Zwitsaletten KANTTEKENING Bondsdagen C J.M.V. en CJ.V.F. op 9 en 10 mei in Den Haag Hoe men in Madrid de sluiting van prot. seminarie motiveert De Heilige Schrift alleen heeft een volstrekt bindend karakter Het boek 2 ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 Voor het eerst samen Voor de eerste maal in de geschie denis van beide organisaties zal het Chr. Jonge Mannen Verbond samen met het Meisjesverbond C.J.V.F. een grote nationale Bondsdag houden. Daar het C.J.M.V. altijd gewoon is geweest de jaarlijkse toogdag op Hemelvaartsdag te houden, zal ook deze gezamenlijke manifestatie op die dag worden gehouden. Zo zullen duizenden leden van beide organisaties op 9 en 10 mei naar Den Haag trekken om deze Bondsdag bij te wonen. Op de Hemelvaartsdag wordt in de morgenuren allereerst een bidstond in de Willemskerk gehouden, waar voor- -8beh aMnaru ap 'dropuog u sp leeS se jeugdprcdikant. Daarna begeven de deelnemers zich naar de Houtrusthallen. waar zij zullen worden toegesproken door mevrouw QuispelTonsbeek uit Barendrecht. presidente van het Meis jesverbond, door ds. H. J. van Heerden, voorzitter van het C.J.M.V. en door prof. dr. G. C van Niftrik. die zal opre- ;n over ..Jeugd in de wereld". In de middagbijeenkomst zal het grote spel van ds. Jan Wit ..Niemandsland" worden opgevoerd. Het zal de eerste grote opvoering in een zaal zijn. Het spel is destijds voor het eerst gespeeld door de V.C.J.C. tijdens de jaarlijkse Pico, doch toen betrof het een openlucht uitvoering. Aan dit spel werken 80 per- Boek VAN DE DAG De jacht <yo de primeur, door Phi lip Pinkhof. Uitgave Nederland's Boek huis. Tilbu-g. ta melijk op- n zich geen en al t gaan valt er Journalistiek kan windend bedrijf zijn. al moet hiervan buiten de krant ook w« overdreven voorstelling maken moet men ook in deze zeker n generaliseren Maar te belevi wel iets. omdat de journalistiek wil staan dicht bij het leven zelf. En wat kan men zich gevarieerder en verras sender denken dan het leven zelf! Onze collega Philip Pinkhof is een van die mannen, die in een halve eeuw van journalistieke werkzaamheid heel wat beleefd hebben en hij vertelt er in boek op zeer onderhoudende wijze v Het is smakelijke lectuur geworden jongeren in het vak zullen er heel uit kunnen leren Misschien rijst dan bij hen de hoop, dat ze na een halve eeuw ook nog eons zulke mémoires zul len kunnen schrijven. Na afloop zullen de deelnemers met autobussen excursies maken door Den Haag en Scheveningen. Op woensdag 9 mei is er 's morgens ?n gemeenschappelijke bijeenkomst in de Kloosterkerk, waar ds. G. van Leeu- studentenpredikant te Amsterdam, spreekt over ..Jeugd en Evangelie". Middags komen de afgevaardigden de afdelingen uit beide Bonden af zonderlijk bijeen voor de huishoudelijke vergadering, waar o.m. de jaarversla gen besproken zullen worden. In de avonduren is er in het Circusgebouw te Scheveningen een grote ontspannings bijeenkomst, die zal worden verzorgd door de beide Federaties uit Rotterdam. Verzet in België tegen de wet-Collard 1000 Leraren zonder salaris; Volgende week zullen in Beleië de Kamerleden Eyskens en Gilson de mi nister van onderwijs Collard interpel leren over het nieuwe besluit, waarbij de subs:dies aan het vrije middelbaar, onderwijs sterk worden ingekrcmtten Nadere bestudering heeft aan het licht sebracht, dat de gevolgen van de thans bij KB. uitgevaardigde uitvoerings maatregelen nog veel nadeliger voor het onderwijs zijn. dan de wet-Collard. 456 Middelbare scholen bereiken met de huidige leerlingen-aantallen de door d< vet gestelde minima; 196 halen de mi nima niet. Voornafelijk door het gemiddelde aan tal leerlingen per klas oo een basis tussen 20 en 25 te stellen val' dan ilOOO leraren buiten de subsidie regeling. hetgeen in strijd is mei de toe zegging, welke de Belgische minister vo- riv jaar eedaan heeft Bovendien worden aan het middelbaar onderwijs alle inrichtings- en exploitatie kosten ontzegd. Vervolgens wordt een groot aantal leraren met bijzondere taken voi helft van de inkomsten beroofd 4241 priesters en kloosterlingen). Hun pensioenen worden niet door het rijk betaald. Tenslottte blijven 10.978 leerlingen, verdeeld over ongevre- 100 nog ^esobsfd^ePdo schoren verstoten"7 v^n H"» rijkss'*"n. 'Wij merken hierbij op,- dat het sub sidiesysteem in Beleië anders is eere- zeld dan ten onzent: van financiële ee- lijkstelling is geen sprake). Beroepingstverk NED. HERV. KERK Beroepen: te Wolsum-Westhem, J Kui pers, vikaris te Meppel, die bedankte Dor Gemert (toez.). Benoemd: tot vikaris te Noordwijk Zee kand. J. Kamman te Utrecht; tot hulpprediker te Surhuisterveen E. Mik. voorheen voorganger Evangelisatie te Boelenslaan. Aangenomen: naar Wilnis A. O. Zijlstra Tietkerk; naar Rijssen i2e pred.pl. drs. E. F. Vergunst. kand. te Leider,, di bedankte voor Bodegraven (2e pred.pl.) Bruchem-Kerkwijk. Hedel. Hoornaar. Kockengen. Langerak. Leerbroek. Lex- mond. Lopik. Middelharnis. Ouderkerk d IJssel, Polsbroek en Vhst, Schoonre- oerd. Sommelsdijk. St. Maartensdijk, Eer Aa, Tholen. Waddinxveen (2e pred - pl.), IJsselmuiden en Grafhorst, Zegveld. GEREF. KERKEN Beroepen: te Scheveningen G. N. Lam- ens te Rotterdam-Kralingen; te Ant werpen A. Vos te Westmaas. Beroepbaar: M. v. d. Sijs. kand. aan de U., Adm. de Ruyterweg 265 boven. Amsterdam-W., tel. 81735 en J. v. d. Wal. Citadellaan 75, 's-Hertogenbosch, tel. 6990. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Tholen. B. Bijleveld -e Noordeloos; te Nieuwport, M. S. Roos MELODIE en WOORD der Ethergolven Huichelaars In deze koude dagen weten we alles af van weerberichten. Tem peratuur en windrichting, hoge en lage drukgebieden, het zijn al lemaal termen waarbij we in deze dagen leven. En de berich ten dat er ver- ndering van weer op komst is, lijken ons het belangrijkste on derwerp van de BAPTISTEN GEMEENTEN EVANG. LUTH. KERK Drietal: te Doesburg-Doetinchem. J. Blase, prop. te Amsterdam. W. Jense. legerpred te Apeldoorn en A. Nienop, prop. te 's-Gravenhage; te Woerden, dr C. H. Lindyer te Ro.ierdam. dr C. J. Munster te Groningen en A. Nierop prop te 's-Gravenhage. Laatstgenoemde beroepen. Gilst te Dirksland. c EEN WOORD VOOR VAN- D.AAG Jezus heeft ook over deze weertekenen ge sproken. En zijn commentaar was: „Huichelaars, het aanzien van aarde en hemel weet gij te onderkennen, waarom ondorkent gij deze tijd niet? (Lu cas 12 vers 56.) Daarmee is uiteraard niet ge zegd dat meteorologen huiche laars zijn. Maar wie eerlijk staat tegenover zichzelf en Jezus' be doeling wil begrijpen, die zal moeten zeggen: „Ja, dit geldt ook voor mij!" Praten over het weer doen we minstens eenmaal per dag. Maar als men de teke nen van deze tijd verstaat deze tijd van brood en spelen, van af val van God dan zal men wil len toegeven dat er toch zeker andere onderwerpen zijn die heel wat nodiger in onze gesprekken behandeld moeten worden. Praten over het weër goed. Maar de christen zal moeten laten uitkomen dat hij toch vervuld is van heel andere, hogere gedach ten. Het Amerikaanse Gallup-instituut voor opinie-onderzoek heeft becijferd, dat in het afgelopen jaar 49.600.000 Ame rikanen, dat is 49 procent van de volwassen gevolking van de V.S., elke week de kerk hebben bezocht. Geen sprake van r.k. druk Een maand geleden werd het pro testantse seminarie in Madrid zonder nadere toelichting door de Spaanse re gering gesloten. Omtrent de achter gronden van dit feit, dat bij de protes tanten in vele landen verontwaardi ging verwekt heeft, meldt Kipa, het Katholieke Zwitserse persbureau, dat de maatregel, die de sluiting tenge volge heeft gehad is genomen door de minister van Binnenlandse Zaken (mi- nisterio fo la Gubernación), zonder dat enige r.k. kerkelijke autoriteit in Spanje, noch de Spaanse apostoli sche nuntiatuur tevoren was gewaar schuwd of na hel gebeurde officieel er van kennis werd gesteld. De minister van binnenlandse zaken rechtvaardigt zijn beslissing door te zeggen, dat zowel het seminarie als de school brandpunten van anti-natió- nale activiteiten zijn geweest; de ver bodsbepaling, zo omschrijft de minis ter is geen maatregel tegen het pro testantisme, maar tegen de schending van reglementen en wetten, die ver plicht zijn voor alle Spanjaarden. De burgerlijke autoriteiten in Spanje hebben verklaard dat zij bereid zijn toe te stemmen in een heropening van de instellingen, cnits de bestaande wet telijke voorwaarden voortaan in acht worden genomen. Het protestants seminarie te Madrid telde vlak voordat het gesloten werd 8 studenten. Het was gevestigd aan de Rue Bravo Murillo 85 in een per ceel. dat eigendom is van de „Spaans- Duitse Vereniging van onroerende goederen". Het seminarie bevond zich vroeger in Andalusië en werd in 1928 naar Madrid overgebracht. Eertijds was dit seminarie speciaal voor de Spaans Evangelische Kerk. de „Iglesia Evangelica Espanola" die een presby teriaans karakter draagt. In 1928 smolt de Iglesia Evangelica Espanola samen met de „Iglesia Espanola Re- Adoertentie KOU, GRIEP, KOORTS zijn snel en aidoend te bestrijden met: Dr. F. H. von Meyenfeldt over de Gereformeerde Zede DE bijzonder actuele vraag: „Hoe die nen wij als Christenen in deze moderne tijd onze levenshouding te bepalen?", of anders gezegd: „Wat moeten wij verstaan onder De Gereformeerde Zede", stelde gistermiddag dr. F. H. von Meyenfeldt De zede behoort tot het tijdelijke, het vergankelijke lemiek en openlijke vijand schap is dikwijls beter dan een bepaalde hoffelijkheid) en ontzag voor de elemen taire sexueJe drang (door breking van de zedelijke be grenzing stelt hier de krach ten voor de komst van God-s. Koninkrijk in dienst van de genotaucht). OF ER DAN naast een dergelijk volstrekt gezag van de Hei'ige Schrift nog we! ru:mte bestaat voor een !- Christelijke vrijheid tot blij heid en vrolijkheid? Dr. Von Meyenfeldt gaf hier een hij hield rekening met het reerde Woord Gods. De Op de derde en laatste historisch karakter van de dachten in dit boek zijn heid dag van de veertien- zede- Dikwijls zijn echter Goddelijke gedachten. En Von j ook in ons land onder En- het is de mens gegeven positief antwoord op ae lustrumviering van gels-Puriteinse invloed de deze gedachten te «•.!-♦„ SSR, tijdens een bij- vergankelijke bloemen a w-, de traditie als beginsr eenkomst in het Am- tussen de bladzijden sterdamse Bellevue. land onder En- het is ht'en te verwer- maakte zijns zienswijze' dui ken en zo God lief te heb- delij'k aan de hand van een ben met zijn gehele ver- Oud-Testamentisch voor- stand. Op de gedachten beeld, nl. het dankoffer in de Heilige Schrift bewaard. Gods antwoordt de mens de tabernakel. Eerst nadat Spr. noemde in dit verband met daden, die groeien tot het offerdier geslacht was gewoonten. In dit opzicht en dus het bloed gevloeid Bij De Gereformeerde Ze- het bijna de, in de zin van de Schrif- beeld van het meisje, dat hebben de Gereformeerden had, mocht de Israëliet feest levenspraktijk, enkele tientalk tuurlijke heeft men enerzijds te ken met de vrijheid ta.v menselijke bindingen jaren ge- de tijd ecbtei leden zich beslist niet op Men aanvaardt de de fiets mocht wagen. Ook tige conclusies de haardracht heeft het in Gods Woord. de poort :- tabernakel. it We kunnen niet vrolijk Het woord zijn zonder de wetenschap ander- deze moeten ontgelden. Dr. Heilige Schrift moet uitge- venlost te zijn. Onze vrolijk' züds met het volstrekt bin- Von Meyenfeldt merkte Tegenover de menselijke bindingen en formulerin gen heeft in de Gerefor meerde kring altijd een gTote reserve bestaan. Hier uit is het ook te verklaren, dat een leerstoel voor ethiek zolang op zich heeft gebannen worden, want dit heid moet critisch heeft een te bovennatuurlij- louterd zijn; alle bande- dr. Von streeks iets voorschrijft ke klank. Daar voor in de loosheid is hier vreemd, over de haardracht. Het plaats komt het ..levende" Woord Gods. dat wisselt Af)n veel moderne vro- de met de tijden. Geen Schrif- lykheid ontbreekt deze Ie- tuurlijke *efixeercf*eid, ""~"1 I M natuur, naar de conventie, naar het zich aanpassen de geldnde traditie. venszekerheid. Men een actuele ontwlkke- zoker die zich niet laat Jezus Christus. Men dekt zich dan de canonisatie van n lijke gewoonten, waar Schrift niets bindends schrijft. In -dit verband r^BT de dr. Von Meyenfeldt. dat feldt.' De moraliteit wordt Calvijn altijd wars is ge- op losse schroeven gezet 4 -1 het angstvallig e~ ïtig vasthouden ae bepaalde gebruiken. Calvijn Iedere zede is schoon, fixeren. Het personalisme aar in de daarbij passende en het actualisme vragen zijden. Men weet niet zeker id. Hecht men aan de zede vrijblijvende stichtelijke de Christelijke leer wel ■n religieuze waarde dan preken, meer aesthetisoh waar is en daarom vindt rijgt zü een sacraal karak- dan ethisch. Het gaat cm men bet zonde om niet met r en wotdt de solidariteit de ontroering van de mens de wereld mee vrolijk te de kerk bedreigd, niet om de waarheid. En z" zijn. Maar aan de andere •erkeert de wordt het volstrekt bindend ka°t laat men de kerk niet gezindte karakter van de Heiligp los. want ja het mocht toch Meyen- Schrift gerelativeerd. eens anders uitvallen. Deze vrolijkheid mist echter de In een Christelijke levens- levenszekerheid en daarom houding, bepaald door het de radicale blijdschap. De gezag van de Heilige Christen kent niet alleen Schrift, passen respect voor vreu-sde over wat komt: In dit gevaar Gereformeerde thans, aldus dr. V de menselijke dingen moet onderscheiden het gezag van God. eerbied het Koninkrijk Gods, het leven, dienen in hij verheugt zich ook i worden het volstrekt bin- o. dend karakter van de Hei- liefde, eerlijkheid (bü de het nu, want hij is ook H" is wij mogen dat wel eens bedenken nog maar enkele eeuwen geleden, dat de boekdruk- lie meer anglicaans ge- oriënteerd was naar het voorbeeld van I de protestantse Kerk van Ierland. Na I de fusie heette het seminarie „Semi- k»nst werd uitgevonden. Daarmee nario Teologicè Unido". ving, naar het woord van Da Costa, Het bestaan van een Spaans onder- wijs-instituut is volgens de regering ïr Madrid eerst dan grondwettelijk gestaan, als het in het bezit is van speciale overheidsvergunning. Na Burgeroorlog, in 1947 werd het narie weer heropend. Hiertoe diende opnieuw bij de Spaanse Rege ring een vergunning te worden aange- iagd, hetgeen tot op heden, 9 jaar de heropening van het protestantse seminarie, niet is geschied. Bovendien wordt op het bijbehorende internaat ondanks het Spaanse verbod éemengd onderwijs gegeven. Hierv ook nooit een speciale toestemming vraagd, aldus het standpunt Madrid. De Spaanse regering koestert voorts erdenking tegen bestuur en leraren an het protestants seminarie, dat zij aanhangers zijn van de vrijmetselarij of van het communisme, twee bewe gingen, die in Spanje verboden zijn. Ook de bisschop van de Hervormde Kerk in Spanje, Santos M. Molina Zurita is sinds 1928 lid van de vrij metselaarsloge „Isis Osiris" te Sevilla. Volgens de gegevens, waarop de Spaan se regering haar beslissing baseert, de directeur van het protestants se narie te Madrid, pastoor Theódore Fliedner, een kleinzoon van een in de 19e eeuw Duitse geïmmigreerde. Van 1923 tot 1927 bevond hij zich in ge vangenschap. doordat hij verboden literatuur afkomstig uit frankrijk in Spanje had binnengeleid. SSR-telegrammen aan mevrouw Bouman en Ned. regering De Societas Studiosorum Reformato- rum heeft gistermorgen, in vergaderinr bijeen te Amsterdam, telegrammen ver zonden resp. aan mevrouw Bouman en de Nederlandse regering. Het telegram aan mevrouw Bouman waarin lof geuit vordt voor het moedig optreden van deze vrouw in het proces- Jungschlaeger. is verzonden aan Nederlandse Hoge Commissariaat Djakarta. In het telegram aan de Nederlandse regering wordt verontwaardiging uitge sproken over de procedure bij het pro- ces-Jungschlaeger. Het proces wordt strijdig genoemd met alle elementaire eisen van een objectieve en rechtvaar dige rechtspraak. Aangedrongen wordt op stappen bij de Indonesische regering en bü de Verenigde Naties om een ge rechtelijke moord op een Nederlands onderdaan te voorkomen. De praeses van S.S.R.. de heer E. N. Vegter, verklaarde gisteravond in zijn diesrede t.g.v. het veertiende lustrum van de Societas Studiosorum Reforma- torum, uitgesproken in de Lutherse kerk te Amsterdam, dat de problemen waarvoor de Ger.a studenten van open bare universiteiten zich gesteld zien. noe een nieuw tijdperk aan. Men kan zich afvragen, hoe vóórdien het leven der mensen was. Zeker, er waren geschrif ten en meer dan wij ons wel eens voorstellen. Maar de hoeveelheid moest toch in het niet vallen bij wat de boekdrukkunst ging produceren. En dit laatste dan vooral, sinds de boek drukkunst kon gaan profiteren van de erbod enorme ontwikkeling der grafische techniek. Van die tijd af immers bleef het boek niet zomaar een boek; het wed een massaproduct- Van die tijd af ook heeft het boek van ons allen bezit genomen. Van die tijd af ook kan men zich het boek uit onze samenleving niet meer wegden- al evenmin uit ons leven van elke dag- Zü nemen een vaste plaats in ons bestaan in, deze merkwaardige overbrengers van gedachten, waarin de gedachten zelf zijn gestold tot zin- de zinnen zijn vastgelegd op papier: zwart op wit, zo zeggen we dan. ven op de vragen van deze tiid. De vraagstukken pond het- ontwerp ho ger onderwüswet en de sociale voorzie ningen der studenten zijn nog steeds ernstig De vryhend van de "student wordt ;n de voorgestelde onfiwerpen ernstig aangetast De overheid wil dat niet alleen student, maar ook züzelf ove- de sociale voorzieningen beslissen. Wat jgONT en gevarieerd als het leven zelf, dat zijn de boeken. In een schier oneindige verscheidenheid van vorm verschijnen ze. En niet anders staat het met de inhoud. Ze mogen vooral niet teveel op elkaar lijken, wil schrijver of uitgever zich niet een be schuldiging van plagiaat op de hals halen. En ook in die verscheidenheid sijn ze als het leven zelf. Men vindt in het boek het leven weerspiegeld. Maar dan het leven in zijn extreme, in zijn meest markante gestalten. Want een boek mag niet vervelend zijn, het moet ons boeien en jakken en aanspreken. WU moeten dit wel bedenken, wanneer wij menen het boek nodig te hebben om het leven zelf te leren kennen. Het boek Is het leven, maar in zijn markante vorm, zelfs ook wanneer het de sleur en de verveling in het leven beschrijft. Er zijn binnen de wereld van het boek nog vele onderscheidingen te ma ken- Er zijn boeken, die men als in een haastige zucht uitleest en waaraan men verder nauwelijks denkt. Er lijn ook boeken, die men nu en dan, in een stil verloren ogenblik, eens in de hand neemt om er zo willekeurig enkele regels uit te lezen, waarover men nog kan namijmeren lang nadien- J-JET lezen leert men in de eerste klassen van de lagere school. Maar het lezen van boeken dat te leren vereist een heel leven. Iemand heeft eens gezegd, dat wie zo zonder >jai zonder oordeel des onder- de S.S.R.-kwesties betreft: de verhou-1scheids leest eigenlijk ook beschouwd cing tussen de unie en de reunisben-1 j organisaties, die slecht was. is verbe-"10®* worden als e*n analfabeet; zulk terd. Ook met de studenten predikanten j een lezer onderscheidt zich ternauwer- contact goed. Het is nu duide-lnood hjk. dat de studentanpredikant geen organieke binding met S.S.R. moet hebben. Het nieuwe bestuur van S.S.R. is als volgt samengesteld: H. M. J. Krans, praeses Utrecht, C. Douma. ab actis 1 Wagenragen, H. Algra, questor, Rotter dam. G. Horsbman. assessor 1. mej. H. v. d. Bosch, ab actis 2, Delft. M. Mie- derrva. assessor 2, Wageningen. P. A. Galjon, assessor 3. Amsterdam, F. Stroes, assessor 4, Groningen. J. J. Vre- denburg. assessor 5. Utrecht. Advertentie PERFECTE PLASTIC HULPSTUKKEN PUZZLE No. HORIZONTAAL: 1 Stadsdeel. 3 reusachtig, 5 bedorven. 6 optocht, 9 verbrande rest. 11 optisch verschijn sel aan de hemel. 15 büwoord. 16 top, 18 oppervlaktemaat 19 verf plankje. 20 ongebonden. VERTIKAAL: 1 Vloeistof, 2 staan de rand. 3 naaldtekening. 4 insekt. 7 groet. 8 ik, 10 half. 12 eerder. 13 ziekinstrument, 14 schijnsel. 16 v 17 vochtig. OPLOSSING PUZZLE No. 349 HORIZONTAAL: 2 Fondant. 5 ha bijt. 8 kranig. 10 toneel. 12 poker 13 vertrek. VERTIKAAL: 1 Scherts. 3 olijk. 4 arend, 6 troep, 7 eggerig, 9 sneer, 11 loge. 69. Ik geloofde geen ogenblik aan de aarzelende uitlegging die Corole had trachten te geven. Maar tevens bedacht ik dat, als het haar erom te doen geweest was een leugen op te dissen, zij een heel wat aannemelijker en overtuigender verhaal had kunnen doen dan wat zij tegenover ons opgelepeld had. HOOFDSTUK XI BIJ HET LICHT VAN EEN LUCIFER Het was toen bijna ochtend geworden, en Maida en ik moesten ons haasten om onze pa tiënten gewassen te krijgen en hun tanden ge borsteld en klaar voor het ontbijt. Tot mijn vol doening bleek niemand uit de andere vleugels Corole's gil te hebben gehoord of te weten dat er in de zuidelijke vleugel iets was voorgeval len. De ochtend ging kalm voorbij. Ik ging wat rusten, waaraan ik wel zeer behoefte had en zag O'Leary niet, totdat ik ongeveer midden in de namiddag beneden kwam. Ik was een beetje te leurgesteld, dat hij alles wist van Coroles be zoek, want ik had gedacht het hem zelve te ver tellen. Dokter Balman had hem ervan verteld. Weinig mededeelzaam zei O'Leary, dat hij met Corole had gepraat; ik trok de conclusie, dat zij bleef bij haar verhaal van de vorige avond en zelfs haar genegenheid voor dokter Letheny als zijn nicht en haar ongeduldig verlangen om de e mui. i.oju ii»s. 17.13 Gram. 17.30 oorzaak var zijn dood te weten, nog wat aan- ïanoreciui: O'Leary scheen een beetje in de war, een iem.' 21.05 Or'i/ conc 22.00 Nws 2255 resultaat waarover Corole zeker verrukt zou zijn bbc-utu voor Nederland 17.45-*•«. geweest, als zij het geweten had. Radiodagb^en^ Engelse^Jes^voor, ,,Wij hebben grendels op het raam gekregen," i O'Leary. „Dokter Balman opperde het plan; •old. 19 00 Nw 12.00 G«var »n Engelse les vo deel 8. (Op 224 i nu zullen er tenminste niet meer dergelijke be zoekers zijn als afgelopen nacht." Hij bleef niet. Ongeveer een uur later glipte ik door de zuidelijke deur om een fris luchtje te scheppen. Ik wierp even een blik in Kamer 18, terwijl ik er voorbij' kwam. Inderdaad wa ren er blinkende nieuwe grendels op het raam. Mijnheer Gastin had blijkbaar aan de zaal voor de kosteloze patiënten de voorkeur gegeven, bo ven kamer 18. want bij was niet teruggekeerd, ofschoon de pot met lobelia nog op tafel stond en er meer dan ooit geelzuchtig uitzag. Al was het koud en vochtig, toch was de lucht /erfrissend en ik liep met een stevige pas het pad over naar de brug. Ik merkte niet dat Hig- gins mij volgde, todat ik stil hield om tegen de euning uit te rusten en te turen naar het mod derige gezwollen stroompje onder mij. Het struik gewas groeit daar zo dicht naar de brug. dat het over haar en het water heen hangt, en ik amu seerde mijzelve met dode bladeren van een wilg te trekken, mij over te buigen en ze in de dwar relende draaikolkjes te gooien, toen Higgins op eens vlak achter mij aanving te spreken Het deed mij schrikken en ik wendde mij snel om naar hem „Zuster Keate," begon hij weer. „Ik.. Zou u ook... Er is iets dat ik u zou willen vertellen." Hij sprak aarzelend en met zekere tegenzin als of hij alles bij elkaar genomen er toch niet ze ker van was. dat hij het mij wilde vertellen. „Wat is er?" vroeg ik kortaf. Hij slikte hoorbaar en schraapte zich de keel. „Ik ik heb me afgevraagd Het zit zo, zuster Keate. Ik zou wel willen weten wat u vindt, dat ik moet doen." Ik draaide mij helemaal om, om hem beter te zien. Hij was nogal bleek en speelde zenuw achtig met zijn berookte pet. „Waar gaat het over, Higgins?" zei ik vrien delijk. Hij maakte een gebaar van te zullen gaan( spreken, bedwong zich en loerde verholen het pad langs. Omdat het zich zo kronkelde, kon hij geen van beide kanten erg ver uitzien, en daar om boog hij zich tot mij over en sprak half fluisterend: „Het gaat over de nacht van de 7de juni." De woorden wekten hevig mijn belangstelling. „De 7de juni!" riep ik uit. „Ststhij beduidde met een haastig ge baar om stil te zijn en tuurde weer overal om zich heen in het schemerdonker, dat veroorzaakt werd door de nog altijd bewolkte lucht, de mist en het druipende, dichte struikgewas. ,,Ja. De nacht van de 7de juni. Ik weet niet wat te doen. Ik weet niet wat mijn plicht is. Ik wil niemand in moeilijkheden brengen. Maar ik kan niet lan ger doorgaan met het niemand te zeggen. Ik dacht dat u, zuster Keate, wel zou weten wat te doen." „Wat is het?" vroeg ik haastig (Wordt vervolgd) i analfabeet in eigenlijke Het is een hard oordeel, maar tege lijk een juist oordeel. Want het lezen van een boek kan ontspanning zijn, maar het is op hetzelfde ogenblik een moeilük werk. Het veronderstelt een keuze van de lezer en het veronder stelt verder van de lezer een critische zin. Het lezen van een boek: het be tekent eigenlijk, dat mert een gesprek voert met de schrijver. De schrijver is aan het woord, maar nu en dan moet men hem eens het zwijgen op leggen en zich de vraag stellen: heeft de schrijver het ook bij het juiste eind? Wie een boek gaat lezen, schijnt zich aan de schrijver uit te leveren. Die schijn heeft een kern van waarheid. Maar er gaat een keuze aan vooraf. Zoals een schrijver eens heeft gezegd: „Een lezer heeft het goed: hij kan zich zijn schrüvers uitzoeken", yANDAAR ook, dat het zo belang rijk is, door wie men zich in deze zaken laat leiden. In een straat, in een dorp, een wijk, kan een boekhande laar een centrale figuur zijn. Hij kent de mensen en de boeken. Hij kent de smaken en de wensen- Zélf een boek te kiezen het is in deze tijd, waarin de boeken maandelijks bij tien- en honderdtallen uitkomen en waarin ons de tijd toch al ontbreekt om te lezen wat we werkelijk moeten lezen, bijna ondoenlijk. Dan krijgt de boekhande laar in ons leven een plaats van ge wicht- En zijn adviezen gaan zwaar wegen. Ten slotte het boek is belangrijk in ons leven. Kan dat duidelijker uit komen dan wanneer we bedenken, dat God zich zelf aan ons heeft willen openbaren in een boek? Dat boek is de Bijbel, het boek der boeken. Dat is een boek, waaruit we, vandaag nog, meer dan uit enig ander boek, het leven kunnen Ieren kennen, omdat het ook vertelt van de waarde en de van het leven. Daarom mogen wij, er in onze tijd ook aan boeken verschijnt, dit boek der boeken nooit uit het centrum van ons bestaan laten verdringen. De Jaarlijkse Theol. HogeschooMae der Geref. Kerken zal 31 mei in de Burg- walkerk te Kampen worden gehouden. Aan de vooravond heeft de bidstond plaats, waarin zal i oorgaan ds. C. Goeman van Haarlem. In de morgen- vergadering spreekt prof. dr. K. Dük van Amsterdam over: Wat ontbreekt er in onze erediensten? en 's middags iij j' r" <Tr" T iepenhorst, lid der Eerste Kamer uit Zeist, over- Predikant en nolitiet ns. C. W. Keur te Scheveningen Is uitgenodigd de op wekkende rede te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2