Zomer Vlottere gang van zaken bij ruimtelijke ordening D' Skoda lanceert de 440 en gaat terug naar kleiner model Academische examens Chr. lyceïsten maakten samen een opera lieegsW Caca° 7 DONDERDAG 26 JANUARI 19S6 Verbetering van woningwetgeving (Van onze parlementsredactie.) van wederopbouw en volkshuisvesting, ir. Witte, heeft btf de Tweede Kamer een ontwerp van een wet op de Ruimtelijke Ordening en een ontwerp nieuwe Woningwet ingediend. Deze wetsvoorstellen zullen de taak over- in de thans bestaande (54 jaar oude) Woningwet. De in deze laatste wet geregelde materie heeft de regering over de twee inge diende wetten verdeeld. In zijn memorie van toelichting bij het eerste ontwerp motiveert minister Witte dit met er op te wijzen, dat de ruimtelijke ordening zich de laatste jaren steeds meer tot een afzonderlijke tak van overheidszorg heeft ontwikkeld. Het ontwerp bedoelt een wet telijke regeling te zijn van alle door het rijk. provincie of gemeente te nemen maatregelen. Een doelmatig overheidsbe leid t.a.v. de ruimtelijke ordening moet zich kunnen instellen op de snel wisse lende aspecten van het maatschappelijke leven en mag daarbij niet gehinderd wor den door een ingewikkeld systeem van drie. over elkaar heengrijpende, stuk voor stuk bindende .plannen: t.w. nationaal plan. streekplan en gemeentelijk plan. Een soepeler gang van zaken en dus een vereenvoudiging van de bestaande pro cedure is noodzakelijk. Aan de andere kant mag deze vereenvoudiging geen af breuk doen aan de goede onderlinge sa menhang van de maatregelen in de drie bestuurskringen en aan de rechtszeker heid van hen. die er bij betrokken zijn Volgens het ontwerp zullen de burgers alleen gebonden worden door het ge meentelijke bestemmingsplan (cq. het rooilijnbeslüit). Behalve de bouwvergun ning zal ook een aanlegvergunning ge- eist kunnen worden. Met het oog op lyotoprulming, sane ring en ontwikkeling van het verkeer ls het gemeentelijk bestemmingsplan ook mogelijk gemaakt voor gebieden, die tot de bebouwde kóm behoren. Verder is aan de gemeenten de bevoegdheid ge geven om voor de bebouwde kom een structuurplan in te stellen, dat de toe komstige ontwikkeling van de bebouwde kom in samenhang met die van het ge bied daarbuiten aangeeft. Een dergelijk structuurplan bevat geen voorschriften, die voor burgers gelden, maar kan, waar nodig en mogelijk, in bestemmingsplan nen worden uitgewerkt, die dan naar behoefte kunnen worden gedetailleerd In maart een parlement, zegt Harahap Premier Harahap van Indonesië heeft aangekondigd, dat het eerste gekozen par lement in maart gevormd kan zijn in plaats van april. Het tellen is in elf van de 14 districten voltooid. Tot nog toe zijn 49 zetels toegewezen aan de nationalisten. 44 aan de Masjumi, 37 aan de Nahdatul Ulama en 35 aam de communisten, bene vens 11 aan andere partijen. In het ge heel moeten er 260 zetels verdeeld worden, waarbij nog 18 zetels voor Chinese, Indo- Europese en Arabische minderheden ko men. Wat de verkiezingen door de consti tuante betreft, zijn de laatste uitslagen Nationalisten 5.851.455, Masjumi 4.572.064. communisten 4.303.381, Nahdatul Ulama 4 291.110, andere partijen 1.500.000. Duitse raketspecialisten komen bijeen Alle Duitsers die tijdens de oorlog een leidende rol hebben gespeeld bij de ont wikkeling van geleide projectielen, zoals de V-l en de V-2. zullen westelijke ge leerden in het a.s. voorjaar uiteenzetten, hoe zij die wapens gemaakt hebben. Theo dore von Karman, voorzitter van de ad viescommissie voor luchtvaart-kundig on derzoek (AGARD) van de NAVO. deelde mede dat deze „cursus" i-n April te Mün- chen wordt gehouden. Uit dit bericht van Associated Pre« mogen wij afleiden, dat ook de Duitse geleerden die in de Verenigde Staten aai het grote project voor geleide projectielei werken, zoals Werner von Braun, naa Europa zulten komen. Zolang dit niet is gebeurd, kan onge wenste bebouwing in de bebouwde kom worden geweerd door middel van een voorbereidingsbesluit. (Voor de woningwet zie pag. 1') Le'r.eituróige cpci achten De minister van OK en W heeft aan dr. K Meeuwesee te Breda een opdracht erieend tot het verzorgen van een tekst uitgave van Jan Luykens „Jezus en de zie." (1678) en aan prof. dr. G. A. van Es Groningen een opdracht tot schrijven i een subsidie over Pieter Langendijk (1683—1756) als dramatische dichter. Bode auteurs hebben de htm verleende op dracht aanvaard. *-i» - Vernieuwde vereniging Nederland-Indonesië Een aantal personen uit de kring van de Vereniging Nederland-Indonesië heêft zich beraden over de noodzakelijkheid hernieuwde acbivlteit van deze vereniging. Men is tot de conclusie geko- dat de „povere en over het alge- eenzijdige voorlichting" in Neder land aangaande Indonesië mede verant woordelijk geacht moet worden voor veel onkunde en wanbegrip, dat in brede kringen in Nederland over Indonesië zijn problemen heerst en aldus voor de ernstige crisis waarin de verhouding tussen Nederland en Indonesië zich be- indt. Men wil daarom trachten de voor lichting over Indonesië te verbeteren en door het stelling nemen ten aanzien van bepaalde problemen, die tussen beidé landen hangende zijn. trachten de ver houding tussen Nederland en Indonesië verbeteren. ïen werkgroep bestaande uit: mejuf frouw G. A. R. Bijleveld. Oegstgeest; B. Coster. Hilversum; ds. W Fljr van Draat. A tsterdam; ds. H. Hildering, Oegstgeest; Koch. Utrecht; D. N. Meynen, Den Haag; dr. J. A. Verdoorn. Amster dam en J. W. E. Riemens. Amsterdam heeft op zich genomen: een maandelijkse gedachtenwisseling stand te brengen, de basis en de mid delen voor een hernieuwde activiteit van de Vereniging Nederland-Indonesië te omschrijven; de baten en las ten, rechten en plichten van de Vereni ging Nederland-Indonesië door een nieuw bestuur voor te bereiden. Kubitschek thuis. Juscelino Kubitschek. de nleuwgekozen president van Brazilië, is door Europa ln zijn land teruggekeerd, vrijwel op het zelfde ogen blik dat de opperste verkiezingsraad offi cieel bekendmaakte dat Kubitschek tot president is gekozen en Jnao Goulart tot ice-president. Hun installatie zal op 31 ïnuari plaats hebben Dr. H. van IJzeren, directeur van et r -k. ziekenhuis in Hengelo. Is als op volger van prof. dr. J. A. M. J. Enneking Praatte min. Mansholt zijn mond voorbij (Van onze parlementsredactie.) Is het juist, dat de minister van land bouw. visserij en voedselvoorziening tij dens een redevoering op het agrarisch congres van de P.v.d.A. te Heerenveen heeft gezegd, dat de beslissing over de nieuwe koers in de loonpolitiek genomen is zonder dat eerst nauwkeurig overwo gen was. wat daarvan de betekenis zou zijn voor het bedrijfsleven en het gehele Nederlandse volk? Deze vraag heeft het Tweede-Kamerlid Van der Ploeg (kath. v.) schriftelijk aan minister Ma.nsholt gesteld. De katholieke afgevaardigde wil weten of dit verwijt ge richt is tot de regering. Zo ja, mag het dan wel juist geacht worden, dat een lid van het kabinet in het openbaar mede deling doet van zijn kennelijk persoonlijk afwijkend standpunt ten aanzien van een door de regering genomen beslissing en deze beslissing eveneens in het openbaar kritiseèrt? NIEUWE VERSCHIJNING (Van een onzer verslaggevers) NA DE VERSCHIJNING van het Fiat-600 busje is de komst van de Skoda-440 waarschijnlijk de belangrijkste gebeurtenis voor automo- bilistisch Nederland, ook al, omdat Skoda hiermee schijnt terug te keren tot het kleinere model, dat het merk in de eerste jaren na de oorlog terecht een grote naam heeft gegeven. Het nieuwe type, dat zo voor het gezicht een beetje van de Simca weg heeft, Is minder log dan de 1200 en bezit in het luxe-model, dat in twee kleuren en een gepast gebruik van chroom is uitgevoerd, veel meer „gay look" (een t(Jdbeeld) dan de vorige modellen. Het lag ook ln de lijn, dat het aanfal pk's zou worden opgevoerd en dat is dan ook gebeurd en wel met vier, zodat de motor nu over 40 beschikt en daarbij min der benzine moet gebruiken: 7 liter op 100 km. volgens de opgave. De veertig paarden zijn in ieder geval ruim voldoende om de nieuwe wagen, die vier personen een zeer ruime plaats biedt, een kruissnelheid van een kleine honderd km/u- te geven, terwijl er dan nog voldoende reserve overblijft om met WAGENINQEN, 35 j; kand Ned. landbouw: Hogezand-Boddé. Benn Leeuwen. Zoeterwoude Doorn; H. de Regt. Eist (Nb Rijn. Gl Verdooren, Apeldoorn ningen Voor lngeni Noteboom. P J %an Selm. Wilnis; L. R. - -- Gro- J. G. j. Vrlez Ned. landbouw: Baloker, Sa-uwerd; P. J. Balkenende. Ka- pe Ue - Riezel i rvgeE. W. Boogaard, Wasse naar- D C. M. Boonman, 's-Hcerenbroek; A. N. J. Crijns. Voerendaal; P. J. Die- leman. Mlddenmeer; S. W. Duursma. Rhe- nen- M J van Goor, Veghel; R. J. de Glop- per.' Rh enen; B. J Hof. Oldeberkoop; E. B van Hogezaiid, Bennekom- K. Kuiper. Wa- geningen; J. C. Logger. Rotterdam; J. H. Pietere. Arnhem; S. Raadsma. Dokkum; L S Spithost. Zwolle; A. Tempel. Onstwedde; Hec Hilv« Welm Warr ,'eld; F. Wiet Ubets. Ingenieursex. tropische landbouw; L Che- riex. Naarden; P. I. Foureoff. 's-Graven- hage- H A. Knoll, Delft; G Lems. Hoek var Holland; T,de Meester. JIil_verau_rn:A H. J nekoi.., Wal. Visvliet. Kand tuinbouw: J. van Doesburg. Rhe- nen- N". C. Hofman. Aalsmeer; mejuffrouw E. de Jorvgh. Koog a. d. Zaan: P. J. C Kuiper. Wageningen. Ingenieursex. tuinbouw: P Roodhuyzen. S Ingenieursex. Ned. bosbouw; W. A. Blok huis, Emmen; A. Coops (met lof). Gouda; H Kraft (met lof). Haarlem Kand tropische bosbouw: G. Smit, Zeist. Ingenieursex. tropische bosbouw; M. M. G R Bol. Ruischenbrug; F C Bubberman. Schiedam; P. Businger. Huizen (N.H.); A W H Damman. Amersfoort; J G. C Ger ritsen. 's-Gravenhage; E J. G. Swellen- grebel. Aerdenhout; A. T. Vink. 's-Graven hage. Pr*,.. frouw A R. Bolhuis. 's-Gravenhage; J. Bon :n; J. Bouma, Fnaneker; mejuffrou- „I. Brands. 's-Gravenhage; F Brutnse Soestdijk; B Deinum, Achlum; F. L. Di< n. Leeuwarden; C. v. d Does. Rottei S. L. Duursma. Slochteren; H. J. A vnaam, Swalmen; R. K. Elema. Zande- J A. Grocnewolt. I J. N. n Haaster, Hoofd. Haper, 'Leiden; J. R. ketebrij. Oud-Zuilen; mejuffrouw M. L. Hooger Leiden; B J. Hultermans, Don-gen- mejuf frouw H A. Kluijtenear, Breda; R C. Kroes, Woubrugge; G. H Meijering. Zuidlaren; J P van Nugteren, Hendrik Ido Ambacht; H' H L Peters. Hoorn; B. Poppens. Nien- wolda; P." A. C. Raats. Nispen; A M. M. de Regt. Luttel-geest; H Riekerk. Amster dam; L. A. C Rottier. 's-Gravenhage; me juffrouw P C. G Schepel. Voorburg; W. J, Smeen-k, Deventer; E. H. D Smit. 's-Gra- Amhem; mejuffrc T. Velde. Visser, Kapelle; K H, L. Westerling. Blarlcum; J F. Wienk. Ger dringen; mejuffrouw J. I. Zijlstra, Vooi burg; mejuffrouw R v. d. Zijp. Sneek. GRONINGEN. 26 jan. Bevorderd t< tandarts: M. A Stad-lander. Amsterdam. Geslaagd voor kerkelijk voorbereidend e: Zware straf voor pleger van roofoverval De rechtbank te Middelburg heeft de 25-jarige los-werkman A. L. M. V. uit I Rilland Bath, die op 25 juli vorig j: een roofoveral pleegde op de 60-Jarlge alleenwonende mejuffrouw K. de J. ln leze plaats, gisteren tot twee-en-een-half iaar gevangenisstraf en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de regerng eroordeeld. De eis luidde zes maanden onvoorwaardelijke terbeschikkingstelling. i inJiaalmanoeu- In Hilversum toonde de jeugd haar zelfwerkzaamheid s Kunstredacteur) van O. K. en W. heeft de Nederlandse cineast opdracht gegeven •n top van 145 km/u. res te denken. De koffer is zeer groot en kan niet ge opend worden, als het portier aan de zijde de bestuurder is gesloten. beveiliging. Tot de standaard- rusting behoren o.m. de verwarming (al leen voor het luxe-model), rolhoes, spie geltjes binnen en buiten en een arsenaal) nuttige gereedschappen. De voor- en achterruit hebben hetzelfde modél, het geen even nuttig als ruim ie. Er zijn vier versnellingen vooruit (stuur- versnellfeg yoor het luxe-, en grondpook >or het standaardmodel), waarvan twee. ■ie en vier gesynchroniseerd zijn De stugge vering, die men van Skoda gewend is, bleef, maar de wegligging is uitstekend. Voor de prijs, die deze nieu- wagen moet opbrengen, bijna vijf en half mille, geven wij het nieuwe model wel toekomst. Hiernaast blijft de .grote Skoda", de 1200. ln produktie. Kon. Bond van Chr. Zang en Oratoriumvei. De Kon. Bond van Chr. Zang- en Ora toriumverenigingen zal op 2 en 3 april in 's-Gravenhage zijn 70-jarige bestaan vieren onder leiding van de voorzitter.' ds. B. Timmer. Geref. predikant te 's-Gra- venhage-Oost. Het hoofdbestuur zal op Paasmaandag (2 april) de afgevaardigden feestelijk ont vangen en hun des middags in de Grote kerk een concert aanbieden, waaraar personen medewerking verlenen. Na af loop zal men zich in de Dierentuin een gemeenschappelijke bondsmaaltijd verenigen. Des avonds wordt in het Kur- haus een jubileum-concert gegeven. Dins dag 3 april zal de algemene vergadering in de Dierentuin gehouden worden ei het hoofdbestuur recipiëren. PEN heel belangwekkend en prijzens- waardig initiatief heeft het Chr. Ly ceum in Hilversum genomen, of beter de muziekpedagoog dezer instelling Marinus Voorberg. Om de aan hem toevertrouwde jeugd zoveel mogelijk zelf werkzaam te iken, heeft hij met een kleine groep van de meest geschikte lyceïsten gisteravond Gooiland te Hilversum de eerste op dring ln het Nederlands gegeven van Benjamin Brittens opera „Let's make an opera", waarvoor Eric Crozier de tekst schreef. In 1951 heeft Britten het werk in Rot terdam geleid en is het ook Op de inter nationale Quakerschool te Ommen (Kas teel Eerde) gegaan in het Engels Reinier Heidemann en Jan Jonker hebben het werk nu in uitnemend Nederlands ver taald en zo heeft de Hilversumse Chr. Lyceïsten Vereniging het gisteravond o.l.v. Marinus Voorberg uitgevoerd. Met dit werk heeft Britten heus geen artistiek groots meesterwerk willen maken, doch een verantwoorde ontspanning voor de jeugd, die nu eens spelenderwijs met de muziek vertrouwd raakt. Een oude tante vertelt een groep Jon gens en meisjes een verhaal van een jon- En de zee was niet meer (Van om JJE MINISTER film te maken over de folklore rond de voormalige Zuiderzee. Een film dus eigenlij'k van een min of meer verdwij nende folklore, van gewoonten en kleder drachten die eens in die streken algemeen waren. Met het verdwijnen van de zee, verdwenen langzamerhand ook folklore, van het streek-eigene. ,,En de zee was niet meernoemde Haanstra zijn documentaire in kleuren. De titel geeft het al aan en die titel wordt nog derstreept door een der laatste beelden, wa-arop we een kerkgang in gewone bur gerkleren zien. In het begin zijn de kleurrijke klederdrachten die de stra ten van Enkhuizen, Hoorn, Urk, Kampen, enz. vullen. Haanstra heeft die enorme veelheid van indrukken in de Zuiderzee- gemeenten tot een groot geheel verwerkt. Het was hem niet om de detailwerk be gonnen, niet om een afgeronde filmische beschouwing van stad voor stad. Hij heeft van het gegeven een symfonie in beelden gemaakt, waarin alle thema's door elkaar verwerkt zijn en waarin hij met prachtige kleuren de authenticiteit nog verhoogde. Daarbij wist Haanstra door enkele stem mingsbeelden de suggestie te versterken, het geheel een bepaalde spanning te geven en zelfs de gewoonste folklore tot iets spe cifieks. iets eigen op te heffen. Vreugde en tragiek in steden en dorpen laat Haan stra in zeldzaam sterke beelden zien, doop van het kind en de begrafenis v de oude man. Bij die begrafenis vallen zware klonten klei ln het water vain Zuiderzee. Wat eens was bestaat niet meer; het water verdween en ervoor in de plaats kwam een nieuw land en een nieuwe stad. „En de zee was niet meer Haanstra heeft deze woorden verdiept, hij heefit er de tragiek van de dood in gelegd, maar ook de blijdschap van de geboorte van het nieuwe, waar nu duizenden leven en werken Dat hij zich daarbij ook inge steld heeft op het buitenland, is begrijpe lijk en zelfs aangenaam. Deze film is een prachtig export-produkt, ook al zullen vele buitenlanders die de plaatsen rond die Zuiderzee bezoeken, dan misschien worden teleurgesteld wat betreft de nog bestaande folklore. Niettemin en uitzon derlijk knap Nederlands filmwerk. Jan Mul schreef er zeer suggestieve muziek bij. In het Haagse Metropole-fcheater is de film gistermiddag voor het eerst gedraaid voor de minister van O. K. en W. en voor vele get je dat door zijn vader uit armoede schoorsteenveger is verkocht, die het kind tamelijk ruw behandelt. Toen hij •ens uit een schoorsteen naar beneden :akte, half versufd, kwam hij ln een kin derkamer terecht. De kinderen en het kindermeisje ontfermen zich over hem. verstoppen hem en weten hem ten slotte ?n koffer het huis uit te smokkelen. Aan het einde wordt de koffer nog omge toverd tot een koets. t is een heel vermakelijk geval, waar bij het publiek niet alleen de hele voor bereiding meemaakt van de opera, maar zelf ook aan deel moet nemen door als koor te fungeren. De dirigent is ook in het spel opgenomen .en leert het publiek de songs, terwijl de kinderen decors In prijs verlaagd: drost ALT IJ D WELKOM Torh is liet zo HET BIJGELOOF DEK HOEFIJZERS 551) In vele landen rond de Middel landse Zee bljjken de magische tradities zich sedert de oudheid in bijkans on veranderde vorm te hebben gehand haafd. Meent men in Zuid-Italië kunm i bescher i tegen de al dar Wanneer u echter weet dat de Parthen in die ongelukkige veldslag de Romein se veldtekenen buit maakten, kunt u zich ineens voorstellen, waarom Caesar en Augustus later zoveel moeite deden deze veldtekenen weer terug te krijgen. kwade invloedei bepaalde personen door wijsvinger en pink naar hem uit te steken, waardoor de hand als het ware in een gehoornde kop verandert, precies ditzelfde gebaar maakten- de voorvaderen van deze be volking in de oudheid. Wandschilde ringen uil Pompei, die in het Museum van Napels te bezichtigen zijn, leveren hiervan het wettig en overtuigend he- kindertjes die i de hals de klere san een koordje horentje dragen verborgen blijft, gedragen zich in deze op dezelfde wijze als de Romeinse jongens en meisjes die op het lichaam de bulla droegen, een doosje waarin amulettten en somtijds ook toverspreu ken geborgen waren. Met de puntige voorwerpen en ver sierselen die geacht werden het kwaad te kupnen afweren, werden echter niet uitsluitend mensen en dieren getooid, doch zij werden eveneens aangebracht op de Romeinse veldtekenen. De vorige maal brachten we het halve maantje aan de horlogeketting in verband mei de slag bij Cl en wysvinger een genoegza i het kwaad, i in noordelijke la. worden aangetrof mtker i dit hoefijze o de oudheid even- afwerende waarde thans na 2000 jaar zuiden van Italië is, reeds bjj het bin Woning worden af- traliseerd. Dit bracht toe eens een onder- I naar hoefijzers die den hoven de deuren en en die als geluk- wd. De zal des ■agd rertuigend klonk Want de soldaat die zijn amulet ver loor was in de oudheid even waarde- loos als de moderne dienstplichtige zonder sigaret (welke vergelijking niet tot doel heeft de sigaret tot amulet te hestempelen al begint het daar soms wel eens op te lijken maar uitslui- •end de onwaarde van de beroofde sol- laat over één kam scheert t. Zoals gezegd, hadden de uitgestoken tehten („het is alleen maai voor de aardigheid") maar desondanki hangen de hoefijzers met evenveel na druk hoven He deu Italië de twee vingi schoen of de amule tuig. Hoe dit ook tot de slotsom dat de oorsprong van hel hoefijzer waarschijnlijk in dezelfde rich- line moet worden gezocht als de horens artikelen, d.w.z. ter be- Elworthy Zuid hand- •ring Mas i het boze is dat boze oog? een volgende keei (Nadruk kleding klaarmaken. Britten heeft dit alles geniaal, zo kinderlijk-gaaf en zo zuiver ln noten gevat, dat het een doorlopend muzikaal genot is. En zoals de Hilver- e lyceïsten het gisteren brachten Br de regie van Jan Jonker en de mu zikale leiding van Marinus Voorberg was en verrukking, waarbij Riet Sehreu- der als Julia van den Bosch en Robbie d. Schatte Olivier als het schoorsteen vegertje meer dan normale prestaties te gaven. De vier „grote" rollen werden prachtig gespeeld en gezongen door de iraan Anneke v. Setten. de alt Tony inus-Rebel, de tenor Wim v. d. Sluis de bariton Henk Driessen. De begelei ding was in goede handen bij Willy Bak er en Meindert Boekei (vierhandig piano- iel) en Wim Koopman (slagwerk). Dit initiatief moet ook in de andere delen van ons land navolging vinden en :onls het gisteren gebracht werd. is het jok een ideaal geheel voor de televisie. De jongeren worden hier daadwerkelijk pen opera-opvoering betrokken, ze en zelf de muziek (die heus niet altijd •nvoudig is) zingen en ze moeten hun ongekunsteld spel spelen. De pedagogi sche kant van zijn roeping als componist heeft Benjamin Britten al meer getoond, ook bijv. door zijn orkestwerk „The Young rsons' Guide to the Orchestra". Zijn er ons land ook geen componisten die ns werkelijk aan de Jeugd denken en n ontspanning bieden, die de jeugd juist ndaag aan de dag zo nodig heeft? Corn. Basoskl Leerlingen van het Chr. Lyceum in Hilversum voerden gisteravond „Let's make an opera" van Benjamin Britten in het Nederlands op o.l.v. Marinus Voorberg. Een groepje van de jeugdige spelers met de sopraanzangeres Anneke van Setten (2e van rechts). De onrust in het India ran premier Nehroe velen sche en „oosten" tgestrekt eenheidsgebied. waar wijsgerige bezinning en vrede heerst. Voortdurende zonnigheid in letterlijke en symbolische betekenis. Zulks in tegenstel ling tot het verdeelde „westen". Maar wij lezen uit de telegrammen, dat premier Nehroe van India heeft aangekondigd, „dat de centrale regering niet voor geweld en onlusten zal wijken en dat Bombay toch zal worden gebracht onder het cen trale bestuur van New Delhi". Er zijn onlusten geweest in Bombay, Orissa, Cal cutta en andere plaatsen, waarbij onge- twèehonderd mensen om het leven kwamen. Aanleiding tot de ernstige on lusten waren de plannen tot grenshervor- mingen, waartoe de centrale regering van India overging. Deze feiten zeggen een lezer niets, als men er de „background", de achtergrond niet van weet Meer dan 2 jaar lang heeft een commis sie zich met een herziening der grenzen van de verschillende staten en staatjes der politieke kaart van India bezigge houden. Voorge steld werd een een voudiger groepe ring van kleine sta ten e Rusland lid der W.H.O.7 Na een af wezigheid van zeven jaar heeft Rusland de wens te kennen gegeven, weer lid te worden van de World Health Organisa tion, de wereldgezondheidsorganisatie; het wil de achterstallige contributie regelen met een symbolische betaling van 5 van het niet betaalde bedrag. Inlichtingen verzocht. Maandag werd op de rijksweg bij Rotterdam een onbe kende vrouw van omstreeks 22 jaar aan getroffen. die geestelijk gestoord is en niet in staat haar personalia op te geven. In haar kleding komen de initialen R. H. 't Verklaardm uitzicht aaneensluiting, overeenkomstig de taal. De aangekondig de maatregelen wekten echter grote on tevredenheid. In Bombay scheen de door voering van dit principe onmogelijk en de regering van Nehroe proclameerde, dat de stad en de haven de status zouden krijgen van een federaal district en de staat in twee gebieden verdeeld zou wor den, overeenkomstig de taal. Dit was. zo oordeelt althans de New YorkTlmei, de lont ln het kruitvat en de wrok nam toe. Honderden zijn bij de onlusten om gekomen. duizenden zijn gewond, velen zuchten in de gevangenis en velen heb ben uit Bombay de vlucht genomen. On heilspellend is echter, dat deze geest van opstandigheid zich over andere delen van India heeft verspreid. In Calcutta, Patna, Bihar, Cuttack. Orissa, terwijl in de Pendsjaab de Sikhs dreigen met geweld, omdat zij een afzonderlijke staat willen hebben. Aldus staat de regering van India tegenover een voortdurende uitdaging. India ls feitelijk een verzameling van groepen, verschillend naar taal, alsmede zeden en gewoonten, slechts kunstmatig tot een uiterlijke eenheid gebracht. Tij dens het Britse gezag had men provinciale grenzen getrokken met het oog op strate gische, economische en administratieve doeleinden. Het was een vrij ruwe inde ling, waarbij taalgrenzen werden over schreden. bijvoorbeeld In Bombay en Ma dras. Toen India de onafhankelijkheid kreeg, kwamen de eisen van verscheidene dezer „taalgroepen" weer naar voren. Men drong aan op politieke gemeenschappen, waar dezelfde taal gesproken werd. De agitatie werd het eerst ontketend in het noorden van Madras en in het oosten van Hyderabad. Nehroe had bezwaren, omdat, volgens hem, juist die taalgrenzen de een heid van de staat naar buiten In gevaar brachten. Maar Nehroe gaf ten slotte toe ten aanzien van Andhra, mede onder communistische druk. In de strijd, zoal» deze zich thans bntwikkeld heeft, spelen behalve de taalverschillen, sociale status, zeden, gewoonten een belangrijke rol. Tussen de bewoners van verschillende districten heerst grote animositeit, omdat men elkaar bepaalde stroken grond be twist. Van deze verwarring maken de commu nisten voor hun doeleinden een dankbaar gebruik, daartoe vooral geïnspireerd na do reis van Boelganin en Kroesjtsjef. Men weet. dat de politie in Bombay na de uit gebroken stakingen razzia's hield, waarbij een groot aantal communisten gevangen werd genomen. De Britten voeren er niet meer de heerschappij, de machtige Con grespartij heeft aan betekenis ingeboet en aldus zijn in India middelpuntvliedende' krachten vrijgekomen. Thans zal men een telegram, luidende „dat de deelstaten West-Bengalen en Bihar tot één staat zul len worden samengesmolten, om verdere geschillen te voorkomen," misschien beter begrijpen, Echter heeft de Indische Congrespartij verklaard, dat men niet zal afzien van herziening der grenzen van de deelstaten en niet wijken voor geweld. Meer dan ooit heeft India dus behoefte aan een vastberaden, krachtige leiding, wil er een heid zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 7