Wat er te doen was om een „vrolijke weduwe" En zo werd Franz Lehar een componist van wereldfaam ies GEEN RAT NU AFLUKIN-C 1 9 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 THANS EEN HALVE EEUW GELEDEN TOEN VIJFTIG JAAR GELEDEN te Wenen, in het Theater an der Wien, de wereldpremière zou gaan van de thans alom bekende operette „Die Lustige Witwe''; was niemand, ook Franz Lehar zelf niét, overtuigd van het succes. Want niet alleen dat zijn vorige pogingen op theatergebied de operette „Wiener Frauen" uit 1902 was de eerste meer onverschillig dan gunstig ontvangen waren, de gebeurtenissen, die aan de première van „Die Lustige Witwe" vooraf gingen, deden eerder een debacle dan een suc ces verwachten. Een halve eeuw terug was de jonge componist Franz Lehór, geboren 30 april 1870 te Komorn (Hongarije), weliswaar geen onbekende meer in de Weense thea terwereld, doch Johann Strausz, Karl Millöcker en Karl Zeiler gaven toen nog de toon aan. Als componist van de opera „Tatjana", die oorspronkelijk de naam „Kukuschka" droeg en reeds in 1896 door hem werd geschreven, had Lehar enige aandacht getrokken van sommige muziek kenners. Hij was toen nog maar 26 jaar en kapelmeester van de enige marine kapel der Donaumonarchie. Ook als com ponist van de operettes „Wiener Frauen" en „Der Rastelbinder", waarvan resp. in 1902 en 1904 te Wenen de première ging, had Lehér hiér en daar de aandacht op zich gevestigd. Zo noemde de criticus Julius Bauer hem zelfs al de man van de toekomst. Doch de ware grootheid van Franz Lehér kwam pas tot uiting in de operette „Die Lustige Witwe", die hij zelf als „de operette van zijn leven" be stempelde en die inderdaad een fenome naal succes is géworden, niettegenstaande nog jaren later sommigen beweerden „dat de operettes van Lehér moeten worden beschouwd als bewijzen van degeneratie j van de voorheen zo pikante en in haar soort belangwekkende kunstrichting" Sfeer van de Balkan ontbrak I Het libretto voor „Die Lustige Witwe" werd geschreven door Victor Léon, in I samenwerking met Leo Stein, die zich voor dit werk baseerden op de proza- klucht „De gezantschapssecretaris" van de Franse schrijver Henri Meilhac. Het I Theater an der Wien had reeds met de beide tekstdichters, en de componist Richard Heuberger' een contract afge- sloten, terwijl ook al een voorschot op het honorarium was betaald. Doch toen 1 deze componist reeds het grootste deel van de muziek gereed had en delen er- van aan de tekstdichters voorspeelde, I maakte Victor Léon, die samen met Heu berger ook de opvoering van „Opernball" tot een succes gemaakt had. ernstige be- J zwaren, omdat zijn Hanna Glawari meer de geest van de Balkan moest ademen. I Het Slavische karakter moest in de mu ziek (die hij te week en te glad vond) meer tot Uitdrukking worden gebracht, Victor Léon dacht daarbij onwillekeurig aan de „Rastelbinder", waarvoor door hem eveneens de teksten geschreven waren. Franz Lehar zou het tempera mentvolle Slavische karakter van Hpnna Glawari muzikaal stellig beter kunnen vertolken dan Richard Heuberger, wiens zoetelijke muziek niet bij de hoofdper soon van deze operette paste. Doch tussen Victor Léon en Franz Lehér was een ver wijdering ontstaan, die de zaak er niet eenvoudiger op maakte. Aan de secretaris van het. Theater an der Wien. die er veel toe bijdroeg, dat Franz Lehér nieuwe muziek voor „Die Lustige Witwe" mocht schrijven, heeft deze operette haar andere vorm te dan ken. En tevens haar wereldsucces. Op het goede ogenblik kreeg de daarvoor meest geschikte componist het voor zijn temperament meest geschikte libretto in handen, juist die factoren, die tot de grootste prestaties van de menselijke Franz Lehér, die al direct voor het libretto grote belangstelling had, las het des nachts geheel door. De ochtend daarop beloofde Victor Léon hem de op dracht en nog dezelfde avond had Lehér een lied klaar, n.l. dat van de „Dumme Reitersmann". Richard Heuberger werd na enige overreding en een schadevergoe ding bereid gevonden zich terug te trek ken ter compensatie gaf Victor Léon hem drie éénacters zodat Franz Lehér zonder verdere bezwaren de plaats kon innemen van Heuberger, die kort tevoren nog beweerd, had Franz Lehér nimmer als een vertolker van de moderne muziek te kunnen erkennen. Theater-directeuren zeer ontsteld Er braken voor Franz Lehér weken van ingespannen arbeid aan, want de tijd was krap geworden. Maar het ene nummer na het andere kwam gereed, zodat al spoedig met het instuderen van deze operette kon worden begonnen. Het Theater' an der Wien zou mèt een interessante muzikale nieuwigheid kunnen komen. Maar de op timistische verwachtingen, die de com ponist en de librettisten van hun werk hadden, bleken niet door anderen te wor den gedeeld. De directeuren van het Theater an der Wien Wallner en Karczag, waren zelfs hevig ontsteld toen zij de eerste maten van Lehór's muziek hoorden. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillir TWEE RATTEN gaven, heel wat mans, j Een voorstelling van zang en dans. |Maar, vreemd genoeg, ging hun gehoor Er (uiterst kwaad) meteen vandoor. i.Wij laten ons," zeiden de kwaaien, li.Door hun geen rad voor ogen draaien." „Maar dat is geen muziek!" riepen zij verschrikt uit, terwijl zij hun oren met de vingers toestopten. De beide directeuren wilden „Die Lus tige Witwe" maar meteen van het pro gramma afvoeren, doch men zat met de moeilijkheid, dat men óp zo korte ter mijn geen ander stuk meer in studie kon nemen. Fn bovendien wilde Victor Léon zijn werk maar niet zonder meer opzij laten schuiven. Hij riep zelfs rechtskun dige bijstand in om de theaterdirecteuren tot het nakomen van hun contractuele verplichtingen te dwingen. Het kostte dan ook heel wat inspanning. voor zij zich er bij neerlegden. Maar de kosten voor aan kleding van deze onerette en voor de nrooaeanda werden tot ver heneden het toelaatbare minimum beperkt, daar de den. De heren Karezng en Wallner had den dan ook spijt als baren on het hoofd. d*t zij TMrharrl H°"V,ereer het libretto niet. bodden laten behouden om de mu- z.iok af te maken. Immer*. bij was een rustige, bekwame componist, die zich nooit met zulke dwaze experimenten zou v,ehs„n inc.eiaten. Maar nu componeert juist Franz Lehér, dat. is bet verschil! En indien u de onvoe- ring wilt saboteren, dan trekken wij ons terug", aldus Victor Léon. tot. het uiterste gebracht door de houding van de diree- "DTt is uw zaak. Er zijn nog wel an dere componisten in Wenen een Reln- *ardt. een Ziehrer. een Hellmesberoer. We zullen nog wel een vervanging voor dit stuk vinden, ook al is er aan „Dj© lustiee Witwe" reedfj te veel kostbare tijd verslingerd". ..Probeer het dan met. hen en vergoot de grootste kans van "w directeursleven", repliceerde t Anr> en i'»n woedend weg. Toch niet ongeboren begraven Maar tot de beslissende stap om „Die Lustige Witwe" ongeboren te begraven, kwam het toch niet. Want op het kritieke ogenblik verzochten de hoofdrolspelers Louis Treumann (Danilo), Mizzi Günther Zo stond, Franz Léhar, toen hij de zeven kruisjes al was ge passeerd, nog voor het orkest. Nog maar enkele jaren geleden, 24 oktober 1948, is hij te Wenen overleden. Zijn operette „Die Lustige Witwe", waarvoor hij bergen moest verzetten om ze opgevoerd te krijgen, beleefde niet minder dan 70.000 voor stellingen. Daarvan werden er duizenden buiten de Donau monarchie gegeven. En dan laten we de radio nog maar buiten beschouwing! (Hanna) en Siegmund Natzler (Zeta) de première van deze operette in elk geval te laten doorgaan. Daar ook de kunste naars de kosten zoveel mogelijk wilden drukken, verklaarden zij zich bereid des avonds, na afloop van de voorstellingen, met de repetities door te gaan om een vertolking van de hoogste orde te berei ken. En zo gebeurde het. De repetities gingen voort tot soms half drie in de nacht. De generale reptitie had boven dien van Victor Léon nog zware financiële offers geëist. Want daar de directeuren voor het stuk niet nog meer kosten durfden maken moest hij zelf nog voor de allernoodzakelijkste décors en kostuums zorgen, terwijl voor het overige alleen reeds gebruikte goederen en kle ding mochten worden gebruikt. Dat de stemining onder zulke omstandigheden tot het uiterste geprikkeld was, bèhoeft geen betoog. Ook de door de nachtelijke repe tities stukjes Tij dei iester onder deze omstandigheden Lehér ook nog de laatste ?k voor „Die Lustige Witwe" die generale repetitie kwam een journalist van het „Neue Wiener Tage- blatt" het theatergebouw binnenstappen om voor zijn krant het een en ander te vernemen over het nieuws van het toneel, waarmee de Weners in het komende sei zoen verrastl zouden worden. Directeur Karczag schilderde hem op dramatische wijze het komende échec, dat zeker het grootste fiasco van zijn loopbaan zou wor den. Zodat, toen de inleiding „Ich bin eine anstandiee Frau" had geklonken, alsmede het „O, Vaterland, du machst bei Tag mir schon genügend Muh' und Plag", Lehér in gespannen verwachting naar het gezicht van die persman staarde. En zie, deze vond de muziek lang niet slecht. Eerst toen kon Lehór, die ook al onzeker van zichzelf was geworden, weer vrijuit ademhalen. B N 6 Dufts schip aan de grond Scheepsbotsing op de Nieuwe Waterweg Gisteravond kwam het Westduitse mo torschip Teneri'fe (3.100 ton) op de Nieuwe Waterweg bij Maassluis in aanvaring met het Noorse schip Borre. De Tenerife was op weg naar Rotterdam De voorsteven van de' Borre drong twee meter door in de Tenerife, waarbij ter hoogte van de voormast aan de stuur boordzijde een groot gat ontstond. Even later maakte ook een ander ruim water. Het schip kwam met hoog water aan de grond aan de noordzijde van de rivier, buiten de vaargeul De Tenerife werd later met het voor schip -tegen een dam opgezet, en achter gemeerd aan een boei. Morgen komen 20.000 rijstvogels aan Met het m.s. Indrapoera, dat zondag morgen utt Indonesië in Rotterdam wordt verwacht, komen 19.500 rijstvogels naar Nederland. De gezagvoerder, kapitein P. Brunt uit Den Haag. is telegrafisch ver- :ocht zoveel mogelijk extra-bescherming egen de koude aan te brengen. Direct na lankomst zullen de kooien, onder dekens gedekt, worden gelost en naar de be- emmingen Helmond en Gemert worden Hoger loon bosbouw Het college van rijk6bemid-delaars heeft ;n wijziging In de c.a.o. voor de bosbouw goedgekeurd. Hierdoor zullen, met uit zondering voor de ongeschoolden de uur lonen voor vaste arbeiders in de bosbouw met vijf cent en die der losse arbeiders met drie en een halve cent worden ver- Duitsland verbiedt pro-Hitler-hctuur Het Westduitse federale oppergerechts- hof heeft de inbeslagneming gelast van het boek „Adolf Hitier, sein Kampf gegen die Minusseele", geschreven door een ze kere Asenbach, dat in een Duitse uitgave in Argentinië verscheen. Men begint het in Duitsland te verspreiden. Spion-chauffeur. Het Russische verzoek, het ambassadepersoneel, in Bonn van 44 tot 54 man te mogen uitbreiden, stuit op ernstig verzet, nu de chauffeur van Sow- jetambassadeu-r Zorin is herkend als een majoor van de Russische spionagedienst ln Oost-Berlijn. Westen voorrang. Ind a wH een Russisch aanbod van Ilyushin t-28 straalhommeri- werpers afwijzen, mits het van Engeland dertig (tweemaal zo dure) Canberru- jtraalbommenwerpes kan kopen, voorzien van de nieuwste, nog strikt geheime bom- menrichtapparaien; de Indische luchtvloot is zeer verouderd. Duitse vloot. Een thans bekendge maakt militair vl-ootbouwprog-ra-mma voor West-Duitsland voorziet in de bouw van '53 schepen voor IV2 miljard gulden; het programma moet ln 1960 zijn uitgevoerd. gevangenis was ontsnapt na een o op een taxi-chauffeur Cultuurmij. Priok. Dlv-ldendvi 5 (5) pet. Vierjarig jongeje in brand omgekomen De vièrjarige Dik Brugman, een van de zes jonge kinderen van de poelier Brug man te Landsmeer, is jammerlijk om het leven gekomen, toen bij een korte, maar zeer felle uitslaande brand hét woonhuis van deze familie als gevolg van een he vige ontploffing van een butafles in de as werd gelegd. Vijf van de zes kinderen bevonden zich in de woning. Samen met een buur man wist de vader nog vier kinderen te redden, maar de klein Dik was onbe reikbaar in een kamer op de bovenver dieping. Zuidpoolgebied mag geen kolonie worden India heeft de Verenigde Natlea ver zocht de kwestie van het Zuidpoolge bied op de agenda van de elfde zitting der algemene vergadering te plaatsen, daar men vreest, dat het Zuidpoolgebied een buit van het kolonialisme zal worden. Personalia F. Wind, presioeru-commiösarls er oud-direoteur van het Koninklijk Techni- cu-m P.B.N.A. te Arnhem aldaar, is 72 jaar oud, overleden. A. van Houweling te Peursum ls be noemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. In- de afgelopen nacht is op 62-jarige leeftijd na een kortstondige riekte vrij plotseling overleden H. Hofse© Aukema, burgemeester van Mee den. (Gr.). TEGEN VERKOUDHEID EN GRIEP Tweede Kamer wierp zich op nieuwe successiewet Rechtse fracties wensen geen heffing voor erfenissen aan kinderen (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe successie-wet zal, zeker niet ongewijzigd het staatsblad berei ken. Dat was al duidelijk voordat de openbare behandeling in de Tweede Kamer begon, want een groot aantal amendementen lagen al op minister v. d. Kieft en staatssecretaris Van den Berge te wachten. Hoewel op vele onderdelen kritiek is uitgeoefend, is het toch ook weer duidelijk geworden, dat er over het algemeen instemming bestaat met het voorstel van de regering. de redevoeringen die gisteren zijn uden is gebleken, d-at de heer v d 'el (a.r.) eigenlijk niet veel voor een sssieheffing voelt. Begrijpende, dat dit standpunt niet te verwezenlijken valt. :ft hij enige wensen geuit. In de eerste at6 wenste hij de afschaffing van de cessieheffing als het gaat om erfenis- van ouders aan kinderen. De ouders hebben tot taak schatten te vergaren voor de kinderen, zo zeide de heer v. d. Heu vel bijbels. Bovendien wilde hij de heffing 15 pet successiebelasting van legaten laten verdwijnen. Ook vroeg hii een soe peler regeling voor nalatenschaPDen. die :ee-r vaak vererven, bliv. tussen broers en lusters. Gelukkig tijdstip De heren v. d. W&'.e-rm-g (c.h.) en Hof- ra (soc.) waren het er over eens, dat dit wetsontwerp niet op een goed tijdstip wordt behandeld. Beter had men kunnen wachten op de algemene wet voor de ijiksbè lasting en. Bovendien, aldus de heer Engeland strijdt tegen inflatiegevaar Eerste levensbehoeften wbidien duur De gevreesde maatregelen tegen de inflatie van Engelands IJzeren Kan selier, de minister van financiën, MacMillan, zijn thans bekend maakt. Een opgewonden Lagerhuis kreeg de volgende maatregelen te horen: 1 Verhoging van de eerste afbetaling op auto's, foto- eh televisietoestellen, win keluitrustingen en kantoormeubilair ei kapitaalgoederen van een derde tot d< helft, met inperking van de afbetalings- tijd tot twee jaar. Overheidscontrole op huurkoop van televisie en dergelijke go< deren. De eerste termijn voor grasriu ohines. badkamers, koffers, meubelen e lampen stijgt van vijftien tot twintig procent. O Afschaffing van subsidies od brood melk. Hierdoor stijgt 26 dezer de p van een brood van 33V* cent tot 37% ce De melkprijs stijgt met 4 cent tot 5 cent de liter. Dit geeft een besparing f 405 min. Vermindering van het aantal ambtei ren met 10.000 tot 15.000 personen. Vermindering van kapitaalsuitgaven regering met f 210 min. Verzoek aan de banken het krediet beperken. Op strategische voorraden wil rr f 105 min. besnoeien en op de posterijen f 56 min. Od de verdediging wordt een bedrag van 400 min. gevonden Van de banken der Arbèiderspartij klon ken luide kreten, dat het kabinet moest aftreden. Vooral verontwaardigd was men over het duurder wordende levensonder houd. Troepen in Korea. Engeland, Australië en Canada gaan hun troepensterkt- Korea verminderen; van de drie landen gaan in totaal ongeveer 4.000 man hui6; de Britse strijdkrachten in Japan zullen geheel worden teruggetrokken v, d. Wetering (c.h.), ontwi-kkeldt het ver zekeringswezen zien nog steeds, ook de verzorging van de oude dag is nog niet in kannen en kruiken. De regering had om beter een afwachtende houding kunnen aannemen. De socialistische afge vaardigde vroeg vrijstelling voor alle we duwen en wezenpensioenen en voor lijf renten krachtens levensverzekering. De 15 pet heffing voor legaten vond hij even als de heer v. d. Heuvel te veel. Het hoofdbezwaar van de heer v. d. Wetering tegen dit ontwerp was de be lastingheffing voor de vererving in de rechte lijn. De heer Lucas (kath.v.) was het daarmee la-ter eens. Dit is geen kwes tie van verrijking, maar een zaék van verzorgingsplicht voor vrouw en kinderen. De heer Lucas (k3th.v.) was het in vele opzichten met de andere vertegenwoordi gers van de rechte? fracties eens, hetgeen wel zal blijken bij de behandeling van dê vele amendementen. „Nog ernstige moei lijkheden zijn mogelijk", zo voorspelde hij. V(?el enthousiasme voor de successiehef fing kon hij niet opbrengen. Hij ziet het recht van eigendom als een natuurrecht. De opvatting van oud-minister Lieftinck: „loon naar werken" vond de heer LuCas aantrekkelijk, maar zeer eenzijdig. De wapening van het Midden-Oosten TN DE INTERNATIONALE politiek we- -*■ melt het van plechtige beloften, ver zekeringen, garanties. De verklaring vio Balfour betreffende een Joods „nationaal tehuis" dn Palestina, reeds daterend ■1917, was een voorbeeld 'van zo'n plech tige belofte. De drie-mogendhedenverkla- ring van 1950, waarbij de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk verplichtingen op zich namen inzake de wapenstilstands linies tussen Israël en de Arabische lan- n-beeld 1 1 forr garantie. Steeds echter wisselen politieks verhoudingen, de aspecten, en dan komt het meer aan op een bepaalde interpre tatie van zo'n garantie. De drie westelijke mogendheden erkennen, dat het machts evenwicht in het Midden-Oosten is ver stoord. Maar de Russische politieke diplo matieke en militair-strategische activiteit blijkt een factor te zijn, die Amerika, En geland en Frankrijk toch verschillend doet reageren. Wel zijn de Weste-lijke Drie het ei een krachtig Russisch protest over dat geen troepen naar het Midden-Oosten zullen worden gezonden zonder toes iplug van de betrokken landen, omdat dit voor Moskou aanleiding zou kunnen zijn óók troepen te zenden. Geheel verschil lend is echter het standpunt der westeli ken ten aanzien van de verkoop van w pens. De Fran regering heeft thans de uitvoer 't Verklaard ai (zicht het Midden-Oosten verboden onder het motief, dat wapeningswed'loop voorkomen mo den, maar misschien meer bevreesd, dat de rebellen in Noord-Afrika deze wapen: In handen gespeeld zouden kunnen wor den. Engeland zal wapens blijven zender naar het Midden-Oosten, dus zowel naai de Arabische landen als naar Israël. Ter wijl Canada het verbod op wapenuitvoer naar het Midden-Oosten heeft opgeheven, komt uit Washington het verrassende be richt, dat de V.S. de vergunningen voor uitvoer van wapens voorlopig heeft inge- De levering van achttien tanks aan Saoedd-Arabië, die vandaag uit New York zouden worden verscheept, gaat dus niet door. Het leveringscontract voor mortieren aan Egypte wordt door de Franse regering niet uitgevoerd. Het Amerikaanse besluit geen tanks aan Saoedi-Arabië te leveren volgde op de protesten van Israëlische zijde en de Ame rikaanse democraten. Men weet, dat Israël bij herhaling aan Amerika heeft verzocht, voor circa 50 miljoen dollar wa pens te mogen kopen, nu het machts evenwicht verstoord is. Israël is er van overtuigd, dat het uitbreken van een oor log in het Midden-Oosten nog slechts voorkomen kan worden door aankoop van wapens op grote schaal. Het axioma van Foster Dulles, dat door wapens alléén de veiligheid van Israël niet gegarandeerd wordt, zou aanvaard baar zijn, als tevens gewaarborgd werd. dat de wapenleveranties aan de Arabische landen uit het communistische kamp wer den stopgezet. Dus geen Russische bom menwerpers meer voor Egypte! Als com munistische landen het Arabische blok j wel blijven wapenen, zal de spanning in bet Midden-Oosten zeker toenemen. Euratom in Tweede Kamer Minister Beyen ontweek vraag over supra-nationaliteit (Van onze parlementaire redacteur) Krijgt de Euratom een boven-nationaal karakter? Dat was de klemmende vraag die mej. dr. Marga Klompé (kafh. v.) gisteren aan minister Beyen stelde. Het antwoord was helaas niet duidelijk. De bewindsman vindt het supra-nationaal als er een uitvoerend orgaan komt met een eigen verant woordelijkheid aan een Parlement. Maar tevens verklaarde hij dat de be voegdheden van dit uitvoerend orgaan, noch ^de positie van de Raad van Ministers zijri vastgesteld. Zolang da-t niet het geval is zal men in West-Europa in bet onzekere verkeren over de betekenis van de Euratom. Moet het uitvoerend or°aan een beslissing ne men met meerderheid van stemmen en kan de Raad van Ministers een beslissing van dit orgaan torpederen Als dit laatste gebeurt dan moge er formeel een verant woordelijkheid tegenover een As-semblée maar die verantwoordelijkheid heeft dan alleen maar betrekking op de uitvoe ring van de genomen beslissingen. Men kan deze opzet supra-nationaal noemen. de eenwording van West-Eurona heeft zij niets té maken t is ongetwijfeld de bedoeling van mej. Klompé geweest om de regering uit haar tent te lokken. Met wélk plan voor de atoomenergie gaat de regering ak koord? Met het plan van de commissie deskundigen in Brussel, met het plan- Monnet, of met het plan van de O.E.E.C. Hierover bestaat nog geen duidelijkheid. Tijdens de vergadering van de zes mi- isters van Buitenlandse Zaken (zaterdag j.l. in Brussel gehouden) zijn nog geen be- iingen genomen, zo zeide minister en. Wel is komen vast te staan dat de K.S.G. landen een nauwe samenwer king wi'llen binnen O.E.E.C. verband. Op oige gebieden willen zij als een een heid optreden. De minister ziet verband tussen de totstandkoming van de Euratom en de gemeenschappelijke markt. Voor beide zaken zullen gelijktijdig conferen ties bijeen geroepen worden, om zoveel mogelijk het verband te kunnen leggen, maar de bewindsman twijfelde er niet aan. dat de Euratom sneller Eereed kan komen dan de gemeenschappelijke markt. ouo ijzer a&ISfl V LAAS D I N GEN Hevige brand in Rotterdam Gisteravond brak brand uit in een pand aan de Kievi-ts-braat in Rotterdam, waar van de zolderverdieping, de eerste verdie ping en de begane grond in gebruik zün van een meubelfabriek, terwijl op de tweede etage, een zakkenstopperij is ge- sohade wordt door verzekering Een ivaas van geheimzinnigheid. omhult de modelijn voor 1956. Wat zal Parijs dicteren? Nog even en we zullen het weten. Libelle van 25 Februari licht vast een tipje van de sluier op: de nieuwe hoeden voor lente en zomer worden u in woord en beeld gepresenteerd door onze Parij se medewerkster. Op diezelfde datum begint de Boekenweek. En Libelle inter viewde de enige vrouw in Neder land, die drie boekhandels bezit: Marjan Diek uit Vroomshoop. De vrouw voor wie elke week Boeken week is! Voor wie is de naam Jules de Corte geen begrip? In hetzelfde nummer vindt u een geschreven portret van deze blinde zanger. Libelle - Nassauplein 7 - Haarlem Meer onderwijs in ons Nieuw-Guinea En vooral meer Ned exlandis In de Eerste Kaaner hebben versche - dien© ledie-n een beroep gedaan op orizo Jeugd om zich te melden voor de dienst i-n Nederlands Nleuw-Gutnea uit idealis tische motieven en ondememingsdran* aldus het voorlopig verslag over de be groting van Nederlands Nieuw-Guinea Vele leden wensten een snelle onrtwikk*- ling en waarsohuwden(Jat de tijd zeer dringt. Zich aansluitend bij het ldd der Tweede Kamer. mr. Th. M. J. de Gra-if. drongen zij aan op een andere eanpaje van het onderwijs. Goed onderwijs ia noodzakelijk en nooit heeft een land daar. van nadeel ondervonden. Missie en zen ding betalen vele scholen zonde. ..ver- heddssubsddiie en hebben overiietdsh 'o nodig, Zij drongen aan op vrijheid om d» Nederlandse taal reeds op de dorpsschool te onderwijzen en op bevordering va® het gebruik van Nederlands. 650 liter genever vloeide over de straat Op de hoek van de Maliebaan en de Nachtegaalstraat in Utrecht botste een vrachtauto met aanhangwagen tegen pen personenauto. Van de vrachtauto viel een vat met 650 liter Jenever op straat. Het vat brak en de jenever vermengde zich met de sneeuw en vloeide in een put. Oud graan gevonden De Ermelose onderwijzer A. van Sprong, die ook amateur-archeoloog is. heeft in zijn woonplaats, op het Telfter- veld, gerst en tarwe gevonden welke daar in twee a drie eeuwen voor Christus af gelegen moet hebben-. Vier mille boete voor kruidenhandelaar De 66-jarige kruidenhandelaar B. H. T. uit Groningen is gisteren wegens het on bevoegd uitoefenen va-n de geneeskunst door de Groningse kantonrechter tot vi- maal duizend gulden boete veroordeeld. De tenlastelegging vermeldde vier j vallen, waarin hij niet al-leen kruiden 5 hebben verkocht, maar ook medische ad- m had gegeven. In één geval had ver dachte een patiënt met een besmettelijke 1 van tuberculose adviezen gegeven, regelrecht i-n strijd mèt de doktersvoor- chri-ften. In geheel noord-Nederland en n een deel van West-Duiteland had T. ijp werkterrein. Nieuw schip. De rederij Wm H. Müller -n Co i-n Rotterdam heeft van „Dundee, Perth and London Shipping Cy Ltd" te Dundee het 2905 brt metende s.s. Angus- brae gekocht. Het zal in de vaart worden acht onder de naam Hispanla. Als groothandel levering aan erkende installateurs. Engelse regering tegen nieuwe Ceylonlijn De Engelse regering heeft d© K.L.M. doen weten, dat vliegtuigen van de nieu we lijn Colombo—Amsterdam, geen pas sagiers mogen opnemen in Londen of Bahrein. Zoals bekend is, heeft de Indiase regering vliegtuigen van de Air Ceylon verboden in Bombay te landen. De Britse luchtvaartmaatschappij BOAC heeft geprotesteerd tegen het openen van de nieuwe luchtlijn, waardoor zij passa giers zou verliezen op haar dienst tussen Londen en Bahrein. Thans is de Air Cey lon medegedeeld, dat de B.O.A.C. rechten voor Londen en Bahrein heeft. Een woordvoerder van de regering van Ceylon heeft verklaard, dat de nieuwe ma-aitsohappij wel de-gelijk het recht heeft passagiers in Bahrein op te nemen. Te vens zal worden onderzocht, of. Bahrein een Engels protectoraat is, zoals' Londen beweert, of een onafhankelijk protectoraat Verwaarloosde Hoest... kan oorzaak zijn van allerlei kwalen I Geel Uw kind al bij het kleinste kuchje: SIROOP Bij uitvoering Deltaplan Rivier de Noord moet worden verbreed Wanneer het Deltaplan wordt uitge voerd, zal de rivier de Noord naar alle waarschijnlijkheid aan de kant van IJssel- monde moeten worden verbreed, aldus Ir. A. R. Bruggeman, hoofd van de afdeling polders en dijken van de provinciale wa terstaat in Zuid-Holland. Door afsluiting van de zeegaten zou namelijk de stroomsnelheid i-n de ri-vóer worden vergroot, en een geringe stijging van het waterpeil zal tot groter veilig heid van de Alblasserwaard een verho ging van de dijk van Hardinxveld tot Nieuw-Lekkerla-nd noodzakelijk maken; ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. 17 februari. Geslaagd voor psychologie: mejuffrouw I. Franse Laai. en letterkunde de heer D. Erln- ga te Oegstgeeat; voor het doet. ex. II ge neeskunde de horen A. Colenbrander te Lel den, R. W. Gay Balmaz te Den Haag. G. B. Noothoven van Goor te Arnhem, M. L. Petit te Den Haag, R. H Sedee te Den Haag. J. Scrlie te Voorburg, U. A. M. Stheeman te Leiden en J. de Vries te Den Haag. Geslaagd vrouw B Hogerzeil-van Passen te Haarle mejuffrouw M. Wabeke te Leiden en de 1 ren A. H, Bogaars te Den Haag. F. A. S< pers te Den Haag en J. D. Wackwitz Leiden. AMSTERDAM. G.U., 16 februari. C slaagd voor d©ct. scheikunde: H. V. G. v. Donk, J. Verhaagen en R, A. Wolschrl Amsterdam. Doet. natuurkunde: W, Graaf. Amsterdam. Kand. wis- en natui kunde; J. A. Koningstein. Amsterdam. Geslaagd v< UTRECHT. 17 februari, vee-arts: W. F. Felix, Hs malda .Leeuwarden. Kand, wis- en notuurkui E. de Langen. Utrecht uukumde J; Th. G.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 13