Haar wij denken er zó over Afschaffing van kettinghonden en de wetgever Veeartsen weerleggen klachten over ondeskundige verzorging Nu Indonesië de band met Nederland doorsnijdt BEURSBAROMETERi Nieuws uit Indonesië en Engeland drukte de markt neer r\\/s 4 Finse zegels juichen over de teruggave van Porkala "ÜSISSKSSBi IJSKRISTALLEN VAN HALO NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 18 FEBRUARI 1956 Alles goed en wel... (Ingezonden stukken) Het paard van Los Wie geen onbekende is in Voorschoten zal wel hebben opgemerkt, dat aan d« Essenlaan dag en nacht, in deze scherpt koude, het paard van Los loopt Is er dar geen stat voor dtut diier? Ik heb mat de heer L06 hierover ge sproken en maakte hem attent op het imerkwaandiiige van deze verzorging. My werd medegedeeld, dat dit paarde niiet op stal wil. Miseohien heeft het wel eens een brand of iebs dergelijks meegemaakt, waardoor het paard, als het naar binnen moet, een angst overvalt. Ik heb het paard eens bekeken en ik moet zeggen, dat het er -goed uitziet. Wat dat betreft is de heer Lo6 niets te verwijten. Toch is het, alsof het dier iets van Je ver wacht. Wetende, dat de heer Los toch al zor gen genoeg heeft in deze wintertijd met het verzorgen van andier vee, dacht ik, dat de dierenvrienden van Voorschoten en omgeving gezamenlijk wat voor dit paard moesten doen. Laten wij wat haver of ander voer sturen. Hebt u nog een dekkleed of deken, zend het dan op Zend uw gaven rechtstreeks aan het adres van het paard, Essenlaan. Voorschoten. Een dierenvriend. De gepensioneerden Fijn dat de ministerraad besloten' heeft aan 't Rijkspersoneel een vakantietoeslag uit te keren van 4 pet van het jaarsalaris; van harte gegund. Maar ..de vergeten groep", de gepen sioneerden, wier inkomen in de regel toch al zoveel lager is dan van hen die werken zouden die zo'n extraatje om eens in de as. zomer een uitstapje te kunnen ma ken ook niet kunnen gebruiken? Kom Excellenties, laat ook ten aanzien van hen uw hart eens spreken. H. Liever zelfstandig Vorige week werd bericht dat onze Brit se overburen er veel voor gevoelen Ne derland in te lijven bij het Gemenebest. Niet gek bekeken, nu ze overal stukken van hun gebied moeten prijsgeven; nu willen de Britten dus hun vleugels over het westen uitslaan. Ik weet niet hoe onze regering erover denkt, maar ik denk wel dat de Nederlandse bevolking hiervoor even weinig zal gevoelen als ze er in 19401943 voor gevoelde onderdaan van het Derde Rijk te zijn. Wij, echte Neder landers, laten ons niet inrekenen door een vreemde heerser of staatshoofd, en willen alleen geregeerd worden onder het Huis van Oranje. EEN ECHTE NEDERLANDSE Radio Scheveningen Alles heeft zijn licht- en zijn schaduw zijde zo ook de uitzendingen van de vangstberichten doQr onze vissers. Hoe mooi dat iedere dag de vangsten (en de groeten aan huis) kunnen worden door gegeven, maar hoe lelijk wanneer er wat de vangsten betreft, door sommigen soms zo verschrikkelijk gelogen wordt. Men kan bij het binnenhalen van de netten na tuurlijk niet zo nauwkeurig de vangsten opgeven, maar zijn de netten ingehaald, dan kan mén dat wel ongeveer gissen. Dat Is m.i. een groot kwaad. Ook wordt tijdens de uitzending van de kerkdienst van De Hoop soms zonder be paalde reden er maar op raak gebrabbeld, wat erg hinderlijk Is voor hen die luiste ren. Daar komt nog bij dat sommigen (ge lukkig niet allen) een taal bezigen, waar de woorden in het woordenboek niet gevonden zullen worden. Soms wordt er :elfs gevloekt. Kan daar zegen op rusten? En het vissersbedrijf is toch een bedrijf in ,,op hoop van zegen"? EEN OUD-VISSER. Mr. Schokking II Het ingezonden stuk van de heer J. Rothman te Voorschoten, vorige week terdag geplaatst, gaf blijk van goed nadenken. Toch is de mening van de heer Rothman, hier en daar vragenderwijs laar voren gebracht, wel onderhevig lan kritiek. Het is immers een feit, dat T in 1942 a4 wèl onderduikers waren, neer dan menigeen vermoedt. Alleen ;ing alles toen nog niet zo georganiseerd. :oals later toen de L O goed op toeren cwam. Maar er waren toch al heel wat nensen, die elkaar gevonden hadden om samen medemensen, die in nood verkeer den, te helpen. Denk bij voorbeeld ook aan het werk van „Tante Riek" uit Win terswijk. Als ik me niet vergis anders word ik wel op mijn vingers getikt werd er in Hazerswoude al vroeg sami gewerkt met Tante Riek. Ik meen i eens gehoord te hebben, maar heb di verder geen gegevens over. Misschien kan iemand me daarover inlichten. De heer Rothman schrijft: „Neemt provocateur vrouw en kind mee?" W; om niet zou ik willen vragen. Dan hij in elk geval veel sterker hebben ge staan. Voor de S.D. hoefden vrouw en kind niet bevreesd te zijn, voor de ille galen toen nog in mindere mate dan later. Van liquidatie van provocateurs hoorde men toen nog niet zo veel, en daarbij hoefden vrouw en kind zeker niet ge te lopen. Een beetje naïef vind ik het, dat de heer Rothman vraagt: „Had de burgemeester niet even in Sneek kun nen informeren, of het met Pino goec zat of niet? Binnen 24 uur had men di< informatie kunnen hebben. Dat betwijfel ik ten zeerste. Zo eenvoudig was het ni ook weer niet ten aanzien van mensen dlie aan het zwerven waren geslagen. Te meer omdat eigenlijk niemand goed wist hoe Pino in Hazerswoude was gekomen. Oud-illegaal Opgemerkt dient nog wel te worden, dat pas na de oorlog is gebleken, Pino uit Sneek kwam. Pino zelf heeft namelijk nooit gezegd, uit welke plaats hij afkomstig was, zelfs niet tegen Sh b(i wie hij was ondergedoken Slui kende hem volgens zijn eigen verklaring niet anders dan „Van PoelgeestEen hem totaal onbekende man had het gezin- Pino naar Hazerswoude gebracht Red). In het dezerzijds in oktober 1951 bij d< oenmalige minister van justitie Mulde- rije officieus ingediende ontwerp enei op de Dierenbescherming was (art. 25 i) voorgesteld, dat bij algemene maatregel van bestuur nadere voorschriften zouden worden vastgesteld betreffende het ge bruik van waakhonden. De bedoeling v de verordening op de waakhond, die d< schrijver idezes in 1934 werd opgesteld, die middelerwijl in circa 125 gemeenten en in de gehele provincie Zeeland (pro vinciale verordening) geheel of groten deels van kracht is geworden, om te zet- en in een Algemene Maatregel van Be duur. geldende voor het gehele land. In deze model-verordening wordt in principe verboden kettinghonden te hou- len. tenzij aan verschillende voorwaarden s voldaan. Deze hebben o.a. betrekking >p gewicht, lengte en samenstelling van Dierenpark Lia Speel Berichtten wij dinsdag jl., dat ir. E. C. M. Roderkerk, directeur van de Kennemerduinen te Overveen, heeft beweerd dat het dierenpark van Lia Speel te Bloemendaal niet deskundig zou worden beheerd, thans komen er klachten .van de Vereniging voor Zoogdierkunde en Zoogdierbescherming I Deze Beneluxvereniging heeft zich na melijk tot Gedeputeerde Staten gewend met het verzoek, een besluit van het ge meentebestuur van Alphen aan den Rijn om Avifauna te verhuren aan de heer Speel, niet goed te keuren. Een eventuele jverpachting aan de Bloemendaalse zaken- i kan de goedkeuring van de vereni- niet wegdragen, omdat er volgens r geen garantie is voor een deskundig ser. Bovendien zou de aanwezigheid overbodige dierenparken de dieren handel onnodig stimuleren en dit zou weer een bedreiging voor de wereldfauna Inhouden De familie Speel was zeer verbaasd, 1 wij haar van het bovenstaande op de foogte stelden. De verloofde van mejuf- uw Lia Speel, de heer F. Groen, die als ?s goed gaat met de zakelijke leiding Avifauna zal worden belast, toonde i de hand van verklaringen van vee- sen, dat de betrokken aanklachten geen inkele grond kunnen hebben. De dieren ;t park van Lia Speel worden weke- gekeurd door de heer L. J. Kas, ilaatsvervangend directeur van de vee- rtsenijkundige dienst, veearts Westerman ustende dierenarts Rap. De heer L. J Kas heeft een schriftelijke erklaring afgegeven, waarin hij o.m. zegt at de dieren van Lia Speel van af de op- van het dierenpark zeer deskun- De bollenhandel Kleine aanvoer en lage prijzen De gladiolenveillngen gingen deze week De aanvoeren waren uiteraard niet en de handel was niet levendig, fitsehieters waren er al heel weinig. Een xtra mooi partijtje Lustige Witwe, waar- veertienen nog weggingen voor en de twaalven voor 5,wat este Lavender Dream die resp. 5,40 en 3,50 deed. en Dr. Fleming, die voor 4,80 en 3,75 draaide. Soorten als Johann Strauss. Maria oretti. Bloemfontein. Jo Wagenaar en tansoer brachten niet meer dan 2,50 en 2.60 per 100 op als men beste veertie- en aan te bieden had. En twaalven no lerden rond 2,10 en 2.20. Veertienen fan Red Fox, Elan. Nieuw Europa. |leardy en Paul Rubens brachten rond [2.10 per 100 op. Sneeuwprinses was. zo- Ös dit seizoen gebruikelijk, weer veruit Ie goedkoopste. Er zijn nog veertienen ïerkocht, die niet eens een cent per stuk jonden opbrengen. Ook de kleinere maten en het plant- Soed werden verkocht voor prijzen, taarvoor de kwekers geen waardering londen opbrengen. dig zijn verzorgd. De modernste genees middelen werden aan de zieke dieren toe gediend. waarbij de heer Speel er na drukkelijk op stond dat geen enkel ver schil zou worden gemaakt tussen de waardevolle en de minder belangrijke die ren. De huisvesting is steeds goed ge weest, wanneer er dieren ziek waren mocht immer de hulp van specialisten worden ingeroepen en dokter Kas somt een hele serie wetenschappelijke instellin gen op, waarmee overleg is en wordt ge pleegd. De heer Kas zegt bijzonder getroffen te zijn door de verpleegkunst en bet grote geduld van Lia Speel, die zij heeft ge toond toen enige tijd geleden enkele lama's ziek waren. Ook voor de verzor ging door de oppasser Wim Baay heeft de veearts de grootste waardering. Veiling Ter Aar De aanhoudende winter heeft deze week een sterke invloed gehad op de prijs van de groente. Ook heeft de winter de varia tie klein gemaakt. De aanvoer van witlof was behoorlijk. De-handel is wel moeilijk, omdat kans op vorstsc+iade groot is. Niet temin was de vraag goed en men betaalde vooral vrijdag vrij hoge prijzen. Zelfs de tweede soort bracht het nu tot een hoogte, die enkele weken geleden lang niet be steed werd voor de allerbeste kwaliteit. Spruiten ondergingen eveneens een prijs verhoging. In het begin van de week was de notering nog matig, dooh woensdag en vrijdag was deze veel hoger; ook hier was de tweede kwaliteit nog goed in trek Boerenkool had met dit weer een goede markt. Waspeen bleef ongeveer een ge lijke 'prijs opbrengen. Een buitengewoon hoge prijs werd betaald voor Drei. Dit pro- dukt komt echter in beperkte mate ter veiling. Goede knolselderij bracht het ook tot een hoge notering. Verlaging groenten- en fruitheffïngen De heffingen op groenten en fruit zullen per 1 april worden verlaagd Dit werd vastgesteld door hrt bestuur van het pro- Juktschap groenten fruit. De verlaging c-edraagt 25 pereent namelijk van vier tot vijf promille bij invoer en van twee tot anderhalf promille bij veiling door telers Besloten werd de administratieve Import- heffingen op niet in Nederland geteelde produkten. zoals verse en gedroogde zuid vruchten en grondnoten na het horen van partijen nader te bespreken. De heffing op vroege aardappelen zal de helft van de normale blijven de ketting. Voorts dient looplijn var minstens 10 meter aanwezig te zijn, ter wijl ook de nodige eisen worden gesteld voor de samenstelling en indeling van hei hok, dat droog en tochtvrij dient te zijn. Daarnaast is in de verordening ook het Insluiten in een ren verboden, tenzij de; weer aan de nodige vereisten voldoet. Dit voorstel werd overgenomen in het op 14 februari 1955 bij de Tweede Kamer in gediende ontwerp van Wet op de Dieren bescherming, waarvan art. 5 lid 1 als volgt luidt: „Wij stellen bij AMvB regelen nopens het houden van een waak- of heemhond vast". „Waar de behandeling van waakhonden zeer slecht is," zo luidt de Memorie van Toelichting, „hebben verscheidene gemeenten reeds een ver ordening op het houden van deze dieren gemaakt". Voorts wordt gezegd, dat de regeling landelijk ingevoerd dient te wor den en dat minimum-eisen dienen te wor den gesteld inzake looplijn, ren en hok. en de steeds sterker sprekende inwekkende omstandigheden, waar onder in ons land nog altijd enige tien duizenden kettinghonden hun ellendig be staan voortslepen, en gelet op de grote afkeer, die in Nederland nu welhaast al gemeen bestaat tegen het houden van deze kettinghonden, achtte het hoofdbe stuur van de Ned. vereniging tot bescher ming van dieren enige maanden geleden het tijdstip gekomen om de minister van justitie te verzoeken te willen bevorde- dat het houden van kettinghonden op de duur geheel en al zal worden ver boden. Dit verzoek was mede gebaseerdLeiden Een wond in eigen vlees De vraag is wie de meeste schade lijdt (Door onze economische medewerker.) DE HARTSTOCHTEN ZIJN in Indonesië door het mislukken van de con ferentie van Genève zo hoog opgelaaid, dat niet alleen de unie met Nederland wordt verbroken, maar dat volgens krantenberichten ook een zijdig de financieel economische overeenkomst zal worden opgezegd, die in december 1949 onmiddellijk na de soevereiniteitsoverdracht werd ge sloten. Als wij er van uitgaan, dat inderdaad die daad bij het woord wordt gevoegd, dan rijst natuurlijk onmiddellijk de vraag voor wie de vruchten het wrangst zullen zijn. Deze overeenkomst heeft drie pijlers: De onderlinge handelsbetrekkingen, de handelspolitiek t.o.v. derde landen en het betalingsverkeer. Het was de opzet, dat Nederland en In donesië voor hun handel een systeem van wederkerige voorkeursbehandeling In overweging zouden nemen. Bij ons weten is dit nimmer gebeurd. Men kocht dus bij elkaar voor zover dit economisch aar trekkelijk was. Wait Nederland betreft, was het handel verkeer met Indonesië, procentsgewijs ge zien, nog maar gering In de eerst maanden van 1954 was de invoer uit I nesië 4,7 van onze totale invoer; 1 eerste maanden ran 1955 u;as dit terugge lopen tot 3.2 De uitvoer Mep in die ja op het feit, dat een kettinghond die bui ten ligt, als waakhond vrijwel waardeloos Is hij blaft dag en nacht en het dier wordt vaak waanzinnig, zodat zelfs de eigenai hem niet meer benaderen kan Een normaal loslopende hond. die des nachts binnen ligt. heeft oneindig mei waarde als waakhond. Kleine keffertj' zijn het meest geschikt. Zij zijn zee waakzaam en leveren geen gevaar op. Bij een algeheel verbod op het houden kettinghonden zijn ruim 40.000 dierei trokken. Het zou grote moeilijkheden op leveren al deze dieren ineens in vrijheid te stellen. Wel dient de wet te bepal dat het onmiddellijk verboden is nieuwe kettinghonden aan te schaffen. Ik denk hier aan de wet van 16 juni 1954. S. waarin werd bepaald, dat in afwach ting van de totstandkoming van algeheel verbod van het gebruik va hond als trekdier als overgangsmaat- ;gel werd verboden nieuwe Inschrijvln- »n van trekdieren te doen plaatshebben Als overgangsmaatregel dient m.L een tijdvak van vier jaar genomen te worden, de aanwezige kettinghonden direct betere behandeling krijgen en een orlijk hok, flinke looplijn enzovoort. Landelijk kan hier overgenomen worden de regeling als bedoeld in de eerder ge ide gemeente-verordening op de waakhond. Men zal in die wettelijke re geling ook dienen te zorgen voor onmid dellijke registratie van alle reeds aan wezige waakhonden. Na die vier Jaar kan worden nagegaan welke honden loslopend vaakhond kunnen blijven fungeren. ?st kan in de vele dierenasyls worden ondergebracht of worden geplaatst bij dierenvrienden. De pertinent gevaarlijke honden, die waanzinnig geworden zijn door het jarenlange geketend zijn, kun- indien noodzakelijk, pijnloos worden gedood. Na het inwerkingtreden der wet heeft Dierenbescherming vier jaar tijd de te regelen. 1 men objectief blijven, dan was Russische eis niet zo onredelijk, men deze basis Finland afdwong Rusland voelt zich blijkbaar niet meer de Scandinavische landen uit be dreigd. nu het Porkala vrijgaf. De vreug- an de Finnen was niet onverdeeld, want ze vonden hun bezit ln zeer desola te toestand terug, leeggeroofd en verval len, de kerken ingericht alt paardstallen. Maar dat zal wel gauw weer hersteld zijn. De Olympische winterspelen in Cortina 'Ampezzo zijn beëindigd. Pas gedurende de laatste week kwam een Italiaans serie, daaraan gewijd, uit. Een foellelij! •eeks, zo lelijk als er in tijden geen zegels verschenen Afb. 2 de tribune bij de finish van de schaatsbaan en afb. 3 de spring- schans der skteërs. Het opschrift onder het Olympiade embleem luidt: VII Giochi OLlmpici InvernaU (7e Ol. winterspelen). Toen het bij ons 17 graden vroor, wer den In Nigeria In de slaapkamer van Mr. W. HUGENHOLTZ" EZE WEEK stond de effectenbeurs in het teken van de mislukking der conferentie te Genève, gevolgd door de eenzijdige opzegging van de Unie. Volgens berichten uit Indonesië zou deze opzegging gevolgd worden door een nietigverklaring der financiële en economische overeenkomsten der Ronde-Tafel Conferentie. Het is duidelijk, dat de trouweloze han delwijze van het kabinet-Harahap tot grote onzekerheid geleid heeft met be trekking tot de toekomstmogelijkheden van het westers bedrijfsleven. De beurs honoreerde een en ander met een flinke koersdaling voor cultuurfondsen. De eventuele opzegging van de finan ciële en economische overeenkomsten zal :hter niet alleen de Nederlanders tref- n, maar ook de Indonesische belangen, welke nu nog profiteren van de Europese Betalings-Ume en dergelijke privilegies, echter na de dreigende contract breuk door het kabinet-Harahap 'n einde zal komen. Het ls daarom mogelijk, dat zich ln Indonesië nog wel eens zal bedenken, alvorens men daadwerkelijk de zorven positie met de overeenkomsten Ronde-Tafel Conferentie over boord werpt. Ook de zeer ongunstige Invloed van een dergelijke contractbreuk op de Internationale opinie kan remmend op deze boze voorne- werken. Deze overwegingen hebben beurze toe geleid om na de eerste schok over de opzegging der unie de koersen van cultuurfondsen enigszins ln herstel te brengen. Maar de onzekerheid de toekomst blijft groot. Men herin nert zich ongetwijfeld, dat wij eerder hebben melding gemaakt van het denk beeld uit Indonesische koker om de tegen woordige Nederlandse bezittingen in de vorm van plantages e.d. tot binnenlandse Investeringen te verklaren, waarna trans- winsten verboden zou zijn. In het sn dit voornemen zou passen het i de zetels der betrokken maat schappijen naar Indonesië te doen ver plaatsen en het aandelenkapitaal ln roe- piahs te doen luiden. Het ls deze dreiging, welke de effecten beurs gereserveerd doet staan. Van een regering, die contractbreuk pleegt, is alles te verwachten. Overigens houdt het koers- peil van cultuurfondsen in vele gevallen reeds rekening met ernstige tegenslag; de grote maatschappijen hebben de laatste jaren in toenemende mate belangen naar andere gebieden dan Indonesië verplaatst. de hand, dat het nieuws ongunstige in vloed had op de algemene beursstemming Daarnaast werkte de nieuwe disconto-ver hoging in Engeland met een vol procent tot 5Vz% deprimerend. In de strijd tegen de opgeblazenheid der conjunctuur ziet de Britse regering zich genoodzaakt scher pere maatregelen te nemen. -Naast de duurdere rentetarieven verwacht men be perkende bepalingen t.a.v. het verkopen op afbetaling en nog andere maatregelen, welke het binnenlands verbruik moeten beperken. Ter bescherming van de slin kende deviezenreserves in januari had de handelsbalans een decifit van meer dan 74 millioen dient het kabinet- Eden ingrijpende en impopulaire maat regelen te nemen, wil men de buiten landse wisselkoers van het pond sterling niet aan grote gevaren bloot stellen. De kringloop der gevreesde Inflatiespiraal schijnt Groot Brittanniës volkshuishou ding hardnekkig te bedreigen en het zal nodig zijn, dat de Britse ondernemers en arbeiders, met verloochening van de eigen belangen op korte termijn de han den ineenslaan om met de regering het land uit de Inflatie te redden. De ontwikkeling In Engeland moet voor andere landen, bv. voor ons land, „een baken ln zee" zijn. De mislukking van de uitgifte vBn een 5% obligatielening ten laste van Kenya op de Londense beurs (het syndicaat bleef met 87% van het leningsbedrag zitten) had een ongunstige uitwerking op de Dat was hem te gortig fSV9 CocrrigM P I B. Boa 6 Cso—Hog** T Vooi de iilatelisten DE POSTZEGELUITGAVEN houden steeds meer praktisch gelijke tred met de nieuwsberichten! Op de dag dat de Russen hun steunpunt in Zuid-Finland opgaven, en de Finnen hun oude stad Porkala weer in bezit konden nemen, verscheen ook het Finse zegel (afb. 1) om dit vreugdevolle feit naar buiten te melden. Wie de moeite neemt de kaart even te raad plegen, zal begrijpen hoe belangrijk dit steunpunt op Fins grondgebied voor de Russen was, omdat van daaruit eigenlijk de toegangsweg tot Leningrad beheerst wordt. Een steunpunt even belangrijk voor Rusland als Malta, Gibraltar en Cyprus voor Engeland. Bmtse obligatlemarkt Ten onzent w staatsleningen in sympathie hiermede ook luier gestemd. Tegenover deze baissefactoren stonc gunstig bericht betreffende de gezond heidstoestand van president Eisenhower, door men in Amerika goede ver wachtingen koesterde inzake een tweede ambtstermijn van de populaire president. In het bijzonder de aand. Koninklijke n tijdelijk gevraagd, maar ook Phl- en AKU konden tijdelijk een flinke koerswinst behalen. Later ging de winst echter vrijwel geheel verloren tengevolge "in de Britse moeilijkheden De locale- markt kende tijdelijk deze week enige opleving, maar ook hier zakte de belangstelling zienderogen in. Het ver- van De Schelde was zeer bevredi gend te noemen. De orderportefeuille borgt een bezetting tot 1960, zodat de toekomst goed verzekerd lijkt. De winst het afgelopen boekjaar is flink ge- n, maar het dividend is onveranderd gebleven (9%%). Dit laatste feit achtte teleurstellend en de koers der aan delen liep dan ook enigszins terug Op de jaarvergadering van J. P. Wyers werd medegedeeld, dat het lopend boek jaar goed werd ingezet, zodat de toe komst zich gunstig liet aanzien. Op de emissiemarkt bleek er belang stelling te bestaan voor 4% converteer bare obl. De Drie Hoefijzers, gezien het feit. dat de claims, nodig voor de inschrij ving. ƒ50 per stuk deden. De koers der conv. obl. komt aldus uit op 110%. De laatste tijd hebben diverse maat schappijen emissies gelanceerd van con verteerbare obligaties en gezien het goede resultaat, dat met dergelijke uitgiften is behaald, kan verwacht worden, dat der gelijke projecten ook tn de toekomst op gezet zullen worden. Koningin Elisabeth extra voorzieningen getroffen, om de moorde' de hitte draaglijker te maken, door middel ■fen ingebouwde ijskast! Snel heeft deze Engelse kolonie aan de westkust van Afri ka gereageerd op het gewaardeerde stelijk bezoek: afb 4. een opdruk Royal Visit 1953, ep een bestaande 2 pence. In IJ s 1 a n J werd plechtig herdacht de eerste zondag tn februari hoe daar 900 jaar geleden het Christendom het eerst gebracht werd. De man voor hen deed, wat Wtlllbrord en Bonifa- tius bij ons deden, werd afgebeeld op afb. 5, ln vol bisschopsornaat. Zijn n^am Skal- holt, wekt herinneringen aan de Skalden, Oud IJslandse rondtrekkende hofdichters, die d Oud Noorse literatuur (de Edda! doorgaven. Dit eerste bisdom werd naa hem genoemd, en op afb. 6 zien we d oudste door hem gestichte kerk, in het bisdom Skalholt. De reformatie had gro te invloed op dit eiland, dat 3 x zo groot als Nederland is, doch maar 150.000 in woners telt, die in grote meerderheid Luthers zijn. Nieuw Zeeland viert he<t et feest van Zuidland (Southland). In 1642 het eerst door een schepeling van Tasman aanschouwd, en ln 1769 eigen lijk pas goed door Cook ontdekt en ver kend, werd dit gebied eerst 100 Jaar ge leden door Engeland geannexeerd, en voor blijvende kolonisatie geschikt gemaakt. Bij dit eeuwfeest verscheen een interes sant 3 tal: afb. 7: de walvisvangst bij straat Foveaux: we zien het moment waar op de harpoenist zijn dodelijke speer werpen gaat. De dierenverzamelaars nen de eigenaardige faura van Nieuw Zeeland. Afb. 8 geeft een vreemde loop vogelsoort. de takahe, of notornis. Afb. symboliseert de welvaart, gebracht door veeteelt: een reuzin bij koe en schapen. Pers en radio hebben volop aandacht gewijd aan de Mozart herdenking. Het ipreekt welhaast vanzelf dat de postzegels liet achterbleven. Oostenrijk zelf vas de eerste: afb. 11. ontleend aan een onvoltooid schilderij van de hand van Mozarts zwager Josef Lange. West and volgde, meer origineel dan schoon: afb. 10: partituur en Instrument ir een, in zulke fletse kleuren dat de noch de andere voorstelling tot haar :ht komt. Oost - Duitsland sloot de rij met afb. 12 en 13. twee portret zegels. waarbij opvalt (zie vooral afb. 13) hoe goed de zwager de gelijkenis wist te treffen op afb. 11. België heeft eveneens drietal Mozartzegels aangekondigd, hiermee „plus royaliste que le rol" naar buiten tredend. Een dergelijk eerbetoon heeft een minder prettig luchtje, als men ziet: Oostenrijk 1 zegel, West-Dultsland 1 zegel, Oost-Duitsland 2 stuks, maar elgië... drie zegels! Winstbejag speelt onze Zuiderburen wel heel erg parten, in de al te gulle produktie van de postzegelpersen in Mechelen! n fractie op van 2,5 '1» tot 2.6 In at>so le bedragen gezien, daalde het invoer- ■erschot voor Nederland (Indonesië le- irdie dus meer dan wijl) van 254 ttvU- en in 1954 tot 116 miljoen m 1955 (bet over 11 maanden). Onze uitvoer was melijk opgelopen tot f246 miljoen, een bedrag, dat uiteraard op zichzelf met Het Is dus mogelijk, dat de Indonesische importeurs uit sentimentsoverwegingen dan wel hiertoe gedwongen meer el ders gaan kopen, hetgeen economisch al leen verantwoord is als derden goedko per, vlugger en/of beter kunnen leveren. Sentimenten plegen echter geen rekening te houden met de economie, zodat naast het nadeel voor onze exporteurs onge twijfeld ook de Indonesische economie schade zal lijden. De handelspolitieke samenwerking heeft geleid tot zogenaamde tripartite overeen komsten (tussen drie partijen), waarvan er nog maar enkele zijn overgebleven. Het voordeel voor Indonesië was hierbij, dat de betaling aan het derde land vla de Nederlandsche Bank liep en loopt. Voor Indonesië was dit een gemak, daar men zodoende voor zijn betalingen wegens nkopen kon putten uit de voor dit doel Nederland geschapen rekening, die an- •rzijds weer gevoed werd met betalingen door dit derde land wegens leveranties door Indonesië. Nederland werd reeds uitgeschakeld ALS OOK de laatste van deze overeen komsten zal verdwijnen, mist Indone sië dit gemak. Zijn streven was echter toch al zoveel mogelijk rechtstreekse ver- Voor Nederland bete kent het overigens, dat de commerciële banken maar ook de handelshulzen, die bij deze handel als vanzelf waren inge- •hakeld. haar commissie zullen zien ver dwijnen; mogelijkerwijs worden ook onze ervoersondernemingen uitgeschakeld. Hoewel er aan die handelspolitieke sa menwerking meer vast zit. stappen wij nu op het betalingsverkeer. Eerst be- voor de afwikkeling van de weder zijdse betalingsverplichtingen een zoge naamde C-rekening. doch die is later om- een A-rekening. J hele affaire is behoorlijk ingewik keld. maar tot haar eenvoudigste propor- es teruggebracht, komt het er op neer, at er bij de Nederlandsche Bank een •kening in guldens was geopend ten be- oeve van de Bank Indonesia. Ten laste van die rekening kon Indone- nu betalingen verrichten aan landen, aarmee het zelf geen handels- en be talingsverdrag heeft. Ook kan het vreem de valuta kopen ten laste van deze reke ning, maar anderzijds ten bate van de rekening ook weer verkopen. lang (hoewel ook Nederland op deze ma nier wel eens goede valuta kon kopen), ter omdat de Nederlandsche Rank service gaf. \VU geloven dan ook ze- als wij van de andere mogelijkheden deze rekening afzien, dat de Indone sische minister van financiën het door van de flnanclecl-economlsrhe niet direct met enthousiasme zal begroeten. Wtj willen voorts nog wijzen op de kre dieten. die Nederland aan Indonesië In verband met het betalingsverkeer heeft Indonesië vla Neder land snel betalingen kon verrichten. Bo- cndlcn liep Indonesië door het lidmaat- chap van Nederland in de Europese Be- talings Unie mee. Ontegenzeggelijk zal onze economie schade lijden: de handel kan nog meer te ruglopen, de transito-affaires (onze koop lieden zorgen nog wel voor leveranties rechtstreeks uit derde landen aan Indone sië) zullen afnemen en de Inkomsten voor banken, handelshulzen en rederijen zullen verminderen. WIJ laten hierbij buiten be schouwing de mogelijkheid, dat de transfer van winsten en andere verplich tingen uit Indonesië naar Nederland nog •erder zal worden besnoeid en dat het werk van onze cultuurmaatschappijen, rederijen en handelshuizen in Indonesië opnieuw zal worden bemoeilijkt, omdat hoewel zeker te verwachten met de financieel-economlsehe overeenkomst als zodanig niets te maken heeft. Duidelijk is echter wel, dat het op zeggen van de overeenkomst voor Indonesië een tweesnijdend zwaard is, waarmee dit land zich zeker ook in eigen vlees zal snijden, waarbij wij dan nog maar helemaal afzien de reacties in de wereld. Per slot van rekening wil Indonesië kapitaal aantrekken en een dergelijke eenzij dige daad is nu niet bevorderlijk om het vertrouwen in de geldvrager te vergroten. 570) De halo-ver lirhtzuilen, lichtkruisen e over méé. hebben genoemd, kunne treden in bepaalde wolkenformatie zeer fraaie namen dragen, doch di desondanks niet zullen noemen, o eenvoudige reden dat alleen een kundige aan deze aanduidingen heeft. En juist de deskundige behoeven we over de halo-verschijnselen niets te vertellen. Hebben we de omstandigheden waar onder halo's kunnen optreden genoemd, de oorzaak van het verschijnsel hebben we nog op geen enkele wijze aangeduid. Welnu, het zyn de ijskristalletjes in deze wolkenformaties die voor het optreden crschynselen aansprakelijk zijn. En het regelm ■rdoor d< ijskristalletjes bezitten, mooie symmetrie der lichtverschijnselen optreedt. Dit wyst er reeds op, dat lang niet alle üswolken kringverschijnselen cn bolvormig samengevoegde kristallen hebben niet de gewenste vorm om het licht op de wijze van een prisma te breken en te kleine kristalletjes aijn evenmin geschikt ontstaat De kleine kring c door breking van het zonlicht wolk van ijskristalletjes die dikwijls de regenboog, geven de lichtstralen, die de kleinste afwijking ondergaan, de groot ste helderheid. En juist de stralen met de kleinste afwijking ondergaan slechts een zeer langzame verandering, wanneer het prisma draait. Dat wil dus zeggen, dat er veel meer ijskristalletjes de goede, dan de verkeerde stand innemen om het licht in de richting van ons oog af Worden bij de zeszydige prisma's t lichtstralen dus veelvuldig naar de was nemer afgebogen, waardoor kringen or staan (de kleine kriug hij 60°, de gro bÜ 90°), zodra de ijskristalletjes b paalde voorkeurstanden gaan inneme treden bovendien lichtvlekken of -hog« op. De bijzonnen ontstaan bijv. wanne, een groot aantal zeshoekige yskristalletj. verticaal gericht zijn, wat zich zal vnn doen by de ijszuiltjes die aan één ui einde hol zijn, of by de langzaam lende kristallen die de vortn hebhe van een zeskantig tafelblad dat in h. midden op een jjszuiltje steunt. De ve ticale stand die dergelijke kristalvorm- bij voorkeur zullen innemen tijdens zweven of langzaam dalen, springt direct in het oog. De lichtzuilen kunnen voorts ontstaan door ijsschilfertjea die heel langzaam vallen, terwijl hij andere ongewone halo- vormen ook ijskristallen van ongewone vorm een rol spelen. In alle gevallen is echter sprake van ijskristallen die het invallende zon- of maanlicht breken of Over licht gesproken, weet u dat de ultraviolette stralen voor planten van geen betekenis zyn? Daarover een volgende keer. (Nadruk verboden) het

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 11