van mens tot mens Mevrouw Mak „centrale post van vogelactie NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 LEIDEN OP GANG In brandweerkazerne kan men voedsel brengen (Van een onzer verslaggevers) DE VOEDSELACTIE VOOR DE VOGELS begint op gang te kamen". Dit zei ons gisteravond mevrouw Mak, voorzitster van het werk comité van de afdeling Leiden van de Ned. vereniging tot bescherming van dieren. Het beste symptoom daarvan is, dat mevrouw Mak niet meer mee gaat wanneer er voedsel moet worden opgehaald en uitgedeeld, maar thuis blijft, Rapenburg 62, waar nu de „centrale post" van het georganiseerde pogen om de vogels in en bij Leiden in leven te houden, fs gestationeerd. Nu de actie zich is gaan vertakken, is het nodig, dat er een punt is, waar die lijnen bij elkaar komen en vanwaaruit het werk, geleid én gestimuleerd, kan worden voortgezet. het gewenste resultaat oplevert. Dat komt echter niet alleen door de toestand van het diertje, maar ook door een onoor deelkundige verzorging. Belangrijk is, dat de versteende vogel geleidelijk op temperatuur wordt gebracht. Het is dus fout, het dier onmiddellijk achter de kachel te zetten. Ook is het niet goed, de vogel direct eten te geven. Eerst moet men met suikerwater proberen, het dier tje wat op verhaal te doen komen. En als dat gelukt is, kan voorzichtig wat eten worden toegediend. Is de vogel goed bijgekomen, dan zo gauw mogelijk met hem naar het open water. U moet er dus niet tegen op zien, hem weer in het koude water te brengen. Daar hoort hij, bij zijn vrienden. Wie de vogel thuis houdt, kan er naast wel zeker van zijn, dat het dier het niet haalt. Dit betekent, dat u, wanneer u voedsel voor de vogels aan het werkcomité wilt afstaan, zich met mevrouw Mak in ver binding kunt stellen. Zij is ook telefonisch te bereiken: 21736. Bericht u haar, dat er voedsel bij u kan worden gehaald, dan zorgt zij ervoor, dat dit gebeurt. Voor de j brandweer, die, zoals men weet. een auto en een chauffeur ter beschikking heeft gesteld, is dat veel gemakkelijker. Heeft mevrouw Mak immers een aantal adres sen, dan kan een route worden vastge steld. Blijkens de reacties uit onze lezerskring komt het ook voor, dat men zélf voedsel wil brengen. „Als er maar een centraal adres was," zei er een. Welnu, dat is er. Mevrouw Mak heeft gisteravond een be spreking gehad met de commandant van de brandweer, de heer Hagedo'orn, en deze heeft er spontaan in toegestemd, dat de brandweerkazerne de plaats wordt, waar men zijn gave kwijt kan. Brood, kaas- korsten. olienoten, gekookte aardappelen enz. enz. Het vogeleten vertoont een grote variatie. De brandweerkazerne is gevestigd aan de Langebrug. Voor hen die het nog niet 56. Verzorging Wat moet er met de vogels worden ge daan, die in kommervolle toestand zijn aangetroffen? Vandaag kunnen we er al leen dit van zeggen, dat u die zélf kunt verzorgen een feit is, dat in vele gevallen de verzorging van een vogel thuis niet (Advertentie). BLOEMLUST - LISSE GROTE BLOEMENSHOW Hyacinten - Tulpen - Narcissen 21 t/m 25 februari Entrée 1,50 - Open 10—22 uur. Bloemen rond forellenvijver AGENDA VAN LEIDEN Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Litteric Sacrum met „Eindelijk iets om over te praten", door Eden Fhillpotts. Burcht, 8 uur: Ons Grunnegerlaand declamatie door Jan Boer. R.K. lyceum (Mariënpoelstraat) 8 uur: school concert. Marekerk, 7 uur: Kerkdienst voor ge heel Leiden, prof. dr. K. H. Miskotte: Wie met looft, lééft niet. Maandag Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met ,.De Koppelaarster" door Thornton Wil der. Leiderdorp, Jeugdgebouw, 8 uur: Jonge Kerk, ds. J. H. Hegeman over „Boek en vorming". Dinsdag Gulden Vlies, 8 uur: Kon. Ned. Mid denstandsbond, jaarvergadering, mej. J. J. Wolf over Israël. Schouwburg, 8 uur: Ned. Comedie met „De Koppelaarster', door Thornton Wil der. Stadhuisplein, 7 uur: Leidse smalfilm liga naar B.P.M.-gebouw in Den Haag (Engelse films). Kleine stadszaal, 7 uur: voorronde nationaal kappers-concours. Volkshuis, 8 uur: filmscholingscursus Leidse Jeugd Actie en Vereniging voor Pedagogiek, spreker H. Wielek. Rijksmuseum van oudheden. 8 uur: prof. dr. H. T. Waterbolk (Groningen) over het Nederlandse landschap in pre historische tijd. Warmond, half 8t gemeenteraad. L 1 s s e, veilingzaal H.B.G. (Grachtweg), half a3opening tweede Bloemlust-ten- toonstelling door W. H. de Monchy, di recteur H.A.L. Tentoonstellingen Prentenkabinet (Klokaieeg 25), 2-5 uur. Kersttentoonstelling, litho's in kleuren door J. Bezemer en J. van Vlijmen (tot 18 februari). Lakenhal, 105 uur: werken van Jan Kalsbeek (tot 1 maart). Rijksmuseum voor volkenkunde 108 uur. Chinese houtsneden (tot 4 maart). Academisch Historisch Museum (Rapen burg 73). 10-5 uur: Het Huis Oranje-Nas- •au en de Leidse Universiteit (tot 3 Maart) Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552, en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Burgerlijke stand van' Leiden GEBOREN: Peter, z v C H van Lavieren en J B G Goldschmeding; Johannes, z v P Krapels en J Laterveer; Ronald, z v M de Jong en B Otten; Catharina Mag- dalena, d v J Hogewoning en J E Hoge- woning; Marianne, d v S v d Mee en M Zweistra; Petronelle Catharina, d v H J Haarlem en C N van Wijk. 8 i OVERLEDEN: W J Boekee, man. 34 Jr; e J M Flanderhijn, huisvr van J W Jong. 70 jr; M J M v d Geest. zn. 2 jr. n it Een dokter nodig? it De zondagsdienst der huisartsen te Lel den wordt morgen waargenomen door de dokters Gaasbeek, Kors, Schaefer, SI Teeuwen en Van Wingerden. Welke apotheek? De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt waargenomen (van zaterdag 18 februari 13 uur tot za terdag 25 februari 8 uur) door apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552 en de Haven-apotheek, Haven 18, tel. 20085. Er is reeds contact met de gemeente Lelden opgenomen voor het onderbrengen van gevonden vogels. Vanmorgen zou dit in het stadhuis verder worden bespro ken. Wellicht kunnen we maandag de uitslag van deze bespreking melden. Giffen Tenslotte nog iets over de financiën Mevrouw Mak vertelde ons, dat naar aanleiding van ons artikel van dinsdag („Vogels in Leiden zullen van honger niet omkomen") verscheidene geldelijke bijdragen zijn ontvangen. Er is zelfs een meisje in Leiden, dat onder haar kan toorgenoten een inzameling voor dit doel hield Wij herhalen nog de adressen, die wij in dit artikel noemden en waar men zijn gift kan brengen: mevrouw 't Hart. Witte Singel 74a, en mevrouw Verlind. Tromp straat 35. U kunt nu ook bij mevrouw Mak terecht. En vanzelfsprekend ook bit de brandweerkazerne. Weest u ervan overtuigd, dat het geld goed wordt be steed. En terstond! Brandweer Overigens krijgt het comité ook andere aanbiedingen. Zo stelde een bakkerij weer een hoeveelheid broden beschikbaar U merkt wel. dat mevrouw Mak niet t» optimistisch is, als zij zegt. dat de actie op gang komt. De medewerking, die het comité van de brandweer ondervindt, wordt zeei gewaardeerd. Zonder dat rode autootje zou het zeker niet zo ver gekomen zijn. Gistermorgen is de brandweer er uit eigen beweging od uitgegaan. Om op verschillende plaatsen bijten te hakken, waar dan voedsel voor de vogels wordt gestrooid. Na hun werk te hebben gedaan, zijn de mannen met een wetenschap rijker naar huis teruggekeerd: dat zónder deze, zich gelukkig wijd vertakkende hulp aan de vogelstand zeer ernstige schade wordt toegebracht. Het zou een on mogelijke opgave zjjn. het aantal dode vogels te tellen. Laten wjj met z'n allen deze catastrofe tegengaan! Maatschappij der Ned. Letterkunde Prof. Bèyen over Pompeii en de literatuur Voor de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde sprak gisteravond in De Doelen prof. dr. H. G. Beyen over „Pompeii en de literatuur". Spreker gaf een beschouwing van de reflexen van de klassieke letteren in de Pom- peiïsche kunst, zich ervan bewust zijnde dat zijn betoog geen afgesloten geheel vormde, daar de keuze van dit onderwerp een verre reis betekent door een gebied vol rijkdom, die met moeite wordt veroverd. Voorts sprak prof. Beyen over de wijze, waarop Pompeii in de achttiende eeuw door diverse auteurs is beschreven Men moet niet verwachten, dat bij de opgravingen onbekende literatuur voor de dag is gekomen, aldus spreker. Wat wél gevonden werd zijn graffiti en wand schilderingen. De mythen en sagen leef den onder de mensen en men meent frag menten in de wandschilderingen terug te vinden, echter dikwijls met aanmer kelijke verschillen in traditie. De afbeel dingen wijken af van de literatuur en dat maakt ieder vermoeden tot een hypo these. Aan de hand van enkele lichtbeel den bracht spreker interessante hypo thesen naar voren. De masker-stillevens, zowel de tragische als de komische, spelen hierbij eén voorname rol. Wat de graffiti betreft, moet men ook niet al te hoge verwachtingen koesteren. De tijd voor '80 na Christus levert in dit opzicht bijna niets op. Aan de invloed de scholen wees prof. Beyen het toe, dat daarna op wanden citaten van de meest geliefde dichters werden geschre- i, hoewel hier weer veel afwijkingen van de ons bekende tekst voorkomen, dikwijls met geestige variaties. Virgilius werd herhaaldelijk geciteerd en Ovidlus' populariteit v/as groot. Het is opvallend, dat de dramatische citaten uiterst gering zijn, in vergelijking met de reflexen van de dramatiek in de schilderkunst. Er is wel originele poëzie te vinden onder de graffiti. Spreker gaf een voorbeeld van een tekst bij antiek schilderij, dat echter verloren is gegaan, maar waardoor Rubens geïnspi reerd moet zijn geweest bij het schilderen van een van zijn werken. Na deze uiteenzetting over de literatuur in Pompeii volgde een korte beschouwing over Pompeii in de literatuur. Daar dit een uitgestrekt terrein bestrijkt, beperkte spreker zich tot het noemen van enige auteurs, die de stad herontdekten. Prof. Beyen besloot zijn betoog met de sug gestie voor het schrijven van een roman of novelle tegen de achtergrond van deze omgeving. Wereldgebedsdag: Eén kudde, één Herder Gisteravond zijn in de Zuiderkerk velen bijeengekomen om zich op deze eerste vrijdag in de lijdensweken in gedachten en gebed te verenigen met vele duizenden christenen over de gehele wereld. In het kader van de wereldgebedsdag werd een liturgie afgewerkt, die voor namelijk bestond uit zingen, het zeggen van Bijbelteksten, schuldbelijdenis, ge nadeverkondiging, dankzegging en voor bede. In de oproep tot gebed werd onder meer gezegd: Wij mensen behoren tot vele vol ken en rassen, maar toch tot één wereld. Wij spreken verschillende talen, maar bedoelen hetzelfde Wij bidden in vast vertrouwen en tot dezelfde Leidsman en Herder. Wij zullen van harte bidden met Christenen hier en overal ter wereld, dat de tijd spoedig kome, dat het zal worden, één kudde, één Herder. Ds. Kle-eimaker voor radio In de morgenwijding van de N.C.R.V. gaat maandag om half elf voor ds. N. Kleermaker van Leiden. Het onderwerp is: „Veel alles" motorrijwielbedrijf H. WALENKAMP ZN. turfmarkt 5 - tel. 20050 interessante kredietservice Stand arbeidsmarkt Aanbod gestegen van mannen en vrouwen Er ds sprake van een geringe toeneming 'an de arbeidsreserve. Op 4 februari was de stand 405, op 11 februari was dit aan gegroeid tot 435, namelijk 390 geheel werklozen en 45. op ohjecten voor aan vullende werken tewerkgestelden. De stij ging van het aanbod is voornamelijk wijten aan het aflopen van tijdelijke werkzaamheden, De voordelige verscnil- len met 1953, 1954 en 1955 bedragen peotievelijk 1855, 1315 en 465. De vraag bleef constant en beliep ruim 300, waar van 70 betrekking hadlën op jeugdigen. Dag aan dag openbaart zich bij de Jeug digen een zekere rusteloosheid. Men heeft meer nog voor de directe resultaten v; de arbeid, uitgedrukt in het loon, d: voor de mogelijkheden, die een beroep voor de toekomst biedt In de meest eenlopende beroepen bestaat ruime plaat singsmogelijkheid. Voor hen, die te kam pen hebben met aanpassingsmoeilijkheden, kan een gesprek met de jeugdbemiddelaar van groot nut zijn. Men kan iedere vrij dagavond van 7 tot 8 uur bij hem terecht. Het aantal als geheel werkloos Inge schreven vrouwen steeg van 70 tot 80 De vraag bleef constant op 300 staan er heeft voor 35 procent op jeugdigen, 15 ;n met 18 jaar, betrakking. Verkeersagent in de warmte Voor de verkeersagent bij de Gijselaarsbank is de koude een overwonnen vijand geworden, want de N.V. lemco heeft bij de verkeers regelaar gistermiddag een verwar mingslichaam op butagas aange bracht. De verwarmingsbron komt boven de agent uit, zodat deze geheel de warmte kan voelen. De politie heeft voor deze geste haar grote dank betuigd. Het beroep van verkeersagent is in deze tijd wel een van de moei lijkste. Een bakker en een melkhan delaar lopen en rijden nog, maar de agent, die de stoplichten bedient, staat stil. Overigens is het merkwaardig, dat in dit geval een particulier een over heidsdienaar moet helpen. Heeft er bij de gemeente dan niemand aan gedacht, dat de mensen, die in haar dienst staan en op allerminst benij denswaardige posten voor onze vei ligheid waken, op hun beurt recht hebben op bescherming? Tot die be scherming behoort ook de zorg voor een goede lichamelijke conditie voor zover wij daaraan kunnen bijdragen. Maar gélukkig dat anderen dat begrepen hebben. Als de man bij de Gijselaarsbank maar geholpen is. En dat is hij! Personalia belastingen Aan de ontvanger van 's rijks belas tingen, de heer J. Smit, werkzaam ter inspectie der belastingen te Leiden, twee de afdeling, is op zijn verzoek met in gang van 1 juni 1956 eervol ontslag uit de dienst verleend. Tussen de bladzijden De glorie van het leven In Trianon draait deze week een film, die zich grotendeels in ziekenzalen en operatiekamers afspeelt. Men ziet de jongeman Luke Marsh met de financiële hulp van het Zweedse meisje Christina van veelbelovend student een bekwaam arts worden. Uit dank voor haar gelde lijke steun trouwt Luke de verpleegster, die hij eenmaal arts geworden eigenlijk niet meer nodig heeft. Samen werken man en vrouw in een zieken huis in het dorpje Greenville en de ca mera geeft een aardig beeld van de drukke werkzaamheden van artsen en verpleegsters in het algemeen. Luke wil geen kinderen en ziet zijn vrouw slechts als de bekwame verpleeg ster. Als echtgenoot leeft hij langs haar heen en hij zoekt zijn heil bij een rijke, jonge weduwe. Wanneer Christina een baby verwacht probeert zij dit talloze malen aan haar man te vertellen, doch dokter Marsh heeft geen tijd voor haar. Het komt zelfs zover dat een collega arts hem over de toestand van zijn vrouw moet inlichten. De jonge dokter biedt dan zijn verontschuldigingen aan maar zijn vrouw wil deze niet aanvaar den en verwijt hem, dat hij haar slechts om het geld heeft getrouwd. Pas wanneer dokier Luke Marsh bij de hartoperatie van zijn vriend-collega een fout maakt, die diens dood veroorzaakt, keert hij radeloos tot zijn vrouw terug. Dan heeft hij als een gebroken man haar hulp nodig en zal alles weer goed ko- Regisseur Stanley Kramer heeft op vaak vernuftige wijze de kansen, die de verfilming" van Morton Thomsons ro man „Not as a stranger" hem bood tot het maken van interessante opnamen op chirurgisch gebied, met beide handen aangegrepen. Vooral in de scène van de mislukte hartoperatie wordt de spanning tot grote hoogte opgevoerd, terwijl men hoe vreemd het ook moge schijnen, van de eigenlijke ingreep heel weinig te zien krijgt. (Het stereotype verhaal van mannen het wit, die strijden om Simon de Waard voor K. en O. over Portugal Achter Spanje met zijn stoffige vlakten ligt een land met een weelderige plantengroei, Portugal, „de tuin van Europa". In de steden, maar ook langs de wegen en op de velden bloeien de bloemen, vooral geraniums, in hun bonte pracht. Over dit land sprak gisteravond Simon de Waard voor de leden van K. en O. in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Een prachtige film en artistieke dia's illustreerden het betoog van de heer De Waard, die twee maanden in Portugal heeft doorgebracht. de hoofdstad aan de Taag. De kleding in het _dagelijkae leven ia bestaat uit twee delen': de bovenstad, het oude centrum met de volksbuurten, en de benedenstad, waar de» luxe uit alle huizen straalt. Opvallend is het, aldus de heer De Waard, dat op straat weinig dames lopen. Het land is conservatief. Een meisje mag hier ook niet alleen met jongen uit. De loterij beheerst een van het leven van de inwoners van Lissabon. Elke vrijdag heeft er een trek king plaats; er is bijna niemand, die geen lot heeft. Het stadsbeeld verkrijgt een groot deel van z(jn levendigheid door de koopvrouwen, die hun waar, die zich meestal in een mand op het hoofd be vindt, luidkeels aanprijzen. Vooral de t de in Portugal goedkope komt veel voor, it stierengevecht heeft een heel ander .kter dan ln Spanje. De Portugees ls zachtmoediger van aard. De stier wordt dan ook niet gedood, maar na de beh'en- digheidsstrijd door acht clowneske figu- behulp van wat koeien in zijn hok teruggebracht. Toch ontbreekt de spanning niet. Vooral de kust had het hart van de heer De Waard gestolen en de prachtige kleurenopnamen maakten dit begrijpe lijk. Aan de zonnekust, „Costa da Sol", leven vele onttroonde vorsten, ln een be paalde periode zelfs 50. Veel gebouwen ijn gebouwd In de Emanuel-stijl, die ooral opvalt door een zekere overdaad. •rij somber: zwart. De mannen bedek ken hun. hoofd met een soort slaapmuts, waarin zelfs het scheergerei geborgen kan worden. Maar op grote feestdagen komen de mooie, kleurige costuums uit de kast. Een festijn voor het oog. Het belangrijkste van de tweede stad, Oporto, is de wijn. Deze wijn schijnt heerlijk te zijn, want één foto, gemaakt na het proeven van alle goede soorten van een firma, was niet helemaal scherp De derde stad die de heer De Waard had bezocht, heeft In de loop der tijden de naam „Hoofdstad der liefde" gekre gen. De 1500 studenten, die in- deze uni versiteitsstad wonen, zullen hier niet niet geheel vreemd aan zijn. Eéns per jaar zorgen zij door het verbranden van hun faculteitslinten in een nachtspiegel voor een gezellige ontspanning. De film na de pauze, „Impressies van Portugal", gaf nog een beeld van de visserij en het leven in een vissersdorp, de studenten feesten en de stierengevechten. TH. J. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103 a LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en incasso's Schop van „Pepernoot" TK DACHT AL, dat hij het was. -®- Toen hij opstond om een prop papier uit het raam te gooien het was in de trein wist ik het zeker. Het gebaar deed mijn ge dachten jaren terugspringen. Op school had ik naast hem gezeten. Als hij onder de cynische blikken van wiskundeleraar „Pikkie" ik weet werkelijk niet meer wat des mans naam was op het bord een opgave moest uitwerken, bracht hij met een eigenaardige beweging het krijtje omhoog. Het deed me altijd aan een meisje met vlechten uit de middelste rij denken. Als we hem wilden pesten om even in de schooltaal te schrij ven noemden we hem „Okki de Pepernoot". Hoe die naam in zwang was geraakt, wist niemand. Misschien omdat hij een paar ogen als pepernoten had. Of om zijn neus. Hij had een neus met een knobbel. Had je die knobbel met boter besmeerd en er daarna kaneel op gedaan, dan zou hij voor een pepernoot hebben kunnen doorgaan. Hij gaf me altijd een schop, als ik „Pepernoot" zei. En dat zei ik vaak, want hij was beter in wis kunde. Dat heeft ogenschijnlijk weinig met elkaar te maken. Maar als „Pikkie hem na een beste beurt weer naar zijn plaats liet gaan en dan „goed" zei, en mij na een slechte beurt terugstuurde met de van rassenvooroordelen getuigende opmerking „kaffer", dan zei ik zonder mijn lippen te bewegen bij m'n aankomst in de bank lelijke pepernoot". En dan kreeg ik onder de bank een srhon Gisteren zag ik hem weer. In de trein van Den Haag naar Leiden. Zo te zien had hij zijn wiskunde knobbel uitgebuit. Zijn costuum was niet in de confectiefabriek van de lopende band gekomen. En ik dacht voor een polshorloge als hij droeg minstens een halve maand te moeten werken. Ik schatte hem op een hoge verzeke ringsman. Hij bleek directeur van een provinciaal bankfiliaal te zijn. Eigenlijk voelde ik me niet hele maal op m'n gemak in zijn buurt. Hij was me wat te duur. Daarom zei ik, vlak voor de trein op het Leidse station stilstond, zachtjes „Pepernoot". Hij lachte en gaf me een schop. Hij wist het nog. Liegenier. Koeien scheren "DOER A. UITTENBOGAARD van de Lage Morswcg heeft, zoals iedere goede boer, graag dat z'n beesten netjes voor de dag kunnen komen. Als de koeien op stal staan, worden de achterpoten en de „biefstukken" keu rig geschoren, zodat er geen vuil meer in de haren kan klonteren. Vroeger, als we als kind ln een koeienstal kwamen, vonden we het al tijd een vies gezicht, die beschilderde achterwerken. Maar sinds men die delen scheert, geeft een koestal beslist een opgeruimd aanzien. De koeien eens per winter geheel kaal scheren, is zeer aan te bevelen, met name tegen het ongedierte, zo denkt de boer van De Slaagh er over. Tegen het voorjaar, als de dieren weer naar buiten gaan, hebben ze dan weer een dik behaarde huid. Dooi van ondier af Een TYPISCH verschijnsel 'heeft zich de laatste dagen in de Leidse binnenstad voorgedaan. De thermo meter wees maar steeds lagere tempe raturen aanen toch gingen ver schillende grachten al vast aan de dooi beginnen. Een bepaalde gracht, die 's morgens bij wijze van spreken nog stijf van de koude lag, rimpelde 's middags zacht onder de winterzon. Dampend van genoegen, om zo te zeggen. Natuurlijk heeft de zón dat ver schijnsel niet bewerkt. Het zijn fa brieken in de binnenstad geweest, die voor deze ontdooiing zorgden. Die fa brieken zetten namelijk een grote hoe veelheid warm water af, dat door het produktieproces was vrijgekomen. En de fabrieken moeten immers draaien, in deze tijd van hoogconjunctuur? Nu mag men uiteraard niet verge ten, dat het water in deze dagen van intense kou spoedig „dampt van de warmte". Zo erg warm behoeft dat water daarvoor niet te zijn. Onze neu zen dampen ook wel eens, en toch Scheren of knippen? hangt er soms een druppel aan van de kou, neem ons niet kwalijk. Deze „dooi" in de Leidse grachten heeft de politie nog even arbeid be zorgd: zo werden de schaatsers op de Nieuwe Rijn gewaarschuwd, dat de sterkte van het ijs met het uur achter uit ging. Bij die dooi van onder af is het nu eenmaal zó. dat er spoedig van levensgevaar kan worden gesproken. Toch heeft de politie heel wat moeite gehad, sommigen daarvan te over tuigen. Scheuren dichten QCHEUREN, als schichten door de Zoeterwoudse-sinffelbanen ge schoten onder het gewicht van slier ten rijders, kunnen hen. die aan de zwier zijn, veel narigheid bezorgen. Er is geen ijs of het kost mensenvlees, zegt men wel. De afdeling bestratin- gen van de dienst van gemeentewer ken heeft echter een ruime opvatting van haar taak en neemt openbaar ijs- dek zowel als openbaar wegdek onder haar hoede. Elke avond laat komen mensen van bestratingen de baan op. nadat de laatste schimmen van de schaatsenrij derkrassend langs zpn geschoten. Met de bezem voor het uitvegen, benzine voor het branden en de gie ter voor het besproeien van de scheu ren tijgen H. Zwart, A. Spek, J. Dij ken, Bert van Lingen en Chris War mond aan het werk. Van uit de war me beslotenheid van hun huiskamers, kunnen de Singelbewoners ln de late avond tongen van vuur door de vuil grijze donkerte van de banen -ien lekken. Het vuur doet de scheuren vol water lopen. Dat water is spoedig weer (js, en wég zijn de scheuren. Blauwe en gele vlammen flakke ren spookachtig tussen de schaduwen van dik geklede mannen, die met een lantaarn van scheur naar scheur trekken, tot na het middernachtelijk uur. Men waant kabouters bezig op de baan. Kabouters, die het de schaatsamateurs gemakkelijk maken en daarom dank verdienen. Jan van der Hoorn HET WAS een aardig tafereel, dat zich op het Alphense station af speelde, toen de 24 Jaar oude Jan van der Hoorn uit Ter Aar van de Elf stedentocht terug kwam. Hü werd er begroet door z(jn ouders, zijn zuster Gré, die als liefhebster van de kunst van schoonrUdcn met haar zusje Ria ln de Ter Aarse dreven al evenmin onbekend Is. en vooral niet te ver geten de verloofde van Jan, Rie Jan maakt zich er niet druk over, dat h\j geen officiële erkenning van zijn prestatie mee naar huis bracht. „WH hebben de tocht uitgereden en voor mij was het de eerste keer: dat voldoet mjj al en nu kan ik al zeggen, dat ik aan de volgende tocht ook hoop mee te doen". Als vUftienjarige jongen nam hij deel aan de mercntocht. Als de koude cultuur in de tuinderij wegens de vorst stil ligt, hebben de jonge tuinders alle tjjd om zich aan dc schaatssport te wijden en zich voor te bereiden op wedstrijden. Naast de v. d. Hoorns hebben in Ter Aar ook de Vcrmeulcns naam gemaakt op schaatsgebied. ZU legden in dit dorp eigenlijk de grond slag voor de wedstrijden. Jan heeft bij mevrouw Joimers in Leeuwarden een prima verzorging ge noten. Dat hü geen prijs heeft behaald, vindt Jan van der Hoorn niet erg, maar hij had liever gezien, dat de groep er op attent was gemaakt, dat een tegelijk binnenkomen reglementair niet is toegestaan. In Dokkuni hadden zij hun plan kenbaar gemaakt aan de regellngscommissie. die hierop geen commentaar heeft laten horen. Elektrisch haar WE HOREN ZOVEEL over IJselijke gevolgen van de ijzige koude, dat een klein uitvloeisel van de barre om standigheden wellicht een verwarmen de lacht kan opwekken. Het geschied de in een kapsalon. In de stoel had een meisje van een jaar of tien plaats ge nomen. Het kind was door de natuur uitgerust met een haardos, die met recht de benaming „steil" kon voeren. Er was niet één enkel klein natuurlijk krulletje op overgeschoten, vandaar dat zij bij vorige gelegenheden was toegerust met een zogenaamd „pony kopje", rechttoe-rechtaan afgesneden haar. Welnu, dezelfde procedure zou nu wederom worden gevolgd, Vrolijk flui tend om dit gemakkelijke karweitje pakte de kapper schaar en kam en bracht beide in zijn vak onmisbare in strumenten bij het hoofd van het kind om aan zijn taak te beginnen. Maar het zoet gefluit stokte hem bij deze handeling in de keel. Met starre ogen keek hij naar zijn kam en naar het haar van het meisje, dat steil omhoog er tegenaan bleef kleven. De kapper bewoog, onder het belangstellend oog van al de wachtende klanten, de kam wat verder van het ponyhoofd. De tus senruimte tussen kam en haar werd steeds groter en een angstig lange tijd bleef het haar récht omhoog staan. Toen zakte het eindelijk met een zachte boog amechtig neer op het meisjeshoofd. Nog enkele keren probeerde de kap per althans een begin te maken met de knipperlj, maar het haar volgde zo nauwkeurig de bewegingen van de kam. dat er eenvoudig geen beginnen aan was. De oplossing was even reso luut als doeltreffend. Een halve fles brillantine werd over het ponykopje uitgestort en toen ging het wèl. De kou had het haar zo elektrisch eel^en. dat alleen een plak- en lijm- middel uitkomst kon brengen! Trilby Men kan de auteur George du Maurier niet verwijten, dat hij bij het kiezen zijn stof moderne wegen heeft be wandeld. In zijn roman Svengali tekent hij de macht, die een griezelige, in Parijs rondzwervende straatmuzikant, uitoefent ihildersmodel uit een achter buurt. Dit weliswaar zeer schoon ge vormd wezentje kan in genen dele bo gen op een stem, die het uitgaand pu bliek in verrukking brengt. In feite kent het meisje Trilby slechts één enkel volks liedje, dat zij dan nog op zo weinig kunstzinnige wijze in beperkte kring ten gehore brengt, dat alleen degenen die haar na staan er enige waardering voor kunnen opbrengen. Maar Svengali weet daar wel raad mee. Met aanwending van ijn hypnotische gaven voert hij haar tot de top van de roem. Als een gevierd concertzangeres trekt zij aan zijn zijde door de wereld. Maar het andere roman tische motief moet dan nodig worden uitgespeeld. De eenvoudige Engelse kunstschilder, op zoek naar haar deer lijk gewond door steigerende paarden- i-koets, komt haar te hulp als Svengali sterft aan zijn hartkwaal, juist als hij Trilby zal laten optreden in Co- vent Garden. De bekwame regisseur Noel Langley heeft er dan nog wel een film van we- te maken, die boeiende momenten hebben gekend als het gegeven niet doorzichtig voos was geweest. Hilde- garde Neff en Donald Wolfit proberen des regisseurs intenties met de hele inzet hun artistiek kunnen te volgen, r het resultaat heeft ons niet kun- bevredigen. De romantische effecten zijn met zo'n grote schilderskwast aan gebracht dat de ontroering achterwege blijft. Dat is wel jammer van zoveel verspild talent. Trilby draait deze week i Casino. (Hypnotiseur voert volksmeisje naar de jem, maar strandt op een hartkwaal). Tweemaal begeerd Als men bij de Franse romanschrijver Guy de Maupassant speurt naar een filmgegeven, behoeft men werkelijk niet lang te zoeken. Zijn onpersoonlijk natu ralisme zal heel veel filmproducers aan trekken, filmproducers die zo graag de naakte waarheid willen brengen. Eerlijk gezegd geloven we niet in het idealisme van dergelijke lieden, als zouden zij de mensheid door die „naakte waarheid" willen confronteren met wat er op de wereld leeft en er misschien ook nog willen waarschuwen. De open hartigheid van Guy de Maupassant en die van de filmproducers is meer een speculeren op de menselijke zwakheid de menselijke nieuwsgierigheid. En daarbij: wat zij voor waarheid willen laten doorgaan is nog niet altijd de waar heid. Ook niet de film „Tweemaal be geerd" in Luxor, waarin het leven be schreven wordt van een boerenmeisje, dat een kind krijgt van een boerenknecht, door hem echter wordt verlaten en dan het kind bij haar moeder moet laten om zelf geld te kunnen verdienen. De boer, bij wie zij in dienst is, werd weduwnaar en trouwt later met haar, zonder van het kind af te weten. Eindelijk komt het toch goed. Het is in feite een heel simpel ver haal van ongebolsterde boeren, die zich, net als de dieren, door elementaire harts tochten laten leiden. Ruth Niehaus als het boerenmeisje Rosalie en Viktor Staal als de boer Jacob geven uitzonderlijk sterk spel te zien en de camera heeft heel knap werk geleverd, vooral door suggestieve close-ups. Het woord „eer lijkheid" zouden we echter bij deze film niet willen gebruiken, omdat alles veel te veel op dat ene sexuele element in het leven van deze boeren is toegespitst, hetgeen nog wordt onderstreept door iverigens zuivere voorvallen in planten- :n dierenwereld. Dat moet dan symbo liek heten. de The Kentuckian De bezoekers van het Rextheater die gewoonlijk verwachten het wekelijkse i van revolverhelden, rondfluitende kogels en slechtgeklede dames met als toetje het „weke" happy-end te zien« komen ditmaal ietwat „bedrogen" uit. The Kentuckian, met in de hoofdrol de grijn zende Burt Lancaster, heeft tussen da kogels door, voor de verandering een bloederig zwepengevecht. Wakefield is met zijn zoontje op doorreis naar Texas. ïn dorpje dat uitsluitend uit gemene kerels lijkt te bestaan, verlost onze held lieftallige jongedame uit de handen de boeven. Het drietal komt na veel omzwervingen door een duister bos in een ander dorpje aan, waar behalve een broer van Wakefield en een schooljuf frouw ook allemaal boeven blijken te wonen. Die broer doet aardige zaken en hij probeert de woudloper Wakefield om te toveren in een zakenman. Dat dit niet meevalt, is te begrijpen. Met behulp van de schone schooljuffrouw lijkt het ten slotte toch te lukken. Doch men had buiten de „waard" gerekend. Deze mijn heer regeert het dorp met een enorme zweep. Dat hij dit wapen behoorlijk weet te hanteren, ondervindt Wakefield aan den lijve. Maar, zoals altijd, het recht zegeviert. Ook de aartsvijanden van Wakefield, de gebroeders Fromes, leggen het loodje. De schooljuffrouw blijkt Wake field te zijn vergeten en met de schone woudloopster vangt het drietal de reis (Een weinig op„zuiepend" verhaal over een man, die naar Texas reist met zijn zoontje.) De vrouw die haar man verkocht „Dat Is Parijs. Dat is Montmartre". Al dus wordt de film „De vrouw die haar man verkocht" aangekondigd. Op het CinemaScopedoek van Lido speelt zich deze weck de geschiedenis van Fernande af, een vrouw van lichte zeden uit de bekende wijk van de Franse hoofdstad. De film is gebaseerd op een roman, waar mee Philipe Carcot de Prix Concourt in de wacht heeft gesleept. Die roman poogt een tijdbeeld te geven uit de twintiger jaren, maar voor het gemak heeft men de film maar in het heden getransponeerd. Waarschuwend wordt eraan toegevoegd, dat de toestanden sinds de twintiger jaren aanzienlijk zijn verbeterd. Waarop dat slaat is bij het zien van deze rolprent niet duidelijk geworden. Men kan zijn lachen nauwelijks bedwingen bij het zien van deze hysterische, dwaze en verdorven geschiedenis van Fernande. die het met vele mannen houdt, klaarblijkelijk omdat zij zo graag met een pseudo-echtgenoot de vrije natuur opzoekt. Men kan ook huilen om de smaak van het bioscoop publiek. dat op deze „onthullingen" af komt als vliegen op een strooppot. Deze vrouw heeft niemand iets goeds te bieden, en de bedoelingen van de filmproducers kan men wel raden. Het is doodgewoon een nare. ongezonde film geworden. (Natuurminnende veile vrouw Is oor zaak van moord.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3