Leids conservator nam aan opgraving op Kreta deel Middenstand geeft kleur aan openbare leven Italiaanse filmindustrie werd na 1945 op ruïnes geboren Weteringpad in Woubrugge zonder openbaar verkeer? Kappers kapten kapsels in wedstrijdverband Voorschotense A. R. en C. H. vergaderden samen NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 22 FEBRUARI 1956 Dr. Brunsting hoopt dit jaar weer naar Griekenland te gaan De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek heeft het vorige jaar dr. H. Brunsting, conservator aan het rijksmuseum van oudheden te Leiden, een subsidie verleend om deel te nemen aan opgra vingen op Kreta. Deze opgravingen gingen uit van „het Grieks archeolo gisch genootschap", dat de helft van de onkosten droeg. De andere helft werd betaald door de Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek. De leiding van deze opgravingen berustte bij prbf. Marinatos. hoogleraar in de archeologie aan de universiteit van Athene en hoofd van de oudheidkundige dienst aldaar. Vierde paleis gevonden? Gedurende zijn verblijf op Kreta in september van 1955 heeft dr. Brunsting deelgenomen aan twee opgravingen. De eerste geschiedde te KanMcastetli (Bloed- kasteel), zo geheten naar de verbitterde strijd die daar eeuwen geleden tussen de Grieken en de Turken is gevoerd. De opgraving te Kanlicastelli, die een eerste proefopgraving was, heeft iets te hopen gegeven voor de toekomst. Naar dr. Brun sting vertelde, bevinden zich hier de resten van oud-Kretensiische (Minoische) muren, die met de basementen van houten zuilen en een grote monumentale dorpel steen het vermoeden wekken, dat hier een oud paleis heeft gestaan. Tussen twee haakjes zij vermeld, dat de Minoische tijd omstreeks 1400 voor Christus valt. In de omgeving van deze ruïne treft men spo ren aan van een uitgestrekte Minoische nederzetting, die op een voormalige stad Daar het vermoedelijke paleis verwoest ds en er niets meer op te bouwen valt. zullen nadere gegevens uit de grond moe-i ten komen. Prof. Marinatos acht het niet onmogelijk, dat hier het paleis van Ly- kastos heeft gestaan. Volgens de oude overlevering zijn er op Kreta drie konin gen geweest, van wie men de ruïnes der paleizen meent te kunnen aanwijzen. Er waren twee Minossen, grootvader en kleinzoon, en tussen hen in stond als zoon en vader Lykastos. Tot aan de Ro meinse tijd is er een stad van die naam geweest en prof. Marinatos houdt nu re kening met d'e mogelijkheid, dat de over-: blijfiselen van de oude nederzetting aldaar die van genoemde stad zijn en dat de resten van het grote gebouw eenmaal deel uitmaakten van Lykastos' paleis. Pottenbakkersoven De tweede opgraiving in de buurt van Bathypetro(n) bracht een interessante vondst aan het licht, namelijk de eerste Minoische pottenbakkersoven. Hoewel van deze oven niet veel meer over was. konden de vuurgangen onder de grond duidelijk worden waargenomen. In Bathy- petro(n) zelf werd enige jaren geleden de oudste druiven- en olijvenpers van Europa gevonden. Men heeft deze voor werpen geheel kunnen reconstrueren; zij bevinden zich in een uit drie vertrekken bestaand gebouwtje, overdekt met een be tonnen dak. In diLt gebouwtje is de expeditie gedu rende de opgraving gehuisvest geweest, zij het dan ook onder primitieve omstan digheden. Zo diende een studente uit Athene genoegen te nemen met een voor historisch veldbed en een collega was ge noodzaakt zich van gras en stro een ma tras te maken. Dr. Brunsting zelf logeerde op een halfuur afstand van de opgraving in een verlaten dorpje, waar hij in een vervallen huisje het gezelschap van twee Scholier te water De 8-jarige A. O. uit de Kloksteeg ge raakte gisteren bij het voederen van vo gels in 't water van de Van Vollenhoven- kade. De onderwijzer H. Bosch sprong de jongen na en redde hem. Haagse politierechter Metalen ontvreemd „Het is droevig zo weinig inzicht de ver. dachte in zijn fouten heeft. Er komt geen woord van spijt over zijn lippen, maar wel vindt hij het eigenlijk treurig, dat er zo'n zaak van is gemaakt", zei de officier van Justitie bij de Haagse Politierechter in zijn requisitoir tegen een tuinman uit Leider dorp. Deze had vorig jaar koper, zink .en een bijl gestolen ten nadele van de touw- fabrieken waar hij werkte. De politie had de goederen in een bloemenkas ontdekt. „Noodgedwongen heb ik bekend", zei ver dachte. „Ik had hard gewerkt en ik was hongerig. Toen lieten ze me vier uur op het politiebureau zitten". De man is door deze affaire ontslagen. De officier van justitie eiste een week vwjrwaardelijke gevangenisstraf met drie Jaar proeftijd en f 50 boete of 25 dagen. Overeenkomstig deze eis werd hij veroor deeld. Heler en steler veroordeeld Drie dagen gevangenisstraf eiste de of ficier van justitie zowel tegen een maga zijnbediende ui4 Leiden als tegen een transportarbeider uit Leiden. De eerste had ten nadele van zijn patroon in novem ber j.l. diefstal van koper gepleegd1, de ander had een gedeelte gekocht en daar bij de magazijnbediende nog voor f 8,70 bedrogen ook. Het vonnis luidde voor elk f 50 boete of 25 dagen en veertien dagen voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Huisgenote benadeeld Op een cheque aan een huisgenote had een mejuffrouw uit Leiderdorp de machti ging ingevuld en van een valse handteke ning voorzien. Op die manier had zij een bedrag van f 25 te pakken gekregen. Nu moest zij zich verantwoorden. „Het was eigenlijk m'n bedoeling niet", zei ze. De officier van justitie eiste f 40 boete of 20 dagen. De politierechter veroordeelde haar behalve tot betaling van deze boete ook tot schadevergoeding. De Politierechter veroordeelde bij ver stek een mejuffrouw uit Voorschoten tot f 40 boete of 20 dagen, waarvan de helft voorwaardelijk met drie Jaar proeftijd. De verdachte had de eer en goede naam van mej. Y. aangetast. De officier van justitie vond smaad erger dan belediging. Dit laatste is een rechtstreekse aanval, vaak in opwinding. Bij smaad praat men achter de «rug van iemand en zonder opwinding. De officier had f 30 boete of 15 dagen geëist. Agent beledigd Voor belediging van een politie-agent veroordeelde de politierechter bij verstek een kruidenier uit Katwijk overeenkom stig de eis tot f 20 boete of 10 dagen. grote ratten genoot, die echter in he geheel -niet kwaadaardig waren. Bij d< opgraving in Kanlicastelli werd onze stadgenoot in het „stadhuis" aldaar on dergebracht. Interessante reis Terugziende op deze rets, reide de con- trvator dat deze in hoge mate mtere*- inf wcus geweest. Dr. Brunsting was via Italië naar Griekenland gegaan. In het eerstgenoemde land had hij onder meer Florence en Rome musea en opgravin gen bezocht. Zo bezichtigde hij de opgra- ng onder de Santa Prisca, waajr zoals bekend een mithratentempel voor ae gekomen en waar dr. M. J. Ver uit Nijmegen met z.w.o.-subshrie onderzoekingen heeft verricht. In Athene dir. Brunsting de opgravingen van de oude markt in ogenschouw, die daar im 1931 door de Amerikanen ter hand zijn genomen. Ook heeft dr. Brunsting in Grie kenland de vormen van de olympische Zeus van Phidias gezien. Plannen Sprekende over de plannen voor de toe komst, zei dr. Brunsting, dat hij dit j; een nieuwe z.w.o.-subsidie weer ro Griekenland hoopt te gaan. Dit zal eind Augustus zijn. De archeoloog zal dan meewerken aan de voortgezette opgra- te Kanlicastelli en verder zien, oj og een andere opgraving op Kreta mogelijk is. De middenstander moet als zakenman en als mens zijn verantwoordelijkheid kennen. Naast zijn werk moet hij tijd hebben om waar te nemen, wat er in de wereld gebeurt en zodoende zijn taak als staatsburger vervullen. De middenstander kan geen massa-sujet zijn, aldus besloot de heer W. Zwart zijn rede in het Gulden Vlies, waarin hij niet alleen een overzicht had ge geven van de werkzaamheden van de afdeling Leiden van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, maar waarin hij ook had gewezen op het grote belang van de middenstandsorganisaties. Zij immers houden een middengroep 1 stel van de heer Eggin-k de vacature van in stand, die 6tabiel is en meer dan de de heer A. de Vries onvervuld te laten, industrie de conjunctuurschommelingen!zodat het bestuur voortaan uit 9 leden be- kan opvangen, die staatkundig betrouw- staat. De heren De Ren, Brokaar en Hols- AGENDA VAN LEIDEN Woensdag Snouck Hurgronje-huis, 8 uur: K. ei O., „Schrijvers spreken", Anton Coolen over eigen werk. Prediker, half 8: Evangelisatiesamen komst. Kleine stadszaal, 8 uur: Ned. Chr. Reisvereniging, filmavond Ned. Heide Maatschappij. Jacobazaal Burcht, 8 uur: Gewestelijk Arbeidsbureau, voorlichtingsavond over emigratie naar Nieuw-Zeeland, met film Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond nieuwbouw Diaconessenhuis. met Sem- pre Avanti's „Jong en Jolig". Middelstegracht 3, 8 uur: Leo Pasman (Haarlem): „Tussen hemel en aarde' Kleine Burcht, 8 uur: Leidse vereni ging van postzegelverzamelaars, Bazclmans over fouten en onjuiste stellingen op postzegels. Universiteit, 7.45 uur: prof. dr. J Rijpperda Wierdsma over: Controle op de administratie 1930-1955. Oegstgeest, Irene, half 8: feest avond vrijwillige brandweer. Donderdag Casino, 7 en 9.15 uur: K. en O.. Sunset Boulevard van Billy Wilder. Haagweg 4. 5 uur: ledenvergadering Ambachtsschool. Lakenhal, 8 uur: concert Röntgenkwar- tet, sopraan Wieb de Rook. Lunchroom V. en D., half 11, half 3 en uur: modeshow. Stadsgehoorzaal. 8 uur: Chr. tambour- n pijpercorps „Kunst en Genoegen", uitvoering voor ouders en donateurs. VrUdag Rehoboth, 8 uur: Christen-vrouwenbond, ds. G. van Duinen van Wassenaar over „Het heilig gewaad". Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging van pedagogiek, prof. dr. W. H. C. Tenhaeff, uit Utrecht over „Onbewuste invloeden in de opvoeding". Levendaal 1, 8 uur: Huishoudelijke en gezinsvoorlichting, demonstratie met zul- velartikelen, met films. Harmonie, half 8: C.B.T.B., afdeling Lel den, jaarvergadering, C. Nordanus over „Welke ketel kiezen wij?", met film. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Boeken week, ontmoeting met het literair caba- ;t van Luc Lutz en Jules de Corte. Gulden Vlies, half 3: Vereniging van huisvrouwen, voordrachtmiddag verzorgd door mevrouw C. Hageman-Verhagen. Koor of consistorie Pieterskerk, 7.15— 45 uur: Avondgebed. Tentoonstellingen Lakenhal. 10—5 uur: werken van Jan Kalsbeek (tot 1 maart). Rijksmuseum voor volkenkunde 10 tir Chinese houtsneden (tot 4 maart) Academisch Historisch Museum (Rapen burg 73). 10-5 uur: Het Huis Oranje-Nas- u en de Leidse Universiteit (tot 3 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18. tel. 20085. Gewijzigcte leeropdïacht baar is en daardoor onmisbèar democratie, d<ie werkzaam is en door haar verscheidenheid aan het openbare leven kleur geeft, aldus de heer Zwart. De gemeenschap heeft er baat bij als de mid denstand gezond is Met dankbaarheid kon de voorzitter vaststellen, dat de toestand van de afde ling goed is. Er is een kern van leden op geregeld gerekend kan wor den. Het contact met de landelijke bond. de Leidse middenstandscentrale en de middenstandsbesturenbond laat ook niets Enige van de moeilijk heden waarmee de middenstand te strij den heeft, noemde de heer Zwart. De fi nanciële positie is bij velen niet sterk. De na-oorlogse belastingpolitiek, die het kweken van reserves onmogelijk maakte kosten, die op het bedrijfs leven drukken, zijn hier de oorzaak van. zorg is het gebrek aan per soneel. vooral in het ambacht. De jonge zich vestigende middenstanders hebben dikwijls moeilijkheden met de bedrijfs ruimte. Vooral voor deze groep zijn ook de vakeisen te zwaar. De middenstand is, wil hij op peil blijven en blijven bestaan, gehaat bij regelmatige toevloeiing van jonge mensen met initiatief, werk- en ondernemingslust en natuurlijke liefde branche of vak. Verslagen De heer J. H. v. d. Kloot Het in zijn jaarverslag horen, wat de afdeLing Leiden de KNMB in het afgelopen jaar heeft meegemaakt. Verblijdend is *de stijging het ledental van 143 tot 171. De fi nanciële positie werd besproken door de heer A. J. P. Eichorn. Het wezenlijk be- t van de vereniging is f 590 groot. Nadat ook de begroting voor 1956 was besproken volgde de bestuursverkiezing. De heren A. J. P. Eichorn, J. Th. Balken- stein en W. Kors werden herkozen. De vergadering verenigde zich met een voor- GROTE BLOEMENSHOW Hyacinten - Tulpen - Narcissen 21 Vm 25 februari Entrée 1,50 - Open 1022 uur. Bloemen rond forellenvijver Bemoemd aan de Leidse universiteit Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is het tijdvak van 1 november 1955 tot iet 31 oktober 1956 benoemd tot we tenschappelijk hoofdambtenaar A bij de verloskunde aan de Leidse universiteit dr. The Tik Lok, voordien hoofd van de kli niek bij de verloskunde aan de ijjksuni- versiteit te Groningen. Chr. Kweekschool voor de radio Maandag a.s. zal de N.C.R.V. een op- iam« maken van enkele prestaties van leerlingen van de Chr. kweekschool te Leiden. In het programma „Kom eens voren", dat onder leidtog staat van Andrles Roest, zullen zij tien minuten •uilen met liedjes en lichte klanken. Gistermiddag moest de» heer Roest een keuze maken uit bijdragen, die bij elkaar dan een uur kunnen vullen. Alle klassieke stukken vervielen zonder meer. omdat het programma licht gehouden moe6t worden. Kees Jansen, Wim van Hdfliten en Jaap Bleiohrodit zingen „le vensliedjes", Kons van Leeuwen speelt twee eigen variaties over ,,'k zag twee beren en de „Zapakweka's" brengen Zuldamerikaanse muziek Verder is er gesproken over de moge lijkheid om een gedeelte van het inter- scholaire toernooi, dat op initiatief van de kweekschool i6 georganiseerd, uit te wilder Vervolgens kreeg mejuffrouw J. J. de Wolf het woord om te spreken over Israël. Deze lezing, waarvan wij indertijd een verslag gaven, werd omlijst door twee films: „New Pioneers" en „Days to re member." Bij K.B. de j i dr. J. H. dit jaar de kascom- Berg, buitengewoon hoogleraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte aan dé Leidse universiteit, verstrekte leer opdracht tot het geven van onderwijs in de fenomenologische methode en conflict- psychologie, aangevuld en gewijzigd in „de fenomenologische methode, de con- flictspsychologie en de pastorale psycho logie". Filmscholingscursus L.J.A. Gisteravond, hield de heer H. Wielek in verhand met de vertoning van de film „Wonder in Milaan" in het Leidse Volkshuis zijn tweede causerie in het kader van de Filmscholingscursus 1956. Na een kort inleidend woord van de heer G. Steinbach besprak de heer Wielek achtereenvolgens de historie van de Italiaanse filmindustrie en de persoon en werkwijze van de regisseur-acteur Vittorio de Sica, die in zijn beste films steeds krachtig stelling neemt tegen huichelarij en met droefheid het gemis aan solidari teit bij de mensen constateert. De filmdeskundige legde er bijzondere na druk op, dat de goede Italiaanse rolprenten door alle schijn en schittering lot de kern van de zaak doordringen. Hij verbloemde evenwel niet, dat de Italianen ook „draken van melodramatische filmwerken" produceren, die het zien zeker niet waard zijn. Collegium Theologicum viert negende dies Het grootste dispuut van de Leidse theologische faculteit, het Collegium Theologicum s.c. „Tandem Fit Surculus Arbor" hoopt vrijdag en zaterdag zijn negende dies te vieren in een feestelijke vergadering, die gehouden wordt op zijn buitenverblijf De Haven te Wassenaar. de te vertonen film, Vittorio de Sica. merkte de heer Wielek op, dat dpfce ook acte ir is om met het daarmee verdiende geld zelfstandig te kunnen werken. De Sica plaatst de goede mens Veelal in een slechte omgeving, maar hij wordt daarbij nooit sarcastisch, zo zei de heer Wielek. Integendeel. Ook in de film Wonder in de regis r duidelijk tot uiting. De lezing van de heer Wielek werd met grote aandacht gevolgd. In de aanvang van zijn betoog merkte deze op, dat de eerste Italiaanse filmdrama's reeds tegen het einde van de negentiende eeuw wer den gemaakt. Tot voor de tweede wereld oorlog stond de Italiaanse produktie even wel niet op bijzonder hoog peil. De re gisseurs werden vaak ongunstig beïnvloedWi^an. waarvan wij onlangs reeds door opera, toneel en literatuur. T<^ .«sie gaven, komt de milde humor :agen de Italianen het medium film spoedig als kunst. Reed6 in 1907 verschel een tijdschrift, dat zich serieus met de filmkunst bezighield. Zo werd deze zuide lijke filmindustrie een school van waar heid en Italiaans burgerschap. Vooral na 1945 hadden de Italianen genoeg van on echt gedoe en heldendom. Bovendien be schikte men zo vlak na de oorlog niet over mooie ateliers en dure apparaten men had geen last meer van dictatoriale Op ruïnes geboren De na-oorlogse Italiaanse filmindustrie werd dus zowel letterlijk als figuurlijk op ruïnes geboren, aldus de heer Wielek. De regisseurs zagen de sociale tegenstellin gen. Niet meer het grote verleden, maar het kleine en het heden werden verfilmd. Het gevolg was, dat de films van de goede seurs, van wie de meesten al vóór 1940 als zodanig werkzaam waren, uit munten door hun sociale bewogenheid. van alle tradities zagen verscheidene neo-realistische films het levenslicht. 1 inhoud wordt gedragen door deernis de mens en een natuurlijk optimisme Dit nieuwe realisme is, zo zei de heer Wielek, behalve kunst ook een gezindheid. is soms als een weemoedige glimlach, waarbij de grote mensen hun houvast nog slechts vinden bij kinderen, dieren en dromen. En deze dromen zijn van een heel ander gehalte, dan die van de schijn wereld Hollywood! Geen heroïsering 1 De heer Wielek wilde zich evenwel niet schuldig maken aan heroïsering van de Italiaanse filmindustrie. In dit verband hekelde hij vooral de films met een zwart-wit schema, waarin de tendens veel te dik is opgelegd, evenals bij vele rolprenten met een religieus tintje. Bij de bespreking van de regisseur van Vraag voor de Raad van Slate Per vergissing wilden Ged. Staten gehele landweg voor alle verkeer sluiien dat vanaf de Brasemermeer loopt, aan alle openbaar verkeer worden onttrokken? Deze vraag werd vanmorgen door de Raad van State behan deld, waarbij voor- en tegenstanders volop gelegenheid kregen hun stand punten uiteen te zetten. In februari 1953 besloot de gemeenteraad van Woubrugge afwijzend te beschikken op verzoeken van enkele eigenaren van het Weteringpad om deze landweg aan het openbaar verkeer te ont trekken. Een raadsbesluit, dat echter door Ged. Staten van Zuid-Holland niet werd goedgekeurd. Toen deze kwestie voor de Raad van State was gebracht, berichtte het college van Ged. Staten echter, dat er een ver gissing had plaats gevonden. Alleen het noordelijktóeel van het Wetering pad zou aan het openbaar verkeer onttrokken moeten worden, terwijl voor het zuidelijk deel, dus dat deel, dat uitmondt in de kom van Woubrugge, de huidige toestand gehandhaafd zou kunnen blijven. delijkte de heer F. de Klerk het standpunt van het college van Ged Staten. Hij was oordeel, dat het noordelijk deel Namens het gemeentebestuur van Wou brugge was mr. W. B. H. A. Heskens v; ;en naar Den Haag gekomen, die •ees. dat het noordelijk deel van I Weteringpad gedoubleerd wordt door rijwielpad. Terwille van het toeristisch verkeer zal dit deel echter niet aan het openbaar verkeer onttrokken mogen worden. Maar ook het zuidelijk deel. waar langs 15 gezinnen wonen en de scheeps- en jachtwerf van de heer Markx gevestigd, zal niet aan het openbaar -keer onttrokken kunnen worden, dat het rijwielpad langs het noordelijk deel dan op niets uit zal lonen Mede in verband, dat de gemeente de laatste tien jaren niets aan het onder houd van dit pad heeft gedaan de par ticuliere eigenaren zorgden voor dit on derhoud geloofde mr. Heskens, dat men het gemeentebestuur hier niet ver antwoordelijk mag stellen. De heer A. H. J. M. Markx uit Alphen aan den Rijn. directeur-eigenaar van de scheeps- en jachtwerf langs het Wete ringpad, had aanvankelük bezwaren in gediend tegen een onttrekking van het openbaar verkeer. Vanmorgen vertelde hij echter, dat voor hem de situatie ge wijzigd was, omdat hij van mevrouw Bur gerhoutJochems een deel van het We teringpad had gekocht, waardoor hij in de gelegenheid was gekomen een par keerterrein voor zijn bedrijf aan te leg gen. Voor zover het pad nu zijn eigen dom was. wilde hij dit wel aan het open baar verkeer onttrekken, maar niet voor- r het pad naar de kom van Wou brugge loopt. Een andere eigenaar van het pad. de eehouder M. Kroes, wilde in ieder geval en onttrekking van het openbaar verkeer omdat hij van mening was, dat het toe ristisch verkeer brandgevaar voor zijn boerderij zal opleveren. Nadat ir. T. v. Tol namens de eigena- ?sse mevrouw Burgerhout-Jochems eer pleidooi voor de onttrekking aan hel openbaar verkeer had geleverd, verdui- Nederlands landschap in prehistorische tijd Over het Nederlandse landschap in pre> historische tijd hield prof. dr. H. T. Water bolk uit Groningen gisteravond een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden. WiJ ontlenen daaraan het volgend* In de loop der eeuwen hebben enorme veranderingen in het landschap plaats ge vonden. Inpolderingen, heideontginningen ruilverkavelingen hebben het aspect het land totaal gewijzigd en het na tuurlijke element teruggedrongen. Echter, vele thans als natuurlijk beschouwde ge bieden, zoals heidevelden zandverstuivin- naald'bossen hebben hun ontstaan de mens te danken in de 4500 jaar, waarin deze op de hoge gronden van ons land sinds het begin va het neolithicum landbouw en veeteelt bi drijft. De studie van fossiele bodemprofielen, a. onder grafheuvels heeft geleerd, welk vegetatietype aanwezig was op het nt dat de tumulus werd opgeworpen, door het stuifmeelonderzoek heeft verkregen beeld nog kunnen verfii- Zo heeft men precies kunnen nagaan, hoe geleidelijk de heide de overhand kreeg over andere kruiden en hoe de meeste zandverstuivingen pas laat in torische tijd zijn ontstaan. Doch ook voordat de mens om de ak kers en de weidegrond voor het vee het bos ging kappen, dus in het paleolithicum en mesoHthicum. traden er in de plan tengroei grote wisselingen op. Deze warer echter het gevolg van het klimaat en an dere natuurlijke oorzaken. Het stuifmeel onderzoek heeft ons veel geleerd omtrent het milieu van deze perioden. De paieoli- thische rendier jagers leefden in een vrij toendralandschap, dat echter veel minder onherbergzaam was dan men zot denken. Er was een weelderige planten groei en een rij'ke dierenwereld. Voorronde van nationaal competitieconcours in kleine stadszaal In een sfeer van intensieve arbeid van kappers enerzijds en nieuwsgierige afwachting van de zijde van het publiek deden gisteravond de deelnemers aan de voorronde van het nationaal competitie-concours, die door de Ne derlandse Katholieke bond van kapperspersoneel „St. Cosmas" werd ge organiseerd, in de kleine Stadszaal hun uiterste best om een prijs in de wacht te slepen. De opgave voor het damesvak luidde: het uitkappen van een modern dagkapsel-(watergolf of lockwell) in de tijd van veertig mi nuten, voor het herenvak: het knippen en opmaken van een half lang model, waarbij de werktijd voor het knippen op vijfendertig minuten werd gesteld, vermeerderd met tien minuten voor de opmaak. Zowel niet-leden als leden konden aan de ronde deelnemen. Wat tijdens deze demonstratie te zien as, bestond in hoofdzaak uit variaties op de „llgne arlequin" van vorig jaar het dandy-kapsel, dat twee jaar ge leden opgang maakte. De damesjury bestond uit de heren: I Kölber uit Amsterdam, H. A. Fran- uit Utrecht, F. Jansen uit Haarlem. In de herenjury hadden zitting geno de heren: P. P. Loose uit Rotter dam, H Bolderick uit Amsterdam, J Oudegroen uit Hengelo, Zonder het artistieke te verwaarlozen erd bij de beoordeling vooral gelet op de technische kant van het vak. En deze •d nog teveel verwaarloosd, zo meende de Jury bij de beoordeling van de resul taten. Zowel bij de dames- als bij de he- snkappers was dat het geval, hoewel do ïrsten zich dapper hebben geweerd. Prijzen De eerste prijs ging naar mejufrouw de Gunst uit Leiderdorp voor haar model in „llgne arlequin". Van de 270 behalen punten verwierf zij er 253. Zij Iving een medaille plus een diploma. De tweede en derde prijs werden uitge reikt aan de heer W. v. d. Kooy uit Lei den (240 punten) en mejuffrouw H. Simons uit Lissc (237 punten). Beiden kregen een diploma. Voorts werd als vierde prijswinnares mejuffrouw A. v. d. Wout uit Noordwijk aangewezen (232 punten), terwijl de vijfde en zesde prijs werden toegekend aan mejufrouw M. G. Nauta uit Leiden (230) punten en do heer P. J. Hagen uit LIsse (222 punten). Voor het herenvak lag het aantal te behalen punten iets hoger, nl. 360 pun ten. De uitslag luidde hier als volgt: 1ste prijs: H. Spruyt uit Leiden met 307 pun ten; tweede prijs: J. v. d. Bom uit Lei den met 305 punten; derde prijs: G. van Staveren uit Oude Wetering met 303 punten. Evenals bij de dames ontvingen deze drie een diploma, terwijl bovendien aan de eerste prijswinnaars een medaille werd uitgereikt. De verdere uitslagen luidden: vierde prijs: 282 punten, L. M. C. Verkade uit Leiden; vijfde prijs: 278 punten P. v Es uit Leiden; zesde prijs: 273 punten, A C. Lintsen uit Zoeter- woude; zevende prijs: 261 punten. L. H M. v. d. Meel uit Leiden; achtste prijs: 233 punten, P. J. Lecflang uit Leiden. het Weteringpad na de aanleg van het rijwielpad geen betekenis meer heeft. De gemeente wil het gehele pad voor het verkeer in stand houden, maar doet geen enkele moeite voor het onderhoud Dit piert tegen het beleid van het gemeen'e- bestuur", aldus de heer De Klerk, die vervolgens voorlezing deed van de me dedeling, dat men abusievelijk ook hei zuidelijk deel van het Weteringpad aan alle ODenbaar verkeer had willen ont trekken. Staatsraad prof. mr. Van Angeren kwam op dit laatste argument van de heer De Klerk nog terug en vroeg zich af of men hiermede niet een omgekeerde voorstelling van zaken geeft. Niet de ge meente ds verantwoordelijk voor het on derhoud, maar de eigenaren. Na een korte re- en dupliek deelde de voorzitter Staatsraad mr. Rutgers mede, dat de Raad van State te zijner tijd ad vies over deze kwestie aan de Koningin zal uitbrengen. Pachtkamer Arnhem De heer Van den Heuvel nam afscheid De kamer voor pachtzaken v rechtshof te Arnhem heeft in dere zitting afscheid genomen bet ge- bijzon oudste raad. de heer Chr. van den Heu vel uit Leiden. Namens het hof werd hij toegesproken door de president, mr. G. J. Kronenberg, die zich zeer waarderend uitliet over de werkzaamheden van de heer Van den Heuvel als deskundige in de aan het oordeel van de Pachtkamer on derworpen agrarische geschillen. De heer Van den Heuvel heeft een belangrijke bijdrage geleverd tot de pachtrechtspraak en kende, als lid van de Tweede Kamer, tot in alle bijzonderheden de historie van de pachtwetgeving. Namens de balie werd hij ook toegesproken door mr. J. W. f. Donath. Burgerlijke stond van Leiden GEBOREN: Jacoba, dr v C. Sip en H. Hoek; Jan G. zn v W. F. Lepelaar en C. Veen; Maria M. dr v P. Stokkel en W. M. J. de Roo; Catharina T. O. dr v W. J. A. Hoedjes en B. H. Erich; Pieter G. P. G. Schouten en J. G. Vogt; Ru dolph, zn v R. M. J. Schuengel en J. W. ONDERTROUWD: D. Segaar en M. J. H. de Graaf; R. Zijlstra en S. A. Veerman; H. Bekker en J. W. van Egmon*d; J. C. G. Heuven en J. M. J. Freusberg; G. Erades en M. J. H. Hermsen; S. Stouten J. Schaftenaar; J. W. Meyer en A. P. J. M. Kimmel; J. Brussee en J. Jansen; J. de Vos en G. van Polanen; A. Wernars ii L. van Leeuwen. OVERLEDEN: H. Kokkedee, man, 72 J; C. F. J. Hermus, man, 51 Jr. Eén enkele dragée Davitamon-10 (met de hoge vitaminewaarde) heft vitaminetekorten radicaal op. Verhoog uw weerstand en die van uw gezin met dagelijks 1 dragée Davitamon-10 per persoon.1) „Slangenblad" in Hortus sterft ai De grootste bloem ter wereld, het zoge naamde „Slangenblad" of „Lijikenibloem" in de Hortus verkeert op het ogenblik in het stadium der afsterving. De bloem is niet meer te bezichtigen. In totaal hebben 5500 mensen een bezoek aan de Hortus ge bracht om het „Slangenblad" te zien. Avond diaconessenhuis In plaats van ds. Visser te Oegstgeest zal de avond van het diaconessenhuis, die vandaag in de stadsgehoorzaal wordt ge houden, worden geopend door ds. Maas kant. Ds. De Ruiter verzorgt de sluiting. Bel angstellenden wekken wij nog op, naar deze avond te gaan. De baten zijn voor de nieuwbouw van het ziekenhuis. Kooiparkschool hield ouderavond Op de gisteren gehouden ouderavond van de Kooiparkschool ga-ven de kinderen van klas 2 onder leiding van mej. M. Wiersma enkede volksdansjes ten beste. De vijfde klas verzorgde een zangspel, Jan Lustig, onder leld'ing van de heer E. Ronkema. Over de oudercommissie werd meege deeld, dat deze ten doel heeft, voor het schoolleven zoveel mogelijk te bereiken. Het voorstel om speelgoed te ma-ken voor een Sinterklaasfeest met de kleinsten werd met applaus begroet. Mej. A. c. van Bergen hield een praatje over „De eerst* schooldag". Na het mastklimmen te hebben geleld, am de heer J. J. Oranje afscheid. Ia zijn slotwoord wees de heer A. de Vries, hoofd der school, op de vitale plaats, dóe het christelijk onderwijs in het kinder leven inneemt. Is herstel van de oude coalitie nu wenselijk en mogelijk? De goede samenwerking tussen de c.h. en a.r. in Voorschoten kwam gister avond weer tot uiting in een gemeenschappelijke vergadering in Christe lijke Belangen, waar wederzijds het verlangen naar samenwerking in groter verband werd uitgesproken. De opkomst -was gezien het barre jaargetijde niet onbevredigend. De vergadering stond onder leiding van de heer G. Los, die in zijn openingswoord opriep tot strijd voor het erfdeel der vaderen. De heer Weijlage hield hierna een inlei ding over het onderwerp „Is herstel der oude coalitie tussen KVP, CH en AR in de huidige politieke situatie mogelijk wenselijk 7" Spr. begon met een uiteenzetting vai verhouding Rome ten opzichte van protestantisme. Beide erkennen een chris telijke grondslag voor de staat. Daartegen over bestaat er een groot verschil met Rome ten opzichte van de mensbeschou wing, waarbij de mens zijn vrije wil be houden heeft. Zo ook bestaat er verschil van opvatting ten aanzien van de 6cuve- reiniteit Gods en in de verhouding van gezag en vrijheid die volgens Rome be rusten op zedelijke d.1. menselijke basis. Ten slotte toonde spr. het verschil aan in opvatting over de betekenis van de Staat. Ten aanzien van de mogelijkheid tot samengaan met Rome zag spr. een aantal punten van overeenkomst. Zo bijvoorbeeld de erkenning van de Goddelijke oorsprong an het gezag en de afwijzing van de olkssouverei-niteit; strijd voor het bijzon der onderwijs en verwerping van staats- almacht en gelijkgerichtheid in de prak tijk t.a.v. sociaal economische vraagstuk- Verschillen Als bezwaar tegen samenwerken met de K V.P. noemde spr. onder meer het feit, dat bij de K.V.P. de Heilige Schrift geen isken-bare grondslag is voor de staat kunde. Ook de Roomse opvatting over de rhouding Kerk—Staat levert moeilijk heden op. "i aanzien van de C.H.U. merkte ©pr. op. dat er in de godsdienstige en zelfs po litieke beginselen geen verschillen be- i. Er bestaan wel nuance-verschillen. In het kort schetste spr. de pogingen die de oorlog Zijn aangewend tot één-wor ding.. Sprekende over de coalitie, die tot kort >or de oorlog bestond, zag spr. verschil lende voordelen. Wat betreft de situatie nè de oorlog blijkt er van R.K. zijde weinig animo tot samenwerking te bestaan, hetgeen in zeker opzicht ook van A.R. en C.H. zijde gezegd kan worden. Wij willen wel sa mengaan aldus spr. maar niet op grond van geestverwantschap, doch op basis van een zakelijk program. Ten slotte had spr. veel verwachting van de plaatse lijke samenwerking van de prot. chr. partijen. n zeer geanimeerde discussie volgde op deze inleiding- Filmavond vai De exploitatie va: ter heeft gisteren aan de leden i Voorschotense Herensociëteit en hun dames een filmavond aangeboden. De heer Kersten lichtte vooraf toe, waarom hij deze keer van de gebruikelijke vorm was afgeweken en geen hoofdfilm ver toonde, maar een aantal filmpjes, die een inzicht kunnen geven in de moge lijkheden van de cinematografie op het gebied van het journaal en do culturele film. De avond begon met een kostelijke journaalfilm, uit de eerste tijd van. de filmkunst samengesteld, waarin diverse bekende persoonlijkhedien voorkwamen als koningin Victoria van Engeland. Paul Kruger, Emile Zola, prinses Wil- helmina en na haar inhuldiging als ko ningin. Opvallend waren de zeer goede opnamen uit die tijd. Verder vertoonde de heer Kersten een Industriefilm, een balletfilm, een zuive re muziekfilm en nog enkele fraaie Ita liaanse documentaires. Het was een zeer goede avond, waarvan de aanwezigen bijzonder genoten hebben, hetgeen de voorzitter, de heer J. H. van Eist, nog ;ns In zijn dankwoord onderstreepte. Voedsel naar do Biesbosch Gisteren hebben enkele ingezetenen in Voorschoten voedsel voor de hon gerende vogels naar de Biesbosch kun nen brengen. Op initiatief van de heren De Beer en wachtmeester Versoput had den de bakkers en graanhandelaren een hoeveelheid voedsel bijeengebracht, die ijn mocht. Twintig mudzakken vol oud brood en 100 kg gaan konden afge leverd worden. De brengers waren er nog getuige van hoe gistermiddag drie helikopters die voedsel voor de honge rende vogels uitwierpen. Burgerlijke stand Geboren: Gerarda Hendrika Theresla, d v J van Alphen en M E Vierboom, Wijngaardenlaan 24; Harry, z v H A Ver- kaik en A Noort, Leldseweg 41; Willem, z v J D van Veen en P Haak, noodwoning Krlmkade; te Lelden: Antonia Margare- tha Maria, d v C J J Berkhout en A M Th van der Werff, Narcisstraat 4; Wilhel- mina Catharina, d v W H van der Doe en J G de Wit, woonschip „De Wico". Gehuwd: W van Drunen, Den Haag, en W Snippe, Hofweg 29. Overleden: W A Smit, 9 mnd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3