m E Q u S3 G B 1 K 77 de snelle VELPON Meer dan Jona R. A. I.-tentoonstelling brengt 175 exposanten met 64 merken uit 8 landen kaloderma gelee mam 6 7 ,W' Te veel „stukwerk" in het beleid van de minister van onderwijs D Dode Zee-rollen werpen nieuw licht op verhalen in Genesis 2 VRIJDAG 17 FEBRUARI Een brief over de zaak-Verbeek Hen predikant in Canada geweerd om zijn persoon, niet om zijn leer Ds. E. J. C. Verbeek. Ned. Herv. pre dikant te Duivendrecht, vertrok in de romer van het vorige jaar naar Port Alberni. als beroepen predikant van Port Alberni (Canada) bij de Christian Reformed Church. Toen hij te Alberni aankwam werd hem een voorlopige ver gunning gegeven voor te gaan In de diensten. Zoals bij dere kerken gebrui kelijk is moest ook ds. Verbeek rich na verloop van enige tijd onderwerpen aan het rg- colloquium doc turn, een sa- menspreking met de predikanten uit de classis, waarbij men tracht te ontdek ken, waar de beroepen Nederlandse predikant nu staat in leer en leven. Dit gesprek wordt met alle predikanten uit andere kerken gehouden. Aldus schrijft een alleszins bevoegd berichtgever uit Penticton in Canada ons over de zaak-Verbeek waarover wij reeds eerder een summier bericht gaven. Na het colloquium werd ds. Verbeek door de Classis Pacific afgewezen, niet uit vrees voor scheuring en ook niet vanwege leerstellige verschillen. Ds. Ver beek, was. zo sdhrijft onze berichtgever, met op één na algemene stemmen door de gemeente in Alberni beroepen. Men wist dat ds. Verbeek „rechtzinnig Her vormd" was, zodat tegen zijn leeropvat- tingen geen noemenswaardig bezwaar gemaakt werd. T.a.v. het saillante punt. doop en wedergeboorte, verklaarde ds. Verbeek het eens te zijn met het stand punt van de Christian Reformed Church. Op vragen dienaangaande gaf hij een bevredigend antwoord. De classis was er niet op i»it hem te weren uit het ambt, integendeel men ging tot het uiterste om hem voor het ambt te behouden. Maar na herhaald on derzoek van zijn voorlopig werk in Al berni. kwam de classis tot de vrijwel eenparig genomen conclusie, dat afwij zing noodzakelijk was op grond van ..personality defects" (zoiets als: ge breken in zijn persoonlijkheid). Er is dus geen sprake van dat ds. Verbeek uit het ambt gezel zou zijn, eenvoudig omdat hij nog niet in het predikambt stond. Een aanbod om ds. Verbeek uit het weldadigheidsfonds te steunen met het oog op te verwachten financiële moeilijkheden wees ds. Ver beek van de hand. Hij had nl. geen recht op het predikantensalaris, toen hij niet als predikant werd aanvaard. Ds. Verbeek had zich na zijn afwij zing kunnen beroepen op de synode, doch gaf er de voorkeur aan zich als lid aan de Chr. Reformed Church te onttrek ken en de zaak voor de wereldlijke rech ter te brengen. Hoewel ds. Verbeek met vrijwel alge mene stemmen was beroepen, was er vanaf het begin al wrijving tussen hem en de kerkeraad, zo schrijft onze be richtgever. Een speciale commissie uit de ciassis is drie weken in Alberni ge weest om de zaak te onderzoeken en zc mogelijk een verzoening teweeg te bren gen tussen gemeente en predikant. Juist de overkomst van een Hervormde pre dikant stelde de classis zeer op prijs. De afwijzing is dan ook niet geschied op grond van verschillen over de leer. maar alleen op grond van persoonlijke omstandigheden. Boek VAN DE DAG „Mensen in het wereldruim" door prof. dr. Hermann Oberth. uitg. C. de Boer. jr.. Amsterdam. 338 blz. ZONDER overdrijving kan men Her mann Oberth de vader van de ruimte vaart noemen. Toen iedereen er nog schamper om lachte, al ver voor de tweede wereldoorlog, publiceerde hij zijn ontwerpen en berekeningen voor de ruimtevaart. Oberth mag nu de voldoe ning smaken dat straks Amerika de eerste aardsatellieten, mede naar zijn ontwerp (Oberth werkt nu op een hoge post in Amerika; hij is Duitser van af komst'. de ruimte in stuurt. Dit boek is een populaire samenvatting van Obertbs levenswerk. Nuchter, beschei den, maar overtuigend en boeiend. Niet alleen over raketten en ruimteschepen, ruimtestations en landingen op de maan, maar ook over nog vrij onbekende idee- en betreffende ruimtespiegels en maan- auto's. Heel wat verzinsels van fantase rende romanschrijvers en filmregis seurs worden omver geblazen, maar Oberth stelt er wetenschappelijk verant woorde. en niettemin al even fantastisch klinkende stellingen tegenover. Het boek is met vele goede foto's en tekeningen verlucht. Wie er meer van weten wil, vindt nog uitbreidingen van de stof in een technisch aanhangsel. De vertaling is van J. C. P. Stuy. Advertentie Venhcufa. chocolade PASTILLES Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen: naar Zevenhoven W. Verwey kand. te Nieuwerbrug aan de Rijn; benoeming tot vikaris te Warnveld P. de Ruyter kand. te 's-Gravenhage. Bedankt: voor Opheusöen J. J. Poot te Delft; voor Rotterdam-Feyenoord A. J. de Jong te Scheveningen. GEREF. KERKEN Beroepen: te Eindhoven (4e pred.pl.) A. T. Besselaar te Krabbendijke; Kampen dr. A. G. Luiks te Diever. CHR. GEREF. KERKEN GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Zeist A. Vergunst te Corsica (V.S.) voorheen te Zeist. Na de ernstige waarschuwingsbrief, die de Oostduitse minister Maron persoon lijk aan vertegenwoordigers van dt Evangelische Kerk overhandigde heeft de Raad van Evangelische Kerken op een in Berlijn gehouden vergadering uitgesproken, dat men onder alle standigheden zal vasthouden aai eenheid van de Evangelische Kerk In Oost en West. Met bewogenheid de Raad er kennis van, dat altijd nog een groot aantal medewerkers aa: zg. Bahnhofsmission (zending op de stations) zich in de Sow jetzone in hechtenis bevinden. Ook aan de Vrije Universiteit een studentenraadsman CEDERT ENIGE JAREN kennen de meeste Ned. universiteiten en hoge scholen een adviseur voor de studen ten. Ook aan de Vrije Universiteit wordt de behoefte gevoeld aan een stu dentenraadsman. In de loop van de stu die, soms al bij de aanvang er van, kun nen zich voor de student problemen ken. Het kan de financiële situatie zijn. welke moeilijkheden veroorzaakt, of de dienstplicht, of wel er zijn andere kwesties, met de studie samenhangend en daarop haar invloed uitoefenen, die om een oplossing vragen. Aldus schrijft de rector-magnificus. dr. D. Nauta, ir het civitasblad ..Ad Valvas". De studentenpredikant en de hoog leraren kunnen lang niet voor deze Directeuren van de Ver. voor Hoger Onderwijs op Geref. grondslag hebben daarom besloten ook voor de VU. een' studentenraadsman te benoemen. di,e naar men hoopt in september a.s. in functie kan treden. Om dit werk zo spoedig mogelijk op gang te brengen hebben directeuren mr. C. A. van Swigchen (die voor een de finitieve benoeming niet in aanmerking wenst te komen) verzocht voorlopig de?" aak op zich te nemen. Des maan dagsavonds en vrijdagsmiddags houdt hij spreekuur in het gebouw Keizers gracht 164 en voorts na telefonische af spraak. Inmiddels is in de bladen een oproep verschenen,, waarbij sollicitanten wor den opgeroepen. EEN WOORD VOOR VAN- DAAG De Joden van Jezus' dagen wa ren opgevoed bij de Messiasver- wachting maar toen de Messias kwam kenden ze Hem niet. Een profeet? Misschien! De voorloper van de Messias? Misschien! Maar de Messias zelf? Nee, dat konden ze niet geloven. Telkens weer wilden ze van Hem het bewijs dat Hij was wat Hij beweerde te zijn. Telkens weer vroegen ze om „een teken". Op felle wï>-e worden ze door Jezus hierom gehekeld. „Een boos geslacht" noemt Hij Zijn tijdgenoten. En hij grijpt terug naar de dagen van Jona, op wiens woord de Ninevieten zich wel bekeerd hebben. „En zie, meer dan Jona is hier!" (Lucas 11 vers 32). Zijn tijdgenoten hebben die vergelijking met Jona niet begre pen. Zij wisten niet, dat het ge beuren met Jona een afschadu wing was van wat Jezus ging doormaken; Zijn sterven en Zijn opstanding. Wij zijn opgevoed bij de Bijbel. Wij kennen al die heilsfeiten. Maar die kennis is niet genoeg om werkelijk een kind van God te kunnen zijn. Bekering vraagt Jezus. Een werkelijke ommekeer in uw leven. En daarvoor hoeft u niet te wachten op een teken: u hebt Gods woord! Advertentie maakt handtn zacht als fluweel Vier maal zo groot als het begin Toen de Nederlandse Vereniging „De Rijwiel en Automobiel Industrie" in 1922 de eerste expositie in het semi- p permanente gebouw aan de Amster- combinatie- of station-wagen-s, ambu- damse Ferdinand Bolstraat hield, had men niet kunnen vermoeden, dat er ooit in het verre jaar 1956 nog eens een tentoonstelling gehouden zou worden, die vier maal zoveel grondoppervlak besloeg als die eerste exposities van koper in plaats van chroom blinkende automobielen. Toch is het zo. en de bestuursleden van de RAI zijn nu toch wel van mening, dat er aan het bestaande gebouw heus niet meer kan worden aangebouwd en uitgebreid. Enfin, het nieuwe gebouw. V3n zo eminent be lang voor onze vaderlandse welvaart, komt er en dat is al een hele troost. Dat de auto-industrie in ons land veel bijdraagt tot onze welvaart, laat zich gemakkelijker begrijpen, als men bedenkt, dat van de 60.000 personenwagens, waarmee ons wa genpark in 1955 toenam, er 18.000 in ons land werden geassembleerd. Van die 18.000 geassembleerde auto's gingen er bovendien nog 3300 over de grens als export! En als men bovendien in aanmerking neemt, dat de Amsterdamse ten toonstelling, in een niet-autoprodu- Benoemingen hutzen B. J. Derks Os te Utrecht; pen: aan de school m. berg D J. Rozendaal tijdelijk aan de school (Gld.) C. Oosterom te MELODIE en WOORD der Ethergolven ZATERDAG 18 FEBRUARI Hilversum I 402 m. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Gym; 7.20 Gram: 8 00 Nws; 8.18 Gram; 8 55 V <S huisvr; 9 00 Gym v <i vrouw: 9 10 VPRO: 19 30 Passepartout, caus; 19.40 Tien jaren Humanistisch Verbond, gesprek; 19.55 Deze week. caus. VARA; 20.00 Nws; 20.05 Gevar progr: 22.00 Soc comm; 22.15 Weense muz; 22.40 Binnen zonder kloppen, hoorsp; Gram (1 35—9 40 Waterst) VPRO: 10.00 Tij delijk uitgeschakeld, caus; 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 V d arb i d continubedrij ven; 11 40 Tenor en piano; 12.00 Orgelspel, 12 30 Meded v land- en tuinbouw: 12 33 Gram; 23.00 Nws; 23.15—24 00 Gram. Hilversum n 298 m. KRO: 7.00 Nws: 7.10 Gram; 7.15 Gewijde muz; 7.45 Morgengebed en liturg kal; 8.00 Nws en weerber; 8.15 13.00 Nws: 13.15 VARA 13 45 Sportpraatje: 140' Muzikale caus; 14.50 Ac 15 20 Boekbescr; 15.35 -varia: 13.20 Gram; 0 V d jeugd; 14.35 tordeonork en slolist; Blaasork; 16.20 Het Gram; 9.00 V d vrouw; 10.00 V d kleuters; 10.15 Gram; 10.30 Ben je zestig?; lil.OO V d zieken: 11,45 Gram: 12.00 Angelus: 12.03 Lich te muz; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 volle pond, eau Act; 17 30 Haw< 18.20 Gram; 1 is; 16 35 ,9.00 Art Muzikale caus; 17.00 18.00 Nws en comm Istleke staalkaart. Instr octet; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws en kath nws. 13.20 Lichte muz; 13.45 Gram; 14.00 Boekbespr; 14.10 Lichte muz; 14 20 En gelse les; 14 40 Amateursuitz: 15.15 Kron v Letteren en Kunsten; 15.55 Gram; 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans; 16.30 V d jeugd; 17.00 Amus muz, 17.20 V d Jeugd; 18.00 Lichte muz; 18.15 Journalistiek week- Puzzel mee overz: 182S Gram; 18 30 Pari overz: 18 40 Gram: 18.45 Regeringsuitz Atlantisch Aller lei Een en ander over de 15 landen, aange sloten bij het Atlantisch Pact; 19.00 Nws; mus- en soUst: 20 00 Lichtbaken, Gevar progr; la 21.45 SprongZn te t "Heelal! hoorspr ca. 22.05 Cabaret; 22.35 Wij luiden de zondag jn! Hierna Het Getuigenis over Christus, caus; 23.00 Nws: 23 15 Nws in Es T" peranto; 23.22 Dansmuz; '23,45—24.00 Gram. __M NTS: Eurovisie: 19JO—20.20 Rep Wereld 5~ z kampioenschappen schoonrijden op de schaats voor dames; 22.00—23.00 Sportrep uit Parijs. B 1 Engeland, BBC Home Serv 330 m. 12 00 1 VoLksbederen^ en ballades; 12.30 Lichte muz; ■■Hl I 14.00 Nws. '14,10 Gevar muz;' 15 00° Fabrieks- i lanlare; 15.30 Orkestconc: 16.30 Hoorsp; 17.30 X j Caus; 18 00 V. d. kind; 18.55 Weerber; 19.00 i Nws: 19.15 Sport; 19.30 Amus muz; 20.15 Pari overz; 20.30 Interv 2100 Gevar prc-gr 22.00 Nws; 22.15 Hoorsp; 23.30 Gram- 23 45 Avondgebeden; 24.00-0.08 Nws Engeland. BBC Light Progr. 1500 en 247 m. 12 00 V d jeugd; 12 30 Kinderkoren; 13.00 Pari overz; 13 15 Orkestconc. 13.55 Sportpa- rade; 14 15 Hoorsp m muz; 14.45 V. d. kleu ters; 15.00^Amus muz; 15.45 Caus; 16.00 Mil PUZZEL 341 s 18.00 Sport; 19.00 Orgelspel; 19?305 Gevar°Spro- gramma; 20.00 Nws; 2: 24 Sport; 20.30 Amus muz; 21.00 Hoorsp; 22.00 Variété-ork en sol; O.K. en W. in de branding (l) E ONTMOETING van de Tweede Kamer met de minister en staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschap pen heeft voor de be windsman ditmaal een nog minder aangenaam wej onmogelijk moet Kritiek op beivindsman niet mals, maar gefundeerd eerste orde en dat is het! dan zal de regering ook in het bouwen van scho len een beleid moeten voe ren, dat alle onrust, die er ter zake bestaat, wegneemt. „Woningbouw nummer 1 en scholenbouw nummer la", zij het parool bij Volkshuis vesting, Onderwijs, ja bij de Regering. ,n de verzuch- de bewindsman, minis- dat door de veelheid van za- ter met één staatssekreta- ken de hoofdmomenten van alle delen die het beleid dreigen zelfs een minister geen Simson is en geen ijzer met handen kan breken, mag zaken behoreh, dat het vrij- CCHUILT wel onmogelijk moet wor- '-J ting va karakter gehad dan de den geacht vorige malen. Het lest- 7 best was op de minister aandacht te schenken, duisteren, enige waarheid, men dit toch niet al te 7f.Pr 7pL-pr nipt van tnp waarop deze recht hebben, dit argument mag niet die- lichtvaardig gebruiken. f Een oplossing zou kunnen nen om zijn. ook in de Vooral bij de, door allen passing en hij heeft reden worden gevonden door be- hoofdlijn, zwak beleid te geuite en in principe aan- om te verzuchten dat het paalde, in wezen niet tot verontschuldigen. Aan een vaarde wens van verlaging iii- - rr o. K. en W. behorende af- minister mag men vragen, der leerlingenschaal heeft KiOKje in ae ivamer zeker delingen over te hevelen dat hij zijn beleidswagen men als argument aange- niet zo tikt als bij hem naar een ander ministerie, niet laat rangeren op een voerd, dat ook de minister thuis Terecht o.i. was de heer zijspoor. Teveel draagt zijn niet kan zorgen voor een Tilanus van menirig, dat beleid het karakter van voldoende aantal leerkrach- Over-organisatie van zijn jeugdvorming en volksont- stukwerk. ten om dit desideratum te departement; te weinig oog wikkeling naar zijn karakter Zo is het te verklaren, dat realiseren. Men vergete voor het tekort aan scho- thuis hoort bij maatschap- en in het parlement en in hierbij echter niet, dat lenruimte; een te veel aan pelijk werk. ook al omdat de onderwijswereld het hem reeds in 1946 èn door de nota's en te weinig wetge- men hier de nadruk meer in den beginne geschonken onderwijsorganisaties èn vende resultaten, waar het op zorg dan op ontwikkeling vertrouwen thans niet meer vanuit de Kamer gezegd en bij samenspel van parle- kan leggen. in die mate aanwezig is, later herhaald is, dat in de ment en regering om gaat; Of hiermee de overbelas- als voor een minister wel jaren 1952 tot 1958 het l.o. niet zó doordrongen van de ting is opgelost wagen wij wenselijk is. in de grootste moeilijkhe- nood bij het l.o ten aanzien te betwijfelen. Zelfs een, in De kritiek door de com- den zal verkeren, tenzij de van personeelsschaarste en strijd met het budgetrecht munisten naar voren ge- regering bijzondere maat- grote klassen, dat hij met der Kamer, doorgevoerde bracht laten wij buiten be- regelen treft. Eerst in 1954, visie en voortvarendheid de reorganisatie in de top van schouwing, omdat deze te laat, komt de noodoplos- voor de hand liggende maat- het departement, vermag o. meer is ingegeven door re- sing der spoedcursussen, regelen ter verbetering treft; i. niet de hoop te wekken, denen van politieke dan Het gevolg van deze poli ziedaar de hoofdpunten der dat het beter zal gaan. van zakelijke aard. tiek is, dat minstens tot 1959 kritiek. Onze gedachten gaan uit Bij de overige loyale par- 70 pet. der kinderen les Met weinig overtuiging en naar uitbreiding van de tijen zowel regerings- als krijgt in klassen boven de élan heeft de minister zijn mogelijkheden, welke het oppositiepartijen, was de 45 leerlingen, llaatste?) begroting verde- instituut der staatssecreta- kritiek niet mals maar wel Natuurlijk zijn wij wel zo digd en getracht zijn beleid ris biedt, al achten wij het gefundeerd. reëel, om de eis tot veria- geargumenteerd- te recht- moment thans niet gelukkig. Een krachtiger beleid t. ging der leerlingenschaal vaardigen. Misschien dat bij de kabl- a.v. de scholenbouw ware nu als onwerkelijk en kata- netsformatle na de a.s. ver- gewenst. Als volksontwikke- strofaal voor het platteland r- Hng en -opvoeding inder- te noemen. De regering zoeke daad een zaak is van de de oorzaak van dit gebrekkig 1 netsrormaue na ae a.s. "]V[U ZIJ TOEGEGEVEN dat kiezingen hieraan zal tot O., K. .en W. zoveel den gedacht. HORIZONTAAL: 2 Vogel. 4 kleur, 5 revolutie, 7 jong dier. 8 vogel, 11 soorl standelkruid. 13 wandversiering, li voedsel. VERTIKAAL: 1 Tot gelei worden. S stevig. 3 deel van het hoofd. 4 bezig heid. 6 gedeelte. 9 witjes van kleur, 10 pluis, 12 voegwoord. OPLOSSING PUZZEL 342 Vermakelijk, karabijn, nardus, snees, spatie, editie, engel, logger, rimpel, lantaarn, neigen, nagel, lente, eskader, rebus. MANDOLINE. 1.45 Ork conc12.30 Weer- "3.15 Radlo-Al- 23 C Progr overz; Brussel, 324 her. 12 34 Gr manak: 14 30 Radlojourn; i5 15.45 Gram; 18.00 Accordeonspel; 16.15 Grai 16.30 Accordeonspel; 16.45 Engelse les; 17.00 Nws: 17.10 Strijkork; 17 20 Liturgische zan gen; 17.30 Orgelconc: 18.15 Gram; 18.30 V. d. sold; 19.00 Nws: 19 40 Gram; 20.00 Cabaret; 21.00 Lichte muz: 21.30 Gram; 22.00 Nws; 22.15 Verz progr; 23.00 Nws; 23.05-24 00 Da progr; 22 00 Nw. van de dag. Op de planken. (Op 224 DE SNELSTE LIJMER lances, busjes en kampeerwagens, plus nog de nog steeds nieuw en on wennige categorie van de scooter auto's, die hun eigen plaats in het Nederlandse wagenpark naar vaste overtuiging van de ingewijden, nog wel zullen vinden. Er zal een „Nederlands paviljoen" jn, waar alle vaderlandse bedrijven, die onderdelen voor de geassembleer de auto s leveren, present zijn, er zullen waarschijnlijk meer bezoekers en en dat is belangrijk meer kopers komen. Nieuwtjes Zijn er nieuwtjes op de RAI? Ja, voor Nederland wel. De nieuwe r lutionaire Citroen DS 19 zal er zijn, de Zweedse Volvo in sportversie met plastieken carrosserie, de Oostduitse Wartbrug in eenzelfde pakje, de Oost duitse Zwickau, de Ford Continen tal, de Fiat Multipla enfin, daar over vertellen we u wel, als de poor ten open gaan en we alles eens uitge- bekeken hebben. breid voor i Eén kleine schaduw ligt er voor u over deze RAI: de toegangsprijs is met twee kwartjes verhoogd en is nu twee en een halve gulden. De oorzaak? Wel, de organisatoren willen een té grote toeloop van kijkers-die-niet-kopen een beetje afremmen en kunnen die centjes in verband met de uitgebreide voorbereidingen etc, bést gebruiken. De Britse televisie heeft een begin ge maakt met een serie uitzendingen van een verfilming van het leven van Jezus. De opnamen werden voor het grootste deel in Palestina gemaakt. In acht afleveringen worden eerst de kin derjaren, dan zijn werk als profeet en ten slotte zijn kruisiging en opstan ding weergegeven. Het draaiboek werd samengesteld door Jov Harring ton m.m.v. ds. Walton, leider van de schoolradiouitzendingen van de B.B.C. De jonge Jezus wordt vertolkt door een 14-jarige scholier, dé volwassen Heiland door een Schotse toneelspe ler, Tom Fleming, de zoon van een Baptiste-gecstelijke. Het blad „Illu strated" zal serie's foto's uit deze film publiceren. (Van onze automobielredacteur) jaar geleden, dan zal er een expositie staan opgesteld, die groter, vollediger en internationaler is dan ooit in Donderdag de 23ste februari zal minister Algera met ons land, dan zullen 175 exposanten alle typen van 64 :n van zijn welhaast traditioneel geworden, puntige merken uit acht landen op de stands hebben staan, en toespraken de R.A;I.-ten toons telling voor personen- dan zal de cocoëmat vain de twee en een halve kilometer automobielen in Amsterdam openen, en dan zullen de gangpad van deze 23.000 vierkante meter vloer be deuren opengaan voor nog meer bezoekers dan twee slaande expositie voor u en voor ons klaarliggen. Volgende keer géén nieuw gebouw! Ja, wéér een expositie in het oude „nood"-gebouw, en voorlopig geen uitzicht op het nieuwe gebouw, dat voor zo'n slordige 25 miljoen op het Scheldeplein zal verrijzen. Want de bouwstop zal wel verhinderen, dat de volgende personenwagententoonstelling over twee jaar in het nieuwe gebouw zal kunnen worden. Maar het jaar daarna zegt het R.A.I.-bestuur met glundere gezichten, dan zitten we toch echt in ons eigen palcis! cerend land gehouden, kan wed ijveren met de buitenlandse expo sities, is wel zonneklaar, dat de RAI schreeuwt om vervanging van haar „loods" aan de Ferdinand Bol. Op de tentoonstelling, die donderdag s. opent, en waarvan we u dan wel at meer bijzonderheden zullen kun- geven. staan personenw Ned. Chr. Studenten vereniging 60 jaar De Ned. Chr. Studenten Vereniging bestaat zestig jaar en zal ter gelegen heid hiervan op 14 en 15 April een jubileumweekeinde houden. Op 14 April begint om half vier des middags in de Domkerk te Utrecht een bijeenkomst, waar zullen spreken de algemeen praeses van de NCSV, alsmede dr. W. A. Visser 't Hooft, algemeen secretaris van de Wereld raad van Kerken. Na afloop van deze bijeenkomst zul len de deelnemers aan het weekeinde per bussen naar het conferentieoord ..Woudschoten" bij Zeist vertrekken, waar na een maaltijd diverse „haar den" zullen worden aangelegd. De oudleden kunnen daar op bezoek gaan om te horen wat er tegenwoordig in de afdelingen leeft. In de morgen van 15 April wordt een kerkdienst gehouden, waar prof. dr. E. L. Smelik zal voorgaan. Ver volgens zal een lekespel worden op gevoerd. In de middag van 15 April zal mr. J. P. Hogerzeil uit Zwolle spreken over: De ethiek van het com promis. Tenslotte zal een gebedsdienst worden gehouden. Van her" .en der De kerken in de Sowjetzone van Duits land hebben op een conferentie beslo ten de verspreiding van de bijbel zo veel mogelijk te bevorderen. Als het niet anders kan zullen gemeenteleden worden ingeschakeld om aan hen die belijdenis des geioofs willen afleggen hjj het begin van het onderricht een bijbeltje, althans een Nieuw Testa ment ter hand te stellen. Ook bij trouwen, dopen en jubilea zullen weer weer bijbels als geschenken worden aangeboden. Door evangelisatie, bij zondere diensten e.d. wil men de ge meenteleden aktlveren om zich te be zinnen op de grote betekenis van het dagelijks leven bij de bijbel. Binnenkort zal aan de ingang van de haven van Bremen een 170 meter hoog Christusbeeld worden geplaatst. Het beeld zelf is 50 meter hoog en het voetstuk 120 meter. Op een tentoon stelling, die momenteel te Bonn wordt gehouden is een gipsen model van het beeld te bezichtigen. De Egyptische regering heeft patriarch Amba Jussab II van de Koptisch-ortho- doxe kerk uit zijn klooster, dat hem verleden jaar als gedwongen verblijf plaats was toegewezen, vrijgelaten. Deze vrijlating van het hoofd van een kerk, die een tiende deel van de Egyptische bevolking omvat. Is niet zonder be tekenis. De patriarch heeft zich de laat ste jaren ernstig bezonnen op reorgani satie van de Koptische kerk. Ongezonde journalistieke belangstelling voor Sara's schoonheid De archaeoloog dr. Yigal Yadin Hebreeuwse universiteit te Jeruzalem heeft tijdens een persconferentie bekend gemaakt, dat een vertaling van het ze vende van de 2.000 jaar oude, bU de Do de Zee gevonden perkamenten rollen een beschrijving opgeleverd heeft van de schoonheid van Sara. Yadin zei, dat de details pas kunnen worden vrijgegeven nadat de vertalingen op wetenschappelijk verantwoorde wij: "ïcontroleerd. Binn t het geval zijn. „De feiten over Sara zijn belangwek kend uit het oogpunt van wat de menser 2.000 jaar geleden als een mooie vrouw beschouwden", zei de archaeoloog. Sara wordt in Genesis 12 beschreven als een schone vrouw om te zien. waarop de Farao van Egypte met welgevallen zun oog liet valllen. De perkamenten rollen van de Dode Zee werden in 1947 in de woestijn var Judea gevonden door Bedoeinse schaap' herders. Volgens de geleerden heeft de vertaling van de eerste zes rollen reeds grote invloed uitgeoefend op het archaeo- logisch en theologisch speurwerk naai de geschiedenis van het pre-Christelijke tijdperk. „Het gehele lichaam van Sara wordt beschreven", zei dr. Yadin. „alle onbe dekte delen van Sara, van top tot teen, 62. „U bent het feit nog vergeten dat Fred Ha- jek's buis die nacht toen ik hem wekte, vochtig was. Waarom hebt u bij het verhoor hem daar geen vragen over laten stellen?" „Ik had hem daar al naar gevraagd," zeide O'Leary. „Hij legde mij uit dat het raam in zijn kamer open had gestaan en dat het buis op een stoel naast het raam lag, toen het begon te regenen. Hij was niet dadelijk wakker geworden en zijn buis was nat geregend." „Hm," zeide ik twijfelmoedig. „Hoe staat het met dokter Balman? Gelooft u hem op zijn woord dat hij in zijn eigen appartement is geweest in de tijd dat dit alles gebeurd is? Wat vindt u van die kwetsuur op zijn gezicht, die hij, volgens zijn zeggen, heeft opgelopen, toen hij hard door de boomgaard liep? Kan hij die niet vroeger in de nacht gekregen hebben?" Met dat al maakte mijn hart mij verwijten, terwijl ik dit zeide. Want dr Balman. die van zijn geliefkoosde studie was losgescheurd, allerlei verantwoordelijkheid door noodzaak op zich had moeten nemen en er afgetobd en verwezen en vermoeid en bekommerd uitzag,was een zielige figuur. „Dokter Balman heeft het in deze dagen te druk om hem met vragen aan zijn hoofd te malen," zei O'Leary eenvoudig. „Maar nu u het mij vraagt, wil ik wel zeggen, dat ik zijn mededelin- - gen heb kunnen staven. „Volgens de mar vrn de lift in het flatgebouw waar hij woont, is dokter Balman om kwart over l9 pI?g-r: I twaalven van de Letheny's thuis gekomen, »n is hij niet weggegaan, voor dezelfde liftman, die l ook 's nachts op de telefoon let. hem liet I veten, dat het ziekenhuis opgebeld had. De man |van de lift heeft naar het gesprek geluisterd <00;, het om te zien, of hij zijn hulp nodig had, heeft onmiddellijk de lift *0* bij dokter Balmans deur •gebracht en de dokter precies om drie minuten over tweeën naar beneden gebracht." „Nu," vervolgde hij na een kort stilzwijgen, „dat injectie-spuitje. Ik zou graag zuster Day eens willen spreken. En ook zou ik aan kamer 18 nog eens een bezoek willen brengen." „Er is een patiënt in kamer 18." „Nu al!" „Ja. Ik geloof niet, dat dokter Balman of dokter Hajek toestemming hadden willen geven, dat die kamer weer gebruikt werd, maar er was geen andere plaats voor de patiënt." O'Leary's heldere ogen zagen mij een ogen blik verstrooid aan. „Dan is het niet waarschijnlijk, dat het geval van vannacht zich zal herhalen, zeide hij ten les te. „Maar wat zoudt u ervan denken als u mij deze kamer nog eens goed laat opnemen, als ik dit kan doen zonder dat de patiënt er door gestoord wordt?" Wij kregen een gedaante te zien. die door de m'r' 'iep Het was Maida. Haar witte muts schemerde boven haar blauw met rode cape. „Goeden middag, zuster Day," zei O'Leary, haar in de weg tredende. Ik geloof dat Maida een beetje schrok, want haar ogen werden donker en zij keek schielijk het pad naar de brug toe uit. Maar zij antwoordde toch vrij kalm: „Goeden middag, mijnheer O'Leary." En toen zij mij zag, vervolgde zij: „O ben jij daar, Sarah? Ik wist niet waar je heen was." Haar ogen dwaalden naar mijn haar en zij riep uit: „Wat is je haar nat! Je wilt toch geen neuralgie krijgen, wel?" Ik bracht een hand naar mijn haar. Het was nat en piekig op de plaatsen waar het in de takken van bomen en struiken gehaakt was, waaronder ik doorgekropen was. Ik zette mijn verfomfaaide muts recht en stak er de sprietige haren onder. „Ik heb naar iets gezocht." „Dat kan ik mij voorstellen," gaf Maida toe, met een olijke tinteling in haar blauwe ogen. „Je moet er onder de berberis-struiken naar ge zocht hebben." Dit had ik inderdaad gedaan. Maar vóór ik iets had kunnen zeggen, mengde O'Leary zich in het gesprek. „Hebt u Uw injectie-spuitje verloren, zuster Day?" vroeg hij zonder inleiding. Maida's gezicht werd dadelijk strakker en zij wierp snel een blik naar hem. „Nu, ja, dat ben ik kwijt geraakt," zei zij onmiddellijk. „Is dit het spuitje dat u kwijt bent?" vroeg hij, terwijl hij haar het spuitje in zijn uitgestrekte handpalm voorhield en zijn buitengewoon hel dere ogen zo scherp op haar gezicht gericht hield dat hij bijkans haar gedachten moest kun nen lezen. IWurcli vervolgdj maar op een zeer voorname en verheven wijze". De beschrijving wordt op de rol gege ven. zei hij. als de afgezanten van de Farao haar voor hun vorst beschrijven in een poging zijn belangstelling voor de Hebreeuwse schoonheid te wekken. Dr. Yadin vertelde door journalisten uit alle delen van de wereld, die de feiten over Sara wilden weten, achter volgd en in hinderlagen gelegd te ziin. De jacht begon verleden week, toen dr. Yadin te Jeruzalem bekend maak te. dat de rol vertaald was en een apocrief boek over Genesis 12 tot 14 bleek te bevatten. Een deel van de rol, over Genesis 12. handelt over Sara en Abraham, terwijl de andere delen gaan over de oorlog van de vijf koningen en het vertrek van Alle zeven rollen bevinden zich thans in de Hebreeuwse universiteit in Jeruza lem. Waar de rollen hier en daar in zeer slechte toestand verkeren, worden zij met behulp van infrarode fotografie ont cijferd. Kard. v. Rossuminstituut weldra een feit Binnenkort is de oprichting te ver wachten van het Kardinaal van Rossum- ïnstituut. De initiatiefnemers hebben zich ten doel gesteld de r k. activiteiten ten behoeve van de onderontwikkelde gebieden te co- ordineren. Bovendien stelt het instituut zioh voor. daar waar het nodig mocht zijn, eigen projecten tot uitvoering te brengen, technisch en gespecialiseerd personeel op te leiden en uit te zenden. Het instituut hoopt een actieve bijdra ge te leveren in de technische hulpverle ning aan Nieuw-Guinea. de Antillen en de West. Ook in andere werelddelen zal gewerkt worden, bv. in gebieden waar reeds Nederlanders werken Vooral in atschapnelijke vlak zal hulp wor- vakorganisatie. Nu de Nederlandse Regering onlangs besloten heeft de financiële hulp aan "chtergebleven gebieden aanzienlijk te erhogen. ligt het in de lijn der ver zachtingen, dat ook dit instituut als or£a?n, van Parhculier initiatief inge schakeld zal worden bij de practische uitvoering der regeringshulp. Het werk zal gapaard gaan met res-arch welke door het kath. Soc. Kerkelijk Instituut wordt verricht. Kolenschaarstescholen voorlopig gesloten Wegens kolenschaarste zijn ln Apel doorn met ingang van vandaag tot na der order de lagere scholen, zowel de OoknHrreCoh1 de b;,zondere. gesloten. Üéiv. sloten voor voortgezet en mid delbaar onderwijs zijn behoudens een enkele uitzondering voorlopig dicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2