IMeuuie griln Gfoitratil Mr. Schokking wilde joodse f gezin laten ontvluchten Niet in de celmaar huiselijk verkeerbij de politie Vorst minder streng, maar nog hardnekkig Impasse over de hervatting van de besprekingen DE Het „IJzeren Gordijn" kan verdwijnen Aldus Boelganin in een tweede brief aan president Eisenhower 2500 maal de bom van Hirosjima Vissersvaartuig 5 opvarenden in het ijs bekneld VRIJDAG 3 FEBRUARI 195S BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441 Postrekening: 58930 ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertig^e jaargang No 10568 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken .Stantoastfcfj Is ghebltven myn hert ia tcgbenspocf Dior schiet zijn pijl, maar... ZIE PAGINA 5 DE WARE FEITEN (Van onze redacteuren) jl/TET VERBAZING en ergernis heeft men in Hazerswoude kennis geno- men van de aanval, die het socialistische Haagsch Dagblad op bur gemeester Schokking van Den Haag heeft ondernomen. Verbazing, omdat de mensen in Hazerswoude na dertien jaren een streep onder het in de oorlogsjaren gebeurde hebben gezet. Men weet, dat direct na de bevrijding niet alleen naar de gedragingen van mr. Schokking, maar ook naar die van andere prominente figuren een onderzoek is ingesteld en dat overeenkom stig de resultaten van deze onderzoekingen, beslissingen zijn genomen. De ergernis is echter ontstaan bij hen, die tijdens de oorlogsjaren achter de schermen konden kijken; bij hen, die zelf hun aandeel hadden in de ver zorging van onderduikers, en die zoals de onderwijzer Derxhage het zei, vandaag de dag nog staande houden, dat „burgemeester Schokking egn goed Nederlander is geweest". Waar kwam het joodse gezin Pino van daan, hoe kwam dit gezin in Hazerswoude en op welke wijze had de arrestatie plaats? Op deze en nog meer vragen heb ben wij gisteren een antwoord pogen te krijgen. En hoewel de Haagse burgemees ter bij het door zijn kabinet verstrekte communiqué blijft en verder, althans in het huidige stadium, nog geen medewer king voor de beantwoording van al deze vragen wil verlenen, is het niet. moeilijk een conclusie te trekken. De feiten, zoals deze in Hazerswoude worden besproken, spreken een duidelijke taal. Een onbekende Het Joodse gezin Pino, afkomstig uit Sneek, had in Hazerswoude onderdak ge kregen bij de heer Daan Slui, die in een kleine arbeiderswoning in de buurtschap De Bent op drie kwartier afstand van de kom van Hazerswoude woonde. De vrouw van £>lui werd destijds verpleegd in het ziekenhuis Erica te Nunspeet, zodat de man een kind was ondergebracht bij de familie voor zichzelf moest zor- Eind september 1942 reisde Slui op een zaterdag naar Nunspeet, waar hij het weekeinde zou doorbrengen, om ook 's zondags zijn vrouw te kunnen bezoeken Op het station Amersfoort werd hij aan gesproken door een onbekend persoon, die vrij spoedig in de gaten had, dat Slui. die geen blad voor de mond nam. nu niet bepaald een vriend van de bezetters was. De onbekende reisde mee naar Nun speet en wi'lde met Slui een bespreking hebben. Dit had de volgende dag plaats in het hotel, waar de onbekende weet nog niet hoe de man heet t hij vandaan kwam met de deur in huis viel en vroeg of Slui een joods gezin on derdak kon verschaffen. Slui ging hier mee akkoord, onder het beding dat de vrouw uit het Joodse gezin zijn huishou ding zoa verzorgen. Een vergoeding wilde hij niet hebben, ofschoon de onbekende te kennen had gegeven, dat de onderduikers financieel dit zeer goed zouden kunnen We laten nu de feiten punt voor punt J Hoewel het Joodse gezin een uitste kende verzorging genoot, volkomen af gezonderd van de overige bewoners van Hazerswoude kpn leven de vier gezinnen, welke vlak bij de heer Sim woonden, was verteld, dat het onder gedoken gezin familie was, welke was overgekomen om het huisgezin van Slui te verzorgen bleef men niet in de buurtschap De Bent, maar ging regel- maitig naar het dorp. Hierdoor liepen deze mensen onnodig in de gaten, terwij'l zij, ondanks herhaalde waar schuwingen, hun tochten naar Hazers- woude-Dorp voortzetten. 2 Op een goede, of beter gezegd, een kwade dag. wilde de man uit het jood se gezin een boek uit een bibliotheek halen. Hij liet dit Slui niet doen, maar ging zelf. Toen hij terugkeerde werd hij door de rijksveldwaohter Koren, die na de bevrijding anderhalf jaar gedetineerd Is geweest wegens zijn houding tijdens de bezettingsjarei uit de politiedienst is ontslagen, aange houden. Hiervoor was geen enkele aanleiding en nog minder voor de vraag van Koren om het persoons bewijs van de Joodse onderduiker te zien. Dit vervalste persoonsbewijs, ge steld op naam van Jan Poelgeest, was echter in orde. Glurend 0 Enkele dagen daarna kwam Koren naar De Bent, terwijl Slui bij zijn bu ren was Koren gluurde door de ramen van de keuken en zag het joodse gezin j huishuodelijke bezigheden verrichten. Op een vraag van Slui, die direct kwam aanlopen, wat Koren eigenlijk kwam doen Slui wist wie Koren was en welke houding hij aannam I antwoorde Koren dat hij de verduiste ring kwam controleren, omdat die i volgens hem onvoldoende zou zijn. j „Men heeft dit van te toren af gecon- stateerd," aldus de politieman. Slui. die ook geen blad voor zijn mond nam, stak zijn misnoegen niet onder stoelen of banken. Van die uitkijk- i post af kon men de achterzijde van zijr woning niet zien. daar men slechts I over een petroleumverlichting beschik- te; een elektrische aansluiting hadden de vier huizen in De Bent nog niet. Naast Slui woonde een notoire N.S.l 1 er, Maarten van Veen, die geruime tijd i na de bevrijding heeft vast gezeten Idie tot 9 juli 1956 van ieder kiesrecht Is uitgesloten. In de woning N.S.B.-er kwamen herhaalde malen Duitsers op visite. We zeggen niet, dat L deze N.S.B.-er de joden verraden heeft. maar constateren alleen de feiten. J Enkele dagen na de inspectietocht de agenten Koren en Plaizier - laatste na de bevrijding correspondent van het Haagsch Dagblad naai De Bent. waar de man en vrouw juist een korte wandeling maakten, zonder verder commentaar in de auto werden gestopt en naar het gemeente huis werden gebracht, waarna zij ln een cel werden opgesloten. Enge daarna het was omstreeks negen uur 's avonds kwamen Kolen er Plaizier opnieuw met de auto en ver zochten zij Slui en het twaalfjarig) dochtertje van "het joodse echtpaar mee te gaan, .,om een inlichting te verstrekken". Ondanks het feit. dat het meisje reeds lag te slapen en Slui zocht het kind met rust te laten, moest het kind gewekt worden en zich aankleden. Het meisje werd bij haar ouders ln de cel gestopt, terwijl Slui in een andere cel werd opgesloten, g Burgemeester Schokking heeft direct opdracht gegeven voor de arrestanten te zorgen. Deze opdracht werd prompt door Plaizier uitgevoerd: zelfs de cel deur werd opengelaten. y Ds. M. Heuzeveldt, destijds gerefor meerd predikant te Hazerswoude, stel de zich direct na de arrestatie met Plaizier in verbinding en vroeg hem dringend wat er gedaan kon worden Geen ontvluchting O Herhaalde malen heeft Slui tijdens de maaltijd, die in de huiskamer van Plai zier werd genuttigd, aan Plaizier ge vraagd „Man ga nu even een bood schap doen en laat de deur open, dan zijn wij verdwenen, voordat je het weet en je ztet ons nooit meer Plaizier, die in uniform aan tafel mee at, wenst ook hierop niet in te gaan. Q Na ongeveer een week werden de ar restanten per vrachtwagen van het ex peditiebedrijf Slootweg naar Den Haag gebracht. Was er door de opdracht van burgemeester om uitstekend voor de mensen te zorgen, ruimschoots gelegen heid geweest te ontvluchten, nog won derlijker werd het toen de arrestanten bjj de zgn. Joden-afdeling van de S.D. in de villa Windekind aan de Nieuwe Parklaan door Kozen en Plaizier wer den afgeleverd. De dienstdoende S.D.-ers informeerden aan alle kanten, maar wisten van de gehele zaak niets af. „Wc weten van niets cn moeten deze mensen niet hebben", aldus kre gen de agenten uit Hazerswoude te horen. Inplaats van direct terug te rijden en de mensen de vrijheid te geven, weigerde Koren pertinent, ben hier met deze mensen, leve hier af en neem ze niet mee terug", aldus was zijn commentaar. De gevolgen waren voor het Joods gezin zeer ernstig. Ze kwamen om. Na vier we ken werd Slui, die ook opgesloten werd in het Oranjehotel weer vrijgelaten. 7 fj Na de bevrijding heeft Slui aan een justitie-autoriteit waarschijnlijk is dit de procureur-fiscaal geweest, Slut weet zelf niet wie een schriftelijke verklaring over het in 1942 gebeurde afgelegd Deze schriftelijke verklaring is gebruikt bij het onderzoek, dat na 5 mei 1945 werd ingesteld. Een onder zoek, dat zoals gisteren gemeld, mets bezwarends voor burgemeester Schok king opleverde. Reconstructie Uit bovenstaande feiten kan al direct de conclusie getrokken worden-, dat het onjuist is burgemeester Sohakkin-g zon der meer verantwoordelijk te stellen voor de arrestatie van het gezin Pino. (Zie vervolg pag. 7) Voorlopig is de strenge vtfrst wel van de baan, hoewel de temperaturen nog om, - veelal iets beneden het vriespunt schommelen. Voorlopig slechts, want boven vrijwel geheel Rusland heeft de strenge vorst zich gehandhaafd en het koudefront be- •eegt zich langzaam naar het westen, neeuw wordt niet in grote hoeveelheden verwacht, wat voor de schaatsliefhebbers alleen maar verheugend nieuws kan z(jn. i aanzien van de elfstedentocht, due eventueel dinsdag zou worden gehouden. weinig nieuws. Het ijs in het meren gebied-, het zuiidwes- en in Het Bildt <g moeilijk berijd en door de vel* wakken onbetrouw baar. Inmiddels heb ben gedeputeerde sta de Molentocht. In Nieuwkoop Tolhuis en Slui'tkade start op dezelfde dartum en tijd de Drie-Provinciëntocht (Zuidhol land, Utrecht en Noo'fdholland). Wegenis onbetrouwbaarheid van het ijs is de Elfmenentoch't en -wedstrijd, die zaterdag zou worden gehouden, afgelast. Vlieland en Terschelling zijn -nog geïso leerd. Uitsluitend voor de bewoners van Marken is een baan over de Gouwzee uitgezet. Daar het ijs op de Gouwzee nog onbetrouwbaar 16. is deze baan niet be doeld voor toeristisch verkeer. Na Haarlem en Amsterdam heeft nu het late afkomen van dit verbod gepro fiteerd, wat de kwa liteit van het ijs niet ten goede is gekomen. Indien de elfsteden tocht dinsdag wordt gehouden» zal de oude route om de zuid worden gekozen, dus ia Sneek en IJlst terug naar Dokkum. In Leiden start zaten Cornelis Zeeman ts de eerste, die dit jaar de tocht over het t)s van Marken naar Monnikendam ondernam. Hij deed dit om zijn broer, die in het ziekenhuis ligt. te bezoeken. Bij aanhoudende vorst zullen ook auto's Marken kunnen bereiken. De ste automobilist waagde zich gist reeds op de bevroren Gouwzee ook het gemeentebestuur van Groningen besloten een extra brandstoffentoeslag gesteunden te verstrekken. Je voelt je als beeld in een vijver voorbestemd voor zonneschijn en prettige afkoeling van waterdruppels. Maar temidden van al dit ijs geniet je de twijfelachtige eer, tot diegenen te behoren, die het 't allerkoudst hebben Indonesië wijsf Nederlandse nota al Den Haag: Eerst misverstanden weg; Djakarta: Eerst paraferen INDONESISCHE regiei'irjg heeft het Neci:clarcL« voortf'el om co beide delegaties de Genève eerst te la'en conieieien over de ir.ie- verstanden, die gedurende de laatste nota wisselingen iussen de twee landen waren gerezen, van co har.d gewezen. In- de aide-m-smoiie. do de Indonesische zaakgelastigde Ie 's-Gravenhage. de heer Kwee Djle Koo, gisteravond 10 uur aan de Nederlandse regeringscommissaris, mr. N. S. Blom, overhandigde werd medegedeeld, dat de Indonesische c-zle gatie te Genève slechts bereid is de Nederlandse delegatie zo spoccig mogelijk in Genève te onfmoe' en op grondslag van die „bereikte" resu - taten en „afspraken" van 7 januari. Onze pariementaire redacteur tekent hierbij aan: Gistermiddag heeft de Ne derlandse hoge commissaris in Djakarta de laatste Nederlandse nota overhandigd. De Nederlandse regering heeft zich dus bereid verklaard het gesprek te Genève te heropenen. Niet echter over de vier agendapunten, maar over de verwarring, ontstaan. is duidelijk dat eerst het Indone sische misverstand uit de weg geruimd worden, nl. dat de resultaten van de conferentie reeds rijp ziln voor parafe ring. de afschaffing van het unie- statuut, is volgens het Nederlandse stand punt nog geen overeenstemming en even- nieuwe financiële-economi- sche overeenkomst. Op dit gebied mogen dan het verst gevorderd zijn. de ge schillenregeling is b.v. nog niet in kannen Nederland heeft in Genève niet toege zegd nogmaals over Nieuw-Guinea te wil len praten, terwijl punt vier van de agen da o.a. arrestanten en Ambonezen officieel aan de orde is ge steld. Wel ls de arrestantenkwestie bij ieder onderwerp aan de orde gekomen, zijnde de Nederlandse delegatie een hoogst wordt op het ogenblik gewerkt aan een water stofbom van 50 megaton. Deze verschrikkelijke bom, in kracht gelijk aan 50 miljoen ton tnt, zal 2500 maal zo sterk 2(jn als de bom die in 1945 de Japanse stad Hirosjima een waterstofbom tot ont ploffing hadden gebracht „dia megatons sterk was". Men schatte de kracht van de Russische bom op van één tot vijf mega ton, terwijl de Ameri kaanse bom die op 1 maart 1954 op de atol Bi- Dit nieuws komt van daag uit de Verenigde Staten en het werd be vestigd door een getuige nis van prof. A. G. Hill, hoogleraar aan de tech nische hogeschool van Massachusetts. Prof. Hill legde zijn verklaring af voor de subcommissie van het congres voor de burgerlijke verdediging. Tot nu toe bestonden er slechts gissingen met be trekking tot de kracht die de laatste Amerikaanse waterstofbom zou kun nen ontwikkelen. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie deel de verleden jaar novem ber mee, dat de Russen kini werd beproefd, reeds 15 tot 17 megaton was. Volgens Associated Press wordt er in Wash ington gesproken over de mogelijkheid dat de Ver enigde Staten de komen de lente in de Stille Oce- pen zullen beproeven, ln verband met geruchten hierover heeft de Japan se regering in Washing ton inlichtingen gevraagd over de tijd en de plagts van de nieuwe ontplof- fing. De Amerikaanse re gering verzekerde Tokio, dat het tijdig zal worden gewaarschuwd. Japan wil bovendien van te voren garanties hebben voor eventuele schade (Bij de proef van 1954 werd niet alleen grote materië le schade aangericht op Japanse vissersschepen, maar werden ook mensen het slachtoffer van ra dio-actief stof). Intussen werken ook de Britse geleerden hard aan de ontwikkeling van hun bom. De eerste Britse waterstofbom zal in de herfst van dit jaar gereed zijn. negentien maanden nadat de Britten aan dit project begonnen te wer- Het Britse wapen is een zogenaamde „drie-fasen- bom". die dezelfde kracht zal ontwikkelen als 10 20 miljoen ton tnt Britse proef wordt - het eind van dit jaar gens in de Australische woestijn" gehouden. eikaars bewapening slechts leiden tot xdere toeneming van de bewapenings wedloop, „als het niet deel uitmaakt" van uitgebreid programma voor beper king der bewapening. Hij ging in de tweede brief niet in op Eisenhowers ver zoek, concrete stappen te doen om de spanning in de wereld te verminderen. WASHINGTON, 3 FEBRUARI rÏ^ERWIJL PREMIER, EDEN van Engeland voor het Amerikaanse congres en de televisie een beroep deed op de Amerikanen, de geest van een heid tussen Amerika en Engeland levendig te houden omdat- de wereld vrede er van kan afhangen, liet de Russische premier Boelganin aan pre sident Eisenhower opnieuw een brief bezorgen, waarin voor de tweede maal een vriendschapsverdrag voor de duur van 20 jaar wordt aangeboden „voor een gezonder internationale toestand". De Sowjetunie is bereid, ook met an dere landen als Engeland en Frankrijk en dergelijk verdrag te sluiten. Boelg: in verklaarde voorts, dat het Russische oorstel voor een verdrag tussen de N.A.V.O.-landen en de leden van het Rode Warschaupact nog steeds open staat. De nieuwe boodschap is bedoeld als ntwoord op Eisenhowers brief vc erdag j.l., waarin het door de Rui iremier aangeboden vriendschapsverdrag werd verworpen. LONDEN—WASHINGTON Op Eisenhowers antwoord, dat dit drag geen zin zou hebben omdat beide landen toch reeds het handvest Verenigde Naties hebben getekend, ant woordt Boelganin: „Het Handvest kaï doeltreffender worden dan het nu is, als onze landen samenwerken bij het len van de doelstelling der Verenigde Naties. Het Handvest is niet voldoende als de twee grootste mogendheden wereld geen harmonieuze betrekkingen met elkaar onderhouden." Boelganin vroeg Eisenhowers aandacht voor verklaringen die niet in overeen stemming zijn met de „geest van Genève" Klaarblijkelijk doelde hij op het inter view in Life, waarin Dulles zich voor eer „op de rand van de oorlog"-politiek zoi hebben uitgesproken. „Ik geloof," aldus Boelganin, „dat wy er gezamenlijk ln kunnen slagen, het zi genaamde IJzeren Gordijn te liquiderei en het persoonlijk contact tussen de bur gers van onze landen uit te breiden." Volgens de Russische premier zot Eisenhowers voorstel voor een weder zijds Amerikaans-Russische inspectie var De brief werd besloten met de opmer king. dat Boelganin graag verdere ideeën van Eisenhower zal HANDVEST ONVOLDOENDE Eden werd nog voordat hij uitge sproken was langdurig door de Ame rikaanse senatoren toegejuicht. Nadat Eden had gewezen op het toenemende gevaar van de Sowj et-expansie in het midden en verre oosten, zei hij: „Er is iets in de betrekkingen tussen onze lan den dat niet in documenten neergelegd kan worden en niet in redevoeringen kan worden uitgedrukt, namelijk de geest van samenwerking, zelfs al is er niet altijd overeenstemming." Later verklaarde Eden in een televisie-uitzending: ,,Ik zou niet weten waar iets dergelijks op de huidige dag nog op de wereld wordt gevonden." Ten slotte vermelden w(j ntfg, dat bondskanselier Adenauer gisteravond ge- cegd beeft, dat de wereldsituatie nog nooit zo zwak en zo gevaarlek is geweest. Hy verwacht dat de stryd tegen het communisme nog vele jaren zal duren. Geen vuurseinen - een gunstig teken Men maakt zich zorgen over het lot dei opvarenden van een klein garnalen- scheepje, dat sinds enkele dagen drie tot vier kilometer ten zuiden van Ameland in het ijs vastzit. Gisteren leefden de inwoners van Nes op Ameland in de veronderstelling dat de vijf mensen zich in Hollum bevonden, en in Hollum dat de opvarenden veilig en wel in Nes zaten. Op het scheepje bevinden zich de visser Bote Paerling, een vrouw met een kind van twee jaar en een knecht en een be vriende visser. Zij zijn afkomstig uit Us- quert en waren voor garnalenvisserij op de Waddenzee. De vangst leverden zij op Ameland af, waar een oom van de schip per een garnalendrogerij heeft. Van Ameland uit heeft men pogingen gedaan het scheepje te bereiken, doch het ligt „te ongelukkig". Deze geulen wisselen af met vrijwel onbegaanbaar ijs. Drie zoons van de eigenaar der garnalendro gerij hebben gisteren een poging gewaagd maar moesten spoedig terugkeren. Piloten, die de luchtbrug naar Ameland onderhouden, hebben noch enig teken van leven, noch een spoor van rook boven het vaartuig bespeurd. Het is bekend dat de schipper aan boord woont en dus vuur moet kunnen maken. De burgemeester van Usquert heeft con tact opgenomen met de vliegbasis Leeu warden om een helikopter te zenden. Laatste berichten melden evenwel, dat door een vliegtuig, op weg naar Ameland, Koudegolf kost veel mensenlevens Hoewel de koudegolf in Europa plaat selijk wat afneemt, blijft het over het algemeen toch zeer koud. De Britten er voeren gisteren de koudste dag van deze eeuw aan d«n lijve. Voor zover uit de ge gevens valt op te maken hebben dn Euro pa reeds 35 mensen door de koude het leven verloren. 20.000 GELUKWENSEN AAN BEATRIX Onder de meer dan twintigduizend ge lukwensen, die prinses Beatrix op haar verjaardag hebben bereikt, bevonden zich telegrammen va.n president Eisenhower en het Engelse koningspaar. drie personen aan boord van het schip zyn gezien. Hoewel dus niets bekend is over de toestand aan boord, acht men het een gunstig teken dat de opvarenden geen seinen hebben gegeven. By invallende dooi bestaat gevaar voor kruiend ys. Wellicht zullen vandaag pogingen wor den gedaan met de opvarenden in contact te komen. Met haar vriendin Hasseley Kirchner (r.) bezocht prinses Irene gistermiddag het 46ste wapenfeest van de Kon. Onder officieren Schermbond, dat mo menteel in de Dierentuin in Den Haag gehouden wordt. Sedert enige maanden hebben de beide meisjes samen schermles. belangrijke zaak. waarvan het slagen van dp conferentie kan afhangen. Er zyn dus veel misverstanden uit de weg te ruimen. De bereidheid tot prattn dwingt de Indonesiërs in ieder geval een standpunt in te nemen Zij kunnen na tuurlijk dit gesprek weigeren, omdat geen misverstanden zijn, muar dan is de conferentie afgelopen. Is men echter genegen het gesrr-k voort te zetten, dan zullen de Indonesers eerst de eigen moeilijkheden uit de weg In de afgelopen weken Is wel gebleken, dat er enige spanning tussen het Indo nesische kabinet en de Indonesische de'«- gatie was. Voor de Nederlandse delegate was dit veel meer een onmogelijke Z3?k het gesprek onder die omstandigheden t» hervatten. Het ls dan ook met aan twüfel onderhevig, dat de conferentie in Ge nève alleen nog maar zin heeft als punt vier op de agenda blijft gehandhaafd. Man redt zieke vrouw uit brandend huis Door het kordate optreden van de heer L. de Graaf uit de Hendrick Croesinckstraat in Rotterdam is gis termiddag een ziekliggende vrouw van de vuurdood gered. Zij lag op de tweede etage in de achter kamer alleen thuis, toen ln de aangren zende slaapkamer door onbekende oor zaak een petroleumkachel in brand vloog. Doordat de kamer aan de straatzijde las. bemerkte haar buurman, de heer De Graaf de brand. Hij wist dat de zieke vrouw alleen thuis lag en snelde naar boven. Aan vankelijk werd hem de doorgang door de vlammen versperd, maar niettemin waag de hij zich door het vuur en droeg de vrouw naar buiten. Beiden zijn met ern stige brandwonden ln het Zuiderzieken huis opgenomen. De slaapkamer brandde geheel uit en omwonenden kregen ernstige water schade. Eén dode in verkeer Bij het voormalige douanekantoor op de rijksweg bij E 11 e n werd woensdagavond de 59-jarige mevrouw B. door een bestel auto aangereden en ernstig gewond. Kor te tijd later is zij overleden. Russen vissen nog rustig door Delegatie uit Moskou komt niet naar Oslo Oslo, 3 februari De Russen, zij vissen voort In de Noor se territoriale wateren, alsof er geen vuiltje aan de lucht is. De enorme vis sersvloot van de Sowjets is van tactiek veranderd: zij heeft zich gesplitst om het de Noren moeilijker te maken, tegen de schepen op te treden. Gisteren werd het zestiende Russische vaartuig opgebracht. De Noorse autoritei ten hebben een ogenblik geloofd, dat de Russen zich zullen verdedigen, door te zeggen niet geweten te hebben dat zij binnen de viermijlszone waren. Er zijn echte kaarten in beslag genomen, waarop de grens aangegeven staat cn daar dc meeste treilers aangehouden werden zeer dicht bij de kust, lijkt dit „per ongeluk" zeer onwaarschijnlijk. Intussen is het bezoek, dat een Russi sche visserijdelegatie onder leiding van minister Isjkof aan Oslo zou brengen. 3ET WEER IN EUROPA steden f B I «3 is |5 fa li f| V H Stockholm gtnf^w N 3 N 4 —6 0.1 —3 0.1 Jslo Kopenn geh bew zw. bew. ONO 1 NNO 4 —4 0 —2 0 Dublin geh. bew. ZZO 5 1 0 Adam zw. bew. N 4 —2 01 Parijs licht bew. N 4 —10 0 Nice nevel licht bew NW 5 —3 0 Frankfort tfUnchen NNO 2 NO 1 —7 0 ie 02 Geneve geh. bew. NO 14 —13 0 Weren geh. bew. windstil —12 O Rome zw. bew. wjidstil —1 7 WEERBERICHT Overwegend lichte vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: «i Veranderlijke bewolking en hier en daar wat sneeuw van weinig betekenis. Overwegend zwakke wind. Vannacht lichte, hier en daar matige vorst. I Morgenmiddag temperatuur L Jp om het vriespunt. (Opgemaakt te 11.15 uur). februari Nieuwe Maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1