Zondagsschool vierde haar „Staalwijk" jubileum Werk heeft met liefhebberij animo en vasthoudendheid gemeen Prof. Haantjes ter aarde op Rhijnhof besteld Begrafenis op Rhijnhof van de heer Livingston Litteris Sacrum had „eindelijk iets om over te praten w Feestdag Leidse militaire oorlogsslachtoffers e vd' m; k b 1 a NIEUWE LEÜDSCHE COURANT Gebrekkig maar eerlijk DIT WEEKEINDE heeft, de zondagsschool „Staalwijk" van de Leidse Hervormde gemeente haar zilveren jubileum gevierd, Zaterdagavond met een bijeenkomst in het wijkgebouw aan de Herenstraat, voor bestuur en personeel, afgevaardigden van de wijkkerkeraadde centrale kerkeraad en verschillende zondagsscholen en nog enige genodigden, en gistermorgen in de ijskoude Pieterskerk met een herdenkingsdienst, waarin ds. P. Kloek, de wijkpredikant, voorging. De bijeenkomst van zaterdagavond werd geopend met een toespraak van de zitster van de zondagsschool, me Brandenburg. Zij constateerde daarii de zondagsschool, die enige tientallen per soneelsleden telt, zeker niet te klagen heeft over het aantal medewerkers. Zij vroeg zich af, of er bij allen, die hier kelijiks het Evangelie vertellen aan jonge kinderen, wel sprake kan zijn van doende levenservaring en levensernst. In verband merkte mej. Brandenburg op, dat God wil, dat ook jonge mensen in Zijn dienst staan. Natuurlijk wordt dit ook ,jj gebrekkig gedaan en soms is er weinig geloof, maar door het eenvoudig doorgeven van de blijde boodschap zelf geholpen ert gevormd. Wij treden in ons werk ook in de voetstappen van ds. Kuilman, door ieder jaar weei jonge assistenten op te leiden. Mej. Bran- cathl denburg herdacht enige overleden mede werkers. die zij „dragers van het licht an God" noemde. Zij legde de nadruk op een woord ds. Kuilman, namelijk dat zondagsschool- werk geen liefhebberij is, ofschoon het wel iets gemeen heeft met een hobby, irrelijk de animo en de vasthoudendheid, r een liefhebberij aan de dag leggen. In feite is het werk een opdracht God aan jonge mensen in de ge meente. Het wordt gebrekkig gedaan. ieder geval eerlijk. Twee motieven Ds. Kloek voerde namens de kerkeraad an de wijkgemeente „Staalwijk" "het Jwoord. Hij bracht in herinnering, dat ht S*"1 tondagsschoolwerk in „Staalwijk" eiger 1 ee Jjk al dateert van 1918. Wanneer we bedenken, dat In Leiden bijna evenveel kinderen naar de zon dagsschool gaan als volwassenen naar de kerken, dan kunnen w(j ons, aldus ds. Kloek, niet voorstellen, dat er een tijd is geweest, dat er geen zondags school was. Voor de oprichting van dit werk zijn, naar de predikant meende, twee motieven aan te wijzen. Ten eer- "ste het apostolalre motief en ten tweede het pastorale. Het apostolalre motief wordt ons duidelijk, als we weten, dat tussen 1900 en 1950 in ons land de onkerkelijkheid is toegenomen van 2 tot 17.5 procent. En bij het pas torale motief gaat het er om, dat ook de kinderen het Evangelie in hun eigen taal verstaan. De betekenis van het zondagsschool- werk is, dat wij aan het kind de bood- D ,Eén d w bizewd Koster Van Hoven toegesproken Gistermorgen werd het veertigjarig ju bileum van koster A. van Hoven tijdens ie godsdienstoefening door de predikai wijgran de Geref. Kerk aan de Oude Vej gebracht met een woord i [elukwens na de prediking. De tekst raarover dr. Dronkert preekte, 1 D isalm 81 de verzen 10 tot 12; het thema: igde op de drempel van het huls les Heren". De predikant beklemtoonde, dat wij iet op de 'lengte, maar vooral op de raarde van ons leven dienen te letten. in Uw voorhoven is beter dan Na de preek verzooht dr. D ranker t kos- Van Hoven, op het podium bij de ireakstoed te komen. De predikant 'toespraak op, dat de heer Van loven in totaal 42 dienstjaren achter zich pai eeflt; vóór zijn aanstelling tot koster socia eepbig jaa-r lang dorpelwachter te m< lescl en zijn. Hij heeft u voor dit werk be- waamd. En er is dankbaarheid nrtet al- IjI sen bij u, maar ook bij ons". Aldus dr. konkert. Ook werd gewezen op de ijver, PV- raarmee de koster zijn werk heeft ge- dat ban" Op verzoek van de predikant zong de slon emeenfe de jubilaris psalm 134 alle lijk en toe. waarna de heer Van Hoven een!en kort woord zijn dank betuigd' lienst werd -gesloten met het zingen jSalm 100 de verzen 1 tot lurcreviijke stand van Leiden GEBOREN: Marion, d. van F. Korzeli a J. Sebregts Martha Henriette, d. in Joolingen en Z. Prak; Salomon, Eijgen en J. M. Brandt; Johanna. P. Dubbeldam en J. Montagne; 1 L. G. de Moe- schap doorgeven Nadat ds. Kloek bestuur en personeel de verzekering had gegeven, dat de zondags- schoolarbeid door de wijkkerkeraad met grote dankbaarheid wordt gevolgd, bood hij de voorzitster een gong met paarden- figuur en een enveloppe met inhoud voor een filmstrip aan. Het programma bood verder veel af wisseling. Na de pauze werd het lekespel „Een zeker mens" van Leslie Walker op gevoerd. dat uit het Engels werd vertaald Kerkdienst Ondanks de koude was de Pieterskerk gistermorgen nog goed bezet; dat kwam ook door de kinderen van de zondags school. die vrijwel allemaal aanwezig wa ren Zij hebben in deze dienst enkele mooie liederen gezongen. De tekst van ds. Kloek was Lucas 11 van vers 11 tot 13: „Is er soms een. vader onder u, die, als zijn zoon hem om een vis vraagt, hem voor een vis een slang zal geven? Of als hij om een el vraagt, hem een schorpioen zal geven? Indien dan gij, hoewel gij slecht zij t, goede gaven weet te geven aan uw kinderen, hoeveel te meer zal uw Vader uit de hemel de heilige Geest geven aan hen, die Hem daarom bidden Ds. Kloek zei in zijn prediking, dat de verhouding tussen ouders en kinderen een afspiegeling is van de verhouding tussen God en de mensen. Zoals elke dag de ouders en de kind-eren met elkaar praten, zo is er ook een gesprek tussen God en ons. Er is tussen de hemel en de aarde gemeenschap, de eenzaamheid van de mens is door God doorbroken en er is weer vreugde, uitzicht en openheid in het mensenleven gekomen Tweede keer e wil deelnemen aan dat gesprek, eerst leren luisteren. Dat hebben de oprichters van 't zondagsschoolwerk ook gezegd. Zij gingen er van uit. dat het ge sprek tussen God en ons aan de gang moet blijven; God wil met ons omgaan en wij hebben als gemeente tot taak. dat te zeg gen. God wil in die omgang ons Zijn Geest schenken, dat is Zichzelf. Daarom betekent zondagsschool houden: de kinde ren voor de tweede keer leren, te praten. We kunnen dit al'leen doen vanuit de geving der zonden en het geloof daarin. Het zondagsschoolwerk behoort tot het verantwoordelijkste werk, dat in de ge meente wordt gedaan. Wij hebben daarin de functie van tolk en gids. Die functie ls alleen te vervullen, als we zelf helper er leerling willen zijn. Ds. Kloek wees ook nog op de taak var de ouders ten opzichte van de godsdien- tige opvoeding van de kinderen. Op de schouders van ieder ouderpaar rust taak. Het gesprek mag niet tot zwijgen worden gebracht. De godsdienstige voeding kan uiteindelijk nooit worden af geschoven op anderen. Maar we kunnen alleen geven, als we zelf wat te geven hebben. Het gaat om een geslacht, dat leven zal omdat Christus gestorven is er Overwinnaar is, een geslacht, dat niet on dergaat in een grauwe massa, maar d< vreugde kent van het leven uit Gods be- ie4*endert Gerrit- M. Rhijnsburgt OVERLEDEN: M. Hakkaart, wed. tteveld, 70 jr; A. Borreman. huisvrc w >n Van Wageningen. 55 jr; W. C. Irouwer, dochter, 2 dagen. ële in „Zijn blijdschap is voor ons een bron van grote troost" OP DE BEGRAAFPLAATS RHIJNHOF had zaterdagmiddag onder zeer grote belangstelling de teraardebestelling plaats van prof. dr. J. Haan tjes, in leven hoogleraar in de meetkunde aan de Leidse universiteit. Onder de belangstellenden waren tal van vertegenwoordigers van het universi taire leven ip en buiten Leiden, afgevaardigden van de Hervormde ge meente van Leiden, oud-leerlingen en leerlingen van prof. Haantjes en vrienden van de familie. Nadat in de aula enkele toespraken waren ge houden, volgde op dezelfde plaats een korte rouwdienst, waarin ds. C. van Endt, Hervormd predikant te Utrecht, voorging. Namens de universiteit voerde prof. dr Ihem blijken moest, dat herstel niet Arkel het woord. Hij zei, dat.meer mogelijk zou zijn. Hij is ge- 1 gaan door het dal der schaduwen. Maar toen hij daar triomferend uit trad, heeft hij het gezegd: „Twijfel niet aan mij". Haantjes laat wat na. want zijn stempi blijft. De zekerheid des geloofs heeft hij doorgegeven aan zijn gezin. Zijn ziel in 't g leven verwacht de jongste dag. Met deze woorden besloot prof. Den Boer zijn indrukwekkend woord. Vervolgens sprak de heer J. P. Mulder Jr. Deze merkte op. dat de blijdschap van Hans Haantjes voor de familie een bron van grote troost was en is. En niet alleen troost, ook vreugde. God was h^m dich terbij dan zijn ademhaling, Jezus Christus heeft hem gedurende zijn ziekte een feest kleed geweven en nu heeft Hij het hen» omgehangen. Achtergrond Nadat ds. Van Endt het. votum had uit gesproken, las hij een gedeelte van 1 Corinthen 13, het hoofdstuk waarin dw liefde wordt geprezen, „die de dragende kracht is geweest ook in het leven van Haantjes". Ds. Van Endt herinnerde In zijn toespraak aan het ouderlingschap van prof. Haantjes voor het studentenwerk. Hij heeft als vriend veel zegen gegeven. Hij kon intens dankbaar zijn voor de hui selijkheid. de vrede en de liefde thuis „God geve. dat wij allen groeien mogen in het kind-zijn en in dit sterke weten, dat God de achtergrond ook van zijn leven 16 geweest en dat niemand die achter grond missen kan", zo eindigde ds. Van Endt Terwijl de kist werd uitgedragen, speel de de organist Leo Mens twee verzen van gezang 53: „Wees gegroet, gij eersteling der dagen". Aan het graf sprak. ds. Van Endt de begrafenisliturgie uit, waarna escli j Zaterdagmiddag had op de begraafplaats ■hi|nhof ook de teraardebestelling plaats de heer J. Livingston. In leven secre- van de afdeling Leiden van de al- .....ene Ned. invalldenbond en oud-voor- al Itter van het hoofdbestuur. nge le W door het overlijden van prof. Haantjes dp ende generatie van wiskundigen ernstig is getroffen, niet alleen door het 'egvallen v^n de wiskundige Haantjes, ïaar ook van de mens Haantjes Haantjes trad niet sterk naar voren Hij sprak alleen als hij meende, dat er iets gezegd moest worden. Zijn woorden waren weinig, maar ze betekenden veelal meer dan een lange rede. Haantjes was een zachte, beminnelijke persoonlijkheid Het verlies van een goed mens geeft driet, maar het is een opbouwend driet, zei prof. Van Arkel. En met het be- dat verdriet groeit de dankbaai heid voor wat we in Haantjes hebben bi ,De Heer heeft gegeven, nu heeft de Heer genomen", zei de hoogleraar ten slotte rtegenwoordiger dige genootschap, prof. dr F. Loonstra uit Deh Haag. verklaarde, dat prof. Haantje: zijn werken werd gedreven door eer grote liefde voor de wiskunde en het wis kundige leven in Nederland. Hij memo reerde het aandeel van Haantjes in dt organisatie van het internationale wiskun dige congres in Amsterdam en belichtte ook het heldere inzicht, de grote werk kracht en de integriteit van de overleden hoogleraar. Gelooi en twijfel „Bij de baar van Hans Haantjes doen wij er goed aan ,sober te blijven", zo be gon prof. W den Boer zijn toespraak mens de vrienden. Ook zijn vriendschap was er een van weinig woorden, hoogleraar. In een gebaar, een hand druk en de oplichting van zijn helden ogen kon men zijn reacties en sympathli bemerken. In zijn kritiek was hij nooit scherp en in zijn lof nooit uitbundig, maar iedereen begreep zijn reacties zodra men met hem in aanraking kwam. Hij stond ook in een vast geloof. Twijfel is hem niet gespaard geble ven. In de eerste plaats als het ging om zijn wetenschappelijke betekenis. Toen hij eens een vererende opdracht ontving, reageerde hij daarop met de woorden „Moeten zij mij daarvoor hebben?" Twijfel was er ook, toen Op de begraafplaats merkten wij onder deren op wethouder S. Menken als ver- Jtgenwoordiger van het gemeentebestuur ."Pfan Leiden, mr. F. C. R. Drossaart Bent- uit Voorschoten, voorzitter van het oofd'bestuur van de algemene Ned. in-va- denbond, de heer H. P. Pannekoek. voor- itter van de afdeling Lelden van deze Mid. de heer A. J. van der Knaap uit [jjl len Haag, secretaris van het hoofdbe- |.uur. de heer J. J. Abspoel. secretaris van afd. Leid'en, en afgevaardigden van de (delingen Rotterdam, Den Haag en Haar- m van de bond, alsmede vele vrienden kennissen van de heer Livingston. rToen de kist, die bedekt was door een toot aantal kransen, in de aula was op- tbaard. sprak ailereeerst mr. Drossaart lent-fort. Hij getuigde van het vele werk, fet de heer Livingston voor de invaliden in het algemeen en voor de bond in het bijzonder heeft mogen doen. Zowel, als voorzitter van de bond als in zijn functie van secretaris van de afdeling Leiden beeft hij in ruime mate blijk gegeven van zijn warme sympathie voor de invalide mens. Met al zijn gaven van hoofd en hart was hij voor de invaliden bezig. Zijn toewijding en zijn persoonlijkheid wekten vertrouwen in de harten van de minder validen en bij hen, tot wie de heer Li vingston zich wendde om de positie van „de aan hem toevertrouwde mensen" te verbeteren. „Bezield door zijn houding zal de bond met niet aflatende belangstelling het werk ten behoeve van de invalide medemens voortzetten" zo besloot spr. De heer Pannekoek sprak als voorzitter van de afdeling Leiden in gelijke geest. Hij verzekerde, dat het werk ook van de afdeling Lelden zal worden voortgezet in de geest van de heer Livingston. Na deze toespraken sprak de heer A. J. Pranger, een neef van de overledene, na mens de familie een dankwoord. Toen werd de kist in het familiegraf geplaatst. Ds. Kloek bood zaterdagavond in het wijkgebouw „Staalwijk" aan mej. Brandenburg, voor zitster van de jubilerende zon dagsschool, een gong aan. Daarmee wordt voortaan het begin van het zondagsschool uur aangekondigd. Foto N. van der Horst AGENDA VAN LEIDEN Maandag Snouck Hurgronje-huls, 8 uur: K. en O. aanvang studiecursus ..Lichaam, ziel e: geest", door drs. W. A. Nell, psycholoog te Utrecht. Gulden Vlies, 8.45 uur: middenstands forum V.V.D. Schouwburg, 8 uur: Hoofdstad Operette met ..Hör' mein Lied, Violetta". De Doelen. 8 uur: Leictee amateurfoto- grafenvereaiiginig. Agfla-avond. Dinsdag Lakenhal, 8 uur: K. en O., disco-con cert door Leo Riemens: Kathleen Ferrier on Roland Hayes Guilden VLies, 7.15 uur: tuinbouwstudie- club „Leiden en Omstreken", filmavond Ned. Heidemaatschappij (Langs onge baande klingen). Recreatiezaal Ergon-Electric 1UIters te- gracht lb). 8 uur: Broederschap van oud- padvinders. oubaas A. Vaikecihurgh over Joegoslavië, met kleunendia'6 en foto's. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: film avond Lissone-Lindemaa. met lezing over toerisme. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond De Professorenwij k. Van bestuursvergadering tot première ET IS een aardige en goede gedachte het Jubileumseizoen van Lit teris Sacrum de donateurs(trices) eens een kijkje achter de schermen te laten nemen. De uitnodiging voor de voorstelling is in de bus gegleden, als zovele malen eerder. trekt schouwburgwaarts, in een ze kere spanning, of met een beetje nieuws gierigheid. men gaat zitten, kijkt, ap plaudisseert. en vindt het gewoon, dat Litteris weer een geslaagde opvoering heeft gegeven. Men spreekt nog pens r elkaar over stuk en speelsters (spelers) de tijd vervaagt ook deze opvoering. Dat gaat nu zo, wat Litteris betreft, een lang. Slechts weinigen weten wat er voorafgegaan is. Hoeveel werk er verzet aleer bij de première het doek gehaald kan worden Zaterdagavond heeft men er in schouwburg een indruk van kunnen krij gen. De bestuursvergadering, waar ge sproken wordt over het volgende stuk. Dat gaat zo maar niet. Ieder, die de zaken nabij kent, weet dat uit ervaring. Daar rij- zoveel moeilijkheden. Een geschikt stuk inden, dat niet alleen aan de artistieke n voldoet, maar ook aan de zakelijke n van de penningmeester. Is deze moeilijkheid overwonnen, danvolgep nieuwe: De rolverdeling. Daana de repeti ties enzovoorts. Het is een hordenloop de eerste bestuursvergadering tot da première. steeg 16). 8 uur: zendel Inge Amnde v. d. ramd over Frans West-Afrika. Stadsgehoorzaal, 8 uur: afscheidsavond Theo van der Pas (Ohoptn-pnogramma). j Steenscbuur 6. 8 uur: De Natuurvriend. I Men 'heeft een indruk willen geven Sleg'tenhorst- Van gup tot Chinese dit alles, naar aanleiding van het Instude- d'anio. i ren van de éénakter „Eindelijk iets Gerecht 10, 8 uur: Tuinbouw en Plant- jover te praten" van Eden Phlllpots, welk kunde. C. Gerritsen over fruit in kleine Jstuk na de pauze werd gespeeld. Men tuinen. loopt bij deze opzet het gevaar, dat losse stukken speelt, die geen verband met elkaar hebben, 't Hangt dan Gulden Vlies. 8 uur: Vereniging pedagogiek, cureus voor jonge ouders, spreekster dra. H. E. Daamen, schoolarts. Rijksmuseum voor volkenkunde, 8 uur; C. Ouwehand over het ontwerp voor de Japanse prent Oegstgeest, half 8: gemeenteraad. Tentoonstellingen Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2-5 uur. Kersttentoonstelling, litho'» ln kleuren door J. Bezemer en J. van Vlijmen (tot IS februari). Lakenhal. 105 uur: werken van Jan Kalsbeek (tot 1 maart). Rijksmuseum voor volkenkunde 105 uur. Chinese houtsneden (tot 4 maart). Academisch Historisch Museum (Rapen burg 73), 10-5 uur: Het Huis Oranje-Nas- »u en de Leidse Universiteit (tot 3 Maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Kok. Rapenburg 9, tel. 24807 apotheek „Tot hulp der menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. ouw Haantjes dankte voor de vele bewijzen van belangstelling en mede leven, gedurende de ziekte van haar man na diens sterven ontvangen. Zij besloot haar dankwoord met het zeg- ;n van het bekende lied van Jacqueline an der Waals, gezang 300: „Wat de toe komst brengen moge. mij geleidt des Heren hand. Moedig sla ik dus de ogeD het onbekende land". beetje als los zand aan elkaar. Daar men deze avond ook niet aan ontkomen, maar men het toch elk stuk op zichzelf tot aardige, geestige schetsjes weten verwerken. Na de pauze waren we dan allen ten •huize van de familie Sydney, waar in de nacht voor Kerstmis de ..Wolf', rucht inbreker, een demonstratie geeft van zijn kunnen. De oplossing: ga nu maar stelen bij de buurman, is niét wat men alc advies van een bisschop zou verwachten Maar hoe dit ook zij. het helpt. Ieder krijgt het zijne. Namen zullen we niet noemen. Voor de pauze was ieder, die iets met Litteris Museum gesloten geen brandstof Het rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwetenschappen te Leiden is tot nadere aankondiging voor het publiek ge. sloten wegens gebrek aan brandstof. Zaterdag zijn de openbare ijsbanen aan de Zoeterwoudse Singel opengegaan. Er heerste al spoedig een gezellige drukte. Foto N. van der Horst maken had. op het toneel. En wie er die tijd waren, deden het zo goed, dat voor allen willen zeggen: op de repetities moet er door vele zure appels heengebeten worden, maar het resultaat kan gei worden. En berg de spullen voortaan gens anders op. Aan het einde van de avond werd door de heer J. A. Chri6tiaanse. namens dona- trice6(teurs), een bandrecorder aangebo den. Men had zelfs zo mild gegeven, dat er nog gpld overbleef voor een schmink kist. De heer Chri6tiaanse dankte allen voor het werk, dat gedaan was in de loop der jaren en voor al het genoegen men gegeven had. Ieder heeft hier zijn deel aan gehad, maar tot slot roemde di spreker wel zeer de verschillende kwali teiten van de heer B. Hageman, die nog vele jaren de gids van Litteris moge zijn. De heer Hageman dankte namens de vereniging voor de prachtige geschenken. Het is wel eens prettig, zo zei hij, om in ronde woorden te horen, dat men dank baar is voor het gepresteerde werk. Het mooie Ï6, dat men voor z'n plezier toneel speelt en dan er tot slot nog voor be loond wordt ook. Die beloning zit niet alleen in het applaus van de mensen, ook in het genot dat het toneelspe len ieder persoonlijk geeft. Het verruimt de blak en de visie op het leven, doordat ziah telkens weer moet indenken en inleven in de verschillend© typen, die ion spelen moet. Litteris heeft deze avond laten zien, dat het leiding geven in zo'n vereniging geen 6inecure is. Bij de heer Hageman is het stuur in goede én veilige handen. MAANDAG 13 FEBRUARI 1956 Ongelukken bij het schaatsen Gisteravond om 7 uur is de 23-jarige laJkspulter P. R. bij het schaatsen met zijn hoofd tegen het hekwerk van de Vreewijkbrug opgereden. Een diepe won de moest in het ziekenhuis worden ge hecht De 23-jarige mejuffrouw J. V. van de Hooglandsekerkgracht i6 gisteravond om 8 uur bij het rijden bij de Veilingkade gevallen en heeft een onderbeen gebro ken. Ernstige val De 49-jarige mevrouw H. O., wonend» aan de Kastawj ekade, is gisterochtend om half elf op de P ieterskerlog rach't geval len. Zij liep een gecompliceerde onder- beenbreuk op. Schoolschaatsen Estafette Leidse IJsclub Op de baan van de Leidse IJsclub zün Zaterdagmiddag schoolestafettewedstrü- den gehouden. Onder leiding van de heer F. L. Koopmans hebben de leerlingen een harde doch sportieve wedstrijd gereden om de wisselbeker, die door het'Leidsch Dagblad beschikbaar was gesteld. Zowel van de ambachtsschool Haag- weg het Christelijk Lyceum en de Ulo'a aan de Pieterskerkgracht en de Plesman- laan waren een junior- en een senior- groep ingeschreven. De Titus Brandsma- sohool en de school aan de Langebrug kwamen alleen in de juniorenklasse uit, terwijl de ambachtsschool Don Bo6co, do het Noordeinde en het Stedelijk Gymnasium alleen met senior-leerlingen deelnamen stond een harde noordoosten wind, waardoor de Jeugdige schaatsers op do heenweg over de baan vlogen, maar ta- rug diep voorovEr gebogen bijna kropen. Evenals in 1954 ging het team van hst Christelijk Lyceum met de eer en de «er strijken. De voorzitter van de Ledd- IJsclub, de heer H. J. de Koster, reik te de prijzen uit. J. R. v. Ronnen opvolger van prof. ST eenhuis Zeer binnenkort ls de benoeming te erwachten van de heer J. R. von Ron- sn. thans röntgenoloog aan het zieken huis Bronovo te Den Haag. tot gewoon hoogleraar In de röntgenologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, waar b(J prof. r. D. J. Steenhuls zal opvolgen. Johann Rudolph von Ronnen werd 24 november 1910 te Amsterdam geboren. Hij studeerde medicijnen aan de universiteit te Lelden, waar hij in 1935 cum laude het doctoraal examen aflegde en ln 1937 het artsdiploma behaalde. HU werkte ook in Indonesië. Een groot aantal publlkatles ia ■an de hand van de heer Von Ronnen erschenen. Hammerskjöld en ons Nieuw-Guinea De secretaris-generaal van de Verenig de Naties, Hammerskjöld. Is gisteren uit Djakarta naar Canberra vertrokken. Zegs lieden van de Indonesische regering deel den mede, dat men met hem had gespro- Nederlands Nieuw-Guniea. Ham merskjöld echter zeide, dat men geen be paalde onderwerpen had behandeld. Minister Mansholt is zaterdagmiddag >or een tdendaags bezoek aan India en Oost-Paki6tan vertrokken. Deze reis ge schiedt op uitnodiging van de regering India. In Oost-Pakistan zijn talrijke Nederlanders werkzaam op het gebied inpoldering en landaanwinning. Heer De Jager voor de tiende maal tot voorzitter gekozen Zowel zaterdagmiddag als zaterdagavond zijn de leden van de Leidse af deling van de bond van militaire oorlogsslachtoffers in de Doelenkazerne geweest. De middag werd besteed om huishoudelijke zaken af te doen en 's avonds traden leden van de Noordwijkse reddingsbrigade op in een ge zellig revueprogramma. Aan het begin van de feestavond kwam de heer De Jager even in het „spotlight" te staan, want 's middags was hij by ac clamatie voor de tiende maal tot voorzitter gekozen en bij monde van de heer J. Tieman boden de leden hem een tafelaansteker aan. Tijdens de Jaarvergadering bleek, alle bestuursleden het volle vertrc de vereniging nog hadden en het be stuur bleef ongewijzigd Tot spnrtbi der koos de vergadering de heren H. Booy N. Wassenaar. Het hoofdbestuurslid, de heer C. A. Emmen, gaf een uiteenzetting het bondswerk en van pensioentech- nische problemen. Als besluit van deze vergadering vertoonde de heer De Jager zijn op een bondsreis naar Joegoslavië gemaakte film „Naar het eind Europa". De feestelijke contactavond opende de voorzitter met een korte feestrede. Aller- rst kon hij vele afgevaardigden welkom heten: prof. en mevrouw Bijl, de heer Knuppe van Je inspectie der belastingen afgevaardigden van de stichting Moveo, de diverse onderofficiersverenigingen, da personeelsvereniging van de Koksschool. de bond van oud-onderofficieren en de vereniging van ex-politieke gevangenen. De garnizoenscommandant, die niet aan wezig kon zijn, en zijn mannen werd lof toegezwaaid voor de vele 'hulp eniging geboden. Het afgelopen jaar is, aldus de heer De Jager, een goed jaar geweest. Een hoogte- punt was 't aanvaarden door de Koningin van het beschermvrouweschap. Zowel de Koningin en prins Bernhard heeft de be scherming van de vereniging op zich ge nomen: uniek voor de bond. Vervolgen» memoreerde de voorzitter het geslaagde lustrumcongres in Amsterdam 6te nationale sportdag, waarop bleek, dal sportbeoefening voor de invalide van lichamelijke en van geestelijke waarde is. Het internatioale contact, onder andere met Joegoslavië, bleek van belang het uitwisselen van gedachten ov revalidatie en het eventueel kinderkampen op interhationaa niveau Tot de vele activiteiten die nog op het programma staan, behoort het plan Doorn. Vorig jaar had het afde lingsbestuur toegezegd, dat het hoofd bestuur op het lustrumcongres van de afdeling een bedrag van f25.000 kon verwachten voor de bouw van een bungalow. Nu moest de voorzitter, helaas, bekendmaken, dat het hoofd bestuur de afdeling nieuwe verplich tingen had opgelegd, waardoor het plan niet kon doorgaan. Toch ls al een bedrag van f 2000 bijeengebracht. Met de wens, dat 1956 voor alle leden veel goeds mag brengen, opende de heer De Jager de avond. „De Noordzee-ex/press", geformeerd uit leden van de Noordwijkse reddingsbri gade, reeds nu, met als hoofdbestuurder d© heer J. Koemans, met een snelle vaart door de avond. Veel succes oogstten voor al de twee muzikale clowns en de gooche laar-telepaat Amarco. Henny Haak Jo delde en Wim Feller zong aria's. Zij wer den begeleid door de heer J. Gordijn. „Los Habanero6" verzorgden Spaanse mu ziek en zij lieten het er Spaans toegaan in muziek, die haar wieg in de Amerikaans© negerwijken had staan. In de 6ohetsjes traden op Henny Haak, mevrouw Bouw- :n de heren R. Peen, W. van der Weyden (Flip), Jan Bouwmeester, R. van der Geest en Bob de Jong. Reiger hali veiliongeird De politie heeft in het pflanteoen aan d« Lammenschans weg een half verhongerd© reiger gevonden. Het diier is onderge- bf-acht in het dierenpark Wassenaar. Feestavond Imenexco De personeelsvereniging van Imenexco heeft in Den Burcht een feestavond ge houden. Voor de eivolle grote zaal trad het gezelschap Willy Vervoort op, dat op buitengewoon vlotte wijze een aantrek kelijk programma bracht. Onder de op tredenden bevonden zich Mieke Telkamp, Tonny Bakkenes, Wdlly Alberti, De Spel brekers en de leider van het gezelschap zelf, Willy Vervoort. Er werd soms on bedaarlijk gelachen. Mieke Telkamp en Willy Alberti werden begeleid door Ton ny Bakkenea. De feestavond was geopend door de di recteur, de heer J. W. Stoffers, ere voorzitter van de personeelsvereniging. De voorzitter van deze vereniging, de heer Jac. van .Es, dankte voor de steun, die de vereniging het afgelopen jaar klanten-donateurs ontving.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3