Jlieuiue £rited|c (üounuit Stichting van de Arbeid nu op dood spoor zU Bodegraven onder broden bedolven Eindeloos vergaderen maar geen vorderingen Reclame-televisie vraagt zendtijd aan Italië zucht onder koude ZATERDAG II FEBRUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930 ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste jaargang No 10575 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omsfrefcen „Stanïoastlcli Isgljebleoen mgo furt la levenspad" (Van onze sociale xedacteui) |N DE STICHTING VAN DE ARBEID is het tot een ernstig conflict gekomen tussen de vertegenwoordigers van de werkgevers- en die van de werknemersorganisaties. Aan iet einde van een gisteren gehouden vergadering over de loonpolitiek hebben de drie rakcentralen gezamenlijk te kennen gegeven, dat door de houding van de werkgevers le Stichting van de Arbeid heeft opgehouden te functioneren en dat de vakcentralen lich thans alle vrijheid van handelen voorbehouden. Over de wederzijdse voorstellen nzake de lonen kon geen akkoord worden bereikt. Deze voorstellen luidden aldus: ERNSTIG CONFLICT OVER DE LOONPOLITIEK - Vakcentralen4 procent over 1955 en 3 procent differentiatie 1956; werkgevers 2 en 2 procent Werknemers Een uitkering ineens van tenminste twee weken I loon. ter compensatie van de in 1955 ontstane ach- I terstand. b Indien over het eerste punt een bevredigend ak koord zou worden bereikt: een verhoging van de' richtlijn voor de loonvorming in de bedrijfstakken met drie procent en daarboven voldoende ruimte I voor toepassing van verantwoorde verschillen (differentiatie). Teneinde gevolgen voor het prijspeil zoveel mogelijk te voorkomen, dient de verwezenlijking van loons verhogingen in de verschillende bedrijfstakken niet op één uniform tijdstip plaats te hebben, maar over een bepaalde periode te worden uitgespreid. j Volgens ee nna afloop door de werk- sversorganisaties uitgegeven ïué bestond overeenstemming lelijkheid van een eenmalige uitkering dit jaar en het overgaan tot een meer differentieerde loonpolitiek. Het ver- 1 betrof echter de begrenzing, die in t werkgevei-svoorstel enerzijds was ge- lerd op de onlangs in de S. E. R. ge- Derde beraadslagingen, anderzijds op sta an het prijsniveau. De werkgevers zijn van oordeel, dat dit (aar waarschijnlijk op ruime echaal ge bruik zal worden gemaakt van de moge lijkheid. de secundaire arbeidsvoorwaar den tot drie procent van de huidige lonen Ie verbeteren. Hiernaast zal aan het be- jiin van het volgend jaar nog een loons verhoging noodzakelijk zijn in verband pet de invoering van de wettelijke ouder- pomsverzekerins en een verdere aanpas sing van het huurpeil. I) ewerknemcrs achtten na het werk- ïeversvoorstel, beide standpunten aan de regering voor te leggen. verder reëel over leg onmogelijk. Dit zou namelijk niet al leen een ontwijken van de verantwoorde lijkheid zijn, maar een aantasting van het beginsel van het georganiseerd overleg zoals dat meer dan tien Jaar ln de Stich ting van den Arbeid is gevoerd. De vakcentralen beschouwen thans hun 'voorstellen als niet te zijn gedaan en be iouden zicih al'le vrijheid van handelen voor. Zij zijn van mening, dat door de werkgevershouding de Stichting heeft op gehouden te functioneren en zullen de bevoegde organen van de drie Vakcentra len maandag bijeen roepen. Beide parijen hebben de regering op de hoogte gebracht van de huidige stand van zaken. i (Zie verder kanttekening op pagina 2 'en pagina 9). Werkgevers Medewerking te verlenen aan het openen van de mogelijkheid tot het verstrekken van een uitkering ineens over 1955 van ten hoogste twee procent van het jaarloon. Dit voor zover daarover overeenstem ming tussen de betrokken partijen wordt bereikt, echter met uitzondering van die gevallen, waarin de werknemers reeds door middel van winstuitke ringen deel hebben gehad in de toegenomen wel vaart. Het scheppen van een differentiatiemogelijklheid van twee procent boven de huidige richtlijn, te rea liseren pa afloop van de geldende collectieve ar beidsovereenkomsten. Echter met dien verstande, dat voor langlopende contracten en voor bindende loonregelingen bijzondere voorzieningen dienen te ■worden getroffen. Rassenscheiding in Alabama Schandalige aanklacht van negerin Lucy Hoe het bestuur van de Ameri kaanse staat Alabama staat ten op zichte van het rassenvraagstuk wordt duidelijk door een communiqué van de commissie voor het openbaar ver voer in deze staat. De commissie gaf opdracht, op alle spoorweg- en busstations de wachtkamers voor blanken en niet-blanken met borden aan te duiden. De rassenwetten van de staat schrijven aparte, zij het gelijke wachtkamers voor blanken en negers voor, doch aanduiding er van is niet wet telijk verplicht. Dat er rassenscheiding bestond in Ala bama is natuurlijk geen nieuws, maar de commissie kiest niet bepaald een gunstig moment voor haar communiqué. De zaak- Lucy (negerstudewte wordt „in haar eigen belang" van universiteit geschorst na rel letjes tegen haar) nadert haar hoogtepunt, de negerin een proces is begonnen te gen de universiteit. Dc rector, dr Carmlchael, heeft op •en persconferentie verklaard, dat de aanklacht van miss Lucy (volgens wie de autoriteiten van de universiteit de betogingen tegen haar hadden aange moedigid om een excuus te hebben vooi haar schorsing) „onwaar en schanda lig" is. Behalve uit Denemarken en Noorwegen is nu ook uit België een aanbod voor eer gmaitis studiebeurs voor miss Lucy geiko- Hoger landingsgeld voor emigranten naar de V.S. sociale redacteur.) is besloten, het lan- (Van Naar wij /oor emigranten naar ae voor een gezinshoofd, 35 dollar voor de echtgenote en 20 dollar voor elk ander ge zinslid. Voor vrijgezellen wordt het lan dingsgeld 45 dollar. Tevens ligt het in de bedoeling een regeling te treffen, waardoor de risico's van ziekte en ongeval gedurende de eer ste twee maanden na de landing door ver- I zekering wordt gedekt. Gevechten in Indonesië Indonesische troepen melden, dat zij in Zuid-Celebes 50 opstandelingen hebben gedood en twee gevangen genomen. De benden van de Daroe-l-Islam worden nu in de bergen achtervolgd. Zij hadden 800 huizen in Pare Pare en Lipoekasi in brand gestoken, waardoor 5000 mensen dakloos werden. In Atjeh hebben de Indonesische troe- >n na een hardnekkig gevecht van zes jr acht opstandelingen gedood. In Midden-Java trokken opstandelingen het plaatsje Pangkah binnen en plunder- roor een miljoen roepiah de suiker fabriek aldaar en tevens de desa. In West-Java is een delegatie van na tionalisten, communisten en Masjumi bij de politie van Pengalengan verschenen ■n bezorgdheid uit te spreken over de aveiligheid. Te Blinjoe op Bangka zijn twee perso en gewond in gevechten tussen jeugdige personen van Batakse afkomst en inwo- ïers van Bangka. In maanden geen loon De arbeiders op de ondernemingen Goenoeng Tjempaka en Goenoeng Rosa, regentschap Tjiandjoer in West-Java, hebben in geen maanden meer loon ont vangen. Hierdoor zijn 800 gezinnen ge troffen. Sedert 1955 zijn beide onderne mingen Indonesische nationale bedrijver geworden. Visserijgeschil I/muiden Nog geen antwoord aan de stakers Naar wij vernemen, is er op de open brief, waarin vervat was een ultimatum van de stakers op de IJmuidense trawler- vloot, aan de reders, om voor vandaag te antwoorden op hun eisen, geen re pliek gekomen. Van redenszijde vernamen wij', dat hun nerzijds nog steeds geen commentaar op de open brief is te verwachten. De openbare O.V.B.-vergaderimg, die maandagmorgen zou worden gehouden ia uitgesteld. Een nieuwe datum is nog niet In Gent reed gisteren een Nederlandse vrachtwagen, geladen met 150.000 eieren en op weg naar Parijs, tegen een boom. De inzittenden liepen geen letsel op. Hoe de eieren het maken is nog niet bekend, daar de vrachtwagen ter wille van het douanevervoer verzegeld wa»- Rusland tegen dwangarbeid. In ant woord op een vragenlijst van de inter nationale arbeidsorganisatie (I.L.O.) heeft de Sowjetunie verklaard, dat zij stellen zal steunen voor een conventie waarin onmiddellijke en feitelijke ophef fing van dwangarbeid wordt geëist. De laatste foto van het Britse expeditieschip Theron, genomen aan de zuidpool. De mannen zijn bezig, levensmiddelen aan land te brengen, terwijl dr. Vivian Fuchs de leider der expeditie, met des kundige hand de sterkte van het ijs beproeft. Turken op Cyprus. Koetsjoek, voorzitter van de Turkse partij op Cyprus, heeft tijdens een persconferentie gezegd, dat de Turken op het eiland niet aan besprekin- over een grondwet voor een zelfbe- sturerid Cyprus zullen deelnemen, zolang de Griekse druk op deze minderheid niet is verdwenen; aartsbisschop Makkarios noemde de ondervragingsmethoden van de Britten „goed voor nazl-concentratiekam- H. Rommenholier, directeur van de N.V. Mij. Rommenholier Koolzuurfabrie- ken. herdenkt 16 februari het feit, dat hij vijftig jaar geleden zijn intrede deed in de koolzuurindustrie. Slopende dagen 'e Cenève Indonesiërs aanvaarden niet de redelijkste voorstellen Van onze speciale verslaggever) GENèVE, vrijdagavond. UEN SLOPENDE CONFERENTIEDAG is achter de rug, waarin de span- -*-* ning eten top steeg: Zou de Nederlands-Indonesische conferenti slagen of niet? Nog is de hoop niet geheel verloren, maar nu er drie dagen lang over de geschillenregeling wordt gesproken, is er niet veel enthou siasme te bespeuren. De Nederlandse en Indonesische ministers, de juris ten van beide delegaties hebben vrijdag bijna constant van 's ochtends elf tot 's avonds elf vergaderd. Aan het eind van al deze gesprekken luidde het officiële communiqué: De besprekingen worden morgenochtend voort gezet, over de arbitrageregeling is nog geen overeenstemming verkregen. De ministers vergaderen nog steeds niet het afgehuurde Maison de la Presse. Mede door ziekte van de minister van staat, Moh. Roem, geven zij de voorkeur de huiselijke gezelligheid van Hötel des Bergues. De conferentietafel is afge- sn. De bewindslieden voeren de ge sprekken rondom de haard om de ijzige koude, die overal doordringt, te ontlopen. Koud is het in Genève. Hoe koud is het grote voorpagina-nieuws van de Zwitser bladen. Als men deze mag geloven, zal het sinds 1822 de eerste keer zijn, dat het blauwe water van het meer van Genève is bevroren. Wil deze conferentie, die reeds een goed deel Is gevorderd, slagen, dan zal de Indonesische delegatie water in de wijn moeten doen door werkelijk een geschil lenregeling te aanvaarden. En niet door net te doen, alsof zij dat wil, terwijl zij dan met voorstellen komt, die arbitrageregeling alleen de naam gemeen geeft. Ons voorstel |]E NEDERLANDSE delegatie is gegaan als mogelijk is. Nu Indonesië bereid is t.z.t. een arbitrageverdrag Isluitcn, heeft z(j voorgesteld de o\ gang te overbruggen met een regeling die veel lijkt op de bepalingen unie-hof van arbitrage, welke tijdens dc Ronde-Tafel-Confcrentle van 1949 zijn aanvaard, nl. een vaste arbitragecommis sie, samengesteld uit een gelijk aantal Nederlands en Indonesiërs. Als de: tot resultaat zou komen, kan zij zich iden tot het internationale hof justitie, of een andere instantie, voo benoeming van nog een arbitragerecht. Er moet echter voorkomen worden, dat de benoeming van een nieuwe rechter niet door één der partijen kan worden tegen gehouden zeer milde voorstel, ongetwijfeld een concessie vergeleken bij de oplosing, die de missie-Sunarjo in 1954 heeft aanvaard, (als laatste mogelijkheid beroep door een der partijen op het internationale hof), is door de Indonesischedelegatie van de hand gewezen, de Indonesiërs willen geen arbitragecommissie. Zij willen voor elk afzonderlijk geschil een commissie ad hoe benoemen. Neen. zo zegt de Ne derlandse delegatie, dit is voor ons niet Hoe Rusland wordt geregeerd... Eèn der leden t T~iE communistische par- mide is het centraal t\j in de Sowjetunie. mité het belangrijkste de- presidium momenteel op 14 dezer haar 20ste ment van het stelsel, dat Nikolai Boelganvn om de drie maandien ge- voorzitter heime zittingen houdt, waar verschillen van op- opent, heeft acht miljoen leden met inbe grip van de kandidaat- leden. Dat is nog geen uier procent van de be volking van de Sowjet unie, maar de leden heb ben zich ten volle bereid verklaard, zonder vragen te stellen alle bevelen van dc partij uit te voeren. Van deze leden er ongeveer 200.000 de kern van de organisatie de partij organen. Tot de vaUingen hoogste leiders behoi tal van topfiguren hoofdkwartier u< partij te Moskou u>orden gebracht. De top van het Sowjet- gezagsapparaat is het instellingen presidium, voorheen het krachten en de poli ministers of premier, vijf anderen bekleden de functie van eerste waar nemend premier; tezamen vormen zfj een soort ge heim kabinet. De leiding van de partij en de leiding van dc re gering zijn derhalve iden tiek De partijleiding, werk zaam ui a die regering on der dezelfde leiding, oefent haar gezag uit over alle onderdelen van de volkshuishouding en over vndere belangrijke r\jd- partijorganisaties. Uit deze 200.000 mannen van de partjjkem worden de 1200 gedelegeerden geko zen die aan het a.s. partij congres zullen deelnemen. Tijdens dit congres zal wederom een centraal comité van 236 leden- en kandidaat-leden worden samengesteld. ni té elf leden daa-Ueden. Deze de ..collectieve leiding" ven de Sowjetstaten Het presidium heeft geen voorzitter. Via de eerste Het centraal twee kandi- volgens de huidige samen stelling een orgaan van „appartchiki" of perma nente autoriteiten. Van de 236 leden staan er 130 aan het hoofd van pro- oefent het presidium ge- tersposten zap uit over de partij- officieren apparatuur, zowel direkt krachten, de eigen- als door middel van de diger deze pira' partijceUen. vertegenwoor- de buitenland- Deze foto geeft een goed beeld van de winter-ellende in Italip. Dit huis op de top van een heuvel in de Abruzzen is tot het zolder raam ingeseeuwd. Van de grond af groef men een tunnel naar dit zolderraam om de bewoners te ontzetten. In geen twintig jaar hebben .de .Italianen .zoveel sneeuw gezien. aanvaardbaar, omdat de instelling van i'n commissie de zaak reeds direct in een conflictsfeer brengt. t is dus volkomen duidelijk, dat de Nederlandse delegatie me: een water dichte geschillenregeling thuis wil komen. Dat Indonesië tot vannacht eigenlijk niet beréid is een echte arbitrageregeling aanvaarden, blijkt ook wel uit het feit. dat het Nederlandse voorstel is afgewe- Dm de president van het internatio naal gerechtshof in te schakelen bij de benoeming van de leden der commissie ad hoe, als één der partijen daartoe niet bereid zou zijn. Het praten moe Zoals op Nederlands-Indonesische conferenties langzamerhand gebrui kelijk is, moest de nacht weer raad brengen. De grote vraag was: Is dit de laatste nacht? De Nederlandse delegatie blijft vrij opgewekt, in ieder geval koel en zakelijk. Zij hoopt nog, maar langzamerhand wordt zij het praten over de airbi- trageclausule moe. Adviesraad om peil hoog te houden Voorlopig acht uur per week in actie F DEN HAAG is opgericht de „Televisie-explotatie maatschappij N.V.", die zich ten doel stelt het uitzenden van televisieprogramma's van cultureel en artistiek verantwoorde hoedanigheid en van reclamebood schappen gedurende een beperkt gedeelte van de zendtijd. Reeds is een aanvraag bij de minister ingediend voor een zendtijd via het door de P.T.T. verzorgde zendernet van zestien uur per week. De exploitatiemaatschappij stelt zich evenwel voor van deze tijd slechts acht uur per week te benutten. De oprichters zijn zich er volkomen van bewust, dat de door de Televisie-explol- tatie-mij N.V. te verzorgen programma's op hoog cuilltiureel en artistiek verant woord pedil dienen te staan. Te dien einde is statuair bepaald dat ojn. een raad van advies moet worden ingesteld, welks taak het zal zijn de directie door het geven adviezen op cultureel gebied terzijde taan. De mogelijkheid i6 geschapen, dat de regering enkele leden van deze raad van advies benoemt. Daarnaast zul len de programma's uiteraard aan een van overheidswege in te stellen keurings- raad ter goedkeuring worden voorgelegd. De adverteerders zullen geen zeggen, schap hebben ovex de samenstelling der programma's. Statutair is ten slotte bepaald ,dat een gedeelte van de overwinst beschikbaar kan worden gesteld voor culturele doel- Het maatschappelijk kapitaal bedraagt twee en een half miljoen gulden, ver deeld in twintig priori'teitsaandelen, elk groot vijf en twintigduizend gulden en twintig duizend aandelen elk groot hon derd gulden. Veertig mille gestolen bij horlogerie In de nacht van donderdag op vrijdag hebben onbekenden zich toegang ver schaft tot een horlogerie aan de Schieweg ln Rotterdam. Uit de vitrine werden gou den heren- en dameshorloges, zilveren vulpotloden en gouden dames- en heren- ringen met een gezamenlijke waarde van veertig- vijfenveertigduizend gulden gestolen. Het is het voornemen van de vennoot schap strikt het beginsel in acht te ne- dat de opdrachtgevers van reclame geen invloed zullen kunnen uitoefenen op enige uitzending. De oprichters hebben zo. is verder meegedeeld, waardering voor de diepge wortelde opvattingen welk in Nederland anzien van het radio- en televisiebestel. Zij eerbiedigen al dat gene wat door de omroepverenigingen ►t nu ts tot stand gebracht Het doel der N.V. moet worden gezien .s een door vele particulieren en door ;n deel van het bedrijfsleven wenselijk Bi noodzakelijk geachte aanvulling van de bestaande door de Nederlandse Tele- Stichting verzorgde programma's, r vermeerdering van het aantal zenduren in Nederland zal de tevreden heid van de televisiekijkers kunnen wor- i bevorderd, zal het televisie-budget i de overheid dank zU meer kijkgeld zenderhuur toenemen, zal het peil der onder verhoging van het heidssubsidie kunnen worden opge voerd en zou meer artistiek talent wor den aangetrokken- Ten slotte zou propaganda worden ge maakt voor het Nederlandse produkt, ln Nederland zowel als bulten onze grenzen. De initiatiefnemers achten het vain groot belang dat Nederland op het ge bied van de televisie-uitzendingen in Europa een rol van betekenis gaat spelen. Het is daarom verstandig wegen te zoe ken waarlange, met eerbiediging van de te onzent bestaande opvattingen en orga nisatie op televisiegebied, een w« lijke stap vooruit kan worden gezet bij de toepassing van dit nieuwe medium. progra Rode Kruis wil helpen Italië heeft (van de Westeuropese landen) het meest te lijden van de felle koude. Vooral in het zuiden van dat land is opnieuw veel sneeuw ge vallen. Honderden plaatsen zijn ge- isoleerd en moeten van de lucht uit worden bevoorraad met voedsel en brandstof. Het Rode Kruis te Genève heeft de Ita lianen hulp aangeboden. Wordt dit aanbod aanvaard, dan zal op de organisaties in alle aangesloten landen een beroep worden gedaan. Dus ook op Nederland. De bevoorrading van de geïsoleerde Italiaanse dorpen levert grote moeilijk heden op doordat hongerige wolven de bergen onveilig maken. Herders moeten in felle sneeuwstormen zware veldslagen le veren om hun kudden tegen de wolven te beschermen. De bergrepubliek San Marini ls geheel van de buitenwereld afgesloten. en elders Van het verre noorden tot de Middel landse Zee vriest het. Uit Oostenrijk en Hongarije werd entemperaturen gemeld van 35 grad enonder nul, de laagste sedert 1929. Van Denemarken kan men over de bevroren Sont de zes kilometer afleggen naar Zweden. Vijftig schepen zijn daar in het ijs vastgevroren. Op het Deense eiland Moen zitten de ouders met een pasgeborene opgescheept met twintig gasten, die als gevolg van de sneeuw niet naar huis kunnen gaan! In West-Duits- Land, waar het kwik tot min 32 graden daalde, zijn ook mensen omgekomen. Vele moesten met bevroren ledematen in i ekenhuizen worden opgenomen. De scheepvaart op de Rijn boven Bingen is zo goed als gestremd. Bij Keulen begin nen zich gevaarlijke ijsdammen te vor- Intussen gaat Nieuw Zeeland gebukt onder overstromingen, die al aan zes men sen het leven hebben gekost. Er is veel vee verloren gegaan. De schade loopt in de miljoenen guldens. De oorzaak van dït alles is een ongekend zware regenval. Nieuwe demonstraties in Algerije Algiers, 10 februari Kort nadat premier Mollet vandaag de nieuwe resident-minister in Algerije, Ro bert Lacoste, had geïnstalleerd, begonnen hier vandaag naar schatting 5.000 mensen te demonstreren tegen Mollets toekomst plannen ten aanzien van Algerije. Bij het oorlogsmonument werd de poli tie teruggedreven en zwoeren de kolonis ten met opgeheven armen, levend of ster vend in Afrika te zullen blijven. Uitroe pen ails „Mollet naar het schavot!" en „Mollet ga naar huis!" waren niet van de lucht. De winkeliers in de Europese wijk hadden hun winkels gesloten. De betogin gen van vandaag waren niet zo omvang rijk als die van maandag, bij de aankomst Mollet in Algerije. De premier is nu onderweg naar het front in het gebied Constantine. Zondag keert hij naar Frankrijk terug, waarna de verantwoor delijkheid voor Algerijnse zaken verder op de schouders van Lacoste zal rusten. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht). Senaat eist doodstraf Zelfmoordpoging van moordenaar Graham Vrijwel op hetzelfde ogenblik dat de 23-jarige Amerikaan John Gilbert Gra ham in de gevangenis van Denver County poging tot zelfmoord deed, nam de senaat met algemene stemmen een wets ontwerp aan, dat de doodstraf mogelijk maakt voor mensen die sabotage aan vliegtuigen plegen, mits daarbij passa giers om het leven komen. Graham wordt ervan beschuldigd, een bom te hebben geplaatst in het toestel waarmee zijn moeder reisde. Zoals uit voerig gemeld, stortte het toestel neer, waarbij 44 mensen om het leven kwamen. Graham maakt het goed. HET WEER IN EUROPA Aberdeen Dublin Londen 3 windstil NNO NNO I NNW WEERBERICHT Minder wind Van zaterdagavond tot zondagavond verwacht De Bilt: Heldere nacht met op de meeste plaat- ■n strenge vorst, morgen overdag me^r bewolking met voornamelijk in het noor- n van het land plaatselijk enige sneeuw tijdelijk afnemende vorst. Matige tot •akke wind, aanvankelijk noordooste lijk. later veranderlijk. (Opgemaakt te 11.15 uur.) ZON EN MAAN Zondag: fcon 8.0517.49 u. Maan 7.49— 18.56 u. Maandag: Zon 8.0317.50 u. Maan 8.08—20.06 u.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1