Jïieuiue gdhzctje GTmtranl Prijzen niet meer omhoog als de lonen stijgen K Kou houdt nog dagen aan (Twenthe heden 18 graden) Jarige Prinses overladen met geschenken li as Duitsland krijgt raket-programma Petroleum Kachels LANGEZAAL WOENSDAG I FEBRUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441 Postrekening: 58930 ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal, 2.35 per maand; 0.55 pei week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F. DIEMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoasticfi Is ghfbleoen tnyn bert In tcyljeospoet" Zesendertigste jaargang No 10566 Modesilhouet: lang en plat GROOTHANDEL AANVAARDT VERANTWOORDELIJKHEID Ter verzekering van de rust sociaal-economische situatie T~\E AANVAARDING DOOR DE GROOTHANDEL van een eigen verant- woordelijkheid ten aanzien van de prijsvorming, na de opheffing van de handelsmargebeschikking, betekent de absolute bereidheid alles in het werk te stellen een verhoging van het algemeen prijspeil te voorkomen. De allesbeheersende factor bij de calculatie zal dan ook de stabilisering van het prijspeil moeten zijn als voornaamste voorwaarde voor de rust in de sociale en economische verhoudingen. Dit zal in het belang zijn van alle bevolkingsgroepen en van de concurrentiekracht op de wereldmarkten. Ten slotte zal de welvaart van ons land hiermee gediend zijn. Aldus een mededeling van het Verbond van de Nederlandse Groothandel, dat zich tot zijn aangeslotenen heeft gewend, om voor het geval een prijsverhoging nood zakelijk is, die niet zonder invloed kan biyven op het algemene prijspeil en de kosten van het levensonderhoud daar toe niet over te gaan zonder overleg met de minister van economische zaken. De opheffing van de handelsmargebe schikking is In groothandelskringen juist daarom met instemming begroet, aldus het Verbond, omdat nu de verstarrende ten dens in de prijsvorming wordt geëlimi neerd. Thans zal op een voor het bedrijfs leven meer natuurlijke wijze de noodza kelijke rust in de prijzen kunnen worden bereikt. Gezegd wordt verder, dat loonsver hogingen in de komende periode slechts tot stand kunnen komen, als een evenredige stijging van de pro- duktle deze verhoging rechtvaardigt. Eventuele in 1956 tot stand komen de loonsverhogingen mogen dan ook geen invloed hebben op de prijsvor ming In de desbetreffende sectoren van het bedrijfsleven. Wanneer de inkoopsprijs toch mocht stijgen, zal de groothandel, door compen satie met eventueel optredende prijsda lingen, door opvoering van de commer ciële produktiviteit en door de vergro ting van de omzet er toch ernstig naar blijven streven de rust in het algemene prijspeil te bewaren. Opgemerkt wordt nog, dat een prijs- stabilisatiepolitiek noodzakelijk is om een voor het bedrijfsleven nog moeilijker si tuatie in 1957 dan thans reeds kan wor den voorzien, het hoofd te bieden. On geacht de conjunctuurverwachtingen moet hierbij gedacht worden aan de verzwa- Sowjetminisier Kroeglof weggestuurd Moskou. 1 februari Sergy Krocglof, de Russische minister van binnenlandse zaken, is afgezet cn ver vangen door de vrijwel onbekende func tionaris N. P. Doederof, die een bescher meling van partfjehef Kroetsjtsjef zou zyn. Kroeglof was sinds 1946 minister van binnenlandse zaken. In dat jaar werd het ministerie verdeeld in twee afzonderlijke departementen één voor binnenlandse zaken onder Kroeglof en het tweede voor de veiligheid van de staat onder S. Aba- koemof. Lawrenti Beria, die in 1953 we gens verraad werd terechtgesteld, stond boven hen en had de leiding van beide departementen. Na Stalins dood, toen de departementen weer werden samengesmolten, was Be- ria's functie die van minister van binnen landse zaken en hoofd van de politie. Kroeglof bleef minister van binnenland se zaken tot de vorming van het kabinet- Malenkof in maart 1953. Kroeglof kreeg op 10 juli 1953 de lei ding van het ministerie van binnenlandse zaken, kort nadat Beria van die functie was ontheven en veroordeeld was als ver rader van de Sowjetunie. Op dat ogen blik had het ministerie ook de leiding van de geheime politie. Op 27 april 1954 verloor Kroeglof de leiding van de geheime politie tijdens een reorganisatie van het kabinet. Tot leider van de geheime politie werd toen A. I. Serof benoemd. Serof was daarvoor plaatsvervangend minister van binnen landse zaken. Kroeglof behield na de re organisatie de titel van minister Wat thans zijn lot zal zijn is niet bekend; van zijn vijf voorgangers stierf er Slechts één een natuurlijke dood. Bondskanselier Adenauer en minister van buitenlandse zaken von Brentano hebben gisteren een gesprek gehad de activiteit van de nieuwe Russische bassad-eur, Zcrin, die zich diplomatieke vrijheden zou veroorloven welke niet tus sen Adenauer en Boelganin (in september te Moskou) zijn overeengekomen, zoals het reizen zonder overleg met het Wesf- duitse ministerie van buitenlandse zaken, waarbij de Duitse leiders vooral door het hoofd speelden de beperkte rechten en vrijheden van de nieuwe Westduitse am bassadeur in Moskou, dr Haas, die bin nenkort naar Rusland vertrekt. ring van de lasten, voortvloeiende uit d< huurverhoging en de wettelijke regeling van de ouderdomsvoorziening. Van het welslagen van deze politiek zal het zelfs afhangen of in 1956 prijs- voorschriften moeten worden ingevoerd. De minister zal in ieder geval voordat er maatregelen moeten worden getroffen, met de groothandel overleg plegen. Mr. J. van der Wiel directeur K.L.M. Op een buitengewone vergadering van aandeelhouders is gisteren besloten de algemeen secretaris van de K.L.M., mr. J. van der Wiel, te benoemen tot direc- Mr. v. d. Wiel, 19 juni 1913 in Den Haag geboren, trad in juli 1938 in dienst van de K.L.M., en nog dat jaar werd hij benoemd tot secretaris van dr. A. Ples- In 1945 werd hij aangesteld tot hoofd van het coördinatiebureau, verantwoor delijk voor de organisatorische opbouw van het bedrijf. In 1947 werd hij benoemd tot algemeen secretaris, tevens segretaris van de raad van bestuur commissarissen. Paul van Zeeland exit. De bekende Belgische senator Paulvan Zeeland, die verscheidene malen premier en minister van buitenlandse zaken ls geweest heeft bekendgemaakt dat hij de politieke are na voor goed gaat verlaten. de riad Volgende week, de Elfstedentocht DE KOUDE zal in ieder geval het einde van deze week aan houden. In het oosten van het land, op het vliegveld Twenthe, werd van ochtend een temperatuur van acht tien graden onder nul gemeten: langs de Noordzeekust, bij pen Hel der en Vlissingen, was het iets min der koud, elf graden onder nul. Ook voor de komende nacht wordt voor het zuidoosten zeer strenge vorst (d.i. vijftien graden onder nul of meer) verwacht. Bij aanhoudende vorst zal volgende week wellicht de Elfstedentocht worden gehouden. Voorwaarden zijn echter, dat de felle, wakken-veroorzakende oosten wind gaat liggen, de sluizen worden ge sloten en het scheepvaartverkeer in de Harlinger sleepvaart wordt stilgelegd. De harde oostenind, die het water uit de vaargeulen wegblaast en met de ijs-1 lijke luchtmacht onderhouden. De piloten, die op het sneeuwvrij gemaakte vliegveld Ballum aankwamen, kregen van de bur gemeester van Ameland, mr. A. F. G. Huber een geschenk. Het passagiersver voer van cn naar het eiland (naar het vasteland veertien personen, zestien in omgekeerde richting) is, gezien de be perkte capaciteit van de vliegtuigen, aar bepaalde voorwaarden onderworpen. Bui tendien kost een enkele reis twaalf een-halve gulden. Op Schiermonnikoog, waar geen vliegveld is, hebben de bewoners aan het brede Noordzeestrand bij de Badweg een airstrip vrijgemaakt, waar gistermiddag .het eerste vliegtuig drie passagiers en 118 kg post meebracht. Gisteren vormde zich in de Gouwzee zo veel ijs dat de veerboot die s middags uit Marken naar Mönnikendam vertrok, on- verrlohterzake moest terugkeren. Vooraf gegaan door een ijsbreker kon laat in de avond nog een tocht worden gemaakt, waardoor ongeveer de helft van tweehon derd Markers, die op het vasteland wer ken en in Monnikendam waren gestrand, naar hun woonplaats konden worden ver voerd. Honderd anderen werden bij par ticulieren in Monnikendam onderge- Wat moet ik daarop zeggen „Maar U bent ook zon heerlijk gewoon meisje" EEN STRALENDE 18-jarige prinses Beatrix kwam gistermiddag, ver- i gezeld door koningin Juliana en prins Bernhard, de Stuckzaal van het Paleis Soestdijk binnen om de delegaties te ontvangen die haar gelukwen sen kwamen aanbieden. Daarvóór had zij reeds vol ontzag de enorme stapel brieven, pakjes en telegrammen bekeken, die opgestapeld lagen in het se cretariaat en uit alle delen van het land en van de wereld gekomen waren. Mevrouw M. P. v. d. Slugs—Kuselbos typeerde de gevoelens van het Ne derlandse volk misschien nog het beste, toen zij, sprekend namens de af deling Den Haag van de federatie vrouwelijke vrijwillige hulpverlening zei: „U bent onze Prinses, maar u bent ook zo'n heerlijk gewoon jong meisje Prinses, vergezeld van een ruiker en een album dat de namen van de gever» bevatte Tafellakens en servetten waren de ge schenken van Tesselschade-Arbeid Adelt Dat was de Prinses Inderdaad die mid dag, een gewoon jong meisje, die een en kele keer misschien moeilijk de woorden kon vinden om de vele goede gevers te bedanken, maar dan door haar heerlijk spontaan „ik weet niet, wat ik daarop zeggen moet" toch precies de goede toon trof en daarmede de hartelijke sfeer van deze middag accentueerde Het was een bonte rij. die delegatie per delegatie, de lichte, zonovergoten zaal binnen kwam. Eerst was daar de afvaar diging van het civiele en militaire huis van H.M. de Koningin, bestaande uit mevrouw N. Smitt-Avis, mr. J. C. Baron Baud en jhr. mr. C. Dedel. Zij boden een gekleurde kopergravure aan, die de 6tad Leiden in 1659 voorstelt. „Wij hopen, dat u deze gravure in uw kamer zuit hangen en de Leidse Alma Mater veel eer zult aandoen door haar veelvuldig te bezoeken", aldus baron Baud. hoofdredactie van de Winkler Prins en cyclopedie bood symbolisch het eerste Swiss Air gaat ook met DC-8's vliegen De Swiss Air heeft bekend gemaakt, dat zij opdracht heeft gegeven voor de bouw van twee vier-motorige Douglas DC-8 straalpassagiersvliegtuigen voor een non stop dienst van Zwitserland naar New- York, te beginnen in 1960. De kosten be dragen ruim zestien miljoen dollar. De Swiss Air vliegt op het ogenblik met negen viermotorige Douglas toestellen en heeft vier DC-7c toestellen in bestelling. Maiiasseniabiiek in Deventer uitgebrand Gistel-middag brak brand uit in de ma- trassenfabriek en zakkenhandel Jutex aan de Berkehveg in Deventer. Het vuur greep zo snel om zich heen. dat binnen korte tijd het gehele hoofdge bouw van de fabriek was verwoest, waar bij grote voorraden kapok, jute en derge lijke materialen een prooi der vlammen werden. De schade is grodt; doch kan nog niet' worden geschat. Over de oorzaak van de brand tast men 'in het duister. In de fabriek werkten twintig tot dertig men- vorming scheepvaartverkeer vrijwel on mogelijk maakt, voert uit Polen en Duits land, waar twintig graden vorst niet de koudste temperatuur is. koude lucht aan. Het Zweedse weerbureau verklaarde, dat de tegenwoordige koudegolf de hevig ste is van de afgelopen tien Jaar. De tem peraturen variëren daar van 8 graden vorst in Stockholm tot 64 graden onder nul in het uiterste noorden. Ameland De verbinding met het geïsoleerde Ameland wordt door drie De Havil- land Domini-vliegtuigen van de Konink- HOE HARD HET IN ONS LAND KAN VRIEZEN DE LAAGSTE GEMETEN TEMPERATUREN II f. ■s-JD. Vanoohtend was de dienst 'echter weer hersteld, zij het met anderhalf uur ver traging. Op verschillende plaatsen In ons land waren er bevroren wissels, waardoor de treinenloop werd gestremd. De draad breuken op de Moerdijkbrug en de Waal brug zijn gisteren hersteld, waardoor de treinen weer normaal liepen. Vannacht brak echter opnieuw een draad van de Moerdijbrug. Urenlang werd op enkel spoor gereden. Een pendeldienst verbond Dordrecht met Lage Zwaluwe. Om kwart voor elf was dc breuk hersteld. In Zuid-Limburg hadden de treinen een half uur vertraging. De veerdienst VlissingenBreskens ls sinds gistermiddag wegens de lage water stand en een defect aan de aanleglnrich- i-ing gestaakt. Zware ijsgang op het Zwar- tewater is oorzaak, dat het Genemuider pontveer uit de vaart moest worden ge nomen. Alle verkeer tussen Kampen er Meppel, ook voor wielrijders en voetgan gers, is hierdoor gedupeerd. Het scheep vaartverkeer over het IJ is volkomen ge stremd. Het verkeer met Schouwen-Duiveland is via het veer bij Zijpe en de bootdienst Zijpe-Anna Jacobapolder aarzelend her vat. Men moet echter met grote vertra ging rekening houden. Gistermiddag ontstonden moeilijkheden in de gasfabriek in Haarlem, doordat kcle generatoren bevroren waren en verwarming buitengewoon veel gas werd gebruikt In Haarlem. Bloemcndaal, Heemstede, Zandvoort en Haarlemmer- liede daalde de druk aanzienlijk. In som mige plaatsen was in het geheel geen gas en brandde de straatverlichting niet. Een prachtig moment tijdens de receptie op Soestdijk: de Chris telijke Oranjevereniging „Bijbel en Oranje" uit Den Haag biedt de Prinses een kleine standaard voor'de auto aan. Een delegatie van de Kon. Ned. federatie van landelijke rijver- enigingen biedt een bloemstuk aan, dat het insigne van de fe deratie voorstelt. Leeftijdsgeno ten van de Prinses (Gerbrand van der Hoop en mejuffrouw A. Kistemaker) dragen de bloemen aanmidden: voorzitter E. K. Kistemaker. Jongen woei onder bus Gisteren werd de 17-jarige J. M. Moes man uit Utrecht op de hoek van Jullanalaan en de Mecklenburglaan Utrecht door een plotselinge rukwind voor een bus van het gemeentelijk voerbedrijf geworpen. Hij overleed ter plaatse aan de opgelopen verwondingen. Op de overweg te Broekhuizen werd de zevenjarige Albert Kuijer uit Rui. nerwold, op weg van school naar huls, door een dieseltrein gegrepen. Hij was op slag dood. C. E. Taylor overleden Charles Edward Taylor, die de vliegtuig motor ontworpen en gebouwd heeft van het toestel waarmee de gebroeders Wright voor het eerst gevlogen hebben, is gisteravond in San Francisco overleden. Hij is 87 jaar oud geworden T)E NIEUWE Westduitse Wehrmacht krijgt een speciale afdeling voor speurwerk op het gebied van het militaire gebruik van raketten, zo meldt Associated Press vandaag. Volgens militaire woord voerders zal deze afdeling ongeveer 600 man omvat ten, die zich zullen bezig houden met het beproeven van raketten en geleide projectielen voor veldsla gen en de luchtverdedi ging. Dit betekent echter niet. dat de Duitsers op volle kracht zullen gaan mee doen aan de Wedloop om superraketten te produ ceren voor de drukknop oorlog. De grootte van de raketwapens, die de Duitsers kunnen fabri ceren, is als gevolg van het Westeurooese Unie verdrag beperkt. Hun ra ketten mogen niet langer zijn dan twee meter, mogen niet meer dan 22M kg ontplofbaar materiaal vervoeren en mogen slechts een actieradius van maximaal 32 kilo meter bezitten. De Duitsers ontworpen, dat v nent naar cont 5.000 mijl eersten die raketten als wapens gebruikten. Zij bombardeerden Londen. Zuid-Engeland en België in 1944 met hun V-l en V-2. Toen reeds werd de raket oorlog ingeluid, die nu in de Verenigde Staten en de Sowjetunie de grootste voorrang heeft. Time schreef hierover deze week: „Het is de nacht merrie van onze raket mensen, dat de Russen omstreeks 1962 een atoom projectiel zullen hebben zal i 30 minuten, een snelheid die nauwelijks met het oog ts te volgen. Daarom werken de Amerikaanse raket specialisten koortsachtig aan de vervolmaking van hun raketten. Op het ogenblik zijn er reeds tien ontwikkeld voor land macht, luchtmacht en marine.. Maar waar het om gaat, ts de I.C.B.M de Intercontinental Ballistic Missile, waarmee van con tinent naar continent kan worden geschoten. Bij deze Amerikaanse inspanning steekt het be perkte Duitse programma natuurlijk wel zeer af. Maar Duitse en Ameri kaanse autoriteiten voeren thans onderhandelingen over de vraag, of Ameri kaanse raketten als de Honest John en de Nike niet eveneens door de Wehrmacht kunnen wor den toegepast. Een prachtige orchidee in kristallen vaas was het geschenk van het gezamen lijke personeel uit Den Haag, Het Loo. Soestdijk en Amsterdam. Drie commissarissen van de Koningin traden hierna binnen, als vertegenwoor digers van hun acht collega's. Mr. H. P. Linthorst Homan uit Friesland overhan digde het geschenk, een zeer moderne schemerlamp, terwijl dr. F. J. M. A. H. Houben uit Utrecht belangstellend toe keek hoe de Prinses vol verwachting de doos openmaakte en haar vreugde het cadeau uitte. De beurt was hierna aan B. en W. de gemeente Baarn en aan B. en W. de nabuurgentente Soest. De eerste dele gatie bracht een kristallen bowls tel i de tweede een boek met reproducties de National Gallery te Londen. Uil van Radeckei Burgemeester d'AilIy bood het ge schenk van de gemeente Amsterdam aan. Een gemeentebode in ambts kostuum torste de grote bronzen uil, het oeuvre van de onlangs overleden beeldhouwer Johan Radecker. „Het symbool van de wijsheid" zeide de Amsterdamse burgervader. Op de voet waren het wapen van Amsterdam en de datum 31 januari 1956 aangebracht. Het Oranje-comité Soest en de Baamss oranjevereniging brachten elk een ge kleurde gravure mee en toen werd een reusaohtige bloemenmand de zaal inge dragen door twee militairen, de kleurrijke richten tot allen die hebben bijge dragen haar verjaardag voor haar onvergetelijk te maken. hulde van de koninklijke marechaussee, die bij monde van brigade-generaal W. Kist de gevoelens van trouw en vreugde kwam overbrengen. Een zeer toepasselijk geschenk was ook dat van de Chr. Oranje Vereniging „Bijbel en Oranje" uit Den Haag. Een kleine standaard voor de auto van Jongen achter auto over straat gesleept Gisteren was de achtjarige H. G. uit Venlo op straat aan het „iasso-werpen". Hij wierp met de lus naar een vriendje, maar het touw raakte verward in de bum per van een juist passerende personen auto, terwijl het andere deel zich om het been van de jongen slingerde De bestuurder merkte niets en sleepte de luid schreeuwende Jongen achter zich Eerst toen een andere autobestuurder de wagen had kunnen passeren en de be stuurder op het gebeurde attent maakte, kon de jongen uit zijn netelige positie worden bevrijd Ernstig gewond en met flarden gescheurde kleren werd hij het ziekenhuis vervoerd. de Vereniging van Nederlandse huisvrouwen, het eerste met de woorden •an Betje Wolfgf „Het kunnen is niet •oor ieder, het wililen wel" en voorts Soyez heureuz dans la sad son des rose6 r op geborduurd; het tweede met een grote „B" op de verschillende stukken De afdeling Den Haag van de federatie vrouwelijke vrijwillige hulpverlening overhandigde een grote orchidee, de deel van haar werk aan. De overige delen des morgens reeds op het Pales bezorgd. Een zeiljacht De Kon. Ned. Zeil- en Roeivereni ging had waarschijnlijk voor de spor tieve Prinses geen beter geschenk in het vooruitzicht kunnen stellen, dan zij het thans bij monde van de heer E. Crone deed. Een zeiljacht naar keuze geschikt voor de wateren tus sen de Wadden en de Schelde, een jacht te bouwen op aanwijzingen van de Prinses, dat eerlang de meren en rivieren van het Nederlandse land schap zal bevaren, een waardig ge schenk in een land wiens geschiede nis zo nauw met het water is ver bonden. Het is de bedoeling dat een comité gel den bijeen zal brengen, opdat namens „varend Nederland" het jacht kan wor den aangeboden. En toen moest de prinses de kou buiten In, wamt bij hotel Trier had zich inmid dels de delegatie van de Kon. Ned. Fede ratie van landelijke rij verenigingen op gesteld, acht ruiters en amazones, voorafgegaan door een vaandeldrager te paard en daartussen in een door vier vossen getrokken open caleche, waarin een afvaardiging van tet bestuur onder leiding van voorzitter E. J. Kistenmaker udit Hoofddorp was gezeten. De caleche «topte voor de hoge paleisstoep, de ruiters maakten halt en front en een Jongen pn meisje stapten uit met een gTote bloe menmand, die zij de trappen opdroegen aar de Prinses. De Prinsps kwam naar beneden, be groette het bestuur en schudde de rui de hand om hen te danken voor deze fraaie hulde. „Het is wel koud", zo zei zij tegen de voorzitter, „maar dat i6 iets waar niemand hier wat aan kan doen". De Antillen Ook op de Nederlandse Antillen wap perden gisteren de vlaggen met oranje wimpel ter gelegenheid van de verjaar dag van prinses Beatrix. In de avonduren hielden de marinierskapel en de poldtie- kappl taptoes. Honderden gasten waren op een feest in de tuin van het Gouverneurspaleis aan wezig, waar het Beatrixfonds werd inge steld. Dit fonds zal zich beziighouden met de nazorg van tbc-patiënten. Advertentie ideaal voor verwarming Reeds vanaf 41.75 Stille Rijn 3-4 Tel. 26545 Leiden HET WEER IN EUROPA Meer bewolking Tot morgenavond verwacht De Bilt: Van het noorden uit toene mende bewolking en plaat selijk wat sneeuw, vannacht echter in het grootste deel van het land nog weinig be wolking en plaatselijk weer zeer strenge vorst. Morgen tijdelijk afnemende vorst. Overwegend matige wind uit noordelijk* richtingen. (Opgemaakt te 11.15 uurj. ,'»l| tfr, ZON EN MAAN Zon 8.22—17.30; Maan 0.22—10.17. Op 3 februari laatste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1