h£dioha&t N.C.R.V. wacht op wijziging van synode-besluit Het huwelijk in de wetgeving Krachtig beroep op meer een heid onder Geref. gezindte Gezangen zingen goed, maar psalmen niet in verdrukking 2 VRIJDAG 27 JANUARI 1956 Op zondag Herv. diensten alleen via IKOR De voorzitter van de N.C.R.V., is van de Ned. Herv. Kerk, betreurt mr. A. B. Roosjen, heeft gister-het thans van kracht zijnde synode avond om vijf voor acht voor deh°c'4~~u 1 N.C.R.V.-mirofoon een verklaring afgelegd over de uitzending van kerkdiensten door deze omroep. De laatste tijd blijken bij de N.C.R.V. talloze brieven van luisteraars binnen te komen met het verzoek om uitzen ding van Hervormde kerkdiensten op besluit, maar meent toch hier niet tegen in te mogen gaan, ook al is er een andere omroepvereniging (de V.P.R.O.), die een ander standpunt inneemt en wel Hervormde kerk diensten uitzendt. De heer Roosjen riep tenslotte op tot steun aan de N.C.R.V., daar zondag. Dit U „anjeti* „tetter Jte, daar de synode der Ned. Herv. Kerk indertijd heeft uitgesproken, dat de uitzending van Herv. kerk diensten verzorgd dient te worden door het I.K.O.R. Mr. Roosjen stelde zich gisteravond op het standpunt, dat een vereniging de besluiten van een synode niet be hoort te doorkruisen. Eerst wanneer de synode der Ned.Herv. Kerk be paalt, dat aan de kerkeraad de vrij heid wordt gelaten, te bepalen welke omroepvereniging de uitzending van een kerkdienst zal verzorgen, is de N.C.R.V. gaarne bereid zich ook met de uitzending van Hervormde kerk diensten te belasten. De heer Roosjen, hoewel hij zelf lid Van her* .en der J Van 8 tot 11 maart a.s. wordt te Arn hem en Nijmegen het vijfde jaarcon gres van de sociale interacademiale gehouden. Als centraal gespreksthe ma werd gekozen „mens en arbeid". Facetten van dit actuele probleem sullen worden belicht door prof. dr. A. Oldendorff, prof. dr. A. C. de Vooys, prof. dr. H. Plessner, prof. dr. F. van Dooren, prof. dr. W. Banning, drs. H. Feitsma en drs. E. van Trot- senburg. Het is bij deze gelegenheid voor het eerst dat de rooms-katholie- ke universiteit van Nijmegen optreedt als gastvrouwe voor het jaarlijkse gres van de Ned. federatie van versitaire studieverenigingen in sociale wetenschappen. king. Op de Sabbath rijden de meentebussen normaal en tal winkels zijn geopend. Een religieus Joodse stroming heeft thans van het gemeentebestuur geëist onmiddellijk streng op te treden tegen de overtre ders. Indien de gemeente Haifa hier niet toe bereid is dan zal de religieuze stroming geestverwanten te hulp roe pen om op een Sabbath de stad te be zetten. ZU zullen dan naam en adrei van iedere overtreder aan de rechter lijke macht bekend maken. Geen bezwaar in Apeldoorn tegen huwende ambtenares kunnen blijven, terwijl de reeds gehuwde vrouw in gemeentedienst kan worden aangesteld. Dit is na een urenlang debat in de Apeldoornse gemeenteraad besloten. De C.H.U. en de A.R. fracties waren tegen deze wijziging van het algemene ambte narenreglement, de P.v.d.A. geheel vooi en de meningen in de K.V.P.-fractie waren verdeeld. deze christelijke omroep. De N.C.R.V.- voorzitter zal hierover volgende week donderdagavond nadere bijzonderhe den bekend maken. Bisschoppen stellen materialisme aan de kaak Voor de eerste maal sedert de wereld bestaat, aldus het Duitse Episcopaat wordt bijna de gehele jeugd van grote volkeren zonder God en tegen het geloof in God opgevoed. Zij wijzen erop. dat daartegenover geen vurig levend chris tendom staat. Ofschoon vele christenen het communistische materialisme afwij zen. is hun eigen levensverhouding ma terialistisch geworden. ..Deze christenen loochenen God niet", aldus het herderlijk schrijven, maar zij nemen Hem niet zeer ernstig. Zijn ge boden leggen zij naast zich neer. Deze halve christenen hebben zich een nieu we God uitgezocht: levensstandaard, honger naar bezit en genotzucht." „Is het geen naakt egoisme. wanneer de kinderzegen wordt geweigerd", vervolgen de bisschoppen, „omdet eerst een televisietoestel of een auto wil aanschaffen; wanneer zonder rekening te houden met het geluk der kinderen huwelijken verbroken worden; wanneer men de oud geworden vader en moeder afschuift in tehuizen, ofschoon hierin geen noodzaak aanwezig is; wanneer men volkomen onverschillig isvoor naaste onder de leuze „Wanneer ik het maar goed heb!" De Duitse bisschoppen wijzen ter te erop. hoe het streven naar verrijking en genot juist een hoogtepunt bereikt op een moment, dat de gehele mensheid be dreigd wordt. „Hoe grotesk doet het aan", zo besluit het schrijven, „dat uit gerekend op dit ogenblik vele me zich zo krampachtig vastklemmen Boek VAN DE DAG r\E BEKENDE SCHRIJFSTER verhaalt U in dit boekje van een Hollands echt paar. dat zich op een eiland in de Mor lukken een bestaan tracht te ver ven in de houtwinning, maar daarin wordt tegengewerkt door een bestuurs ambtenaar, met wie vooral de vrouw op gespannen voet leeft. Het conflict tussen de laatsten ontstaan door de tyrannie van de bestuursambtenaar wordt nogal breed uitgesponnen, r zonder tot een hoogtepunt te komen goedkoop opgelost: de bestuursman wordt overgeplaatst. En zo slaagt de houtwinning toch. Erg geboeid heeft dit werkje ons niet. (141 blz.) MELODIE en WOORD der Ethergolven ZATERDAG 28 JANUARI 1958 Hilversum X. 402 m. VARA: 7.00 Nws 7.10 Gym; 7.20 Gram: 8.00 Nws; 8.18 Gram 8.55 V d hulsvr; 9.00 Gym v d vrouw; 9.IC Gram (9.35—938 Waterst.)VPRO: 10.00 ..Tij delijk uitgeschakeld", caus; 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 V d arb. in de continu bedrijven: 11.35 Pianorecital: 12.00 Orgel en zang; 12.30 Land- en tuinb meded; 12.33 Gram; 13.00 Nws; 13.15 VARA-Varla: 13.20 Lichte muz; 13 45 Sportpraatje: 14 00 V d Puzzel mee ■FT PUZZEL NO. 325 Horizontaal: l Aaneensluiting van stra ten. 8 titel. 10 bestaat. 12 takje. 13 titel. 14 familielid. 16 fijngemalen tufsteen. 18 gevangenis. 19 nieuws- en persbureau. 20 vloeistof. 22 vogel. 23 boom. 24 koor, 26 Chin, rmat 27 motnrpech. 29 revolutie. Vertikaal: 2 Getijde. 3 vreemde snij boon. 4 oikke pap. 5 kompasstreek. 6 de naam onbekend. 7 voortrekker. 9 ge- volk, 11 schoonmaak artikel. 13 T. DrLDSSlNU FtZitL NO, 324 Horizontaal: 1 Pulp. 4 biet. 7 kaduk, 9 uk. 11 kan. 12 P.S. 13 kot, 15 vet. 16 zon. 17 big. 18 mijl. 20 met. 22 en. 23 rot. 25 li. 26 mijter. 28 klas. 29 kaal. Vertikaal: 1 Pluk. 2 L.K., 3 pak. 4 bun. 5 ik. 6 test. 8 dak. 10 kozijn. 12 pegel. 14 tol. 15 vim. 18 melk, 19 bot, 21 Tiel. 23 rijs, 24 tek, 26 ma. 27 ra. 18.45 Regeringsul tz: .Atlantisch aller en ander over de 15 landen van he tisch Pact; 19.00 Artistieke Staalkaj R.O.: 19.30 ..Passepartout" caus; 15 spr.; 19.55 ..Deze week", caus. VARA: 20.00 progr; J22.00 S< kl 23.15—24 00 Gra Gram; 7.15 Koor lit kal: 8.00 Nwi 9.00 V d huis 1. KRO: 7 00 Nws: 7.45 Morgengebe weerber; 8.15 Gram; 10.00 V d kleuters: 14 00 Boekbespr; 14.10 Gram: Gram; 18 30 Van het Binnenhof; 18.40 Instr octet; 19.00 Nws; 19.10 Gram: 20 00 Lichtba ken: 2020 Act; 20 35 De gewone man; 20.40 Gevar progr; 21.45 „Sprong in het heelal", hoorsp; 22 05 Cabaret: 22.35 Wij lulden de Zondag in. avondgebed en lit kal: 23.00 Nws, 23.15 Nws In Esperanto; 23.25—24 00 Gram. TELEVISIEPROGR. NTS: 11 45—13.00 Olympische winterspelen: NTS: 20.00 Joura en weeroverz: VARA: 20.15 Cees de Lange ontvangt; 20.50 Film- verz. progr; 21.20 Camavalsprogr; NTS 22.1522 25 Olympische winterspelen: NTS 23.00—23.30 IJshockeywedstr. Italië—Canada Engeland. BBC Home serv 330 m. 12 0 Dansmuz; 12.30 Lichte muz: 12.55 Have Go! 13.25 Caus: 13.55 Weerber; 14.00 Nws 14.10 Gevar muz; 15.10 Fanfare ork: 15.40 Sport. 18.33 Gram; 16 50 Hoorsp: 17. conc; 18 00 V d kind: 18.55 Weerber; 19 00 Nws. 19.15 Sport; 19.30 Amus muz; 20 15 progr: 5 HoorsD: Z3.45 Avonds 24.00—0.08 Nw Engeland BBC Light progr 1500 en 2' 12.00 V d jeugd: 12.30 Top of the F 13.00 Pari overz; 13 15 Dansmuz: 13.55 i 14 15 Hoorsp m muz; 14.45 V d klei 15.00 Lichte muz: 15 45 Amus muz. Sport: 17.30 Orrelspel 18 00 Sport; 19 W var progr; 19.30 Gevar muz; 20.00 20.24 Sport; 20.30 Gevar progr; 21.00 Hc 22.00 Orkestconc: 23.00 Nws: 23 15 Dan- 24 00 Gram; 0.45 Progr-overz; 0.50 Wee 055—1.0 Nws Brussel 324 M. 11.45 Gram: 12.30 Wee 12 34 Gram; 13.00 Nws; 13 15 Radio-Alm, 1430 Journ: 15.00 Gram: 15.43 Accordeor 16 00 Gram; 16.15 A roep-Ommeganck: 21 15 Gram; 2130 Amus- ork; 22 00 Nws: 22 15 Dansmuz. 23 00 Nws; 22.15 Lichte Beroepingsuierk NED. HERV. KERK. Beroepen: te Rotterdam-Feijenoord (vac. P. A. A. Klusener) A. J. de Jong te Scheveningen. GEREF. KERKEN. CHR. GEREF. KERKEN. GEREF. GEMEENTEN. Bedankt: voor Aagtekerke H. Gilst te Dirksland; voor Wolfaartsdijk M. Blok te Rotterdam-C. Ledental van N.C.R.(eis)V. gestegen Het aantal leden van de N.C.R.(eis) V. is het vorige jaar gestegen var 13863 tot 16336. zo blijkt uit het jaar verslag van deze vereniging. Het aantal deelnemers aan reizer steeg van 4053 tot 6420. Tegenover 16f reizen in het vorige boekjaar gingen het afgelopen jaar 229 reizen door. Er werden 55391 reisdagen genoteerd te gen 39463 de vorige keer. Van de buitenlandse reizen steeg het aantal deelnemers van 3868 met 1477 tot 5345. De algemene vergadering van de EEN WOORD VOOR VAN DAAG Het zaad valt Soms valt het zaad van het Evangelie in een kinderhart en dan rijpt er dikwijls een leven van rijke vruchten voor God en de medemens. Soms ook valt dat zaad in een hart dat nauwelijks meer klopt omdat het stervens uur is aangebroken ook voor die mens gaat door Gods genade nog de hemel open. Dat laatste kan wel eens moeilijk te verwerken zijn voor hen die nog midden in dit aardse strijdge woel staan. Zij trachten televen voor God en dat is geen ge- makkelijk leven dikwijls. Die ander heeft die strijd helemaal niet gekend, heeft er maar op los geleefd. En toch ook in de hemel. Maar hoe kan men daar ooit jaloers op zijn! Als het zaad ge vallen is in een goed en vroom hart (zoals Lucas zegt in .hoofd stuk 8), dan is er een heilig be geren om voor God en Zijn-dienst te leven. En dan is er slechts medelijden met de ander die dat leven voor God en met God niet kent. En als die mens zich op het laatste nippertje toch nog tot God bekeert dan kan er toch niets anders zijn dan blijdschap! Benoemingen Benoemd tot onderwijzer aan de School met de Bijbel te Barendrecht- Smitshoek de heer L. H. Mostert te Ouderkerk a. d. IJssel; aan de Chr. Nat. school op G. G. te Putten (Veluwe) mej. Veldkamp te Amersfoort; en mej. P. M. Post te Oosterbeek. Mensen en feiten Op een proefschrift, getiteld „Onder zoek naar de toepassingsmogelijkhe den der doorlichting met de röntgen- beeldversterker voor gerichte sche- deifotografie", is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Groningen F. J. Zeegelaar, geboren te Paramaribo. Aan de technische hogeschool te Delft is tot doctor in de technische weten schap gepromoveerd de heer L. J. Stegerhoek, zijn proefschrift was ge titeld „Esters en phosphatide-zuren van butylalcohol". Promtor was prof. dr. ir. P. E. Verkade. De Wereldgezondheidsorganisatie heeft prof. G. Kraus uit Groningen verzocht gedurende enige tijd de Israëlische regering te helpen bij het bevorderen van de geestelijke volksgezondheid. In Israël heeft men hier nog al moei te mee wegens de uiteenlopende ont wikkeling van de nieuwe immigran ten. Ir. G. Broersma zal Vllsslngen verlaten om op verzoek van de Unes co aan de Technische Hogeschool van Haifa. Technion, mechanica te doce ren. De heer Broersma zal tevens de Israëlische regering ter zijde staan bij de inrichting van een nieuw in te richten laboratorium. DEEDS lang acht men het in brede kringen van ons volk tijd, dat een eind wordt gemaakt aan de bestaande rechtstoestand, waarin de gehuwde vrouw als handelingsonbekwaam geldt. Thans staat, op enkele uitzonderin gen na, naar geldend recht de gehuwde vrouw op één lijn met minderjarigen en onder curatele gestelden. Deze juridische status van onmondigheid moge in vele goede huwelijken niet zwaar drukken, dit houdt dan verband met het feit, dat het huwelijk naar innerlijk wezen slechts in beperkte mate toegankelijk is voor door de staat gestelde rechtsregels. Maar als er moeilijkheden zijn. blijkt altijd weer de bestaande wettelijke regeling bevredigend. Het is dan ook begrijpelijk, dat met name vanuit juridische kringen al se dert tientallen van jaren op wijziging Leeuwarder synode voor totstandkoming Geref. Convent en Raad i kerknieuwsredacteur). DJ (Van E GENERALE SYNODE der Gereformeerde Kerken Leeuwarden heeft haar teleur stelling uitgesproken over de ringe voortgang in het bereiken van de begeerde eenheid onder Gereformeerde belijders en met. name over het afwijzend ant woord van de synode van de Chr. Geref. Kerken inzake de weder- (Van onze kerknieuwsredacteur) Merkwaardig is het te constateren hoe in de Geref. Kerken de begeerte leeft naar uitbreiding van het aan tal gezangen. De rijk gevarieerde Hervormde bundel wordt vaak ge raadpleegd. Op menige vergadering of bijeen komst warden gezangen gezongen, die afkomstig zijn. .uit de- bundel van de Ned. Hervormde Kerk. Steeds meer ker ken gaan er toe over voor de aanvang van of- soms na de kerkdien sten een minuut of tien af te zonderen voor het zingen van geestelijke liederen. Men put dan vaak uit de bekende bundel, die voor het gebruik bij de Evange lisatie door ds. J. Dou- ma (Arnhem) werd samengesteld en die de titel draagt „Stemmen des Heils", of uit de door ds. H. Hasper (Den Haag) bewerkte bundel Geestelijke lie deren uit de schat van de kerk der eeuwen. Ds. G. Zeyl (Baam) heeft bovengenoemde bundels eens naast elkaar gelegd en hij kwam tot de ontdekking, dat 49 klassieke kerkliederen uit de Hervormde bundel ook voorkomen in de bundel- Hasper en dat 43 liederen ook te vinden zijn in de bundel- Douma. Waar al deze bundels worden gebruikt door som mige plaatselijke gerefor meerde kerken kwam hij op de gedachte deze selectie voor te leggen aan de synode, die er. toen zij er deze week kennis van nam. een beetje mee zat. Verscheidene leden van de Leeuwarder synode Chr. Ref. Church heeft bundel met 141 gezangen ermoeden een meer- de gekomenvroegen wij derheid waren enthousiast ds. Zeyl in de „wandel- voor dit voorstel-Zeyl. De tot gangen~ van de Koorder- dusver in gebruik zijnde bun- l AeveMde kerk del ..Eniee Gezaneen" met 29 «crk flezeijae kerk, del ..Enige Gezangen" met nummers voorziet nL niet in de behoefte om tijdens de 1920 in principe het be- tijdens deslüit viel het aantal ge ld dienst een passend nieuw- zangen uit te breiden. Pas testamentisch lied te zingen, in, 1933 kwam er een y.it;- En deputaten, die zeer bréiding, die wel zeer on- nauwgezet de herziening en voldoemle is gebleken. uitbreiding voorbereiden, en w slechts met een voorlopige Ik heb als gewoon reeks van twintig, later met predikant, die zich voor eenzelfde aantal uit te brei- deze kutestie interesseert men zagen^n hetverras- sezoch' em ™k,i sing- opkomende voorstel- schf op'ossing, omdat er Zeyl een bedreiging van hun wat gebeuren moet, zo moeizame arbeid. Deputaten kregen we te horen. Het willen een uitbreiding in werk van deputaten is etappes (naar gelang van de wel goed, maar het gaat vorderingen van het mier- tp Umgeaam. omdat met weï bJzVo"degr v^r'stTön ZIo^kZ'^^ZT geweest door de grote aan- drogen. Naar mpn me- drang, die er van verschillen- nm9 moeten het liederen de kanten kwam om toch zijn, die door het kerkvolk vooral niet langer te wach- graag gezongen worden en ten, maar tegemoet te komen die de jeugd aanspreken. aan de verlangens die er le- Middeleeuwse taal behoeft en geen uur zou kunnen heus niet/e Zan- wachten op de uitbreiding, deren om het duidelijker Vandaar, dat ds. Zeyl de te maken. Het Geef mij wind wel in het zeil had en door uw kindsheid raad" er met grote belangstelling tn het bekende Kerstlied werd geluisterd naar hetgeen behoeft men heus niet te bracht vor8er naar voren veranderen. Op Zijn tafel lagen de bun- Bij alle aandrang om meer dels van verschillende ker- gezangen te zaan zingen ken in diverse landen. De moet men het psalmboek niet Ned emigranten, die bij hun ter zijde gaan leegen. Juist aankomst overzee bu de Chr. in Duitsland en Zwitserland Reformed Church in Amerika grjjpt me„ opnieuw naar de en Canada komen, vinden psalmen en over de nieuwe d'" ~n Przehtige bundel b,rijming zal in d, aprll met 468 psalmen en geran- houden zitting noz we] gen. Deze bundel omvat be- het nodlge worden gezegd, halve de 150 psalmen nl. ook Elf liederen uit mijn selec- vrue bewerkingen hiervan. tie. als ik het zo noemen mag alsmede 141 gezangen. En dat werden ook door deputaten voor een kerk, die veel sta- jn een enigszins gewijzigde tischer is dan de onze, zo versie aan de synode voorge- merkte ds. Zeyl op. legd. Men 20U het aan dc rrntr bfmt tt tct Jit vrÜheid der kerken kunnen ffOE BENT U tot dit laten van welke versie zij ge_ voorstel aan de syno- bruik wensen te maken. Als zij eerst maar weten welke liederen kunnen worden ge bruikt Tijdens de diensten kan men dan bij het zingen gebruik maken van de bun dels, die thans voor of na de dienst al worden gebruikt. Het. wordt dan eenvoudig het aangeven van het door de synode toegestane De elf liederen, die zowel deputaten als ds. Zeyl ln hun keus betrokken, zijn: Daar is uit 's werelds duistre wolken, I(omt verwondert U hier mensen, Jezus leven van taijn leven. Wees gegroet gü eersteling der dagen, Ere zij God den Vader, Lof zij dén Heer, den Almachtigen, Gro te God wij loven U, Rust mijn ziel Uw God is Koning, Beveel gerust Uw wegen, Wie maar den goeden God laat zorgen en Wat de toe komst brengen moge. Deze liederen maken dus zeker grote kans om in april a.s. door de synode te wor den geaccepteerd, al blijft het natuurlijk nog een open vraag, of de synode deze weg, die toch altijd een voorlopig MEN ZIET, het is nog niet zo eenvoudig om een geschikte oplossing te vin den, die de kerken zal bevre digen. Ook .hier geldt het: zoveel hoofden, zoveel zin nen. Daar komt nog bij. dat men het wat ver gaat zoeken als men de overwegingen, die in de vorige eeuw gol. den bij dit alles gaat be trekken. Men moet er toch vanuit gaan. dat de bezwa ren toen toch in de eerste plaats golden de gezangen, die een puür.vrijzinnige in houd hadden- Toch zijn er ook nu nog kerkeraden, die een volko men tegengesteld geluid la ten horen. Zo heeft de ker keraad van Herwijnen de synode gevraagd haar ern stige afkeuring uit te spre ken over de vrijbuiterij van sommige predikanten en kerkeraden met de nieuwe gezangenbundel van de Nèd. Herv. Kerk in gereformeerde kerkdiensten. Men ziet het. dat is de keerzijde van de medaille. De synode zal goed doen in april a.s. duidelijke richtlij nen aan te geven. kerige correspondentie. De synode besloot zeven depu taten te benoemen met drie secundi, die de opdracht krijgen de pogingen om te komen tot de door God geboden eenheid met kracht voort te zetten. Zy zullen zich hebben te bezinnen op die wegen en middelen, die noodzakelijk en geoorloofd zjjn om de kerkelijke een heid practiscb voor te bereiden en daar over aan de volgende synode zo nodig te rapporteren. Voorts worden deputaten gemachtigd medewerking te verlenen aan de tot standkoming van een gereformeerd vent en tevens zich met andere gerefor meerden te beraden op het in leven roepen van een permanente gerefor meerde raad ln Nederland, om ln ge meenschappelijk overleg de vraagstuk ken» die de gereformeerde gezindte ra ken, te bespreken en hierdoor de toe nadering tot elkaar te bevorderen- De kerkeraad van de Geref. Kerk Rotterdam-Charlois verzocht de synode om een duidelijke en korte uiteenzetting te geven van de kerkelijke strijd- De synode besloot aan dit verzoek niet te voldoen, omdat de ervaring heeft ge leerd. dat zulke semi-officiële geschrif ten tal van gevaren met zich brengen en de eenheid dikwijls in de weg staan. De synode besloot verder de kerken en alle leden der gemeente krachtig op te wekken tot gebed en te doen wat hun hand vindt om te doen ten einde de eenheid onder de gerefor meerden te bevorderen en in deze ar beid niet alleen contact te zoeken met de Ned. Hervormde Kerk. maar ir het bijzonder met de Ghr. Geref. Ker ken en andere kerkformaties van con fessioneel gereformeerd karakter, in dien zulks mogelijk is. De synode bracht de deputaten vooi de bevordering van de eenheid onder de gereformeerden hartelijk dank voo wijze waarop ze hun opdracht hebben vervuld en inzonderheid aan prof. dr. F. W. Grosheide, die geen vernieuwing van zijn mandaat wenst. Sinds 1933 maakte prof. Grosheide deel uit vai college van deputaten. Begrafenis van Baron Van Boetzelaer Gistermiddag is op de algemene be graafplaatsje De Bilt ter aarde besteld het stoffelijk overschot van het oud-lid van de Tweede Kamer en een bekende figuur in de Zendingsarbeid van de Ned. Herv. Kerk, dr. C. W. Th. baron var Boetzelaer van Asperen van Dubbel dam, die jl. zondag op 82-jarige leeftijd overleden. De rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk te De Bilt werd geleid door de Ned. herv. predikant te Rotterdam dr. F. H. Oberman. Ds. H. H. van Herwerden voerde namens de kerkvoogdij woord. In de kerk en op het kerkhof was gro te belangstelling van de zijde van de Zendingsgenootschappen, de Oecumeni-, sche Raad van kerken, van de C.H.U. n uit universitaire kringen. Voorts waren aanwezig de commissa ris der Koningin in de provincie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Lynden Sandenburg, de burgemeester van Bilt, de heer K. Fabius, en de voor zitter van de Utrechtse kamer van koop handel. jhr. L. van Huydecoper van Nigtevecht. De oudste zoon dankte voor de be langstelling. Hij liet aan zijn dankwoord voorafgaan een uitvoerige levensschets van zijn vader. Dr. Oberman bad het Onze Vader. De kist werd gedragen door de pachters van de overledene. 44. Ik denk dat Maida op het punt stond om iets te zeggen, maar juist op dat ogenblik slenterde Jim Gainsay de kamei binnen. Hij richtte zich vol belangstelling op toen hij Maida zag, en zeeg in een stoel neer, terwijl hij ons met blijde verrassing begroette. Het was echter een ongezellig uurtje. Het ge sprek bepaalde zich op pijnlijke wijze tot ge meenplaatsen, Jim deed vergeefs zijn best om Maida's blikken op te vangen; Huldah smakte de theeboel vinnig neer en gaf benauwend duidelijk te kennen dat ik de enige van het gezelschap was die bij haar in de gratie stond. Corole was bijna onbetamelijk gemakzuchtig i haar manier van doen en Maida heel stil. Wat mij betrof, ik moest levendig terugdenken an de laatste maal toen wij in die kamer samen aren geweest, vooral nadat dr. Balman zich bij is gevoegd had. Het begon nu hij erbij was voor mij te veel op een gezelschap van op de thee genodigde gasten te Tijken, dus maakte ik aan stalten om op te stappen. Maar dr. Balman was voor zaken gekomen, en nadat hij op gedempte toon terzijde met Corole gesproken had, ging hij naar dr. Letheny's schrijftafel, wierp haastig een blik in een kaar- tendoos en tekende iets op zijn opschrijfboekje Ik herinner mij, dat ik, terwijl hij hiermee bezig was, dacht dat dr. Balman geen gemakke lijke tijd moest hebben; het is al moeilijk genoeg om plotseling de leiding van een ziekenhuis op je te moeten nemen, en voor hem kwam daar de drukte nog bij van de nasporingen naar twee moorden En dr. Balman zag er dan ook uit. alsof hij onder zijn taak gebukt ging, want onder zijn zachtzinnige ogen waren kringen, zijn dunne wenkbrauwen waren in een piekerende frons sa mengetrokken en zijn bleke wagen waren inge vallen. Hij zag eruit, alsof hij de laatste tijd niet veel binnen gekregen had, en daar verbaasde ik mij waarlijk niet over. De blauwe plek op zijn wang was niet goed verzorgd, want zij zag er donker en lelijk uit en ik verlangde ernaar er mijn zorg aan te wijden. „Is dat hetgeen u nodig had, dokter Balman?" vroeg Corole. „Ja ja. dit is alles." Hij was druk bezig met schrijven. „U moet een kopje thee drinken." zeide Corole minzaam. „Wat? o. thee?" Dr. Balman vergeleek zijn aantekeningen met het oorspronkelijke en hief zijn ogen op, om met vrij duidelijke weerzin de kamer rond te kijken. Hij was altijd een fijn gevoelig man en ik geloof dat hij vrijwel het zelfde gevoelde als ik. toen hij deze kamer bin nenkwam. waar alles zozeer aan dr. Letheny herinnerde. Hij was. denk ik ->p het punt om te bedanken toen Huldah de deur opendeed, „mijnheer O'Lea- ry" zeide, alsof zij een jachtgeweer afknalde, en Lance O'Leary binnenkwam. Zijn grijze ogen keken enigszins olijk bij deze manier van aandiening. Het was merkwaardig om te zien hoe de ver schijning van deze tengere, keurig verzorgde jon geman, met zijn heldere, grijze ogen en pein zend, goed geschoren gezicht, ons allen aandeed. Dr. Balman ging langzaam ziten, alsof hij toch maar besloten had. om te blijven. Jim Gainsay richtte met half toegeknepen ogen een raadsel achtige blik op de pas gekomene en stak een tweede sigaret op. Maida's ogen werden wat groter en haar handen zochten elkaar in haar witte schoot en Corole Schikte de kant van haar japon, glimlachte verleidelijk tegen O'Lea ry en zette daarna een ernstig gezicht. „Dank u," zeide O'Leary vriendelijk. „Geen thee. juffrouw Letheny. Ik hoop dat u mij niet kwalijk neemt dat ik hier zo binnenval, maar ik kom voor zaken." Corole knipte met de ogen, maar zei hem lichte lijk opgewonden na: „Zaken?" Daarna wees zij hem met een wenk een stoel aan. „Ja. Graag, ja, ik zal plaats nemen." Hij trok zijn stoel dichter bij het vuur. „Het is buiten nat," merkte hij met halve glimlach op. „Wilt u niet iets anders dan thee?" vroeg Co role, met haar bevallige bruine hand op de klei ne, zilveren bel die het theetafeltje op wielen sierde. Ik kon niet nalaten op te merken hoe rose haar hand van binnen .vas, hoe bruin haar vingers waren en hoe purperkleurig de scha duwen op de nagels. de wettelijke regeling van ide rechtspositie der gehuwde vrouw is aangedrongen. Niet het minst, omdat de wet tot nu toe, in gevallen van ernstige nalatigheid of wanbeheer aan de zijde van de man, ten enenmale tekortschiet. De man blijft het beheer behouden, tenzij er redenen zijn hem onder curatele te stellen. Uiterste toe vlucht is dan de scheiding van goede ren, die echter pas toegestaan wordt, als er hoegenaamd niets meer te red den valt, en dan nog slechts onder bijzondere omstandigheden, In feite wordt de vrouw bij onhoud bare toestand gedreven in de richting van een scheiding van tafel" en bed. Het beheer kan nimmer aan haar worden overgedragen. £)AT verandering noodzakelijk is, springt ook duidelijk in het oog, als men bedenkt, hoe het leven zich oltrekt tegen zich altijd weer wijzi- ue historische achtergronden en Maatschappelijke situaties, en men zich dan realiseert, dat onze huwelijks wetgeving nog dateert van 1838, toen de maatschappij, en ook de plaats van de vrouw daarin, een geheel andere was dan thans. Toen in 1949 minister Wijers een wet tot opheffing van de handelingsonbe kwaamheid van de gehuwde vrouw ontwierp, geschiedde dit met de móti- •ering, dat de geldende regeling niet n overeenstemming is met de waarde, die de huidige tijd toekent aan de per soonlijkheid van de vrouw. Bedoeld ontwerp bouwt voort op een rëeds vijfentwintig jaar geleden door mi nister Donner ingediend ontwerp, dat de eindstreep destijds niet wist te halen. Vrij algemeen heerst de opvatting, dat met de opheffing van de hande lingsonbekwaamheid van de vrouw niet gewacht kan worden tot de ver nieuwing van het Burgérlijk Wetboek. Aan de redactie van het ontwerp- Wijers heeft prof- Meijers medewer king verleend. Deze nam in het in 1954 verschenen eerste gedeelte van het ontwerp voor een nieuw B.W. op zijn beurt het ontwerp-Wijers tot uitgangs punt, maar ging verder. KANTTEKENING Sedertdien is het ontwerp-Wijers, mede met het oog op het nieuwe B.W. gewijzigd en nader gewijzigd. Binnen enkele dagen zal het nu in de Tweede Kamer aan de orde komen. Daarbij vragen enkele op 9 december j-1. inge diende amendementen bijzondere aan dacht. J-JET eerste amendefhent, onderte kend door de a.r. en r.k. Téden der vaste commissie voor Justitie, vraagt om toevoeging van een UleuXv eerste lid aan artikel 159: „De man is het hoofd der echtvereniging". In het ontwerp staat in dit artikel alleen: .Echtgenoten zijn jegens elkander verplicht hun kinderen te verzorgen en op te voeden". Noch het ontwerp-Wijers noch het ontwerp-B.W.-Meijers kent nl. de be staande bepalingen: „De man is het hoofd der echtvereniging" en „De vrouw is aan de man gehoorzaamheid verschuldigd''. De schrapping van laatstgenoemde bepaling heeft de instemming van de gehele commissie gekregen. Dat is te verstaan: er staat geen sanctie op en als inleiding op de volgende wetsbe- j palingen ontbeert zij zin. Ons B.W- heeft haar overgenomen uit de Franse Code Civil, waarin zij op aandrang van Napoleon een plaats kreeg. Ook het ontwerp-Donner stelde schrapping er van reeds voor. Terecht, j Er is geen sprake van, dat daarmee een christelijk beginsel wordt prijsge geven. Gehoorzaamheid ln de wet, ge ïsoleerd van de vrouw geëist, is gans iets anders dan de geenszins juri disch gekwalificeerde onderdanig- j heid, waarover het Nieuwe Testament spreekt, in onmiddellijk verband ove rigens met de plicht van de man, zijn vrouw liefde te bewijzen. QOK op de regel „De man is het j hoofd der echtvereniging" bestaan geen sancties en künnen geen sancties staan. De schrapping werd destijds (Worcll vervuigdj I te staan. gerechtvaardigd op grond van het feit, dat aan deze regel in juridisch opzicht geen zelfstandige betekenis zal kunnen toekomen: de man zal er geen bepaal de rechten aan kunnen ontlenen en de vrouw zullen er geen bepaalde verplichtingen uit voortvloeien. Op zichzelf moge dit niet onjuist z.ijn, het is toch de vraag, of handha ving van de bepaling niet gezien kan worden als een inleiding tot verschil lende andere bepalingen, welke aan beslissende bevoegdheden toekennen. In feite intussen is de betekenis van de regel natuurlijk uiterst relatief. Immers, ook als een desbetreffende bepaling ontbreekt, blijven de regelen het personen-, familie- en adminis tratief recht, waarop gedoeld wordt, onverminderd van kracht. Zou het motief tot wederopneming in de regel ,.De man is het hoofd van de echtvereniging" in werkelijkheid niet dieper liggen, nL hierin, dat men het gevoel heeft, bij schrapping het christelijk merkteken van de huwe lijksverhouding prijs te geven? Het is de moeite waard, bij deze zaak een volgend artikel afzonderlijk stil

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2