Nieuw schooltype met veel zon en goede ventilatie Ook in het salarisbeleid faalde de onderwijspolitiek 2 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 V routvenwereldgebedsdag Wij hebben allen dezelfde Leidsman en Herder (Van een i verslaggeefsters) IJ BEHOREN lot vele volken en rassen, maar toch tot één wereld. Wij spreken verschillende talen, maar bedoelen hetzelfde. Wij bidden in vast vertrouwen, en tot dezelfde Leidsman en Herder." Zo hebben wij het gisteravond allen weer verstaan aan het begin van de bijeenkomst die gehouden werd voor de Vrouwenwereldgebedsdag. Welke kerk het geweest moge zijn, deed er niet toe, waar die kerk stond, nog minder want het was overal in steden en dorpen en in de hele wereld. Wij hadden ook in Zuid-Amerika kun nen zijn of in Engeland of Canada of in Drenthe. Het deed er niet toe. Wu waren als vrouwen, als kinderen van één Vader samen gekomen om de no den van deze wereld aan Hem voor te leggen, om Hem onze schuld te belijden, om Hem om ontferming te smeken en om getroost en gesterkt in Hem weer huiswaarts te keren. Eén kudde, één Herder. Het zijn woorden uit Johannes 10. vers 16. Door die tekst werd dat kleine groepje Christen Indianenvrouwen geïnspireerd. toen haar gevraagd werd voor dit jaar de liturgie samen te stellen. Die vrouwen, daar in Ame rika, levend deels nog als nomaden, haar taal is vreemd in onze oren, maar zinvol en bloemrijk voor wie de moeite neemt die taal te verstaan. Zij spreken van de hemel als van de Grote Tent, zij noemen Jezus de Grote Broeder, middelaar tussen God en de mensen. Zij zijn primitief, maar zij zijn tevens rijk in hun kinderlijk en groot geloof. Iets van die rijkdom hebben zij on, gisteravond meegegeven, maar niet al leen ons. ook die velen die in andere kerken samen kwamen, op andere misschien volgens onze tijdsbepaling, maar toch allemaal op dezelfde dag, de eerste Vrijdag van de Lijdensweken. Over de hele aarde zijn gisteren, alle vierentwintig uur lang, gebeden gezegd en zijn gezangen gezongen, door vrou wen van verschillende volkeren, ras en geloof, uit 134 verschillende landen. De Vrouwenwereldgebedsdag hier misscien een eenvoudige samenkomst van maar enkelingen, daar een volle kerk maar toch: een manifestatie van eenheid, van diep religieus besef. in van liefde tot God. Boek VAN DE DAG •,J?°ElUa v. Ditmar, Den Haag. ïijgh DE Eerste Wereldoorlog heeft ook Rusland vele mensenlevens gekost. Nadat eerst strijd was gevoerd met Duitsland en Oostenrijk, brak in 1917 de revolutie uit. Bloedige gevechten tussen de Bolsjewieken en de keizerlijke troe pen waren hiervan het gevolg. Elisabeth Augustin vertelt over de onrustige tijd en zij doet dat in haar eigen stijl: kort en bondig. Hoewel soms wel ietwat te ruw, weet zij toch uitstekend de toestan den tijdens deze revolutie op het platte land van Wolhynië (Oekraïne) weer te geven. Het boekje, waarvan thans de tweede druk is verschenen, telt 130 blz. en is een deel van de Nimiher Dralend- reeks. Boodschap van Am. kerken over de rassen De Nationale Raad van Christelijke Kerken in de Verenigde Staten heeft in een boodschap over het rassenvraag stuk gezegd, dat in de ogen van vele kerkgangers in de Ver. Staten „God blanke en Amerikaanse afgod is", ge vormd naar hun eigen beeld. In de boodschap worden de Christe nen opgeroepen om schuld te belijden r „hun zondige en onredelijke daden houdingen" en worden vele Ameri kaanse Christenen vergeleken met de oude Grieken, die deden alsof de god heid een Athener was. „WU hebben niet het recht en geen reden om trots te zijn op onze huids kleur, of die nu blank, geel, zwart of rood is, of op de zuiverheid bloed." De boodschap maant iedere Christen aan zich af te vragen „Staat onze kerk deur werkelijk open voor alle mensen voor wie Christus gestorven stappen moeten wjj nemen boetvaardigheid te tonen voor ue Zoff- den van onze kerk met betrekking tot de verhouding der rassen? Is onze kerkelijke gemeente de gemeenschap Advertentie Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: Te Oberhausen (Evang. kerk i Rijnland, 3e pred.pl.) L. M. J. S. Herf- kens te Opende; te Wons (toez.) kand. T. Feenstra te Groningen. Aangenomen: benoeming tot vikaris te Amstelveen, P. B. W. Polvliet, kand. te 's-Gravenhage; naar Spanbroek C. F. J. Antonides. kand. te Amsterdam, die be dankte voor de benoeming tot vikaris te Creil (N.O.P.) Togelaten tot de evangelisatiebediening: van Bruggen, Joh. de Bekastraat 2? Utrecht; A. Ie Coq, Eikbosserweg 9, Hil versum; W. I. Doude van Troostwijk, Titiaanstraat 22 Amsterdam; R. Heusink- veld, Voorlandseweg 13, Apeldoorn; Joh. van Woerden. Heereveenseweg 103 Ak- krum: R. H. Wissink. Molukkenstraat 84, Enschede. Beroepbaar: A. M. Arntzenius, Sta dionkade 97 II, Amsterdam-Z.G. H Duyvendak. Oudwykerlaan 31, Utrecht- GEREF. KERKEN Tweetal: te Scheveningen, W. Baas Urk en G. N. Lammens te Rotterdam- Kralingen. Aangenomen: naar Stanguard, Niagara Falls (Ontario), H. Numan te Wyoming (Canada), voorheen te Hattum; naar Fijnaart G. van Halsum, kand. te Hil versum. die bedankte voor Hasselt, Min- nertsga en Nieuwwolda. BAPTISTEN GEMEENTEN Advertentie HAMEAGELE! maakt ruwe handen In één nacht gaaf an zacht Gij geeft tienden Christenen zijn het geven ge wend. Zo gewend dat we er wel eens mee spotten En dat laatste is wellicht evenmin misplaatst als het eerste goed is. Want we weten het allemaal: niet de gave is belangrijk maar de gezindheid waarmee we ge ven. De Fari zeeën gaven tien den (en aan het weggeven van een tiende deel van ons inko men zijn wij lang niet toe!) en toch breekt Jezus fel de staf over hen (Lucas 11). Omdat,-zij voorbijgin gen aan het oordeel en de liefde Gods". Gods oordeel: we zijn slechts rentmeesters over ons bezit en net als ieder mens zullen we vroeger of later aan God reken schap moeten afleggen van onze handelingen met dat bezit. En Gods liefde: wie .geeft „omdat het nu eenmaal zo hoort" of „om dat hij er niet onder uit kan", die verschilt in niets van de Fa rizeeën. God heeft Zijn Zoon ge geven voor onze zonden. Voor die van u en van mij. En nu is de daad van dankbaarheid aan ons. Uit die gezindheid geven: dat is geven. Van 3 t.m. 6 april wordt de jaarlijkse studieconferentie van de Bond van Vrouwelijke Werkrachten in dienst der Geref. Kerken gehouden In de Ernst Sillemhoevë, Lage Vuurse, o.l.v. de presidente mej. E. G. van Egmond. Prof. dr. R. van Dijk en prof. dr. G. Brillen- burg Wurth spreken over: De kerk in een veranderde samenleving, resp. c het sociologisch en het theologisch peet. De tweede dag is gewijd „groupwork" o.l.v. \V. F. L. v. d. Ven, waarna ds. S. J. Popma spreekt over „Moderne literatuur". Voor de derde dag vermeldt het programma huishou- delijke zaken, sectielezingen, volksdan- Gronings experiment in de Maasstad Afdeling scholen in Bouwcentrum door dr. J. H. Wesselings geopend MET EEN GRONINGS EXPERIMENT op het gebied van «cholenbouw start in het Bouwcentrum te Rotterdam een nieuwe afdeling, die gistermiddag door de secretaris-generaal van het ministerie van o., k. en dr. J. H. Wesselings is geopend. Deze afdeling is bedoeld als een infor matiecentrum voor allen, die bij scholenbouw geïnteresseerd zijn. In de eerste plaats dus de mensen van het onderwijs en zij, die betrokken zijn bij de bouw, architecten en aannemers. De grote belangstelling bij de opening duidt wel aan, dat aan een dergelijk centrum behoefte bestaat. Wie over het Weena wandelt kan er van buiten al iets van zien: een practisch ingericht schoollokaal met een werkhoek, een kleine bal met toiletten en een eigen toegang met (ook voor de leerlingen van de lagere school) afzonderlijke tafeltjes en stoelen, met groene, en blauwe borden. (Va schoolnieuwsredacteur) Hoofdarchitect J. H. M. Wilhelm van de Dienst der Stadsuitbreiding te Gro ningen. gaf een toelichting op het wel geslaagde resultaat gemeentelijke de studie voor de bouw scholen, waarin artsen, ingenieurs, architecten en onderwijs krachten zitting hadden. Zo kwam men .Dt een proef met een scholentype. waarbij de traditionele lange gang werd prijs gegeven, om ruimte te krijgen voor een groter leslokaal (ca. 70 m2). Daarbij draaide men elk lokaal met het gang gedeelte 90 graden, zodat er een school ontstond, waarbij tussen elk lokaal een ganggedeelte als tussenlid is geprojecteerd. Zodoende kreeg men ruimte voor een ge zellig werkhoekje. Het tussenlid dient tevens als geluidsbuffer. In de school der gang vormt elke klasse dus ■gemeenschap met een „eigen huis", dat Advertentie deren in het Koninkrijk voorsmaak al Gods kin van Christus?" BU HOEST EN KEELPIJN PASTILLES VA LD A ONTSMEMEND-VERIACHTEND Evenmin als hier te lande is de animo van Amerikaanse geestelijken om veldprediker te worden groot. Sinds enige jaren zijn er 800 vakatu- res. Dit wordt geweten aan de „an ti-militaristische komplexen", die men aantreft op de theologische semina ries. Het gevolg is echter, dat de zielszorgers geen weet hebben val ervaringen van jonge mannen en moeilijk solidair kunnen zijn met hun latere gemeenteleden. MELODIE en WOORD der Ethergolven O.K. en W. in de branding (II) (Van een medewerker) JJeHALVE DE in het voorgaandeartikel genoemde symptomen van het weinig krachtige beleid van het ministerie van onderwijs, kunsten De gedachte leeft: „Vriezen wij dood, dan vriezen wij dood moet zijn van een gans eigen aard en van grote ge stalten, los van ambtelijke inmenging, indien deze het karakter' krijgt van bedil- lerij en remming. ZONDAG 19 FEBRUARI urn I 402 m. VARA: 8.00 Nws: 8.18 neder dienende; 9.45 Geestelijk le is VPKO: 10.00 Geef het door". 10 05 Voor de jeugd. IKOR: 12.30 Sport; 12 35 Even afr 12.45 Orgelspel; 13.00 Nws; gram; 13.10 V d militairen; sprekine; 14 20 Koorzang; tochten van Odysseus, hoorsp ork en solist; 16.00 Mil kaf revue. VPRO: 17.00 Gesprek! 13.05 Meded of el; 16.30 Sport- nmz: 1 sie; 19.30 Cab« rs; 20.05 hoors ■•causerie; 21.45 Amus muz; 22 00 z: 22.20 Act; 22.30 Gram; 23 00 23.15 Act of gram; 23.25—24.00 NCRV: 8.00 Nws e IKOR: 8.30 Vroej weerber; 8.15 Orgelc dienst. KRO: 9.30 Nw< Hoogmis; 11.30 Gif Gram: 14 00 V d kind; 14 30 Rac urm ork en «ollst; 15.20 Bra' 15 50 Lichte - 16.15 Sport; 16.30 17.00 Chr Geref kerkd; 18.30 kerken: 19.15 19,10 Nws uit de 19.30 Het Evange- X. KRO: 19.45 Nws; ursuitz; 20.20 Act; 20.35 De ge- 20.40 Lichte muz; 21.05 De ver- rsp: 22 00 Promenade ork en so- •ondgebed en lit kal: 23.00 Nws; loofden. 11ste; 22 23 '.5—24 .00 Gra: MAANDAG 20 FEBRUARI Hilversum I 402 m. AVRO: 7.00 N Gym; 7.20 Gram; 8.00 Nws; 8.15 Gr V'd vrouw; 9.15 Grar" Morgenwijding; 10.00 dio: 12.00 Orgel - leded; 12.35 V Gram: 13.00 Nws; 13.1o Meaerr '.3.20 Promenade ork; 13.55 Koe Sopr en piano: 14.30 Het moeilijke 1 14.50 Amus muz; 15.20 Herseng '.5 40 Gram; 16.45 Het spectrum: 1' 17.30 V d padvinders: 17.50 Mill Nws; 18.15 Orgelsp; 18.30 Zigeuner Muz caus: 19.15 Planotrio: 19.45 ultz: Landbouv In ons land; 2 22.45 Klavecim i; 11.15 Schoolri 12.30 Land- ei platteland: 12.45 8.15 >ortuitsl: 8.25 Gra d huisvr; 9.30 Idem; 9.35 Mastklimmer: 10.05 Gram: 10.30 Mor gendienst: 11.00 Gram: 11.20 Lichte mez; 12 25 Voor boer en tuinder: 12.30 Land- en tuinb meded; 12 33 Gram: 12.53 Gram of act: 13 00 Nws: 13,15 Amus muz: 13.40 Gram: 14.05 Schoolradio: 14.30 Gram; 14.45 V d vrouw; 15 15 Amus. muz: 15.45 Gram: 18.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Barok-ens: 17.00 V d kleuters: 17.15 V d jeugd: 17 30 Gram; 17 40 Beursber; 17.45 Regeringsuitz: De BB. de vinger gelegd bij een - and,er, in die richting wij- J zend, systeem n.l. de uni- versitaire studie voor de vol- wetenschappen willen van het u:i:o:, t.a.v. het Lo. van lagere scholen (mits in ledig bevoegde onderwijzer. - -- na bijna twee jaar onder- het bezit van twee bijakten) Het ministerieel voorstel handelen, maar stelt de eis naar de ulo. Zo wordt het terzake behelst alleen de dat eerst omtrent die on- l.o. dat reeds zwak op zijn toegang tot de faculteit der derlinge verhouding klaar- benen staat, nu ook nog psychologie en pedagogiek, heid moet komen. Waarom onthoofd! De konsekwenties 0°k dit voorstel werkt er pas na zo lange tijd die eis? dezer wel zeer ongelukki- toe mee. dat in de onder- t.r De zeer lange duur der on- ge politiek komen volledig wijswereld steeds minder j derhandelingen met dit voor rekening van deze ml- vertrouwen komt m minis- handigheden en gedreven resultaat heeft de on- nister. Wij kunnen ze op tenele woorden. Wanneer door de nood bij het u.l.o. rust ten top gevoerd en bo- dit moment in al haar ge- we letten op de vrije toe- zal de rcserine de ulo.- vendien de onderlinge ver- vaarlijke facetten niet over- gang, welkie de bezitters zaï ae regering ae u.i.o. houdingen tussen de ver. zlen! van het H.B.S.-A. diploma onderwijzer met hoofd- schillende groepen in ern- genieten. is deze_toezegging de vinger leggen bij de salarispolitiek t.o. de leerkrachten bij l.o. e U.I.O. Onder de druk der c dit alles onbegrijpelijk. Het gaat de hier om de verhoging van het het aanzien van het ambt i de van onderwijzer, mbte- Een onderwijzer, die de 'H 4 h 2 3 8 A i Orgeleonc: 19.30 9oei; 20,00 Radio 20 45 De Hacedo 72 00 Muzikale cai 5 Weerber; 14 00 1 weerber; 19.10 19.45 Beiaard- Lichte muz; 21.40 Gram: ratlc, 22.30 Vo- 4.10 Gram; 14.40 orogr; 22.00 Nws; 24.00 Nw reland, 1.13 Koe Lleht Proerair Dale's Dagb; 12.11 12.00 Mi 12.30 Dansmuz: 13 15 Mil ork: 13.45 Ork '.4.45 V d kind; 15.00 V d vrouw; 16.00 Ork conc; 16 45 Lichte muz; 17.15 Mrs Dale's Dag boek: 17.30 Hoorsp: 19.00 Gram; 19.30 Gevar 19 45 Hoorsp: 20.00 Nws; 20.25 Sport; PUZZEL 344 Horizontaal: 1 Eenjarig kalf, 2 wis selborgtocht, afkeuren, 3 plant, ver voermiddel. 4 dichterlijk, dood gaan, rivier in Wales, 5 wandeldreef, zang- noot, 6 vloeistof, wilde hond, 7 inte rest, wild zwijn, 8 baard, paonekoek van eieren, 9 tanig, gewaad. Vertikaal: 1 Clown, 2 bakinrichting, drank, dierenroep. 3 huisdier, voorma lige Peruaan. 4 afk klas, de eerste vrouw, gymnasiumstad in Engeiana, o narigheid, afk. soort school. 6 wan dellaan. bepaalde voedingswijze, 7 pers. voornaamwoord, gemeente in Noordbrabant, insekt, 8 plant, kleur. 9 Z.-Afr. dier. slagader. OPLOSSING PUZZEL 343 Horizontaal: 2 Vink, 4 wit, 5 opstand. 7 kalf, 8 snip, 11 vanille. 13 ets, 14 spek. 22.00 23.00 Nws: 23.15 Gevar 24.00 Voordr; 0.15 Dans- 15.30 Omr ork; 1 ken: 17.00 Nws: 1' se muz; 18.00 Fr 18.25 Caus; 18 30 12.00 Amus m idb; 12 42 Gra 0 Schoolradio 5.00 Koersen; 21.00 Kunstkaleido: 13 Lichte muz: 22.C 22 55—23.00 Nws. 15.00 Ork c 15 30 Gra 22.15 PL 13.15 ï«.WrLi*chte 17.00 Nws: 17.15 Gevar. muz: 17.30 Karn» muziek: 17.50 Gram: 19.30 Nws: 20.00 Hoorsp: 20.35 Muzikale raadsels; 21.05 Ork conc; 22.00 Nws: 22 15 Litterair rendez-vous; 22.55 BBC Ultz. voor Nederland. 8.00—8 15 les voor beginnelingen, een uitspraak'e Nws. Londei beginnelinge! 17.4518 1! Radiodagboek. Eng. les voo les 107. deel 5. (Op 224 en 5' 4 „„„„„j solidariteitsgevoel veer .U,- per maand in vernjetigd. Is dit georgani- onderwaardering zijn salaris verhogen. seerd overleg naast georga- onderwijzersamb T i,„, niseerd werkelijk overleg maatschappij en l.a.v. liet l.o. zal eerst geweest?" lijke kringen. De minister, faculteit der politieke een onderzoek ingesteld De heer van Sleen zei het mede sprekend namens de ciale wetenschappen wil be- worden of er een iuiste aldus: -Heeft de minister regering, blijft in gebreke zoeken of die der economie, woraen oi er een juiste zich zQ wei_ Zljn woordeni dle het tegen- zal dus eerst psychologie verhouding bestaat tussen nig jn dit vraagstuk inge- deel inhouden, effektief te moeten studeren. Immers, de salarissen van de on- werkt, dat het georganiseerd maken. heeft hij deze studie vol- i i ovt overleg plotseling moet Het is dan ook zeer be- bracht, dan kan geen enke- derwijzers dij net l.o. en worden opgehouden door het grijpelijk, dat een der Ka- lè andere faculteit hem die van andere leerkrach- inschakelen van een super- merafgevaardigden. de on- meer weren! ten en overheicLfunctio- commissie, die voorlichting derwijspolitiek karaktense- overneia. iunciio mQet geven eerst nu ter_ rendi u,tnep (zij het tot on- nanssen. wijl het overleg zogenaamd genoegen van de minister): Dit onderzoek zal wor- al twee jaar aan de gang is? ..Vriezen wi) dood. dan «rit- i ij j ii Door dit volkomen uit- zen wij dood! den ingesteld door enkele eenrukken der verhoudingen Zonder deze woorden voor ambtelijke deskundigen, zal het er voor het l.o. nog onze rekening te nemen, bedenkelijker gaan uitzien, komt het ons toch wel voor, De heer Peters en ook Wat is nl. het geval? dat deze woorden weerge- de andere afgevaardigdenven de gedachte, die i dit land niet op de goede weg. Dat hebben de laatste weken duidelijk aan getoond. Wij zuilen als regering en andere koers moe- in varen, anders zal het :hip op de klippen op de zeer bedenkelijke zijde J- hoofd ener lagere school wordt hoog tijd. dat de wis- lek slaan met alle nare ge- hiervan gewezen. „De situ- en de volledig bevoegde sel ontdooid wordt, zodat volgen van dien. atie is dus deze: de rege- ulo-onderwijzer financieel de wagen komt op het Het onderwijs worde niet ring verbetert de salaris- gelijk en terecht! Nu de spoor, dat leidt naar een tot partijpolitieke verkie- sen, zonder te spreken van ulo-man 70 per maand onderwijspolitiek, groots en zingstunt, maar hebbe al- de 'regeling der onderlinge vóór komt te liggen, voor- met visie. Juist bij de Ier zorg, welke het niet verhouding van het v.h.m.o., zien wij eer van het n.o. en thans ook doorstroming ongezonde afgelopen debatten is geble- alleen nodig heeft, doch ook hoofden ken dat deze politiek er een verdient. zon in het klasselokaal. De werk- wand (zonder ramen) ligt op het noorden, terwijl op het oosten en in het westen in de gevels twee grote ramen zijn aan gebracht. De kinderen kijken dus steeds het noorden en hebben geen last van on. zodat gordijnen overbodig zijn De winterzon valt diep in het lokaal, de arme zomerzon wordt geweerd. De tegenover elkaar geplaatste buiten wanden maken een perfecte dwarsventi- latie mogelijk. Het werkhoekje blijkt in een grote behoefte te voorzien. Er kan worden ge schilderd, geplakt, getekend en geboet seerd. Door het glas heeft de onderwijzer toezicht op de kleine hal met garderobe en toiletten. De gehele school is zo inge deeld, dat de twee aanvangsklassen (de en de tweede klas dus) zijn gescheiden van de vier. hogere klassen. Beide delen van de school zijn met elkaar verbonden door een eenvoudige school- met een toneeltje, waarbij de twee aanvangsklassen als kleedkamers dienst kunnen doen. In de zo juist in Groningen gereed gekomen Jan Evert Scholtenschool zijn zowel de lagere als de kleuterschool aan gesloten op een schoolzaal met ruimte oor 200 stoelen, die tevens speellokaal is oor de kleuters. Door de noord-zuidligging van de bouw blokken kan de volle zon op het terrein vallen, waarvan de noordzijde is afge sloten. De kleuters krijgen een eigen speelplaats. De grote speelplaats ligt buiten de afrastering, zodat er na school tijd gelegenheid is voor de straatjeugd om er te spelen. Rondom de school zijn ook akkertjes geprojecteerd. Het is niet de bedoeling dat deze Groninger scholen standaardtypen wor den. Bij elke naeuwe sohool moet wor den gestreefd naar de beste oplossing. Daarop- legde in het bijzonder de directeur van het Bouwcentrum, ir. J. van Ettinger, de nadruk. De vernieu wing van het onderwijs stelt nieuwe, andere eisen. Scholenbouw is van even groot belang als woningbouw, meende hij. In nieuwe wijken moeten beide gelijke tred houden. Hij drong aan op rationalisatie en standaardisering. Essen tieel is het er voor te zorgen dat alle plannen op tafel zijn, als men met de bouw begint. Dr. Wesselings gaf in zijn openingsrede 3n omschrijving van de taak van het nieuwe centrum: studie van de scholen bouw, niet alleen van het lagere school type, het documenteren en verspreiden van goede ontwerpen van schóól (met prijzen!), het irfrichtèn van expo sities en het-organiseren van excursies. ir-. -Z. Y. v. d. Meer, voorzitter van het bestuur van het Bouwcentrum, ver welkomde de vele gasten. Van her- .en der Zuster Heidema, die in de zomer het vorige jaar vanwege de zending der Geref. Kerken na een verlof periode naar Semarang vertrok, om daar haar werk in de kraamkliniek „Panti Wilasa" te hervatten, moet haar werk opnieuw onderbreken vooi ziekteverlof in Nederland. Bij de Zending van de Gereformeerde Kerken staan 19 jongen- annen en jonge- vrouwen klaar om dit jaar uit tt gaan in dienst van de Indonesische Kerken en Stichtingen, die zich met de Evangelieverkondiging op Java en Soemba bezig houden. Onder hen zijn predikanten, artsen, een sociaal noom, onderwijskrachten en een sionalre zuster. Het Zendingscentrum te Baarn organi seert In de zomer van dit jaar drie zendingsvacantleweken (1 van 5 dagen en 2 van 7 dagen) en wel van 2 t/m 7 Juli, van 14 t/m 21 Juli en va juli t/m 4 augustus. Overdag is vrij om te gaan, waarheen mén wil. 's Avonds worden door deskundigen causerieën gehouden, die een Indruk geven van het zendingswerk. De conferentie, die tijdens het weekend van 26 februari in het Geref. Zen dingscentrum te Baarn wordt gehou den voor leden van zendingscommis sies, ig overvol. Er kunnen geen i meldingen meer plaats vinden. Tijdens het weekend van 18 maart wordt een conferentie gehouden iedereen. Als sprekers zullen optreden dr. L. Onvlee, taalgeleerde van het Ned. Bijbel Genootschap; drs. H. Baas, sociaal econoom op Mldden-Java. 63. Zodoende ben ik er zeker van dat hij haar lippen strak zag worden, en even goed als ik dit zag, zag hij haar kin uitdagend omhoog gaan. „Het lijkt er erg op," zei zij. „Ik had op het mijne mijn initiaal gekrast." Zij stak de hand naar het spuitje uit, nam het in en draaide het om, om naar de gemerkte bovenkant van het zuigertje te kunnen kijken. „Ja," zei zij bedaard. „Dat is mijn spuitje." „Ik heb het daareven in de struiken gevonden. Weet u hoe het daar gekomen was?" .Neen," zeide Maida rechtuit. .Waarom," zei O'Leary heel zacht, „hebt u dan zuster Keate's spuitje voor in de plaats ge legd?" Maida keerde zich naar mij toe en haar ogen waren weer ondoorgrondelijk. Maar vóór zij had kunnen antwoorden, kwam Jim Gainsay, wiens nadering wij niet gemerkt hadden, tussen ons in stuiven. „Heila, zuster Keate, O'Leary, Zo, u ook, zuster Day" En zonder verdere omslag, nam hij Maida eenvoudig bij de arm en voerde haar van ons weg en langs het smalle pad naar het bruggetje, voor wij tijd hadden gehad om van onze verbazing te bekomen. O'Leary en ik stonden daar een ogenblik be teuterd te kijken, tot het rood van Maida's cape in de mist verdwenen was. „Nu." zei O'Leary zich naar mij toewendende; ik zag dat zijn ogen, zijns ondanks, glinsterden in een soort van bewondering, waarin zich vro lijkheid mengde: „Nu dat zijn echte kapers manieren. Ik denk dat hij zo brutaal is geweest om ons te beluisteren." „Het is duidelijk dat hij niet wilde dat zuster Day op mijn laatste vraag zou antwoorden ook dat hij meer of min haar vertrouwen -heeft <~lÜle het en dat hij een afspraak met haar had. Of" en hij hield even op „of het kan zijn dat hij bepaalde redenen had, om niet te wensen dat be kend, werd, waarom zuster Day uw spuitje voor het hare in de plaats had gelegd. Hij weet al thans." besloot hij, „meer dan een onschuldig iemand behoorde te weten." En hiermee moest ik genoegen nemen, want hij wilde geen woord meer zeggen en we liepen stil langs het schemerdonkere pad tot wij aan het bordes aan de zuidelijke ingang waren. „Ik zal naar de hoofdingang omlopen," zei O'Leary toen. „Ik wilde graag de telefoon in de grote spreekkamer gebruiken. Ik kom straks in uw vleugel. Er is iets in kamer 18 dat ik we ten moet." Hij nam onder het heengaan zijn pet af een aardig gebaar dat enigszins in zijn effect bedor ven werd door zijn heel vuile handen. HOOFDSTUK X EEN MIDDERNACHTELIJK BEZOEKER Ik glipte ongemerkt de ziekenkeuken in, waar ik mijn cape achterliet en mij weer enigszins opknapte. Ik werd, toen ik uit de keuken kwam, gewaar dat de nieuwe patiënt in kamer 18 gekomen was. Ik maak er een vaste gewoonte van om zelf toe zicht te houden bij het installeren van een nieu we patiënt en ging dus dadelijk naar kamer 18 toe. Ik vond het nog altijd onaangenaam or.. kamer binnen te gaan, vooral daar de gedaante in het smalle ledikant mij noodzakelijk aan de andere gedaante moest doen denken die daar ge legen had. Mijnheer Gastin was iemand die niet jong meer was, enigszins ongemakkelijk omdat hem in bed stopte en een man die mij wel aan stond. Hij moest iemand van gewicht geweest zijn, want er waren al bloemen in overvloed ge komen, onder welke een lobelia in pot, bloempje dat er ongezellig uitziet en nooit naar mijn smaak is geweest. Hij antwoordde vrij kor zelig dat hij zozeer op zijn gemak was als hij in de gegeven omstandigheden kon verwachten en vroeg om de avondbladen. „Het spijt mij," zei ik, „maar die hebben niet." „Hebt u die hier niet!" riep hij uit, terwijl hij mij geslepen aankeek. „O! O, ja. Ik begrijp waarom Waar is al die herrie eigenlijk ge beurd? En hoor u eens, wat mankeert er aan de radio? Dit ding werkt niet. Staat hij op dit niet aan? Ik moet de beursnoteringen weten. Ik wil zelf aan de knop draaien. „De radio is in de grote spreekkamer," deelde ik hem haastig mede, vrezende dat hij op de vraag zou terug komen, waarop ik hem geen ant-1 woord wenste te geven „De luidsprekers i verschillende kamers zijn ermee verbonden. Ge woonlijk wordt hij op dit uur aangezet, maar ik weet niet of de beursberichten er al zijn." (Wordt vervolgd) De doodstraf J^JET Engelse Lagerhuis heeft zich thans uitgesproken tegen de handhaving van de doodstraf en daarmee zal, naar het zich laat aan zien, ook uit het Engelse strafrecht de doodstraf gaan verdwijnen. Bij ons is de doodstraf afgeschaft in 1870, maar ook lang vóór die tijd werd zij tengevolge van de uitoefe ning van het gratierecht al niet meer toegepast. Alleen in het militair strafrecht wilde men haar behouden en daar treft men haar dan ook nu nog aan. Men argumenteert dit veelal met het motief, dat in het militair en in het algemeen in het buitengewoon strafrecht de doodstraf meer een veiligheidsmaatregel is dan een ver geldingsmaatregel. Intussen, ook in het militair en in het buitengewoon strafrecht draagt de doodstraf wel degelijk het karak ter van een vergeldingsmaatregel. Vandaar dat zij ook nog wordt toe gepast wanneer er aan de vijande lijkheden reeds een eind is gekomen. j^OG in 1952 schreef onze regering bij een desbetreffend wetsont- •erp: „De afgelopen oorlog heeft ons geleerd, dat ook na het einde der vijandelijkheden de doodstraf niet kan worden gemist. Door de verru wing van de moraal in dagen van oorlog, door hartstochten van de po litieke strijd en door het misbruik, dat door gewetenloze machthebbers gemaakt wordt van de hulp van on maatschappelijke elementen, die slechts verheugd zijn hun normale remmen te kunnen losgooien, wor den misdrijven gepleegd van zo gruwelijke aard en zo verreikende gevolgen als in tijd van vrede niet denkbaar en niet mogelijk is. De normale hoogste repressie van ons strafrecht, levenslange gevangenis straf, die wordt opgelegd in geval van voor de verhoudingen in vre destijd ernstige misdrijven, vormt geen adaequate straf meer voor deze delicten". De lezer ziet: dit is niet maar de veiligheidsgedachte, het is de ver geldingsgedachte in het strafrecht, welke gedachte trouwens terecht naar voren wordt gebracht. Alleen schijnt het ons inconsequent toe voor wie zo redeneert, uit het ge wone strafrecht dan de doodstraf geheel te willen bannen. jNJAAR de ervaring leert, komen in discussies over de doodstraf ge makkelijk allerlei sentimenten in het spel. Zij kunnen ons hinderen in een juiste beoordeling van de zaken waarom het gaat. Daarom menen wjj de lezer een dienst te bewijzen door hier een gedachte weer te geven, die wij onlangs aantroffen bij de Hervormde hoogleraar Van Ruler. Hier wordt, dunkt ons, naar de eis van de ernst van het vraagstuk af gestoken naar de diepte. Schrijvende over het kruis van Christus merkt prof. Van Ruler op: ,Zo wordt vanuit deze geheimenis- en van het kruis ook pas goed dui delijk, wat het zeggen wil, dat de doodstraf in de christelijke staatsleer een essentiële rol speelt. In deze figuur treedt al de hachelijkheid van de staat en waar de staat als vorm van de existentie behandeld moet worden ook van de hele existentie plastisch en concreet naar voren. Minder riskant is het mens zijn in christelijke zin niet te bele ven, dan onder de vigueur van deze verschrikkelijke figuur. Het is na tuurlijk niet de bedoeling, met de doodstraf kwistig te strooien in de wetboeken van het strafrecht In de praktijk moet de toepassing er van tot het uiterste beperkt worden. Maar zij moet in het strafrecht voor komen. En zij moet ook, in het do delijk tijdsgewricht, in de wérkelijk heid optreden. Al is het alleen als uitdrukking van de huiveringwek kende ernst van de existentie, zoals deze in de vorm van de staat beleefd wordt. En de doodstraf spreidt zijn vale glans over alle daden van de overheid. Ook de verkeersagent, die mij aanwijst waar ik rijden moet op de weg, dóódt mij, in mijn vrijheid, en zo rédt hij mij uit het gevaar van het verkeer. En de fiscus doodt mij, in mijn beurs, om zo mijn leven mogelijk te maken. En zo wordt van uit deze geheimenissen van het kruis ook pas goed duidelijk, wat het zeg gen wil, dat het mensen zijn, die het overheidsambt te dragen hebben. De overheid deelt in de waarachtige godheid van de Messias; maar zij deelt ook in de waarachtige mens heid van de Messias. Daarom mag het feit, dat het mensen zijn, die de overheidsmacht dragen en uitoefe nen, niet leiden tot een relativeren en inperken, maar moet het juist leiden tot een accentueren van het overheidsgezag". Tot zover prof. Van Ruler. Ons dunkt, dat tegenover zovele overwe gingen, aan sentimenten ontleend, hier een zeer waardevolle bijdrage aan de discussie over het nog altijd ernstige vraagstuk van de doodstraf wordt geleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2