Chefarine 4 je uit, vogels- de microfoon „Recht voor knetterde Voeren jullie ze maar dik dan schieten r wij de vette bouten, zeggen de jagers P.v.d.A.Staatshervormingen aan ons te danken! Aarzelende tactiek van Foster Dulles WOENSDAG 22 FEBRUARI 19Ï6 LUCHTBRUG BOVEN DE BIESBOSCH (Van onze speciale verslaggever) ^7"ORST EN VOGELS weten wat. Die twee zitten elkaar danig in de weg. Dat zaten gisteren trouwens ook de oude stroper en de man van de luchtmacht. Een van die negen in vliegersbont gehulde knapen die van Drimmelen uit een luchtbrug sloegen boven de Biesbosch, dat een vogel kerkhof dreigde te worden. „Ge mot 't maer es precies vatten," zei de man van het vrije leven tot de man van het hefschroefvliegtuig. „Voer jullie al die vogels nu maar flink vet, dan schieten wij jagers die dikke bouten straks wil weer uit de lucht." Dat was een opmerking, van achter de tapkast vandaan, waarmee de piloot het kon doen, maar die daar in het veercafé van Drimmelen gelukkig langs zijn koude kleren afgleed. Omdat hij immers juist terug was van 1 de vele „sorties", voedervluchten 9? naar de geïsoleerde en grotendeels gevroren vogels. Zo wentelend boven het witte waterland had hij gans. zwaan, eend, meerkoet en wat dies meer zij op het gebied van waterwild, haast eigen handig de oud-bakken broodjes en kracht voer in de bek kunnen leggen. De wijd opengesperde bek. mogen we wel zeggen. Ze weigerden, zei de man van de lucht macht, om op de wieken te gaan. uitgeput als ze waren. Daarom deed die schampere opmerking van de jagersman er ook niet toe. Zomin als die andere opmerking, van een juf frouw, die hem de luchtheld warme sokjes aanbood. Ze had ze het is his torisch voor de verkleumde vogelpoot jes gebreid. En of meneer zo vriendelijk wilde zijn ze even aan die zielepootjes te bevestigen als hij zijn wentelwiek op het ijs zou neerzetten;; Neen. de waarheid ligt in het midden, ook in de Biesbosch. Géén jagersmentali teit en geen sentimentele soklesverhalen voor de mannen van Valkenburg en Woensd recht. Operatie-broodkorst FN DAN ZEKER nbet voor hun comman- dant, de ma joor-vl\eger-waarnemer J. Lwtototen, met wte we in de kleine ranke maar 6 zo beweeglijke Hiller-ma- chine 8a-212 boven het nieuwe operatie gebied (operatie-broodkorst) wentelden Gélukkig niet als nutteloos bail ast. maar met de zeer concrete opdracht de grace jute zakken, afgestampt met broden straks op bevel vn het noodgebied te drop pen Omdat de HvUers van het le legercorps tecMe King Size is 85 mm lang SO LONG is zo lang (meet U hel maar na) De kwaliteit een koning waardigi United States finest leaf wel sierlijk zijn, maar slechts aam twee personen plaats bieden hadden de aan het leger uitgeleende luchtmachtmensen heel vindingrijk ter weerszijden van het rompje brancards opgehangen. Daarop werden de zakken voedzame ochtendvoer. een speciale vogelmelange, geborgen. Op deze marnier gepakt en gezakt mensen kwamen voor deze bijzondere missie pas op de tweede plaats kon de helikopter het luchtruim kiezen. Dat zich echter pas liet veroveren nadat het door de middag zon uit zijn zwaar benevelde toestand den de drie machines in Drimmelen deze dog maar een paar ton voedsel uitgooien. Terwijl het er eigenlijk Men hadden moe ten zijn. zogezegd het restant van de der tig to nreeds door de ..Biesbosch vogel actie" ingezamelde voorraden „Mik het brood maar daar waar open water is en vogels zijn." zo was de op dracht. Hoe groot het doolhof dat Bies bosch heet dan ook mag zijn, zelfs voor een HiMer, naar open water hoefden we niet lang te zoeken omdat er haast niet Dropper TJET HELE GEBIED in vogetvi-ucnt "L-L waargenomen over de polders rond de Amer, over de Visplaat, Beneplaat en het Gat van, de Elft bij de Annapolder bleek slechts enkele fldnke wrakken rijk Daar zouden zich dus de grote vogel concentraties moeten ophouden. paar wakken vond de majoor al heel snel, maar de vogelconcentraties ble ken op het ogenblik van overvliegen alleen op de vogelstafkaart in het hoofd kwartier in café Vos bij het .veer te staan. Hetgeen voor een adspiran'f-dropper, die in het ijselijke tochtgat van de uit hun hengsel gelichte cockpitdeuren staat, een enigszins teleurstellende ervaring is Al planerende ontdekte de piloot in het witté poollandschap toch iets dat heel in de verte op het begin van 'een forma- „Recht voor je uit, recht uit, vogels in zicht", zo knetterde het in de oren van de voedselbombardeur, die even bang was met zijn lunchpakket-voor-een-weeshuis naar de gloednieuwe airstrip In de Drim- melergemeente te moeten terugkeren. Inderdaad, recht voor ons uit, ergens verscholen in die witte hel van alsmaar ijs en sneeuw darden duizenden vogels. Waren hpf. er zoveel en wie of wat wa ren het? Mogelijk rietgansjes of rotgans- jes, of nonnetjes of tafeleenden, in elk geval armetierig waterwild. Het zal ook wel hongerig geweest zijn. we durven er. van ons hoge standpunt bezien, geen eed op doen. Maar levens lustig waterwild gedraagt zich anders. Rond het zwart plekkende water in de bijkans maagdelijke sneeuw keek het wild-gevogelte gelaten toe hoe de Hiller zich als een mechanische roofvogel klaar maakte voor de duikvlucht. Het liep uit op een sierlijke glijvlucht met een be geleidend commando: werp uit die zak. Nu, die zak bleef aan boord, maar de broodjes troffen doel.. Ze kwamen wel gemikt in het water terecht, waar ze moesten liggen om voor de vogelcon sumptie voorgeweekt c,< dus geschikt ge maakt te worden. Zak twee kwam al even doeltreffend terecht op de gevederde vrindjès van de majoor. Hier en daar gingen vogels op de wieken om V-vor- mig pijlsnel weg te ijlen van de gevaar lijke roofvogel. Het belangrijkste moest evenwel nog komen. Het voedzame ochtendvoer in de papieren zakken op de brancard moesien nog worden aangesproken om de ietwat magere broodmaaltijd aan te vullen. De maioor-bestuurder liet de Hiller dus even stilhouden boven een veldje biesbos om zijn dropper gelegenheid te ge%-en de zak zaad naar zich toe te trek ken. Ook deze lekkere hapjes werden, bij mondjesmaat over het ijs en tussen de vogels gestrooid. Toen er alleen nog maar wat kruimels aan boord van de helikopter waren te ontdekken werd weer op huis aanga- Op de geïmproviseerde helio-haven te Drimmelen sjouwden rappe handen on der toezicht van alle 500 Drimmelaren weer nieuwe zakken vogelvoedzaamheden aan. En dit ging zo de hele middag door. In de Biesbosch en in Drimmelen in het bijzonder kijkt men met wat verbaasde ogen haar al dat heen en weer gevlieg. Er zijn er die het niet helemaal kunnen verwerken. Elke win fer ganzen en eenden uit noord- en oost-Europa. Gejaagd door de kou. op zoek naar water en voedsel. Maar nu, dat moeten we wel toegeven, is er een veelvoud neergestreken in de kreken tussen Nieuwe Merwede en Am En 's morgens wordt dan het bericht, dat de landbouwers in de biezen en bos sen telefonisch doorgeven, van buurman tot buurman gepraat: heb je het gehoord, de zwanen nemen het brood tot zich en de meerkoeten ook. de vogels die hun voedsel al dui- (Advertentie) Nourytlen knapt U op in een ommezien Waarom zoudt u nog langer blijven suk kelen met die zenuwpijnen? Ga ovér op NOURYTIEN! De moderne pijnstiller in tabletvorm. een compositie van 5 ver maarde elkaat ondersteunende en ver sterkende geneesmiddelen. Niets brengt zo snel verlichting. 1 of 2 tabletten op wat water en elk begin van pijn wordt radi caal onderdrukt. U wordt fit U blijft fit met NOURYTIEN! Neem uit veilige voorzorg een buisje in huis. NOU RYTIEN knapt u op in een ommezien! Bij alle apothekers en drogisten. Per buisje van 20 stuks 85 cent. Vogelleed overal Niet alleen in de omgeving van de Biesbosch, maar ook bij het Noordzeekanaal ter hoogte van Velsen en op de Waddeneilanden is gebrek aan voedsel voor de vogels. Op Vlieland zijn honderden vogels, voornamelijk scholeksters, omgekomen. De burgerij heeft een voederactie op touw gezet, doch het gehele eiland heeft groot gebrek aan graan en is overdekt met een sneeuwlaag van vijftig tot zestig centimeter. De Vogelvoed-sel dienst van da Vel- sense dierenbescherming heeft een aantal particuliere auto's gerequi- reerd, die bij de bakkers brood op halen. Schoolkinderen maken het brood strooiklaar en tegen de avond trekken de strooiers erop uit. Op de boeren is een beroep gedaan hun afval bij het dorsen beschik baar te stellen. In het hartje van Amersfoort, in de Nieuwstraat, trof de politie een uitgehongerde fazantenhen aan. Het dier liet zich gemakkelijk naar het bureau „opbrengen". ken dvan de bodem moeten halen zijn er nog het ergst aan toe. Daarom is er blijd schap als ze het brood pritimen. Men Is ook wel een beetje trots op schipper G. Pot. de commandant van de post Drim melen van de rijkspolitie te water Veertien dagen geleden begon deze po litieman met zijn boot voedsel te ver spreiden. Maar die boot kon weldra met meer door de ijsmassa. Toen kwam lui tenant J. Wieringa, commandant van de vaar- en duikerschool te Geertruidenberg •n het geweer met zijn motorbootvletten. Nu ook diie niet overal in de Biesbosch kunnen doordringen heeft het leger heli kopters» beschikbaar gesteld. Niet alleen bij Drimmelen werd daar mee gistermiddag gevlogen. Ook bij boer Snijder, bij de Roode Vaart tussen Moer dijk en KI undent werden drie hefschroef- nUegtwigen gestaitionneprd. Dit drietal maakte in de ochtenduren vluchten in de omgeving van het Holland-s Diep. De eerste dagen Is er nu voedsel ge noeg gestrooid, maar donderdag gaan de motorvletter van Geertruidenberg weer te viater en vrijdag zullen de helikopters zonodig weer een luchtbrug slaan boven dez eba-rre ijswoesienij. Want wie een maal met voederen begint is ook de eer- te veertien dagen na het invallen van de dooi niet van zijn strooipli-cht ontheven. En daarna, maar duimen dat de hagel nan de jagers de met zoveel moeite be houden vogellevens niet mei een welge richt schot afmaakt. Zakken met voedsel voor de vogels worden aan boord van de helikopter gebracht. Eeiste Kamer Ontslag mr. Bonnerman: zaak is nu afgedaan Prof. Gerretson over rede Koningin (Vervolg van pagina 1) Naast deze trieste „hoofdschotel" zijn tijdens deze begrotingsbehandeling eer aantal staatsrechtelijke kwesties ter spra ke gekomen, waarvan de meeste door prof. Gerretson aan de orde werden ge steld. O.m. heeft hij gesproken ove verantwoordelijkheid van het kabinet voor redevoeringen van H.M. de Konin gin. Ingaand op desbetreffende opmer kingen betoogde dr. Drees, dat het kabi net zich uiteraard nooit verantwoordelijk kan en mag voelen voor religieuze toe spraken van de vorstin. Voor politiek* redevoeringen draagt het kabinet wel de verantwoordelijkheid. Het had de minis ter-president verbaasd, da prof. Gerret son „partij-politieke" elementen had ont dekt in de rede. die Koningin Juliana enige tijd geleden in de Pieterskerk te Leiden heeft gehouden over de hulp Op de rijkswegen Meer politiecontrole in personenauto's (Van onze parlementsredactie) Afgezien van de thans aan de gang zijnde derde landelijke verkeersactie. zal op een aantal rijkswegen door eenheden van de verkeersgroepen van het korps rijkspolitie regionaal preventief ver keerstoezicht worden uitgeoefend, ener zijds op opvallende wijze met motoren en auto's en anderzijds met onopvallende kleine personenauto's. Dit preventief toe zicht zal in de komende maanden nog worden uitgebreid. Dit deelt de minister van justitie, prof. van Oven, mee in de memorie van ant woord aan de Eerste Kamer betreffende de begroting van justitie. De sterkte van de verkeersgroepen zal daartoe voorlopig met 100 man en het benodigde motorma teriaal worden uitgebreid. Sarcofaag, Een Deense archeologische expeditie heeft in Bahrein (Arabië) een sarcofaag opgegraven, die volgens de Deense geleerden uit het laatste mille- nium vóór Chr. dateert en niet is geplun derd; de sarcofaag, die naar Denemar ken zal worden gezonden voor onderzoek, bevat een skelet, een aardenwerken vaas. een bronzen fles en een zegelsteen met de afbeelding van een gebaard man. een boom en een gevleugelde zon: vermoede lijk is dit de sarcafaag van een machtige Arabische vorst Grondwetswijziging in Tweede Kamer Principiële debatten over bron van recht en processieverbod (Van onze parlementaire redacteur) AL HET GOEDE dat na de bevrijding op het gebied van de staatsher vorming tot stand is gekomen, is te danken in de eerste plaats aan jhr. v. d. Goes van Naters (soc.) en in de tweede plaats aan de Partij van de Arbeid. Een indrukwekkende lijst van vijftien punten somde de socialis tische jonkheer op, variërend van een effectieve centralisatie der toplei ding van onze staat, tot de instelling van het centraal plan-bureau, het mi nisterie van algemene zaken, de aanvaarding van de P.B.O. en de uitbrei ding van het aantal Tweede-Kamerleden. Deze klopji de heer Bruins Slot (a.r.) tot de opmer king, da-t de heer v. d. Goes van Naten de letters C.S.S.R. (de aanduiding van een room-katholieke orde) achter zijn naam kan zetten. Maar deze letters zouden dan de afkorting moeten zijn van: de heer v. d. Goes van Naters cannonisiert Sich- selbst rücksichtlos (verklaart zichzelf zonder meer heilig). Zo werd deze eerste dag van de behan deling van de voorstellen tot grondwets wijziging nog een prettige belevenis. D» heer v. d. Goes van Naters was n.l. inge gaan op de opmerkingen, die de heer Oud November verleden jaar maakte (bij de behandeling van de voorstellen tot uit breidnng van de'Kamers), dat alleen in liberale zin grondwetten gewijzigd kun nen worden. Thorbecke in 1848 en Corl van der Linden in 1918 zouden dat be wezen hebben. Deze zeer aanvechtbare liberale opvatting werd bestreden door nog veel meer aanvechtbare socialistische opvattingen. Neen, df heer v. d. Goe» van Na-ters wilde de zaak n-iet in de persoonlijke sfeer trekken. Maar Cori van der Linden was de vertegenwoordi- de laatste creatieve periode in de grondwet. Maar ook was èr -lp voor het regeringsstandpunt. dat dit niet anders kan. Het is het parlement zelf geweest, dat heeft la-ten blijken uitbreiding te begv- ren. Daarvoor was grondwetswijziging nodi-g. Van deze gelegenheid heeft men meieen gebruik gemaakt ook een aantal andere zaken opnieuw te regelen. On danks de kritiek op deze gedeeltelijke herziening kwamen de heer Oud (lib) en De Graaf (kath. v.) verklaren, dat er ook nog andere zaken aan de orde ge steld zouden moeten worden. Processieverbod 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderen I Chefarine „4" bestrijdt Uw klachten met 4 middelen tegelijk. Deze gecombineer de werking brengt baat, vaak ook dan wanneer andere middelen falen I m ft TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 cl. achtergebleven gebieden. Op politiek ni veau bestaan er inderd? verschillende opvattingen over hulp aan achtergebleven gebieden. De rijksbegroting echter bevat uitsluitend een post voor de technische hulp. Van „partij kiezen" is. ook in ver band met de door de Koningin gehouden rede. geen sorake Ontslag mr. Bonnerman De hoogleraren Rlp (a.r.) en Molenaar (lib.) hebben de minister-president om inlichtingen gevraagd over het ontslag van de gewezen secretaris-generaal van landbouw, visserij en voedselvoorziening, mr. Bonnerman. Indertijd heeft immera dr. Drees in zijn hoedanigheid van pre mier aan de Koningin de voordracht voor het ontslag doen toekomen. Prof. Rip wilde niet nakaarten over het geval, maar zeide toch teleurgésteld te over de vage summiere en ontwijken de antwoorden van de minister president. Hij had destijds overwogen een interpel latie aan te vragen, maar gezien de be langstelling, die voor deze kwestie in de Tweede Kamer bleek te bestaan en ge zien ook het feit. dat mr. Bonnerman eigenlijk „met meer te redden was", heeft -hij daar maar van atg„.?n. Dr. Drees weer er op. dat de mogelijk heid van overplaatsing voor hogere amb- aren niet aanwezig is. Die kunnen, ir dat nodig is. alleen ontslagen worden 1 wjI op grond van artikel 99 van het Rijksambtenarenreglement. Hij zeide vol komen de verantwoordelijkheid voor de genomen beslissing op zich te willen ne- In oktober, tijdens de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer was er echter nog geen sprake van verantwoordelijkheid, omdat toen de voor dracht voor het ontslag nog niet was opgesteld. Dit was de reden, waarom hij toen de discussie meende te moeten ver plaatsen naar minister Mansholt. temeer daar het hier een zaak betrof, die zozeer in de persoonlijke verhouding tussen de ster en zijn secretaris-generaal was geworteld, dat een openbare behandeling alleen mear schadelijk zou zijn geweest. Het belangrijkste vond dr. Drees echter. mr. Bonnerman zich akkoord ver klaard heeft met het ontslag, zij het op bepaalde financiële voorwaarden. Daar- ee is de zaak in feite afgedaan. De begroting van algemene zaken is n slotte zonder hoofdelijke stemming Zij beiden klaagden er over, dat de - gering niet in staat is geweest het p: cessieverbod op te heffen. De liberale fractie is daar voorZo zeide de heer Oud zaak van geestelijke vrijheid Hij betreurde het dat de rooms-katholie- ^en hun teleurstelling er over uit spraken, ilechts dan voor geestelijke vrijheid dat de regering niet heeft geprobeerd bron van alle recht. Als de gehele grond wet aan de orde komt moet dit zeker ge schieden, zo zeide de heer Beernink. Maar de heer Oud vond zo'n verwijzing een theoretische verklaring, ln strijd de geestelijke vrijheid. Voor vele Neder landers heeft zo'n principiële verklaring geen enkele zin. De heer Oud ziet de staat als een onpersoonlijke gemeenschap. Niet de staat, maar het individu slaat tegen over God. Daartegenover stelde de heer Bruins Slot, dat deze opvatting over de te individualistisch Is. De overheid ls ambtsdraagster, als zodanig kan zij ge roepen zijn tot bepaalde uitspraken te komen. De staat kan als gemeenschap op zichzelf bepaalde opvattingen naar voren brengen. De heren De Graaf (kath. v.) en Oud (lib.) vonden elkander weer toen zij bel- het liberalisme. Het portret van het K; bi-net Cort van der Linden (dn de rooi de Tweede Kamer) was volger zijn als dit in hun straatje te pas komt Inderdaad is dit een zaak van geestelijke ijheid, zo antwoordde de heer Bruins Slot. Maar het gaat daarbij ogk om d< geestelijke vrijheid van niet-rooms-katho- Heken, Volgens de heer Oud openbare orde" als maatstaf genomen a i- u - iworden om te voorkomen dat die geeste- Hlw°°rdv°"d" Itft, „rijheld wordt aangerand. da-n een afscheidscadeau. En heel onper soonlijk voegde hij de heer Oud toe: aii Kameri-id of als minister zult gij niet d« geschiedenis ingaan. Hoogstens als schrij ver van staatrechtboekeri. dacht de geestverwanten van de heer Bruins Slot er van in de staatscommissie akkoord te zijn gegaan met de gedachte, dat processies toegestaan kunnen worden Nu i de bevolking in een bepaalde Kraaiende haan plaat8 daar voor ls- de oeestewke vrijheid kan men echter niet met getal len opereren, aldus de heer Oud. Dr Bruins Slot (a.r.) hielp de liberale fractie voorzitter uit de droom. De desbetreffen de passage in het verslag van de staats commissie kan men niet op rekening zet- persoonlijk, debatje is a» heer Oud altijd wel te. vinden. Dat is we.1 zijn sterkste, maar niet altijd zijn sym- patiekste zijde. Natuurlijk had de libe rale frscïievoorzitter met belangstelling gehoord wat de socialisten na dé bevrij ding tot s-tand hebben gebracht. „De hee' v. d. Goes van Naters deed me denkeD aan de man die dacht dat de zon opging omdat hij kraaide", zo repliceerde a« heer Oud. Nu begrijp ik pas dat ik des tijds onrecht heb aangedaan om de hee' v. d. Goes van Naters niet op één lijn le stellen met Thorbecke. Nu ik wel als geschiedschrijver de géschiedends zal in gaan zo besloot de heer Oud weet Ik dat het de geest van de heer v. a Goes geweest is. die al het hervormings werk van na de bevrijding heeft ge ïnspireerd. Bij de algemene beschouwingen over de zeven wetsontwerpen was het een %-rii- wel unanieme klacht dat wij weer bezig bezig zijn aan een gedeeltelijke wijziging i de a Iii een deel onzer edities schreven we gisteren: „De heren Oud en De Graaf brachten d-e opheffing van het processie verbod ter sprake, de heer Oud verweet de rooms-katiholieken alléén vóór vrijheid te zijn, als het eigen belang ermee gebaat is. De heer Bernrink fc.-h.) dacht daar heel de individuele stemoverdracht mogelijk maken. Ook zou de heer Oud gaarne de troonopvolging zodanig geregeld zien, dat de orde van de erfopvolging bij de wet geregeld kan worden. Een eventuele prinses Beatrix zal koning wor den, maar als onverhoopt prinses Beatrix eerder komt te overlijden dan Haar Moe der dan gaan de andere dochters van koningin Juliana voor. Zo staat het nu in de grondwet. Als de erfopvolging bij egeld kan worden, dan kan snel de meest gewenste oplossing wor den aangepast. Grondwet en provincies Twee wetsontwerpen zijn inmiddels na ;n zeer kort debat aangenomen. Dat ge beurde z.h.s., zodat men kan aannemen dat zij in tweedp lpzing in de Tweede Kamer veilig de eindstreep zullen berei ken. De els van de Koninklijke goedkeu ring voor verordeningen van de Prov. Staten komt te vervallen. De bepaling de zittingsduur van de leden der Prov. Staten wordt overgelaten aan de wetgever. De Provinciale Staten zullen zelf mogen uitmaken hoe vaak zij willen vergaderen. Geschrapt worden de woor- anders overWij bedoelden niet te zeg- <jen dat de Commissaris der Koningin be- gen dat de heer Beernink vóór de ophef--j^t ls met het toezicht op de verrichtin- ftag was Red.). Igen der Staten. Lx Lx' Provinciale verordeningen behoeven Bron Van het recht <]us volgens de grondwet geen goedkeu- Vragen in Kamer over het tegenhouden aan grens Het Tweede-Kamerlid Gortzak (comm.) heeft de ministers Luns en Beyen ge vraagd te protesteren tegen het feit, dat de Kamerleden De Groot en Haken (bei den comm.), terwijl zij resp. in februari en december op doorreis waren door West-Duitsland, de toegang tot dit land werd geweigerd. Hij verzoekt de ministers erop aan te dringen, dat Nederlandse parlementsleden de toegang tot West- Dui-tsland niet meer zal worden gewei gerd De heren De Graaf (kath. v.)i Beernink (c.h.) en Bruins Slot (a.r.) zagen gaarne sn inleidende bepaling in de grondwet, aarin wordt verwezen naar God als de KALODERMA GELEE voor RÖWE, GESPRONGEN handen 95 ct Toch is hel zo Boemerang is geen Australisch monopolie had plaata inderdaad enkel het Zuidzee gebied, maar zelfs to Zuid-Azië zou hebben uitgestrekt. Maai ook verschillende volken in de Soedar de boemerang- En een derge alië „kai-lie" we uiteraard apen dat in West-Aust n in Noord Australië 'ordt genoemd, kunnen veneens met Australië Maar dit alles wil geenszins zeggen at het werpwapen, beslaande uit eer nigszins afgeplat, hard stuk hout, da- i het midden gebogen is en naar dc iteinden smal toeloopt, we herhalen eze Australische namen voor di apen. willen geenszins zeggen .lat di en typisch Australisch wapen is, zoali lgcmeen wordt verondersteld. Di erpwapen dal we gemakshalve jch maar niet de naam hoemeranf uilen aanduiden wordt eveneeni angetroffen op verscheidene eilander i de Stille Zuidzee en eveneens ir rang lgke verbreidin driftige wordt zelfs t aanhanger toi i het goede. Ook in de oudheid i bekend geweesl, zoals Babyion, en zelfs heef uit de rotsteker 'cttltnu!* gevolgtrekkingen maken rultui overtuiging d< schillende vo n in Spanje te pmaken dat de holbewoners -nden jaren geleden eveneens rang zouden hrhben gebruikt, eraard niet onmogelijk, maar ing hiervoor niet erg steek- is, zodat we wellicht ver- oen dit Spaanse terrein uit eidingsgebied van de boeme- ■hrappen. ook zij. hel gebruik van de -nliggende de t(jdei het le verspreiding .er Noord-Amerika, de de Stille Zuidzee en bewijs meenden te zien van deze gebieden mei hadden gehad en dal de hebben bestaan, dan moei ook het zuidelijke deel van Voorindié hierin betrokken worden, want ook daar war de boemerang békend. Wel licht zullen sommigen niet eens veel bezwaren hebben tegen de veronder stelling dat hel eonlari van de Ameri i uiteenlopende culturen is uitgevonden, en dat >et beslist niet typisch Australisch is. Eén merkwaardigheid mogen we beslist niet over Vt hoofd zien, n.l. de vreemde gang die dit werpwapen beschrijft. Daarover een volgende keer. de Kroon. Maar wel is in de grondwet bepaald, dat de wetgever kan uitmaken voor welke verordeningen dit toch wel het geval moet zijn. Hierbij t? hoofdzakelijk gedoeld zo zeide mi nister Beel op verordeningen gebied van de waterstaat. Deze hebben vaak een algemeen belang. Bedrijf verwarmd Be.on-fabriek: bij vorst hogere produktie Een betanfabrie-k. een bedrijf dat gedu rende de winter normaliter „ui-tvriest" heeft een hogere produktae bereikt dan In de zomer het geval is. ,De Meteoor" in De Steeg heeft, kort na de oorlog de gehele fabriek herbouwd, een systeem voor verwarming ontdooiing aangelegd, waardoor thans in de wintermaanden zelfs arbeiders, die door de koude werkeloos zijn, kunnen worden aangetrokken De Meieoor is niet direct werkzaam voor de woningbouw, doch indirect voor d« fabricage voor wegenbouwmateriaal. Jeugd-dorp in Dordrecht? Het Dordtse gemeentebestuur heeft de raad gevraagd een krediet van 130.000 gul den beschikbaar te stellen voor de aan leg van een jeugddorp. Aan het Wantij zullen diverse jeugdorganisaties tien ter reinen beschikbaar worden gesteld, waar troep- of groepshuis kunnen bou- Riezebos te Leiden. Voor wis- en natuurkunde de heer F W. d Bruyn te Den Haas Voo rhet loand ex. wis en natuurkunde A en D; de heer F. Oort 1 Leiden. Voor het kand. ex. L wis- en m tuurkunde; mejuffrouw J. Stapensea t Oegstgeest en de heer J. W. E Muyzart t *■*- -oorber. kerkelijk ex.: d Leiden. Voor h< heer P C. 't Hooft doet. ex. Ned. recht: L. Fn-'el te RMam; u te Den Haag en de n Schalkhaar-. Leiden meV'ffro-iw letuffrouw F eer W. J. b nE STANDPUNTEN van Amerika, En geland en Frankrijk inzake het Mid den-Oosten, verschillen aairunerkeldjik. Dat was de kern van or.s betoog In een vorige besohou-wing, namelijk die van zaterdag j.l. Wij vroegen ons af, welke garanties er zijn, dat de wapenlevera-ntles uit -het com munistische kamp aan de Arabische lan den worden stopgezet Dit alles sloeg op het feit, dat achttien Amerikaanse tanks op het punt stonden naar Saoedi-Arabië te worden verscheept, toen plotseling een uitvoerverbod, geldende voor het gehele Midden-Oosten, de verscheping verijdelde. Maar twee dagen la-ter werd door de Amerikaanse regering het uitvoerverbod weer opgeheven. De „J&mes Monroe" ver trok dus toch met de achttien lichte tanks aan boord uit de haven van New York naar Saoedi-A-rabië. Gezien de verhitte gemoederen ls het b eg r ij-pel ijk dat hiertegen door Zionisten gedemonstreerd werd. De leuze was „geen Arabische oliie met Israëlisch bloed te mengen". Het zijn vooral de Democra ten, die op deze gang van zaken, dit stuntelige, onrust- verwekkende beleid van het State De partment, heftige kritiek hebben uit geoefend. Men zal de minister van buiten landse zaken, Foster Dulles, op het matje roepen; men wil weten, waarop de ver scheping gegrond Is. De grote Amerikaan se bladen, o.a. de New York Times spraken van een „grove fout, een mis greep". Senator Humphrey, de afgevaar digde van Minnesota, vond het woord „ongelooflijk" nog een veel te zwakke term om zijn kritiek tot uitdrukking te brengen. Ook hij is van oordeel, dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk ten aanzien van het Midden-Oosten één lijn trekken, hetgeen impliceert, dat 'I Verklaardm uitzicht de „b a 1 a of a n g th" i het Midden-Oosten gehandhaafd moet blijven. Maar dit machtsevenwicht is reeds ver broken door de wapenleveranties aan Egypte uit de landen achter het IJzeren Gordijn. Egypte beschikt thans over een aantal zware bommenwerpers, waartegen over Israël geen gelijkwaardige aanvals- of verdedigingswapens heeft. De New York Times noemt het beleid van het State Department: „olie op het vuur gooien". Het merkwaardige feit doet zich voor, dat na de verscheping van de acht tien lichte tanks, Saoedi-Arabië bij de Ver. Staten onmiddellijk om een tweede zending, nu van „middelbare" zwaardere tanks gevraagd heeft" Hoe kan het State Department volhou den, dèt door dit on-tactische gemanoeu vreer een bewapeningswedloop niet in do hand gewerkt wordt Een povere argu mentatie. dat aan Saoedi-Arabië de tanks geleverd moesten worden, in ruil voor het gebruik van de strategische luchtbasis Dharan. Enerzijds staan in de V.S. bepaal de groepen de belangen voor van Israël, anderzijds vreest men moeilijkheden met het olierijke Saoedi-Ara-bië. Begrijplijk. dat Israël er bij Washington op blijft aandringen, thans vooral straal vliegtuigen, luchtdoelgeschut en andere wapens te leveren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5