Meuiue £ciitsri)e GTuurunl Gering verschil in lonen overheid en vrij bedrijf Zelfbediening verovert ons land Toch werken vele bezwaren gevoel van achteruitstelling in de hand Verschillen in opvatting Ike-Eden zeer gering Nederland haalt schaatsen al bijna uit het vet Schoten in de Noordzee: Russen gaven zich over DINSDAG 31 JANUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste ja ar gong No 10565 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. I. ENSERINX CHRIS TEL1JK-NA TIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Staatoasticfi is ghebleoen tnyn bert In tcy&cospoef ZIE PAGINA 5 LOONDESKUNDIGEN KOMEN TOT DE SLOTSOM (Van onze sociale redacteur) IN ALGEMENE ZIN kan niet worden gesproken van een ongemotiveer de nadelige afstand tussen de beloning van het lager en middelbaar overheidspersoneel enerzijds en van overeenkomstig personeel in de particuliere bedrijven anderzijds. Deze conclusie heeft de Commissie Looradeskundigen vanmiddag meegedeeld. Maar zij meent wèl, dat er allerlei bezwaren kleven aan het beloningsstelsel van de overheid bezwaren die het gevoel van onbevredigdheid en achterstelling in de hand werken. voor bepaalde groepen van personeel, die hiervoor in aanmerking komen, voorbe reid wordt. De commissie acht dit een nuttige verbetering. Q Een beloningssysteem, dat niet of nauwelijks ruimte laat voor persoon lijke waardering, zal bij de betrokkenen altijd 'n gevoel van onbevredigdheid ach terlaten. De ondeugdelijkheid op dit punt van het overheidssysteem beschouwt de commissie als één van de voornaamste oorzaken, waardoor het gevoel van dis crepantie kan zijn ontstaan. Verbetering zou gevonden moeten wor den in de richting van Invoering of uit breiding van mogelijkheden tot persoon lijke waardering, in de vorm van tarief stelsels, waar zulks mogelijk is. van pre mieregelingen. merit rating en/of andere vormen van persoonlijke waarderingstoe- Het verdient hierbij aandacht, dat ver beteringen van deze aard, willen zij het gewenste effect hebben, gedragen moeten worden door het vertrouwen van de be trokkenen Een zorgvuldige voorbereiding en initroduotoe en daartoe onmisbaar en hiervoor is tijd nodig. Van een snelle op lossing kan hier geen sprake zijn. De commissie (op aandrang uit de Tweede Kamer vorig jaar juni door de regering benoemd, mede i.v.m. de scherpe tegenstellingen tussen de regering en de confessionele vakbeweging) wijst op de volgende punten: schalen berust niet op werkclassificatie- gegevens. Naar te verwachten Is. zou een herziene indeling op basis van werkclas- sificatie voor bepaalde groepen van per soneel een verschuiving meebrengen, waardoor voor hen een meer bevredigen de indeling bereikt zou worden. O In tegenstelling met het particuliere bedrijfsleven biedt het beloningssy steem bij de overheid slechts weinig mo gelijkheden voorafzonderlijke beloning, in de vorm van toeslagen, voor bepaalde ongemakken die de functie meebrengt, zo als onregelmatige dienst, ploegenarbedd en vuilwerktoeslag. Het is de commissie bekend, dat aart dit punt momenteel bij zonder aandacht geschonken wordt en dat de invoering van een ongemakkentoeslag Dertig Friendships naar Amerika Tot nu toe hebben zeven Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen besloten in to taal dertig Fokker F-27 Friendship vlieg tuigen aan te schaffen. Hiervan kunnen worden genoemd Westcoast Airlines, de Mc-Key-Airlinés, Bonanza Airlines en Mohawk Airlines. Bovendien zijn tien toestellen in optie genomen. Zoals bekend is, wordt de Fokker F-27 in de Verenigde Staten door de Fair- child-fabrieken in licentie gebouwd. Werkwijze De commissie heeft haar werk geba seerd op gegevens, haar beschikbaar ge steld door het departement, de centrale personeelsdienst, het centraal bureau voor de statistiek, het hoofd van de looncon- troledienst. de loontechnische dienst van de arbeidsinspecties, en verschillende in stanties en personen uit het bedrijfsleven. Zij is bij haar vergelijkingen uitge gaan van de Q.A.O. in het metaalbe drijf. vervolgens van de op basis van werkclassificatie verkregen beloning in de metaal-, de meubelindustrie en een grote vervoersonderneming. Ten Afvalprodukten der kernenergie probleem nr. 1 voor gezondheid Internationaal contact is geboden (Van een onzer verslaggevers) ALGEMENE bescherming van de bevolking tegen toepassing van kernenergie is wel het grootste pro bleem waarvoor de gezondheidszorg zich thans gesteld ziet. Daarbij is in het bijzonder ook de verspreiding van de zgn. afvalprodukten in het geding. Zou er, om een voorbeeld te noemen, ln een van de landen waardoor de Rijn stroomt voor de kernenergie toegepaste stoffen terechtkomen, dan zou ook de drinkwatervoorziening in ons land gevaar lopen, waar ze haar water direct of in direct van deze rivier betrekt. Zonder internationale samenwerking ook in kleiner verband kan men hier nooit verder komen. In het kader van de Westeuropese Unie is dit onderwerp in studie. De wereldgezondheidsorganisatie, di<& zich in de bijna tien jaren van haar be staan ontwikkeld heeft tot een machtig lichaam en een grote invloed oefent op de verbetering van de gezondheidszorg in alle delen van de wereld, heeft ook hier een grote taak toegewezen gekregen. Dat maakte dr. C. van den Berg, de directeur-generaal voor de internationale volksgezondheidszaken gistermiddag in een persgesprek duidelijk. Speciaal licht te dr. Van den Berg de betekenis van de Europese samenwerking in zijn verschil lende vormen nader toe. Naar zijn mening staan wij op het ge bied van die Europese samenwerking nog in een beginperiode en zonder samenwer king op het terrein der volksgezondheid zijn grote resultaten van economische sa menwerking niet te verwachten. Het is voor dit werk van groot belang dat de wereldorganisatie daarbij een ge decentraliseerd apparaat heeft opgebouwd met zes regionale organisaties. Zo is in 1951 ook voor Europa een re gionale organisatie tot stand gekomen, die tijdelijk in Genève is gevestigd maar volgend jaar naar Kopenhagen zal wor den overgeplaatst. De Europese organisatie kwam het laatst tot stand. Natuurlijk is er ook nog plaats voor andere regionale organisaties op het ge bied van de volksgezondheid. Het werk van een gezondheidscommis sie als die van de Westeuropese unie is geen fictie. Om een concreet geval te nemen: Toen enige-tijd geleden van Duits land uit de hondsdolheid onze grenzen bedreigde, is er een zeer krachtige be- strijdingscampagne in de grenslanden op touw gezet om de vossen, dieren die als de ziekteverspreiders golden, een halt toe In de Beneluxcommlssie wordt bijzon der goed samengewerkt. Vele problemen hangen echter samen met de poging om tot een economische unie te geraken (toe zicht op levensmiddelen ,op geneesmid delen e.d.). En op dit laatste gebied is de ontwikkeling allerminst voorspoedig ge- Antwoord gevende op de vraag wat en wie de Nederlandse bevolking beschermt tegen het eventuele gevaar van toepas sing van kernenergie noemde dr. Van den Berg een geconcentreerde algemene be scherming in een orgaan als dat van het ministerie van sociale zaken en volksge zondheid. Waarbij we dan een voordeel hebben op Engeland, waar deze controle en bescherming tegen misbruik niet op deze manier geconcentreerd is en daar dan ook over meer dan een schijf loopt. Door de gladheid Autobus met vijftien kinderen tegen boom Door de gladheid van de weg ls gis teren in Dwingelo een autobus met vijf tien schoolkinderen geslipt en tegen drie bomen gereden. De bus draaide een slag om zijn as, waarbij de chauffeur-eige naar, B. van V. uit het voertuig werd geslingerd. Hij kreeg een hersenschud ding en zware hoofdwonden en is in het ziekenhuis opgenomen. Alle kinderen kregen builen en schram men. maar kwamen verder met de schrik vrij. Het waren kinderen uit Lhee en Lhee- broek, die de gereformeerde school in Dwingelo bezoeken en elke dag met do bus naar school gaan. Duitse parachutisten. West-Duitsland zal binpen afzienbare ttjd beschikken over parachutisten-eenheden van totaal 10.000 man vrijwilligers, zo verneemt Associated Press; de eenheden zullen met moderne wapens worden uitgerust. slotte heeft zij een vergelijking opge bouwd met de werkelijk verdiende lonen bij één onderneming, waar schijnlijk, zoals uit de gegevens blijkt, Philips. Bij deze vergelijking werden „zwart* lonen" uitgeschakeld en voorts ook correcties toegepast voor de overver- dienste wegens ploegentoeslag en ta- riefwerk. Vergeleken werden de maxi ma voor de verschillende hoofdloon- groepen bij het rijk en de maxlmun gemiddelde uurlonen voor de niet ln tarief werkende metaalbewerkers, bel de in de eerste klasse. Voor de taaiindustrie werd daarnaast nog de 2e klasse opgenomen. Daarbij bleek, dat er vrijwel geen verschil was. De cijfers geven het volgend beeld: loongroep 1, Rijk 118/121, metaal- ind. Ie kl. 120, 2e kl. 118; loongroep 2, 125—126, 124; loongroep 3, 133 —134, 132; loongroep 4, 146—145, 143; loongroep 5, 156—154, 152; loongroep 6, 164—165, 163 (alle lonen ln centen per uur). Bij de vergelijking op grond vanwerk- classificatlegegevens, die slechts beperkt konden zijn, omdat het rijk nog slechts voorlopige gegevens heeft, werd gecon stateerd, dat de beloning van bepaalde functies bij het rijk in meerderheid boven die van overeenkomstige- zwaarte* bij het bedrijfsleven ligt. (Zie vervolg pagina 4.) In het noorden des lands heeft de vorst al een machtspositie veroverd en kan er al geschaatst worden. Oldebroek (Fr.) had gistermiddag de primeur van het hardrijden dames op de korte baan. Op de foto Tine de Vries (voorste baan) en Frieda Miedema (achterste baan). Bloemen van ministers voor de jarige De minister-president heeft heden aan de Koningin en prins Bernhard namens de ministerraad een telegra fische gelukwens met de verjaardag van prinses Beatrix gezonden. De minister-president heeft namens de ministerraad een bloemstuk met zijn schriftelijke gelukwensen aan de ja rige Prinses doen toekomen. Gewoon naar school De jarige prinses Beatrix en haar zusje Margriet gingen vanmorgen, ondanks het grote feest van vandaag, gewoon naar school. Beroep op de Sowjetunie Nadruk op de eenheid V.S.-Engeland Na een bespreking van vraagstuk ken betreffende het middenoosten hebben Eden en Eisenhower vandaag geconstateerd, dat de verschillen in opvatting tussen hun beide landen slechts zeer gering zijn, zo is officieel te Washington medegedeeld. Besluiten werden nog niet genomen, omdat genoemde problemen de komende dagen verder behandeld zullen worden. Ook 16 gesproken over de tactiek en politiek der Sowjets, zoals die zich in de afgelopen maanden hebben ontwikkeld. Hierbij kwam de uitwisseling van bood schappen tussen Eisenhower en Boelga- nin ter sprake. Op dit punt bestaat vol komen overeenstemming, getuige Edens reactie op het afwijzend antwoord van Eisenhower ten aanzien van Boelganins plan voor een niet-aanvals-verdrag: „be- wonderens waardig". Waarnemers verwachten, dat Eisen hower en Eden een beroep op de Sowjetunie zullen doen, een eind te maken aan propagandamanoeuvres en ln opbouwende zin mede te werken aan de regeling van enkele vraagstukken die de spanning ln de wereld veroorzaken, zoals de hereniging van Duitsland. Bij het bezoek van Eden wordt zeer nadruk gelegd op het belang van het stevigen der betrekkingen tussen Amerika en Engeland. Na zijn aankomst te Wash- In Gelderland: „Man beslist of zijn vrouw mag werken" Gedeputeerde staten van Gelderland stellen voor, het ambtenarenreglement zo te wijzigen, dat de verantwoordelijkheid voor de. beslissing of een gehuwde vrouw buitenshuis beroepsarbeid zal verrichten, bij de echtgenoten zelf berust. Het ligt volgens alt college niet op de weg van de overheid, deze arbeid onmogelijk te maken. Een minderheid is echter van mening, dat zowel de provincie als particuliere werkgeefster het recht moeten behouden het dienstverband met een vrouwelijke werknemer te beëindigen. Indien deze in het huwelijk treedt. De voorgestelde her ziening zou volgens deze minderheid schadelijke gevolgen kunnen hebben voor het dienstbelang. Een meerderheid van het georganiseer de personeel steunt de herziening, maar heeft zich in het tegenwoordige stadium op grond van praktische bezwaren uit gesproken tegen het aanhangige voorstel. Nederlands antwoord nog niet gereed Djakarta's argumenten zijn onaanvaardbaar De Nederlandse regering heeft nog niet haar standpunt vastgesteld inzake het ant woord op de Indonesische nota betreffen de de vraag of de besprekingen te Genève worden voortgezet. De nota was gisteren het onderwerp van besprekingen in de Nederlandse ministerraad en men mag aannemen dat er zo spoedig mogelijk een antwoord zal afkomen, misschien wel morgen maar in ieder geval deze week. Het tijdrovende diplomatieke overleg op dit punt is dus nog gaande. Natuurlijk neemt onze regering er geen genoegen mede, dat men mr. A. C. van Empel weigert toe te laten als verdedi ger van dc Nederlandse gevangenen en verdere stappen zijn op komst. Men mag verwachten, dat onze regering het argu ment van Indonesië, ais zou men niet kunnen ingrijpen, wanneer een rechter uit onredelijkheid een verdediger weigert, tal verwerpen. In het volkenrecht is het wel meer voorgekomen, dat men optreedt, rechter een dergelijke hou ding De voorzitter van de Indone6l6dhe re geringspartij MaejUflit, Moh. Natelr, heeft verklaard: ,.Ik geloof n-iet dat de rege ring onze delegatie veel langer in de kou te Genève zal laten 6taan. Onze delega tieleden zijn geduldige mensen, maar allies heeft een grens." Doodstraf voor 17-jarlge. De krijgsraad te Santander (Spanje) heeft de doostraf geëist tegen een I7-jarige jongen die een politieijambtenaar heeft doodgeschoten toen deze hem verraste tijdens een roof overval; zijn twee handlangers hoorden respectievelijk 42 en twee jaar gevangenis straf tegen zich eisen. La Paz, centrum van criminaliteit D lE HOOFDSTAD van stond steeds voor alle olivia. La Taz, 3226 vluchtelingen open. boven de zeespie- In Bolivia worstelt d# gel gelegen, en „kerkhof lamdöouu der diplomaten" genoemd ontwikkeling steeds n< omdat lang niet iedere zakelijker wordit constitutie bestand -s een groot gebrek aan tegen de verdunde lucht beidskrachten. een actie die tot vèr over de grenzen van deze Zuidamerikaamse repu bliek de aandacht trekt. Als tegen tien uur 's avonds overal de lich ten en lichtreclames uit gaan want in La Pa» gaat men vroeg naar bed wordt het tn de don kere straten ln de Prado- en Santa Cruz-Avenuen. de Obrages- en Cala- catos-straten, druk door ie politiecommando's en motorfietsen, de auto's en gevangeniswagens, die m korte tijd overvol ple- ven ux gen te geraken. Want het denken doel van deze nachtelijke razzia's is het doorzoe ken van hotels en famx- liepensions pan iedere soort, van nachtclubs ev speelzalen, kortom van alle plaatsen, waar onpu re elementen elkaar ont moeten. De politie neemt de be zoekers van dergelijke ge- het landswerk veel legenheden vooral wan neer het buitenlanden blijken nauwkeurig onder loep. Want Bolivia is al van de tweede oorlog at buitengewoon gastvrij en twee jaar geleden I hooast welkom. Doch niet de elementen, die in de grote steden blijven han gen, om met het bedrfj- van de beste hotels werd gepleegd. Het slachtoffer was een Belg, die betrok- de ken was bij de interna- oa- tionale handel ln verdo- net vende middelen. Tevoren ar- reeds had een reeks ar- roofovervallen het geduld van Zambrana eigenlijk al uitgeput. Doch na die moord verklaarde hU dat La Paz grondig zou wor den gezuiverd. Het we melde er van lieden met valse papieren en steeds toenemende schulden. Ook de politie-autoritei- ten in het buitenland, al dus Zambrana, hebben er belang bij, dat er eens flink opruiming wordt gehouden, want er zetelt hier een centrale van in ternationale criminaliteit. In La Paz zijn verschil- ongeoorloofcte lende „gangs" het k, die zich zowel met houden. Ze de handel in verdovende middelen als met de han del in blanke slavinnen Cochatamba en Valle bezighouden. Soms toor- trekken, of zich in de den beide ..branches" ge- jraktijken het hoofd bo- ruchtbare gebie nagdelijke gebieden van Yungas. Santa Crux en Beni als pioniert te vestigen. En voor zover dit nog wel deden. ■omb in- En toen volgden er op grote schaal razzia's en arrestaties, die het resul- veel inspanning eiste. Tegen deze ongewenste pijnlijk lieden richt zich de actie de politie-chef Zam- Zo a. De directe aanlei- spa- dachte buitenlander, die geen beroep uitoefende, maar over veel geld be schikte. werd geschaduwd onverwachts een moord, die energiek kon worden t Luchtbrug Ameland ijsgang in IJsselmeer Onverwarmde treinen stonden urenlang stil in ijzig winterlandschap T""*E VORST (elf graden in Groningen, zeven op Ypenburg) heeft Neder- land, naar het schijnt, klemvast in z'n greep en niet alleen Neder land, want in een groot deel van west-Europa vroor het vannacht vijf tot tien graden. Enkele buitensporigheden: midden-Zweden 43 graden onder nul, oost-Siberië 59 graden In het noorden van ons land wordt al ge schaatst en het lijkt er op, dat ook in het westen de ijzers over eaige dagen zullen worden ondergebonden. ijzers had ondergebonden, werden van daag zeker tien hardrljwedstrijden gehou den In de stad Groningen zijn de ijsbanen Stadspark en Noorderijsbaan voor het publiek opengesteld, en voor komende za terdag is voor de Leeuwarder vrouwen de wedstrijd om de gouden schaats uitge schreven. Wadden-isolement De verbinding met Ameland, die giste ren de gehele dag verbroken was kon van daag nog niet worden hersteld. Dit overi gens zeer ten gerieve van enkele mtlital- ren, die hun weekendverlof op het eiland doorbrachten en nu niet naar hun garni zoenen kunnen terugkeren. Reeds gisteren werd begonnen het vliegveld sneeuwvrij te maken, om, indien noodzakelijk, de ver- bizidtajg met Auster-vliegtuigen van de basis Leeuwairden te onderhouden. De boot van Oostmahorn naar Schier monnikoog maakte gisteren aanvankelijk een vergeefse tocht, daar de aanlegsteiger op dit eiland onbereikbaar was. Later slaagde men er in bij een ander deel te Opnieuw ondervonden de spoorwegen vandaag hinder van ijsafzettingen op de bovenleiding zü bet in mindere dan gisteren, toen een treinreis van ningen naar Utrecht (normaal goed ZM uur) tien uur duurde. In Friesland v i gisteren reeds de iqgtop verklaarde Eden er zeker van te zijn, dat Eisenhower en hij ernstige en positieve bijdragen aan de vrede kunnen leveren door beter Amerikaans-Brits be grip. Eden noemde Foster Dulles bij diens naam „Foster" en zei te hopen, dat Dul les er geen bezwaar tegen had, dat hij hem op zo familiare wijze toesprak. Dit leek een bewust gebaar van Eden om zijn vriendschap te tonen voor een man, met wie gij in het verleden dikwijls geschil len heeft gehad. Betoging Een kleine groep zionistische demon stranten riep: „Eden ga naar huis" en „Wij willen u niet hier", toen de Britse premier en zijn gezelschap zich in New York van de Queen Elizabeth naar het vliegveld van La Guardiia begaven. De betoging was georganiseerd door de zionistische jeugdorganisatie Trumpeldor. die verklaart dat de regering-Eden een politiek van sussen van de Arabische landen volgt. De betogers waren vertoornd over het plan-Eden, waarbij Israël delen van de Negeb en Haifa zou moeten afstaan aan de Arabieren. (Men zie ook 't Verklaarde Uitzicht.) De waterstand in de Waddenzee is door de stormachtige wind buitengewoon laag, terwijl zich bovendien in het vaarwater veel ijs vastzet. Reeds vandaag zorgde Auster-vliegtui- gen van de luchtmacht voor het vervoer van post en passagiers naar en van Ame land. Op het eiland zijn voldoende winter voorraden Ingeslagen, zodat nog nergens gebrek aan Is. Ook de boo'.dierust UrkEnkhuizen is gestaakt. Urk is echter van de landzijde normaal te bereiken. Verdere ijsgang op het IJsselmeer noodzaakte de directie van de bootdienst Enkhuizen-Staverden deze lijn eveneens stil te leggen. Treinen vertraagd Ook de spoorwegen hebben weer last ondervonden van de felle vorst. IJzel- afzetting op de wissels veroorzaakte vertraging op het emplacement van Alk- (Zie vervolg pag. 4) Noorse marine contra Sowjetvissers territoriale wateren OSLO. 30 januari. Noorse marine-vaartuigen hebben daag een Russisch depotsohip van 10.000 ton cn vier treiters betrapt op het vissen binnen de Noorse territoriale wateren. Noorse officieren en matrozen hebben zich aan boord van de schepen begeven deze naar Aalesund opgebracht, zo meldt Associated Press. Noorse haringvissers hadden b(j hun regering een klacjit ingediend over schending van de territoriale wateren door Russische vissers tussen Aale sund en Floroe. Voordat één van de Russische kapiteins zijn schip wilde overgeven, moesten ech- enige waarschuwingsschoten gelost worden met de boordkanonnen. Naar aanleiding van officieuze berich ten dat een grote Russische treilervloot ln de Noorse wateren bij het haringcen trum Aalesund aan het vissen was, zond de Noorse marine hedenmorgen twee mo tortorpedoboten uit om de Russen te on derscheppen. De torpedoboten verrasten de Russen i namen vier treiters en een groot depot- :hip in beslag. Zij hadden nog meer schepen te pakken kunnen krijgen als manschappen aan boord hadden gehad. Elk van de motortorpedo boten had een bemanning van vijftien koppen, terwijl drie man aan boord van elk der Russische schepen gebracht werd. Nieuwe jacht Het marine-hoofdkwartier te Oslo heeft hedenavond bekendgemaakt, dat één van de motortorpedoboten opnieuw is uitgevaren en dat grotere marineschepen zich „full speed" naar het betrokken gebied begeven. Een verslaggever van NRK, de Noorse staatsradio, die voor een normale uitzen ding gegaan was, kon de reportage van zijn leven maken, toen hij de Russen zag HET WEER IN EUROPA Nice Berlijn Frankfori S3 3 *1 ié licht bew. pen en draaiende radarantennes door de vloot raasden. Vele Russen kapten hun netten en vluchtten naar de open zee, terwijl de opgewonden verslaggever een kilometer per minuut op zijn bandrecorder sprak. Zijn reportage ls hedenavond uitgezon den. De verslaggever telde 17 Russische treiters de meeste dezer schepen lagen ver binnen de viermijlsgrens. Hij zei, dat er slechte één een zeemijl van de Noorse kust lag, terwijl de meeste treiters met enorme hoeveelheden haring aan boord, zelfs 10 tot 15 meter uit de wal lagen. Alsof het nog niet hard genoeg vriest, hier nog een extra koud plaatje: het vandaag geopende gebouw van de civiele dienst op Schiphol heeft flinke ijskasten, waarin duizenden KLM-maal tijden worden bewaard. Men zie ook pag. 4. WEERBERICHT Vorst neemt toe, wind al Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Weinig be wolking, maar vanavond in het uiterste zuiden van het '--J wellicht nog wat w- Aanvankelijk nog nu en dan stormachtige, la ter langzaam afnemende wind tussen oost en noord- morgenochtend ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1