Wat de Bijbel wijn noemt is niet de hedendaagse borrel Onjuist huwelijksamendement Antithese komt ook aan de orde in Partij van de Arbeid 2 MAANDAG 30 JANUARI 1956 Gerefvereniging van drankbestrijders Ter redding van drankzuchtigen moet om Christus' wil een offer gebracht worden Het matig gebruik van alco holische dranken is voor de Geref. christen op grond van Gods Woord normaal te achten. Hij be schouwt de wijn als een goede gave Gods, die tot Zijn eer mag worden genoten. Het gebruik er van staat volgens de Heilige Schrift in het teken van de vreugde. Dit verklaarde zaterdag de heer J. Wartena, hoofd van een christelijke school te Enkhuizen in zijn referaat getiteld „De strijd naar binnen" op de conferentie van de Geref. vereni ging voor drankbestrijding in hel Geref. jeugdcentrum De Witte Hei te Huis ter Heide. De heer Wartena voegde hier ech ter aan toe, dat de wijn, die in de Bijbel genoemd wordt een gegiste vruchtendrarïk was en niets te maken heeft met de hedendaagse borrel. Nu de alcoholische dranken in onze maat schappij tot heerschappij zijn geko men en de zonde van het onmatig gebruik met alle geyolgen daarvan tot een volkskwaad is geworden, een kritische instelling ten aanzien van het anders normale gebruik eist. Het gaat thans om het redden van drankzuchtigen, waartoe Christus' wil een offer gebracht moet worden. De heer W. C. F. Scheps. die sprak over „De strijd naar buiten" toogde. dat de drinkgewoonten een wezenlijke slagboom zijn in de strijd om de komst van het Koninkrijk Gods; deze strijd mag men niet be schouwen als een particuliere lief hebberij. Zij is zwaar, omdat het gaat om de ombuiging van de pu blieke opinie. De conferentie, die onder leiding stond van ds. C. M. van de Loo uit Dordrecht, was speciaal belegd voor jeugdleiders uit de verschillende ker ken van Geref. confessie. Aan het slot van de conferentie werd nog een forum-discussie gehouden waarbij in het forum zitting hadden ds. v. d. Loo en de heren Wartena, Scheps, Ad Kuiper en J. O. Elshout te Apel- Belgische onderscheiding voor dr. Premsela Als waardering voor zijn werk heef de koning van België dr. Premsela ter gelegenheid van zijn 60e verjaardag be noemd tot ridder in de kroonorde. Dr. Premsela heeft talrijke werken op het gebied van de Franse literatuur het licht doen zien. Boek VAN DE DAG Van her- .en der^) Grondbeginselen der moderne eco nomie, door B. Buitendijk. Uitg. De Technische Uitgeverij H. Stam, Haarlem. Een eenvoudige en beknopte behande ling van de moderne economie voor be ginnende leerlingen bergt het gevaar in zich, dat men door een al te sterke vereenvoudiging van de probleemstel ling nagenoeg los komt te staan van de werkelijkheid. De schrijver heeft er daarom in dit boekje terecht van afge zien uit te gaan van de momenteel ih de literatuur sterk op de voorgrond tre dende .economische kringloop om de stof direct op practisch niveau te kun nen behandelen. Door een eenvoudige duidelijke beschrijving van de belang rijkste begrippen en verschijnselen der moderne economie en te wijzen op de onderlinge samenhang wordt de belang stelling levendig gehouden en aan de leerlingen enig inzicht bijgebracht in de werking van een moderne volkshuishou ding. Hoewel dit boekje voor schoolge bruik ls geschreven zal 1 het ook aan be langstellenden buiten schoolverband een nuttige oriëntering op economisch ge bied Kunnen geven. Het landelijk verband van jongelingsver enigingen der Geref. Gemeenten komt dinsdag 14 en woensdag 15 februari te Gouda In jubileum-vergadering bijeen ter viering van het 25-jarig bestaan. Dinsdagavond spreekt ds. K. de Gier uit Den Haag een gedachtenisrede uit: woensdagmorgen spreekt ds. A. Ver hagen, voorzitter van het verband, openingswoord en zal de heer H. Hoo- gendoorn (secretaris) refereren „25 Jaar L.V.". In de middagbijeenkomst zal ds. H. Rijksen van Vlaardingen de herdenkingsrede houden. Het aantal studenten, ingeschreven aan de vrije universiteit te Amsterdam, bedroeg op 1 Januari jl. 2077, vai 1801 heren en 276 dames. De m dames studeren psychologie (81), de meeste heren wis- en natuurkunde (416). Theologie studeren 374 heren er 7 dames, rechten 151 en 54; letteren en wijsbegeerte 134 en 43; wis- en natuur kunde 416 en 25; economie 400 en 14 psychologie 88 en 81; medicijnen 146 en 35; politieke en sociale wetenschap pen 15 en 2; sociologie 12 en 9; nota riaat 18 heren en 2 dames. Voor meer dan een faculteit zijn 47 beren en 4 dames ingeschreven. De oecumenische raad van kerken voor hulp aan vluchtelingen heeft de heer W. H. A. Blankers uit Veen (N.b.) uit gezonden voor het werk van de we reldraad voor kerken in West-Grie kenland De heer Blankers zal spe ciaal werken voor de landbouwont wikkeling in het gebied van Epirus b|j de Albanese grens. H(j is vandaag per trein vertrokken naar Athene. Beroe pingstcerk GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Apeldoorn J. P. Haspels te Goënga; naar Winsum (Fr.) A. Prins, kand. te 's-Gravenzande, die bedankte voor Zwartewaal, Krabbendam Hijken. CHR. GEREF. KEÖKEN Aangenomen: naar Amsterdam-Oost J. de Vuyst te Vlissingen, die bedankte >or Nijmegen. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen: te Veendam H- R. Timmer man te Yerseke. Mensen en feiten Ds. C. M. de Vries, evangelisch-luthers predikant te Nijmegen, die, zoals men weet, bij een auto-ongeluk gewond werd, nagenoeg hersteld. Gisteren leidde hij jer een kerkdienst. Ds. De Vries heeft nog geen beslissing genomen op het ver zoek van het Ikor om de leiding op zich te nemen van de kerkelijke televisie uitzendingen. Bevorderd tot doctor in de wis- er tuurkunde aan de gemeente universiteit van Amsterdam op proefschrift getiteld: „Physlsch-chemische metingen aan or ganische phosphor verbindingen" de heer H. R. Gerssmann, geboren te Hal- berstadt. Ds. D. J. Politiek, Ned. Herv. predikant te Helium (Gr.) is op zijn verzoek om gezondheidsredenen met emeritaat ge gaan. Ds Politiek ging in november 1928 naar zijn eerste gemeente Kolham, vertrok in 1931 naar Fetwerd en stond van mei 1934 af in Helium. Benoemingen Benoemd tot onderwijzer aan de School met-de Bijbel te Barendrecht de heer C. H. Mostert te Ouderkerk a.d. IJssel; aan de Chi Nat. school te Oldenbroek mejuffrouw I Hulzenga te Arnhem; aan de Ds. J. L. Plei EEN WOORD VOOR VAN- DAAG school te Rotterdam frou J. L. v. d. Maa Gij zijt mijn vader Ieder mens heeft zijn persoon lijke verantwoordelijkheid jegens God en ieder mens heeft zijn le ven te stellen onder Gods wet en het te besteden in Zijn dienst. Zodat ieders leven een getuigenis van Gods liefde en Gods trouw. Heel in het bijzonder geldt dat voor wie in hoogheid zijn ge zeten. Mensen tot wie een ieder opziet, dragen een dubbele ver antwoordelijk heid. Maar God legt nie1 zo maar dubbele verantwoordelijk heid op hun schouders hij geeft ook zijn bijzondere genade In psalm 89 wordt verteld van het verbond dat God sloot met David,, de schapenhoeder. „Ik heb David, mijn knecht, gevonden", zegt God. En verder: „Mijn trouw en Mijn goedertierenheid zullen met hem zijn." Omgekeerd legt God aan David deze woorden in de mond Hij zal tot Mij zeggen: Gij zijt mijn Vader, mijn God en de rots van mijn heil! Morgen verjaart Nederlands oudste prinses, die wellicht latei tot Koningin zal worden g: kroond. Morgen is het voor haar een bijzondere dag. Bidt, dat zij in die zelfde bijzondere verhou ding tot God mag staan als Da vid deed. Dat ook zij tot God al zeggen: „Gij zijt mijn Vader'." Hoogleraar Nieuwe Testament Dr. P. A. v. Stempvoort naar Groningen Als opvolger van prof. dr. J. Th. Ub- bink is tot hoogleraar bij de theologi sche faculteit aan de rijksuniver ;e Groningen benoemd dr. P. A. Stempvoort, Ned. Herv. predikant te De Bilt. ïwbenoemde hoogleraar, die on derwijs in het Nieuwe Testament zal ge ven, werd op 10 oktober 1911 te Vee- nendaal geboren. Hij studeerde theolo gie aan de rijksuniversiteiten te Utrecht en Groningen en slaagde in oktober 1946 cum laude voor zijn doctoraal examen, waarna hij m 1950 promoveerde aan de gemeentelijke universiteit van Amster dam op hec proefschrift: Eenheid en schisma in de gemeente van Korinthe. Als predikant stond hij te Haskerhor- ne. Eindhoven en sinds 1945 te De Bilt. Sinds 1953 is dr. Van Stempvoort pri vaat-docent aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Prof. v. Stempvoort heeft zich in Eind hoven met name beijverd om te komen tot een goede en verantwoorde verhou ding tot de vrijzinnigen. De nieuwe hoogleraar is medewerker óan het Handboek voor de prediking en schreef een boekje voor de belijdeniscatechi- santen „Naar het Heilig Avondmaal" Met ds. B. v. Ginkel gaf hij uit .,De eenvoudige Heidelberger", een verzame ling van catechismuspreken van H. F Kohlbrugge. In verschillende theologische tijdschrif ten heeft prof. v. Stempvoort gepubli ceerd. Hij heeft vooral bekendheid ge kregen door zijn zondagavond-voor drachten voor de NCRV over: „Waar heid en verbeelding rondom het Nieu we Testament". De toestand van prof. V. Stempvoort. die enige tijd geleden bij 1 werd gewond. Ouderlingenconferentie Chr. Geref. kerken De uitgestelde ouderlingenconferentie der Chr. Geref. Kerken wordt donderdag 2 februari a.s. te Utrecht gehouden. De voorzitter de heer G. Landheer uit Oud- Beijerland is aftredend, evenals de heer F. A. Hazenberg. Ter voorziening in de vacatures is het volgende drietal ge steld: K. Geleijnse en M D. Stafleu bei den uit Den Haag en H. Korteweg uit Oud-Beijerland. De heer M. Molenaar jr. uit Amster dam-west zal refereren over het onder werp „Kerkelijk besef-nu!" en ds. G. Bilkes van Amsterdam-zuid spreekt het I slotwoord. DIJ de omwerking van het wetsont- werp-Wijers was de minister van justitie gebonden aan de door de Tweede Kamer, naar aanleiding van ^kSpDivIrS val! haar voorgelegde vraagpunten inzake het nieuwe Burgerlijk Wetboek, aan genomen conclusies. In deze conclusies is uitgestippeld, ten eerste dat aan de gehuwde vrouw volkomen handelingsbekwaamheid moet worden verleend. En ten tweede, dat de algehele gemeenschap van goederen (95% van de gehuwden zijn in gemeenschap gehuwd) van het huidige recht, behoudens enkele ver beteringen, regel moet blijven, terwijl de afwijkingsmogelijkheid daarom dus danig moet worden geregeld, dat aan reële belangen zoveel mogelijk tege moet gekomen wordt- Bovendien wil dit ontwerp overigens in het huwelijksgoederenrecht niet meer wijzigen dan strikt noodzakelijk is. Het gaat dan ook slechts op één punt verder, nl. door het maken en wijzigen van huwelijkse voorwaarden tijdens het huwelijk mogelijk te ma ken. En deze wijziging is op éénparig verzoek van de vaste commissie van justitie in de Tweede Kamer aange bracht. Aan het oorspronkelijke wetsont- erp-Wijers is destijds wel verweten, dat het de gehuwde vrouw „stenen voor brood" gaf, waar het wel formeel de onbekwaamheid ophief, maar mate rieel de bestaande situatie in de ge meenschap goeddeeels liet voortbe staan. MELODIE en WOORD der Ethergolven O DINSDAG 31 JANUARI 1936 Gym; 7.20 Gram. VPR_. AVRO: 8.00 Nws: 8.15 Gram; 9.00 lagopenim V d kleuters; 11.00 Lichte i bariton en plano; 11." plano; 12 30 Land- Gram; 13.00 Nws; 13 Lichte muz; 13.55 Beurst meded; 12.35 16.30 V d Jeugd; 17.20 ..De dieren- NATIONAAL PROGRAMMA: 20.00'Nw 20.05 Toespr; 20.10 Metropole -ork^20.43 igt", klankb; 21.15 Kat PUZZLE No. 327. Van buiten naar binnen toe woorden invullen waarvan de omschrijving als volgt luidt. Elk woord begint steeds met de laatste letter van het voorgaande woord. Tussen haakjes is steeds aange geven uit hoeveel letters het gevraagde woord bestaat. Bij goede oplossing vor men de letters in de 5e vakjes van bover naar beneden gelezen een beroep. Artikel voor visvangst <8>, pech (9) hachelijk (9), bekwaam (6). diepgaand (7), steensoort (7), gebakje (7). zuilvoet (6), tandeloos zoogdier (7), opening (8), figuur (8), gelijkmatig (5), broedplaats (4). dicht (3). OPLOSSING PUZZLE no. 326 HORIZONTAAL: 1 Pas. 4 wip. 6 kopje. 7 ooi 9 lap. 11 sta. 13 lila. 14 leeg. 15 pos. 17 oma. 19 zat. 21 animo. 22 mik, 23 nul. VERTICAAL: 1 Pro. 2 ski. 3 spijt. 4 wel. 5 pijp. 8 opium. 10 akela. 11 sap. 12 als, 16 ooit, 17 olm. 18 aak, 19 zon, 20 tal. eraties", klankb; st; 23.00 Nws; 23.15 I ^sluiting. 4ws; 8.15 Gra .Lichtbaken", caus: ïram; 11.00 V d 1.50 .Als de 12.03 Gram; der: 12.30 Land- er 12.55 Zonne' 13 20 Amus 15.00 Schoolradio: 12.15 Voor boer meded: 1 13.00 Ni nb meded: 12.33 Lunch en kath progr; d Jeugd; 17 40 Koersen; 17.45 Regerings- Rijksdelen Ov« niek van overzee. Sport: 18.30 Sopr. lult 19.15 Uit het 19.00 NflPHBHBWSni Boeken; 19.30 Gram; 19.50 NAAL PROGRAMMA: 20.00 Nws; 20.05 Toe- 10 Metropole ork; 20.45 „Zij die ge- •ngt". klankb; 21.15 Kamerork; 21.J" 23.00 Nws; 23.15 Gram; 2350—24.00 klankb; 22.35 Promenac O Dagsluiting. TELEVISIE PROGR. NATIONAAL PROGRAMMA; 20.00 •ntaire; 20.50 „Bei caus; 21.10 ..Wie in Januai wedstrijd in handigheid en in LT.S.22.15—22.25 Olympischi Winterspelen. Engeland, BBC Home Service, 330 m. 12.0 d scholen; 13.25 V d arbeiders; 13.55 Weer ber; 14.00 Nws; 14.10 Discussie; 14.55 Inter- - 16.00 Rep; 16." Hoorsp: 18.00 V d kind; 18.55 7.30 „By Heart"; 17.45 19.15 V d boeren: 19.25 Sport; 19.30 jrogr: 20.30 ..Scrap- progr; 22.00 Nws: caus; «:«o ivamermuz; 23.15 Rep; 23 4! overz: 24.00 Nws; 0.08—0.13 Koersen teland, BBC Light Progi 1 30 Gi Mrs. Dale's Dagb: 12. 13.00 Pari overz; 7.45 Mil ork; 17.15 Mrs Dale's Dagb; irgelspel; 18.00 Ll< ntw; 19 00 Gram Hoorsp.: J20.00 Nws; T "progr 23 ".00 Voo. 0.50 W< |1.00 Nws. Brussel 324 m. 11.45 en 12.15 Pianospel; 12.30 Weerber; 12.34 Pianorecital (om 12.55 Koersen); 13.00 Nws; 13.15 Gram; 14.00 Schoolradio; 15 45 Gram; 16.00 Koersen; lf Orgelsp; 16.30 Gram; 17.00 Nws; 17.10 Zi en piano; 17.45 Boekbespr; 18.00 StriJkkwj 18 30 V d sold; 19.00 Nws; 19.40 Gram: II Svndikale kron; 20.00 V d vrouw; 21.00 O ork en solist: 22 00 Nws; 22.15 Ork co 22.55—23.00 Nws. Brussel 484 m. 12.00 Gram; 13.00 Nws. l< Gram; 15 00 Oi Nws; 1930 Iden Solidariteit en „verzuiling" MET genoegen zullen velen de „kanttekening" in ons L de „kanttekening' blad van 26 januari j.l. ge lezen hebben, waarin pro test werd aangetekend te gen het klakkeloos gebruik van de term „verzuiling" ter aanduiding van organi- saties op „levensbeschouwe lijke basis." Wanneer het solidariteit." Was de 19de- pleit gevoerd wordt de z.g. „neutrale" o gemene" levensverbanden bewust, trots op haar onder voor velen maar a! digheid, te vanzelfsprekende critiek bij ve op de confessionele organi- mens van nu aanvaardt zijn saties, wordt inderdaad ook mondigheid als een „zuil" opgericht: een zijn vrijheid als „neutrale", een „algeme- hij dapper hoopt te dra- ne", een socialistische. gen." Bovenbedoelde „kantteke- Veelal lijdt men ning" riep ons in herinne- aan het bestaan. Zeer be ring, hoe op de laatste pa-, slist wordt elke antithese fina van het Herderlijk afgewezen: niet tegenover- chrijven vanwege de ge- maar naast deze mens heb- nerale synode der Ned. ben wij te gaan staan; anders Herv. Kerk „Christen-zijn levende om hem Er is een brutalitei t in het toeten en in het niet'tveten 7 januari j.l. levert Schrijven zich niet verzet tegen een solidariteit, een homogeniteit met een ge heide vorm van ongeloof, wat het wezen van de z.g. mondigheid feitelijk is." Ook ds. J. J. Buskes aar zelde niet deze mondigheid van de moderne mens (die sommigen hem naar hun zéggen gaarne gunnen vijandig ongeloof te noe- artikel van d< deze trots heer F. G. de Groot, di< élen gebroken. „De zich aandient als lid dei prot. werkgemeenschap v' op de voet volgen, doch noemen z(jn protest om al te gemakkelijk af te reke nen met de z.J?. „chrlsten- PvdA.de partij, die in dommelijkheid." lot; dat hechte solidariteit allen wil „Wanneer dr. Jan Schon- oeremgen, die gegrepen zijn ten zegt; „In de diepste door het ideaal van de so- grond heeft geen enkel ngstig cialistische maatschappij- mens op aarde de hevoegd- vorm. Naast de protestant- held oier God te zwijgen, se kent de PvdA de r.k. zijn Schepper en de Sou- en de humanistische werk- yereln op alle gebieden gemeenschap. de Nederlandse leving" (n.b. in de slotali- tenen i Juist nu bij vele niet-chris -K- het »eyen." dan *pu ik de te herinneren, dat prof. meestal stompzinnige hoon dienen. 3anning enige jaren gele- tegen den reeds waarschuwde over „de kracht der veel wat verkeerd verwachting") nog de klacht een zegenrijke onr geslaakt wordt, dat wij tien constateerd kan jaren na de bevrijding le- „die hen opwekt o ven in een „steeds meer we wegen te gaan" „be- verzuilend land." horen de christenen zich Nu verwondert ons deze daarin te bege- uitlating allerminst in een gei Schrijven, dat bij alle waar- de dering voor wat „een begrij pelijke en noodzakelijke ge- loofsbeslissing was" in een JN deze apostolair nogal opstand tegen gen ..verzuiling" binnen de willen af- raffen met de woorden prof. De Hartog „er is brutaliteit in het we maar er ls ook een brutaliteit In het niet-we- gemeensehappelijke nood deze tijd." Partij. ust ge- Welnu, wij krijgen uit het worden, artikel van de heer De m nieu- Groot de indruk, dat dit proces volop aan de gang Helaas, er is onder chris- is. Geen wonder, omdat de tenen verschil van inzicht de diepste eenheid ontbreekt, in politieke keuze, doch uit Zostrookt het niet tussen het bovenvermelde conclu- vorige periode, voor het he- schap. De Groot herinnert de orde, aan een beschouwing in de Geen wonder: optimistische beschouwing „Doorbraak", waarin zijn constructie i den het gevaar ducht, dat wordt niet alleen de anti- geestverwant J. A. Hes het doch levenswerkelijkheid. bij doorgevoerd organi- these (zoals gezegd) afge- een humanistische partij- Ook bemerken wij, dat het bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Een belij dend christen in de PvdA het klassieke hu- voelt ziel} blijkbaar méér van Erasmus. en solidair met dr. Jan Schou- dit humanisme de ten dan met een geheide menselijke rede de drijf- neo-humanist. De heer De kracht was; de mens het Groot zegt te tobben met middelpunt en God erbui- de vraag, „of het niet meer ten. De Groot noemt dit psychische motieven zijn. neo-humanisme opdringerig die de christenen uit elkaar is bezorgd voor e- drijven, dan wel voorgewen- wereld te verva- homogeniteit met de dus- de Bijbelse of wetenschap vooral tégen de genaamde mondigheid, die pelijke excessen." Dat kén ook leidt tot een on- soms 'zeker het geval zijn natuurlijke distantie met o.i. fond gees- Doch de solidarieit, die xwant zijn. gegrond is in het deeiheb- Daarom betreurt hij het, ben aan Christus, moet de- Herderlijk ze uiteindelijk overwinnen. ba- dariteit (mede om redenen dige neo-human: sis „op den duur 'ons volk van democratie) zo ver, dat continue voortzetting vrijwel geheel uiteenvalt in men zelfs het humanisme zijn|~H|Mgf een aantal gesloten groe- geen strobreed in de weg mar pen, die alleen in de top- meent te mogen leggen, dat organisaties nog voeling wanneer het zich in onze mer met elkaar houden, maar samenleving gelijkberech- kracht overigens weinig gemeen- tigd wil zien beschouwd i schap meer met elkander de christelijke Kerken, hebben, zoals in vele ge- Vóór solidariteit (ook vallen reeds een feit is." dreigen de grenzen tussen Reeds eerder sprak dit kerk Schrijven als diepe overtui- gen) ging uit, „dat het huidige „verzuiling". Dit zit thans tijdsgewricht in West-Euro- in de lucht! pa vraagt om een nieuwe Zo nu en dan blijkt, dat broeders, die en krachtige uitdrukking zelfs in doorbraak-kringen telijk met van het menselijk samen- in verband hiermee vrager n— zijn in de wereld, van de rijzen. ,,In de Waagschaal' commissie van justitie in de Tweede i Kamer is van oordeel, dat de thans aanhangige versie van het wetsont werp niet voldoende recht doet weder varen aan de handelingsbekwaamheid van de gehuwde vrouw en ook de laatste consequentie van de tweede j hierboven aangegeven conclusie van de Kamer niet trekt. Ter opheffing deze, naar haar opvatting aan- i wezige manco's is nu een tweede amendement ingediend, ondertekend door de leden van de vaste commissie, I behorende tot V.V.D., P.v.d.A. (uitge zonderd Burger) en K.V.P. F)IT amendement is uitermate ingrij pend. De inhoud van het nader gewijzigd ontwerp wordt er goeddeels door opzij gezet. De bedoeling er van is, het beschikkingsrecht van de vrouw geheel gelijk te stellen met dat van de man. In het voetspoor van prof. Van Oven wordt o.a. bepaald, dat de gemeenschap aansprakelijk is voor alle schulden van beide echtgenoten. En ieder der echtgenoten heeft wanneer bij huwelijkse voorwaarden niet anders bepaald is het bestuur over de goéderen die van zijn zijde in de gemeenschap zijn gevallen of te zijnen staan of tot zijn bedrijf of be roep behoren dan wel tot zijn persoon lijk gebruik bestemd zijn. Bij verspil ling en op lichtvaardige wijze schulden KANTTEKENING 'TERZIJDE latend in hoeverre een dergelijk verwijt juist is het ge wijzigd wetsontwerp geeft nu een belangrijke verbetering in de rechts positie van de vrouw, ongetwijfeld mede in het belang van de huwelijks gemeenschap als zodanig. Ten aanzien van ieders persoonlijk vermogen behandelt het wetsontwerp de echtgenoten gelijk. De figuur, dat nan over het algemeen het be stuur van de gemeenschap heeft, blijft behouden, zij het met de nodige be perkingen en uitzonderingen, waaron der ook de mogelijkheid, dat onder bepaalde voorwaarden het bestuur aan de vrouw kan worden opgedragen. Dit laatste is zeker beter in over eenstemming met het organisch ka rakter van het huwelijk en kan ook meer in het belang van het gezin zijn rlan de weg van scheiding van goede I, die het huidige stelsel als enige mogelijkheid aangeeft in geval van wanbestuur. Laatstgenoemde weg blijft overigens ook in het wetsont werp nu onder de benaming van opheffing van de gemeenschap open, Tevens is vastgelegd, dat de hoofd- bestuurdèr, dus als regel de man, de enige is. dio het gemeenschapsgoed met al zijn schulden kan bezwaren. Dc vrouw kan dat wel met bepaalde overeenkomsten die zij aangaat, bijv. die betreffende huishouding, beroep en bedrijf, evenals thans, maar andere verbintenissen, die zij vrijelijk zal kunnen aangaan, blijven voor haar persoonlijke rekening en kunnen niet verhaald worden op de goederen der gemeenschap, tenzij de man in zulk een overeenkomst heeft bewilligd. J^AAR het ons voorkomt, dient deze structuur niet beschouwd te wor den als een beknotting van de hande lingsbekwaamheid van de gehuwde vrouw als zodanig. Veeleer als een beperking in haar beschikkingsrecht, voortvloeiende uit de aard der ge meenschap- In het huwelijk moet men in ge meenschappelijke aangelegenheden één koers gaan en zal uiteindelijk de ver antwoordelijkheid daarom aan één moeten toekomen. Anders zal het be stuur der gemeenschap tezeer kunnen worden doorkruist. Maar juist om benadeling vai vrouw tegen tc gaan in die huwelij ken, waarin de onderlinge verhouding te wensen overlaat of zelfs slecht is, geeft het wetsontwerp, in een gede tailleerde, vrij ingewikkelde regeling, waarborgen om benadeling van de vrouw te voorkomen. De meerderheid nu van de vaste 46. Ik vermoed dat er in mijn ogen een vraag lag, want hij voegde er gemoedereerd bij; „Hij had mij verteld dat hij komende week met de Tus- cania dacht te vertrekken. Ik merk dat hij u hetzelfde gezegd heeft. Hij is geen erg voorzich tig jongmens, anders had hij kunnen weten dat ik dadelijk zou nazien wanneer de Tuscania moest vertrekken." Ik zuchtte; al de onaangename kleine twijfe lingen ten aanzien van Jim Gainsay kwamen met alle macht weer bij mij op. „Als hij het radium heeft, is het niet op zijn kamer in het huisje van Letheny," zeide O'Lea- ry peinzend. „Hoe weet u dat?" vroeg ik. „Wij hebben de kamers en het boeltje van iedereen doorzocht die Donderdagavond bij dat dineetje is geweest." „Wat!" „Eigenlijk geloof ik dat er geen kamer in het hele ziekenhuis is, zowel als in het huisje van Letheny, die wij niet volkomen overhoop hebben gehaald." Ik haalde mijn tong over mijn droge lippen. Het was waarlijk geen half werk, zoals hij de zaak aanpakte. „Waarom?" stamelde ik. Er kwam een ongeduldige glinstering in zijn ogen. „Om het radium natuurlijk. U had toch zeker niet gedacht dat wij dat zo laten verdwijnen, zonder er maatregelen tegen te nemen." 00 Gevar progr'; 22.001 In de enkele ogenblikken van stilzwijgen, die 22.50 Gfam: 22 55 Nws volgden, bestudeerde ik de glanzende glazen d°da N enerlvraag1 esp7' P,aat °P de lessenaar voor mij zonder die te 1 (op 224 en *50 m). zien. HOi. het „Hebt u Huldah gevraagd, waarom juffrouw Letheny er vrijdagmiddag in de regen op uit is gegaan?" informeerde O'Leary na een pau ze van nadenken. „Ja." Ik vertelde hem in enkele woorden het weinige dat Huldah mij verteld had. „En dan is er nog iets wat ik ontdekt heb,".ging ik verdrie tig voort. ,.Ik moet het u zeggen, ofschoon ik moet zeggen dat ik dit liever niet deed. Het is die morfine. De morfine, die mijnheer Jackson zijn dood is geweest, weet u. Ik ik weet waar die vandaan is gekomen." „Wat zegt u?!" O'Leary schrok ditmaal nu eens uit zijn gewone kalmte op. „Ik weet waar zij vandaan is gekomen," her haalde ik met tegenzin. „Dat wil zeggen, ik ge loof dat ik het weet. U moet weten dat er morfine ontbreekt aan de vooraad in onze zui delijke vleugel." Ik moest hem natuurlijk er alles van vertellen, onder zijn vorsende vragen en niet minder vor sende blik en hem zelfs uitleggen, hoe ons stel sel was orn aantekening van de middelen te hou den Hij moest de apotheek de lijsten zo meer. Terwijl ik hem de lade liet zien, v in de morfine lag, liet ik mij die ongelukkige opmerking over het spuitje ontvallen. Ik was bezig met hem te tonen hoe de naalden in het instrumentje gezet worden en ik stak de hand naar een spuitje voor onderhuidse injecties uit. Het bleek het mijne te zijn. „Dit spuitje is van mij," zei ik gedachteloos, terwijl ik de fijne, holle naald in het instrumen- je deed. „Het andere, dat wij in gebruik hadden, is verdwe..." Ik hield mijn woorden zo plotseling in dat mijn adem er als een ontploffinkje uitkwam en O'Lea- ry lichtelijk strakker werd. Het was een uitdruk king die ik begon te herkennen. ,,U kunt nu wel uitspreken. Dus is het andere „verdwenen," niet? Wanneer en hoe? Van was dat? Hoe zit het met het spuitje dat i dwenen is?" „Ik weet het niet," zei ik dof, „dan nei wij, moet u weten, het steriele water en meten het vocht af O'Leary keek op zijn horloge. „Ik heb niet veel tijd," zei hij vriendelijk. „Maar ik heb genoeg tijd om hier te blijven wachten tot u mij alles verteld hebt van he jectie-spuitje dat verdwenen is. Of ik kan, z< dig, u de hele avond nalopen om mijn vraag tel kens weer en op pijnlijke ogenblikken te herha len. Natuurlijk kan ik het hele ziekenhuis terde ge laten doorzoeken en naar elk spuitje da wezen moet, vooral als het vermist wordt, ken. Ik kan u tot aari tafel volgen was dat niet de etensbel? en u maar steeds vragen. (Wordt vervolgd) maken door de ene echtgenoot kan de ander opheffing van de gemeenschap vragen, die dan bij helfte tussen hen verdeeld wordt. De handelingsbekwaamheid aldus ten volle honorerend, bedoelt dit stel sel, dat de aantrekkelijkheid van grote eenvoud bezit, tevens een „meer wer kelijke" algehele gemeenschap van goederen tot stand te brengen dan het aangeboden wetsontwerp te zien geeft. Eensdeels is men hierin ook uitste kend geslaagd, nl. in zoverre nu ook de schulden en verbintenissen van de vrouw op de goederen der gemeen schap worden verhaald. Aan de andere kant echter wordt aan het gemeen schapskarakter in sterke mate ge wrikt, juist doordat ieder der echtge noten de gelegenheid krijgt, geheel zelfstandig eigen gang te gaan. Het hier voorgestelde systeem heeft grote gelijkenis met de maatschap in de vorm van een vennootschap onder firma. Nergens herinnert nog iets aan het organisch eenheidskarakter van het huwelijk. Integendeel, het in dividualisme wordt ten top gevoerd. pjOEWEL het moeilijk is, voorspel lingen te doen over de werking van de hier voorgestelde regeling in de praktijk. bestaat er alle reden, zich het volgende af te vragen: Zal een derge lijk stelsel in een aantal huwelijken □iet als een ontbindende in plaats van tot gemeenschap voerende factor wer ken? Gaat dit voorstel niet verder dan door de ethische krachten in ons volk gedragen kan worden? Is bovendien de sprong van het geldende recht naar dit systeem niet te groot om een even wichtige geleidelijke ontwikkeling mo gelijk te maken? Dreigt dit systeem, waarvoor vele vrouwen, die zich nim mer met financiële zaken buiten de huishouding hebben opgehouden, thans zeker nog niet rijp zijn, niet tot moei lijkheden te voeren, wanneer dezen straks door al haar handelingen de gemeenschap zouden kunnen binden? Met het oog op de gezinsbelangen lijkt het ons een verlies, dat de moge lijkheid tot overneming van het be stuur door de ander bij wanbestuur van de een vervalt. Zo wordt de helft van de gemeenschap altijd prijsgegeven aan verspilling, althans aan onoordeel kundig handelen. Naar onze overtuiging tast liet toe kennen van de eerste plaats aan de man wij schreven het reeds noch de handelingsbekwaamheid van de vrouw, noch haar wezenlijke gelijk waardigheid aan. Wie met werkelijk heidszin in het leven staat, zal toch moeten erkennen, dat in vele vormen van onze samenleving leiding is, al thans behoort te zijn, zonder dat er sprake van is. dat deze leden zich in hun handelingsbekwaamheid beknot achten. Er is ook geen reden, dit bij de huwelijksgemeenschap anders te zien. JLJET is de aard van de gemeenschap, die de beperking in bevoegdheid van de vrouw meebrengt. Erkent men dit niet, dan krijgt men een stelsel als dat van dit amendement, dat tegelij kertijd een kiem tot verwijdering in zich bergt. Wij prefereren dan ook het systeem van het regeringsontwerp. Ten slotte nog één opmerking. Naar ons gevoelen wringt er iets in de op vatting van de K.V.P.-leden, die zo wel het eerste als het tweede amende ment hebben ondertekend. Enerzijds wordt gepleit voor de regel: de man is het hoofd der echtvereniging. Aan de andere kant wordt een amendement gesteund, dat zorgvuldig alle sporen van het hoofd-zijn voor het vermo gensrecht uitwist. De behandeling van het wetsontwerp en van beide amendementen (de mi nister nam ze geen van belde over), die deze week plaats heeft, kan met [belangstelling tegemoet worden gezien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2