Baanbrekend werk van N.C.S.V. gedurende zestig jaar A. Stapelkamp heden 70 jaar Christelijke school kanaal naar de herkerstening van ons volk #113® Aflopende zaak Voorschot? Te goedkoop Anti-socialistisch? 2 MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 In dienst van hel Evangelie Vandaag Is het zestig jaar geleden, dat de Ned. Christen Studenten Vere niging (N.C.S.V.) werd opgericht als een landelijke vereniging van studenten, die in gemeenschap met elkaar willen trach ten de boodschap van de Bijbel te ver toe passen Uiteraard, zo deelt men ons van de zijde der N.C.S.V. mede. is de doelstel ling van de N.C.S.V. in haar 60-jarige loopbaan op verschillende wijze geïnter preteerd, afhankelijk van de tijdsom standigheden, waardoor steeds nieuwe inzichten naar voren kwamen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de N.C.S.V. op vele gebieden van het geestelijke leven baanbrekend werk heeft verricht In dit verband kan men denken aan het ijve- de ter verstaan v ten opzichte va probleem be- n de plicht der kerken de studenten. Het laat- vooral na de oorlog sterk op de voorgrond getreden en heeft het aanstellen van studenten-predikan ten tot gevolg gehad. De N.C.S.V. tracht haar doel te be reiken door het organiseren van Bij belkringen. onderwerpkringen en con ferenties. Al deze activiteiten zijn ook voor niet-leden toegankelijk, die zelfs zeer welkom zjn. Voorts wekt de N.C.S.V. haar leden op, de verworven kennis uit te dragen aan hun univer siteit of hogeschool. Ook ten opzichte van de middelbare scholieren heeft de N.C.S.V. zich een taak gesteld. Reeds zeer vroeg voelde men de nood zaak. de aanstaande studenten reeds op Boek VAN DE DAG de midelbare schoolleeftijd op te van gen en voor te bereiden op hun studen tentijd. De jongens- en meisjeskampen vcor middelbare scholieren genieten een zekere vermaardheid en worden geken merkt door het zoeken naar de bood schap van het evangelie. Velen kwamen in de kampen voor het eerst mei Evangelie in aanraking. In verband met het jaargetijde is de viering van het 60-jarig bestaan schoven naar het weekeinde van 1-. 15 april. Op deze data zullen zoals ge meld. achtereenvolgens een herden kingsbijeenkomst in de Domkerk t« Utrecht en een grote jubileumconferentie voor leden en oud-leden op het confe rentieoord „Woudschoten" bij Zeist wor- Afscheid ds. Laman van Chr. Geref. Theol. school In verband met het feit. dat hij een beroep heeft aangenomen naar de Free Christian Reformed Church in Hamilton (Canada) heeft de penningmeester van de Theologische school der Chr. Gere formeerde kerken in Apeldoorn, ds. W F. Laman van Rotterdam, afscheid ge nomen van het curatorium en de hoog leraren van deze school. Ds. Laman werd toegesproken door de president van het curatorium, ds. W. Meijn-hout te Franeker en door de rector van de school, prof. dr. B. J. Oosterhoff Ds. Laman vertrekt half april naai Canada en is twaalf jaar curator van de Theologische school geweest. Zijn op volger zal worden benoemd tijdens de komende generale synode. Ben oemingen OVER DE ENGELEN en hun taak be staan vele speculatieve opvattingen. Daarom is het verheugend, dat dr. J. Blauw een interessant en verantwoord boek over hen heeft geschreven Dit boek. ..Gezanten van de Hemel", dat in de serie ..Boeken bij de Bijbel" bij Bosch en Keuning te Baarn is versche nen. wil zijn ..een Bijbels getuigenis aangaande de engelen". We geloven niet te veel te zeggen als we opmer ken. dat dr. Blauw in zijn opzet is ge slaagd. Aan de hand van vele Schrift woorden schetst de schrijver de plaats der engelen in de schepping, hun func tie en hun dienst in de Heilsgeschiede nis. De wijze, waarop hij dit doet is helder en getuigt tevens van grote be lezenheid. Aan het eind van zijn boek komt dr. Blauw tot de slotsom ..dat ook voor het religieuze, of beter het geloofsleven van de Christen de enge len niet zonder betekenis zijn. Christus verdient ook als Heer der engelen onze hulde; de engelen verdienen als dienst knechten van Christus' heerschappij, als weerspiegeling van Zijn heerlijkheid, on ze aandacht". Mogelijk zullen vele theo logen het niet eens zijn met de exegese der hoofdstukken 2. 3 en 4 van Johan nes" Openbaring, waaruit blijkt dat de schrijver de mening is toegedaan, dat de hierin genoemde ..engelen der ge meenten" en „oudsten" als engelen moeten worden gezien. Overigens be hoeft dit niets af te doen aan de waar dering die dr. Blauws werk verdient. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Tholen kand. J. den Hoed te Barneveld. Aangenomen: de benoeming tot vika- ris te Den Haag wijkgemeente 12) kand. A Karreman te Dordrecht, die bedankte voor Noordwijk aan Zee (vik.) GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Schiedam J. Nawijn te Aalten. Bedankt: voor Guelph (Ont. Canada Chr. Ref. Church J. F. Colenbrander te Apeldoorn. GEREF. KERKEN ART. 31 K.O. Aangenomen: naar Rozenburg kand. J. Goudzwaard te Den Haag. die bedankte voor Appingedam, Garrelsweer. Tweede Exloërmond-Valthermond, Hoek Huizum. GEREF. GEMEENTEN IN NEDERLAND Tweetal: te Rotterdam-Zuid D. L. Aangeenbrug te Terneuzen en F. Mal- lan, Bruinise. Intrede ds. G. Toornvliet te Bloemendaal In de Gereformeerde (radio) gemeen te van Bloemendaal heeft gistermiddag ds. G. Toornvliet, tot voor kort studen tenpredikant te Leiden, zijn intrede ge daan. In de ochtenddienst werd hij be vestigd door drs. J. C Brussaard Oegstgeest. die gedurende bijna 30 jaar de eerste predikant van de Bloemen- daalse Gereformeerde kerk was. Voor zijn prediking had de nieuwe predikant als onderwerp gekozen: Het feest moet doorgaan. Ds. Toornvliet zei als student dikwijls in Bloemendaal de kerkdiensten te hebben bijgewoond ar hij had nimmer verwacht nog is te worden beroefc>en in deze kerk het werk van ds. Brussaard te mogen voortzetten. Namens de kerkeraad sprak ouderling N. A. Marbus. Daarna voer den nog het woord vertegenwoordigers het gemeentebestuur van Bloemen- EEN WOORD VOOR VAN- DAAG Nog dit jaar Jezus was een mens zoals wij. Soms blij en soms toornig. Een mens met ups en downs zij het dat Hij nooit op die zondige wijze „in de put" zat als wij. Lees in dit licht bezien eens rustig de drie middelste hoofd stukken van Lu- Begin bij hoofdstuk tien: de uitzending van de discipe len, de wonde ren die zij ver richten, Jezus blijdschap en dankzegging aan Zijn Vader, het volmaakte gebed dat Hij leert aan Zijn jongeren. Dan, midden in hoof stuk 11, komt de toorn naar boven: over het boos geslacht dat een teken begeert, over de schijnheiligheid der Farizeeën, over de hebzucht der mensen. Een heilige toorn die met vlammende woorden naar "buiten breekt. In hoofdstuk 13 komt een cli max in de gelijkenis van de on vruchtbare vijgeboom. „Hak hem om!" is de conclusie van de heer van de wijngaard. Ziet u dan plots de middelaars liefde doorstralen in het pleidooi van de wijngaardenier: „Heer laat hem nog dit jaar staan"? Nu, vandaag, kunnen we nog „vruchten dragen". Laten zien dat we christenen zijn. Morgen is het misschien te laat! Geestkracht nog onverminderd daal en van de Hervormde kerk. Voorts namens de classis Haarlem ds. A. C. van Nood en daarna de voorganger van de nieuwe prediant, prof. dr. J. L. Koole uit Kampen. De Gereformeerde kerk in Bloemendaal is anderhalf jaar zonder predikant geweest. In deze periode werd driemaal een beroep op een predikant uitgebracht zonder resultaat Leven van grote werkzaamheid (Van onze sociale redacteur) I/TEN zal het de heer A. Stapel- kamp, oud-voorzitter van het C.N.V. en thans nog lid van de Tweede Kamer voor de A.R. partij niet aanzien, dat hij vandaag de 70-jarige leeftijd bereikt. Zijn haar is ten hoogste aan de slapen een weinig gegrijsd, zijn loop is nog veerkrachtig en zijn geest kracht en activiteit zijn nog on geschonden. Toch heeft hij een leven van grote werkzaamheid achter zich. Uit blad van donderdag kent men reeks van functies, die hij van jongs af vervulde. Zijn rustig, bezadigd, maar doortastend optreden, de wijs heid. die er uit spreekt, de kennis. di<~ hij zich maakte, deden hem al vai jongs af de aandacht trekken, zodat hij naar voren gehaald werd, ook al zou hij zelf liever op de achtergrond gebleven zijn. of gewacht hebben met het aanvaarden van een leidende plaats. D^t begon al, toen hij op zijn 16e jaar toetrad als lid van Patrimonium te Aalten. waar men hem direct secretaris had willen maken, doch hij uitstel daarvan kreeg met het oog op het feit. met de Christelijke Vereniging Hoornbewerkers, die hij in Aalten hielp stichten en waarvan hij in 1911 secreta ris werd, nadat hij aanvankelijk bestuursfunctie had afgewezen. In die functie werkte hij mee de fusie met de Christelijke fabrieks- arbeidersbond en later aan de oprich ting van de Ned. Christelijke Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders (1 april 1916, dus nu bijna 40 jaar geleden), de de Her\ Kampen; mej. M. Kor Chr. Nat Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw banden •.d. Linde te hooi te 's Gra- Gelselaar (Gldi: ----- te Ooltgensplaat P. Ykema te Andijk-Oost; aan de Malie- baanschool te Utrecht d# heren J. de Haa« te Utrecht en S. Wljnchers te Kheden; aar de Eben-Haezerschool te Sneek mej. K. v d. Meulen te Schoonoord; aan de Da Costa- school te Rotterdam-Noord mej. C. H. d' Boer te Heemstede; tot tijdelijk onderwijze-, (es) aan de School m.d. Bijbel te Harskamp N. Hornsveld. D. Meije en D. W. de Koek te Amsterdam; aan de Van Heemstraschool te Hattem J. Lijbers te Zetten; aa Eben-Haezerschool te Teuge A. Yroelst Roden (Dr.i aan de Chr. Uloscht-ol te koop J Schotanus te Westergeest (Fr. Mensen en feiten De 60-jarige hoogleraar in de kerk geschiedenis aan de Geref Theologi sche Academie te Boedapest, dr. San- der Csekey, is naar eerst thans bekend Is geworden op II februari overleden. Hü was ook in het buitenland een bekende figuur. Van 1922 tot '23 stu deerde hU aan de Vrye Universiteit. HU was vroeger een der naaste mede werkers van wUIen prof. Sebeslijen. TUdens de tweede wereldoorlog ver zette hU veel werk. zo veel, dat ny in 1946 een hartkwaal kreeg, die zijn activiteiten beperkte. De raad van bestuur van de N.V. Philips te Eindhoven heeft benoemd tot weten schappelijk adviseur van het natuur kundig laboratorium der onderneming prof. ir. B. D. H. Teilegen, buiten gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft in de afdeling der de netwerk- de MELODIE en WOORD der Ether golven ■■B 11.00 Org 12.00 Idem; 12 30 Land- en tv I en gram: 13.25 Theaterork en 1; 12 35 Lichte mui; 13 00 Nws; II 13 55 Koersen: 14 00 Gr; 14 40 Scht 15 00 V d vrouw; 15 30 Planovoor Sram; 16.30 V d Jeugd. 17.20 ..De c reld en wij", caus; 17 30 Dansm NwS; 18.15 Pianospel: 18 30 ..Rek ..Mag lk mij even voorstellen? Mi ...1 is Cox!", hoorsp; 22.15 Cello en plan 22.40 De antwoordman; 22.55 Ik geloof, dat railing; 23. Hilversum II 298 m. KRO: 7,00 Nw Gram# 7.45 Morgengebed en liturg ka Nws en weerber: 8.15 Gram; 9.00 vrouw; 9.40 Lichtbaken, caus: 10.00 kleuters; 10 15 Gram; 10.30 Chansons; 11.00 V d vrouw; 11.30 Schoolradio; 11.50 Als de ziele luistert, caus; 12 00 Angelus; 2.03 Film- muz; 12.15 Voor boer en tuinder; 12.30 Land en tuinb meded; 12.33 Dansmuï. 12.53 Zon newijzer. 13.00 Nws: 1320 Amus muz; 13.50 Gevar progr; 15 00 Schoolradio; 15.30 Li< 2005 Gevar progr; Rijksdelen J J Kro- Sportpraatje. 1830 Metropoli 19.00 Nws: 19.10 Uit het boek der Boeken 19.20 Viool en piano; 19.45 Act; 20.00 Tweed. Lijdensmeditatie; 21.00 Bariton en piano- Gram; 21.40 De kansen van het Nederlands, boek in het buitenland, caus; 21.50 Radio Philharm ork; 23.00 Nws; 23.15—24. NTS: 20.00 Joi De toekomst in 22.00 ..Hoogverraad", spel. Engeland, BBC Hor 330 i 13.00 Gram; 13.25 V d arb; PUZZEL No. 351 HORIZONTAAL: 1 Min of meer een kennig. 3 hoofd. 5 grappige nabootsing. 7 volksoverlevering, 8 jeugdig. 10 balen, 12 broeder. 13 samensmelting van maat schappijen. VERTIKAAL: 1 Vruchtennat. 2 kleed. 3 vogel. 4 euvel, 6 zeilwedstrijd. 7 plak. snede. 9 prima. 11 voordeel. OPLOSSING PUZZEL No. 350 HORIZONTAAL: 1 wyk. 3 enorm. 3 rot. 6 stoet. 9 as. 11 regenboog. 15 er. 16 kruin. 18 are. 16 palet, 20 los. VERTIKAAL: 1 Water. 2 kraag. 3 ets. 4 mot. 7 tabé. 8 ego. 10 semi. 12 eer. 13 orgel, 14 glans, 16 kip, 17 nat. 14.00 Nws; 1410 Dl 55 Intermezzo; 15 00 V d scholei itieken: 16 45 Gram; 17.30 Voordr; 17.45 lus; 18.00 V d kind; 18.55 Weerbei vs; 19.15 V d boeren: 19.25 Sporl. ■kestconc. 20.00 Gevar.progr; 20.30 Docu mentaire: 21.15 Onbekend: 21.30 Gevj 22 00 Nws; 22.15 Caus; 22 45 Plan 23 15 Onbekend; 23 45 Parl.overz; 24.00 Nws; 0.08—0.13 Koersen. Engeland. BBC Light progr 1500 en 247 r 00 Mrs Dale's Dagb; 12.15 Voordr; 12.30 ram; 13 00 Parl.overz: 13.15 Orkestconc; 1400 Amus.muz: 14.45 V d kleuters; 15.00 V d vrouw16 00 Alpenliederen; 16 30 Piano spel; 16 45 Mil ork: 17 15 Mrs Dale's Dagb; 17.30 Orgelspel: 1.00 I' Brussel, 324 m. 12.00 Gram; 12.15 Pi recital: 12 30 Weerber; 12 34 Planore< 13.00 Nws. 13.15 Gram: 14.00 Schoolr, 15 45 Gram; 16.00 Koersen; 16.02 Orgel 16.30 Koorzang: 16 55 Gram; 17.00 Nws; Zang en piano; 17.45 Boekbespr; 18.00 muzikale jeugd; 18.30 V d sold; 19.00 I 19.50 Svndikale kron; 20.00 V d vrouw; Ork.conc; 22.00 Nws; 22.15 Kamermuz; 2 DS. J. OVERDUIN te Vee- nendaal, die als evangeli- satlepredikant verscheidene jaren In de hoofdstad heeft gewerkt, schreef in het cul tureel maandblad voor het Chr. onderwijs „Ad Fon- tes", over de functie van de Chr. school in het her- kersteningsproces vaa het Ned. volk. Ds, Overdoin is van me ning, dat de Christelijke school als kanaal en sche ma nog altijd een uitne mende dienst kan en moet bewijzen in dit herkerste- nlngsproces. Wanneer wij geen chris telijke schplen hadden, dan heb ik zo het idee, dat ve len die nu sceptisch tegen over deze scholen staan, re feraten zouden houden over de totalitaire aanpak van de ontkerstende jeugd, waarin gepleit zou worden voor scholen, die in de zelfde richting zouden wer ken als de kerk in haar massajeugdwerk, aldus ds. Overduin Waar kunnen wij een machtiger instrument tot totale beïnvloeding van het kind vinden dan op de school, waar de onderwij zerfes) niet alleen leert, maar ook opvoedt vanuit Jezus Christus en in de richting van Jezus Chris tus? OVER het algemeen leeft de openbare school onder de nabloei van christelijke waarden. Maar de christe lijke school kan bijzonder «en functie vervullen tot stuiting van het ontkerste- nings-proces en tot herkers tening. omdat daar geleerd wordt, dat het menselijke opkomt uit de Mens Jezus Christus. Een operatiemes vervult een belangrijke functie in de gezondmaking van de mens. Dit geschiedt echter alleen, wanneer dit mes ge bruikt wordt in handen van een deskundige. Datzelfde mes in onbevoegde handen wordt tot een vloek. Dat geldt nu van alles in het le ven. We zijn niet klaar met Ds. J. Overduin: We zijn niet klaar met schema's en steigerwerk schema's, kanalen en stei- gerwerk. We zijn niet klaar met instellingen en verorde ningen. Al deze dingen op zich zelf hebben niet de macht in zich zelf een ga rantie te geven, dat zij tot een zegen zullen zijn. Het gaat om het legitiem functioneren en om het des kundig en bevoegd gebruik Het huwelijk, dat netjes op tijd op het raadhuis werd gesloten en in de kerk bevestigd, is geen garantie op zichzelf, dat het een ge lukkig en christelijk huwe lijk zal zijn. Dat geldt van alles in het leven. Dat geldt ook van het schema van een christelijke school, van het steigerwerk van ons kerkelijk massa-jeugd werk dat geldt zelfs van de kerk als instituut, ook van een „belijdeniskerk" of van een „Christus-belij dende kerk". We zijn niet klaar, het eigenlijke begint pas. Al deze dingen mogen nooit doel In zichzelf wor den; ze zUn slechts middel tot de komst van Gods ko ninkrijk. tot de gestalte van Christus in de mens. VV7ANNEER wij dit typisch W profetische en dit typisch christelijke niet verstaan, dan vervallen wij met al die op zichzelf goede en noodzakelijke dingen in af godendienst. En helaas wordt dit door zeer velen niet of niet voldoende ver staan Het steigerwerk wordt telkens aangezien voor het gebouw, het middel voor doel, de zichtbaarheid voor het onzichtbare ko ninkrijk Gods. Dat is onze veruitwendiging en mach teloosheid. We gaan de Hei lige Geest in dé practijk overbodig maken, want wij hebben toch dit en dat, wat wij kunnen aanwijzen. Ve len doen alsof ze „het" be reikt hebben, wanneer op feestelijke wijze eindelijk hun nieuwe christelijke school geopend is. Alles is netjes voor el kaar: een goede schriftuur lijke grondslag, waar geen enkele ketter zijn vingers tussen kan krijgen; een be stuur, dat op de bres staat; personeel dat kerkelijk meeleeft en in alle opzich ten goed georganiseerd is. En nu zal het wel gaan. Wij hebben „het" bereikt. Ja. wat hebben we be reikt? Alleen nog maar het steigerwerk. Nu komt het er op aan. dat het gebouw van Gods rijk opgetrokken wordt. Het steigerwerk is nog niet christelijk. Chris telijk is niets minder dan dat Christus in ons een ge stalte krijgt. Nu begint het pas, de geschiedenis van de school. Nu zal op elke schoolbestuursvergade ring elk kerkelijk en per soonlijk machtsspel geen kans mogen krijgen, doch alleen de gestalte van Chris tus in ons. Nu zal alles, wat er in de school en voor de klas gebeurt, dan pas chris telijk zijn, wanneer in het bidden. zingen, lesgeven, ageren en reageren, niet de gestalte van de zondige mens zichtbaar wordt (met al zijn kleine menselijke jaloezietjes, ijdelheidjes, gevoeligheidjes, wangunst en oneerlijkheidjes), maar alleen de gestalte van Christus. De tragiek is echter heel dikwijls, dat mensen, die dit scherp zien, gevaar lo pen. met het badwater het kind weg te werpen. Ze gaan dan het noodzakelijk steigerwerk van kerk, huwe lijk, organisatie, school, staat, ambt (tot Woord en Sacrament toe), minachten en zelfs verwerpen. TV/TAAR allerlei critische 1V1 reacties tegen de zicht bare apparatuur in de komst van het onzichtbare rijk Gods, kunnen alleen geaccepteerd worden, voor zover het een protest is te gen veruitwendigde afgoden dienst. die het middel voor doel aanziet. In mijn amb telijke practijk tast ik ook elke dag de afgodendienst van het formele, van de lege huls in de kerkwaarde- ring, de sacramentswaarde ring, zelfs in de waardering van de bijbel als Gods Woord. En ditzelfde voelt men telkens pijnlijk, wan neer de mensen spreken over de christelijke school, de christelijke partij, de christelijke vereniging. En dat is nu het onbe voegd gebruiken van het operatiemes, dat bedoelt, een zege te zijn. maar in on geestelijke handen tot een vloek wordt. Daarom kén de christelij ke school even hard het ont kersteningsproces van ons volk bevorderen als zij het herkersteningsproces moet bevorderen. In de laatste tijd is nogal eens het woord van Kuyper aangehaald, dat de feitelij ke christelijke school nog niet is de school van Chris tus. Dit woord kunt u ver breden tot alles, wat tot het schema dezer wereld be hoort Een christelijk hu welijk is nog niet het huwe lijk van Christus. Een christelijke kerk als insti tuut is nog niet de kerk van Christus enz. En dit laatste, daar gaat het toch om. Christelijke Bedr ij fsgroe Den- Het was begrUpelyk. dat ook in die jonge bond de aandacht viel op de be kwame penvoerder uit Aalten toen in september 1919 een nieuwe vry- gestelde in functie moest komen, werd benoemd. In die lyn lag ook. dat hU 1 januari de secretaris van deze bond werd. Niet. dat hij nu op bureau bleef zit ten. Hij wenste het contact met het werkelijke arbeidersleven te behouden én trok de afdelingen in. Ook nam hij de zaken van enkele vakgroepen voor zijn rekening, zodat hij nauw in aan raking kwam met de schoenindustrie, de visserij, maar ook met andere tak ken. zoals de steenindustrie en de pa- lierindustrie. Als algemeen secretaris iad hij trouwens een overzicht van de ontwikkeling in de vele bedrijfstakken, die ook nu nog de CBC omvat. Als secretaris van het CNV hield hij ch van 1932—1935 een tijdlang speciaal et de besturenbonden bezig, waarvar zijn tijd een groot aantal werd ge sticht De werklozenzorg had mee eer groot deel van zijn aandacht. Na 1935 moest hy aich als voorzitter in het CNV meer speciaal met de grote, tactische problemen gaan bezig houden. Zo zag hy ook de ss king tussen de vakcentralen ei werkgevers groeien, een zaak, die zUn volle sympathie als ChristelUk-sociaal man had. HU kreeg zitting in de be sturen van enkele bedryfsverenlgingen. in het College van Toezicht op de RUksverzekering9bank en van de Ziek tewet, in de Federatie van bedrUfsver- enlgingen. Dat waren lichamen, waai werkgevers - en arbeidersvertegenwoor digers elkaar ontmoetten en waar de mogeiykheid van samenwerking prac- tisch bleek. De bezetting bracht daarop een regelmatig overleg. In de maanden van juni 1941 tot december 1942, toen hy te Schoorl, Buchenwald, Haaren en Vught gijzelaar der Duitsers was, ging dat overleg door. Direct na zijn terugkeer werd hy weer by dat werk betrokken. Toen groeiden de gedach ten aan de Raad van Vakcentralen en de Stichting van de Arbeid, waarbij zyn aanwezigheid in het overleg kwam, dat de zelfstandigheid v; Christelyke vakbeweging gevaar liep. Na de oorlog, toen de eerste moeilijk heden voor de hervatting van het werk der Christelyke vakbeweging nen waren, werd hy meer in de politiek getrokken. Hy was reeds lid van de provinciale staten en de gemeenteraad van Utrecht geweest. Allereerst werd hem reeds in de bezettingstyd gd. de plaats van de in het gy- zelaarskamp overleden wethouder Bot- terweg in Utrecht waar te nemen Voorts deed hij intrede in de voorlopige Eerste Kamer en na de verkiezingen 1946 in de Tweede Kamer, waar- hy zich. begrypelyk, meest met de sociale onderwerpen bezig hield. Het rustige, overtuigende woord de heer Stapelkamp vond op vele gaderingen in den lande altijd goede ingang. Ook met de pers hield hij zich bezig. Van 1 januari 1936 tot 1 mei 1941 was hij voorzitter van de Redactiecommissie van het Christelyk-sociaal Dagblad. In de bezettingstyd werd hij als één der de i log. Zo was heel zijn. leven vervuld van allerlei activiteit, waarbij het beginsel, waarin hij door zijn ouders en op school onderwezen was, altijd het onveranderlijk richtsnoer was, dat hem stuurde en toch ook stuwde bij het werk. dat zich aanpaste aan der tijden loop. Margaret godsdienstig, maar ook Rooms? Een Londense correspondent meldt In goed ingelichte rooms-katholieke kringen in Londen, beschouwt men de ontkenning van het Vaticaan betreffende het katholiek worden van Prinses Mar garet slechts als een ontkenning dat bij zondere gebeden gestort zyn. Men heeft de indruk, dat de publlca ties over haar neiging tot het rooms katholicisme toch niet geheel ongegrond zyn. ofschoon het zeer moeilyk is iets positiefs te weten te komen. Vast staat dat Margaret zeer gods dienstig is. Het ziet er uit. dat de Town- send-episode haar diep heeft doen na denken over de kerk. Advertentie SPIERPIJN. SPIT... 't Loert overal. De weldad Ige wi 70. Hij antwoordde niet dadelijk. In plaats daar in zag hij slecht op zijn gemak overal om zich heen en doorvorste de omgeving met een ernst, die mij deed gevoelen welk een behoedzaamheid er was geboden met betrekking tot wat hij op het punt stond te verhalen. Onwillekeurig kwam ik wat dichter bij hem. „Ga Moor," zei ik. Weifelend nam hij mij van top tot teen op. „Ik wou, dat ik wist of ik er goed aan doe of niet." bepeinsde hij tobberig. „Weet u ik wil zelf ook niet in moeilijkheden komen." Arme Higgins! „Ik zal er voor zorgen, dat dat niet gebeurt." beloofde ik haastig, met wetend hoe onmogelijk »t zou blijken om mijn woord te houden. Hij schraapte zich de keel, en zag weer snel i de richting van het pad. „Weet u, ik zag het," fluisterde hij. „Zag wat?" „Ik zag wie de patiënt in Kamer 18 doodde!" Een ogenblik vroeg ik mij ademloos af, of de man uitzinnig was geworden. Zijn grauw gelaat, zijn duidelijke angst, de manier waarop zijn ogen alle kanten uitloerden, eerst in de ene rich ting en dan in de andere, dit alles overtuigde mij van zijn oprechtheid. Hij moest wel de waar heid spreken. Het was ook duidelijk, en ik ver wonderde mij er niet over, dat hij doodsbang voor zijn wetenschap was. „Hoe gebeurde het? Wat zag je?" fluisterde ook ik. „Wel, het ging zo," ving hij zo langzaam aan dat hij mij wild maakte van ongeduld. ..Het ging zo: die nacht had ik erge kiespijn Ik kon er niet van slapen en door de hitte van de nacht scheen het nog irger te 'den Ten-lotte stond ik op en ging naar boven om dokter Hajek mij ^ie het er iets voor te laten geven. Ik klopte en klopte aan zijn deur, maar ik kon hem niet wakker krijgen, en dus „Hoe laat was dat?" vroeg ik. „Ik weet het niet precies. Ik denk om onge veer één uur. In elk geval, ik keerde terug naar het souterraio en kon maar niet vanwege mijn kies tot rust komen. Zij deed zeer en ik stond op en probeerde dokter Hajek opnieuw te wek ken. Ik kon hem niet wakker krijgen u moet weten, hij was er niet, helemaal niet. Daarom ging ik door de hoofddeur en liep om de hoek van het ziekenhuis. Dokter Letheny placht soms laat op te blijven en ik dacht dat ik, als er licht brandde in zijn studeerkamer, iets van hem zou kunnen krijgen voor mijn tand. Het was de don 'eerste nacht, die ik ooit heb gezien." Hij hield op om triest het hoofd te schudden „In elk geval zag ik al aardig gauw een soori /an groen licht daar op de heuvel en ik wist dat dokter Letheny laat op zat te lezen. Wel, ik ging de kant naar het pad op en het was zo donker dat ik nauwelijks de weg kon vinden. Toen ik aan het eind van de zuidelijke vleugel was ge komen, kon ik zien, dat de deur open stond en ik kon het licht boven de lessenaar met lijsten zien. De vleugel leek van binnen haast even don ker als van buiten." Hij hield op, haalde blauw gekleurde zakdoek voor de dag en veegde zijn voorhoofd af, ofschoon het daarbuiten op de brug kil was. „Daarop hoorde ik iets, een soort geluid als van een voetstap ik weet niet precies wat het was. Maar het scheen van die kant te komen, in de buurt van de deur van de vleugel. Opei kreeg ik het idee, dat de een of ander rondsloop om ons ziekenhuis en plotseling herinnerde ik mij het radium dat gebruikt werd, ofschoon ik niet werkelijk dacht dat iemand bezig was het te stelen. Hoe dan ook, al tastend liep ik door het duister, het bordesje van de vleugel y bij. Ik liep heel behoedzaam en bleef staan toen ik juist aan de andere kant van dat grote vlier- bessenbos een stel hoorde praten." „Ga door," zei ik ongeduldig. „Wie waren zij?" „Ik hoorde iets van wat zij zeiden," vervolg de hij, doof voor mijn ongeduld. „Daar zal ik u later van vertellen. Ik moet het een of ander leven hebben gemaakt, want opeens hielden zij op met praten en gingen weg. Ik volgde hen maar raakte ze in de duisternis kwijt en daar ik uit hun gesprek opmaakte, dat zij weer het ziekenhuis zouden gaan, scharrelde ik ook terug. Ik was juist bijtijds om een lichtje te zier door het raam van Achttien Het was het schijn sel van een lucifer en bij dat licht zag ik het gelaat van degeen die" hij fluisterde „die Jackson doodde. Ik zag, hoe het radium werd verborgen. Ja, zuster, en ik weet waar het ra- 'ium nu op dit ogenblik is." Ik denk dat ik hem bij de arm greep en die :hudde, want ik herinner mij dat hij achteruit einsde. „Zeg me gauw, Higginsgauw. Wie aet?" (Wordt vervolgd) KANTTEKENING 1" TIT een particuliere correspondentie van een Nederlands employee in Djakarta, gedateerd 19 februari jl-, noteerden wij het volgende: „Nu iets over de verhouding Neder landIndonesië. Radio Nederland doet mi. wel een beetje te tragisch. Het is heus niet zo, dat iedere Nederlander hier in zak en as zit. Dat de toekomst ons hier niet zo rooskleurig uit ziet, beseffen wij allen en we stel len ons daarop in, en dat zonder zuch ten of steunen met het oog op de reali teit der verhoudingen. Die liggen m.i. gunstiger dan men in Holland denkt. U kunt rustig aan Radio Nederland doorgeven, dat velen hier doodziek zijn geworden van het gelamenteer over het mislukken der besprekingen. Velen van mijn collega's zeggen: als je Radio Nederland hoort, dan begin je je werkelijk af te vragen, of het zo erg is. Dat het voor ons hier een aflopende zaak is, wisten we al lang en dat hing helemaal niet van die besprekingen af J^E aanhoudende koude is oorzaak geworden, dat het leven steeds duurder werd. In verband daarmee hebben wij een vraag. De Stichting van de Arbeid is opnieuw in functie gekomen, het overleg over de loon ontwikkeling gaat weer beginnen. 1 Hoe dit overleg ook verloopt, of het voorstel van de werkgevers wordt aangenomen dan wel dat van de werk nemers, dan wel dat een tussenoplos sing wordt gezocht, het is vrijwel zeker, advies zal zijn: een uitkering ineens in de ondernemingen, waar dit mogelijk is, voor het inhalen van de achterstand van 1955 van minimaal 2%. Zou het nu geen zin hebben, als de werkgevers, die dit kunnen doen, hun werknemers alvast een voorschot op deze uitkering gaven? Het zou thans dubbel waardevol zijn. JN een advertentie, in een kerkbode nog wel, deelt een opkoper ons mede, dat hij geen „Jodenfooi" zal betalen voor de producten, die wij hem zullen zenden. Wij willen wel aannemen, dat dit woord in achteloosheid is neergeschre- i ven en zonder de bedoeling, bepaalde i mensen te kwetsen. Niettemin zijn wij van oordeel, dat het gebruik van dit woord geen pas geeft en dat het dient te worden vermeden. Er zUn in onze taal mogelijkheden genoeg om te doen uitkomen wat men. werkelijk bedoelt. Dat geldt ook voor advertenties, al dan niet in kerkbodes. Zoals het er nu staat, is het ons te goedkoop. JN het socialistische weekblad „Tijd en taak" schrijft de socialistische ds. Ruitenberg bij geruchte te weten, dat de benoeming van de heer Schokking tot burgemeester van Den Haag inder tijd een typische partijbenoeming is geweest, „of liever: een anti-partij benoeming, wat minstens even erg is". „Het benoemen van een burgemeester van „christelijk-historischen huize", zoals het vaag heet, was een anti socialistische daad", aldus ds. Ruiten berg. Wij vinden dit een vreemde opmer king. Want de benoeming van een burgemeester van Den Haag komt ook in het kabinet aan de orde. Van dat kabinet maakten op het moment van de benoeming ook socialisten deel uit. Misschien hebben zU tegen de benoe ming van deze burgemeester gestemd, maar zij hebben er de verantwoorde lijkheid niet voor opgezegd. Een por tefeuillezaak is het beslist niet gewor den. Daarom lijkt het ons nogal ondoor dacht, hier van „een anti-socialistische daad" te spreken. Tenzij men eigen socialistische partijgenoten tot zulk een daad in staat acht. Van her- .en der^) Een Amerikaans negergezelschap was onlangs op tournee in de Sowjetunie met Gcrshwins opera „Porgy and Bess" (dit zyn de eerste Amerikaanse toneelspelers, die in Rusland zijn op getreden onder het huidige bewind). De Sow jetleiders hebben deze toneel spelers hun warme hulde betuigd om de Russische „gelUkstelllng" der ras sen te demonstreren! Als antwoord op deze Russische sym pathiebetuigingen hebben twee der medewerkers in „Porgy and Bess", de zangers Elen Thigtcn en de zanger Karl Jackson, dc minister-president Boelganin uitgenodigd om getuige te zUn bij hun huwelijk. De beide toneel spelers zijn overtuigde Christenen en het huwelijk zal plaats hebben in de Baptistenkerk te Moskou. Het derde Luthers Wereldcongres te Minneapolis in de Ver. Staten van 1625 augustus zal als hoofdthema voeren „Christus bevrUdt en verenigt". De voorzitter van de Lutherse Wereldbond, bisschop Hans Lilje, verklaarde, dat het wereldcongres een tweeledig doel had: het opnieuw doordenken wat de Lutherse boodschap aan de wereld van heden te zeggen heeft cn het orga niseren en bespreken van de Lutherse samenwerking met de grote oecume nische organisaties.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2