Turboprop: vliegtuigmotor voor korte afstanden Zwitsaletten Wat beoogt socialistische fractie met Nieuw-Guinea Vorstelijk paar bij opening van de Boekenweek ZATERDAG 25 FEBRUARI 195» VOLGEND JAAR EERSTE VISCOUNTS Zullen Electra's tweede order op schroef turbines worden (Van een onzer verslaggevers) wn ANNE ER DE PLANNEN van de K.L.M. om tien nieuwe Electra's bij »V Lockheed te kopen doorgaan en het is bijna zeker dat dit het geval zal zijn betekent dit, dat de K.L.M.-vloot zal worden uitgebreid met toestellen, uitgerust met motoren, die de laatste jaren zulk een op gang maken, namelijk de turboprops. Het zou dan de tweede bestelling zijn op vliegtuigen met schroef turbines. In 1957 zullen de eerste van de negen bestelde Vickers Viscounts 803 worden afgeleverd. Reeds bij verschillende buitenlandse luchtvaartbedrijven worden de turbo- props thans gebruikt en de resultaten zijn t dusdanig, dat men ook in ons land de in_ gebruikneming ervan vol verwachting tegemoet ziet. Wat zijn turboprops? De naam zegt het eigenlijk al. Turboturbine of straalmotor en prop-propellor. Een turboprop is dus een straalmotor met een proneller. In principe bestaat er weinig verschil tussen de turboprop en de „fuil-jet". Ds. Jan Nieuwenhuyzen heden herdacht In de St. Nicolaaskerk te Monni kendam is vanochtend de honderd- vijftigste sterfdag van ds. Jan Nieu- jachtvliegtuigen van de Koninklijke wenhuyzen, stichter van de Maat- Luchtmacht zijn uitgerust. ^Oeen^in^de schappij tot Nut van het Algemeen, "chTuen.0Vod*"tn de motor zon °de"lucht- herdacht. De maatschappij werd op- inlaten aangebracht. Door compressoren j gericht in 1784. uit „teeder medelij l« wordt de lucht hierdoor aangezogen end d alsemeenen onder druk gebracht om via verschillende! u*er aen siaai a<?s aigemeenen D kanalen in de verbrandingskamers te ko- j mans i. In deze kamers (de Rolls Royce Dart j jan Nieuwenhuyzen :n warm hart en een vooruitziende vragen wanneer men weet dat de turbo- proo bij hetzelfde vermogen tweemaal zo veel brandstof verbruikt. In de eerste plaats is de prijs van deze brandstof (ke rosine) slechts zestig procent van die van de benzine, die gebruikt wordt door zui germotoren: in de tweede plaats ligt de kruissnelheid hoger o.m. doordat de mo toren lichter zijn. De prijs per ton'km komt hierdoor dus gunstiger te liggen. Bovendien trilt het toestel met turbo props niet. omdat men alleen met draaiende bewegingen te maken heeft en niet met op-en-neergaande zuigers. Door deze draaiende beweging ontstaat ook het fluitende geluid van de turboprop. Waarom turboprops Wanneer zal men turboprops gebruiken en wanneer „jets"? De turboprops ge bruikt men alleen voor kleine en middel grote afstanden. De „jets" zijn bestemd voor de lange afstand. (We spreken hier dan alleen over de verkeersluchtvaart.) Het is namelijk gebleken dat de turbo props bij een betrekkelijk geringe snel heid een hoog rendement hebben, terwijl straalvliegtuigen een veel grotere snel heid moeten hebben om hetzelfde rende ment te leveren. Bij een snelheid var geveer 700 km per uur is het rendement gelijk. Boven deze snelheid neemt het rendement van de turboprop af, dat de „Jets" neemt toe. Het is dus duidelijk dat de straalvliegtuigen het meest econo misch vliegen bij grote snelheid. Een gro te snelheid kan men alleen bereiken op grote afstanden. De turboprop komt met haar lagere snelheid beter tot haar recht op de kortere trajecten. De Viscounts zullen dan ook alleen op de Europese lijnen worden ingezet. De nieuwe Electra's zul- en waarschijnlijk grotere afstanden af leggen. hoewel zij niet kunnen concurre ren met de straalvliegtuigen. Tot op tra jecten van 4800 km zullen zij economisch kunnen worden geëxploiteerd. Behalve de Viscounts heeft de KLM. zoals men weet. ook nog twee Friendships in bestelling, 'n 1958 zullen worden geleverd. Ook vliegtuigen zijn uitgerust met turbo props. De schroefturbine gaat de zuiger motor verdringen, dat bewijzen wel de bestellingen, die over de gehele wereld door de luchtvaartmaatschappijen worden gedaan. Ook de plannen van de K.L.M. om tot de aankoop van Electra's over te gaan tonen aan, dat de turbo prop de eerste tientallen jaren een belangrijke plaats zal innemen in het moderne luchtverkeer. Stichter Nut van het Algemeen overleed 150 jaar geleden de Viscount heeft er zeven) wordt d< lucht, waarin intussen kerosine is gespo ten. tot ontbranding gebracht. De tempe ratuur loopt hier op tot 2000° C. Er is du; hittebestendig metaal nodig wanden. Men gebruikt hiervoor Nimonic, een legering met een zeer hoog smeltpunt. Het mengsel zet in de kamers zo sterk uit, dat het met grote kracht wordt wegge- stuwd. Eenmaal utt de kamers botst het tegen de schoepen van e enturbine aan, die hierdoor met grote snelheid rond draaien. De turbine is aangebracht op de zelfde as als de compressor, welke dus. zij het indirect, eveneens door het uitstro mende mengsel draaiende wordt gehou den. Het verschil tussen de turboprop en „echte" straalmotor is nu, dat bij de laat ste alleen de compressor en de turbine in beweging worden gebracht, terwijl bij de turboprop daarentegen de energie van het wegsnellende mengsel ook wordt gebruikt om de propeller aan te drijven Hoog toerental Hoe de schroef nu in beweging wordt gebracht? Evenals de compressor heeft de propeller dezelfde as als de turbine. Het toerental er van is echter lager. Dit wordt bewerkstelligd door de vertragende werking van een aantal tandraderen (de reductor). die voor de compressor zijn aangebracht. Dit heeft men gedaan omdat hel toerental van de compressor zeer hoog ligt (14500 omwentelingen per mi nuut) Wanneer de schroef even snel zou draaien, zouden de schroefbladen boven de geluidssnelheid komen, waardoor het rendement weer zou afnemen. De reduc tor vertraagt de snelheid tot een tiende. Het gaat dus bij de turboprop niet om de energie van de uitlaatgassen. Die spe len geen rol. In totaal heeft de Dart een vermogen van 4500 pk. Drieduizend hier van gebruikt de compressor en bijna 1500 zijn bestemd voor de aandrijving van de propeller. Ook in warme streken, waar de lucht uiteraard ijler is, kunnen de moto ren met het volle vermogen draaien. Daarvoor zorgen water-methanol-injec- ties bij de compressor. Methanol ont trekt warmte aan de omgeving. De inge zogen lucht koelt dus af en wordt dichter, zodat toch de gewenste spanning kan worden bereikt. De motor van de Vis count kan op het ogenblik 1050 uur draaien voordat hij geheel moet worden gerevideerd. Men verwacht echter, dat te gen de tijd dat de KLM toestellen in dienst neemt deze draaitijd is verlengd tot 1250 uur. Voor de kortere alstand BELASTING DE LIEFDE", zegt een snoek verwend, „Is mij bepaald niet onbekend. En, hoewel in 't vissenleven Men niemand ooit een arm kan geven Vind ik dit niet zo heel erg, maar De viskus wèl die vind ik naar". KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en afdoend te bestrijden met: i die i den zedeloosheid". Met zijn zoon Martlnus Nieuwenhuy zen, dokter in Edam, zo zei vanochtend mr. H. Craandijk, de voorzitter van de maatschappij., richtte hij „het Nut" op. Hoeveel Initiatief er in de afgelopen honderd-twee-en-zeventig jaar is ont plooid, is moeilijk te schatten. Kinderbe scherming, volksonderwijs, bibliotheek-! wezen, spaarbanken, woekerbestrijding en tientallen andere belangrijke zaken meer heeft 't Nut zijn aandacht gege- Hef eigenlijke werk wordt voor een groot deel verricht in de plaatselijke af deling, de zelfstandige Nutsdepartemen- ten, waarvan ons land er op dit ogen blik 337 telt met in totaal 44 000 leden. Deze departementen houden circa 800 instellingen in stand, waaronder 15 Nutsspaarbanken. 202 Nutsbibliotheke: 117 Nutskleuterscholen. 20 lagere- en Uloscholen en 5 volksscholen voor bee dende kunsten. Daarnaast woningbouw verenigingen, bad- en zweminrichtingen, ziekenfondsen enz. Vorig jaar werden er meer ^dan duizend leesavonden georga- Traditie een last Later op de dag heeft dr. P H. Schro der. algemeen secretaris van de Maat schappij, in het restaurant Stuttenbergh in Monnikendam, eveneens een toe spraak gehouden, waarin hij aanvoerde, 't Nut door de hoge ouderdom ook "ijls het gevaar loopt te verouderen, mooi en eervol haar traditie ook is. „IN BLIJDE VERWACHTING'' Oit boek van Dr. A. J. M. Lamerj gratii bij aankoop van een Babyderm-Set, waarin poeder, zalf, olie. zeep, a f 4.95. Voorradig in Apotheek en Drogisterij. Weten gerust zijn ■SOaiEIZ3Ea£E!5ja£Sj( De a.s., verkiezingen C.V.P. komt niet met lijst uit De Christelijke Volkspartij, die een ac tie „voor eenheid en koersverandering' onder de Protestantse Christenen voert zal dit jaar niet aan de verkiezingen deel- Het laatst gehouden CV.P.-congres was van oordeel, dat de C.V.P. waarschijnlijk niet voldoende zetels zou behalen om in. de Tweede Kamer werkelijk invloed uit te oefenen. Door een vierjarenplan zal er naar worden gestreefd bij de in 1958 en 1960 te houden verkiezingen de nodig ge achte resultaten te bereiken. Daar de besprekingen met de A.R. en C.H. vorig jaar zonder resultaat bleven en de C.V.P. concludeerde, dat door beide partijen geen daadwerkelijke pogingen werden gedaan om tot spoedige eenheid te komen, kwam de C.V.P. in een twee tal congressen tot de volgende conclusies: 1. Samenwerking van conservatieven en vooruitstrevenden in één partij bete kent verdoezeling van de lijnen. 2. De C.V.P. wijst de suggestie, dat bij haar de roep om eenheid domineert boven de roep om koersverandering met nadruk van de hand. 3. „Geen eenheid zonder koersverande ring" was het duidelijke en positieve ant woord op voormelde suggestie en deze woorden zullen het parool zijn voor haar verdere actie, welke krachtig zal worden voortgezet 4. Een nieuw program alsmede een nieuw program van actie werden op de congressen behandeld en vastgesteld. 5. Op basis van haar vooruitstrevend program zal de C.V.P. de Christenen .n Nederland oproepen tot eenheid. die traditie dreigt ook wel eens een last te worden die haar belet voorwaarts te gaan En toch zal zij dat moeten, in deze tijd meer dan in welke andere uk het verleden ook. Ir. Ingen Housz erelid Ver. van Ingenieurs Het Kon. instituut van ingenieurs heeft gisteren op zijn insti-'uu'-- in het Kurhaus te Scheveningen (gewijd •öan het Deltaplan), bij monde van ir. L. Neher het ere-lidmaatschap aangeboden aan ér. A. H Ingen Kousz. presid - .cc. teur van de Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te ÏJmuiden. zulks van- •ege ziin grote verdiensten in deze sec- >r van het Nederlands bedrijfsleven, mds 1924 is de heer Ingen Housz "h- nisch directeur van de Hoogovens, en vaD 1946 af algeheel leider. Baron Bentinck pl.v. secr.-generaal Navo Nederlandse gezant* in Bern, mr. a. W. C. baron Bentinck van Schoonbeten door de secreta ri6-genenaajl van de NAVO, Lord Ismay, benoemd tot plaats vervangend- secretaris-generaal als op volger van jbr. mr. H. F. L. K. van Vre- denfourgh. Deze is vier jaar a.'s plaats ver hangend secretaris-generaal van de NAVO in Parijs werkzaam geweest. Op zoek naai mannen Een honderdtal ongehuwde Deen se vrouwen in leeftijd variërend van beneden de twintig tot boven de zestig, heeft gisjeren vanuit Ko penhagen een speciale tocht ge maakt over de toegevroren zee naar het eiland Fejoe, op zoek naar echt genoten. Vrijdag was het namelijk „schrikkeldag" in Denemarken en dit houdt in dat de vrouwen het recht hebben, mannen va-n hun keuze ten huwelijk te vragen. De groep vrouwen uit Kopenhagen heeft het eiland Fejoe als doel ge kozen, omdat daar een mannen- overschot is. Zij zullen op het eiland de gasten zijn van de vereniging van vrijge zellen van Fejoe. De vrijgezellen van Fejoe komen tr echter in ieder geval het slechtst •f. Als een man zulk een aanzoek op „schrikkeldag" afwijst moet hij Ue afgewezen vrouw twaalf paar handschoenen geven; neemt hij het aanzoek aan. dan moet hij een zware boete aan de vereniging van vrijgezellen betalen. 3500 man gaan de woningen tellen (Vervolg van pag. 1) Het Mat niet in de bedoeling van d de hand van de resultaten de telling het aantal woningen vast te stellen, dat ingevolge de Huurwet niet oor huurverhoging in aanmerking komt. mdat ze in feite krotwoningen zouden zijn Het valt namelijk op grond van ae gegevens niet met enige nauwkeurigheid te zeggen, of en welke woningen als krot woningen moeten worden beschouwd. Ook zullen de gegevens niet worden aan gewend bij de verdeling van woonruimte binnen de gemeenten, evenmin als dit het geval is geweest bij de telling van Om te voorkomen dat de gemeenten van deze gegevens gebruik maken, zal deel ervan op een apart formulier worden ingevuld, dat bij het Centraal bureau voor de statistiek blijft. Teneinde het benodigde aantal tellers vast te stellen is een proeftelling geho' den tn woningen van verschillende aar Op grond van de daarbij opgedane e ng kan voor de bepaling van de totale benodigde teltijd gemiddeld 'n half uui worden aangehouden. Rekening houdende met een gemiddelde telperiode ongeveer twee maandenkan het aai tal tellers voor het gehele land worde geschat op 3500. Het ligt in het voornemen van de bi windslieden de kosten, die de gemeenten bij de telling zullen maken, volledig vergoeden Deze vergoeding zal pchter niet op basis van een declaratie der ge kte kosten kunnen plaats vinden. De uitkering zal geschieden op basis van een bepaald bedrag per getelde woning. Wat hoogte van dit bedrag betreft, zal de tellers worden gerekend met een vergoeding op basis van het maximum salaris van een schrijver in rijksdienst, terwijl met een toelage voor algemene kosten rekening zal worden gehouden. Paul de Groot op het Russische partijcongres „De grote massa van de bevolking van Nederland is overtuigd van het nobele doel van de internationale politiek van de Sowjetunie en van alle landen in het 'alistische kamp", aldus Paul de Groot op het congres van de Russische commu nistische partij in Moskou, zo meldt het Russische persbureau Tass. TEGEN VERKOUDHEID EN GRIEP Glijden in de witte bergen GLIJDEN" is het wachtwoord voor de sportliefhebbers in de- winter. Wij Nederlanders verpozen ons aldus op smalle stukjes ijzer en in de bergstreken voorziet men zich om. die gezellige wankelige wijze van voortbewegen te bereiken van lange houten latten. Hebt u wel eens op de ski's gestaan? Het glijden over de met een glanzend wit bedekte hellingen is een sensatie die aan merkelijk verschilt met het waggelen door de bruine suikerachtige substantie waarin de sneeuw hier te lande al spoe dig verkeertSkiën is niet de goed koopste ontspanning, maar wie er zijn zuinig opgespaarde vakantiepenningen iver heeft beleeft in de bergen een wintersprookje. Sneeuw, zon, een aangename temperatuur, een majesteite lijke omgeving van beboste bergtoppen, overkoepelt door een helderblauwe hemel de skiër waant zich in een land zoals alleen maar in kindervertellingen voor- Nu wij dat laatste in dit bijschrift bij de al voor zichzelf sprekende foto's schrij. kind wordt men in de witte bergen. Sneeuw heeft een gezonde uitwerking op het humeur. ..De stijven worden losjes en ■.uren onder ons gaan lachen" vertelt ski-kenner ergens in zijn boek. de bergen.' IE welke hiernaast en hierboven zijn afgebeeld, liggen echter wel wat te ver uit de buurt. De opnamen zijn niet uit Oostenrijk of Zwitser- - land, maar uit Amerika, waar de skisport zich steeds meer ontwikkelt, j Het centrum van de wintersport daar is Stowe, Vermont, dat de bezoekers alle mogelijke skigerief biedt. Zoals een kabelbaan, waaraan het te oor delen naar twee glunderende gezich ten goed zweven is! D1 DEBAT GERBRANDY—OUD Amendement-v. d. Goes doet twijfel rijzen (Van onze parlementaire redacteur.) DE toekomstige positie van Nieuw-Guinea zal t.z.t. op een Ronde-Tafel conferentie geregeld moeten worden. Dit geldt voor de drie mogelijk heden: Nieuw-Guinea als gelijkwaardige partner binnen het Koninkrijk. Nieuw-Guinea met een bepaalde status binnen het Koninkrijk, de soeverei niteit over Nieuw-Guinea wordt aan een derde mogendheid overgedragen, zo zeide minister Beel gistermiddag in de Tweede Kamer. De bewindsman hoopte dat het overleg over de toekomstige status spoedig zal plaatsvinden en dat de staatkundige ontwikkeling van dit gebiedsdeel snel zal ge schieden. Dit laatste was een beetje in tegen spraak met de verklaring, die minister Beel donderdag aflegdde, waarin werd gezegd, dat het nog heel lang zal duren, voordat de bevolking van Nieuw-Guinea haar eigen lot mag beschikken. Mis schien is de bewindsman wel een beetje geschrokken van deze boude bewering. Ondanks alle andere opvattingen blijft de regering van mening, dat Nieuw-Guinea essentieel deel van het Koninkrijk Nederland, Suriname en de Neder landse Antillen zijn de bouwmeesters ge weest van de nieuwe rechtsorde binnen het Koninkrijk. Dat kan men van Nieuw- Guinea niet zeggen. Maar daarom is het onjuist te beweren, dat dit „gebiedsdeel" geen deel van het Koninkrijk zou uit maken. Het woord „gebiedsdeel", waarmede de heer V. d. Goes van Naters (soc.) in zijn amendement schermt, is overigens door de heer Beel van de hand gewezen Dit woord opent de opvatting, dat Nieuw-Guinea ;en deel is van het Koninkrijk. Het amendement De Graaf om in de grond de doelstelling van het Nieuw- Guinea-beleid te formuleren is Ingetrok- na.de ernstige bedenkingen die daar door minister Beel zijn geuit. De 5-katholieke afgevaardigde heeft nu gehouden aan de tekst die don derdag door de bewindsman was aanbe volen: „De bevordering van de geeste lijke en stoffelijke welvaart, alsmede van de staatkundige ontwikkeling van de be volking van Nederlands Nieuw-Guinea blijft bij voortduring richtsnoer voor wet geving en bestuur". Terecht merkte de heer Bruins Slot (A.R.) op, dat de grond- t alleen constitutionele beleidsnormen geen rechtsnormen moet bevatten. Dit geldt stellig ook voor het amendement- De Graaf. Nog groter is dit bezwaar tegen het amendement v. d. Goes (soc.), waarin wordt gezegd, dat het bestuur over Neder lands Nieuw Guinea zich richt op d" verwezenlijking van het zelfbeschikkings recht". Dit was ongeveer de tekst, ate aanvankelijk door de heer De Graaf was voorgesteld en die door minister Beel krachtig werd bestreden. Nu komt de socialistische fractie weer met bijna het' zelfde amendement voor de dag. Waar om wil de P.v.d.A. dit zelfbeschikkings recht in de grondwet opnemen? Om aan knopingspunten te hebben om de Nieuw- Guinea kwestie later weer in het inter nationale vlak te kunnen trekken? Wat voor sin heeft het toch met een amende ment te komen dat door minister Beet ernstig is ontraden? Ook al moge dit de bedoeling niet zgn geweest, de heer v. d. Goes van Naters en zijn socialistische vrienden wekken daarmee de Indruk de mogelijkheid te willen hebben een oppor tunistische Nieuw-Guinea-politiek te voe- Een interessant en soms Dewogen debat neeft zien ontwikkeld tussen de heren Oud (lib.) en Gerbrandy (A.R.). Het ging de eerste piaats om het recht van Am- n. De heer Oud betoogde, dat men het hoofdstuk over de overgang naar de nieu- rechtsorde gerust uit de grondwet kan schrappen, omdat het recht van Ambon erankerd ligt in de soevereiniteitsover dracht. Daar was de oud-mmlster-prest- dent het wei mee eens. Met reent van Ambon berust volgens hem in de eerste plaats op het rechl van weerstand. Maar waarom zou men de bepalingen uit de grondwet moeten halen als zij toch niet schaden? Minister Beel vond de schrap ping van het veertiende hoofdstuk geen Bezwaar Want al worden alle papleren verscheurd, Indonesië kan zich nooit ont doen van zijn morele reenteu. De liberale fractievoorzitter heeft de heer Gerbrandy proberen uit te leggen, dat het niet juist was het laatste Kabi net voor een soevereiniteitsoverdracht voor de rechter te dagen, wegens grondwetschennds. Want het Kabinet steunde op de meerderheid van het Pai- lement. Het is een zaak van beleid hoe men de grondwet schendt. Hoogstens is dit strafbaar als er sprake is van opzet. Heeft, de heer Gerbrandy in Londen nooit de grondwet overtreden? Wij hebben hem toch ook niet voor de rechter gedaagd? Prof. Gerbrandy was niet overtuigd. Hex speet hem dat de heer Oud niet ziet dat er naast een politieke ook een strafrech telijke verantwoordelijkheid is voor de mi nisters En in felle kleuren schilderde hij nog eens het leed in Indonesië in de dagen voor de soevereiniteitsoverdracht. Dui; den mensenlevens stonden op 't spel. Een mensenleven i6 in Gods ogen kostbaar der dan de miljoenen guldens die wij Indonesië hebben geïnvesteerd. Deze grondwetschennis was zo erg dat straf rechtelijke vervolging geëist moest wor den. Overigens werd dit debat niet in hei persoonlijke vlak getrokken. „Ik neem aan dat de heer Beel fatsoenlijker is dan ik", zo zeide de heer Gerbrandy. „Maar met goede mensen gaat vaak de boel Ik heb niet gezegd dat minister Beel in de gevangenis thuishoort, maar wel als het waar is wat ik zeg en hij zich niet kan vrijpleiten. Ik heb er slechts op gewezen, dat behalve het mooie torentje bij de Hofvijver ook nog andere gebouwen in Den Haag zijn." Strafrechtelijke vervol ging was noodzakelijk, want koninkrijken :ijn door deze grondwetschennis ver roest. „In het Parlement", aldus de heer Gerbrandy. „moet men gepeperde taal kunnen spreken. Ik ben lang niet zo ver gegaan als het lid in het Engelse Parle- dat een minister toeriep: Je bent nog te goed om de vloer van het Parle- mee aan te vegen. Het gaat mij om beginselen en wait daar achter zit", zo oeslool prof. Gerbrandy. een week vergaderen ls men nog 6teeds niet met de grondwetsvoorstellen gereed gekomen. Dinsdag a.s. komen de verschillende amendementen aan de orde. Dan rest nog het wetsontwerp over de buitenlandse betrekkingen. Twintig schrijvers en schrijfsters voerden stuk van Corn. Veth op 'pOON boekenkast i ik zal zeggen wie gij zijt naar geest en ge moed". Dat zei dr. M. J. Prinsen, com missaris der koningin in Noordholland, gisteravond In de Stadsschouwburg te Amsterdam bij de opening van de Boe kenweek. De tradltonele gala-avond werd dit jaar bijgewoond door koningin Juliana en prins Bernhard. Ook de minis ters Cals, Suurhoff, V. d. Kieft en vele leden van het corps diplomatique waren aanwezig in de versierde schouwburg. In zijn openingswoord zei dr. Prinsen nog veel beer en schetste hij zeer duid« lijk de betekenis die het boek in het li ven van vrijwel elk mens heeft. „Het boek is het heiligdom, waarin de zich voor zijn meest individuele lijke belevenis terugtrekt en waarin velen zich hetgeen het leven hun ont hield, beleven". Ook de volgende zin sprak dr. Prinsen uit: „Door het boek zijn ongekende verten voor ons openge gaan, doordat wij werden binnengeleid in de geheime wereld, die de diepteborin gen der wetenschap ontsluierde en deel genoot werden van de fijnzinnige oi peinzingen van de grootste denkers dcihters aller tijjden". De vele schrijvers, dichters, essayisten, musici en pseudo-literatoren, Stadsschouwburg vulden, ondanks de koude allen gestoken ln het feestkleed, hebben een hart onder de riem gekregen van dr. Prinsen. Deze: jaar voelden zij zich allen dubbel belang rijk Het welkomstwoord was gesproken door de heer Chr. Leeflang, voorzitter de Commissie voor Collectieve Pro paganda van het Ned. Boek. Na deze toespraken was het woord en het spel aan de auteurs. Twintig Ned. schrijvers en schrijfsters voerden een spel op van Cornells Veth. getiteld „Het geheim van de idioot", een parodie op de vroeger zo populaire melodrama' irdkunstenaar en sierspreker zei de proloog. Het was een wonderlijk geval in drie bedrijven en zeven taferelen, een spel zoals alleen Com. Veth kan beden- Vol humor, ironie en spotternij, pleet met bijvalsbetuigingen ZETHAMETAN.V. BRUIKBAAR IJZER VLAARDINGEN Dertien verdachten bij cacaodiefstal De Amsterdamse officier van Justitie heeft gisteren tegen dertien verdachten. wie zeven zijn gedetineerd, gevange nisstraffen geëi6t van drie maanden tot één jaar, wegens dieftstal van cacao ln de Amsterdamse haven. De diefstallen die duizenden kilo's moeten hebben be dragen kwamen vorig najaar aan het licht. keuringen van het publiek. Gabriel Smit, Han G. Hoekstra, Michel van der Plas, Simon Carmlggelt, Jeanne Roos, Mies Bouhuys, Kitty de Josselin de Jong en nog meer bekende auteurs verrasten de talrijken aanwezigen door eigenschap pen, die men niet vermoed had. En Lex van Delden had er een bijzonder pas sende. grappige muziek bij geschreven. Dit was nu echt eens een feest van de schrijvers en voor de schrijvers. Zo goed was de stemming door dit stuk gewor den, dat het merendeel der bezoekers tot de vroege ochtend in de door Wim Bijmoer versierde foyers en zalen van de Stadsschouwburg bijecnbleef, genie tend van allerlei lekkernijen en bewegend op de muziek van in totaal vijf orkestjes. De Ned. auteurs zijn weer eens een avond uit geweest en zjj vragen u deze week eens uit te gaan door hun boeken- Advertentie UW BOEKENWEEKVERRASSIN61 Een nieuwe rijk geïllustreerde film editie van Tolstoi's meesterwerk „OORLOG EN VREDE" met Audrey Hepburn als zijn hoofd rolspeelster, Natascha. Uw boekverkoper wacht u met uw exem plaar en.het Boekenweek-geschenkl Prijs in prachtband slechts f 8,90. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 24 februari. Geslaagd voor het kandidaats ex. geneeskunde II: mejuf frouw N. Bcnsink te Voorburg- mejuffrouw- A. J. J. Beerens te Den Haag. M. Door- H. O. de Fries (U S A Apeldoorn. H N B M. oinck te Devei Halte Kemme te Rijswijk. P. K. Pel te Den H; T. Sweiheim te Scheveningen, L. F J. M. Theunissen te Grevenbicht. A F C. Ver eloet te Wassenaar. R. Vink te Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal ex II ge neeskunde: de heren G. J. A. d'Arnaud Ger- kens te Den Haag. C. H. Bowles te Scheve ningen, A. Godwin (U.SA.), C. Silngelen- berg te Den Haag. Geslaagd voor het seml-artsexamen; me juffrouw J. W. H. Llndhout .e Noordwijk- Blnnen en de heren F. Brand te Rijswijk. F. I. O. ter Bruggen Hugenholtz te Wasse naar en F. G. I. Jennekcns te Maastricht. Geslaagd A. D Bor de heren A. Kit Slang te Leiden. Geslaagd voor het kerkelijk voorbereidend ex.: de heer G. H. Cassutto te Scheveningen. GRONINGEN. 24 februari. Geslaagd voor artsex (le ged.); mejuffrouw J van Dam te Aerdcnhout, mejuffrouw G. Slnne- Achlum (Fr en mejuffrouw W. van der Zant te Scheveningen. Bevorderd tot arts; J Eu wem a te Hoog kerk en K Veldman te Hollum (Fr.). UTRECHT. 34 februari. Geslaagd voor R. P. Huybregson. Mid- Doct. geografie (vrije studierichting)p. den Breejen, Hardinxveld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5