Zondagsschool „Staalwijk" bestaat 25 jaar rpnefliKjuhW W-mMENS TOT MENS Meeste medewerkers zijn er als kind gekomen ADR. VANOOYJr. Dr. A. J. Pannekoek aanvaardde het hoogleraarsambt van het draaiboek van COY Jr., Breestraat 39, Leiden Landarbeiders naar objecten voor aanvullende werken van 00Y Jr., Breestraat 39, Leiden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 vooruitstreven initiatief 12 FEBRUARI zal het 25 jaar geleden zijn, dat de vereniging Westhillzondagsschool Staalwijk werd opgericht. Lang voor die tijd werden reeds westhill-kinderdiensten in het wijkgebouw Staalwijk gehou den, waarschijnlijk sinds 1918, toen de zondagsschool door dr. Plooij de predikant van deze wijk moet zijn geopend. Het werk werd in dezelfde trant voortgezet door de opvolgers, ds. Goedhart en ds. D. Kuilman. De laatste stimuleerde tot de vorming van een vereniging. Met 35 leerlingen in één lokaal werd destijds gestart; thans zijn er 350 leerlingen een aan tal dat nog steeds groeiende is in 5 lokalen, die alle in twee achtereen volgende diensten in gebruik zijn. Een staf van 50 medewerkers en 18 hulp-assistenten komt iedere zondag trouw bijeen. TH. J. VAN DER HEIJDEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103 a LEIDEN Zondag 12 februari wordt gendienst om 10 uur in de Pieterskerk dit feit herdacht. Ds. P. Kloek zal in deze dienst voorgaan, terwijl de kinderen een acbief aandeel in de dienst hebben. Op 11 februari wordt een gezellige avond georganiseerd voor de medewerkers, de oud-medewerkers en genodigden: op 18 februari is er een bescheiden kinderfeest. Het bijzondere van deze zondagsschool is, dat zij van haar begin af kinderdiens ten hield volgens de Westhill-methode. Wij kunnen dit rustig als vooruitstrevend zien, aangezien dit werk een jaar of vijf, zes eerder pas in ons land werd ge ïntroduceerd door mej. M. van Voorst van Beest, die in haar eigen woonplaats Maarssen een aparte kinderkapel voor haar werk liet bouwen. Dienst Deze methode legt sterk de nadruk op dienst in plaats van school. Dit moet blijken uit de sfeer en wijding, die in de kinderdienst aanwezig zijn. Maar het wordt geen namaak-grote-mensen-kerk; alles is aangepast aan het kind. „Het kind in het midden", op de plaats eens door Jezus Christus Zelf werd ge steld. Hierbij hoort het opvangen en stimu leren van de drang tot zelfwerkzaamheid van het kind. In een Westhilldienst zal het kind na het luisteren naar een v haal dan ook meestal iets mogen doen, een tekening van maken, vragen stellen en beantwoorden. Het blijft hierdoor bezig en leert; je moet er iets mee doen. Hieruit vloeit voort, dat er een groot Verschil is tussen de vier verschillende 'leeftijdsgroepen, waaruit de Westhill- kinderdiensten bestaan. Een motto in deze kring is nJ.: Geef het kind w; kinds is! Beginnen de kleuters ii soort speelgroep, de oudstengroep komt heel dicht bij de liturgie van jeugdkerk en jeugddienst, met daarnaast weer de mogelijkheid van discussie, bv. in kleine groepen met elkaar. Van kleuter tot leidei De kinderen die 13 jaar zijn, verlaten in de regel de kinderdienst. Een deel blijft echter, omdat zij voor dit werk 1 zijn gaan voelen en er geschikt vooi worden geacht, 's Zondags verrichten de ze jongens en meisjes als hulpassisten ten hand- en spandiensten op de di verse afdelingen. Bovendien leren zij hun ogen en oren goed de kost geven. Een maal in de veertien dagen komen zij bijeen op de zg. hulpassistentencun waar hun op prettige wijze het „hoe j waarom" van de methode, het omgaan met kinderen, het leren van liedjes e.d. worden bijgebracht. Hierop volgt dan nog een %'ertelcursus. Als de cursus een jaar lang trouw ge- volgd is, worden deze jonge mensen ge- j installeerd tot assistent en mogen ze I vertellen in kleine groepjes van onge- I veer 6 kinderen. j Over het algemeen doen ze dit goed en consciëntieus. als ze de stad verlaten of door verander de levensomstandigheden huwelijk bv. geen tijd meer hebben. In Staalwijk wordt niet alleen een po ging gedaan om op verantwoorde wijze aan kleine kinderen het Evangelie te brengen, maar wordt bovendien door een flinke groep jongeren actief aan het kerkewerk deelgenomen. Prof. dr. A. J. Pannekoek Voorbereiding Deze wijze van werken is alleen moge lijk, als er oudere leiding aanwezig is. Die is er ook; iedere afdeling bestaat uit 5 10 van deze groepjejs. Hoofd hiervan is een oudere leidster of leider. Deze leidt de gehele dienst en vangt het ver telde verhaal op in een nagesprek. Deze I leidt ook de wekelijkse voorbereiding, 1 waarin de Bijbelstof besproken wordt en wordt bekeken, op welke wijze de ver- halen het beste kunnen worden doorge- geven aan de kinderen. Deze leiding komt ook uit de assisten- l tenkring. Methodisch worden deze men sen regelmatig getraind. De zondags- 'j school heeft een eigen kadertraining, ter- wijl ieder jaar enkele medewerkers een landelijke training van de Vereniging voor Godsdienstige Opvoeding volgen. De meeste medewerkers zijn op 4- of 6- jarige leeftijd als kind op de zondags- 1 school gekomen en velen verdwijnen pas, (Advertentie). Ter kennismaking als winter reclame koopt u, tegen inlevering van deze bon, 1 flanel laken merk Raedthuys 2-pers. 175/230 niet voor 8,90 7.50 per stuk U verdient niet alleen 1,40 per laken maar geniet jarenlang nog van deze reclame aanbieding. Dit overtuigt U BREESTRAAT 39 Leiden, recht over postkantoor. Extra kolentoelage voor ges\eunden De heer C. J. Plena, lid van de raad van Deiden voor de Partij van de Arbeid. heeft B. en W. schriftelijk de volgende vraag gesteld: „Zijn B. en W. niet van mening, dat in de hevige koude aan de •I gesteunden een extra kolentoelage dienit te worden gegeven?" Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen te Lel- f den wordt morgen waargenomen door de p dokters Donders, Den Haan, Hartman, t Nieuwzkaag en Pleiter. j Welke apotheek? De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt tot zaterdag 1 11 februari 8 uur waargenomen door apo theek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313. Zijn rede was getiteld: „Geologie als wetenschap en kunst GISTEREN HEEFT dr. A. J. Pannekoek zijn ambt van hoogleraar in de algemene geologie aan de rijksuniversiteit te Leiden aanvaard met een rede, die was getiteld „Geologie als wetenschap en kunst". de element van het geologische denken, ook in de algemene geologie. i6 dan ook het historische. Dit geologisch denken ia het in gedachten reconstrueren van vroa. gere gebeurteni6en. Hierin ligt het eigen aardige dualistische karakter van de geo logie; aan de ene kant wordit concreet aanwezig materiaal bestudeerd, aan de andere kant vormt men zich een voor stelling van het verleden. Er zijn verschillen tussen geologie en geschiedenis, maar overeenkomsten zijn er ook. Een groot verschil tussen geologie en fysica noemde dr. Pannekoek. dat de fysica een zekerheid bereikt, die de geo logie 'niiet kent tengevolge van de eigenaardigheden van de geologie als wetenschap. Dit heeft diikwijis een ndet- begrijpen tengevolge van de kant van de exacte natuurwetenschappen. Van de „kunst" van de geoloog wordt gesproken als men het oog richt op de voor hem bestaande noodzakelijkheid, me; fijn aanvoelingsvermogen en kri tische z?n zijn reconstructie van het ver- leden op te bouwen. Men cenke aan de echter een miskenning j uitvoerende musicus, die een bestaand van het wezen van de algemene geologi» kunstwerk geheel moet doorvoelen. zijn, a'ls men haar taak zich slechts tot' deze huidige processen zou laten beper- Het internationaal Huis voor Poe- ken. Het eigenlijke object, óók van de al- [zie te Knokke heeft de prijs voor 1955 gemene geologie, is de aanwezige, vroa- toegekend aan, de dichter-typograaf- ger gevormde aardkorst. Het kenmerken- uitgever Guy Levis-Mano. Dr. Pannekoek begon met twee opvat tingen ten aanzien van de geologie als wetenschap tegenover elkaar te stellen. Eén opvatting is, dat de geologie een In exacte wetenschap en een kunst is. Een andere, dat de hedendaagse geologie een volfledlig fysische wetenschap is, waarin men vrijelijk gebruik maakt van chemie, fysica en mathematica. Wat is jui6t, zo vroeg dr. Pannekoek zich af. Of'ligt de waarheid misschien in het midden? Het volgen van fysische methoden kan niet wegnemen, dat de geologie toch zijn eigen karakter blijft behouden en wei door het specifieke van de geologisch» denkwijze. Goguel kenschetse die denk wijze met de woorden: „De ware geolo gische methode is in essentie een his torische methode'-. Men zou kunnen tegenwerpen, aldus de nieuwe hoogleraar, dat dit uiteraard geldt voor dat onderdeel van de geologte, waaraan het beginsel van het actualdsme ten grondslag ligt: de bestudering van do thans op aarde voorkomende processen als verklaring van wat vroeger werd ge vormd. Het BÉH AGENDA VAN LEIDEN Zaterdag Den Burcht, 8 uur: personeelsvereniging „De Landbouw", feestavond. Schouwburg, 8 uur: Dies 1956. Leids* studenten brengen L'Archipel Lenoir. •i derdorp, Dorpshuis, half 8' Chr. Oranjevereniging. On6 Genoegen iet „Werpt geen steen". Zondag Zuiderkerk, 12 uur: Die6 1956, bijeen komst Christen Studenten Raad, dr. A. v. Biemen (Bentveld) en prof. mr. A. L. de Block (Den Haag) over: De Christelijke vi6ie op de taak van de Universiteit. Zuiderkerk, half 8: De Kerk spreekt »ar buiten, ds. G. van Duinen over: Ge repatrieerd. Maandag Stadhuis. 2 uur: gemeenteraad. Stadsgehoorzaal. 2 uur: Dies 1956. recto rale oratie prof. dr. A. E. van Arkel. Schouwburg, 8 uur: Dies 1956. Leidse studenten brengen L'Archipel Lenoir. Gulden Vlies. 8 uur: B.B. A-kring ..Lei den". vertrek oefening verbindingsdienst. Den Burcht. 8 uur: filmavond „Ons Doel" voor „Draagt Elkanders Lasten", hoofdfilm „Met William naar de stad' Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: Cebuto. dT. L. van Egeraat over Italië, met pro jecties en muzikale omlijsting. Dinsdag Lakenhal. 8 uur: Vereniging Oud-Lei den. drs. J. N. van Wessem oi Leidse Rembrandt. met lichtbeelden (half 8: ledenvergadering). Leidse Volkshuis. 8 uur: filmscholings- ïrsus Leidse Jeugd Actie en Vereniging jor Pedagogiek, causerie: H. Wielefc. film: Flry van Fritz Lang. Stadsgehoorzaal. 8 uur: concert. Ge mengd Toonkunstkoor o.l.v. Iskar Aribo. Rijksmuseum van oudheden. 8 uur: dr. H. de Meulenaere (Brussel) over Aziati sche cultussen in Egypte. 'oorschoten. Chr. Belangen, 8 culturele avond Hervormde Jeugd raad. Guido van Deth voert met zijn pop pentheater uit: „Vader, ik ga reizen". Tentoonstellingen Prentenkabinet (Kloksteeg 25). 2-5 uur. Kersttentoonstelling, litho's in kleuren door J. Bezemer en J van Vlijmen (tot 19 februari). Lakenhal. 10—5 uur: werken van Jan Kalsbeek (tot 1 maart). Rijksmuseum voor volkenkunde 105 uur. Chinese houtsneden (tot 4 maart). Academisch Historisch Museum (Rapen burg 73), 10-5 uur: Het Huis Oranje-Nas- iu en de Leidse Universiteit (tot 3 Msart) Nachtdienst apotheken Apotheek Nieuwe Rijn. Nieuwe Rijn 18, tel. 20523, en de Doeza-apotheek. Doeza straat 31. tel. 21313. Leiden helpt het Zonnehuis goed De Christelijke vereniging tot verple ging van behoeftige chronische zieken „Het Zonnehuis" heeft veel geld nodig, want de tehuizen in Beekbergen, Schie dam en Doorn zjjn overvol en de bouw van een nieuw tehuis, vooral in het noor den is hard nodig. Leiden helpt goed; het is één van de grootste afdelingen van de vereniging en de bedragen, die uit Leiden naar de re- voor het raeuwe tehuis vloeien, zijn groot: f 4.068. door leden, begun- gers, busjeshoudere en vooral ook door de dameskrans „Lydia" bijeengebracht. Bovendien bracht de collecte f 1.335 op. Zo helpt Leiden om het f 1.000.000 bijeen te brengen. Gisteravond werd in Rehoboth een vond gehouden onder leiding van de heer W. G. Aldershoff om de leden weer te laten zien van het werk van de reniging. De propagandaleider, de heer H. Th. van der Helm vertoonde filmstro- over de tehuizen en hij vertelde van het werk en de moeilijkheden. Een licht punt is het. dat de centrale overheid de laatste tijd steeds meer aandacht aan het werk gaat besteden. Tussen de bladzijden „Heuvel 24 antwoordt niet....", eerste speellilm uit Israël ALS EERSTE SPEELFILM uit de jonge staat Israël is thans in roulatie gekomen „Heuvel 24 antwoordt niet.Zoals de titel al doet ver moeden geeft deze rolprent een indruk van de vrijheidsoorlog, die in 1948 in volle felheid heeft gewoed in het Heilige Land. Het werk krijgt een bij zondere actualiteit, nu de Arabische wereld rond de Joodse staat zich opnieuw dreigt op te maken voor een aanval, de tweede ronde. In de nacht van 17 op 18 juli 1948. en kele uren voor het „staakt het vuren" zou ingaan, worden vier jonge vrijwilligers er op uit gestuurd om heuvel 24. één van de toegangspoorten tot Jeruzalem, te be zetten. Wanneer de commissie van de Verenigde Naties langs de heuvel komt als de dag is aangebroken, meldt de com mandant zich niet. De vier vrijwilligers zijn gedood door artillerievuur, maar zij hebben hun doel bereikt, de belangrijke heuvel wordt aan Israël toegewezen. Om deze vier vrijwilligers concentreert zich de film. In de eerste plaats zien we de geschiedenis van James Finnigan, een Engels politieman, die tijdens het Britse mandaat over Palestina is belast met het opsporen van Joodse ondergrondse strij ders. Hij doet dat niet tot tevredenheid (Advertentie) Benoeming undveisiteit Voor 'n WARME deken: Stand van de arbeidsmarkt Ten opzichte van de vorige stand valt weliswaar een geringe stijging van het aanbod waar te nemen, doch hieraan behoeft geen reële betekenis te worden toegekend, aangezien het landarbeiders betreft die, nu de voorjaarswerkzaamheden nog geen aanvang hebben genomen, zonder emplooi zijn gekomen. Zij werden geplaatst in twee kortelings geopende objecten voor aanvullende werkgelegenheid. Het aantal als geheel werk loos ingeschreven mannen bedroeg 395, terwijl daarenboven 45 personen op objecten voor aanvullende werken tewerkgesteld waren. De totale arbeidsreserve beliep derhalve 440. Bij de beoordeling van laatstgenoemd cijfer dient rekening gehouden te worden met het feit, dat hierin zijn opgenomen 70 minder-validen en 35 oudere- of min der geschikte arbeidskrachten. Het be schikbaar aanbod c.q. de beschikbare ar beidsreserve bedroeg derhalve 325. Een vergelijking met de standcijfers van het ivereenkomstige tijdstip in 1953. 1954 en 1955. eveneens met dezelfde restrictie, be wijst. dat de voordelige verschillen be langrijk zijn, namelijk respectievelijk en 390. Ten opzichte van het toiaal aanbod alle werkloos ingeschre- bedragen de verschillen respec tievelijk 2035, 1290 en 550. Hieruit valt af ycnuciiiu iui wcicu»i.iia^ptii.u\ j te leiden dat de arbeidsmarkt een uiter- hoofdambtenaar in vaste dienst bi) de jmate gunstig beeld blijft vertonen. De microbiologie aan de rijksuniversiteit te vraag nam nog enigszins toe en beliep 310 Leiden. I geregistreerde aanvragen en had voor (Advertentie) Voor 'n WARME WINTERJAS: ruim 20 procent betrekking op jeugdigen, 15 tot 18 jaar. De vraag naar Jeugdigen bleef het aan bod verre overtreffen, zodat het uiterst moeilijk blijft om hieraan op enigermate bevredigende wijze te voldoen. Het avondspreekuur, elke vrijdagavond van 78 uur. blijkt nog steeds in een be hoefte te voorzien. Het aantal als geheel werkloos Inge schreven vrouwen daalde in vrij belang rijke mate, namelijk van 100 tot 75, ener zijds als gevolg van administratieve maat regelen. anderzijds door het grotere aan tal plaatsingen. De vraag bleef vrijwel gelijk en bedroeg 280. Ruim 35 procent de aanvragen had betrekking op jeugdigen, 15 tot en met 18 jaar. Het te kort aan huishoudelijk personeel bleef aanhouden. Overigens bestaat in vrijwel alle sectoren van het bedrijfsleven goede tot ruime plaatsingsmogelijkheid. Kan'd. P. W. Martijn jr. Onze stadgenoot kandidaat P. W. Mar tijn jr. is toegelaten tot de Evangelie bediening in de Ned. Herv. Kerk en be voegd verklaard te staan naar het ambt dienaar des Woords- Heemskerk en Barendsz ALLE RUITEN van de tram waren dik bevroren. Uit zichtloos zat ik op mijn plaats met een gevoel als een nachtjager- piloot. De „tram"-stemming was door de kou verstijfd. Men zweeg en zat achter nietszeggende ogen van alles te denken. Alleen de conducteur liep kaartjes en praat-' jes verkopend af en aan. Iedere binnenkomende werd een Gijs- langs-de-weg-ontvangst bereid. „Kom in de ijssalon mensen. De haard staat te kleuren en de koffie is bruin." Hij loog als een reclame-ontwerper. Maar het brak het ijs een beetje in de „salon", en daarom werd zijn ge kwetter wel op prijs gesteld. Bij elke halte klapte de conduc teur wijd de deur open. Dat ging de passagiers bij de uitgang niet in de kouwe kleren zitten. Een veekoopman met een communis tisch gezicht had al een poosje misprijzende blikken op de con ducteur geworpen. „Mót die deur nou zo wijd open?" mopperde hij. „Meneer", zei Gijs en hij likte zijn wijsvinger om de verkoopadmini stratie bij te houden, „de mensen zalle toch binnen moeten. En een open deur bekoort zelfs de vrome". De veekoopman keek wat verwonderd. Maar omdat hij het niet snapte, zei hij ,,'t Is wat lek kers!" en hij stak een verse pruim achter zijn stoppelige wang. Op een merkwaardige manier nam de conducteur nog wraak ook. Bij het afroepen van de vol gende stopplaatsen riep hij behal ve de haltenaam ook de namen van hoog op de kaart gelegen plaatsen met een reputatie op het gebied van lage temperaturen. „Buitenlust-Lapland"zei hij uit gestreken. De veekoopman kreeg het later pas door. Maar hij kon niets doen, omdat de conducteur hem geen enkele maal treiterend aankeek. „Nog iemand voor de Splitsing-Spitsbergen?" zuurzoet- te deze in Rijnsburg. „Alles voor Moskou uitgestapt?" in Katwijk aan den Rijn. „Karren dan maar." In Kqtwijk aan Zee sprong hij naar buiten. „Eindpunt Nova Zembla, dames en heren." „Dag Heemskerk", groette ik hem bij het uitstappen. Hij lachte wat verbaasd. Toen schoot het hem ineens te binnen. „Dag me neer Barendsz". Lachend legde hij de wissel om. Liegenier B.D.A.'s van- de B.B. CTEE^S HEEFT de heer S. W. Hage- doorn, hoofd B.B. van de A-kring Leiden, gestreefd naar persoonlijk con tact met de noodwachters. Niemand Immers wil graag een „nummer" zijn. In de bijna drie jaar van haar bestaan is de B.B. echter snel gegroeid en daardoor bestaat de dreiging, dat het persoonlijk element in de verhouding noodwachters-B.B.Hleiding in 't ge drang komt. Daarom is het instituut van de B.D.A.'s (buitendienstassistenten) in 't leven geroepen. De BDA's zullen populair gezegd een verlengstuk worden van het hoofd B.B. en zijn bureau. Zij gaan het contact met de vrijwilligers onderhouden. In Leiden komt in elke wijk een B.D.A., in totaal dus zeven. Vijf B.D.A.'s zijn al aangesteld. Ze zullen na een grondige voorbereiding, die ge deeltelijk aan de stafschool der B.B. te Barneveld plaats heeft, geleidelijk in het werk worden ingezet. Omdat nog niet het volle aantal van zeven aanwezig is, zal de verdeling over de wijken nog even op zich moe ten laten wachten. Alleen voor wijk I is reeds een beslissing genomen: In Telefonisch schaakduel TLTONDERD VIJFTIG Leidse studen ten zullen volgende week een schaakduel aangaan per telefoon. Hun tegenstanders zijn leden van de British Universites' chess Association. De driehonderd schakers maken ge bruik van 'n speciale dubbele telefoon verbinding Leiden-Londen. De organi satie van dit massa-schaakduel per te lefoon berust bü het Leids Studenten Schaak Genootschap „Morphy". Jam mer. dat „Morphy" gemeend heeft, dit sportieve evenement te moeten houden op een zondag, namelijk op 12 februari. Sergeant-vlieger 1WA EEN N.A.T.O.-opleiding van bijna anderhalf jaar is de 21-jarige ser geant-vlieger Jan Veenstra uit Cana da naar zijn woonplaats Noordwijk (Dahliastraat 70) teruggekeerd. Rustig ln een gemakkelijke stoel bij de haard zittend vertelde de jeugdige piloot die gewoon is met duizelingwekkend» vaart door het luchtruim te schieten enthousiast over zijn omzwervingen In dat wijde land, waar het 's zomers vaak ongelooflijk warm is en waar een twee meter dikke sneeuwlaag lag (bij 35 graden vorst), toen hij het een paar weken geleden met de Rijndam verliet De groep van zeven Nederlandse pi loten. waarvan Jan Veenstra deel uit maakte. werd eind 1954, na een verblijf van drie weken in London (Ontario) naar Centralia overgeplaatst. De vlie gers kregen daar hun eerste opleiding. De tweede opleiding ontvingen zij na negen maanden in Portage la Prairie, waarna de groep tenslotte in Mac Do nald werd gelegerd om bij de pilots weapons school te worden Ingedeeld. Vlieger Veenstra rekende aan de hand van zijn logboek uit, dat hij momen teel 330 vlieguren heeft. Op de foto ontvangt hij het brevet van de Cana dese luchtmacht (C.R.A.). BREVET C.R.A. De Nederlanders konden het met hun wapenbroeders van andere natio naliteiten goed vinden Zij hebben zich in hun vrije tijd dan ook best ver maakt. Jan Veenstra heeft maar even drie auto's versleten! De vakanties werden gewoonlijk in Vancouver en Grand Bend doorgebracht. In Grand Bend is het goed zwemmen en de vlie gers bewaren vooral aan de nachtelijke strandfeesten de prettigste herinnerin gen. Sergeant Veenstra heeft daar ook veel gefotografeerd en gefilmd. Voor één van de zeven piloten, de Utrechter Johan C. Ockeloen, is d» thuiskomst wel zeer bijzonder gewor den. Enkele weken voor de inscheping kwam hij namelijk met een ander toe stel ln botsing. Beide vliegtuigen stort ten brandend omlaag, doch gelukkig wisten de vliegers zich door middel van hun schietstoelen te redden. Maar de materiële schade bedroeg 2 Vt mil joen gulden... Taperecorder Als ze niet storend werken, gebruikt men ze ook gaarne. Zo heeft de heer Dikkes, voorganger van de Evange lische Christengemeenschap tn Leiden. van iemand buiten de stad voor het evangelisatiewerk een belangrijk be drag gekregen, waarvoor hij een tape recorder heeft gekocht. Daarop kun nen liederen en het gesproken woord ivorden opgenomen om ze in de zie kenkamer of het woonvertrek van de oude van dagen weer tot klinken te brengen. De taperecorder is een prach tig middel om het contact met de eenzame tot stand te brengen en te onderhouden. Nu was het gekregen bedrag voor de aanschaffing van de recorder niet voldoende. Maar er was nog een fonds voor een geluidsversterker, waaruit de heer Dikkes het gat kon stoppen. Het bleek namelijk, dat een peluids- versterker bij evangelisatiewerk op_ straat niet mag worden gebruikt. An ders zou men in conflict komen met de bepalingen in de wet. die betrekking hebben op hinder en overlast. Het geld voor de versterker heeft nu dus die andere bestemming gekregen. De heer Dikkes is erg blij met de Bloemen in Moskou r\RIE PROPAGANDACOMMISSIES die van bomen, bloemen en bollen, hopen in de tweede helft van april een vreedzame invasie in de Sowjetunie te plegen. Dan zal namelijk een vlieg tuig vol bloemen naar Moskou vlie gen, waar Nederlandse deskundigen een fraaie tentoonstelling hopen in te richten. De leiding van deze onderne ming ls ln handen van dr. Verhage. voorzitter van het produktschap Sier gewassen en voorzitter van de vereni ging De Nederlandse Bloemisterij. Uit de bollenstreek gaan gesneden tulpen mee en hyacinten aan de bol; uit Aalsmeer een sortiment snijbloemen en uit Boskoop een partij azalea japo- Vóór de revolutie leverden de Ne derlandse kwekers geregeld partijen bloemen aan Rusland. Nadien is dat niet veel meer geweest, omdat de Sowjet-autoriteiten bloemen zuiver als luxe beschouwen. Met deze expositie hopen de kwekers goodwill te schep, pen zodat de export naar dit deel van de wereld weer op gang kan komen. Drie mensen uit onze omgeving hopen tegen die tijd naar Moskou te gaan om het arrangement te verzorgen. Het zijn de 26-jarige Koek Veldhuis uit Hille- gom, die vorig jaar ook drie weken bloemen heeft geschikt op Keukenhof en D. Schuyt en J. Prenen uit Sassen- heim, beiden veertigers. Zo laat de Nederlandse onderne mingsgeest zich niet intomen door grenzen, hoezeer ideologische verschil len ook de volken scheiden. Bloemen spreken een taal voor alle mensen. Filmsterrenkunde MEVROUW H. Oosterhoff-van den Bergh van Eysinga, Sterrewacht 9 te Leiden, heeft vijfhonderd gulden gewonnen. Een landelijk dagblad had een filmsterren-prijsvraag uit geschreven en mevrouw Oosterhoff, echtgenote van de Leidse hoogleraar In de sterrenkunde, bleek goed op de hoogte van de aardse sterren. Ze legde beslag op de tweede prijs. Op zichzelf Interesseerde ons dat niet zoveel. Belangwekkend evenwel was het antwoord van mevrouw Oos terhoff op de vraag of ze veel naar de bioscoop ging. Met duidelijke spijt vertelde ze: „Vroeger wel, de laatste tijd niet zo dikwijls meer. Echt goede films komen bijna nooit in Leiden." Het landelijk blad sprak van een „duidelijke hint" aan de Leidse bio scoopdirecties. We behoeven niet op nieuw te schrijven, hoe die hint ons uit 't hart is gegrepen. En dan te be denken, dat er nog steeds bladen zijn, die alles wat film heet lief en aardig Koude dagen TJOE KOUD HET WAS: de Leidse ^gasfabriek leverde woensdag 182.000 kubieke meter gas, een maxi mum sinds vele, vele jaren. En veel hoger kan de Leidse fabriek haast niet De normale produklia is 140.000 ku bieke meter per dag. Als prinses Beatrix koningin ls. hoe moet dat dan met de feesten7 Deze vraag wordt elk Jaar actueler. Maar och, eerst komt onze kroon prinses „bij ons" nog sociologie stu deren. We hopen: als onbezorgd stu- Zorgt u ln koude dagen goed voor de dieren en de vogels In uw omge ving? En vergeet u uw medemensen, die 't grootste deel van de dag op straat moeten doorbrengen, evenmin? Ten slotte: telefoonnummer 22241. Iedereen stookt bij felle koude har der dan normaal. Ei iedereen gaat meer met vuur om dan normaal, bij voorbeeld bij het ontdooien. Het brandgevaar is dus aanzienlijk groter, de blussingsmogelijkheid daarentegen vaak veel kleiner. Waarschuw bij een begin van brand in Lelden dus ogen blikkelijk de brandweer, bel onmid dellijk nummer 22241. van zijn superieuren. De jonge Brit vindt zijn grote liefde in de belangrijke steun- oilaar van de ondergrondse, het meisje Miriam Mizzah. Zo raakt hij verzeild in het Joodse leger, omdat hij weet waar voor de Joden strijden, een eigen plekje om vreedzaam te wonen op deze aard bodem. Dan zien we de geschiedenis van een rijke Amerikaanse toerist, die liet oude Jeruzalem wil zien en achterblijft om de goede striid mee te striiden. In dit deel van de film heeft de Eneelse regisseur bijzonder treffende beelden gecompo neerd. Het lijden in het Joodse hospitaal en de prachtige fieuur van de oude rabbi bliiven onvergetelijk. Als derde hoofdfiguur zien we Amiran, een uit Poolse ouders reboren Jood. die ook al in de Negeb heeft gestreden. Daar ontmoet hij zijn tegenstander, een voor malige S.S.-er. die meestriidt aan de Egyptische kant. De film bereikt een nieuw hoogtepunt in de scènes in de berggrot, waar de Nazi zich in huivering wekkende moordlust doodpraat. na nog. ondanks zijn wond. te hebben geDoogd de Jood te doden. En als laatste vrijwilliger ontmoeten we het Yemitische meisje Esther, dat de Amerikaan Goodman ook al in het hosnitaal heeft verpleegd. ..Heuvel 24" is een uiterst waardevolle film geworden. Het Joodse religieuze leven SDeelt er een grote en zeer aan vaardbare rol ln. Een zekere traagheid kan de rolprent misschien worden ver weten, maar dat is dan ook het enige be zwaar. Het meest heeft ons getroffen de creatie van Haya Hararit als Miriam, in wier leven het grote conflict komt tussen haar Joodse ras en haar liefde voor de Engelse nolitieman. Er wordt een positief getuigenis gegeven in deze eerste film uit Israël, die Lido op het programma heeft genomen. (Treffend beeld van Joodse vrijheids strijd, met goede kijk op religieuze ach tergronden.) Mannequins voor Rio Het Duitse geïllustreerde blad Revue heeft indertijd de reportage gebracht van de ontmaskering van een Braziliaanse handelaar in blanke slavinnen, gebaseerd op officiële gegevens van de Interpol, de ternationale politie. Van deze stof heeft Kurt Neumann een alleszins te waarderen film gemaakt, „Mannequins voor Rio", die deze week in Luxor draait. Wellicht is het verhaal hier en daar geromantiseerd, maar het geeft wel degelijk ware toestanden Een Duits meisje is ingegaan op een advertentie, waarin mannequins worden gevraagd. Samen met andere Europese meisjes brengt haar dit naar Rio de Ja- i. Dank zij haar aanwijzingen wordt de politie op het spoor gebracht van een wijdvertakte organisatie, die zich bezig houdt met de handel in blanke slavinnen. Het gegeven is natuurlijk niet prettig zulke toestanden komen nu eenma? se samenleving voor. Op het oog o schuldige advertenties hebben duizen»* meisjes reeds in de val gelokt. Ook in eigen land zijn daar wel voorbeelden va_* De film geeft hiertegen een onomwonden waarschuwing. Het is haar grote verdien ste, dat zij dit niet sensationeel of „rea listisch" doet. Een goede' film, die voor treffelijk spel paart aan een sociaal prij- :enswaardige inhoud. Love me or leave me Amerika is het land, waar .succes" hoog staat aangeschreven. Men moet er echter hard voor vechten, ook in de zogenaamde maakindustrie. Daarover kan de variété-zangeres Rubh Etting meepraten. In de twintiger jaren koesterde zij als dansmeisje in een dancing te Chicago reeds het verlangen eens als gevierde zangeres op het toneel te staan. Zij be reikt dit doel. maar vraag niet op welk Marty Snyder, directeur van een was serij voor hotellinnen, met de beste re- in de variété-wereld, bracht haar op die plaats. Met ijzeren vuist, veel driftbuien, geknok en al die andere prak tijken, die daarginds nu eenmaal bij kei harde zakenmensen schijnen te horen. De film Love me or leave me, die deze 'eek in Trianon is te zien, vertelt dit •are levensverhaal. Amerika vertoont er ch van zijn slechtste zijde. Eerbied voor de menselijke persoonlijkheid is ten enen male zoek. Doris Day een dagje ouder vervult de rol van de zangeres en zingt vele van haar liederen. De historie moge dan geen geweld «zijn aangedaan, een verheffend beeld geeft deze film bepaald niet van deze carrière. Doris speelt hier de beklagenswaardige vrouw, die hard moet vechten om tijdelijke roem te ver- Amok in Silver Lode Liefhebbers van schietpartijen en wilde achtervolgingen kunnen deze week in Rex genieten van een zowel letterlijk als figuurlijk bont gekleurd verhaat, waarin een stelletje schurken zich als recher cheurs uitgeeft en een rechtschapen man wordt beticht van moord en veediefstal Juist als Dan Ballafcl, een populaire rancher ln het landelijke dorpje Silver Lode, op het punt staat met een aardig blond meiske in het huwelijk te treden, komen enkele onguur uitziende en slecht geklede lieden binnen. Met officiële pa pieren en revolvers gewapend gaan zij tot de arrestatie van Dan over. Het hele dorp is verontwaardigd en vertrouwt de rechercheurs niet, maar wanneer de ont vluchte Ballard uit zelfverdediging aan het schieten slaat en de broer van zijn meisje verwondt, draalt de stemming en zetten alle weerbare mannen een sensa tionele klopjacht op onze held in. Dank zij het kordate optreden van de a.s. echtgenote en een vroeger vriendinnetje de sterke man komt evenwel uitein delijk een telegram van de bevoegde In stanties binnen, waaruit blijkt, dat Bal lard onschuldig is en de zogenaamde po litiemannen hun papieren hebben gesto len. En dan gaat het recht weer zegevie- Gejaagd door de wind Voor de dertiende en laatste week draait in het Oasinotheater „Gejaagd door

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3