Viering begon met receptie en kerkdienst Kind en profetie,» ze horen bij elkaar Hoofdzuster N. Urbanus kwart eeuw in diaconessenhuis Geef mij maar een modern en verstandig meisje! Opening expositie Jan Kalsbeek in de Lakenhal Jubilarissen op feest van afcL Leiden A.N.M.B. NIEUWE LErDSCHE COURANT MAANDAG 30 JANUARI 1956 „De Graankorrel" vijftig jaai HET GOUDEN JUBILEUM van de Hervormde zondagsschool ,£)e Graan korrel" in de Kooi is dit weekeinde gevierd resp. met een receptie in het wijkgebouw „Irene" en een herdenkingsdienst in de Kooikapel. In deze dienst, waarvoor grote belangstelling bestond, ging ds. J. N. de Ruiter voor en het wijkzangkoor onder leiding van de heer J. Bontje verleende mede werking. Op de receptie kwamen onder anderen d6. De Ruiter namens de kerkeraad de wijkgemeente Koolwijk, de heer Kier. erelid van de zondagsschool, de heer Van Gent namens de centrale Hervormde jeugdraad, de heer D. van der Kwaak mens het gemeentebestuur, ds J. de Wit namens de centrale kerkeraad, d< heer De Vries, hoofd van de Kooi- parkschool en vertegenwoordigers var de zondagsschool van Het Centrum, de zondagsschool De 24 Huizen, het wijk zangkoor „Irene", de mannenverentging ..Paulus", de meisjesvereniging „Klein Zonlicht", dp zondagsschool van do wijkge meente Levendaal, de wijkkerkeraad var Morskwartier. de C.J.M.V. „Irene", de zondagsschool Immanuel, de kinderkerk „Irene", de moederkrans en ten 6lott< de wijkkerkeraad van „Het Centrum". De tekst voor de prediking v$n ds. De Ruiter was 2 Koningen 4 de verzen 37. Het begin van het tweede boek der Koningen vermeldt wonderen, die de pro feet Elisa ten uitvoer heeft gebracht. Een van de mensen, die daarbij werden ge holpen, was een vrouw te Sunem, ee goed-gesitueerde landvrouw, die Elisa or derdak had aangeboden voor zijn bezo< ken. De profeet kon zelfs de logeerkamer van haar krijgen. du niet zonder comfort was E!i6a was dankbaar voor haar gast vrijheid en ging bij zichzelf na. hoe hij die dankbaarheid zou kunnen concretise ren. Dat was niet gemakkelijk, want de vrouw had, wat haar hart begeerde Toen maakte Gehazi, de knecht Eli6a. de profeet er op attent, dat de vrouw geen kind had. De profeet heeft de vrouw toen de geboorte van een kind voorspeld. En er werd een zoon geboren Maar het kind stierf. De vrouw legde het AGENDA VAN LEIDEN Maandag Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor- gtelling, Haagsche Comedie met ,,'t Is nooit te laat" van Felicity Douglas. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Henk du Més projecteert en spreekt over Corsica Dinsdag Rehoboth (Rapenburg 10), 8 uur: afde ling Leiden C.H. Unie, C. J. van Mastrigl uit Zeist over de ouderdomsvoorziening Burchtzaal, 7.45 uur: Leidse Chr. Oran jevereniging. Timdelerclub met „Vogel, vlieg de wereld in Lakenhal, 8 uur: concert Catherine Gria Ritsema (klavecimbel) en Cornells Preuyt (violoncel). Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor- 6telling. Haagsche Comedie met ,,'t Is nooit te laat" van Felicity Douglas. Kleine Burcht, 8 uur: Genealogische Vereniging, P. J. Zonruiter uit Gouda over: Van zittekisten en rolkoetsen. Oegstgeest, recreatiezaal Ende geest, 8 uur: feestavond Oranjevereniging. Woensdag Amsterdamsche Bank (Rapenburg), 4— half 6: receptie directeur L. Molijn (40- jarig jubileum). De Lakenhal, 8 uur: K. en O.-cursus over W. A. Mozart door Paul Niessing. pianist. Academie, 7.45 uur: prof. mr. J. C. van Oven over: Rechtsgeding over roerend goed. Gulden Vides. 8 uur: Vereniging voor pedagogiek, cursus voor ouders, dokter A- Kuypers, kinderarts te Oegstgeest. Foyer stadsgehoorzaal. 8 uur: Expogé (tweede lustrum) W. F. K. Bischoff van Heemskerok over de Koninklijke reis naar de Antillen, met declamatie door Elisabeth Hannema-van Maasdijk. Rehoboth, half 8. Prot.-Ohr. Onderwij zersvereniging, mr. dr. K. de Vries o de zin van het geschiedenisonderwijs. Rapenburg 8 (Nat. Levensverzekering Mij.), 8 uur: Vereniging voor internatio nale rechtsorde VIRO. mr. P J. Idenburg over: Rassenbeleid en nationalism Leiderdorp: Irene, 8 uur: bond van werknemers in hout- en b nijverheid, feestavond. Tentoonstellingen Prentenkabinet (Kloketeeg 25), 2-5 Kersttentoonsteldinglitho's in kleuren door J. Bezemer en J- van Vlijmen (tot 19 februari). Lakenhal, 105 uur: werken Kalsbeek (tot 1 maart). Rijksmuseum voor volkenkunde 105 uur. Chinese houtsneden (tot 4 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- ■chansweg 4, tel. 23553. Begrafenis van de heer Tj. Kuypers Nadat ds. G. F. Hajer in het sterfhuis een rouwdienst had geleid is zaterdag middag op de begraafplaats „Rhijnhof" onder grote belangstelling het stoffelijke overschot van de heer Tj. Kuypers grave gedragen. De heer Kuypers o leed de vorige week op 74-jarige leeftijd en was onder meer oud-kassier van de coöperatieve boerenleenbank en oud-voor zitter van de commissie van beheer van de Geref. kerk van Leiden. Onder de aanwezigen op de begraaf plaats bevonden zich wethouder D. van der Kwaak namens het gemeentebestuur, de heer M. Weima als vertegenwoordiger van de markt- en havendienst, afgevaar digden van verscheidene boerenleenban ken uit de omgeving, dr. H. J. Westerink en dr. K. Dronkert, beiden Geref. predi kant te Leiden. Ds. Hajer voerde als enige spreker Id de aula bet woord, zoals de overledene bad verzocht. Hij sprak naar aanleiding van de gelijkenis van de talenten en las 1 Cor. 15, het laatste gedeelte. Nadat men gezongen had „Nooit kan 't geloof te veel verwach ten" werd de kist in de familiegrafkelder bijgezet. Ten slotte las ds. Hajer de geloofs belijdenis. Een neef van de overledene, dr C. Kuypers uit Voorschoten dankte voor de belangstelling. dode kind in de logeerkamer van de profeet en geloofde, dat zij in haar nood door Eli: zou worden geholpen, zoals ten opzichte van de geboorte van het kind de voorspel ling ook was uitgekomen. En in de beslo tenheid van Elisa'6 kamer geschiedde het wonder van de levendmaking. Eigenlijke doel Ds. De Ruiter zei, dat herdenken i i6 dan het memoreren van feiten, me dan het noemen van namen van oprich ters, leiders en leidstere, meer dan e< overzicht geven van jaren van bloei i van teruggang. Dit uur is een uur vj bezinning op wat eigenlijk het werk v: de zondagsschool is. Waarom wordt het werk gedaan? H antwoord kan zijn, dat de zondagsschool een goed ding i6 omdat de kinderen ei uurtje worden beziggehouden. En voc leiders en leidsters kan ze een goed mid del zijn om te leren praten. Het eigenlijke d ie echter, de kinderen der gemeente anderen in aanraking te brengen met het profetische woord. Kind en profetie, horen bij elkaar. Elisa en de zoon van Sunemitische vrouw, ze hoorden bij W. Serlie scheidde van Herv. jeugdkerk Sinds oprichting begeleider van de zang - De heer W. Serlie htert gistermorgen tijdens de dienst van de jeugdkerk var Hervormde gemeente in dc aula van gymnasium aan de Fruinlaan afscheid nomen van de jeugdkerk wegens het gaan In militaire dienst. De heer Serlie heeft sinds de oprichting van de jeugdkerk ongeveer zeven jaar geleden zowel In de aula als in het wtykgebouw Staalwijk de zang van de jongens en meisjes be geleid. Na afloop van de dienst werd hij eeret toegesproken door de voorzitter van Jeu-gdkerkcommissie, de heer Smit, wee6 op de kwaliteiten van het spel de heer Serlie en zei, dat er moeilijk vervanger zal zijn te vinden, die hem De heer H. van dei Broek, die de di< had geleid, voerde het woord namens de sprekers van de jeugdkerk. Hij zei, dat de prediking van belang ls, maar de ve r.orging van de liturgie niet minder. En die verzorging h«eft de begeleider van zang een voorname taak. De heer Van d< Broek legde er de nadruk op, dat ook de jonge Christenen met een ideaal wereld staan, een Ideaal, dat wordt gevoed door het geloof in Christus. Hij hoopte, dat de heer Serlie ook in de dienst dat ideaal zou doen blijken. Aangeboden werd een boekenbon, w Dor de heer Serlie zeker een muz boek zal kopen, want het is immers plan, in de muziek door te leren. Afscheid van piof. dr. N. A. Donkersloot De Amsterdamse hoogleraar, dichter en criticus prof. dr. N. A. Donkersloot heeft zaterdagmiddag in Amsterdam af scheid genomen als voorzitter van de Vereniging van Letterkundigen, welke functie hij sedert de bevrijding in 1945 heeft bekleed Op voorstel van zijn opvolger de dichter Max Nord werd prof. Donkersloot bij acclamatie benoemd tot eerste erevoor zitter van de vereniging De leden boder hem voorts een geschenk aan. Schip tegen spoorbrug. Gisteren is de vrachtboot Gouda (400 ton) tegen een pel ler van de spoorbrug bij Maastricht ge varen Het schip sloeg lek. maar kon op eigen kracht het Julianakanaal bereiken, waar het aan de grond liep. De lading kolengruis is in een ander 6chip overge bracht Verpleegstei-in-hait-en-nieren kan haai werk slecht missen Hoofdzuster N. Urbanus, thans werkzaam in de polikliniek, stapte 19 februari 1931 voor het eerst de grote deur van het diaconessenhuis binnen. Begonnen als leerling-verpleegster, wist ze in mei 1934 haar Witte Kruis te halen en in oktober 1935 heeft ze haar ooievaartje behaald. Van de eerste dag af. dat ze in „het Huis", zoals ze het zelf noemde, was, tot nu toe heeft ze er geen ogenblik aan gedacht, weg te gaan. „Ik heb hier een plaats gevonden voor het leven. Mijn werk heeft mij veel meer gegeven dan ik er van had verwacht", zei ze. JEUGD AAN HET WOORD haal van de jongeman, die zijn mening ten beste geeft over de meisjes van tegenwoordig. Hij schrijft notabene, dat hij houdt van meisjes, die er ouderwets uitzien en dat hij spijkerbroek en paarde- staart verfoeit. Kom, kom, waarde jongeling. Ik geloof er niets van, dat jouw mening die van de tegenwoordige jongemannen is. Ik en vele van mjjn vrienden denken er tenminste heel anders over! Hier feliciteert ds. J. N. de Ruiter de voorzitter van de zondagsschool vereniging De Graankorrel, de heer J. Slegtenhorst, op de receptie ter gelegenheid van het gouden jubileum. De heer Slegtenhorst reilft de dominee zijn linkerhand, omdat hij zijn rechterhand, heeft verwond. Foto N. van der Horst elkaar. Zonder de profeet is het kind" dood. Zonder het Evangelie long en oud geen heil, komt er niets van ons terecht. Ze moeten het Evangelie horen opdat ze hun hoop op God zullen bouwen. Uit de mond van groten en van kinderen zal Zijn lof opstijgen. Ds. De Ruiter zei. dat het geen kleine zaak is om aan kinderen het Evangelie te vertellen. Hij gedacht de trouw en de toewijding van het personeel en merkte in dit verband op, dat het zondagsschoolwerk de hele persoon vraagt. Het vraagt aller- Ten slotte bepaalde de predikant zich bij de vraag naar de vruchten. We mogen op rekenen, dat er vruchten zijn. Heel wat zaad gaat weg, maar er valt toch zaad in de goede aarde en dat zaad draag' rucht, dertig-, zes'lg- en honderdvoud Als het Woord komt in het hart kind. is dit de vrucht, dat het kind geestelijk gesproken van dood levend wordt. Dat dit kan. is het werk va drieenige God. De eeuwigheid zal vrucht in zijn volheid openbaren, arbeid is niet ijdel in de Heer, want Hij laat niet varen het werk. dat Zijn hand aan ons begon. Aan het eind van de dienst werd gezang 135 vers 1 gezongen: Dankt, dankt i allen God. „Om de Doorbraak" werd geprezen In het Antonius-chibhuis hield de speel tuinvereniging „Om de Doorbraak' dag haar jaarlijkse feestavond voor leden en genodigden. In zijn openingswoord welkomde de voorzitter, de heer J. Hol lebeek, de beschermheer ir. De Jong, dankte deze voor de grote gift die hij de vereniging in het afgelopen jaar heeft geschonken. Voorts sprak de voorzitter een woord van welkom tot de afgevaar digden van de Leidse bond en de zuster verenigingen. De heer P. Flippo sprak namens d« Leidse bond een kort propagandistisch woord, waarin hij het keurig onderhoud van de speeltuin „Om de Doorbraak' prees. Spreker noemde het een frappant voorbeeld van vooruitgang, dat een speel tuin verrees op dezelfde plek waar vijftig jaa geleden een katoenfabriek stond, v kinderen van acht jaar de dag onder gunstige omstandigheden moesten door brengen. De heer Flippo deed een beroep op alle leden om tot nog grotere vooruit gang inzake het speeltuinwerk te komen, waarvoor het op daden zal moeten aan komen. Het feestprogramma werd verzorgd door het gezelschap van Paul Pabo. Kees Nou- wens bacht zijn conférences, het accor deontrio De Jelly's speelde melodieën on der het motto „Kunt u nog zingen, zing dan mee 1". drie muzikale clowns ver maakten het publiek met hun dwaashe den en de Riberty's kwamen met een rlj- wlelshow Het gezelschapsspel „Twee maal één ls één" verhoogde nog de vro lijkheid. De vijftienjarige HBS'er Carel J. C.i Smeets uit Amsterdam is uitgekozen Nederland deel te nemen aan eer ternationaal kamp „The Rising Sun" de Hudson in de Verenigde Staten juli en augustus. De uitnodiging is gedaan door de Louis August Jonas Foundation te New York. die ieder jaar een kamp met 25 Ameri kaanse jongeren van 15 tot 16 jaar en 5 Jongeren van verschillende nationaliteit organiseert. „Dauw.rappeis" hield ouderavond Welpen, verkenners, voortrekkers c leiders van „De Dauwtrappers" hebben '".terilag een ouderavond georganiseerd, die klonk als een klok. Prediker was tot ln de uiterste hoeken gevuld, toen groeps leider G Buis een kort openingswoord sprak. HIJ wees hierbij o.m. op het nut van een dergelijke contactavond ervaring genoeg om als zijn mening nog te kennen te geven, dat het spel van de verkenners zeer vele mogelijkheden biedt. Het rijk gevarieerde programma werd bijna geheel samengeteld en uitgevoerd door ,.De Dauwtrappers" zelf De welpen brachten hun welpenspel, de verkenners lieten zien hoe het vroeger was e het nu ls. terwijl na de pauze de trekkers en leiders vla de Nederlandse bordjes ..verboden toegang" een trektocht naar Spanje maakten. Het aantal liedjes, dat gezongen werd was groot. Evenzo de animo! De zelf vervaardigde costuums en decors waren lang niet slecht. Pas laat in de avond was deze gezellige en geslaagd» dauwtrappersavond afgelopen. Gereformeerde Gemeente Voor de Geref. gemeente zal morgenavond tn het kerkgebouw aa.n de Nieuwe Rijn ds. K. d« Gier van Den Haat? Boekhouder verduisterde bijna 50.000 De Leidse politie heeft zaterdag de 32- Jarige J de R. aangehouden, die in zijn functie van boekhouder bij een Leidse nachinefabriek in de loop van zes jaar en bedrag van t 40.000 tot 50.000 heeft erduisterd De R. heeft bekend. Inbraak bij slagerij Gisteren is in de loop van de dag inge doken bij een slagerij op de Hogewoerd. De daders verdwenen met een geldkistje, nhoudende ongeveer 150. Na de val overleden. Te Rotterdam is De oorlogsjaren zijn schokkend geweest voor haar en voor het hele Huls. In kreeg men plotseling bericht van de be zettingsmacht direct te evacu- heeft haar diep geschokt en ze heeft zich later diep geschaamd dat ze bang is g' weest. „Ik had toch moeten weten dat mijn leven steeds in Gods hand is." Men kwam in de Zendingshogeschool terecht Hier waren de toestanden zo slecht, dat de patiënten, die opgenomen werden, hun :igen beddegoed moesten meebrengen. In augustus 1945 kon men gelukkig weei srug. Maar het Huis. dat zuster Urbanu: o na aan het hart lag. was uitgewoond n totaal vervuild. Het heeft maanden ge- luurd voordat alles weer was opgeknapt. In 1946 ls ze hoofdzuster van de poll kliniek geworden. De polikliniek is zeer litgebreid sinds de bevrijding. Zuster Rare Familie bij S.R.O. De ontspanningsvereniging ,,S.R.O Smiit-Rörwtgen.) had zaterdag iin Den Burcht een feestavond waarop het to il gezelschap van deze vereniging een opvoering gaf van „De Rare Familie", klucht in drie bedrijven van Arnold De centrale figuur in dit stuk is een man. die als een kind door het leven gaat en veel dwaze dingen doet en zegt. De per sonages. die de auteur tegenover hem stelt, kregen geen duidelijke tekening mee; zij zijn geen mensen, maar schim men die zich over het toneel bewegen terwille van de hoofdpersoon, op wie al het licht valt. De heer M. Rijnbeek gaf in de hoofd rol spontaan, doorleefd spel te zien. Tus sen de dwaasheden, die hij ten beste gaf, schemerde af en toe een kleine overpein zing door, die dadelijk daarop weer door de volgende kolder werd weggevaagd. Enkele tegenspelers zochten het teveel in het theatrale en namen toneeltoontjes aan om nog iets van hun rol te maken, maar werden daardoor ongeloofwaardig. Het tempo van de opvoering was wat traag voor een klucht en hier en daar viel wel eens een pauze die de handeling Urbanus houdt van vroeg opstaan. Dan kan ze veel onderzoekingen doen vóór de spreekuren van de internisten beginnen. Ze is zeer ingenomen met haar vrije tijd. en doet nog veel aan het verenigingsleven, o.a. de vrouwenvereniging. Ook is de hoofdzuster tevreden met haar ruime vakantie, maar ze ziet er tegen op vrije dagen op te nemen, „Ik kan mijn werk zo slecht missen," zei zc. Wij<fing£ic L ernst padvindeis E>e wijdingsdienst van het N.P.G. en de N P.V. werd voor de eerste maal in de Waalse kerk aan de Breestraat ge iden Oübaas L. Quelloo sprak over artikel 1 van de padvind(st)erswet. Hij ees erop, dat voor het volbrengen van eis van het eerste artikel (eerlijkheid) lf zucht en zei ft raining nodig is. In het paradijs werd Gods eer door de mens kort rredaan. De mens kan echter op 3rdt zondag Nee. heus ik ben geen „bebop- slungel" met akelig-nauwe broekpij pen en gepommadeerde haren. Ik ben heel doodgewoon een jongen van mijn tijd. Daarom voel ik mij helemaal niet tot het pluche aangetrokken. Ik houd van het hedendaagse en ik vind het ouderwetse alleen grappig als ik de fotodoos van mijn moeder onder han den heb. Ik pas er voor. aan het oude vast te houden. Dat is vechten tegen de bierkaai. Ik ben gelukkig geen dromerige romanticus, die in de droeve waan ver keert. dat er niets boven „die goeie oude tijd" gaat Wij moeten toch zeker met onze bride benen ln het tegenwoordige leven staan. In de kerk of op een feestje ls zo'n broek natuurlijk niet gepast, maar overigens mag ik het wel. Een paardestaart kan het soms ook heel goed Over het schoeisel, dat onze meisjes dienen te dra gen. kan ik kort zijn. Hoge hakken vind ik afschuwelijk en onnatuurlijk. De voet is daarop niet ingesteld. Maar nu ik het toch over onna tuurlijk heb: Wat te denken van de make-up? Vanzelf sprekend vind ik het best. dat een meisje met een of ander niet al te best be deeld moeder natuur een handje gaat helpen. Als het meisje zich goed opmaakt, vind ik het eerder mooi dan lelijk. Maar niet ieder ver staat die kunst. Wandelende schilderijen vind ik vreselijk! VROLIJK EN OPGERUIMD De meisjes, tot wie ik me het meest voel aangetrokken, zijn de vrolijke en opgeruimde types, waarin ook levensernst zit Ze mogen gerust mo dern gekleed zijn, maar alles op zijn tijd. In ieder geval houd ik niet van al die felle kleuren, waarin Jonge dames. die per se wiilen opvallen, zich menen te moeten hullen. Maar ook onder de moderne meisjes heb jé genoeg eenvoudige typesl Met verliefdheid kun Je niet wach ten tot je boven de twintig bent Het ko'rat dikwijls plotseling opzetten Voordat je er eigenlijk goed en wel erg in hebt, is het raak. En je komt er dan heus met gemakkelijker van af, omdat je pas 17 of 18 bent. Je kunt het meisje natuurlijk wel uit de weg gaan. maar mag dat eigenlijk wel. als er werkelijk van liefde sprake is? Misschien kunnen wij daarover ook nog wel eens piekeren! JACOB. Gevestigde en vertrokken personen In de week van 23 tot en met 28 januari deed stilstaan. Maar er bleef voor de toeschouwers nog genoeg over om zich te amuseren. Chr. Geref. Kerk De heer D. Kruit is gisteravond geko zen tot ouderling van de Chr Geref. Kerk te Leiden en de heer W. J. Buijs Te Leiden vestigden zich: T. J. H. Aberson, Witte Singel 106; J. Baars. v. d. Brandelerkade 2; E. A. M. Bachmann. religieuse, Pelikaanstraat 1; J. P. C. van Beek. apothekers assistent. Pa viljoenshof 11; R. J. M. Beijk. 1.1. pleegster, Hooigracht 11-29; H. M. Bosch fam., boekhouder, Breestraat 16; J. M. Bosch, verpleegster, Rijnsb.weg 10; G. Boter, 1.1. verpleegster, Wftte Singel 27; A. van den Broek, sociaal werkster, Lijsterstraat 1; A. Buizert, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J. Burggraaf en f; wegwerker N.S., Poelgeeststraat 16a; J. M. Cranssen. verkoper, Houtlaan 9; C. T. M. van Erp. maatsch. werkster, Ma- riënpoelstr. la. J. A. Faas. verpleegster, Hooigracht 11-29; W. Gerth, radio-radar monteur. Rijn en Schiekade 26; P. C. de Graaf. fabr. arbeider, Balistraat 64; A. v d. Groep, marechausseé, Borneostr. 18a F. de Haan, chauffeur-monteur, de Sit- terlaan 107; A. M. Heckel. dienstbode, Rijnsb.weg 10; G. R. van Hees. ass. labo ratorium. Rijnkade 3; B. Heldering. Burggravenlaan 113: A. Holtslag en fam., Lorentzkade 52; E. A. Jansen, kinderjuf- Enoime belangstelling bij een eerste optieden y\J~ANNEER JAN KALSBEEK een kunstenaar van internationale faam was geweest en zijn werk tot het meest gezochte en best verkochte van ons land had behoord, kon de belangstelling voor' de opening van de ten toonstelling van zijn werk in de Lakenhal zaterdagmiddag niet groter zijn geweest. Dit bewijst niet alleen, dat de organisatie van de expositie in goede handen was, maar ook dat het werk van deze jonge kunstenaar ver der verspreid is en méér bewonderaars heeft dan men in het eerst wel zou denken. frouw, Breestraat 84; C. Ravensbergen- Kagenaar, Tesselschadestraat 13; B. A. Kats. Lange Mare 36; G. F. Kaïjzer, Nwe Rijn 26; R. P. Kelder. Breestraat 177; C. Bekkering-Kolenbrander, secretaresse. W. Singel 7; P. W. T. J. Kortmann. Fagelstr. 30; P. A. Kuivenhoven, kok, Dozystraat 28; A. A. ter Laag, Oude Singel 50; M. G. L. Lauw, Diefsteeg 6 B; M. P. Leenhouts, kantoorbediende, de Sitterlaan 19; H. Kuivenhoven-van Leeuwen, Nic. Beets- straat 26; M. Mieras, bottelier II K.M. Noordeinde 2a; J. W. Verhoeven-Mosse- veld, Marnixstr. 38; P. T. Pehrson, hulp de huish., Nic. Beetsstraat 22; A. Plan- tinga, ass. in de huish., Mezenstraat 2; W. F. Rietveld, de L. de Kanterstraat 12; J. Ritsema, verpleegster. Rijnsb.iveg 10; R. Robaard, Roodborststr. 41; P. W. C. Roo- denburg, luit. t. zee V HOC K.M. Noord einde 2a; E. C. Rots, verpleegster. Rij burgerweg 10; A. J. Barnard-Schipper. Fred. v. Eedenlaan 33; H. J. F. Simons, Gerrit Doustraat la; G. I. Smits, dienst bode, Fruinlaan 11; E. Souhoka en matroos le kl. K.M.. Anna van Burenhof 35; P. Stegeman, schrijver M.v.O.. Schel penkade 45; Y. J. Stelma, Nwe Rijn 22a; W. Struijs, hulp in de huish., B. Ballot straat 33; W. Stuifzand, agent van politie. Evertsenstr. 17;H. T. Timmer, J Goijenkade 6; J. E. A. Velthuis, sergt. schrijver K.M., Meerhof 20; H. W. G. Velzen en fam., brood- en banketbakker. Leeuwerikstraat 39; J. Vlijm, verpleeg ster, Rijnsb.weg 10; E. van der Zouw. verpleegster, Sumatrastr. 108a; G. Zwiers fam., onderwijzer, Damlaan 28. Uit Leiden vertrokken: ten dc directeur heer J. N. van Wessem, die vond. Kalsbeek véél te w e i n i g bekendhe: Maar het gaat vaak zo. dat een kun stenaar, die eigenlijk óók een profeet is„ zijn eiigen land en omgeving niet wordt geëerd. De heer Van Wessem, die zich tussen haakjes ergerde aan het huidige radiobe- stel, waarin op de geboortedag grote Mozart maar voor een minimum plaats was voor diens muziek, vond ech ter ook populariteit maar een gevaalijk aterdag overleden de 27-jarige construe-1 geschenk. Gelukkig is Kalsbeek mét teursehilder W. van der Linden uit Rid- iemand, wiens wenk snel populair zal wor- ierkerk, die woensdag in de tanker P. G.laen, omdat zijn gevoelswereld verre van Thulin bij een werf aan de oostdijk in alledaags is IJsselmonde een val van veertien meter De directeur wees op de zinvolle lijn, maakt». I die in het werk van deze jonge kunstenaar Zaterdag heeft de afdeling Leiden de Algemene Ned. Metaalbewerkersbond :en receptie en een feestavond haar vijftigjarig bestaan herdacht. Op de recep tie bood de heer P. Piket, voorzitter van de feestcommissie namens de leden een bandrecorder aan cn de beer I. Baart trad ens het hoofdbestuur van de bond met een enveloppe met inhoud naar voren Op de receptie waren namens het go meentebestuur aanwezig de wethouder» Jongeleen en Menken terwijl de heer Haaelhof het gewestelijk arbeidsbureau vertegenwoordigde en mr. Ph. J. de Ruy- ter de Wildt de Leidse vereniging van in dustriëlen. Ook waren er afgevaardigden van verscheidene zusteraf delingen. Op de feestavond bood de heer Baar» namens het hoofdbestuur een aantal leden een insigne aan wegens 25-jarig lidmaai- sohap of meer dan 25 jaar. De onderecheidenen zijn: W. Olivier. A. J. Paats. C. A van den Berg. W. C. Derks. H. J. Groeneveld. G. de Koning, J Klui vers. N. van Polanen. J Webere, J Kra nenburg, I. Regeer. D. Bonnet. J. A Nieu. wenhuis. J J Pommer. M. van der Halst. I. J Neuteboom. H. Remond, D. de Haan. J. Kijk in de Verte, I. de Wolf, H Rijns burger, D. de Graaf en J. Sommeling. De* receptie werd gehouden in Het Gul den Vlies, de feestavond in de stadsge hoorzaal. De avond werd verzorgd door cabaretgezelschap. zo'n belangrijke rol speelt. Het terrein van Jan Kalsbeek is een gedroomde werkelijk heid en zijn kunst begrijpen kan alleen hij of zij. die zich in die wereld kan en wil Inleven Maar dan zal men verwonderd cn verrukt zijn door het leven, mét de kunstenaar, en gelukkig, omdat tuige mag zijn van de groei en de bloei van dit ongetwijfeld grote talent. Spr. wilde slechts een kleine beperking van zijn woorden van lof; de kunstenaar zou zidh nog wat meer moeten leren be heersen en toevalligheden, voora-l in d« lineatuur, vermijden. Trek naar Lakenhal Het openingswoord werd gesproken door wethouder Van Schaik, die begon met de directeur van de Lakenhal op de hoed te steken. Immers door diens werken, ook aan tentoonstellingen deze. de eerste van een serie dividuele kunstenaars, trekt hij lar het museum, die daarheen vroeger de eg maar moeilijk vonden. De heer Van Schaik verheugde er zich 'er, dat de heer Van Wessem de jonge Kalsbeek een kans heeft willen geven. Na tuurlijk zal Jan Kalsbeek zich een beetje beschroomd voelen met zijn werk in deze omgeving, maar hij zal toch ook blij zijn rd. De wethouder hoopte, dat het aldus ook een stimulans zou blijken tot hogerop. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Jan W. zn v P. A. de Jong en K. K. Rietveld; Maria dr v J. Rijsbergen M. Singeling; Pieter F. zn v J. van Nieuwenhuijzen en C. Hogewoning; Ja- coba M. dr v T Hoek en J. J. de Ruijter; Frederik zn v L. H. v. d. Vos en F. Blom- kwist; Alexander zn V L. H. v. d. Vos en F. Blomkwist; Gerardus C. M. zn v W. F. Born en J. M. v. Kins; Louise S. dr v P. A. Zandbergen en T. M. d. Vijvi F. van Gelder, i J. W. Andriessen, Merelstraat 34. 's-Gra- venhage. Laan v. Poot 122; J. W. Blom fam., Thorbeckestraat 17, Den Helder, Huisduinerweg 8; A. v. d. Blij, Garen- markt 32, Hilversum, Kleine Drift 112; J. C. Boelee en fam., Langebrug 5, Alke made, Burg. v. Wiegenlaan 4; D. H. de Bruijn, Oranjegracht 40/42, Gouda. L. de Colignystraat 94; J. H. J. M. van Buite nen. Lokhorststraat 21. Voorburg, Maria- laan 13; J. Bussemaker. Watersteeg 3. Utrecht, v. Ostadelaan 161 III; J. M. Dek ker. Herensingel 32. Bloemendaal. Deken Zondaglaan 6; A. J. J. Dernee en fam., Zonneveldstraat 9, Oegstgeest. H. Mors- weg 115; D. J. Dronkers, Oude Singel 50, Rotterdam, Meikeverstraat 9A; J. P de Fijter, Rijnsb.weg 10, Eiethen. Kleibergse- straat 28; P. A. Glasbergen en fam.. Lek straat 41. Dinxperlo. Mr. Verbeekstr. 11; L. J. K. de Groot, Herenstceg 21a, Voor schoten, Langenhorststraat 1; J. Heems kerk en fam.. O. Herengracht 19. Rijns burg. Trompstraat 8; J. M. v. d. Heijden. HaarLstr. 200a, Geldrop, Sluisstr. 110; J. M. Heijns, Hasebroekstr. 2. Lekkerkerk, Kerkweg 261; I. Jongbloed. Levendaal 94. 's-Gravenhage, Rochussenstr. 164; J. Ha genaar, Hoefstraat 50a, Rijnsburg. Smid straat 11; C. Koppenaal. Herengracht 53, Lisse, Hyacinthenstraat 14; C. M. W. IJkema-Ladage cn fam., Molenstecg 18, Brunssum, Belderbos 5; E. de Leeuw. Noordeinde 2a. Arnhem, Jac. Cremerstr. T. W. M. Leising. Noordeinde 50, Arnhem. Gabrielstraat 55 II; F. Molenaar, Steenschuur 18. Rotterdam. Oudedijk 53a; I. Poel cn fam.. Noordeinde 17. 's-Gra- venhage, Valkenboslaan 3; M. V. Polak. Haarlemmerstraat 93. Duitsland; J. P. Kok-Risselada. Breestraat 177. 's-Graven hage. Geraniumstr. 9; H Starink. Noord- einde 2a. Rotterdam. Waalhaven OZ 50; B. A. Valintgoed, Drie Octoberstraat 6a. 's-Gravenhage. Antheunisstraat 20; J. H. M. Verdegaal, Nw Rijn 34a, Lisse. Hee- eg 454; H M, v Veen-Verhagen, Breestraat 33a. Heemstede, Havenstraat 29; C. P. A. Visser. Rijn en Schiekade 30. Sliedrecht. Rijshoutstraat 12; G. de Vries. Heemskerkstraat 100, Beverwijk, Bree straat 20; P. M A. v. d. Wal. Lammen- schansweg 15, Utrecht, Heemskerkstraat T. v. Weelie, Roodborststraat 35, Rot terdam. Bergweg 81; M. Winter. Mors- kade 20a, Israël. Haagse economische politierechter Dik verdiend zonder recht „U rijdt maar raak terwijl u best weet dat u geen vergunning hebt," zei de Haag se economische politierechter verontwaar digd tegen een fouragehandelaar uit Al phen s&n den Rijn. Verdachte had er nl. een gewoonte van gemaakt met zijn auto ook dakpannen te vervoeren, terwijl hij hiertoe niet gerechtigd was. In een maand tijds had hij op deze manier onrechtmatig f 1200 verdiend. De officier van justitie tegen hem f 50 boete of 20 dagen. De politierechter bevestigde de eis en voeg de er streng aan toe dat hij, als hij weer gesnapt wordt, er niet meer zo genadig afkomt Tuinder beboet Een tuinder uit Oegstgeest had op de tuin van zijn broer, die naar Canada emi greerde, bloembollen geteeld. Hij was hiertoe zelf niet gerechtigd. Het teeltrecht de vergunningen liet hij niet op zijn eigen naam overschrijven omdat afge sproken was dat, indien zijn broer het in Canada- niet naar zijn zin zou hebben, terug zou keren. Aangezien deze handelwijze in strijd was met de wettelijke bepalingen moest de man zich voor de Haagse economische politierechter verant woorden. Dergelijke overtredingen wor den steeds streng gestraft. De officier justitie hield echter rekening met het bijzondere van het geval, want de broer zal inderdaad binnenkort terugkeren. Hij eiste een boete van f 100 of 40 dagen. Verdachte werd conform de eis veroor deeld. Leidse firma voor de rechter Een firma uit Leiden had op haar grond ïrschillende soorten kool en peen geteeld, aarvoor zij echter geen vergunning had. De firma kreeg wel vergunning voor na- cultuur. maar aangezien men met aard appelmoeheid te kampen had was de grond in het voorjaar niet beteeld. Men teelde kool als nacultuur, hetgeen eigen lijk geen nacultuur was en met de ver kregen vergunning niet kon worden ge dekt. Voor de Haagse economische politie rechter vertelde één der firmanten, dat zij niets aan het gewas hadden. Alles stond nog in de schuur, de gewassen werden de laatste tijd doorgedraaid en men wilde het de veiling brengen. De politie rechter vond het wel bijzonder ernstig dat verd. het waagde over het doordraaien te praten. Dit komt immers mede omdat er •elen zijn die zonder vergunning maar *n. De overheid moet de teelt in de hand houden om wantoestanden tegen te gaan. De firma werd door de politierechter :onform de eis tot f 200 boete veroordeeld. Vriendschapsactie van Jeugd-Rode Kruis Ter gelegenheid van de 18e verjaardag •an prinses Beatrix voert het Jeugd- Rode-Kruis een vriendschapsactiie voor d« patiënten, die afgelopen zomer als passagier hebben medegevaren met de Kasteel Staverden. Een aantal saholen heett etfk één of eer patiënten geadopteerd en enige leerlingen zuilen op de 31e januari een •dige verrassing brengen aan deze nsen, van wie de meestien raeds jaren bed gekluisterd zijn. Nieuwguinees huwelijk ongeldig verklaard De Rota, rechtscollege in Vaticaanstad, heeft het huwelijk van een inboorlinge van Nederlands Nieuw-Gulnea ongeldig verklaard. Het verzoek daartoe berustte op de klacht, dat het huwelijk was tot stand gekomen per vim en metum, door geweld en vrees. De Rota bestudeerde de stamgewoonten van Nieuw-Guinea krach tens welke huwelijken dikwijls worden geregeld door de ouders, die zich daar voor laten betalen, en besliste, dat het meisje tot het huwelijk was gedwongen. Mr. N. van DU», ambassade-attaché van de permanente missie bij de Ver enigde Naties, is benoemd tot gezant schapsattaché te Teheran.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3