Jlicutue £rihsrt)c (Courant Bood Haagsch Dagblad geld voor dossier-Koren? Indonesië wil gevangenen nu uitwisselen Minister Donker vannacht te Rotterdam overleden In zicht van de haven dreef garnalenvisser terug Geen pact maar wel praten ZATERDAG 4 FEBRUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; f 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesenderögsl'e jaargang No 10569 Directie: F. D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoastld) Is qfiebltocn tngn bert fo tcgtjcnspoct" Géneviève gaat haar gang ..NIET DE JODEN. MAAR DE ZAAK-VALKEN Juiste feiten zijn verzwegen om mr. Schokking zwart te maken (Van onze redacteuren) HET GAAT NIET OM DE JODEN, het gaat eigenlijk om de zaak- Valken, die mede op advies van burgemeester Schokking is ont slagen, zo heeft een redacteur van het Haagsch Dagblad mij nadrukkelijk verklaard, toen hij ongeveer drie weken geleden bij mij om inlichlingen kwam". Dit vertelde ons de gepensioneerde politieman Plaizier (tijdens de ambtsperiode van burgemeester Schoklang in Hazerswoude een van de twee veldwachters Red.) in het bijzijn van acht getuigen. „Die redacteur voegde zo ging Plaizier verder, „dat het dossier van mijn gewezen collega Koren (de dere veldwachter, die na de oorlog ver oordeeld werd Red.) thans in het bezit is van de vroegere hoofdcommissaris Valken. Hij zou het gekregen hebben wijlen mr. Smit uit Gouda, die zowel voor de heer Valken als voor Koren als raadsman is opgetreden" Lege handen Eveneens In het bijzijn van getuigen verklaarde Koren, dde thans in Waddi veen woont, dat ook hij bezoek had ge had van een redacteur van het Haagsch Dagblad en dat deze hem gezegd had, dat hij wel voor het dossier van Koren wilde betalen. Volgens Koren is de betreffende journalist met lege handen naar huis ge gaan, daar hij (Koren) niet meer ovei het verleden wenste te praten. De ontsla gen politieman vertelde voorts nog, dat het bezoek aan hem werd afgelegd, nadat de redacteur van het Haagsch Dagblad zich met Plaizier had verstaan. Indien de verklaringen van Plaizier Koren juist zijn, dan wordt hiermee duidelijk geïllustreerd op welke wijze het Haagsch Dagblad tewerk is gegaa vorens met zijn minderwaardige klacht tegen burgemeester Schokking te komen. Indien ze onjuist zijn,dan is de betrouwbaarheid van de beide ex-veld wachters wel zeer in twijfel te trekken en behoeft aan mededelingen, die het Haagsch Dagblad uit de mond v mensen heeft opgetekend, geen waarde te worden gehecht. De kwade trouw van het Haagsch blad blijkt overigens ook overduidelijk uit de publitoatóes, die het over het gebeurde in Hazerwoude heeft gedaan. Hoewel de zelfde redacteur bij ds. Heuzeveld-t (vroe ger gereformeerd predikant in Hazers woude en thans in Slikkerveer) is ge weest, en deze hem uitvoerig de om standigheden. onder welke burgemees ter Schokking handelde, heeft uiteenge zet, heeft het geen aanleiding gezien deze naar voren te brengen. Het beeld, dat hierdoor is ontstaan, is eenzijdig gewor den en de zogenaamde waarheden, die het Haagsch Dagblad naar voren heeft gebracht, zijn in feite halve waarheden. Halve waarheden liggen echter niet meer op het vlak van de waarheid, maar op dat van de leugen 1 Geen goed woord Wij vragen het Haagsch Dagblad, dat zegt een grondig onderzoek te hebben ingesteld naar het gebeurde in Hazerswoude, waarom het zich niet met loco-burgemeester Van Dam heeft verstaan, die een trouw mede werker is geweest van de burge meester. Deze verklaarde tegenover ons: „Ik heb voor de publikatte van het Haagsch Dagblad geen goed woord ovet. Ik heb burgemeester Sohokking in 1942 mogen installeren en we waren dankbaar, dat hij naar onze gemeente kwam. Burge meester Warnaar was namelijk als gijze laar opgepakt en er bestond alle kans, dat er een N S.B.-burgemeester zou ko men. Hoewel de burgemeester in die tijd veel, zo niet alles had te zeggen de gemeenteraden waren uitgeschakeld pleegde mr. Schokking regelmatig over leg met mij. Ik herinner mij nog goed, dat burgemeester Schokking eens bij mij kwam en vertelde, dat hij een allerver velendste kwestie met een joods gezin had. Vaag staat me nog voor de geest, dat hij hieraan toevoegde, dat hij een be richt van een Duitse instantie over dit Joods gezin had ontvangen". „Op 3 januari 1945 dook burgemeester Sohokking onder," aldus nog Steeds wet houder Van Dam. „Hiervoor had hij drie redenen. De gemeente-secretaris, de heer Den Braver had bezoek gehad van een Duitser, die opdracht gaf, dat er vijftig wagens en vijftig paardentuigen bij de boeren van Hazerswoude gevorderd ten worden. De heer Den Braver had dit aantal tot tien weten terug te brengen, maar burgemeester Schokking dacht er niet aan iets te vorderen. Voorts was het hem opgevallen, dat er regelmatig SD-ers langs zijn woning liepen, hetgeen mr. Sohokking in verband bracht met de wa pendroppings, die boven Hazerswoude plaats hadden. Ten slotte had hij op dracht gekregen z.g. eenmansgaten te laten graven een medewerking aan het Duitse militaire apparaat, waarvoor mr. Schokking zich onder geen enkele omstandigheid wilde lenen". Waarom niet alles Wij vragen het Haagsch Dagblad, waar om het niet het héle relaas van Plaizier in zijn publiikatie heeft verwerkt, terwijl de betreffende redacteur volgens Plai zier toch het volgende te horen kreeg: „Ik herinner me nog goed, dat ik met ds. Heuzeveldt een onderhoud met bur gemeester Sohokking heb gehad over het Joodse gezin Pino. Dat was, nadat wacht meester Koren de heer Pino voor het controleren van zijn persoonsbewijs had aangehouden". (Zie vervolg pag. 4) Diuk overleg in Den Haag Maar Jungschlager en Schmidt worden niet vrijgelaten NEDERLAND is bereid op het Indonesische voorstel in te gaan 17 Ne derlanders, die in afwachting van een proces wegens samenspanning in voorarrest zitten, uit te .wisselen tegen ongeveer 30 Indonesische infil tranten, die in Nieuw-Guinea zijn gearresteerd. Reeds geruime tijd geleden heeft de Indonesische regering een voorstel in deze richting gedaan, waar op door Nederland in positieve zin werd gereageerd. In een poging het Nederlandse kabinet te bewegen de conferentie in Genève te hervatten, heeft de Indonesische zaakge lastigde. de heer Kwee Djle Hoo, dit aan bod donderdagavond concreet herhaa.d Zoals bekend is, heeft de kwestie van de arrestanten voor Nederland zwaar gewo gen bij de besprekingen In Oenève. De infiltranten, wier vrijlating Indone- heeft gevraagd, zijn leden van gewa pende patrouillesdie door de Indone sische marine op Nieuw Guinea aan land gezet. Zij zijn tot gevangenisstraffen veroordeeld', omdat zij onwettig Neder- inds gebied zijn binnengedrongen. Geen basis Evenwel is ook gisteren nog niet besli; of de conferentie, die 7 januari werd af gebroken. zal worden hervat. Ondank; druk diplomatiek overleg In Den Haag heeft men geen gemeenschappelijke grondslag kunnen vinden voor een gende ontmoeting. Gisteravond is van Nederlandse zijde officieel meegedeeld, dat bU het overleg Opheldering is verkregen over het punt, dat aan een hervatting van de be kingen een gesprek vooraf moet gaan de gerezen misverstanden uit de weg In de aiide-memoire, die de Indonesisch* zaakgelastigde donderdagavond overhan digde, werd voorgesteld de besprekingen te hervatten op grondslag van de op 7 januari verkregen resultaten. Dit ging du» voorbij aan het Nederlandse voorstel. Gistermorgen heeft de heer Kwee Djlw Hoo, de Indonesische zaakgelastigde, op in verzoek weer een onderhoud gehad et de Nederlandse regeringscommissaris sr. N. S. Blom Weer één Gistermiddag Is weer een Indonesische de-memoire overhandigd. Hierin zou Indonesië enigszins aan de Nederlands» en tegemoet zijn gekomen. Voorge zou ziln een conferentie tussen beid- delegaties te houden op basis van de op 7 januari bereikte resultaten, waarbij zo de noodzaak zich hiertoe zou voordoen ook gesproken zou kunnen worden over Vannacht is in het Zulder-ziekenhuis te Rotterdam overleden de minister justitie, mr. L. A. Donker. HU werd 56 jaar. Dezer dagen werd hü door een hart aanval getroffen. Vorige week vrijdag werd hü in het ziekenhuis opgenomen. Aanvankelijk werd gemeld, dat dit geen ongerustheid behoefde te verwekkei maar in de loop van de dag verergerde de toestand. Leendert Anbonle Donker werd op 7 september 1899 te Almkerk (N.B.) gebo ren. In Gorlnohem bezocht hij d'e HBS en hij deed in 1920 staatsexamen A, waarna hij aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam rechten ging studeren. In 1924 vestigde hij zich als advocaat en pro cureur te Rotterdam, waar hij in 1927 voor de SDAP tot lid van de gemeente raad werd gekozen. Vier Jaar later kreeg hij zitting in de provinciale staten van Zuid-Holland. Sedert 1935 was mr. Don ker lid van de Tweede Kamer. Hij was voorzitter van de parlementaire enquête-commissie regeringsbeleid 1940 1945 en voorzitter van de raad voor het rechtsherstel Nadat in 1951 jhr. mr. Van der Goes van Naters bedankt had voor het fractie-voorzitterschap van de P. v. d. A- in de Tweede Kamer werd mr. Donker in zijn plaats benoemd. Tijdens de kabinets crisis in 1952 werd mr. Donker belast- met de vorming van een kabinet. Hij slaagde daarin niet; zijn opvolger, dr. Drees, for meerde een nieuw kabinet, waarin Donker als minister van Justitie werd op genomen. Sinds zijn ziekte wordt de por tefeuille van justitie ad interim beheerd door de mimster van binnenlandse zaken, dr. L- J. M. Beel. Naar w(j het stoffelUk hulsel woensdag a.s. te Wes ter veld geschieden. (Zie ook de Kanttekening op pagina 2). het verschil van opva/tting over de e'aml van zaken tijdens het afbreken van de conferentie op 7 januari Dit Indonesische voorstel is gisteravond onderwerp van gesprek geweest in het kabinet Aanwezig waren ook de tomdd- Catroux is bereid tot aftreden Mollet gaat alleen naar Algerije Rabat/ParUs. 3 februari. De relletjes van de laatste dagen In Algerüe hebben aangetoond, dat de s komst van minister-resident Catroux het Ogenblik niet bepaald als gunstig worden beschouwd. Daarom reist prei Mollet maandag naar Rabat om de oppo sitie tegen Catroux' komst te susscr installatie van Catroux zal tot vr en indien nodig misschien tot nog later worden uitgesteld. De Europese bevolking van Algerije (met name de 900 000 Fransen) Is tegen de benoeming van Catroux gekant, omdat deze bekend staat als een voorstander Algerijnse zelfstandigheid. Vandaag laaide de onrust weer op door een vrkla- van Catroux, diev onder meer op merkte: „Ik ben ervan overtuigd dat het tijdperk van integratie (Algerije één mei Frankrijk) voorbij is; Algerije kan niei langer als provincie van Frankrijk worr den beschouwd: er moet een statuut wor den gevonden dat tegemoetkomt aan het eigen karakter van dit land Als oir zijn woorden te verzachten, voegde Ca troux er aan toe dat het nieuwe plan- Moltet-Catroux een grote mate van be stuursautonomie voor .Algerije beoogt. geen pölitieke autonomie. Premier Mollet verklaarde vandaag ten Slotte, dat hij persoonlijk de verantwoordelijkheid op zich neemt voor de voornaamste beslis singen inzake Algerije. Volgens de laatste berichten van Reu ter heeft generaal Catroux aangeboden, als minister-resident af te treden, indien z|jn persoon het kabinet in moeilijk heden zou brengen. Dit aanbod were echter van de hand gewezen. diets to Den Haag teruggekeerde minister vr. J. M. A. H. Luns en mr. N. S. Blom. Na a Koop van deze vergadering moes- eohter de mededeling worden gedaan, dat nog geen opheldering was verkregen over het Nederlands voorstel om de beide dele gaties te machtigen op een bijeenkomst het verschil van opvaitting over de basis m hervatting weg te nemen. Geen ultimatum De Indonesische delegatie had om een antwoord verzocht voor zes uur vrijdag middag. Aan dat verzoek kon echter naet worden voldaan, omdat mindeter Luns nog niet aanwezig ikon zijn Overigens wordt er thans op gewezen, dat dit Indonesische verzoek geen ultima, ttef karakter droeg. Het Nederlandse antwoord is nu van morgen aan de Indonesische zaakgelas- de heer Kwee Djae Hoo, overhan- digd. Het is voor de opvarenden van ie garnalenvisser bij Ameland onmogelijk lopend over het ijs de vaste wal te bereiken. Diepe i soms brede geulen tussen de schotsen hebben ieder verkeer gestremd. Amerika werkt aan een aardsatelliet voor verkenning Washington, 3 februari Tot nu toe werd steeds de nadruk ge legd op het wetenschappelijk belang aardsatelliet, een kunstmaan die in raam van het Geofysisch Jaar in het heelal zal worden geslingerd. Joseph en Aleop hebben vandaag in de New York Herald Tribune alle nadruk gelegd op het strategisch belang van zo'n satel liet Zij onthullen, dat de Verenigde Staten aan plannen werken om binnen vijf jaar een verkenningssatelliet te lan ceren. Het plan wordt informeel „Plan Grote Broer" genoemd- Het plan verschilt geheel van dat voor :n kleine aardsatelliet. zoals aangekon digd door het Witte Huis. De „Grote Broer" zou dn staat zijn naar Amerika beelden over te brengen van het gehele landgebied van de aarde, waar onder het nu verborgen gebied van da communistische Landen Aangenomen wordt, dat de beelden dui delijk zullen zijn en gedetailleerd genoeg de aanleg van luchtbases. vlootbewe gingen en andere belangrijke militair* activiteit te registreren De satelliet zou een zeker beeki geven van de bestaande communistische bases, die volgens de huidige methodes niet met absolute zekerheid vastgesteld kunnen worden. Super Sabre vloog met automatische piloot De F-100D. een nieuwe Super Sabre straaljager, welke zelf zijn prooi kan zoeken, is voor de eerste maal bevlogen door de invlieger Dan Darnell, zo heeft North American Aviation meegedeeld. Het nieuwe model van de jachtbommen werper is uitgerust met een automatische piloot welke, naar Darnell verteld heeft, bij supersonische snelheid de F-100 zal besturen en daardoor de piloot in staat zal stellen zich te concentreren op de navigatie of de taktische aspekten vao Beklemd in het ijs van de Waddenzee Pogingen van de opvarenden van de sinds dinsdag in de Waddenzee vastzittende garnalenvisser, de kust van Ameland te bereiken, zijn mis lukt. Men vreest, dat schipper Bote Teerling, zijn vtouw en kind en de twee andere opvarenden tot het de van de vorst op de Waddenzee zullen moeten blijven. Het schip, dat in het ijs volkomen be klemd lag, kwam gisterochtend vlot Van de vliegtuigjes, die de luchtbrug met Ameland onderhouden, kon men zien dat de drie mannen rondom het schip bezig •aren het ijs los te maken. Gebruik makend van de ebstxoom voer het scheepje enkele kilometers naar de zuidelijke steiger van Nes op Ameland. Toen de haven in zich was, kwam de vloed echter opzetten, het scheepje dreef terug naar de plaats, waar het oorspron kelijk had vastgezeten, ruim vier kilo eter uit de kust Er bestaat geen onmiddellijk gevaar jor het schip, maar het is niet bekend Elistedentocht niet dinsdag, tenzij Het bestuur van het Elfsteden tochtcomité heeft gisteravond nog niet kunnen besluiten om de tocht dinsdag doorgang te doen vinden. Tenzij het kwik aanzienlijk gaat dalen, zal de tocht op die dag zeker niet worden uitgeschreven. Mogelijk zal dit ijsfestijn nog na dins dag kunnen worden gehouden, doch daar voor is strengere vorst nodig en voorts zal de nodige aandacht aan de banen moeten worden besteed. Verschillende bestuursleden, die dee' van het traject hebben gereden, zijn oordeel, dat het een buitengewoon e tocht zou worden. Oorzaken hier- zijn het z.g.n. kistiis op de meren de vele wakken en het zand. dat op- tal rijke plaatsen op het Us is gestoven. In zuidwest Friesland, bij Sloten is stuk van anderhalve kilometer, dat i beter kan lopen dan schaatsen. Bij de startplaats ondervindt men moeilijkheden omdat het ijs onder de spoorbrug totaal onbetrouwbaar is In welhaast volmaakte stijl suist hier de drievoudig olympisch kam pioen Toni Sailer, de 19-jarige Oostenrijkse loodgieter uit Kitzbuehel, de Tofanaberg te Cortina d'Ampezzo af voor het nummer afdaling. Sailer is de enige deelnemer aan de winterspelen die drie gouden medailles won. Hofdiner in paleis op De Dam uitgesteld Het diner, dat ter gelegenheid van de ichttiende verjaardag van prinses Beatrix ranavond in het palcis op de Dam zou worden gegeven, gaat in verband met het rerlüden van minister Donker niet door. Dit diner werd door koningin Juliana, inses Beatrix en prins Bernhard de leden van de regering, hoge colleges van staat en andere hoge autoriteiten aange- Men verwacht, dat het diner thans 25 februari zal plaats hebben. De Friese provinciale staten hebben de Prinses ter gelegenheid van haar acht tiende verjaardag een handgeborduurde wanddoek aangeboden. De doek, vervaar digd door Anne Porte te Oudebildtzijl. stelt twee vogels voor. Duikbootramp voor komen i Portland (Engeland). 4 februari Naar Associated Press verneemt, zijn gisteren 50 man in de Britse onderzeeër Scorcher ternauwernood aan de dood ontkomen. De Schorcher kwam na een oefentocht In het Kanaal boven water, toen precies in zijn koers een grote vrachtboot opdoemde. Door onmiddellijk te laten duiken wist de gezagvoerder een ramp te voorkomen. Toch rukte de vracht vaarder nog de bovenste hleft van de pe riscoop af Brand in Amsterdams grachtenhuis Doordat een alleen thuis zijnd zeven jarig jongetje gistermiddag een brandend petroleumkacheltje omvergooide, zijn de twee bovenste etages en de zolder van het huis Singel no. 12 in Amsterdam uJtge-1 brand. Drie doden in 't verkeer Bij spelen op de rijweg werd het vier jarig zoontje van de familie Verbeek uit Mortel (N.B.) door een vrachtauto aan gereden. Het kind was op slag dood. De 79-jarige H. Kramer uit T e r A p e 1, die donderdagavond bij het oversteken yan de rijbaan door een autobus werd aangereden, is gisteren in het ziekenhuis overleden. Het achtjarig dochtertje van de heer J. Neijmeijer uit Ko e k a n g e (D.) werd vanochtend op weg naar school op een onbewaakte overweg door de trein Mep- van Boelganin Washington, 3 februari PREMIER EDEN van Engeland heeft vandaag in de Ameri kaanse hoofdstad op een drukke, echt Amerikaanse persconferentie verklaard, dat de besprekingen met president Eisenhower zijn verwach tingen overtroffen hebben. „Er is een grotere mate van overeenstemming dan verwacht werd," aldus Eden. De premier noemde de verklaring van Washington, na de besprekingen uitgege ven, een zeer belangrijk document, omdat de Brits-Amerikaanse zienswijze er in is vastgelegd. ROLLEN OMGEKEERD Naar aanleiding van Boelganlns brieven aan Eisenhower zei Eden dat hij Indertijd Door heli gered - maak 't goed TIJDENS de februari. ramp van 1953 bleek ons eerst goedwelke mo gelijkheden het hef- schroefvliegtuig biedtIn afgelegen streken, midden in onafzienbare water vlakten, werden mensen van de daken gered.. In andere delen van de we- wereld. b(j alle weers gesteldheden, verrichtte de wentelwieken tponde- ren. Mensen werden ge red uit situaties^ waaruit zij zojpler helicopters nooit levend zouden zijn tevoorschijn gekomen. Uit Schotland komt nu een nieuw heldenfeit van de helicopter Drie van deze machines Steeds opnieuw doken de geheel aan het oog wentelwieken omlaao tus- onttrokken, sen de deinende, grauwe zeebergen om de kapitein en de bemanning bij na allemaal Italianen van het Noorse vracht schip Dovrefjell te ha len. Het Kort na de dageraad begonnen de helicopters hun actie, nadat twee reddingsboten tevergeefs hadden getracht. het schip te naderen. Zet uur later, tegen het middag uur, waren alle opvaren den. die zich op de brug hadden verzameld, aan land gebracht. Daar zon den zij onmiddellijk tele grammen naar huis: „Door helicopter gered maak het goed" Oude vissers die de toe stand ter plaatse kennen, noemenden de redding jrachtlpe prestatie" ton meten. den gisteren de huilende lopen op de rotsen in het Zelfs de admiraliteit, wind en de huizenhoge matrozengraf tussen niet van humbug houdt, golven om 41 zeelieden Schotland en de Orkaden. heeft toegegeven dat het van een wisse dood te Geweldige golven sloeoen „een tamelijk gevaarlijk redden. over het schip, dat soms karwei" is geweest. iar. De Sowjetunie heeft het verdrag vorig jaar evenwel scheurd, omdat Engeland de Parijse ak koorden inzake de Westduitse herbewape ning goedkeurde. De premier is daarom niet overtuigd van de waarde van eer nieuw vriendschapsverdrag. In Washing ton wordt verwacht dat ook het tweede aanbod van Boelganin zal worden worpen. Met betrekking tot de handel op rood China verklaarde Eden, voorstander te zijn van een stap voor stap verlichten van het embargo op die handel en de economi sche betrekkingen op hetzelfde peil te brengen als die met de Sowjetunie. PRATEN KAN GEEN KWAAD Zinspelend op zijn uitnodiging aan Boel- gamin en Kroesjtsjef een bezoek te bren gen aan Engeland, zei Eden het geen kwaad ding te vinden om te spreken met mensen met wie men het niet De gehele persconferentie van Eden werd door de B.B.C. uitgezonden. Het merkwaardige was. dat de Amerikaanse journalisten in Londen hun verslag eer der in New York hadden dan de Ame rikanen die bide persconferentie aan wezig waren geweest. Dat kwam door dat zij niet vóór het eind van de bij- eenkomst de zaal mochten verlaten. Eden is inmiddels in Canada aangeko men, waar hij vijf dagen zal blijven. Vóór zijn vertrek uit Washington overhandigde minister Dulles de premier een afscheids- boodschap van president Eisenhower. Ten slotte vermelden wij nog. dat Eisen hower en Eden er bij de Westduitse rege ring op zullen aandringen, nogmaals vele miljoenen dollars bij te dragen ten be hoeve van de legering van geallieerde troepen ln Duitsland, In elk geval dit jaar en het volgende. Onder de huidige over eenkomst is West-Duitsland dat van mei a.s. af niet meer verplicht. Sowjetvissers betalen een boete Oslo, 4 februari De kapiteins van de 16 Russische trei- leTS. die deze week naar Allesund (Noor egen) zijn opgebracht omdat zü de Noorse territoriale wateren hadden ge schonden, zijn bereid een boete te beta len, zo meldt A.F.P. Noorse politie is aan boord gegaan van de treilers om de vangst vasit te stellen, aan de hand boete zal worden vastgesteld. of voldoende proviand aan boord is. Schippers, die de Waddenzee kennen z(jn van oordeel, dat slechts onder bui tengewone omstandigheden het scheepje de wal zal kunnen bereiken. Treden deze niet op, dan zullen de opvarenden tussen bet ijs moeten blijven zolang de vorst aanhoudt W addeneilanden worden ontzet De postboot Vlieland van het eiland Vlieland en de sleepboot Stortemelk van Terschelling zijn erin geslaagd Harlingen te bereiken. Vanmorgen zijn de boten weer uit Harlingen vertrokken om te trachten Vlieland en Terschelling te be reiken, waar men reeds twee dagen van post en nieuwsbladen verstoken is. Op deze tochten worden ook passagiers mee genomen. Al 71 doden in Europa door koudegoli Het aantal doden, dat de koudegolf over Europa heeft gemaakt, is gestegen tot 71. Als een gevolg van de bittere koude en de hieruit voortvloeiende ongelukken zijn Frankrijk 29 personen, in Engeland 16, Denemarken 13, in Italië 6. in Zwitser land 3 en in Zuid-Slavie en Oostenrijk elk twe* personen om het leven gekomen. Tienjarige jongen door het ijs gezakt De tienjarige Geesienus Smit. zoon van de melkboer M. Smit uit Leek, moet bij schaatsen in een wak van het Leekster- meer zijn geraakt. Honderden inwoners van het dorpje hebben, toen donderdag avond de jongen met enige vrienden was wezen schaatsen en niet terugkeerde de sloten en landerijen afgezocht. Volgens verklaringen van twee vriendjes was Geesienus moe geworden van het schaat sen en langs de kant gaan zitten. Kwaliteit van het ijs is zeer slecht TfOORAL op plassen en brede wateren in het westen des lands i* het ijs slecht en hobbelig en vrij wel onberijdbaar door op de baan gewaaide sneeuw en vuil. aldus meldt de A.N.W.B. Bijzonder gevaarlijk zijn vele pas-dichtgevroren wakkendie door overgewaaide sneeuw niet meer zichtbaar zijn. De A.N.W.B. adviseert voor het maken van tochten zich tot smalle wateren te beperken, hoewel het ijs daar ook meestal slecht is. De Gouwzee ten slotte is begaanbaar, maar ook hier is het ijs vrijwel on. berijdbaar J HET WEER IN EUROPA Aberdeei Dublin licht bew. oribew. motregen regen windstil •JO windstil WEERBERICHT J Morgen om het vriespunt Veranderlijke bewolking met hier en daar mist en vrijwel nergens sneeuwval meer. Zwakke wind draai end naar westelijke richtin gen. Vannacht lichte, plaat selijk matige vorst, morgen overdag tem peratuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1