorg den, dat de voorsprong op de achterbllj- voortdurend werd vergroot. Krui der vooral deed veel kopwerk. Teveel aarschijinlijk. Hij zou de zesde plaat» het klassement bereiken, maar had hij op weg naar het keerpunt Sluitkade alleen zijn portie van het zware wérk ge daan en niet meer dan dat, vermoedelijk du hij gunstiger zijn gerangschikt. Dit kopgroepje van zeven zou ook ult- envallen. Zodra de kaarsrechtop rij ende en onvermoeibare Verhoeven zijn gezellen in de jacht ging leiden, kwam er licht tussen de rijders. Slechts met tussensprintjes kon de favoriet worden bijgehouden. Verhoeven men zag het aan de bewonderenswaardige slag, die van grote kracht blijk gaf had de ze» ln zijn spoor kunnen losrijden, wanneer dat had gewild. Maar hij zag daarvan af, omdat hij de route niet kende. Hij Knut Johannesen. Bij de olympische wed strijden won hij op de 10.000 meter dc zil veren medaille. Twee weken geleden werd hij bij de wc: lidkampioenschappen zevende. Gisteren won hij de 10.000 meter in de schitterende tijd van 16.50.1. Zijn puntenaantal was 190.788. Sigge Ericsson, de Zweed die verleden jaar het Europese kampioenschap won. werd derde met 191.400 punten, gevolgd door de Rus Robert Merkulov met 191.998 punten Grishin snelste 500 m. Zaterdagmiddag zijn de wedstrijden be gonnen met de 500 en 5000 meter. De uit slag van de 500 meter luidt; 1. Grishin (Rusl +2.4 sec 2. Mikhailov (Rusl.) 42.8; 3. Salo- ncn (Finl.) 43.2- 4. Shilikov (Rusl) 43,5; 5/8. 9/14Got si.). Stroem (Zweden) en Ericsson (Zwe 44.3; 12. Maarse (Ned.) 44,4; 13/14. Troe: >rw. en Kuhnert (O.Dld.) 44.6; 15. Knu nnesen (Noorw.) 44.8- 16. Dah+ben eden) 44,9; 17 '16 De Graaff (Ned.) e; (Noorw. 45,1 19/20. Seiersrcn (Noorw. Titov (Rusl (gevallen) +5 2; 21. Sjoeli den) +3,3; 22 Atmgren (Zweden) 45,4 Skazypnik (Polen) 45.8; 24, Tange- >rw 46; 25. Haugli (Noorw 46.3; 26. kman (Ned.) 46.5; 27 Ma Mooie 5000 ra. van Broekman De series 5000 m hadden de volgende eind rangschikking tot resultaat: 1. Johannesen 8/125; 2. Gontsjarenko 8.16.7; 3. Merkulov KALODERMAGELEE voor RUWE, GESPRONGEN handen' 95 et! IN HAAGSE DIERENTUIN Ook junioren verrasten nu 3 versnellingsnaaf met terugtraprem Attentie! Sturmey Archer Gears Holland N.V. I gevestigd Nassau kade 387, Amsterdam, zodat een vlottt| service voor dit beroemde fabrikaat In heel Nederland M Is verzekerd. 3 (Van onze volleybalmedewerker) Een GROOT AANTAL toeschouwers, naar schatting 1200, hebben jl. za terdag in de Dierentuin fraaie Nederlandse volleybalsuccessen aan schouwd. De junioren opende de avond en de strijd tussen hen bracht at direct de nodige sensatie en het dankbaar publiek leefde enthousiast mee. Nederland kwam met 10 voor maar zag deze kleine voorsprong al spoedig in een eh achterstand veranderd, veroorzaakt eensdeels door zeer goed Belgisch spel en anderdeels door onsamenhangend spel aan Nederlandse zijde, het rammelde geducht. De Kroon bracht echter met zijn flitsende smashes wat lucht, 59. België speelde echter goed door en won met 515. Zij drukten in de tweede set goed door en al spoedig wees het scorebord ook hier een 18 stand aan en de zaak leek beslist. Oosterbaan en Van der Zwan dachten hier echter anders over. De Nederlandse ploeg speelde in deze fase zeer goed en via 88 kwam Nederland in gewonnen positie, EAed. Coach Servais van België vroeg op dit moment time-out en dit hielp. Geholpen door verwarring aan onze ijde sleepte België deze «et met 1513 uit het vuur, stand 0—2 Enthousiast gemoedigd herstelden de Nederlan ders zich ln de e3 set. Kraayeveld maak te zijn opwachting en doorlopend had Nederland het initiatief en won de set 156 De Kroon werd in de vierde veer ingezet, -toch kwam België op 26. daarna op 3—7 Toen ging Oranje furieus spelen en dit spel veroorzaakte dat de zaal in een kokende heksenketel nderde, geen wonder overigens als het scoreverloop van deze laatste set ie voet volgen: via 4—7. 4—8. 4—9. 59. 6—9, 7—9, 8—9, 9—9. 10—9. 11—9 en 12—9 leek de set beslist. België raapte echter de laatste krachten bijeen en zo- het scheen te lukken: 1210.1211. 12—12, 12—13 en 12—14; weer was de heêlissing nabij. Ook Nederland had efch- ter reservekrachtcn en van 13—14. 14—14 en 1514 sloeg De Hoog doze set met 1614 ln ons voordeel uit en werd de eindstand 22 Senioren gevecht Om 10.15 uur begonnen de senioren het bittere gevecht. Deze wedstrijd moest een antwoord geven op de vraag, of Ne derland België werkelijk boven het hoofd was gegroeid, een vraag, opgeworpen na de eerste zege op de Belgen in hun eigen land, behaald ln november 1.1. in Antwerpen. Nederland heeft de vraag af doende beantwoord, met 31 werden do Belgen verdiend geslagen en werd de 'weede overwinning in dit seizoen op hen behaald, een feit dat nog nirr verder voorkwam België liep hard stapel en een onvast spelend Nederlands team wankelde onder dit geweld. België k'wam op 49. Toen gingen zich echter 2 Nederlanders roeren die. naarmate wedstrijd vorderde, hun stemnel op d' wedstrijd hehhrn gedrukt, de dammer Hans Maas en de R.V.C.-er F Kaptein. Maas door zijn verdedigend ver bluffend goed spel dit echter was niet alleen zijn sterkste wapen, ook aan het net kwam hij ver boven het gemiddelde good „old" Pete door de ouderwetse kracht van zijn aanvalspel. Deze moker slagen konden de Belgen niet. verwerken. i de Belgen Toch moest deze se' den gelaten. 1215 Coach Van Zweeden schoof z(jn spe lers echter als een schaakmeester door een en uiteindelijk bleek, dat de d« hem berekende combinatie de beste w De Vries. Zimmerman en Bakker w den gewisseld voor Van der Ploeg Llevaart. Vooral laatstgenoemde heeft zich wel In het team gespeeld door zjjn fraaie spel, terwijl ook Van der Ploeg zeer goed «erk deed. De Ruiter was als steeds goed. Tuinman niet de opvallen de speler van anders, maar. klasse ver- lochend zich nooit, ruimschoots vol doende. Aan het spel van de Belgen was alras te bemerken, dat zij dé nederlaag za gen aankomen. Hun verdedigend spel. het sterkste wapen, werd minder en minder, daarentegen de Nederlandse aanvalsgolven steeds feller. Met 1511. 15—13 en ló—10 kwam het einde en Nederland deze veertiende wedstrijd 3—1. Dit weer onder de zeer bekw leiding van de Fransman Ehrler. Van deze veertien ontmoetingen wonnen de Belgen er 9, Nederland dus vijf. Servais en Demarsin. de Belgische troeven, acht ten de uitslag volkomen Juist. Na 75 mi nuten spelen luisterden publiek het oude Wilhelmus. Haagse Dierentuin, die door 31 door de onzen werd gewonnen. Twee Belgen blokkeren een Hollandse aanval. Rechts Fans Maas, iets meer naar achteren in het midden Cees Bakkertuisen de twee opspringende Belgen in Rinus Tuinman. Maarse 8.27,6; 15. Grishin 8.28.0 iaff 8.31.9; 17. Titov 8.32.— 18. Sa- IS. Dahitoerg 8 33,3; 20. Johans- 8.34.9; 21. Salor Monaghan 8.51.5. leverde de volgende tlj- nesen 16.50.1; 2. Seiersten Sa lonen 17.43,1; 15. Shilkov 17,54.1: 1« Mikhailov 18.463. Ook sterke 1S00 m. !.14.: 3. Saloncr Shil'koi eden) er (Zwed< (N< (Finl.) 2.17.4; Aas (Noorw.) 2.18,3; 9/10. Johan- K>rw.) en Merkulov (Rusl.) 2.18.7; (Ned.) 2.19,3; Sjoelln Zwed< 2.19.7: 16 Amgi (Rusl. Mi 13/14. Haugli (Noorw.) e 1) 2)10,5; 15. Titov (Rusl. (Zweden) 2.20.1; 17/1! «man (nea.) en Salomaa (Finl.) en D iff (Ned.) 2.21.0; 20. Tangen (Noorw.. 2!'22 Seiersten (Noorw en Stroem sden( 2.22.0; 23 Kuhnert (O.Dld 2.23.4: i. Maagham (G.B en Dahlberg (Zwe- 2.24.0; 26. Keiler W.Dld.) 2.28.7 Eindklassement 2. Johi Merkulov 101.968 5. Gontsjarenkc 6. Jaervlnen 192.320; 7. Shllkov 1 Salonen 193.192; 9. Mikhailov 193/19! 193.825; 11. Seiersten 194 108- 12 19 305; 13. Kuhnert 104.6715- *14. I 195.185"Ifl. Haugli 196.275; 16. Tangc wild» in elk geval één rijder bij zich hou den, die op Kaag en Brasemermeer en Nieuwkoopse plassen thuis was. HU bleef ten slotte ook met één andere wedstrijdrijder over, met de jonge bollenkweker Nulkes uit Noord wijkerhout, die wel eens ln koppel- wedstrijden was uitgekomen, maar nooit nog In een lange tocht als de Merenwedstrijd. Nulkes alleen zou Verhoeven kunnen houden. BU de controlepost ln Ter Aar kwamen zU getweeën door, met grote voorsprong op de derde man daarachter, Chris Meeuwese. Pas een kilometer voorbij Hoogmade moest Nulkes, die kwam te vallen ln een sneeuwdammetje, de reeds by de start als winnaar gedood verfde Brabander loslaten. Zo kwam Verhoeven dus alleen aan de finish. Vaag beeld Het strijdbeeld, dat zich achter deze twee vormde, is vaag gebleven. Slechts bij de eindstreep was achteraf nog enig nieuws te vernemen. Bijvoorbeeld; ._dat Van der Lelie uit Maasland, die in vier de positie lag en schitterend had gere den, bij de Oude Weg haast ln het zicht van de eindstreep naar een verkeerds baan werd verwezen, tot tweemaal toe, zodat hij als achtste eindigde, Mej. J. A. Mulder uit Amsterdam, die lang niet achterin de geheel versnipperde groep zat, kwam bij Langeraar op de 60 kilo- ineter-roete terecht. Misschien kunnen er bij een komende Merenwedstrijd wat meer bordjes worden geplaatst. Voor toerrijders is het niet zó erg, dat ze eens verdwalen, maar een wedstrijdrijder kan er zijn moeizaam bevochten goede plaat* mee verspelen. En misschien ook kun nen bij een volgende gelegenheid de rij ders rug- en borstnummers krijgen. Want het was aan het ontbreken van deze door verslaggevers zo op prijs ge stelde wedstrijdattributen te wijten, dat het wedstrijdbeeld uitgezonderd voor wat de gebeurtenissen in de kopgroep betrof vaag bleef, tè vaag En ook be hoeven de stempelposten uitbreiding. Als er achttien rijders ln vliegende haast op een wankel tafeltje neerstrijken, waar achter één man zit om te stempelen, welke man dan ln sommige gevallen ook nog eens gaat kijken wat voor beroemde namen er wel op de kaarten staan, dan wordt daarmee de stemming onder d« rijdere gedrukt. Voorzitter Coers heeft In Bellevua aan de Steenstraat Anton Verhoeven de beker uitgereikt, Waarbij hij de medede ling deed, dat de beker „Joh. van Zwie- tenbeker" was genoemd, om wijten de zo populaire vorige voorzitter van het Merendistrict te eren, de heer Joh. van Zwieten. Alle rijders, die binnen een uur na de winnaar waren aangekomen, kre gen de toezegging, dat ze een nieuw ont worpen medaille thuisgestuurd zouden krijgen. De overige deelnemers zouden de gewone toermedaille krijgen. De 33. die voor de wedstrijdmedaille in I aanmerking komen, zijn; 1. A. Verhoe- I ven, Dussen, tijd 3 uur 40 min.; 2. Th. Nulkes, Noordwijkerhout: 3. Chris Meeu wese, Voorburg; 4. M. C. Meeuwese; 5. A. van Aalst, Maasland; 6. H. Kruider, Leiden; 7. M. Wijfje, Ter Aar; 8. J. v. I d. Lelie, Maasland: 9. C. Slingerland, Warmond; 10. A, van Staalduinen. 's-Gra- venzande; 11. Mosterd. Maasland; 12. V. I d. Berg, Maasland; 13. W. H. Hamoen, i Breukelen; 14. T. Meeuwese. Voorburg; 15. J. v. d. Vliet, Hilversum; 16. A Duy- vis. Zwaag (N.H.); 17. B. Sassen. Ter Aar; 18 C A Looyenstein. Noordwijker hout; 19. C. J A. de Vette, Wateringen; i 20. J. Nederpel, Leidschendam: 21. L. Verheul, Alphen aan den Rijn; 22. J. D. Lok, Leimuiden; 23. T. Michels, Amster dam; 24. B. A. Kralt, Rijnsburg; 25. B. Star, Rijnsburg; 26. Cor. v. d Berg, Voor hout: 27. T. T. E. Everts. Leiden; 28, J. du Son, Naaldwijk; 29. M. Laken, Lei derdorp; 30 Th. Warmenhoven, Voor hout; 31. W. M, M. v. d. Jagt, Ter Aar; 32. J. van den Vijver, Oegstgeest; 33. G. Enhoven, Alphen aan den Rijn Om de nationale damtitel JEUGDIGE Terlouw uit Bodegraven heeft voor zichzelf de waarheid ■L/ kunnen constateren van het gezegde „het venijn zit in de staart". Na een succesvolle start in het nationale damtoernooi en een regelmatige oogst van 3 punten per weekend kon hij lange tijd de opmars naar de Nederland se damtitel in de voorste gelederen volgen. Bij het naderen van het einde begonnen echter de tegenslagen te komen. In het vorige weekend bleef het bij twee punten en ditmaal slechts bij één. Het begon vrij dag in zijn partij met Jurg. waarin hij niet verder kwam dan een gelijkwaardige remi se. Zaterdag tegen De Jong liep het aan vankelijk niet ongunstig. Wel probeerde de Haarlemmer hem een onregelmatig spel op te dringen, maar de debutant hield het hoofd koel en verkreeg zelfs een goede stelling. Maar met een tegenstander dn tijdnood is De Jong een gevaarlijke part ner, die de meest voor de hand liggende positiezetten pareert met een listige com binatie. Evenals Van Dijk in de negende ronde raakte nu Terlouw verstrikt in het vijandelijke net. Het Leidse district heeft echter het voorrecht met twee kanspaarden voor de strijd ingeschreven te hebben. Terwijl Terlouw op het beslissende moment strui kelde. schoot de Leidenaar Wim Huisman op het laatste ogenblik onverwachts naar voren. Tegen Edink boekte hij vrijdag op regelmatige wijze zijn eerste over winning en zaterdag maakte hij zijn suc ces volledig door een goede zege op zijn collega-oud-kampioen Freek Gordijn. Vanzelfsprekend was vooral voor dit laat ste kunststukje heel wat manoeuvreer kunst vereist. Lange tijd was het dan ook moeilijk om voor één van beiden van voordeel te spreken. Maar in het verge vorderde klassieke middenspel kreeg de Hagenaar met tempogebrek te kampen, dat hem uiteindelijk in correct spel van de Leidenaar noodlottig werd. Mooi spel van Beeke Bom had zijn handen vol aan de Noord hollander J H. Becke, die niet onder de indruk was van de leiderspositie van zUn tegenstander. De man uit Weesp ope reerde nl. rustig op een vooruitgeschoven positie en dwong de leider op bekwame wlJte een punt af. De Rotterdammer Roozenburg stelde tc- ;en Ed nk zijn rekencapaciteiten op een te zware proef. Opsluitingen aan weers zijden kostten de broer van de wereld kampioen veel hoofdbrekens en als ge volg daarvan veel bedenktijd. In hevige tijdnood besloot hij tot een combinatie, die beiden'op dam bracht. De Veenen- daalse dam bleek echter veiliger gepar- keerd te staan en ruimde eerst het bord, nadat de schijvenformatie winnend was geworden. De Hagenaar Kinnegen kwam in het middenspel tegen v. Heerde ln moeilijk heden. Hij loste deze op door een combi- natie, die de inleiding vormde van een langdurig dammeneindspel, dat de R.D.G.- er nog punt remise kon houden. Het langst duurde de partij tussen Kei- Ier en Jurg. waarin de titelhouder lange I tijd tevergeefs naar %'oordeel zocht. Eerst m een 6 om 6 stand openden zich voor hem gunstige perspectieven. Via een dub- beloffer van de Overijselse kampioen werd een 4 om 2 eindspel bereikt, dat na ruim 6 uur spelen geen winst bleek te bevatten. Uitslagen en stand De volledige uitslagen van dit weekend warén: 13e ronde: A. Jurg-R. C. Keiler 1-1, W. de Jong-W. Terlouw 2-0, J. H. Beeke-J. M. Bom 1-1, W. Huisman-F. Gor dijn 2-0. W. Roozenburg-J. Edank 0-2, P. v. Heerde-H. F. J. Kinnegen 1-1, ir. G. E. v. Dijk-J. Sinke 1-1, W C. Beeke was vrij. 14e ronde: J. Sinke-P. v. Heerde 1-1, H. F. J. Kinnegen-W. Roozenburg 0-2, F. Gordijn-J. H. Beeke 1-1, J. M. Bom-W. de Tong 0-2, R. C. Keller-W. C. Beeke 1-1, W. Terlouw-A. Jurg 1-1, J. Edink-W. j Huisman 0-2, ir. G. E. v. Dijk was vrij. j Bij het ingaan van de laatste ronde, die zaterdag a.s. gespeeld zal worden, ziiet de ranglijst er als volgt uit: 1. F. de Jong 19 p., 2 en 3. Bom en Huisman 17 p., 4 en 5. Van Dijk en Terlouw 15 p., 6-8. Gordijn, I Keiler en Roozenburg 14 p., 9. J. H. I Qeeke 13 p., 10-12. Ediink. Van Heerde en furg 11 p., 13. Sinke 10 p. (uitgespeeld), j 14 W. C. Beeke 9 p., 15. Kinnegen 6 p. In de laatste ronde worden o.m. de vol- «ende partijen gespeeld: Bom-Huisman en Keller-D-: Jong.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4