Jlicmuc £ciiwcl)e (üouranl PLAATJE VOOR TAFEL Ernstig conflict dreigt in het bouwbedrijf J Geen verhoging arbeidsvoorwaarden zonder doorberekening in prijzen? Morgen definitief het einde der rierweekse vorstperiode Negen en vijftig personen aan koninklijk diner Massale beweging tegen rassendiscriminatie Wereldgeschiedenis van 1939... MAANDAG 27 FEBRUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste Jaargang No 10588 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINS CHRISTEUJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticf) Is gfjebUoen tnyn bert la tcqlieaspoct" Moeilijke" kinderen Laat verjaardagsdiner voor prinses Beatrix Met vader, moeder en talrijke hoge gasten DREIGING MET STAKEN IN DE WIND GESLAGEN (Van een onzer verslaggevers) DE WONINGBOUW, die reeds wekenlang stil ligt ten gevolge van de vorst dreigt thanB getroffen te worden door grote moeilijkheden die zelfs zouden kunnen uitlopen op een algemene staking van de bouw vakarbeiders, zo vernemen wij. D,t ernstige conflict is gerezen rondom de 3 procent verhoging van de secondaire arbeidsvoorwaarden. De ge organiseerde werkgevers zijn tot op heden slechts bereid^ deze verhoging toe te kennen wanneer zij haar in de prijzen mogen doorberekenen. Het college van Rijksbemiddelaars heeft geweigerd dit goed te keuren. Vanmiddag werd in Bellevue Amsterdam, op een vergadering van de Nederlandse Aannemersbond er Patroonsbond voor de Bouwbednj: ven in Nederland, met grote meer derheid van stemmen een motie aan genomen, blijkens welke de eis tot doorberekening in de prijzen ge- handhaaft wordt. De Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond, die woensdag In Utrecht zal bijeenkomen, zal wellicht een soepeler houding innemen. Het hoofd bestuur zou bereid zijn, de eis tot door berekening te laten vallen. Tegen dit standpunt is echter met name van de af delingen Friesland en Groningen scherpe oppositie te verwachten. Vanmorgen werd ook door de bouwvak arbeidersbonden druk vergaderd over de vraag, hoe men zal moeten handelen Ver moedelijk zal nog deze week een gesprek over deze zaak met enige ministers plaats hebben. Zou de regering in het belang van de woningbouw besluiten, toe te geven aan het standpunt van de werkge vers, dan zou dit ongetwijfeld vérgaande consequenties hebben met betrekking tot andere bedrijfstakken (grafische bedrij ven, metaalindustrie e.d.) waarin de ver hoging der secondaire arbeidsvoorwaar den wél zonder doorberekening in do prijzen zal geschieden. Zoals men weet. was niet-doorbereke- ning de algemene voorwaarde, waarop de regering op advies van de Stichting van de Arbeid bereid was, een verhoging van de vakantietoeslagen e.d. goed te keuren, mits in de verschillende bedrijfstakken daarover overeenstemming werd bereikt. Ook in het bouwbedrijf werden werk gevers en werknemers het hierover eens: twee dagen meer vakantie (nl. de zaterdag voor en de maandag na de traditionele vakantieweek). 2 pet. vakantietoeslag meer, en betere pensioenvoorwaarden voor weduwen en wezen. Toen rezen echter de moeilijkheden. Terwijl de algemene voorwaarde van niet- doorberekenen toch bekend was. bleken de werkgevers slechts bereid tot het ak koord te komen, indien de prijzen wél mochten worden verhoogd. Men had hier voor zijn redenen. Vele aannemers zitten met lopende werken. In de meeste con tracten daarvoor staat een bepaling, dat eventuele door de overheid toegestane loonsverhogingen e.d. mogen worden doorberekend aan de opdrachtgevers. De regering zou dus thans gaan ingrijpen contractuele verbintenissen. Nu zijn er werkgevers, die wel bereid zijn, zelf de lasten te dragen, doch vele zeggen dat niet te kunnen. Met voor de (kleine) onderhoudsbedrü- en de bedrijven met zeer veel per soneel zouden de lasten te zwaar rijn. Deze verhoging betekent n.l. een ex tra van f 120 per man per jaar. Op aan drang van de georganiseerde werkgevers vergaderen thans de besturen hunner organisaties: vanmiddag de neutrale en grootste, morgen in Den Bosch de Ned. Kath. Aannemers- en Bouwvakpatroons bond en woensdag in Utrecht de christe lijke bond. De neutrale bond vergaderde onder lei ding van de vice-voorzitter, de heer A. C. Mulder te Arnhem (de voorzitter, de heer J. Dura, is met vakantie buitens lands). Ir. M. Elion, president-directeur van de N.V. Ingenieursbureau voor de Bouwnijverheid te Wassenaar, lichtte na mens de meerderheid van de leden het standpunt toe, dat niet mocht worden toegegeven. (Zie vervolg pag. 6) Warme lucht zal morgen definitief een einde maken aan de vorstperiode, die nu vier weken heeft geduurd. Een hogedrukgebied boven de Engelse eilanden trekt zich in zuidelijke richting terug, en westelijke winden voeren warme lucht van de Atlantische Oceaan aan. Het front, dat deze lucht be grenst, was vanmorgen Ierland al dicht genaderd en zal ons land morgen bereiken, voorafgegaan door enige neerslag. DIE STRENGE WINTER VAN 56 Locomotief grijpt bus, vijftien gewonden Op een onbewaakte overweg in Kerk rede werd zaterdag een bus, waarmee arbeiders van de staatsmijn Beatrix naar hun werk werden vervoerd, door een lo comotief gegrepen. Van de dertig inzittenden werden er vijftien gewond. Drie van hen waren er zo ernstig aan toe, dat zij ter plaatse werden bediend. Acht gewonden zijn in het ziekenhuis opgenomen. Bediend werd de 24-jarige ongehuwde G. S. H. Bekkers uit St. OdiMeniberg, de 21-jarige ongehuwde P. G. H. Thewissen uit Herkenbosch en de 55-jarige gehuwde H. G. J. Heemels uit Posteholt. Dronken autorijder Op de kruising Kinkerstraat-Bilderdijk- kade in Amsterdam reed zaterdagavond een dronken autobestuurder een 16-jarige fietser aan, die hem geen voorrang leende De jongen viel en bleef bewuste loos liggen, maar de automobilist reed door. Twee uur later kwam hij zich, der rijbewijs of autopapieren, op het po litiebureau melden, waar hij is ingesloten. De jongen is in het ziekenhuis opgeno- Ten gevolge van een autobotsing ls de 27-jarige mevrouw Pietertje Van der Werf uit Brockviüe, Canada, overleden. Haar man en drie jonge kinderen zijn ln het ziekenhuis opgenomen. De familie Van der Werf emigreerde in 1951 uit Ga rijp. Mevrouw Van der Werf verwachtte haar vierde kind. Liet zeven mensen fusilleren Gratie voor Duitse oorlogsmisdadiger Op de eerste rij van links naar rechts: jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-premier van de Raad van State; dr. W. Drees, minister-president; mr. J. A Jonk man, voorzitter van de Eerste Kamer; prinses Wllhelmina; koningin Juliana; prinses Beatrix; prins Bernhard; dr. L. G. Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer; prof. dr. L. J. M Beel, vice-premier; mr. dr. J. Donner, presi dent van de Hoge 'Raad. Tweede rij, v.l.n.r.: mr dr. J. R. H. v. Schaik, minister van Staat; mr. dr. R. H. Pos, gevolmachtigd minister van Suriname; mej. A. E. Oosterleedirectrice van het emi grantencentrum „Meridon" in Frankrijk; minister J. G. Suurhoff, (sociale zaken); minister A. C. de Bruyn P.B.O. minister J. Algera, (verkeer en waterstaat); mej. mr. M. A. Teilegen, directeur van het Kabinet der Koningin; minis ter J. van de Kieft, (financiën); minister F. J. F. M. van Thiel, (maatschappelijk werk); minister J. M. A. H. Luns, (zonder portefeuille); mej. dr. A. de Waal, staatssecretaris; minister J. W. Beyen, (buitenlandse zaken); minister J. M. L. Th. Cals, (onderwijs, kunsten en wetenschappen); mej. dr. M. A. M. Klompè, lid der Tweede Kamer; minis ter H. B. J. Witte, (wederopbouw en volkshuisvesting); minister dr. J. Zijlstra, (economische zakeny); minister dr. W. J. A. Kernkamp, (overzeese gebiedsdelen); mej. J. C. M. M. Geldens, particulier secretaresse van H.K.H. prinses Wilhelmina; minister J. C. van Oven (justitie); mr. W. F. M. Lampe, gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen; prof. mr. P. S. Gerbrandy, minister van Staat. Derde rij, v.l.n.r.: drs. M. de Bloeme, oud-voorzitter van de Algemene Rekenkamer; mr. A. J. d'Ailly, burgemeester ran Amsterdam; luit.-generaal A. Baretta, chef-lucht machtstaf; generaal B. R. P. F. Hasselman, chef van de Generale Staf; jhr. mr. dr. L. H. K. C. van Asch van W\jck. procureur-generaal bij de Hoge Raad; vice-admiraal H. C. W. Moorman, staatssecretaris; dr. W. H. vhn den Berge, staatssecretaris; dr. C. M. J. Veldkamp, staatssecretaris; mr. dr. A. A. v. Rhijn, staatssecretaris; mr. L. van der Tempel, voorzitter van de Algemene Rekenkamer; dr. M. J. Prinsen, commissaris der Koningin in Noordholland; dr. A. A. L. Rutgers, oudste lid van de Raad van State. (Van verslaggevers) Lennox Boyd op Cyprus Londen, 26 ferbuarl. Lennox Boyd, de Britse minister van koloniën, is in het geheim naar Cyprus gevlogen waar de langdurige onderhan delingen over zelfbestuur voor het eiland hun climax bereiken. De mogelijkheid bestaat dat premier Eden hem gemachtigd heeft, over nog be staande geschillen te onderhandelen voor dat de overeenkomst in zijn definitieve vorm wordt gegoten. (Mgn zie ook 't Verklaarde Uitzicht). Niettemin zal bet vannacht tijdens op klaring nog van drie tot zes graden kun- Ook de afgelopen nacht heeft het plaat, selfjk nog streng gevroren, in Zuld-LIm- burg twaalf graden. In het noorden werd de vorst getemperd door minder koude lucht vanuit noord-Europa, waardoor op de Wadden-eilanden de temperatuur en kele graden hoven het vriespunt kwam. KOLENSCHAARSTE De moeilijkheden met de kolen-voorzie ning zijn echter nog niet van de baan. Gedurende het weekeinde hebben de spoorwegen tien extra-kolentrennen in gelegd. Deze treinen bestonden uit veer tig tot vijfenveertig wagons van twintig ton elk. Vandaag tot middernacht zullen weer extra-kolentrelnen rüden (Zie vervolg pag. 5) Do Duitse oorlogsmisdadiger, Schmitz, die tot veertien jaar met aftrek veroordeeld was wegens zijn misdaden tegenover Nederlanders gedurende de be zettingsjaren is, naar wij vernemen, za terdag per ambulancewagen naar Duits land vervoerd. Schmitz, die 57 jaar oud is, was Ober- leutnant bij de Kriegsmarine te Hoogvliet (gemeente Rotterdam). Hij werd schuldig bevonden aan het fusilleren van zt Nederlanders, terwijl hij wist, dat zij schuldig waren. Hun woningen liet hij in brand steken. Hij heeft gratie verkregen, ernstige kwaal :onstateerd. Tornado's in V.S. Bij tornado's en stofstormen in het midden-westen, het zuidwesten en in het dal van de Ohio zijn in de Verenigde Staten minstens ■•aalf mensen om het leven gekomen. Mej. J. R. Waller uit Delft heeft zich ontfermd over een half bevroren wilde eend. Warmte heeft het dier weer volkomen op peil gebracht. Arrestaties in Kosti Kartoem, 25 februari Terwijl in het gehele land werd ge demonstreerd tegen de „misdadigers van Kosti" (bewakers in gevangenis te Kosti laten 192 mensen in kleine ruimte om komen door gebrek aan frisse lucht), beval de opperrechter in Kartoem de •restatie van twee politiefunctionaris- n en een aantal militairen, die later tegen borgtocht zijn vrijgelaten. TER ERE VAN DE ACHTTIENDE VERJAARDAG van prinses Beatrix hebben Koningin en Prins zaterdagavond in het ko ninklijk galeis op de Dam aan de leden der regering en hoge colleges van staat alsmede andere hoge autoriteiten, in totaal negen en vijf tig personen, een diner aangeboden, waarbij ook prinses Wilhelmina aanzat. Dit diner zou oorspronkelijk op zaterdag 4 februari zijn gegeven, doch werd uitgesteld in verband met het overlijden van minister Donker. De tafels waren gedekt met tafellinnen waarin als motief een druiven- boeket van 1840 en versierd met tulpen in verschillende kleuren als voor boden van de lente. Het servies was Sèvre porcelein. De wijnen waren Cham pagne Moet et Chandon Brut Imperial. Corton Charlemagne en Chateau Latour, alle uit het geboortejaar van prinses Beatrix, 1938. Het menu bestond uit: ganzenlever met truffel, heldere bouillon met groen ten, pasteitjes met oesters en kreeftensaus, borsten van kapoen met ver schillende groenten, amandelijs en vruchten. Aan de ene zijde van de dinertafel waren naast elkaar gezeten de Koningin en prinses Wilhelmina, links wan de Koningin de voorzitter van de Eerste Kamer, en rechts van de Prinses minister Beel. PRINSES BEATRIX NAAST PRINS Tegenover prinses Wilhelmina had prins Bernhard plaats genomen en aan zijn rechterzijde, tegenover haar moeder, prinses Beatrix. Aan de linker zijde van de prins was de voorzitter van de Tweede Kamer gezeten en aan de rechterzijde van prinses Beatrix de minister-president. De Koningin was gekleed in een avondrobe van oud-rose met goud, prinses Wilhelmina droeg een licht grijs toilet, en prinses Beatrix een japon van crème damast. Prins Bernhard was gekleed in rok. IJET AMERIKAANSE ministerie van bui- landse zaken heeft i verzameling brieven, telegrammen en verkla ringen gepubliceerd van 1079 bladzijden over de Amerikaanse buitenland betrekkingen ln 1939. meeste documenten ■en tot nu toe geheim gebleven. Er blijk\ onder meer uit, dat Engeland en Frankrijk minstens zes Amerikaanse waarschu wingen hebben ontvangen inzake de onderhandelin ten tussen Rusland en iazi-Dultsland over een pact, dat de nazi's in staat -telde de tweede wereld oorlog te beginnen. Er blijkt voorts uit, dat Britse, Franse en Poolse diplomaten koortsachtige pogingen hebben gedaan de oorlog te voor komen. Adolf Hitler heeft op n gegeven ogenblik, aan geboden „kunstenaar te den, zoals hij altijd ge wild haden niet Duits land tegen Polen te leiden mits Engeland zijn voor waarden aannam. Documenten, gedateerd van twee dagen vóór de Duitse inval in Polen tonen aan, dat de pogin gen om de oorlog te voor- reikt. zodat Hitier speciale boodschappers met ge heime vliegtuigen naar Londen zond „om van de belangrijkste figuren der Britse regering te weten ding zou zijn". Intussen had Rusland met Duitse autoriteiten onderhandeld over „han delskwesties". zoals beide oartijen het noemden. Dit bleek uit te lopen op het non-agressiepact tussen Rusland en Duitsland dat op 21 augustus werd be kendgemaakt. De Ameri kaanse ambassadeur Wil liam C. Bullitt rapporteer de toen uit Parijs: „Premier Daladler vanmiddag (22 augustus) tegen mij dat dit pact Frankrijk ln een zeer tra gische en verschrikkelijke posme bracht. Hij zei niet te kunnen begrijpen, hoe de Franse diplomaten en onderhandelaars zich door de Russen zo om de tuin hadden laten leiden. Hij herinnerde mij er aan, dat ik hem sinds januari min stens zes maal had ge- mate serieuze onderhan delingen werden gevoerd tussen de Russen en de Duitsers. Daladier zei, dat alles aan de Franse rege- ringsdtensten te hebben doorgegeven met op dracht te trachten bevesti- ging daarvan te krijgen, doch men had hem ver zekerd dat er geen andere onderhandelingen werden gevoerd dan handelsbe sprekingen. Naar het voorbeeld van Mahatma Gandhi New York, 25 februari IN DE Verenigde Staten wordt op het ogenblik een grote, krachtige beweging geboren, die zich ten doel stelt, een radicaal en definitief einde te maken aan het rassenonderscheid. De beweging zal nationaal worden naar het voorbeeld van Mahatma Gandhi, met stakingen en vasten. De raad van bisschoppen der Afrikaaans Methodistische Episcopale Kerk ontwierp met andere protestantse kerkelijke lei ders plannen om, als Inleiding van d« massale actie, op 28 maart reeds een bid dag te houden, die zal worden gevolgd door een nationale staking van Ook de rooms-katholieke kerk zal de :tie steunen. In het officiële orgaan het aartsdiocees New Orleans (Louisiana) zijn de r.-katholleke parlementsleden ge waarschuwd, dat zij geëxcommuniceerd kunnen worden als zij plannen steunen voor rassenscheiding op de bijzondere scholen. De nationale actie wil zich niet be perken tot negers: Amerikanen van andere rassen en geloofsovertuigingen zullen worden opgeroepen, zich bfj de beweging aan te sluiten. In Montgomery (Alabama) duurt de boycot van de stadsbussen voort. Tal van geestelijken en andere leiders van de boy cot zitten nog steeds achter de tralies, omdat boycotten bij de wet verboden ls. De raad van bisschoppen van de reeds ge noemde Mehodistlsehe Kerk bereid een beroep op president Elsenhower voor. HET WEER IN EUROPA Nice Berlijn Frankfort half bew. NNW NNO ONO windstil windstil .8 is !s Dooi valt in Vannacht over het alge meen lichte vorst, morgen Invallende dooi. Verander lijke bewolking met enige regen, sneeuw of tjzel. Aan vankelijk weinig wind en plaatselijk mist, later tot matig of krach tig toenemende en naar west draaiende .nd. (Opgemaakt te 11.15 uur). Zon en maan

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1