Jücuwc gtihsctft(tfiouraitt Zachter winterweer, maar nog steeds geen dooi Veerboot was enkele uren door ijs omsloten Westlandse tuinders zijn in grote moeilijkheden DE Adenauer breekt met FDP Woningtellingeen half uur voor ieder huis ZATERDAG 25 FEBRUARI 1956 *r BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 pei week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigs".® jaargang No 10587 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H, W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantoasticfi Is gficblcuen oma bert io tcgljcaspoct" Glijden in de witte bergen KOMENDE NACHT WEER STRENGE VORST Minder wind en geen koude lucht meer uit het oosten HET ZIET ERNAAR UIT, dat de vorst het hoogtepunt voorbij '.s. Morgen overdag worden ce temperaturen verwacht, die plaatselijk ietB boven het vriespunt kunnen stijgen. Komende nacht zal echter nog zeer strenge vorst voor komen. De afgelopen nacht werden nog de gebrui kelijke zeventien graden vorst gemeten. De meeste Europese weerstations meldden gistermiddag reeds hogere temperaturen dan de vorige dag_ In midden- en zuid-Frankrijk begon het te dooien, terwijl ook in het grootste deel van Engeland de vorst is ge weken. Het weer staat onder invloed van een en een halve meter, 's Winters worden hogedrukgebied bij Schotland, waarvan dergelijke vogels wel vaker ln ons land een uitloper over de Noordzee in de gesignaleerd, doch doorgaans niet zo richting van Polen wijst. Boven Spanje dicht In de omgeving van dorpen en ste- ligt al enige tijd een lagedrukgebied, dat den. bijna niet van plaats verandert. Hierdoor staan in een groot deel van West-Europa oostelijke winden, waarmee een ongeveer 1 kilometer dikke laag koude lucht wordt aangevoerd. De koude lucht bedekt thans geheel Noord- en Oost-Europa en is over Westeuropa tot over de Britse eilanden uitgevloeid, zodat het b.v. midden op de Noordzee vriest. Intussen is de koude luchtlaag zo dun geworden, dat de zon ons morgen plaat selijk in de middag enkele uren een temperatuur van iets boven nul zal kun nen bezorgen. Op het westen van de oceaan bevindt zich een reeks actieve depressies, waar van de voorste vanmorgen de barometer op IJsland snel deed dalen. Deze storin gen bewegen zich op 't ogenblik in de rich ting van Midden-Noorwegen. Doordat de genoemde uitloper in de komende 24 uur dicht bij ons land komt te liggen, zal de wind afnemen; aan de aanvoer van koude uit het oosten komt dus'een einde. DOODGEVROREN Een alleenstaande man, de 55-jarige J. Lutje uit Almelo, is doodgevroren. Toen j men hem enkele dagen niet had gezien, j verschafte een ambtenaar van het ge meentelijk gasbedrijf zich toegang. Het gaskraantje stond een beetje open. Men neemt aan dat de man onwel is geworden en in het ijskoude huis is bevroren. De eigenaar van een herenmode zaak in Goes was gisteren in de ver onderstelling, dat telkens tegen zijn etalageruit werd getikt. Ten slotte waagde hij zich in de koude naar bui ten, maar tot zijn ontsteltenis ont dekte hij, dat de sponningen van ziin etalages bol stonden. De ruiten waren er reeds naast ge schoten. De vorst had de fundering doen uitzetten. Na lang beraad begon de aannemer, die nog geen half jaar geleden het winkelpand had verbouwd, de voorpui in te hakken, met als gevolg dat de spiegelruiten weer recht kwamen te ARENDEN EN ZWIJNEN Tussen Ede en Harskamp zag een auto mobilist hoe een aantal wilde everzwij nen, doorgaans zeer schuwe dieren, zich tot aan de afrastering van het landgoed „De Valouwe" waagden. Hij stopte, en stak bij gebrek aan andere mondkost de dieren zuurtjes toe. die gretig werden ge accepteerd. OLIE GENOEG De planning voor de voorziening met oliebrandstoffen, die de diverse maat schappijen reeds tegen het midden van het vorige Jaar hadden opgezet, heeft tot re sultaat gehad dat in de afgelopen weken aan vrijwel alle aanvragen kon worden voldaan. Het verbruik van huisbrandolie wordt bijna twee maal zo groot geschat als het vorige jaar. De behoeften van het door de gladheid verminderde wegverkeer zijn eveneens afgenomen. Het olietran sport geschiedt veelal met lichters over de grote rivieren. Voor het binnenlandse gebruik van olie is geen toeslag geheven, in tegenstelling met de olie, bestemd voor zeeschepen. VeZe kolenhandelaren kunnen hun klanten niet meer normaal bedienen. Vooral in Amsterdam (zie de foto) en Utrecht vormen zich rijenwant men kan nog wel (mondjesmaat) wat afhalen in papieren zakken, immers en "kolenkitten. Walcheren noch Noord- Beveland bereikbaar Bidt voor Jungschlager en Schmidt Nederlanders hebben zich gewend tot de Oecumenische raad te Utrecht met het verzoek om een nationale gebedsdag te houden voor de heren Jungschlager en Schmidt op 4 maart. Een der initiatiefnemers is prof. mr. R. P. Cleveringa. 'De afdelingen Dordrecht, Rotterdam, Schiedam. Den Haag van het Veteranen- legioen Nederland hebben telegrammen gezonden aan de Koningin, prinses Wil- helmina en minister mr. J. M. A. H. Luns om de zaak voor de Verenigde Naties brengen, terwijl de Haagse afdeling v: het legioen bescherming heeft verzocht van mevrouw Bouman en mr. A C. Intussen heeft mr. H. Bouman zich zet tegen het denkbeeld de Indonesi adelborsten en cadetten uit Nederland te zetten, daar men dan juist zou doen, wat men de Indonesiërs verwijt. Russisch partijcongres Nieuw leven voor de volksfrontgedachte Moskou, 24 februari. In een resolutie, döe al het besprokene van het 20ste communistische partijcon gres goedkeurt. wordt de z.g. „Volks frontgedachte" van vóór de tweede we reldoorlog wper tot leven gebracht: aan gedrongen wordt op herstel van de con tacten tussen de communistische er socialistische partijen en met partijen „die blijken pal te staan voor de vrede en zich verzetten tegen het imperialistische juk" vol lof wordt gesproken over de ernstige uitgang" die Joegoslavië in de rich- van het socialisme maakte; de com munisten in kapitalistische landen kunnen langs parlementaire weg aan de macht komen en burgeroorlog is dus niet meei noodzakelijk. Moskou zal met nog meei kracht dan vroeger vrienden pogen t( winnen onder de landen langs de Rus sische grenzen en in Azië en Afrika; collectieve leiding en het Leninistisch principe zullen binnen de partij wordi toegepast; gestreefd wordt naar betere betrekkingen tussen Rusland en de Ver enigde Staten (maar tegelijkertijd wordt felle aanval gedaan op „de meest agresieve elementen aan de imperialisti sche mogendheden"). D. J. Steyn Parvé, oud-consul-gene raal te Smyrna, Turkije en sinds de op richting van de Nederlands-Turkse Ver eniging voorzitter van dit genootschap, heeft zijn functie neergelegd en wordt opgevolgd door ir. B. Stephan. De aftre dende voorzitter is tot erelid benoemd. Gewas voor groot deel verloren (Van een onzer verslaggevers) E ZORGEN van de tuinders in het Westland zün groot. Als de vorst nog tw tot drie weken aanhoudt, kunnen de bezitters van de kassen hun produkti praktisch als verloren beschouwen. Kolen om de temperatuur in de glashuizen op peil te houden zijn er bijna niet meer, daar de aanvoer vrijwel stil ligt. Het is jaren geleden, dat de moeilijk heden in deze agrarische sector zo groot Reeds nu is tweederde gewas niet meer voor de consumptie bruikbaar en bovendien dreigt het ge- dat bij een zogenaamde „rustige dooi" de schade nog groter zal worden. begrijpelijk, dat er op het ogenblik ongerustheid heerst onder de tuinders, te- daar velen in deze streek ;en niet over voldoende middelen beschikken om financiële tegenslag an de oorzaken van de problemen is de stagnatie in de kolenvoorziening. Aan het begin van het seizoen werd de kolenvoorraad begroot, maar niemand had gerekend op zo'n strenge en lang durige winter. Thans moet ook in wat de „koude kassen" noemt gestookt worden om te voorkomen, dat het gewas voornamelijk bloemen en sla bi twee VeereKamperland onderhoudt I (nog de enige verbinding met Noord. DOOI gladheid gevallen j Beveland) hebben gistermiddag angstige uren doorgemaakt. Op weg naar het eiland werd de boot onver- Gistermiddag kwam de zevenjarige Ro- sina Roerink uit Buurte bij Haaksbergen door de gladheid te vallen. Het kind kwam onder een tractor en is korte tijd later overleden. Dodelijk ongeluk bij de Hoogovens Gistermiddag werd de 31-JanIge arbei der vain de Zaandamse Havenstichtmg, W. Wouters uit Schagen, werkzaam bij de kolenopslag van de Hoogovens ln IJmuidera, getroffen door een brok steen kool, dat van een twaalf meter hoger ge legen transportband viel. Hij viel met zijn hoofd tegen een muur en Is korte tijd later overleden. wacht door het ijs ingesloten. Het vaartuig kon geen koers houden en Veere noch Kamperland waren te be reiken. Het gevaar was aanwezig dat mer naar de open zee zou afdrijven. Uit Veere voer de reddingboot Maria Cornelia Blankenheim onmiddellijk ter assistentie uit, toen met het gevaar aar de wal had bemerkt. De reddingboot nair de veerboot op sleeptouw en zo werd ge tracht de Noordbevplandse oever te be reiken. Maar dat gelukte niet. Er was t< veel drijfijs. Toen werd besloten koers te zetten naar Veere. Maar ook de Wal- cherse kust was door het ijs geblokkeerd. Om niiet in het ijs vast te raken en naar zee af te drijven konden de veerboot STRIJD TEGEN H£T |JS OP DE GROTE RIVIEREN en de reddingboot ndet anders doen dan heen en weer varen. Enkele malen legden de vaartuigen de weg langs de zandbank ln het Veerse Gat af. Bovendien liep een lager in de motor van de Zuidvlipt warm, zodat de motor afsloeg. Om half zeven de reddingboot was om half drie uitgevaren gelukte het de haven van Veere te bereiken. De Maria Cornelia Blankenheim nam de passagiers van de veerboot over en zette onmiddellijk koers naar Noord-Beveland, waar de passagiers aan wal werden ge- De NAVO helpt Parys, 25 februari De Noordatlantische Raad heeft In een speciale zitting machtiging gegeven, de NAVO-troepen te gebruiken voor spe ciaal hulpverlenlngswerk ingeval door de dool de rivieren buiten hun oevers De stijgende temperaturen doen nu reeds het gevaar voor overstromingen toenemen. In België is de hulp van 220 leden van de genietroepen ingeroepen bij het laten springen van het ijs op de Maas, waardoor bruggen worden be- In West-Duitsland treffen pioniers van het Amerikaanse leger voorbereidingen voor het opblazen van de enorme ijsdam- men in Rijn, Main en Donau, in de hoop dat overstromingen kunnen worden ver- Socialisten gaan samen met Bondskanselier (Van i correspondent) BONN, 24 februari. We Westduitse hoofdstad beleefde vandaag twee politieke donderslagen achter elkaar: Adenauer stootte de hoofdgroep van do liberalen (30 man) uit zijn coalitie en handhaafde de vier ministers (van de 16 parlementariërs die met de F.D.P. braken) in zijn kabinet. Ade nauers coalitie beschikt nu over 183 van de 487 stemmen in de Bondsdag. De socialisten beloofden plotseling hun steun bij de stemming over de grond wetswijzigingen die nodig zijn voor dc vorming van de „Bundeswehr", de nieuwe Dnitse strijdmacht. De uit slag van deze stemming is verzekerd, nu Adenauer minstens 402 van de 487 stemmen in de Bondsdag heeft. De voorstellen inzake het Duitse leger komen in tweede en laatste lezing op 6 en 8 maart in de Bondsdag; vermoedelijk zal op 16 maart de definitieve stemming worden gehouden. Door middel van hout. turf en briket ten tracht men de nodige warmte in de kassen te handhaven, maar ook de voorraad van deze brandstoffen is be perkt. De kans om aan kolen te komen is vrij klein, daar de soorten, die de tuinders gebruiken, voornamelijk Duitsland komen en geen kolenschlp Rotterdam bereikt. Het gevolg van deze moeilijkheden is ook. dat de handel op de Westlandse veilingen niet bijzonder druk te no Is. Een enkele tuinder heeft nog wat prei en koolsoorten en wie een gemengd bedrijf heeft kan nog spruiten aanvoe ren. omdat deze in de stal kunnen wor den geplukt. Uiteraard liggen de prijzen op de veilingen vrij hoog. Gebrek aan groenten zal er evenwel niet ontstaan, daar er in ons land voldoende blikgroen- ten aanwezig zijn. Niet rooskleuring Voor de naaste toekomst ziet het er ln het Westland niet rooskleurig uit. De heer P. Beerken-ka-mp, voorzitter van de Boerenleenbank te 's-Gravenzande, schet ste de Westlandse tuinder als een harde en goede werker, maar als een slechte financier. De meesten hebben bij finan ciële moeilijkheden als deze niet voldoen de kapitaal achter de hand om de klap pen op te vangen. Nu bestaat de mogelijkheid bij de Cen trale Boerenleenbank een lening te slui ten. ten bedrage van tien procent van de Bemiddelde bruto-veilingopbrengst der laatste drie jaar. Hiernaast Is er nog een fonds voor bijzondere noden, maar thans kan nog niet van een noodtoestand wor den gesproken Funest De situatie zal nog verergeren by ge leidelijke dooi. In dat geval verdampt uw, waardoor het toch al lage voch tigheidsgehalte in de lucht een funeste invloed heeft op de gewassen, die te velde staan. Biyft regen uit, dan verdro gen de jonge planten Een ander probleem is de melkproduk- tie. De koeien geven minder, wat zijn oorzaak vindt in het gebrek aan Nu er dan eindelijk sprake schijnt te zijn van een kente ring in het weerbeeld en de dooi zich, althans op papier, heeft aangekondigd, moet ook deze kersverse sneeuwprent de deur uit. Want voor we het weten, kan deze fraaie wit- zwart-opname besmeurd wor den door de moddej. Aan deze smerige keerzijde van de win- termedaille ontkomen we toch niet. Maar straks zal dan toch hovelijk ook dit witte veld. waar de netten van de Scheve- ninase vissers te drogen han gen. zijn lente-groen tonen. Maandag NCRV-reportage van Schiermonnikoog Maandag onderneemt de reportagedlenst van de N.C.R.V. een „expeditie" naar het geïsoleerde Schiermonnikoog. Apparatuur, technici en P.T.T.-personeel zullen door vliegtuigen van de Kon. luchtmacht naar het eiland worden vervoerd. De uitzending geschiedt op maandag avond van tien voor negen tot tien voor half tien. In samenwerking met de verschillende eilandbewoners geeft Goos Kamphuls on der de titel „rondom de plattebulskachel op Schiermonnikoog" een beeld van de meest noordelijke dorpsgemeente ln Ne derland. HET WEER IN EUROPA De consequenties van al deze tegen De Koningin woonde gisteravond in de Stadsschouwburg te Amsterdam het 21e boekenfeest bij, t.g.v. de opening van de Boekenweek. Op de I slagen zijn nog niet geheel te over- foto voorts de heer Chr. Leeflang (midden), voorzitter van de commissie I zien, maar vast staat, dat de West- voor de propaganda van het Nederlandse boek, en de schrijver Corn. I landse tuinder het dit seizoen niet Veth, van wie gisteren een stuk werd opgevoerd. gemakkelijk heeft. Van waranda gestort De 61-jarige heer D. J. E. uit de Trom- penburghstraat, die maandag van waranda stortte en daarbij ernstig werd gewond. Is gisteren !n het Binnengasthuis in Amsterdam overleden. HIJ had zijn sleutels niet bij zich en trachtte daarom "i-a de waranda van de eerste verdieping "an het naastliggend huis binnen te ko nen. Bij die pogingen was hij komen •allen. Grace Kelly over haar huwelijk... dend zullen zijn, t haar hu welijk uitgenodigd den. „Maar er is geen plaats voor iedereen", zo vertelde zij. Voor de eerste maal heeft de toekomstige prinses iets verteld ova* haar aanstaande hu welijk dat één van da sprookjes dezer eeuw ba- looft te worden. „De kathedraal, waarin de pri/rw en ik in het hu welijk verbonden worden, biedt slechts plaats aan 400 personen. Wij hebben reeds aanvragen om een plaats ontvangen van 500 journalisten. Het is te ba- grijpen, dat wij niet ieder een tevreden zullen kun- Toen ik Carolyn Reybold vroeg, mijn bruidsmeisje te zijn, zei zij gedacht te hebben niet uitgenodiod te zullen worden. Enkele har er vrienden te Nice hadden haar verteld hoe klein de kathedraal wei uitnodigen, zal de gasten- lijst behandeld worden door de autoriteiten van Monaco zei de toekom stige prinses. Grace, die gemakkelijk in slacks en blouse ge kleed was en een brU droeg, zei dat haar pro gramma reeds tame! Uk vaststond. Op 4 april vertrekt zü met haar familie per s.s. Constitution en op 12 april komt zii te Monaco De burgerlijke plecrmo- heid heeft in de ochtend van de 18e in het palet» plaats", verklaarde zV „Deze plechtigheid ztv heel kort zijn en alleen door leden van onze fa milies worden bijgewoond Daarna wordt in het paleis aan buitenlands» vertegenwoordigers een lunch aangeboden. Uit nodigingen worden ver zonden aan alle landen waarmede Monaco diplo matieke betrekkingen on derhoudt. 's Middags worat een tuinfeest gehouden. Iede re Monagask zal worden uitgenodigd, een gia* champagne te komen drinken. Dit is een tra ditie, naar ik hoor....** 's Avonds is er een galavoorstelling ln aa opera, tijdens welke het London Festival Ballet zal optreden. Hiervoor wordt een nieuw b allet Ingestudeerd. Slechts wei nigen zullen de voorstel ling kunnen bijwonen, omdat het theater sleenu 600 plaatsen heeft. „Het huwelijk volgt in de ochtend van de 19de" ging Grace voort, „l k weet niet wie het zal in zegenen. Misschien is het de bisschop van Monaco of iemand uit Rome of kardinaal Spell man. Na derhand volgt een recep tie ten paleize en ver volgens vertrekken wis voor de wittebroodsweken met het jacht. Wij zullen de meeste tijd aan boora blijven, maar 'topen een bezoek aan Spanje te brengen." Voorlopige uitkomsten in augustus bekend (Van onze parlementsredactie "Pje ministers Zijlstra, Witte, Beel, Van de Kieft en Van Thiel doen in hun -L' memorie van antwoord aan de Tweede Kamer nadere mededelingen over de algemene woningtelling, die in de loop van dit jaar zal worden ge houden. Het ligt in hun bedoeling, dat krachtens algemene maatregel van bestuur in de eerste plaats gegevens zullen worden verzameld om trent het aantal en de ligging, aard, bouwwijze, eigendom, huurverhouding en huur of huurwaarde der woningen. Verder zullen verscheidene kwalitatie- e gegevens worden gevraagd woningen en de verschillende vertrekken in andere ruimten daarin, zoals de opper- -lakte en de hoogte van het hoofdwoon vertrek of de woonkeuken, de toegang tot de woning, de doorspuibaarheid, aansluiting op gas. water en elektriciteit, privaten en badruimte, alsmede de ouder- de woning en de eventueel door de overheid verleende steun bij de bouw daarvan. Wat betreft het gebruik en de bezetting an de woningen zullen gegevens worden vergaard over het aantal bewoners, huis houdens en alleenstaanden per woning, de grootte en de samenstelling van de huishoudens, de wijze van huisvesting en de duur van de bewoning door de huidige bewoners. Over de bewoners zelf zullen o.m. ge gevens worden verkregen omtrent ge jacht, leeftyd, burgerlijke staat, foren- isme en beroep, alsmede over de vraag, of het Inkomen van de hoofden van de huishoudens en van de alleenstaanden boven of beneden f 6000 per Jaar de de clale 9 zekering ligt Ten slotte worden vragen gesteld over ,ard en duur van inwoning en over de ventuele familierelatie tussen het hoofd •an het inwonende huishouden (of de en de hoofd- Met deze woningtelling wordt uitslui tend beoogd statistische gegevens te zamelen over de bestaande situatie de woningvoorraad en woningbehoefte, ten einde aaarmee bij het volkshuisves tingsbeleid rekening te kunnen houden. Naar mas worden verwacht zullen dc voorlopige uitkomsten van de telling, die kunnen dienen als uitgangspunt voor het woningbeleld ln de jaren na 1956, onge veer midden augustus 1956 beschikbaar komen. Aan de hand van deze voorlopige uitkomsten kan het woningtekort worden bepaald.; De definitieve uitkomsten, die gemeente voor gemeente beschikbaar komen, mogen pas in augustus 1957 worden verwacht. (Men z ook pag. 5) Fa D. KRET en Zn Innsbruck Weinig verandering Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog weer met e.i- kele overdrijvende wolken velden en hier en daar mist. Matige tot zwakke wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Vannacht strenge tot zeer strenge vorst. Morgen middag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag zon: 7.37-18.14. maan 19.20-7.14. Maandag zon: 7.35-18.16, maan: 20.40-7.36. Op 26 februari volle maan. Dit is de neger-coupeuse Rosa Parks, die de stoot gaf tot een algemeen protest der negers in Montgomery (Alabama) tegen de rassendiscriminatie. Rosa Parks liet zich een boete geven voor het feit dat zij in een bus weigerde, de afdeling voor blanken te ver laten en plaats te nemen op de achterbanken. Sinds dit voorval boycotten de negers van Alabama alle autobussen. De regering van de staat reageerde hier weer op met massa-arrestaties, want boy cotten is bij de wet verboden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1