]an Kalsbeek exposeert in de Lakenhal VAN HENS TOT MENS Internationale samenwerking en de jeugd ter sprake Prof. Kistemaker aanvaardde het hoogleraarsambt NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 28 JANUARI 1956 Geen onbegrijpelijkheden Jong Leids kunstenaar uit zich met grote gevoeligheid HIJ TIMMERT niet zo graag aan de weg, de in 1922 in Leiden geboren kunstenaar Jan Kalsbeek, maar de heer J. N. van Wessem, de beweeg lijke directeur van onze Lakenhal, heeft hem er toch toe weten te krijgen, eens een expositie in zijnmuseum te houden. De Leidse burger moge uit hoofde daarvan al de weg naar het stedelijk museum vinden. Men behoeft, dat zij direct gezegd, niet bang te zijn voor ultra-moderne „onbe grijpelijkheden". Jan Kalsbeek is natuur lijk niet los te denken van de vlakverde ling en de kleurstelling van zijn eigen tijdse kunstbroeders, hij „deformeert" wel eens waarbij de academicus al direct „onkunde" zal verorttierstellen! maar het is alles van een bescheidenheid en een natuurlijkheid, die eigen is aan hen, die scheppen vanuit een innerlijke nood zaak en niet vanuit een vantevoren in genomen beredeneerd standpunt. Jan Kalsbeek bezocht eerst de rijks- tuinbouwschool te Boskoop. Zijn kunste naarschap bleek pas in zijn onderduiktijd, toen hij zich ging bezig houden met boet seren. Kort na de oorlog vinden we hem dan ook op het atelier van prof. Wencke bach te Noordwijkerhout. Hij bezocht enige jaren de academie voor beeldende kunsten in Den Haag en leerde het pot- tendraaien bij de gebroeders Delfos, aar dewerkfabrikanten te Zoeterwoude. De tentoonstelling in de Lakenhal om vat tekeningen, gouaches, grafisch werk, sculptuur en ceramiek. Het is alles van een buitengewone gevoeligheid, zowel in de lijn als in de kleur; een bijna muzi kale gevoeligheid, die zich bijvoorbeeld héél sterk uit in de tekeningen op de prachtig gevormde schalen, waarmee zij tot een wezenlijke eenheid zijn geworden. Dat de vorm Jan Kalsbeeks zwakste zijde is, blijkt bij zijn sculpturen, die sterk schilderachtig karakter dragen. De tekeningen, de gouaches en het grafische werk doen een tamelijk geringe belang stelling voor het stilleven en het land- ;chap vermoeden, maar een des te gro- ere voor de menselijke figuur en het dier. Ondanks de raakheid van weergave echter hangt c een soort droomsfeer, is een geest van symboliek schouwer als het Nu concludere deze figuren ..gevangen neemt", niet, dat Kalsbeek geen begrip zou hebben voor zijn mate riaal en de eisen, die dit stelt. Bij alle gevoeligheid en schilderachtigheid voert hij een trefzekere pen, bouwt hij zijn gouaches op vanuit de kleur, voegt hij zich in zijn houtsneden naar de nerf. Om u te overtuigen van zijn ernst en zijn kundigheid, moet u de galerij met zijn werktekeningen niet overslaan. Daar zijn pentekeningen, zó knap, dat een zeven tiende eeuws meester het niet zou kun nen verbeteren, en schetsjes met het pot lood. die ware gedichtjes zijn. De tentoonstelling wordt hedenmiddag door wethouder Van Schaik officieel ge opend. Wij komen hierop maandag nog nader terug. C. Th. R. AGENDA VAN LEIDEN Zaterdag Wijkgebouw Irene Driftstraat, 57 uur receptie zondagsschool De Graankorrel (gooiden jubileum) Antonius-clubhuis. 8 uur: speeltuinver eniging „Om de Doorbraak", Jaarlijkse feestavond. Burcht, 8 uur: personeelsvereniging S.R.O. 'Smit-Röntgen), feestavond Schouwburg, 8 uur: K. en O., toneel groep Theater met „De dochter bronnemnaker". Zondag Kooikapel, 7 uur: herdenkingsdienst zondagsschool De Graankorrel, ds J. N de Ruiter. Waalse kerk, 7 uur: padvindersdienet. oübaas L. Questroo. Maandag Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor stelling, Haagsche Comedie met ,,'t Is nooit te laat" van Felicity Douglas. Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: Henk du Mée projecteert en spreekt over Corsica. Dinsdag Burchtzaal, 7.45 uur: Leidse Chr. Oran jevereniging, Timdelerclub met „Vogel, vlieg de wereld in...." Lakenhal, 8 uur: concert Catherine Gris Ritsema (klavecimbel) en Cornelis Preuyt (violoncel). Schouwburg, 8 uur: abonnementsvoor- stelling, Haagsche Comedie met ,,'t Is nooit te laat" van Felicity Douglas. Kleine Burcht, 8 uur: Geneologische Vereniging, P. J. Zonruiter uit Gouda over: Van zittekisten en rolkoetsen. Oegstgeest, recreatiezaal Ende geest, 8 uur: feestavond Oranjevereniging. Tentoonstellingen Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2-5 uur, Kersttentoonstelling, litho's in kleuren door J. Bezemer en J. van VLijmen (tot 19 februari). Lakenhal, 105 uur: werken van Jan Kalsbeek (tot 1 maart). Rijksmuseum voor volkenkunde 105 uur. Chinese houtsneden (tot 4 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Eenheid onder Leidse autorijscholen Gisteren is ten huize van de secretaris penningmeester, mr. M. V. Polak, opge richt de bond der verenigde autorijschool houders Leiden en omstreken (Valeo). Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren J. W. Kwak, voorzitter, mr. M. V. Polak, secretaris-penningmeester, S. W. Roman en R. van Straten. Het secretariaat is ge vestigd: De Kempenaerstraat 98 te Oegst geest. Het doel van de bond is een einde te maken aan de chaos, die op het gebied van het lesgeven in auto- en motorrijden heerst en te komen tot uniforme Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Theodora Petronella Corne lia dr v T Sebel en C A van Es; Johannes Pieter zn v P C van Dalen en M G C Wehrmann; Annette dr v D Dorrepaa! en A Vooijs; Nlcolaas zn v D Schouten en M van Leeuwen; Ingrid dr v J J de Haas en J W de Jaeger; Henricus Joseph Mafia zn v A C Philippi en C M Berkel; Ewout Marinus zn v W J Boekee en C M Teljeur; Gaston Petrus Cornelis Maria zn v J P N PauUdes en H P Omt- zigt; Dirk zn v J Bavelaar en M Fasel. OVERLEDEN: GAM Aalbersberg, man, 53 Jr; A van Iterson, man, 80 jr; E J Toen, man, 65 jr; J'P A Brussel, man, 55 Jr; B Hulshoff, huisvrouw van Steutel, 81 jr. Een dokter nodig De zondagsdienst der huisartsen te Lel den wordt morgen waargenomen door de dokters De Bruijne, Jansen, Langezaal, Pieiterse en Postel. Welke apotheek De avond-, naoht- en zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt tot zaterdag 4 februari 8 uur waargenomen door apo theek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, en de Zuider-apotheek. Lammenschans- weg 4, tel 23553. De kunstenaar Jan Kalsbeek met zijn gezin. Leids jeugdparlement Het Leidse jeugdparlement vergaderde gisteravond weer onder leiding van de heer J. A. M. Zonneveld in het stadhuis. Het onderwerp „Jeugd en internationale samenwerking" werd behandeld naar aanleiding van een rapport vati de JO-K.V.P. Wethouder J. C. van Schaik en de heer N. van Aken van de Leidse vereniging voor internationale samenwerking, woon den deze zitting bij. De JO-KVP belichtte in haar. rapport vooral de betekenis voor de cultuur en de achtergrond van een Verenigd Europa. Het rapport vermeldt een uitspraak van de Paus, waarin deze zegt, dat Europa zich als zending moet opleggen, de be vestiging en verdediging van de geeste lijke waarden, die vroeger de grondslag en het behoud van zijn bestaan vormden. Hier werd aan toegevoegd, dat de Paus hier het authentiek Christelijk geloof be doelde. De spreker van de ARJOS viel de JO- KVP vooral op dit laatste punt aan. Een terugblik naar de laatste oorlog toont, dat de houding van de R.K. Kerk niet altijd zo is geweest dat men van een verdedigen van de vrijheid kon spreken. „Jezus Christus heeft aan het Kruis ge leden niet om ons te maken tot zonen en dochters van een moederkerk, maar om ons te maken tot kinderen van één Vader," aldus de ARJOS-fractie. De woordvoerder van „De Nieuwe Koers" stond geruime tijd stil bij de hulpverlening aan mlnder-ontwikkelde gebieden. Hij las een demagogisch ge schreven artikel uit zijn orgaan 5 in wordt betoogd, dat de Christenen daadwerkelijk iets willen doen deze gebieden. De C.H.J.G. gaf allereerst een zicht van wat op Internationaal gebied al gepresteerd was en deed in tweede stantie de suggestie het onderwijs n in te schakelen bij het doen leven de Europese gedachte. Ook wethouder Van Schaik en de heer Van Aken kregen hierover het woord. Over de aanval, dat de R.K. Kerk als, machtsorganisatie te vrezen is, zal later in interne kring worden gesproken, zo dat dit punt vrijwel uit de discussie bleef. Het bleek toch, dat het Jeugdparlement slechts een inleiding tot het gesprek is, want de laatste leden van het parlement verlieten pas over twaalven een koffie- gelegenheid, waar over deze problemen verder was gesproken. Leid ©naar promoveerde te Amsterdam De heer H. R. Gerstmann te Leiden is aan de gemeentelijke unlversateit te Am sterdam gepromoveerd tot doctor in d< wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld: „Physisch-chemische metingen aan organische phosphor-verbindingen". De president-curator der Leidse universiteit, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk, complimenteerde prof. dr. J. Kistemaker, nadat deze gister middag met een inaugurele oratie zijn ambt als bijzonder hoogleraar in de natuurkunde had aanvaard. Rechts mevrouw Kistemaker. Foto N. van der Horst Inaugurele oratie over veelvuldigheid der atoomkernen Gistermiddag aanvaardde prof. dr. J. Kistemaker in het Groot-Audtiorium het ambt van bijzonder Leids hoogleraar in de natuurkunde vanwege de Teylers Stichting als opvolger van prof. Fokker, die onlangs zijn afscheids college hield. Prof. Kistenmaker sprak over de „veelvuldigheid der atoom kernen". Natuurkundig-filosofisch is deze ont wikkeling, zoals spreker ook schetste, te verklaren uit de verdeling van de soor ten atoomkernen, die de materiële sub stantie van het universum uitmaken. Het meest grandioze produkt van die ontwikkeling in het heelal, die vijf mil jard jaar geleden inzette, was de mens. Wat doet de mens met die plaats en de stof, waaruit hij voortkwam? Hoe ge bruikt hij de veelvuldigheid der atoom kernen tot zijn nut? Spreker noemde wetenschappelijke doeleinden en het treven naar energiewinning. Ten aanzien van dat laatste legde hij ;r de nadruk op, dat de Nederlandse overheid nauwlettend dient toe te zien op de ontwikkeling van mogelijkheden tot energiewinning uit kernsplitsing en wellicht nog meer uit kernfusie, ten ein de onze onderhandelingspositie en de basis van onze toekomstige industriële ontwikkeling zo sterk mogelijk te maken. Het betoog van prof. Kistemaker om- atte in hoofdzaak een schets van de ontwikkeling van het universum van het ontstaansuur „nul" (vijf milijard jaar ge leden, naar hij zei) tot de tegenwoordige toestand. De verdeling en samenstelling de materie in het heelal werden praktisch geheel in de eerste honderd econden na de explosie van de oertoe stand bepaald en de tegenwoordige fysici kunnen die vormgeving geheel theore tisch verklaren, aldus prof. Kistemaker. Prof. Kistemaker schetste de tijdsduur er ontwikkeling tot het heden, door deze gehele ontwikkeling van dat „uur iuI" tot heden samen te vatten in een enkel kalenderjaar: uur nul bij de aan vang van 1 januari en de toestand van thans geprojecteerd op 31 december klok slag twaalf uur op het moment, dat het lieuwe jaar in gaat. In een dergelijke tijdsprojectie ontstond het zonnestelsel in de loop van februari, kwam het eerste i op aarde innovember, ver scheen de primitiefste vorm van de pas op 31 december 23 uur, werd Christus geboren twaalf seconden voor klokslag twaalf op oudejaarsavond en begon de renaissance eerst drie seconden jor dit tijdstip. De mens Spreker liet duidelijk uitkomen dat de bestaande betrekkelijke evenwichten tus- materie en energie in het heelal het uiteindelijk produkt waren van de vor mingsomstandigheden in de eerste secon den van het universum, waartegenover hij stelde de fantastische, beangstigend snelle ontstaans- en vormingsperiode van het leven en in het bijzonder van die uit zonderlijke levensvorm, de mens. (Advertentie) ZONNIGE ZOMER OP CORSICA Ga mee met Henk Du Mee die in de Foyer zijn 250 prachtige kleurendia's ver toont over CORSICA met muzikale illustratie en geluid Eveneens in 't programma MET EEN KAMPEERWAGEN DOOR DE ALPEN Maandag 30 januari, 8 uur. Kaarten 4 0.60 bü boek- en foto- handel en aan de zaal. Zoals de titel al aangeeft houdt deze film zich bezig met demonen, vrouwelijke demonen. De twee vrouwen ,die hierin de hoofdrol spelen, hebben het plan opgevat de directeur van een kostschool onge merkt te doen verdwijnen. De een is zijn echtgenote, de ander lerares aan de school en „vriendin" van de directeur. Zij hebben een geweldige haat tegen deze man, omdat hij despotisch optreedt en haar leven tot een hel maakt. In bijzon der klemmende en suggestieve beelden zien we dan dit plan uitvoeren, tot en met de koelbloedige moord in de badkuip toe. De directeur wordt namelijk met een slaapmiddel verdoofd en vervolgens te water gelaten. De spanning wordt daar na ten top gevoerd, wanneer uit allerlei gebeurtenissen blijkt, dat de man nog niet van de aardbodem is verdwenen. De ontknoping verklaart dit alles. Na afloop vraagt men zich met ontstel tenis af, of het indrukwekkende spel van Simone Signoret, Véra Clouzot en Paul Meurlsse, de vakkundige regie en het voortreffelijke camerawerk geen betere zaak waardig waren geweest. Deze film is gemaakt om met zeer sterke griezel effecten de bioscoopbezoeker te boeien. Die effecten gaan alle perken te buiten. Het wordt steeds duidelijker, dat de ver vaardigers van films voor geen middel terugschrikken om de toeloop naar de bioscoop gaande te houden. Dit is een hoogst bedenkelijke ontaarding van de film. Men stelt zich geen ander doel meer dan de meest afschrikwekkende ontspan ning te geven. Niets is erger dan leeg heid en niets afgrijselijker dan een moord. Wanneer men daarmee dan ook nog grap jes gaat bedrijven wordt de film zelf een diabolisch instrument. We kunnen Les Diaboliques niets anders dan een krach tig „neen" meegeven. (Ver over de schreef gaand Frans spet met ernstige zaken). Oase Ter gelegenheid van het afscheidsre- cltal. dat Theo van der Pas in Leiden zal geven, heeft zich een ere-comité gevormd, dat als bewijs van hulde en dank namens het Leidse concertpubliek een geschenk aan de gevierde pianist zal aanbieden. Het comité nodigt allen, die in de loop der jaren van het spel van Van der Pas heb ben genoten, uit voor 9 februari een bij drage over te maken op postrekening 9200 van de Amsterdamsche Bank N.V. te Lei den onder vermelding „Comité huldiging Theo van der Pas". Wie niet over een postrekening beschikt kan de bijdrage be zorgen bij de firma Bender, Hogewoerd 90, voor 12 februari. Ook het kleinste be drag zal zeer welkom zijn. In het ere-comité hebben zitting geno men: jhr. mr. F. H. van Kinschot, Iskar Aribo, prof. dr. A. E. van Arkel, J. H. Geertsema, Henk Geirnaert, G. Grijpma, Th. J. Hannema, mej. J. M. E. C. Kort- ((MM Cimbel-spel r Catherine Gris Ritsema zal dinsdagavond in het stedelijk mu seum De Lakenhal, samen met Cor nelis Preuyt, een concert geven en daarbij werken spelen van Telemann, Sweelinck, Baoh, Caix d'Hervelods, Haydn, Mozart en Boccherini. Mevrouw Ritsema, die Zwitserse van geboorte is, maar nu al negen jaar in Oegstgeest woont, is hoofdlerares klavecimbel en piano aan de muziek school van Toonkunst te Leiden. Na haar opleiding bij Isabel Neuf in Genève hteft zij tal van concerten in het buitenland gegeven en ook haar concerten in Huize Bijdorp te Oegst geest gemeten in Leiden en wijde om geving veel bekendheid. Op het concert in De Lakenhal van aanstaande dinsdagavond zal mevrouw Ritsema de klavecimbel bespelen die men op de foto ziet. Cornells Preuyt speelt dan violoncel. Het duo vindt het een waar genoegen, in De Laken hal op te treden: de klassieke muziek klinkt zo goed in die oude omgeving! „Tokkelaars" /"Vver klavecimbels gesproken Dezer dagen heeft de dienst voor schone kunsten der gemeente Den Haag contact gezocht met het dieren park Wassenaar In verband met de restauratie van klavecimbels cn spi netten. Nu komt het ons voor, dat zelfs de meest doorgewinterde krulswoordpuz- zclaars nauwelijks enig verband zul len kunnen vinden tussen het desbe treffende dierenpark en genoemde muziekinstrumenten. Daarom zullen wij u de oplossing maar verklappen. De gesneden veerpennen van de nu schaars geworden raven werden vroeger wegens hun elasticiteit als „tokkelaars" van de snaren van zeven- tiende-eeuwsc spinetten cn klavecim bels gebruikt. Bij gebrek aan rave- penncn heeft men thans gezocht naar pennen, die in elasticiteit de raveve- ren het dichtst benaderen. Dit blijkt het geval te zijn met de veerpennen van de beo's en condors. En die zijn In de dierentuin immers in groten getale aanwezig! Ook toen al...... (~)OK EEN KWARTEEUW geleden kon je in sommige gemeenteraden „leuke" dingen meemaken. Het ver haaltje hieronder stamt uit Muiden. We troffen het aan in een blad uit 1931 en penen 't door In de onvervalste oude spelling: ln de gemeenteraad van Muiden was aan de orde de benoeming van twee schappetyken Bij de eerste stemming werd op ieder der zeven raadsleden één stem uitge bracht, hetgeen bij het aflezen der stemmen niet weinig vroolijkheid ver wekte. Wethouder Hottentot (schertsend). Ze hebben natuurlijk allemaal op zichzelf gestemd. (Gelach). De heer Pleit (Dem, Arb.): Dat is een afspraak. Ik wensch aan de stem ming geen deel te nemen. Wethouder Hottentot (C.H.): Och, maar dat bestaat toch niet. De heer Van Klooster (R.K.): Wat de heer Pleit van de anderen denkt, kun nen de anderen ook van hem denken. De voorzitter: Maar dat kan toch nooit een afspraak wezen. Stemt de heer Pleit dus blanco? De heer Pleit antwoord bevestigend. Bij tweede vrije stemming worden dus 6 stemmen uitgebrachtwelke weer verdeeld zijn over 6 raadsleden; wet houder Beukeboom (R.K.) viel er dit maal buiten. Na raadpleging van het reglement van orde zei de voorzitter, dat er nu een tusschenstemming moest plaats hebben, om uit te maken, wie voor herstemming in aanmerking kwam. Maarer waren geen leden, die meer stemmen op zich vereenigd had den, dan een der andere. Het resultaat was derhalve, dat er feitelijk een derde vrije stemming plaats had, waarbij alleen op den heer Beukeboom geen stém mocht worden uitgebracht. Alsnu werden uitgebracht op de heeren Willip en Schouten ieder 2 stemmen en op de heeren Dijkstra en Van Klooster 1 stem; 1 stem blanco. niet zo vlot rpOEN KWAht een herstemming tus- sen de heren Schouten de Willig. (C.H.) kreeg 4 stemmen, de heer Schouten (V.B.) 3 stemmen. (De heer Pleit stemde weer mee). Gekozen de heer Willig, die echter verklaarde de benoeming niet te wil len aannemen. De voorzitter: H Is goed, dat 't nog De heer Schouten vroeg, wie de de leden der commissie voor maat schappelijke steun zijn, waarop de voorzitter de namen der leden noem de. De stemming begon nu van voren af aan. De heer Schouten verkreeg 4 stemmen, de heer Dij<kstra 2, de heer Van Klooster 1 stem. De heer Schou ten was dus benoemd, dochver klaarde de benoeming niet aan te ne- Wederom stond men voor een nieu we stemming. Op de heer Dijkstra werden 4 stemmen uitgebracht op de heren Pleit, Hottentot en Van Kloos ter ieder 1 stem. Benoemd was dus de heer Dijkstra verklaarde de benoeming zijn op de Tussen de bladzijden Les Diaboliques, demonisch spel met griezel- effecten uit Franse keuken OM DE FRANSE FILM Les Diaboliques hangt een geheimzinnig waas. Vooraf verschijnt op het doek van Trianon het dringende verzoek niet aan vrienden en kennissen de afloop te vertellen. Dan zou namelijk alle spanning uit deze thriller verdwijnen. Regissèur Henri Georges Clouzot heeft zelf van zijn werk gezegd, dat hij de mensen hiermee verstrooiing heeft willen brengen. Een groot deel van de waarde zou verloren gaan, in dien ieder de afloop al wist. in de woestijn te overvallen. Onze vriend heeft in die woestijn een oase aan laten leggen en hij schijnt daardoor pre cies met de route van de woestijnkara- op de hoogte te zijn. Het is de ver heven taak van bedoelde jongedames van hem te weten te komen welke weg de goudkaravaan zal nemen. Uiteraard gaat dit ten koste van veel aanhaligheid, waar bij de meest sympathieke en helblonde spionne tenslotte werkelijk verliefd Oosterse markten, danshuizen, vechtpartijen en woestijntochten komt het dan toch zo ver. dat die twee het eens worden; ondanks het feit. dat de man met-de-baard weet. dat zijn schone blon dine hem aanvankelijk heeft bespionneerd liefde heeft geveinsd. Het andere meis je blijft natuurlijk de kant van de onver laten houden. Zij weet op het laatste ogenblik de roofoverval zelfs nog bijna te doen gelukken. Met behulp van een vlieg tuig hij was vroeger piloot geweest gelukt het de oasebezitter de kamelen de karavaan uiteen te jagen en zo worden vriendin en vijanden door de vluchtende kamelen vertrapt. Uit verdriet verlies van zijn geliefde steekt ■innaar daarop een van zijn lief ste bezittingen het vliegtuig in brand. Geen happy ending dus dit maal! Ondanks het pretentieloze verhaal is de rolprent toch nog wel interessant door de goede couleur-locale en de aardige kijk, die zij de toeschouwer af en toe op het Oosterse leven biedt. Overigens is het ritme vooral in het begin wat traag door de te lange dialogen. (In een Oosters land vecht het bekende type stoere man tegen bendeleden en mooie meisjes. Hij overwint!) De jacht op kapitein Ehrlich De Warner Brosfilm „De jacht op ka pitein Ehrlich" is een echte zeemansfilm. Zij vertelt de avontuurlijke ontsnappings- reis van een Duitse kapitein op een oude vrachtboot vanuit Australië via Zuid- Amerika naar Hamburg, juist na het uit breken van de oorlog. De Britse Marine maakt Jacht op het schip, maar kan het nkelijk niet te pakken krijgen. Aan boord van de vrachtboot lijdt men de grootste ontberingen. Men stookt zelfs hout om de machines aan de gang te hou den. Voor de Noorse kust, dus eigenlijk de thuishaven ln zicht, wordt het in de grond geboord. Toen gold nog: „Britan nia rules the waves". De film zou niet made in U.S.A. zijn, wanneer er ook geen liefdeshistorie aan bod kwam. Een verste- kelinge met de proporties van Lana Tur- zorgt daarvoor. John Wayne is een verschrikkelijk stoere kapitein. Overigens een spannende film, deze week in Lldo. (De boot gaat zo lang te water tot zij in de grond wordt geboord). De klokkenluider van de Nótre Dame In R e x- is deze week de Amerikaanse acteur Charles Laughton te zien in een van zijn vroegere glansrollen, als de de biele bultenaar uit „De klokkenluider van de Nótre Dame". Het is een film van voor de oorlog, die een somtijds gruwelijk beeld geeft van het Parijs in de middeleeuwen, wanneer afgunst en bijgeloof welig tie ren. Met de Nótre Dame als achtergrond en vaak ook als centrum der handeling speelt zich een proces af rond een zigeu nermeisje, dat tot Lodewijk IX wilde doordringen om eerherstel te vragen voor haar smadelijk behandelde rasgenoten in het land. Esmeralda wordt echter het slachtoffer van de sluwheid van een hoog geplaatste hoveling en van hekserij be ticht De afzichtelijke klokkenluider, de door ledereen geschuwde Quasimodo, onder vindt slechts van Esmeralda sympathie en medelijden. Hij vergeldt haar dit door uit alle macht voor haar leven te vechten. Het lukt hem haar aan de galg te ontro ven en binnen de asyl verschaffende mu ren van de beroemde kerk te brengen. Een door een progressieve dichter met behulp van de drukpers opgezweepte me nigte dwingt aan het slot van het verhaal, dat aan Victor Hugo is ontleend, Lode wijk IX het meisje te pardonneren. Deze vreemde en lugubere film steunt voor namelijk op twee pijlers: het mysterieuze genie van Charles Laughton en de opval lend sterke regie van William Dleterle, die in latere films zijn talent duidelijk heeft bevestigd. (Verfilming van een verhaal van Victor Hugo, waarin het bijgeloof en de wreed heid der middeleeuwen verwerkt zijn tot een merkwaardig geheel). Gejaagd door de wind De bezoekers van het Luxortheater krijgen deze week een fraai gekleurd beeld van Marokko en omliggende stre ken te zien. Een stevige kerel met eer stoere baard omgeven door twee beeld schone vrouwelijke spionnen voert eer strijd op leven en dood met een voor niet en niemand terugdeinzende bende, die van plan is een goud vervoerende kara- Leids comité tot huldiging van Theo van der Pas Gevierd Chopin-vertolker geelt op 15 februari afscbeidsrecital /~\P 15 FEBRUARI zal de pianist Theo van der Pas in de Leidse stads x-' gehoorzaal een afscbeidsrecital geven. Het valt te begrijpen, dat de heer Van der Pas Leiden in zijn afscheidstournée heeft opgenomen. Bij zijn talrijke recitals in de Sleutelstad heeft hij immers steeds een grote schare trouwe bewonderaars aangetroffen. mann, E. Munting, M. J. L. Ouwerkerk, mej. C. J. Penning, A. J. v. d. Pompe, prof. dr. E. W. Schallenberg, mevr. dra. C. Somaini-Becherer, mr. A. J. Sormani, mej. dra. Marie Veldhuyzen, dr. J. van der Veen, J. N. van Wessem, Han Zirkzee. Henri Welbooren voor de radio De zanger Henrl Welbooren te Oegst geest zal op d-e verjaardag van Prinses Beatrix, aanstaande dinsdag van 11.30 11.50 uur voor de AVRO een liederen- recital geven. Het programma vermeldt vier liederen van Robert Schumann op teksten van J. Kerner en vier liefdes liederen van Edvard Grieg. Cor van ven zal de heer Welboooren aan de piano begeleiden. vroegen ons, wat al die sierlijke let ters hadden te betekenen. Naar beste weten legden we uit, hoe hier bejaarden in rust en vree hun levensavond kunnen doorbrengen. Maar de twee meisjes léérden pas wat toen een van de bewoonsters, me vrouw Bekooy, zo vriendelijk was, hen in haar huisje te ontvangen. Als ingezetene kon mevrouw Bekooy uiter aard heel wat vertellen over het ge beuren rond haar hofje. Bij nadere kennismaking bleken de twee meisjes, die uit Eindhoven cn Utrecht kwamen, ln vooropleiding te zijn bij het academisch ziekenhuis. Het beter leren kennen van de Sleu telstad en het kweken van opmerkings gave zijn facetten van de opleiding tot leerling-verpleegster ln dit zieken huis. Amateur-historicus Catherine Gris Ritsema (V.l De voorzitter: Zi helft. Alsnu had de stemming plaats voor het tweede ltd van de bovengenoemde commissie. Op de heer Van Klooster werden uitgebracht 4 stemmen, op de heer Hottentot en op de heer Beuke boom 1 stem. Benoemd was de heer Van Klooster, die de benoeming aan- Leren opmerken dames, die met grote aandacht het opschrift boven de deur van het Jan Pesjjnshofje stonden te bestuderen. Ze J~\E HEER C. MEURS, Castelweg 7 te Valkenburg, is zich bijzonder voor de historie van zijn woonplaats gaan interesseren, sedert Valkenburg tijdens de oorlog zo deerlijk gehavend werd. Wat bommen en granaten vermelen, kan in andere zin in de collectie van een zorgvuldig verzamelaar nog lange tijd behouden blijven. De heer Meurt werkt thans aan een verzameling, die reeds 200 d 250 foto's en andere afbeel dingen, krantenberichten betreffende Valkenburg uit de dagbladen sedert 1920 en andere litteratuur omvat. De belangstelling van deze amateur historicus strekt zich uit tot de vroegste geschiedenis van Valkenburg. Met prof. Van Giffen en de heer Glasbergen had hij dikwijls contact tijdens de opgra vingen rond het vroegere Romeinse castellum. En is hef niet merkwaardig, dat de Castelweg, waar de heer Meurs woont, op dezelfde plaats ligt als waar in oude tijden de Romeinse heerweg liep? De eerste fotograaf uit Lelden, de heer Goedeljee, maakte omstreeks 1890 de eerste foto van de plaats Valken burg en ook deze historische opname heeft de heer Meurs in zijn bezit. Iede re echte Valkenburger heeft uiteraard belangstelling voor de geschiedenis van zijn dorp en het is de heer Meurs al dikwijls overkomen, dat vrienden of buren hem vroegen, of ze 2tjn „boeken" eens mochten bekijken. Op voorwaarde, dat ze heelhuids terugkwamenhebben al uelen op deze wijze hun kennis aan gaande Valkenburg verrijkt. Dr. Van Ginkel directeur rijkszuivels/tation Dr. J. G. van Ginkel, voorheen weten schappelijk hoofdambtenaar in vaste dienst bij het rijkszuivelstation te Leiden, is thans met ingang van 1 januari 1958 officieel benoemd tot directeur van dit station. Dr. Van Ginkel volgt in deze functie dr. C. J. Kruisheer op, die de dienst met pensioen heeft verlaten. Tuiniers en bloemisten vergaderden De Leidse tuiniers en bloemisten ver eniging „Door Eendracht Verbonden" was gisteravond in café Aniba in vergadering bijeen. De vergadering werd geopend door de tweede voorzitter, die allen hartelijk verwelkomde, in het bijzonder twee nieu we leden. Nadat de secretaris zijn notu len had voorgelezen, werden diverse te houden wedstrijden besproken. Vooral da wedstrijd in het kweken van dahlia'» bleek nogal veel stof tot spreken te geven. Verschillende uitgevallen bladen van sier- en kamerplanten lagen op de bestuurs tafel. De voorzitter, de heer J. H. Smit. die inmiddels was gearriveerd, legde uit wat de oorzaak van dit afvallen kon zijn. Na de pauze beoordeelde de heer J. van der Berg, die benoemd was tot voorzitter der keuringscommissie, de prachtige pot narcissen van de heer Crama. Vervolgens besprak men de bollenkweekwedstrijd. Opvallend is, dat de tulpen dit jaar erg lui groeien in tegenstelling met de hyacin ten. In de rondvraag deelde de voorzitter mee, dat men op zaterdag, 11 februari een excursie hoopt te maken naar de firma gebr. Eggink te Voorschoten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3