Ilicuwo £ditsri)e GTouraitt s Zes helikopters voedsel voor strooiden vogels li Duitsers: verzet schuldig aan alles Indonesië maakt einde aan R.T.C.-verdragen Kandidatenlijst der C.H.U. thans vastgesteld DE 19J DINSDAG 21 FEBRUARI 1956 rei BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930 ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. fBij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. gepdertigste jaargang No 10583 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINE CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuasticfi Is gljebleuen tngo bert ia Icgbeaspocf Pas op voor bevriezing ZIE PAGINA 5 HULPACTIE IN DE BIESBOS Koude zal vooralsnog aanhouden; Vlissingen matl9,6 gr. vorst [N CAFÉ VOS bij cte haven van Drimmelen is het tijdelijke hoofdkwartier ingericht van drie helikopters, die vandaag in de Biesbos en bij de Nieuwe Merwede op verscheidene punten voedsel hebben gestort voor Se duizenden vogels# die hier een toevlucht hebben gezocht. Bij boer Snijder, boerderij De Rooce Vaart tussen Moerdijk en Klundeit, is hel jloofdicwartier van drie andere helikopters, die vluchten hebben gemaakt in de omgeving van het Hollandsch D.ep. Tevens zijn verkenningen uit- Jjpevoerd boven Willemstad'. Van de dertig ton voedsel, die door do spoABiesbosch Vogolactie" werden ingeza meld, is reeds twintig ton uitgestrooid, vandaag werden de resterende tic M|lltgeworpen. Men verwacht de actie nog lalreertien dagen te moeten voortzetten, ■naar aangezien nog maar weinig geld i kas Is, hoopt het comité nog bijdragen ontvangen. Zoals bekend is heeft het comité (ce- retaris-penningmeester D. de Jaeger, ironummer 461303 te Eindhoven) ge- eel Westbrabant voor haar rekening en. Er verblijven hier veel vogels rt de Scandinavische landen. FRIESLAND Door het openen der sluizen in de Friese zeewering zijn grote wakken ln, de kanalen ontstaan In het Ha- rlnxmakanaal bij Harlingen kwa men in een stuk open water talloze dode palingen bovendrijven. Uitge hongerde zeemeeuwen stortten zie op deze prooi, maar honderden deze verzwakte vogels konden last niet uit het water krijgen schoven verderop onder het ijs, met hun eerste vette hapjes sinds lange tijd de verdrinkingsdood tegemoet. Eveneens in Harlingen, bij de Noor- ïrhaven, waar het krioelt van alle •orten watervogels, was een blauwe iger met zijn poten aan het ijs vast- ren. De zeventienjarige Klaas Bou- rilde het dier redden, cn schoof ie een plank over het ijs naar de Honger drijft ook de herten uit hun schuilhoeken in de hossen. Ondanks de afschrïkvlaggen, en de aanwezigheid van fotografen en televisie-operateurs blijven zij terugkomen naar de bietenkuilen van de boeren te Achterveld vogel. Het openzetten der sluizen had het ijs echter dermate verzwakt, dat hij door het ijs zakte en in de snelle stroom terechtkwam. Met behulp van de plank wist hij weer op het ijs te klimmen blauwe reiger zit nog steeds vast. KOUDE BLIJFT Binnen enkele dagen is nog steeds geen belangrijke aanval op het vorstge- bied in Europa te verwachten. Nieuwe hoeveelheden koude lucht, aangevoerd door stormachtige winden uit Oost-Europa, hebben de temperatuui opnieuw doen dalen. Door een hogedruk- gebied boven Scandinavië en een lage drukgebied by de Middellandse Zee len ook boven West-Europa, de oosten winden weer in kracht toenemen. Tijdens de windstilte en langdurig! nachtelijke opklaringen kwamen de af gelopen nacht boven Europa zeer lage temperaturen voor. In Frankrijk 25 graden vorst gemeten en Vlissingen had vanmorgen het Nederlands koude- record met 19,6 graad onder nul. De noordelijke provincies waren iets min der koud. Ypenburg meldde 13 graden vorst als nachtelijk minimum. DE EILANDEN Met behulp van een tractor vam de Kon. Noord- en Zuid'holilandse Reddiing- maaitechappij is op het eiland Schiermon nikoog door de zestig centimeter dikke sneeuwlaag een pad gemaakt naar de landingsbaan op het Noorderstrand, Daarna konden honderden vrijwiHHgers naar de landingsbaan worden gebracht, om deze geschikt te maken voor de ont vangst van vliegtuigen Om haM vijf ar riveerde het eerste vliegtuig met»flessen Oiiicieel communiqué B. en W.„Geen sprake van enige druk" Burgemeester en wethouders van 's-Gravenhage delen het volgende mede: Burgemeester en Wethouders zijn op dinsdag 31 januari 1956 te 17 uur bijeengekomen ten huize van de bur gemeester. Deze heeft aan de wet houders mededeling gedaan van de letterlijke inhoud van een artikel, dat binnenkort zou verschijnen, waarna dc wethouders zich hebben beraden over de vraag, wat in het belang der gemeente zou kunnen worden gedaan Als uitvloeisel van dit beraad hebben twee wethouders een onderhoud gehad met een lid van het kabinet, teneinde het be lang der gemeente in deze aangele genheid naar voren te brengen. Van de inhoud van het gesprek hebben de betrokken wethouders aan de burgemeester mededeling gedaan. Van het oefenen van enige druk of het geven van een advies ls geen sprake geweest. Gezien het boven staande is de vertrouwensbasis van het College van Burgemeester en Wethouders in geen enkel opzicht (Het lid van het kabinet van wie in dit officiële communiqué sprake is. is de minister-president, ér. W. Drees geweest De helikopter Cleopatra van de Marineluchtvaartdienst dropt tien zakken voedsel voor de vogels boven het IJsselmeer. Ov de achtergrond wilde zwa nen, die ongerust opvliegen, gestoord door het geluid van de vreemde vogel. gebrek begon te komen, en passagiers. Mist belemmerde gisteren de postboten van Vlieland en Terschelling Hartogen te bereiken. Ook landing van vliegtuigen was door hért gebrek aan zicht onmogelijk, hoewel veertig vrijwilligere vele uren hadden, gewerkt de airstrip met zand te bestrooien. ITALIË Uit geheel Europa komen berichten binnen over hevige sneeuwval, lawines en dreigende over stromingen. W eetduit- se autoriteiten riepen Amerikaanse genie troepen te hulp om ijsdammen in de Rijn op te blazen. In com- munnstische landen Moeder 18, vader 19 Drieling geboren in 's-Heerenhoek De achttienjarige Grim-Vermeulen uit 's-Heeren hoek op Zuid-Beveland heeft zaterdag drie meisjes van elk on geveer vier pond ter wereld ge bracht. Moeder en kinderen, die Anna Marijke, Johanna Wilhel- mina en Petroneila worden ge noemd. verblijven in het zieken huis te Goes en maken het goed. Daar deze drieling werd geboren op de verjaardag van prinses Ma rijke. zond burgemeester C. F. A. M. van Horsigh namens de drie meisjes een gelukwens telegram aan de Prinses. 1 Toen de negentienjarige vader gisteren aangifte kwam doen. ont ving hij drie spaarbankboekjes van vijfentwintig gulden elk. Win keliers hebben de handen meen geslapen om te trachten het jonge gezin te helpen. Zij wonen bij de ouders van de man jn huis, waar nog zes broers en een zuster thuis zijn. Mevrouw Bouman werd bespogen Een dertigtal opgeschoten jongens heeft «vrouw Bouman en haar cliënt, de heer H. C. J. G. Schmidt, gisteren met rottw vruchten bekogeld, (oen zij het gerechts- n Djakarta verlieten. Ook spuwden zij door het raampje in de auto van m«- rouw Bouman. Gisteren werd de eerste vrouwelijke ge tuige charge in het reeds zestien maan den durende proces'gehoord. Het was Ni Suwarni, de weduwe van een boer, die getuigde, dat Schmidt gedurende drie da gen tegen het einde van 1950 een gast in haar huis was geweest, in het geterrori seerde gebied ten Zuidoosten van Ban dung. Ze beweerde dat een beruchte ter roristenleider hem aan haar had voorge steld. Twee andere getuigen uit hetzelfde dorp bevestigden haar verklaring. Hall miljoen brommers Aantal scooters in één jaar verdubbeld een jaar, van 1 augustus 1954 tot 1 augustus 1955, is het aantal bromfietsen nomen met 127.529 tot 503.421 stuks, aantal scooters verdubbelde in deze periode van 7.554 tot 15.846. Het aantal personenauto's vermeerderde van 219.411 tot 267.88. In Zuid-Holland werden 1 augustus 1955 129.237 bromfietsen, 34.773 nvotorrijwielen 70.650 personenauto's geteld. In Den Haag reden 1 augustus vorig jaar 28.375 bromfietsen, 9257 motorrijwielen, waar- am 1.406 scootere, 19.930 personenauto's i 4.708 bussen en vrachtauto's. Van Amsterdam waren deze cijfers 1.563. 15.841 en 2.199, 31.720 en 6 577. Vier branden Ontploffing in iabriek van dextrine In de Koornmarktkazerne van de C.O.A.K. in Kampen heeft gisteren een felle brand gewoed, in dat gedeelte waar in vroeger de officiersopleiding was ge- De bovenverdieping, waar onder andere de kleermakerij en de wapenkamer lagen, brandde geheel uit. Gistermiddag heeft zich in de zwellerij van een dextrmefabriek in Veendam een ontploffing voorgedaan, waarbij drie ar beiders werden gewond en de fabrieks- installaties aanzienlijke schade opliepen. De fabriek zal enkele weken niet kunnen produceren. Door het omverlopen van een petro leumkachel ontstond gisteravond brand in de drogisterij van J. de Jong aan de Eerste Pijnackerstraat in Rotterdam. De winkel brandde uit. Door een ongelukje met een petroleum stel is de eerste verdieping van een huis het Kattenburgerplein in Amsterdam geheel uitgebrand. De bewoners waren irzekerd. Kind gleed (op glijbaan) onder auto In de Ruysdaelstraat in Tilburg hadden kinderen op het trottoir een glijbaan ge maakt, die tot op de rijweg doorliep. Gistermiddag waren de kinderen aan het glijden, toen een militaire vrachtauto passeerde en de zevenjarige Cecilia Mom onder het rechter achterwiel kwam. Het kind was op slag dood. échakertd delven. In het Ita liaanse piaartsje Fog- gia eisten honderden vensmiddetlen. Bij bot sing met de politie wenden tten mensen gewond. 3 Oostduitsc school jongens zijn enkele dagen geleden lang zaam doodgevroren op een klip ln de Oost en 16 jaar) waren >r een ijsdem van eiland Rügen naar klip gelopen. Vol komen in beslag ge- ;n door het kij- naar de zee had den zij niet in de ga- dat de woeste gol- achter hen het ije hadden stuk geslagen. Hun doorweekte kleren bevroren jongens schreeuwden om hulp. Reddings ploegen probeerden hen te bereiken, als gevolg van de ijsschotsen en de zee mislukten hun pogingen om de jongens met boten te redden. Ten slotte hebben drie politieagenten nog tevergeefs getracht naar de rotsen Vrouw naast Kroesjtsjef Moskou, 20 februari De Prawda publiceerde vandaag een fo to van het partijcongres, waarop men dc 46-jarige mevrouw Ekaterina Foertse- die het secretariaat waarneemt van de partij-afdeling Moskou, tussen de lei- van het land aan de rechterzijde partijbaas Kroesjtsjef zag zitten, op de plaats waar bij de opening van het con gres premier Boelganin troonde. Foertse- geen lid van het presidium van het centrale partij-comité. Zij trad in 1955 de eerste keer in het scherpe licht der publiciteit. Kroesjtsjef nodigde haar toen uit op het platform voor de hoge •tijleiders de parade ter gelegenheid dc eerste mei gade te slaan. Zij is de enige vrouw in de hogere regionen de partij. Waarnemers achten het mogelijk, dat haar ster nog verder zal stijgen. Intussen keurde het partijcongres met algemene stemmen het politieke beleid goed, zoals dit door Kroesjtsjef in zijn rapport is uitgestippeld. Zesde tweeling. Mevrouw F. J. jette te Johnson City (Tennesee. V heeft gisteren het leven geschonken haar zesde tweeling haar 18de en l! Slachtoffers van de koude: Meerkoeten, die zelfs bij een wak niet in leven konden blijven. Oorlogsmisdaden toegegeven Het Westduitse Verbond van gerepatrieerde krijgsgevangenen heeft een brochure uitgegeven, die pretendeert een antwoord te zijn op de in december door de Nederlandse ambassade in Bonn uitgegeven verklaring over de oorlogsmisdadigers van Breda. Meer eerbied gevraagd voor het „Befehl" „Zonder de verliezen aan Nederlandse zijde te bagatelliseren, of de excessen, zo als die ongetwijfeld zijn voorkomen, te rechtvaardigen, die zelfs tegen de ach tergrond der verhoudingen in de laatste oorlogsmaanden misdaden moeten worden genoemd, is de Nederlandse ver zetsbeweging de schuld van deze ontwik keling. In deze tyd voerde zij vanuit het donker een meedogenloze strüd tegen de Duitse bezettingstroepen, waaraan menig Duits soldaat ten offer is gevallen," aldus wordt in de brochure gezegd. „Juist met het oog op het feit, dat in deze tijd ook echte misdaden zijn gepleegd, is het des te meer te betreuren, dat dp Nederlandse regering niet de enige heeft gevolgd, die haar het recht kunnen geven van „een strafprocedure van een rechtsstaat" te spreken. Zij heeft daarentegen zonder onderscheid voor met de oorlogsgebeurtenissen samenhan- De lente komt! Het lijkt er nog helemaal niet op, maar de frisse kleurenpracht op de vandaag ge opende) tentoonstelling Bloemlust te Lisse belooft ons genoeg. gende handelingen een bijzondere recht spraak en een bijzondere wetgeving In het leven geroepen, welker twijfelachtig heid duidelijk is." vervolgt het Verbond. De represailles, die van Duitse zijde werden genomen, waren „in overeen stemming met het oorlogs- en volken recht" en de Nederlandse stelling, dat 'de betrokkenen uitsluitend wegens niet. ilitaire handelingen zijn veroordeeld, ordt onjuist genoemd. Het verbond handhaaft zijn opvatting, dat de oorlogs misdadigers van Breda als krijgsgevan genen moeten worden behandeld. Verdedigers van de veroordeelden zou den voor de bijzondere rechtbanl^en nau welijks gelegenheid hebben gehad hun verdediging te voeren. Duitse getuigen a decharge zouden met een opmerking „Duitsers liegen allemaal" zijn afgewezen. Nederlandse getuigen waren niet objec tief, omdat zij uit de gelederen der ver zetsbeweging voortkwamen. „Befehl isl Befehl" De rechtbanken hadden de militaire be velen, op grond waarvan een groot deel van de ten laste gelegde misdaden zouden zijn gepleegd, moeten erkennen als reden voor het uitsluiten van schuld. De keuze van de voor de rechter ge brachte Duitse personen zou gebaseerd zijn op „niets dan zuivere willekeur". De bijzondere rechtspraak zou er slechts op uit zijn geweest „zondebokken" te vinden. Tot slot wordt nog beweerd, dat de be handeling van dc Bredase gevangenen „nog ver verwijderd is van menswaardige omstandigheden." Rusland streeft naar atoomvliegtuigen Moskou, 21 februari Eén van de voornaamste doeleinden van het Russisch kernonderzoek in het kader van het nieuwe vyfjarenplan ls de bouw van atoomvliegtuigen. Dit is vandaag bekendgemaakt door prof. Igor Koertsjatof, een prominen te Russische geleerde op het gebied van de atoomenergie. Prof. Koertsja tof sprak op het 20ste congres van de Russische communistische party. I II iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Eierprijzen vliegen omhoog door export (Van een onaer verslaggevers) Nu de eierproduktie door de langdurige koude afneemt en de vraag uit het bui tenland met sprongen omhoog gaat, stij- en de binnenlandse eierprijzen enorm. Deze week is de gemiddelde verhoging in de kleinhandel vijf tot zes cent. Verleden jaar werd. in Barneveld in do eek van 13 tot 18 februari f 10.75 per 100 genoteerd. Deze week was dit f 15.75 De export naar Duitsland leverde een prijs op van f 19,05. die naar Frankrijk zelfs f 21.25. Men kan. zolang de vorst duurt, slechts verwachten, dat de stij gende lijn voortgang vindt. EEN STREEP ER DOOR Alleen maatregelen tegen oude investeringen Het Indonesische kabinet heeft be sloten het Nederlands-Indonesisch uniestatuut en alle daarbij gesloten overeenkomsten op te zeggen met inbegrip van de financieel-economi- sche overeenkomsten. Nederland werd heden van dit besluit officieel op de hoogte gesteld door de Indonesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Dj ie Hoo. Tegelijkertijd wordt uit Djakarta H. W. Tilanus weer lijstaanvoerder (Van een onzer verslaggevers) ,E KANDIDATENLIJST van de Chr. Historische Unie voor de Tweede-Kamerverkiezingen van deze zomer zal er naar alle waarschijnlijk heid uitzien zoals hieronder is ver meld. Hoe zal Europa zich verdedigen (Van een correspondent). IN PARIJS is gisteren een grote militaire NAVO-conferentie begon nen, waaraan wordt deel genomen door meer dan ISO vooraanstaande des kundigen van de vijftien NAVO-partners. De con ferentie duurt tot 29 februari De belangrijkste onder werpen zijn: de vereiste verbeteringen van de luchtverdediging, de toe komstige rol der oorlogs vloten en herziening van het huidige stelsel van mobilisatie. Een ingrij pende herwaardering is noodzakelijk geworden door de strategische om wenteling die een gevolo is van de atoombewape- Een Russische aanval komt uiteraard onver wacht. Daarom is een per fect waarschuwvngsstelsei met talrijke radarstatiom dag ep nacht parate lucht- ijdkrachten en andcrr verdedigingsmiddelen een eerste vereiste. Uitbro ding van de luchtmachlc der NAVO-landen lijkt de •enige oplossing, maar een dergelijke uitbreiding zou ten koste moeten gaan van andere onderdelen. Deskundigen gaan er van uit. dat de marine door de moderne strijd middelen een zeer betrek- voomamélijk zorgen voor de strijdkrachten ter zee en die in de lucht voor de grote strategische opera ties tegen het Sowjetblok; landen als N e d e rl a n d. Frankrijk en Italië zou den zich moeten beper ken tot een sterke lucht verdediging met vlieg tuigen en waarschuwings systemen en een extra grote landmacht (deze plannen stuiten uiteraard op hevig verzet in Neder land. Frankrijk en Italië, stuk voor stuk zeevarende landen). De beginfase van een i oor Log is beslissend Daai i zal r i Pari keliike macht is geworden en dat oorlogsschepen zich Ln de toekomst maar moe ten beperken tot het be strijden van duikboten. Anderen houden vol. dat het vliegkampschip in de moderne oorlog door zijn bewegelijkheid een be langrijke factor zal kun- BU de nieuwe, noodza kelijke taakverdeling zou den Engeland en Amerika bijzondere aandacht be steden aan het vraagstuk van de zeer snelle mobili satie. In een atoomoorlog moet onmiddellijk wor den teruggeslagen en dat is onmogelijk bij de hui dige mobilisabiestelsels. De problemen zijn tal rijk en moeilijk, docht de snelle militaire groei van het communistische blok zal een regeling ongetwij feld bespoedigen. Voorts staan op de iyst: 2. mr. H. K. J. Beerninb; 3. F. H. van de Wetering; 4. dr. J. J. R. Schmal; 5. jkvr. mr. C. W. I. Wttewaali van Stoetwegen: 6. II. Kikkert: 7. ir- C- Staf, minister van oorlog en van marine; 8. Tj. Krol; 9. J. de Ruiter; 10. prof. mr. W. J. A. Kernkamp, minister van overzeese ^jksdelen (de tot hiertoe genoemden zijn allen lid van de Tweede Kamer, uitgezonderd de genoemde minis ters). Voorts staan op de lijst: 11. C. J. var Mastrigt, secretaris van het C.N.V.; 12. M. R. H. Calmeyer, luitenant-generaal b.d.; 13. C. F. van der Peyl. een 33-jarige houthandelaar uit Goes (kandidaat ge steld door Zeeland, in plaats van baron Van der Feltz, die zich niet herkiesbaar stelt); 14: ds. J. W. van der Linden, hoofdpredikant voor het gevangenis wezen bij het ministerie van Justitie; 15. dr. I. N. Th. Diepenhorst, burge meester van Epe en lid van gedeputeer de staten van Gelderland; 16. D. F. van der Mei (uit de C.H. jongerengroepen); 17. mej. mr. E. A. Haars. advocate te Breukelen; 18. drs. D. Schouten, direc teur van de Chr. H B S. te Waalwijk; 19. A. J. Immink, landbouwer te Lemele en 20. J. W. van Hulst, directeur var dé Hervormde kweekschool te Amster- Aan deze lijst worden nog tien kandi daten toegevoegd, die echter provinciege- wijs zullen wisselen. Deze lijst is het voorlopige resultaat van de verkiezingen, die jl. zaterdag door de c.h. kiesvereni gingen zijn gehouden. Elders in dit blad (op pagina 2) vindt nen het advies van het A.R. centraal omité in zake de rangorde by de kandi daatstelling. Volgens dit advies zal minls- Zyistra de a.r. lijstaanvoerder zün. Algiers niet autonoom. (A.FJ>.) De Algerijnse „nationale beweging" heeft de Verenigde Naties een document gezonden, ordt gezegd dat Algerije niet is en waarin wordt gevraagd 1. beëindiging van de oorlog; 2. opeehor- doodvonmissen en bevrijding der politieke gevangenen; 3. onderhandelingen onder auspiciën der V.N., tussen Frank- de gekozen vertegenwoordigers van het Algerijnse volk; bij een gevecht aan de grens met Marokko sneuvelde gisteren i c» Franse militairen en twintig verzets-| Zon 7.45-18.07. Maan meld, dat een voorstel tot afschaffing dezer overeenkomsten bij het Indonesi sche parlement ls jngediend. Dc parlementaire oppositie, bestaande uit nationalisten, communisten en Nahda- tul Ulama, eist op het ogenblik het on middellijk aftreden van het kablnet- Harahap, hetwelk echter op het ogenblik een meerderheid heeft van 40 der 234 zetels in bet voorlopige parlement. Nader wordt gemeld, dat de nota is ont vangen door de chef der directie beleids zaken vanWiet Nederlandse ministerie van buitenlandse zaken, mr J. Rookmaker bij afwezigheid van minister mr. J. M. A. H. Luns en regeringscommissaris mr. N. S. Blom. De Indonesische regering deelt in de nota mede, dat zij zich niet meer ge bonden acht aan het uniestatuut en allo daaraan gehechte overeenkomsten en briefwisselingen. Zij ls bereid de zaken, die rechtstreeks de belangen van Neder land raken, indien nodig, langs de gebrul- kelijkt diplomatieke weg te behandelen. De woordvoerder van het Indonesische hoge commissariaat deelt mede, dat de opzegging geen repressallle is. De Indone sische regering heeft besloten de door Ne derland genoten privileges, ingevolge de R.T.C.-overeenkomsten in overeenstem ming te brengen met de verhouding tus sen Indonesië en andere mogendheden. De woordvoerder beweerde voorts, dat de opzegging alleen de oude investerin gen treft en niet de nieuwe. Alle Neder landse investeringen zullen op gelijke voet worden behandeld met andere bui tenlandse beleggingen op basis van de verklaring van de Indonesische minister van economische zaken, die 24 december Van de Kieft is overhandigd. HET WEER IN EUROPA 11 Enige sneeuw -~4. Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overdrijvende wolkenvel den met plaatselijk enige sneeuw. Aanvankelijk zwak ke, later matige en in het noorden van het land af en toe krachtige oostelijke wind. strenge vorst (Opgemaakt te Lieden. februari volle r

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1