r De gevederde heraut van de lente ET R f ER JCO P RE TIC ER A -e> OOR EU ER AAR OOR L 6 ocftx >>iviwiti i i «T avan«f>vawo7 ZONDAGSBLAD 18 FEBRUARI 1956 onze jeuqó-p&qina^55 Sally en de kegels VERTELLING VAN NEL VEERMAN Daar zaten ze nu met z'n allen in Grada's grote tas. Sally en de tien kegels De tas hing aan Grada's rechterarm. De kleertjes zaten in een doos onder haar linkerarm. En Teddy en de kaats- ba.len lagen nog steeds op een plank in de donkere kast. Niemand in de tas zei iets. Saily met en de kegels met. De kegels bonkten wel tegen elkaar, want Grada dep met grote stappen. De kegels zouden daarom wel allerver schrikkelijkst kwaad op haar zijn. En ook op elxaar. En ook op Sally! Na tuurlijk. ook op Sally. Maar ze hielden gelukkig hun mond! Om één ding was Sally blij. Haar mooie pas gewassen en gestreken kleer tjes gingen ook mee. Misschien, heel misschien, zou haar nieuwe moeder haar die af en toe wel eens aantrekken. Als ze nu maar een aardige moeder kreeg! Je kon nooit weten, waar Grada met haar grote stappen naar toe ging. Hoe lang zouden ze hier nog met z'n allen in die donkere tas heen en weer moeten schommelen? Sally werd er een beetje misselijk van Gelukkig, daar stond Grada stil. Ze belde ergens aan. Ze ging er naar bin nen en praatte met iemand Toen hoorde Sally de stem van een vreemde vrouw, die riep: „Plonie, Dirk. kom eens hier!" Grada's grote, rode hand greep in de tas. Ze pakte Sally beet. Toen zei ze: ..Kijk eens Ploon. wat ik voor je heb meegebracht van de oude mevrouw!" Toen zag S&lly' haar nieuwe moeder. Ze had wit haar met een rood strikje er in, vrolijke blauwe oogjes en een mooie rode kleur op allebei haar wangen. Ze zei niets. Maar haar handjes pak ten Sally beet. zo zacht, zo voorzichtig Toen wist Sally mpteen, dat ze een hele lievr moeder had gekregen die goed voo ïaar zou zorgen. Ei. dat deed die nieuwe moeder ook. Heel voorzichtig legde ze Sally op tafel, want ze moest nog iets van Grada aan pakken. de doos met kleertjes. ..En wat zeg je nu?", zei Plonie's moeder Maar Plonie zei niets. Ze nam eerst het deksel van de doos. Toen begon ze heel hard in het rond te dansen. ..Nog kleertjes ook, nog poppckleertjes ook!" riep ze. En dat betekende nog veel meer dan ..dank u wel". ..Hier Dirk", zei Grada. ..jij ook wat'. Verder hoorde Sally niets, want Plonie was bezig de doos met kleertjes uit te pakken en Plonie had nu het mooie rode jurkie in haar handen, juist dat heerlijke, warme, rode jurkje. Even later zat Sally, netjes verkleed op Plonie's arm. Toen kon ze ook eens goed de kamer inkijken. Op de grond zat een kleine jongen met net zulk wit haar als Plonie. maar zonder strik er in. Voor hem, keurig op een rij, stonden de tien kegels. Toen viel Sally van schrik bijna „Nee," zei Dirk, „die heb ik niet ge- „Dan krijg jij van mij een houten bal", zei vader. „En dan moeten we maar eens zien wie het beste kan kege- Daarna waren ze met z'n allen weer in de linnenkast gelegd, Sally en de kegels. Moeder had de deur dicht ge daan. En toen was die verschrikkelijke nacht begonnen. Nog nooit hadden de kegels zo lelijk gedaan. Ze hadden wat te zeggen van Sally's jurk en van haar kousen en schoenen. En toen Sally niets terug zei. lachten ze haar uit en zeiden dat ze bang was zonder Teddy. Ja. het was waar. Sally was bang. En ze dacht ook aan Teddy. Als die hier was. zou hij haar zeker een por in haar zij gegeven hebben. En dat betekende: Hou je mond. Net doen of je niets hoort. Daarom deed Sally ook net of ze niets hoorde en ze liet de kegels maar stille tjes praten. Gelukkig gebeurde er de volgende dag iets prettigs. Plonie bracht haar die avond niet weer naar de linnenkast maar ze mocht slapen aan het voeten eind van Plonie's bed. Ja, dat was heer lijk. De kegels zag ze een paar dagen later pas weer. Dat was op zaterdag avond. Vader had een mooie houten bal voor Dirk gemaakt. En Dirk en Plonie mochten wat langer opblijven om met hun nieuwe speelgoed te spelen. Sally zat bij haar nieuwe moeder op schoot. Ze had nu haar rokje met het onze BRievenBUS lijk haar nog nooit aangekeken. Die eerste nacht in het nieuwe huis zou Sally nooit vergeten. Toen Grada was weggegaan, had Plo nie nog een hele poos met haar gespeeld. Maar toen had Plonie's moeder gezegd: „Leg die mooie pop nu maar weg, we „Waar zal ik haar neerleggen?" had Plonie gevraagd. „Leg haar maar boven in de linnen kast". zei Plonie's moeder. „Mijn kegels ook?", vroeg Dirk. „Ja, dat is goed. jouw kegels ook". Later waren ze er allemaal nog even uitgehaald want Plonie's vader was thuis gekomen en die moest hen nog zien. Vader vond alles even prachtig. „Is er geen bal bij die kegels?", vroeg hij. „Die hoort er toch bij. anders kan je niet kegelen". Dit fototje kreeg ik van Mieke, Willie en Gerda Poot. Achterop stond geschreven: op een mooie, warme day in september. Nou, dat kun je wei zien. want ze staan er zo heerlijk luchtig bijl Mieke, 8 jaar, staat links, dan komt Willie, die 6 jaar ts en tenslotte Gerda, ook 8 jaar. Hallo neven en nichten Dat was wel een fijn werkje om dat plaatje van het kaboutertje te kleu ren, hè. Maar het is ook wel fijn om te sleeën en te schaat sen. Toch heb ik nog erg veel inzen dingen binnengekre gen. Ik vond de inzending van Corrie Bokhorst wel heel mooi, zij krijgt de hoofdprijs, die ook een beetje bestemd is voor Greetje en Barendje, want die hebben ook heel erg hun best gedaan. Lóekie van Driel heeft een troostprijs, ik vond dat je het keurig gedaan hebt ondanks het feit dat je ogen zo'n pijn doen. De beide andere troostprijzen zijn voor Wim Bénara en Regina v. d. Berg. Er wordt mi;, wel eens gevraagd, hoe oud de kinderen moeten zijn voor ze aan de brievenbus kunnen meedoen. Nu, daar geldt geen minimum-leeftijd voor. Er zryn peuters van vier of vijf jaar die meedoen. De maximum leeftijd is een andere zaak. Sommige kinderen vinden het leuk om nog heel lang mee te doen. ook al zijn ze veertien of vijftien jaar, maar anderen voelen zich al te oud wanneer ze twaalf zijn Men moet dat dus zelf uitmaken. Hei spreekt overigens van zelf dat met het toekennen van de prijzen we- degelijk rekening ge houden wordt met het feit. dat het oplossen van een puzzle de oudere kinderen minder moeite heeft gekost dan de jongere. En nu gaan we weer briefjes beant woorden van de kinderen, van wie de achternamen beginnen met de letters A. tot en met G. Daar is allereerst Marian de Bruin, die keurig haar best heeft gedaan op de kleurplaat. Ook de plaat van Nel Bienefclt zag er goed uit. Schaats je nog veel. Nel? Wat heb jij het te pakken gehad, Marianne Blljleven, gelukkig dat je weer beter bent. Dat lijkt me inderdaad een leuk opstel, zeg. Had je die namen zelf ver zonnen? Ineke Brienen en haar zus je mogen bruidsmeisje zijn, is dat even wat! Wie ga%* er trouwen. Ineke? Dat tekeningetje van de paddestoelen vond üt erg aardig. Is het nu nog fijn ijs. Piëta Damsteegt, of zitten er nog bob beltjes in? Dat is ook wel lastig om te rijden, hè? De moeder van Adriaan den Bleker is volgende week jarig. Dat zal een feest worden, Adriaan. Vond je de film van de Koningin mooi? Het kleine broertje van Leen van Delft verknipt alles, schrijft Leen. Och, je moet maar denken: hij is no,, zo klein. Hoe gaat het nu met je trein? Ja, jouw vader zal het wel erg koud heb ben, Nico v. d. Bosch. Wat heb jij Schilder Jan moest by een winkel een groot uithangbord schilderen. Maar eigenlijk had hij er weinig zin in. Zo af en toe zette hij eens een letter op het bord en wat er ten slotte te voor schijn kwam, be greep geen mens. Maar jullie wel, hè? Er moeten nog veertien let ters op dit bord komen. Stuur je oplossing in v' dinsdag 21 fe- bruari en schrijf naam, adres en leeftijd onder aan je brief. Voor het beantwoorden van de briefjes komen die kinderen in aanmerking van wie de achter namen beginnen met de letters H tot en met N. groene truitje aan. En met haar moeder zat ze te kijken naar Dirk, die de kegels overeind zette om ze straks met zijn houten bal omver te gooien. Toen riep Plonie opeens: „Wat kijken die kegels lelijk! Bah, wat hebben ze een akelige gezichten!" „Ja", zei Plonie's moeder, „dat is waar, ze zien er niet erg vriendelijk uit. Je zou er eigenlijk bang van worden!" „Wat geeft dat", zei Dirk. Maar vader zei: „Daar weet ik wel zeven jaar bent, moet je op tijd naar bed, hoe prettig het buiten ook is! De hoofdonderwijzer op de school van Marian Dikken is jarig geweest. Ieder een heeft een snoepje gehad. Dat zullen dan wel een heleboel snoepjes samen geweest zijn! Jij bent zeker de oud ste thuis, Krijn Bok. Kunnen die beide zusjes van je het wel bolwerken tegen al die jongens? Henny Clancy heeft wel vijftig kaarten gekregen van de neefjes en nichtjes en zij bedankt jul lie nog hartelijk. Ook doet ze de groe ten aan zuster Kralt. Als ik het goed begrijp, Joke Buitelaar, houd je dus meer van glijden dan van schaatsen. Gerrie Groenenberg had eerst de kleur plaat laten mislukken en toen heeft haar broertje die afgemaakt. Zelf heeft Gerrie daarna het nog eens geprobeerd uit een ander Zondagsblad en toen ging het beter. Toen de moeder van Margriet Goote jarig was, belde Mar- griets grote broer uit Canada op. Dat was natuurlijk geweldig fijn, hè Mar griet? Margo Frederikscn heeft on verwacht vrij gekregen van school, want de verwarmingsketel was kapot. Hoe is het gegaan met de installatie, vond je het leuk? De meeste kinde ren van zes jaar schrijven zelf een briefje, als ze al op school zijn, Annc- lies Boer. Ja, als je het te koud krijgt met schaatsen, is er weinig ple zier van te beleven, hè Ineke v. d. Ende. Dat was voor jou in het be gin dus wel een beetje moeilijk, hè Tilly Benschop? Maar als je kunt rol schaatsen weet je al wel zo ongeveer hoe je het op het ijs moet doen. Maar je valt wel gauwer om op gewone schaatsen, tenminste dat vond ik vroe ger. Welke dingen maak je al zo op de club, Marja Akerboom? Zeg maar tegen Flip dat hij goed zijn best heeft gedaan op de kleui plaat. Gelukkig maar dat moeder bij je was, zodat je dus niet kon vallen, Annie Baanen. Gaat het nu een beetje? Wat zal vader dat mooi gevonden hebben, Ria Grootveld, zo'n concert op zijn verjaar dag. Dat stuk wat jij bedoelt, ken ik wel. Peter mag ook schrijven, hoor. Had jij een 8 voor orgelles, Nellie Groeneveld, keurig, zeg. Je zusje gaat zeker nog niet naar de kleuter school, hè Basje Driece? De drieling Faber heeft met nog meer kinderen voor prinses Beatrix gezongen. Dat was een verrassing voor haar, schrijven Wil, Greet en Hanneke. Jij hebt goed opgelet bij aardrijkskunde, Arienne de Graaff, toen de meester over Hernhutters vertelde. Thca Geleynse is jarig geweest en ze heeft van haar vader en moeder en broers en zusjes heel wat cadeautjes gekregen. Ook heel mooi postpapier, ze heeft er al wat van gebruikt om een brief naar mij te schrijven. Ben jij al lang ziek, He leentje Bruijs en wat scheelt er aan? Gerrit van Antwerpen heeft een auto gezien die dwars over de weg kwam te staan door de gladheid. Hoe is het nu met Johan? Je had een heel mooie tekening ge maakt, Marius Coomans, die deed me al echt aan de lente denken. De vader en moeder van Nellie en Paula Donkers hebben het maar druk gehad, want op de scholen van hun beide dochters was ouderavond en openbare les. En kun nen vader en moeder tevreden zijn over jullie? Op de school van Henk Groe- newoud is de verwarming ook al kapot geweest. Bram Deij 13 met vader naar opa en oma geweest, die een boerderij hebben. Vind je het daar fijn. Bram? Wat een leuke tekening van -m I :«ll i l uJ i I mm i mmmmmwr raad op. Ik zal ze allemaal eens een nieuw gezicht geven. Een vriendelijk, aardig gezicht". „Hoe doet u dat dan, vader?" „Wel, dan schuur ik deze ogen en neu zen en monden er af en ik geef ze alle maal een nieuwe neus en mond en ogen. Je zult eens zien, hoe vrolijk ik ze kan laten kijken." (Volgende wrek verder). die zeug met de biggetjes, Aart Bra- venboer! Moet je horen wat het broertje van Pleunic van Dam deed: toen de juffrouw van zondagsschool een verhaal ging vertellen zei hij: „ik kom vlak bij u zitten". Jantje is vfcr jaar, vertelt Pleunie. Frans Blom houdt ook al zoveel van schaatsen. Nog wel gefeliciteerd met jullie verjaardag, Adrie cn Wallie van Asperen! Wat vind je leuker, Beppic van Dijk, kijken naar dc poppekast of rijden op het ijs? Dat was een heel mooie kleur geel, Ans van Daalen, had je dat zelf ge mengd? Jouw broertje vindt het na tuurlijk maar wat fiju dat zijn zu; met hem op de slee gaat rijden, Ria v. d. Berg. Wat is dat voor een plaat, die jullie voor de pickup gekregen hebben, Ita Baars? Je tekening stelde zeker het voeren van de vogels in de winter voor, hè? Kees van Beelen mocht, toen hij ziek was, in de kamer blijven en naar de kanarie luisteren. Je zult nu ze ker wel extra zorg aan je tropische vo gels moeten besteden, Gerrit Grooten- dorst. Groeten aan Gerard en Hans en het beste met de zieke voet van Nelly. Wat is dat, Willie van Dijk, „polde ren"? Daar heb ik nog nooit van ge hoord. Jantje Ie Goede gaat op 1 maart naar de grote schooL Zullen we met zijn allen eens een kaartje sturen naar Jantjes broertje? Die heet Cockie en hij ligt al een jaar in het Zeehos pitium in Katwijk, zaal 72. Hij houdt veel van poezenkaarten. Wat een aardig verhaaltje was dat, Jetty Boers. Ik vond jouw plaatje ook heel mooi, hoor Ada v. d. Dool. Je broertje kan natuurlijk nog niet kleuren, hè. En zorg jij nu goed voor de vogels, Maag je de Bruin? Coby van Egmond heeft nog een klein ondeugend broertje en een zusje in de wieg. Wat zullen julli gesnoept hebben op de verjaardag van de juffrouw, Simon Barendregt! Leuk dat je weer meedoet, Roclie Am bachtsheer. Je had een aardig vers je gemaakt, Wim Ameling. Je vraag heb ik al beantwoord in het schuinge- drukte stukje, Geertje v. d. Dool. Wordt je zusje al flink. Jaap Bremmer? Doe de groeten maar terug aan moe der. Boel Baas, Kon. Julianaweg 39, 's-Gravenzande wil graag een correspon dentievriendin hebben van dertien of veertien jaar, liefst buiten Zuid-Holland. Fijn dat jij ook al zo goed kunt schaatsen, Trudi Goedvolk. Wat heer lijk, Wim Boer, dat jij een zusje hebt gekregen, hartelijk gefeliciteerd hoor! Jo Barcl Sandambachtstraat 145 in 's-Gravenzande wil graag een correspou- dentievriendin hebben van 1315 jaar. buiten Zuid-Holland. We zullen ook wel weer eens een zoekplaatje geven, Ria Grootveld. Er zijn deze week maar liefst 25 nieuwelingen. Allemaal heel hartelijk welkom, we hopen dat jullie trouwe le den van de Brievenbus zullen worden. Dag allemaal, tot de volgende week Volgende week beantwoord ik de brief es van kinderen van wie de achterna- nen beginnen met de letters H tot en ZONDAGSBLAD 18 FEBRUARI 1956 3 kaar liggende terreinen tot het hun ne hadden verklaard. Eén der man netjes werd gevangen en in een kooi gezet. Deze kooi plaatste men in het eigen gebied van deze vogel. Toen kwam buurman roodborst aanvliegen. Onmiddellijk nam de ge vangen vogel zijn meest indrukwek kende houding aan. Zijn schelle vechtzang (heel anders dan het zach te liedje dat we van hem gewoon zijn) schetterde door de tuin om de indringer af te schrikken. Hoewel hij niet uit zijn kooi kon, had de fanfa re toch het gewenste succes. Buur man was er zó van onder de indruk gekomen, dat hij niet wist hoe snel hij naar zijn eigen terrein moest te rugvliegen. Toen werden de rollen omge keerd. De roodborst werd met kooi en al overgebracht naar de tuin, waar de juist verdwenen vogel de scepter zwaaide. Deze „nam" dit niet en viel als een bezetene de kooi Maar nu klonk er geen „oorlogs lied" uit de kooi, zoals zoéven, inte gendeel. De vogel, die op zijn eigen terrein vol vechtlust was, maakte zich zo klein mogelijk en kroop weg in een hoekje van de kooi. Het schijnt dus dat elke roodborst het gebied van een ander respec teert, al moet er soms één op z'n „vingers" worden getikt bij een „il legale grensoverschrijding". Wat dit betreft zou onze mensen maatschappij eigenlijk wel eens een voorbeeld aan de roodborstenwereld kunnen nemen. De toestand bij onze breedtegraden, landsgrenzen en do marcatielijnen zou er alleen maar door verbeteren. FREEK VAN DER MEER Een dorp, dat van rozen leeft Het dorpje Steinfurth, nog geen drie kilometer van Bad Nauheim, het we reldbekende herstellingsoord voor hart patiënten, telt net tweeduizend inwo ners Een bevolking, die van rozen leeft. Want hier ligt het grootste rozenkweek- gebied van Duitsland, waarin in de zo mer temidden van korenvelden op de licht glooiende heuvels millioenen rozen bloeien en geuren. Rozen, zover als het oog reikt. In 1868 kwam Heinrich Schultheiss uit Engeland naar zijn geboortedorp Stein furth terug en begon tot grote verba zing van zijn medeburgers rozen te kwe ken. Niemand vermoedde toen. dat Schultheiss daarmede de grondslag leg de voor een volkomen verandering van de toentertijd zeer armelijke levensver houdingen in het dorp. Hij leerde ook de overige bewoners van Steinfurth ro zen kweken. De grootvaders en vaders van de huidige kwekers gingen bij hem in de leer. In Steinfurth bestaan thans 280 rozenkwekerijen. Het zijn meestal kleine- en midden-bedrijven, die 15 tot hoogstens 80 morgen grond hebben. Op 1 hectare (4 morgen) groeien 100.000 rozenstruiken en in de zomer staan hier meer dan tien miljoen rozenstruiken in bloei. Tijdens het hoogseizoen worden uit Steinfurtn per dag ongeveer 200.000 snijrozen naai de grote steden van Duits land gezonden, maar de verkoop van ro zenstruiken in herfst en voorjaar is het eigenlijke winstgevende bedrijf. Rozen struiken uit Steinfurth gaan naar Ne derland, zowel als naar Scandinavië, naar Zwitserland en in toenemende ma te ook naar het nabije en het verre Oosten, naar Egypte en India. Argen tinië en Uruguay. Van de huidige ro- zencultures wordt ongeveer 30 procent geëxporteerd Door de rozenkweek is Steinfurth tot betrekkelijk grote welvaart gekomen. Ie dere zomer trekt een grote -ozententoon- stelling duizenden bezoekers uit binnen- cn buitenland. De bewoners van Steinfurth, die op een enkele uitzondering na, allemaal kwekers zijn, spreken niet graag over hun zorgen, die zij echter wel hebben en die zelfs de „rozenoorlog" worden genoemd. De kwekers van Steinfurth heb ben in de afgelopen 80 jaar eigenlijk alleen de aldaar van oudsher gekweek te rozen „vermeerderd" echter geen nieuwe variëteiten ontwikkeld. Van deze uitgebreide rozen-aanplant hebben zij tientallen jaren tamelijk zorgeloos ge leefd. Nu bestaat sinds enige tijd een con flict met een aantal grote rozenkwekers, vooral in Sleeswijk-Holstein, die de door hen gekweekte variëteiten willen laten patenteren en dan octrooi voor kweek elders verstrekken Deze octrooien kos ten echter veel geld, omdat ook het kwe ken van een nieuwe variëteit soms wel twintig jaren arbeid en geld heeft ge vergd. Door de patentering en octrooie ring zouden de kwekers in Steinfurth echter in hoge mate financieel afhan kelijk worden van een paar grote kwe kerijen, waardoor naar zij zeggen, hun bestaan in gevaar wordt gebracht. Het zal waarschijnlijk tot een proces ko men om vast te stellen of de kwekers in Steinfurth tot het betalen van octrooi en voor nieuwe variëteiten kunnen wor den verplicht. Van de uitslag van dit proces hangt dus voor dit rozendorp veel af. Ook ,s winters Iaat 'l roodborstje zijn lied horen VOORBEELD VOOR MENSENMAATSCHAPPIJ TT BEHOEFT heus geen vogelkenner te zijn, om te weten hoe een rood borstje eruit ziet. Het is één van de meest bekende en meest geliefde zangvogels. Denkt u maar eens aan de kinderliedjes, waarin hij wordt genoemd. Of kijk er de kaarten eens op na, die u ter gelegenheid van kerstmis en de jaarwisseling werden gestuurd: op veel ervan zult u zijn beeltenis aantreffen. Lief en vertrouwelijk "CHGENLIJK is het geen wonder, dat de roodborst al deze eer te beurt valt. Deze vogel heeft alles mee Zijn uiterlijk olijfgroene rug en staart, witte buik en stuit, roife keel en nek maken hem'tot een opval lende verschijning. Dan zijn manieren: met onzicht baar snelle vleugelslag komt hij de tuin in en zit plots op een paaltje. Af en toe knikt hij door zijn knieën, alsof hij zó weer wil wegvliegen Maar nee, hij blijft. Met sierlijke be wegingen wipt hij door de heesters. Is er één of ander vreemd voorwerp in de tuin, dan moet hij het, eerst van een afstandje en later van dicht bij, bekijken, want roodborstjes zijn nieuwsgierige vogels. Ook hun vertrouwelijkheid is ken merkend, vooral in de winter, wan neer ze grage gasten zijn op het voer, dat u uitstrooit. Dan kunnen ze wer kelijk wonderlijk mak worden. Het kost niet eens zo heel veel moeite om ze op de vensterbank te wennen of ze op vaste tijden in de keuken hun voedsel te laten halen. Dr. Thijsse, onze beroemde vogel kenner, vertelde eens van een Am sterdamse familie, die een roodborst je als vaste huisgenoot had, tenmin ste gedurende de wintertijd en al leen overdag. Dan zat hij in de voor kamer of deed een dutje op de trap. Maar 's avonds wilde hij naar bui ten om in de frisse lucht de nacht door te brengen. En als hij in een goede stemming was, zong hij graag een liedje, op de vensterbank voor het raam, tussen de bloempotten. Van koninklijke familie TAAT ZINGEN, ja, dat zit een rood- borst in het bloed. En eigenlijk is ook dat weer niet zo verwonderlijk, want hij behoort tot een vooraan staande familie in de vogelwereld. Het roodborstje is namelijk verwant aan de Koning der Zangers, de nachtegaal. Dit steekt hij heus niet onder stoe len of banken. Hij laat zich ook niet beïnvloeden door het weer. U kunt hem zelfs midden in de winter be luisteren, wanneer hij op een beschut plekje een voorproefje geeft van al de vogelzang, die we straks zullen horen. Eenzaam en alleen fluit hij de ouverture van het grote lentecon- Zijn liedje is niet uitbundig, 't Is één van de fijnste vogfelgeluidjes, die ik ken. Behalve als hij kwaad is, maar daar komen we nog op terug. Die eenzame zang maakt dit klei ne vogeltje werkelijk opvallend. Zo dwaalden we eind November door de doodse duinen, waarin alleen de wintergeluiden klonken: het krij sen van meeuwen en de schorre kraaienkreten. Maar daartussen pin kelde ook de roodborst zijn liedje op het hoogste takje van een ontblader de berk. Soms heeft "hij echter bijna geen tijd om te zingen. In de afgelopen zomer zwierf een roodborstjespaar om ons vacantieverblijf op de Velu- we, met een stel, bijna volwassen jongen. Pa en ma vlogen af en aan met voedsel. Sorris vond de smulpar tij vlak bij ons plaats, op een denne- tak op enkele meters afstand. Dan zagen we hoe de oude vogel een kluitje insecten, een dikke spin of een groene rups in de begerig open gesperde snavel van één der junio ren stopte. Dat ging zo de hele dag door, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Het zingen schoot er overdag veelal bij in. Maar wanneer in de avondscheme ring het kroost sliep vloog pa naar een denneboompje en zong soms tot over tienen, als het al lang donker was. En 's morgens was er geen uit slapen bij, want om vier uur was hij al weer present. Dan vormde een liedje de inleiding op de drukke dag taak van voedsel halert'voor zijn ge- Gasten van achter het ij se ren gordijn l-JET IS HELEMAAL niet zeker, dat de roodborst, die u in deze maan den verwent met een lekker hapje, straks ook in Nederland zal blijven. Een gedeelte van de in ons land broedende vogels trekt namelijk weg om in warmere streken de winter door te brengen. Ze vertrekken dan van half augustus tot in novemh^r naar Italië, Zuid-Frankrijk en Noord- Afrika en keren zo tussen maart en mei weer naar ons terug. Er zijn er echter ook die hier de winter doorbrengen en hun aantal wordt aangevuld met vogels uit Oost- europese landen. In die gebieden komt de winter gewoonlijk vroeg en heerst er een hevige koude. Ze trek ken dan westwaarts en vinden de temperatuur in ons land nog zo gek niet, zodat ze hier blijven om in de lente weer naar het oosten terug te vliegen. Zo kan het gebeuren, dat het rood borstje, dat op het ogenblik in uw tuin zit, over enkele maanden zijn nest bouwt in één van de buitenwij ken van Moskou! Maar dan zijn ook onze „Neder landse" vogels weer terug en begint een nieuw hoofdstuk van het levens boek van de familie Roodborst. Een echte vecht jas TN HET BEGIN van de lente wordt het nest gebouwd. Het komt in muurgaten, in struiken en klimop, en bevindt zich meestal niet zo hoog bo ven de grond. Het interieur is gevoerd met mos en droge bladeren. Hierop worden vijf tot acht eitjes gelegd, die geelachtig wit zijn en roodbruine of violetach tige vlekjes hebben. Een roodborsteitpaar broedt mees tentijds twee keer: eerst in april of mei en nog eens in juni of juli. Na twee weken breken de schalen van de eieren open en rollen de kale, jonge vogels in het zachte nest. Maar in de lente, de tijd van trou wen en het huisje inrichten, zou u het lieve roodborstje van nu soms haast niet herkennen. Het vogeltje, dat u vandaag zo onschuldig met z'n donkere kraaloogjes aankijkt, veran dert ineens in een woeste vechtjas. Dan krijgen we ook de ware bete kenis te zien van het zingen der vo gels. De zang is namelijk veelal een luidruchtige afbakening van het ter rein, dat een vogel zich tot een eigen dom heeft gekozen. Hierop duldt hij geen soortgenoten. Het is zijn gebied, waarop zijn wijf je broedt op hun eieren en daarme de heeft een andere vogel rekening te houden. Gaat dit niet goedschiks, dan volgt een vechtpartij om de in dringer aan het verstand te brengen, dat hij beter zo snel mogelijk naar zijn eigen territorium kan verdwij- Voor dergelijke lentegevechten schijnen de roodborstën speciale „spelregels" te hebben. De overwin ning is namelijk niet aait de sterk ste, maar aan de rechtmatige be zitter van een bepaald gebied. Geen grensoverschrijding A/TET BETREKKING tot deze vecht- partijen is eens een interessante proef genomen door de vogelkenner Lack. Hij bemerkte, dat twee rood borstjesparen twee, niet ver van el- De rust is elders Nu is er geen verpozen: God roe pi ons tot de daad. Waar blijft gij, werkelozen, die alsmaar ledig staat? Komt snel, God toil u huren tot arbeid in Zyn Naam. Dient nauwgezet uw uren', gewillig en bekwaam. Oogst voor de Heer der hoven, zolang de zon u licht. Dra zal uw fakkel doven en komt het jongst gericht. Daar zal geen vrijspraak wezen voor luiaards in 't geloof. Komt, broeders, opgerezen, en sikkel schoof na schoof Nog vele dure zielen bedreigt de hel geducht. Dat geen van deze vielen omdat gij d' arbeid vlucht. Straks rust in 's hemels dreven, ginds, aan de heilsrivier. Tenzij wij voorkeur geven aan lui gemak alhier 's Avonas in de schemering zong het roodborstje, m de top van een Laug denneboompje, vaak tot over tienen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 9