HOFNAR VOGELS: Gevaar voor militaire luchtvaart de Endocil LEXINGTON/ Financiële oorlog van Oost en West Brits Gemenebest nader tot West-Europa? Overeenkomst Fokker Franse fabriek met DONDERDAG 9 FEBRUARI 1956 STRAALJAGERS ZIJN TE SNEL VOOR HEN Hoop is gevestigd op een nieuw Amerikaans afweersysteem (Van een onzer verslaggevers) EDEN berichtte het Amerikaanse de Amerikaanse luchtmacht op verschillende plaatsen overlast onder vindt van vogels die de veiligheid van de moderne straalvliegtuigen in gevaar brengen. Reeds is met zekerheid één ongeluk mét dodelijke afloop toe te schrijven geweest aan een botsing met een vogel. Uiteraard zoekt men in de Ver. Staten en elders dan ook naar afdoende bestrijding van dit gevaar. Elders: dat betekent, dat ook in ons land het gevaar van grotere vogels zoals meeuwen en kraaien voor de moderne snelle vlieg tuigen niet denkbeeldig is en dat men ook hier naar bestrijdingsmiddelen zoekt. Botsingen met vogels ls een nieuw ge vaar. Tot nu toe konden vogels, zowel in de lucht als op de haan het conventionele vliegtuig gewoonlijk wel ontwijken. Het probleem is gekomen met de straalaan drijving: deze vliegtuigen zijn de vogels te snel af. Zij kunnen deze niet meer ont wijken en met het toenemen van de snel heden zal dit steeds meer het geval zijn. SCHADE ENORM Men moet twee soorten botsingen on derscheiden: tijdens de vlucht en op de vliegvelden. Zij vragen ook verschillende bestrijding. In de lucht kan men voorlopig niet veel méér doen, dan te proberen, niet met vogels in botsing te komen. Op de vliegvelden kan men trachten, de vogels te verjagen. Onafhankelijk van het soort botsing hebben vogels onze luchtmacht al enorme schade berokkend. Gelukkig is tot dusver nog nooit een botsing met een v toonbaar de directe oorzaak var geluk geweest. Zo'n botsing zou echter heel goed de inleiding kunnen betekenen van een ongeluk. Zo bijvoorbeeld, neer een vogel tijdens de landing ee leiding van het hydraulische remsysteem in het landingsstel vernielt, waardoor de vlieger aan het einde van de baan niet meer kan afremmen. Ook dit is tot dusvi niet voorgekomen, maar men moet er t de veiligheidsmaatregelen rekening mi houden. Tot nu toe zijn het gewoonlijk ingedeukte vleugels, kapotte windscher men en andere uitwendige schade ge weest, die de luchtmacht handen vol geld hebben gekost. Een flinke repa een op Leeuwarden beschadigd betekent, dat men de machine wekenlang kwijt is. Dergelijke schaden lonen in ge tallen met vele nullen. Hier is het niet precies becijferd, maar in Engeland heeft men per jaar een schade van 700 000 gul den alleen al ten gevolge van aangetoonde botsingen met vogels. VALKEN LUSTTEN MEEUWEN NIET Het is dus te begrijpen, dat de Britten van alles geprobeerd hebben om militaire vliegvelden vrij te houden vogels. En dit temeer, omdat om de of andere onopgehelderde oorzaak vogels graag op vliegvelden zijn. Vooral s nachts, want ze geven er de voorkeur aan in- plaats van in het vochtige gras op het droge beton van de banen te overnachten en dan zitten ze natuurlijk altijd precie: op de gevaarlijkste plaatsen! De Engelsen begonnen met valken. Zoal men op vele vUegbmes hondenseoties had creëerden iij valkensecties. Dat is een ver- chrikkelijk dvur experiment geweest er het is volkomen mislnkt. Want die valker zagen helemaal niets in die tanige en naa\ vis smakende meevwen. wanneer zii malse hapjes vonden im de sierduivei omwonende boeren. Dat waren natuurlijk altijd juist kostbare prijsduiven bewi)1 het tegendeel maar eens.' zodat niet al leen het in stand houden van de valkenie' met hun gedresseerde rovers het nodige kostte, maar de R.A.F. bovendien geregeld forse bedragen aan vergoedingen Toen is de R.A.F. het gaan proberen met supersonische trillingen („onhoorbaar geluid"). En het resultaat? ..They love it" zeggen ze in Engeland („ze zijn er dol op"). Dat was dus ook mislukt. Daarna gingen ze schieten. Daarmee Jaag Je de vogels wel weg, maar ze ko men al heel gauw terug. En bovendien kost het enorm veel patronen, die óók duur zijn. De vierde geprobeerde methode nog altijd in Engeland was het verjagen met motteballen (naftaline). Inderdaad hebben vogels een enorme hekel aan deze geur, maar het systeem is zeer bewerke lijk. Langs iedere baan moet aan weers zijden op iedere strekkende yard een mottebal neergelegd worden. Dat betekent dus op een flinke luchtbasis honderddui zenden balletjes die in zo grote hoeveel heden ook alweer geen goedkoop bestrij dingsmiddel vormen, terwijl grasgroel en ook verwaaiing het affect belangrijk ver minderen. En ten slotte heeft men in Engeland er over gedacht, de terreinen om een basis minder aantrekkelijk te maken door alle voer uit te roeien. Maar dit middel zou erger zijn geweest dan de kwaal, omdat het een tè grote verstoring zou betekend hebben van het evenwicht in de natuur. Ontsluier de schoonheid van uw huid Reeds na drie weken kunt u consta teren, hoe uiterst gunstig de huid reageert op de toepassing van hor- moonhoudende Endocil dag- en nachtcrème. Uw huid krijgt weer de veerkracht van de jeugd: glad, gaaf en zacht. hormooncréme van Organon Per tube f2.90 En nu wacht men in Engeland af wat Nederland doet. Want ook hier heeft men van alles geprobeerd. Nog niet zo lang geleden nam men kennis van een Ameri kaanse vinding. Ten behoeve van houders van boomgaarden had namelijk professor Frings van de universiteit van Penssyl- vania" een afweersysteem tegen spreeuwen ontwikkeld. Hij legde de zogenaamde „distress calls" van deze dieren op de band vast. Dat is dus het geluid dat zij maken, wanneer zij angstig zijn of in ge vaar verkeren. Het is ook de waarschu- wingsroep. Dit geluid werd versterkt en door luidsprekers weergegeven en het werkte inderdaad fantastisch: de spreeu wen gingen naar de boomgaard van de buurman! De fruitteelt kon er dus niet zo heel veel mee beginnen en een poging om het apparaat van professor Frings in ons land voor hetzelfde doel te verkopen, mislukte. Hier heeft men de kunstsperwer en die is afdoende. Maar ook de Amerikaanse mili taire luchtvaart had te kampen met het vogelprobleem en zocht na een mislukte j ernstig bestudeert. motteballenactie naar Iets nieuws. Men liet professor Frings de „distress call" v meeuwen op de band vastleggen en na daarmee proeven op de marlnebai Flloyd Dennet bU New York. Het resul taat was zeer bemoedigend. Niet alleen Joeg men er alle soorten meeuwen mee weg, maar zjj bleven ook weg en boven dien verjoeg men tegelijkertijd andere grote vogels, die gevaarlijk konden zijn, zoals kraaien. Dit apparaat nu zal binnen kort op de luchtbasis Leeuwarden wor den geprobeerd. Nu zal men zeggen: Kun nen ze bU onze luchtmacht niet zelf bandje van een „meeuw in nood" opne- Maar prof. Frings is zo verstandig geweest, de idee te patenteren, terwijl het ■endicn toch een specialistische kennis schijnt, te vergen om de goede „distres? sail" op te nemen. STUDIE VAN TREKWEGEN Zou deze proef bevallen, dan zal mer hiermee een oplossing hebben gevonden en probleem, oat niet alleen ge schept maar ook bijzonder kost baar is. zijn de botsingen in de lucht nog niet bestreden En zoals wij reeds zeiden: de voeels uit de "-eg cian is voor lopig de enige remedie. Echter: onze luchtmacht houdt nauw contact met voor aanstaande ornithologen en alle trek- wegen, vooral dus van grotere en ge lijke vogels ln alle jaargetijden worden in kaart gebracht. Door de vlie- deze trekwegen te doen vermijden kunnen vele botsingen worden voorkomen en ongetwijfeld zal een nauwe samenwer king in dit opzicht het aantal botsingen verminderen. Eén probleem blijft, oor men eigenlijk nog geen oplos sing heeft. Op normale vluchten kunnen de machines gemakkelijk boven de vogels gaan vliegen Maar tijdens schietoefenin gen is dit onmogelijk. Misschien zal men ook hiervoor nog wel eens een remedie eten te vinden. Voorlopig echter kijkt Engeland naar at de proef in Leeuwarden oplevert. En het is goed te weten, dat men ook dit ge- militaire vliegers zeer HALF-TIME Weer sombere gezichten op de conferentie in Genève (Vervolg van pagina 1.) hoewel het waarderlngoordeel i Afgezien van deze fundamentele tegen-! conferentie wel verschillend Is. stelliingen ls er ook nog de moeilijkheid op! welke wijze de arbitrage kan worden aan gevraagd. Het Indonesisch standpunt ls, dat beide partijen zich moeten verenigen met het voorleggen van een kwestie aan het internationale hof. Neen, zegt de Ne derlandse delegatie, als wij een wedstrijd spelen, dan gaan beide elfallen niet geza menlijk overleg plegen of er een buiten spel-doelpunt is gemaakt. De veronge lijkte partij wendt zich dan tot de scheids rechter, die moet beslissen Zo is het ook bij de arbitrage. Een der partijen Gevangenen nog niet vrijgelaten Het Indonesische kabinet heeft nog niet zjjn standpunt bepaald ten aanzien van de uitwisseling van de ten onrechte ge arresteerde Nederlanders ln Indonesië en de veroordeelde Indonesische Infiltran ten in Nederlands Nieuw-Guinca, aldus zaak bij het internationale hof aanhangig;heeft de Indonesische vice-premier Djanu kunnen maken. Nederland stelt dus een.Ismadi, verklaard. De zaak zal op de vol- waterdichte arbitrageregeling op prijs. Delgende kabinetszitting besproken worden. standpunten lopen zeer uiteen. Na het op- helderingsgesprek heeft reeds onderhandelingspunten een volle dag ge- rgd. Geen wonder, zo ls het onbillijke Indonesische verwijt: Nederland moet be- :n, dat het nog lang niet aan een slot zitting toe is. Zo is het ook. Er zullen nog meer moeilijkheden uit de weg ge ruimd moeten worden alvorens een even-, tuelc parafering 'n feit is. In het Indone sische kamp is men ook teleurgesteld over het feit, dat verschillende financiële-eco- nomische zaken, waarover een voorlopige ïenstemming is bereikt toch weer aan de orde zijn gesteld. Deze teleurstelling niet gerechtvaardigd want beide dele ties hebben op de zevende januari af gesproken op haar regeringen terug te n. Dit impliceerde nadrukkelijk de mogelijkheid, dat men op al het bespro kene kon terugkomen. Wel is het duidelijk, dat er in het Ne derlandse kabinet enige bedenkingen zjjn gerezen tegen de voorlopige „resultaten". Van ernstige aard schijnen zij niet te zijn, Hij deelde voorts mede, dat deze zaak behandeld moetworden langs diploma tieke weg en niet moet worden verbon- in aan de besprekingen te Genève. Hij weerde, dat het voorstel door Neder land zou zijn gedaan, terwijl een woord- irder van het Nederlandse ministerie In de ouderdi buitenlandse zaken 4 februari had Heemstede overleden de heer H. J. Scholt- medegedeeld, dat de Indonesische rege- meijer, gezagvoerder bij de KLM ring geruime tijd geleden dit denkbeeld I Van 1931 af was hij bij deze maatschap- geopperd had. pij werkzaam. V.N.-studiebeurzen voor ambtenaren Ook dit jaar zijn vijf-en-twintig studi beurzen beschikbaar gesteld voor ambte naren, die in New York het werk va Verenigde Naties willen bestuderen. Hier voor komen in aanmerking ambtena van 25 tot 35 Jaar (eventueel ouder). En gels of Frans-sprekend, die belangstelling hebben voor internationale zaken en wier eventueel verblijf te New York nuttig kan zijn voor de huidige werkkring. Dit „in terne" programma zal van 6 april tot 26 mei worden gehouden. Ds. J. Barbas, Hengelo (Gld.) gis,eren 80 jaar Ds. J. Barbas, hervormd emeritus-pre dikant te Hengelo (Gld.) vierde gisberer zijn tachtigste verjaardag. Geboren t< Amerongen aanvaardde hij in 1902 het predikambt te Geesteren. In 1909 vertrok hij naar Hengelo (Gld.), waar hij is werk zaam geweest tot zijn emeritaat in 1944 en nog steeds woonachtig is. Ds. Barbas was vele jaren lid van de Algemene Synode. Hij is officier ln de orde van Oranje- Nassau. BOEK VAN DE DAG Bij de boekbespreking van gisteren is abusievelijk de vermelding van tite" uitgever weggevallen. Het beitrof het boek: „Nederlanders over de zeeën", 350 jaar geschiedenis van Nederland buitengaats, onder redactie van dr. H. J. de Graaf, met medewerking van prof. G. Gonggrijp, W. R Menkesen, prof. jhr. dr. P. J. de Win ter. Uitgeversmij. W. de Haan N.V., Utrecht, 260 bladzijden. Veertien gediplomeerde magnetiseurs Op grond van een onderzoek, dat de „commissie voor onderzoek naar male begaafdheid" gedurende twee jaar heeft verricht, zal 18 februari in Utrecht aan veertien zgn. paranormale genezers (magnetiseurs) een ..bewijs van genezend vermogen" worden uitgereikt. In februari van het vorige jaar ontvingen elf magne tiseurs een dergelijk (onofficieel) centifi- Behalve een aantal dwingende schriften is o.a. de kandidaten dt waarde gesteld, dat geen geneesmiddelen aan de behandelde patiënten worden ver strekt en dat iedere patiënt eerst een ge neesheer heeft geraadpleegd. 75 pel van „kale" kostprijs Garantieprijzen voor de aardappel Alle bestuursleden van het produkt- schap aardappelen achten het gewenst dat de consumptieaardappel, gelijk ver scheidene granen en melk. tot basispro- dukt wordt verklaard, aldus bleek op een gisteren gehouden vergadering van het produktschap De regering zou een mini- mumprijsgaranite moeten geven van on geveer vijfenzeventig procent van de „kale" produktlekosten. Het afgelopen jaar werden 52.190 ha kleigrond-met aardappelen beteeld, tegen ".000 in 1949 en 48.500 In 1938. Gezien de bevredigende afzet is een garantie in deze sector niet noodzakelijk. Het areaal zandgrond, dat met aard- ippelen werd beteeld, bedroeg het afge lopen jaar 53.900 ha, tegen 64 000 in 1949 "".200 in 1938 Gezien het jaarlijkse te veel voor consumptiedoeleinden, het sur plus aan voederaardappelen en de ge ringere verwerkingsmogelijkheden in de dappelmeelindustrie zou een garantie hier zeker op zijn plaats zijn. Sommige bestuursleden stelden voor, de •eaalheffing, een bestemmingsheffing te schorsen, aangezien nog acht miljoen gulden over is. Eventueel zou, ln tijden een binnenlandse afzetcrisis, de uit- met behulp van toeslagen uit het heffingsfonds kunnen worden gestimu leerd. een voorstel dat algemeen werd toegejuicht. 6 om America's Best Tobaccos Christelijke werkgroepen bij de O.E.E.S. In de lokalen van het Franse Christe lijke Vakverbond is een belangrijke ver gadering gehouden van de Internationale federatie van Christelijke Fabrieks- en Transportarbeidersbonden m in samen werking met de Organisatie voor Europe se Economische Samenwerking en het Europese Produktiviteitsagentschap ge specialiseerde werkgroepen te vormen die het Internationaal Christelijk Vakver bond bij de O.E E.S. zullen vertegenwoor digen Werkgroepen werden ingesteld vo.»r chemische produkten, petroleum, elek triciteit, vervoer, cement, huiden en leder. Wint men de strijd om Assoean De Wereldbank en Egypte zijn tot volli overeenstemming gekomen over de be taling van het plan voor een ontzaglijki te Assoean ln de Nijl, aldus deelde in Egyptische regeringskringen De president van de Wereldbank. Eugene Black, en de Egyptische onder handelaars zijn thans zo ver gekomen. nen een formele overeenkomst kan tekenen. Juristen zullen nu het stuk od- n, en als het werkelijk tot onder tekening komt, zal., het Westen een over- nning behaald hebben in de wedloop t Rusland op dit plan. hetwelk 2.5 miljard zal kosten. .•ens heeft de Egyptische regering de aanbiedingen van Westduitse en Franse firma's aanvaard voor de bouw van een kunstmestfabriek bij Assoean. dat 200 min zal kosten. Egypte za1"bijdragen 20 min, terwijl de rest verkregen vorden door plaatsing van aandelen. Tegenover dlit vermoedelijke win®'- uint in de financiële strijd tussen Oost ;n West staat, dat Pakistan er in tocge- :temd heeft een handelsovereenkomst met de Sowjetunie te sluiten Bank Ned. Gemeenten neemt uitgifte terug De Bank voor Nederlandsche Gemeen ten deelt mede, dat zij in overleg met dw Insohirij-vIngtskantoren, met het oog de verhoging van de dlscon-to- en rentetarieven van de N edenlandsche Bank.' gebruikmakend van he4 in het projeotus voorbehouden recht, de d.d. 3 februari 1956 aangekondigde uitgifte van f 30 000 000 3li pet 40-jarige obligaties 1956, heeft teruggenomen. K.L.M. gezagvoerder H. J. Scholtmeijer f Amerika heeft zich bereid verklaard Zuidslavië ongeveer ƒ20 min te verstrek ken voor aanleg van wegen, waardoor de Amerikaanse hulp tot ƒ380 min stijgt. Examen „hulp van de zwemonderwijzer" Door het verstrekken van rijkssubsidie ie het de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond mogelijk gemaakt in .diverse plaat sen van ons tand cursussen te organise ren ter opleiding van wat men noemt, hulp van de zwemonderwijzer. Het doel hiervan is, leden van zwem verenigingen, waar elementair zwemon derwijs wordt gegeven, praktische en theoretische ondergrond bij te brengen. De cursus duurt drie maanden. Het eer ste examen van die aard in Nederland is gisteravond in het sportfondsenbad te Schiedam afgenomen. Acht kandidaten daagden, terwijl er drie werden afgewe- Politiek en economisch Hoge Bril hebben een vèrreikend voorstel in studie om het Britse Gemenebest politiek en economisch te koppelen aan West Europa Het plan bevindt zich nog in het voor bereidende stadium en is nog niet rijp voor bespreking door het kabinet, aldus de New York Times, de voi nadelen van het plan worden op hoog regeringsniveau ernstig tegen elkaar af gewogen. De technische en materiële hulpmidde len van West-Europa zouden, indien eer dergelijke unie gevormd werd, de huidige langzame ontwikkeling van het Gemeni best twee of drie keer zo snel kunnen laten verlopen. De voorstanders plan betogen verder, dat de urne miljoen Europeanen met de 500 miljoen van het Gemenebest grote gebieden openleggen voor de arbeidskrachten, het geld en het wetenschappelijke eh industri ële kunnen van Europa. De Britse voorstanders betogen, dat een dergelijke stap in geheel Europa -zal wor den toegejuicht als het einde van het tra ditionele Britse isolationisme ten aanzien van de gebeurtenissen op het continent. Zij zijn verder van mening, dat verwe zenlijking van het plan van de grootste betekenis zou zijn om een oplossing de Duitse en Franse problemen te vinden. Het is mogelijk, dat Engeland met zijn waarnemers bij het Comité Di recteur te Brussel (het orgaan dat in opdracht van de conferentie sina een rapport opstelt tol economische samenwerking der landen van de Kolen- en Staalgemeenschap) ontkomen zeker ook Samen produceren De Fokkerfabriek In Amsterdam en dl S.A. des Ateliers d'Aviation Louis Bré- euet In Parijs hebben een overeenkomst getekend, die kan worden beschouwd als symptoom van het streven naar nau- samenwerking tussen de vliegtuig industrieën op het vasteland van Europa. Volgens deze overeenkomst zullen bei de fabrieken concurrentie in eikaars ont werpen vermijden, wederzijdse commer ciële vertegenwoordiging in eikaars na tionale gebieden op zich nemen, en ge dachten en ervaringen op wetenschap pelijk gebied uitwisselen. Voorts voorziet de overeenkomst In sa- en werking op het gebied van vliegtuig- oduktie. daar waar zulks in de ko de jaren voor beide fabrieken van belang mocht blijken. De S.A. Louis Brégue-t kan hier bij ook andere Franse Industrieën', Idle van de Societé Nationale des Con structions Aeronautiques de Sud Ouest) in gezamenlijke produktte inschakelen Met de S.N.C.A.S O. onderhoudt ook de N.V. Fokker sinds jaren goede relaties. De Fokker-direotie noemt de overeer komst een belangrijke stap verder na? versterking van het produktiepotentiei der vliegtuigindustrie op het Westeuro- oesp vasteland. Veraending van zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ALtair 14 febr.; Australië: Himalaya 13 febr.; via Engeland 18 febr., Brazilië: Altair 14 febr.; Canada: Westerdam 16 febr.; Chili: via New York 16 febr.; Indonesië. Oranje 18 febr.; Ned Antillen: Oranjestad 14 febr.; Ned. Nw-Guinea Oranje 18 febr.; Nieuw-Zeeland: via Engeland 18 febr.; Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: Edin- burg Castle 18 febr. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de postkan- Adoptiewet. In het Staatsblad is de wet zake de mogelijkheid van adoptie en wijziging van het burgerlijk wetboek. wetboek van burgerlijke rechtsvor dering en het wetboek van strafrecht opgenomen. De wet treedt op een nader bepalen tlidstip ln werking:. heeft ingezien, dat het aa were samenwerking niet kanDe besprekingen vi Washington zullen dit pui behandeld hebben. Amerika immers ziet de Europese samenwerking als een noodzaak en waarschijnlijk als een voorwaarde voor eventuele hulp verlening o.m. bij de ontwikkeling der atoomenergie. Tehvisiekabel van V.S. naar Europa Televisiedeskundigen uit tweeentwintig landen zullen in maart bezoeken brengen aan Nederland, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk om de meest re cente ontwikkeling van de kleurentele visie te bestuderen en inlichtingen te verkrijgen voor een standaardisatie van het kleurentelevisiemateriaal op de wereld. De mogelijkheid, een televisiekabel dwars door de Atlantische Oceaan te leg gen, wordt bestudeerd. Straaljagerramp. In een plotseling op komende mist zijn gistermiddag boven Norfolk (Engeland) zes Hunter-straalja- gers uit een formatie van acht uit de koers en zonder brandstof geraakt; twee vliegers die een noodlanding probeerden, kwamen om het leven, de vier die hun schietstoel gebruikten zijn gered. Alabama. Kamer en senaat van deze Amerikaanse staat hebben een resolutie aangenomen waarin de universiteit wordt gelukgewenst met het besluit tot schor sing van de negerin Autherine Lucy, die zoals gemeld is de universiteit een proces heeft aangedaan in verband met die schorsing; miss Lucy kreeg intussen uit Kopenhagen het aanbod, daar gratie te komen studeren. De studente en haar advocaat zijn de laatste dagen herhaaldelijk telefonisch bedreigd Verbod atoomproeven. Het Japanse Lagerhuis heeft met algemene stemmen communistisch-soeialtstische resolu- goedigekeurd waarin een beroep wordt gedaan op de Verenigde Staten, Enge land en Rusland, de proeven met atoom- waterstofbommen te staken. Zuidpool. Het Amerikaanse vliegtuig it „ergens aan de zuidpool" met zeven an werd vermist, is gevonden; allen maken het goed: zij hebben geleefd van de voorraad conserven die zich aan boord in het toestel bevond. Marokko. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt dat de Frans-Marokkaanse onderhande lingen over de toekomstige betrekkingen 'olgende week donderdag in Parijs zullen beginnen tussen president Coty en A sultan van Marokko. Madrid. Spaanse studenten hebben zich steren en vandaag met de vuist teweer gesteld tegen hun collega's van de offi ciële Falanx-partij, die hun demonstratie de regering wilden verbreken; de mten demonstreerden voornamelijk tegen de slechte economische omstandig heden, waaronder zij moeten studeren. Rehabilitate voor mobi lisatie-invaliden Voor militaire pensioengerechtigde mo bilisatie-invaliden uit de jaren 1914—1918, die op grond van hun houding tijdens de bezetting van hun pensioenrechten ver vallen zijn verklaard, zal een reljabilita- tieregeling worden getroffen. Ch. L. Recoules, onderdirecteur, l« benoemd tot derde directeur van de Simplex fabrieken. Pluto: planeet of een maan? ulo :-s geen echte planeet maar een jere maan van de planeet Neptunus. p hol is geslagen en nu als een schijn- :et om de zon draait", aldus de Ne derlands-Amerikaanse professor dir. G. P voerde hiervoor aan, dat. zoals op het kaartje te zien i«, dat de baan van Pluto om de 2on im belanpryke mate a wijkt van die der andere, echte planeten Deze beschrijven vrijwel cirkelvormig» banen, die regelmatig om elkaar heen ge schikt liggen. Pluto's baan ligt echter voor een deel binnen die van Neptunus. Terwijl de werkelijke planeten allen bin nen één vlak liggen, valt Pluto daar vrtf sterk buiten. Inmiddels heeft de sterrekundtge die destijds de planeet Pluto ontdekte, dr. C'i/cie Tombauch uk La* Cruces ln Nieuw Mexico, dr. Kuipers stelling bestreden. „Het is wel mogelijk, dat Pluto eens een maan van Neptunus is geweest, doch hij vertoont nu- volkomen de kenmerken van een planeet en dient dan ook als zodanig te worden beschouwd."

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5