mm Tegenover invloeden van buiten onwankelbaar Endocil Luitenant ter zee Lemaire over korps mariniers Ds. Tabaksblatt klaar voor de reis naar Israël 3 DONDERDAG 26 JANUARI 1956 Hervormde classis Leiden bijeen Organisatie van Kerkdag in 1957 wordt nader bekeken In januari komen de classes van de Hervormde Kerk in ons gehele land in vergadering bijeen. Ook de classis Leiden vergaderde gisteren in het Zendingshuis in Oegstgeest. De presentielijst werd getekend door 41 pre dikanten, 33 ouderlingen, 1 diaken en 3 ouderlingen-kerkvoogd. De opening geschiedde door de oudst aanwezende. dienstdoende predikant, ds. M. Ottevanger van Leiden. Na Schriftlezing uit 1 Cor. 15 sprak deze: „Niet tegenstaande er verschillende gevoelens heersten in de gemeente van Corinthe, heeft dit Paulus niet verhinderd te spreken tot „Mijn geliefde broeders". Ook onder ons zijn verschillende gevoelens. Daarin komt de veelkleurigheid der genade uit. Laat echter de broederschap blijven 1 versterkt worden, ook in het jaar 1956. We kennen de eschatologische gerichtheid de apostel Paulus. Hij spreekt van het vergankelijke, maar ook van het wi-ge. Bij dit alles gaat hij voort met arbeid. Wereldontvluchting is hem enen male onbekend. Hij sloeg met zijn woorden niet zo maar in de ruimte, sen, hij sloeg raak. De Kerk van onze dag wordt ook opge roepen standvastig te zijn. We hebben graag te doen met mensen, due tel kens tussen „ja" en „neen" zweven. We kunnen echter alleen standvastig zijn, als waarheid kennen, dan heeft dat niets te maken met een zekere arrogantie; dan hebben we deze kennis door genade verkregen. De Kerk heeft belijdenis af te leggen van dat geloof in het midden van d« wereid- Medearbeiders Daarnaast hebben we onwankelbaar te zijn tegenover de invloeden van buiten. „Altijd overvloedig" is het werk des He ren, dat Hij ons te doen geeft. Daarbij denk ik ook aan hen, die met mij staan In de bediening van het Woord. Zijn we ons bewust, dat we staan onder de op dracht van Christus? Dan zal schaamte aangezicht bedekken, want we deden, we niet moesten doen, en we lieten wat we moesten doen. Het apostolisch moge diep in ons hart doorklin ken. „Standvastig, onwankelbaar, altijd overvloedig". Ondanks teleurstellingen mogen we dan toch voortgaan met onze arbeid, want we zijn door genade mede arbeiders van Jezus Christus". Ds. D. J. Vossers van Leiden moest pe- jriodiek aftreden, maar was herkiesbaar. 'ergrote meerderheid stelde de clas- slcale vergadering zich weer onder zijn leiding. Ook de assessoren, ds. A. de Leeuw van Boskoop, «Ir. K. E. H. Oppen- heimer van Leiden en ds- N. J. Cupedo Noordwijk-Zee, werden met grote meerderheid herkozen. Ds. Vossers nam het praesidiaat over i sprak een woord van welkom tot die predikanten, die de laatste tijd binnen de classis waren komen wonen. Dit waren ds. Offmnga van Katwijk aan Zee, ds. Jo- nssen van Oudshoorn, d6. Schinkel van Woubrugge en ds. De Vos van Katwijk 1 Zee. Kerkdag Er schrijven ontvangen uit Koudekerk aan den Rijn om de moge lijkheid tot het houden van een „Kerk- de grenzen van de classis onder ogen te zien. Het Moderamen meen- da-t de tijd vari voorbereiding voor Kerkdag in 1956 al te kort 16. Im- s, in alle gemeenten moet dan een bepaald onderwerp van vele kanten en kringen besproken worden. Voor 1957 wil men de organisatie bestu deren. Op voorstel van ds. Kloek van Leiden zal men zich verstaan met „Kerk Wereld" in Driebergen, opdat men over iet gehele land een gemeenschappelijk Miderwerp in studie zal nemen. Het volgende agendapunt, de verkiezin- 'en, vroeg niet veel tijd. Bij enkele can to da afstelling werden de volgende per- ge- of herkozen. Een secundus-lid de Provinciale Kerkvergadering: Juderling J. de Graaf uit Rijnsaterwoude; ie voor opzicht ds. M- Ha- lemaayer uit Alphen aan den Rijn en suderling G. v. d. Berg van de geetichts- ;emeente „Martha-Stichting" uit Alphen den Rijn; voor de classicale zendings missie: ds A. M. Knottnerus uit Oude Wetering, mevr. M. Sels-Jager uit Hil- legom en mevr. mr. A. Honnef-Bender uit Leiderdorp; voor de Classicale Com- nlssie voor het Jeugdwerk de heren L. ribboel uit Lisse en J. van Leeuwen van Financiën Ds. J. N. de Ruiter van Leiden bracht 'erslag uit van de vergadering van de ale Synode; de scriba, ds. J- P. Hoo it Leiderdorp gaf een overzicht van le werkzaamheden van het Breed-Mode- de classis. De quaestor K. van liepenïngen uit Leiderdorp diende zijn ieel verslag over 1955 en de be- iroting over 1956 in. De afgevaardigden verden er op attent gemaakt, dat men de gemeenten een bijdrage van f 15 predikantsplaats verwacht voor de irbeid, die door het Moderamen en de laden moet geschieden. Overigens was de inanciële toestand gezond. Tenslotte werd in de morgenzitting nog Ie eindconclusie vastgesteld over het Her- lerlijk Schrijven van de Synode over ,Het Huwelijk" Rapporten Wereldraad van Kerken te Evanston 1954 de orde. Het rapport over „Geloof Kerkorde" van Sectie I werd ingeleid door ds. J. J. Meuzelaar uit Noordwijk-Binnen. Hij zei: „Het rapDort handelt over de een heid en de verscheidenheid van de Kerk. eenheid der Kerken is gegeven in Christus. Waar we de broeders ontmoe- zouden we ook de Heer der Kerk moeten ontmoeten. Er komt echter van ïenheid weinig terecht. Ze wordt tel kens bedreigd. Al is er een zekere groei, de volmaaktheid bereiken we nooit. Torh zien we punten, die de eenheid tot uiting brengen- Er is één Vader, één Biibel. één Doop, één Avondmaal, één ambtsbed' ning, al wordt dit laatste dan ook wc niet in alle Kerken aanvaard. Er is v< schil tussen verscheidenheid en geschei denheid. Er is een verscheidenheid, die niet zondig, maar goed is. Wanneer ver scheidenheid de zichtbare eenheid van het Lichaam verbreekt, verandert zii van aard en wordt tot zondige verdeeldheid Vaak komt dan zelfoverschatting aan de dag. Gaat het om de waarheid, of gaat het er om, dat we eigen meningen tot geen prijs uit handen willen geven, dan kan het ongehoorzaamheid aan God ziin als we eigen „standpunt" willen hand- Wat staat ons nu te doen? vroeg spr. Berouwvol denken over de gescheiden heid Dit kan niet geforceerd worden: dit kan alleen gewekt worden door dp Heilige Geest. We dienen onze overtui gingen daartoe kritisch te onderzoeken. Een voortgaande ontmoeting der Kerken in de Wereldraad kan tot dit doAl leiden Niet bevredigend Als geheel vond spr. het rapport niet bevredigend. Dit zal wel komen, omdat men bij een Raad van Kerken alle dii gen voorzichtig wil zien. Maar voortdu rend komt dan de vraag om de hoek kijken: „En nu wij?" Telkens wordt het begrip „groei" gehanteerd. Zien we ook in onze Kerk? Spr. weet. dat we 1 onder de opdracht en de belofte. Dit zijn de gegevens en daarmede zullen w onze Kerk voort moeten gaan- De „v heidsvraag" kan geen kwestie van .".stand punt" zijn. Het gaat om e.èn persoonlijke relatie, want de waarheid wil gedaan worden. De vragen van geloof en kerk orde hangen samen met die van leven er werk. Spr. meende, dat de Hervormdf Kerk een soort van exercitieterrein vooi de oecumene kan zijn. Dat kan, volgens hem, niet gezegd worden van Kerken, waarin men „vaste standpunten" heeft, want dit kan niet" lurgeiiijke stand van Leiden GEBOREN: Elisabeth Maria Cornelia, v G. van Kalkeren en M. Smits; latthijs Daniel Izak z v I. D. de Ridder H. A. v. d. Linden; Willem, z v W. Wolf en A. Smits, Helena Wilihelmina H. Schrijer en J. G. M. Rietbroek, laria Elisabeth, d v I. Mooten en H. 'lasveld; Adaana Jenny, d v J. H. Voor- en J. Bo6; Pieter, z v G. Hoeksema en Huseman, Herman Cornells, z v C. Z. alomé en S. S. T. van de Kasteelen. GEHUWD: G. K. Steenbergen en W. van Setten v. d. Meer; W, A. v. d. lelde en W. H. Noordermeer, P. de Jong C. J. Kuiken. T. van Weelie eh D. A. M. van Wave ren, S. H. Bos en S. M. torenhof. OVERLEDEN: C. Helling, huievr. Hawk, 25 jaar; J. C. Akerboom man 41 jr. Evangelisatie Ds. P. Kloek van Leiden leidde daarna het rapport van Sectie II in over „Evan gelisatie". Volgens spr. draagt dit woord in onze taal een erfelijke belasting mee Het heeft bij ons vaak met een nood situatie te maken. Er zijn minderheids- en a-fstandsevangelisaties. In'de evange lisatie trekt men dan de mensen binnen een bepaalde kring, terwijl men hele maal uit het oog verliest, dat het Evan gelie van ons eist. dat we zullen gaan in de wereld. Tot nu toe is arbeid, die verricht wordt, meestal door verenigingen, in de ontkerstende geble- heel duidelijk ie" te maken de Kerk; het Het rapport komt leggen, dat „evangel: heeft met het wezen een daad zonder m Christus is met deze wereld bezig, want ij Is de Apostel Gods. Onze dienst is daarbij: deelgenoot te worden van Hem. opdat anderen pok mogen delen in de vreugden des Heren. De kerkelijke ver deeldheid maakt het woord van het Evan gelie vaak krachteloos- Men heeft zelfs de vraag gesteld, of het wel zin heeft vanuit én bepaalde Kerk zending te be oefenen. Moet dat niet vanuit het geheel der Kerken worden gedaan? Bij het doorgeven van het Evangelie is daar eerst de ontmoeting met de wereld. Daarop moet volgen het spreken van een d. dat nauw verband houdt met de problemen van de enkele mens in de •eld. Ten derde zullen onze woorden door daden van dienstbetoon en mede leven vergezeld moeten gaan. De verta- en de verspreiding van de Heilige Schrift is een van de eerste taken van s evangeliserende Kerk. Nadat spr. aan de hand van het rap port nog verschillende middelen en wegen evangelisatie had aangegeven, kwam het geheel van de beide secties in be spreking. De praeses beloofde, dat de rapporten van de vier andere secties in volgende vergaderingen aan de orde zullen worden gesteld. 'n Mens heeft eigenlijk geen leven met dat brandend maagzuur... Zo lang dit opkwam, was de dreiging er toch en zo was er dan, zelfs zonder enige aanwijzing, van eten al geen sprake meer. Maar... komt 't eenmaal zo ver, dan is ook de meest snerpende zuurbrand (U kent dat) met een of twee Rennies bezworen. Die doven het vuur en stillen de pijn. Radicaal! 'n Heerlijk veilig gevoel zo'n paar Rennies op zak - bij voorbaat Altijd bij de hand en als de nood aan de man komt, onmiddellijk baat-.. Waarom zou U zé niet bij U steken? apotheeh of drogist Kat op heet zinken dak Tocht door de krochten van het menselijk leven Theater gai voor K. en O. sublieme opvoering van onaanvaardbaar stuk Zijn de mensen daar zo in het zuiden van de V.S.? We weten wel dat Tennessee Williams bij voorkeur niet de lichtste kleuren gebruilct wanneer hij een milieuschildering geeft. Als hij in: „Kat op een heet zinken dak" het leven wil laten zien, mengt hij de donkerste kleuren, die hij op zijn palet vinden kan, en geeft een beeld zo somber en donker, dat het de toe schouwers benauwt. We gaan met Brick, Margaret en hoe ze verder heten mogen, door donkere holen en sloppen, waar het muf is en stinkt, niet omdat er geen straaltje licht binnen kan vallen, maar omdot Williams er geen streep licht in toelaat. Zo wordt het ?n tocht door kroch ten van het menselijk leven. Maar is dit nu het leven? Is men daarginds zo ver- materialiseerd. dat er geen geestelijke waarde meer bij komt? Het diepste punt. waar Willams zijn mensen heenvoert, kan tet begin zijn. de kiem waaruit de kunst zich ontwikkelt. Hier ontstaan de klaagliederen en de gebeden, de religieuze dans en muziek. In deze omstandigheden gekomen voelt de waarlijk levende mens zich geplaatst te genover God. Uit het contact, hoe dat dan ook zij, met die God komt de bevrijding, ook al is dat dan soms in de dood. .Alleen op deze wijze kan een kunstwerk ontstaan, want alle kunst moet een be vrijdende werking hebben. Dan kunnen we spreken van „goddelijke" kunst. Al het andere is diabolisch. Ook dit werk var Williams. En daarom kunnen we hel s'echts afwijzen en zeker de oorspronke lijke versie, die „Theater' gemeend heeft te moeten spelen. Waarom Elia Kazan, de Amerikaanse regisseur van Williams' stukken, die heus geen kwajongen is, vond het te somber eD wanhopig. Williams heeft het toen veranderd, zo dat er tenminste wat licht zou gloren. Margaret krijgt de zo lang gekoesterde i er komt een zekere stand, er is dus een bekering. Men zegt kind, verbroedering tot soort bevrijding, e dat het er maar zo mogelijk. In de hangt ook alles m: kaar. dus waarom 2 ijn? Het bewijst r 1 beetje aanhing. Best orspronkelijke versie ir zo'n beetje aan el- u de omwerking beter dat het slot. dat op verzoek van Kazan geschreven werd, niet bij het stuk zou passen en er logisch uit voort zou kunnen komen. Het toont alleen maar aan dat Williams als toneelschrijver Bond van oud-strijders De voorzitter van de afdeling Leiden van de bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis, majoor b.d. M. Verhoeven, mocht gister avond in De Harmonie als spreker de luitenant ter zee Ilde klasse o.c. van speciale diensten, W. C. Lemaire, welkom heten. Bij velen zal een „einde lijk" over de lippen gekomen zijn, want al drie jaar heeft men het erover gehad luitenant Lemaire over het korps Mariniers te laten spreken. Nie mand zal er spijt van gehad hebben, want de oud-marinier wist zijn toe hoorders van het begin tot het eind te boeien met zijn causerie over de belangrijke wapenfeiten uit de ^schiedenis van het korps en de tegen woordige positie. Michiel Adriaansz de Ruyter is de vader (Advertentie.) v'an dit korps, want toen hij ontdekte, dat ce Engelsen in d.e zeeslag vaci 1664 Bi/ twijfel achtig licht toch goede foto's met de dubbel-qevoeliqe ROLFILM zo onder de indruk zijn geweest hij Johan de Witt zo wist te werken de Staten van Holland ertoe c haalde een Regiment Marine op te rich ten. De ronselaars hadden druk werk de „mariniers" bij elkaar te krijgen. Van Gent was de eerste commandant dit keurkorps. Een keurkorps werd want de opleiding werd bijzonder goed aangepakt. In de vierdaagse veld slag, die voor Engelar.d eer zware neder laag werd. verzamelde het korps de sle roem. De mannen hoefden niet alleen ip het schip te vechten, maar konden dit ook doen op het land. want zij k. t hij de Theerrsmondine od Engels grond gebied Gibraltar Maar zij hebben ook wel eens wat vóór de Engelsen gedaan; in de Spaanse cessieoorlog namen zij de rots van Gibral- voor Engeland. Deze twee gebeurte- >n zijn met gulden letters In het vaandel van het korps geschreven. De zeesoldaten kunnen ook goede diensten richten bij het verdedigen van marine objecten. Dat hebben zij in de afgelopen oorlog bij de strijd om Rotterdam be- :n. In een vier dagen durende strijd hebben 400 mariniers tientallen kame raden zien vallen. Het jaar 1942 ls voor het korps niet de gave bezit, tenminste nu nog niet. om een hoopvoller stuk te schrijven. Hij blijft de schrijver van het decadente, het leven in de grote afbraak. En dat doet hij dan. dramatisch bekeken nog niet best. We zijn het volkomen eens met- wat mevrouw Jeanne van Schaik-Willing zchreef in de Groene Amsterdamme: 21 januari: „Bovenal is hem te verwijten, dat hij het etaleren van stinkend was met dramatisch verwerkelijken menselijke tragiek verwart". De opvoering, die „Theater" van stuk gaf in de serie „Groot Toneel" va en O., was boven alle lof Anny de Lange en Kees Brusse, Hetty Beck en Richard Flink speelden magnifiek en overrompe lend goed. waardoor het stuk belangrijke: scheen dan het in werkelijkheid is. Di voosheid schemerde door dit sterke spel ternauwernood heen. Voor de wijze waarop Richard Flink de regie heeft gevoerd en voor de speelsters en spelers hebben we grote bewondering. Toch moet men oppassen met het kiezer van stukken, die men kan „overspelerf*. Aan mooie facades alleen -heeft -inlg. Er moet een behoorlijk gebouw achter staan. Schenkt men daar niet genoeg aandacht an, dan kan dit meewerken om de waar lijk-toch al niet grote belangstelling AGENDA VAN LEIDEN Donderdag r en 9.15 uur: Cefa met het kerstverhaal het toneel i 5 I-and -te doen dalen. En (g0,uden jubileum) Scrooge en Marley, Schouwburg, 8 uur: K. en O. (groot toneelf, toneel-groep Theater met „Kat op een heet zinken dak" door Tennessee Williams. Gulden Vlies. 8 uur: Leidse smalfilmliga. Clubhuis Westerkwartier (Ten Kate- straat). half 811 uur: bazar. Rehoboth, 8 uur: Veron. Om. Grim bergen over T.V. Oegstgeest, bovenzaal Geref. Kerk, 8 uur: beeturenconferentie district Leiden ARJOS. D. C. van Oosten uit Voorecho- ten over: Wat bezielt ons7 Leiderdorp, Irene, 8 uur: Geref. Jeugd centrale. Ad. Kuiper over: Woord- Leiderdorp, Dorpshuis, 8 uur: feestavond buurtvereniging Doesbrug. Vrijdag Stadsgehoorzaal. 8 uur: K. en O.. Re sidentie-Orkest o.Lv. Louis Stotijn, so liste Margot Pinter, piano Kamer 204 stadhuis, half 8: Leids Jeugdparlement over: Jeugd en Interna tionale samenwerking Jacobazaal Burcht. 8 uur: afdeling Lel den Dierenbescherming, jaarvergadering. Wijkgebouw Stille Rijn 13, 8 uur: zen- ddngssamenkomst G.Z.B., spreker ds. A. van Eijk van Benthuizen. Café Aniba, 8 uur: Leidse tuiniers en bloemistenvereniging D.E.V Leiderdorp, kantine touwfabrle- ken, 8 uur: jaarvergadering „Zijlkwar- Oegstgeest. bovenzaal Geref. Kerk 8 uur: A.R. kiesvereniging, G. van Gallen uit Zwijndrech-t over: Heeft het nog zin A R: "té zijn? Voorschoten. 8 uur: gemeenteraad. Zaterdag Lakenhal. 3 uur: opening tentoonstel ling werken van Jan Kalsbeek door wet houder Van Schaik. Rijkemuseum voor geologie en minera logie. 2.15 uur: Kon. Ned. Natuurhistori sche Vereniging bezoekt nieuw ingerich te Nederlandse afdeling. Wijkgebouw Irene Driftstraat, 5—7 uur; receptie zondagsschool De Graankorrel De schoonheid van uw huid ontsluierd Endocil hormooncrcme wekt de huidcellen tot nieuw leven en doet rimpeltjes en ongaafheden verdwij nen. Endocil is dag- en nachtcrème en dient overdag als basis voor poeder of make-up. hormooncrémo van Organon Per tube f2.90 groot belang, want bestond het tol jaar uit beroepsmilitairen, nu werden ook oorlogsvrijwilligers opgenomen. Als derdeel van het korps werd een brigade Marine in het leven geroepen. Deze bri gade deed mee aan de grote landingen op vijandelijk gebied. Voor het korp* heeft altijd grote belangstelling bestaan, maar de selectie is streng: ongeveer 20 procent van de aanmeldingen wordt af gewezen. De brigade Marine werd na het eindigen van de taak in Indonesië opgeheven. Het korps bestaat ".-genwoor- dig uit 1900 beroepsmilitairen en uit 2100 dienstplichtigen. De basis is nog steeds Rotterdam. Twee nieuwe taken heeft dit korps erbij gekregen, namelijk een rt sentatieve taak en een instructieve De avond werd besloten met de v ning van twee goede films. De e toonde een tocht van de Marinabrlgade met de „Noordam" van Amerika naa Indonesië. Realistisch was de tweede filrr die een beeld gaf van de landing van d Amerikaanse mariniers op het eil i,?d Iw Jlma. feestavond. Burcht, 8 uur: personeelsvereniging S R.O. 'Smit-Röntgen), feestavond. Schouwburg, 8 uur: K. en O., toneel groep Theater met „De dochter van de b Tonnenmaker" Zondag Kooikapel, 7 uur: herdenkingsdienst zondagsschool De Graankorrel, ds J. N. de Ruiter. Waalse kerk, 7 uur: padvinderedienst, oübaas L. Questroo Tentoonstellingen Prentenkabinet (Kloksteeg 25), 2-5 uur, Kersttentoonstol'ling, litho's in kileuren "oor J. Bezemer en J van VHjmen (tot februari). Rijksmuseum voor volkenkunde 105 ur. Chinese houtsneden (tot 4 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Herdinsh en Blanken. Hoge- oerd 171. tel. 20502. en apotheek Reijst. teenstraat 35. tel. 20136. WIE DEZER DAGEN bij ds. S. P. Tabaksblatt (Vliegenvangerslaan in Den Haag) op bezoek komt, ziet dadelijk dat hij reisvaardig is: grote koffers staan al klaar in zijn studeerkamer, want op de verjaar dag van prinses Beatrix vertrekt hij met de trein naar Marseille om daar scheep te gaan op de „Jeruzalem" met bestemming Israël. Drie maanden uit en thuis. Het is een oriëntatie- en studiereis, want ds. Tabaksblatt komt bij zijn werk zo vaak over de staat Israël te spreken, dat hij er noodzake lijk zelf eens poolshoogte moet nemen. Zeg met, dat het wel zo'n soort zen dingsreis zal zijn, want dan heeft u hem uit zijn tent gelokt. Trouwens ds. Tabaksblatt heeft niets liever dan dat, want dan kan hij goed duidelijk maken, waarom het in het gesprek met Israël „De Joden", zegt de dominee, „zijn geen zondagsschool-kinderen, aan wie wij christenen uit de heidenen nu eens het Evangelie moeten uitleggen, a-ls aan on-mondigen. Dat is de aarts-mis vatting van het christendom. Men zegt dan: de kerk is in de plaats van Israël gekomen. Zo in de geest van: „Wij (christenen) zitten op het paard en zij (Joden) moe- Maar zo is het niet. Als heeft men nooit goed Ro meinen 11 gelezen, want daar zegt Paulus het on omwonden: „Gij christe nen uit de heidenen zijt er als een wilde loot daar tussen geënt." Er zijn tak ken weggebroken en nu hebt gij deel gekregen aan dezelfde saprijke wortel. De aartsvaders vormen deze wortel. Israël en de gemeente vinden hier bei de hun voedingsbodem. Het gesprek met Israël heeft ten doel gezamenlijk tel te zoeken. Dit is een levensbelang, want een loot zond-er wortel ver dort. Tweeduizend jaar chris tendom heeft bij de chris tenen het begrip voor de plaats en de waarde van Israël scheefgetrokken. Het Oude Testament is j voor vele christenen een gesloten boek gebleven en waar het gelezen word*, wordt het dikwijls mis verstaan. Zeker, er is sinds de vorige eeuw veel ten goede veranderd. Men is zich, voora-l door de droevige gebeur tenissen i-n de laatste oorlog weer op hot bestaan van Israël gaan bezinnen, maar het gesprek is nog lang ndet op gang gekomen. Het eerste Wat nodig is voor een gesprek, is wederzijds respect „Zie", zegt ds. Tabaksblatt, „ik wil, dat de christenen de joden weer respec teren, zoals ik ook vraag, dat de Joden respect hebben voor ons. Als dit wederzijdse respect hersteld is, ben ik al zeer tevreden, want dan kan er verder gepraat worden. Dit streef ik altijd na bij mijn gesprekken met Joodse catechisanten (sinds de bevrij ding ben ik nooit zonder geweest). Geheel als gelijkwaardige partners doorzoeken wij de rijkdommen van het Jodendom en van het Evangelie. Wilden zij zich laten dopen, dan drang ik daar niet op aan; daarin staan zij geheel vrij. Maar ik behoud mij ook mijn vrijheid voor om neen te zeg- ?en, als ik vind, dat zij de consequen ties van hun stap niet doorzien hebben of verkeerd interpreteren". Het gaat er nl. niet om, van Joden christenen te maken. Het gaat er om, dat zij de God van Israël leren kennen en Zijn Gezalfde. Maar omgekeerd kunnen ook de christenen uit dit ge sprek met Israël de grootste rijkdom men putten. Hier kunnen zij de bron, het principe vinden, want zoals Paulus het zeide: „Niet gij draagt de wortel, maar de wortel draagt u". GEEN SCHEIDING "PtOOR DIT uit elkander vallen van Israël en de gemeente is de chris telijke theologie in de verleiding ge komen een scheiding te maken tussen Oud en Nieuw Testament, als zou het eerste een specifiek Joods en het an dere in tegenstelling daartoe een spe cifiek christelijk boek zijn. Het Oude Testament werd dan be schouwd als het boek van de harde wet, van wraak en vergelding; het Nieuwe als het boek van liefde en ver geving. Het Jodendom was dan een voorbeeld van een primitieve religie en het christendom een stap verder op de weg naar een hogere evolutie. Steeds hoger zag men de mensheid klimmen op de weg naar een edeler gezindheid. Deze mythe, die vooral in de vorige eeuw opgeld deed, was echter totaal onbijbels; net Oude en het Nieuwe Testament staan niet tegenover elkaar: wet en Evangelie zijn geen antipoden, recht en vergeving niet elkanders vijanden. Als ds. Tabaksblatt dit begint uit te leggen voelt men zich als de kamerling van Ka-ndacé bij wie Fil-ippus op de wagen geklommen is „uitgaande van het Schriftwoord pre dikte hij hem Jezus". Wie kan dit beter uiteenzetten, dan B.B. houdt oefenervond Maandag 6 februari houdt de B.B.-ver- bindi-ngsdien6t van de A-kring Leiden een oefen-avond, waarbij van radio-ver bindingsmiddelen, mobilofoon en porto foon gebruik wordt gemaakt. De deel nemers vertrekken om 8 uur van het Gulden Vlies. Leidse Jeugdactie organiseert weer filmscholingscursus ds. Tabaksblatt, die zelf geboren en getogen ts in het rabbiriistische Joden dom. Als jongetje in Lodz hij is in 1902 in het toenmalig Russisch-Polen geboren groeide hij op in het Ta-1- mudisme. Hij droeg de orthod-oxe haarlokjes en ging naar de „leer". Al vroeg werd hij gegrepen door het Zionistische ideaal, maar met de jaren werd zijn instelling tegen het Ta-lmu- disme kritischer en toen hij ook over Jezus anders ging denken dan in zijn kringen gebruikelijk was, moest hij wel breken met zijn familie en trok hij weg. Eerst in 1928 naar Parijs en later naa-r ons land, waar ds. Rotten berg hem opving ln de kringen van Elim het toenmalige genootschap voor zending onder Israël. Dait was in 1930. Zijn christelijk-theologische op leiding kreeg hij op de Theologische School van de Vrije Evangelische Ge meenten in Apeldoorn onder leiding van ds Wi-nckel. Na deze studie werkte hij eerst met ds. Rottenberg samen in Rotterdam, maar later, toen het werk van Elim zich uitbreidde, ln Den Haag. Op 23 april '40 kwam hij naar Den Haag. Precies 3 jaar kon 'hij nog zo goed en zo kwaad, a-ls dat in d'ie ja-ren ging, zijn werk als hulpprediker van de Her vormde gemeente (om hem een ker kelijke functie te verschaffen) doen, maar toen brak ook voor hem het on ontkoombare Joodse lot aan: Vught, Westenbork, Theresienstadten als hij daar niet net bijtijds nog was be vrijd, ook Auschwitz. Zijn vrouw, zijn kinderen (de Jongste 1M jaar) deelden dit lot. Ds Tabaksblatt vertelt ervan; levendig, want dat is zijn aard, maar niet uit eigen beweging, ndet opdrin gerig, alleen als men hem ernaar vraagt, want deze man ls. die hij is. En dat vindt hij ndet Iets om over te praten. VERSTAAT GIJ? TTIJ IS VERVULD van een bood- schap en daar praat hij over. Daarover kan hij mi-et zwijgen. Met Jood en christen voert hij het gesprek. Bedden legt hij de vraag voor: „Ver staat gij, wat gij leest?" Sinds 3 mei 1953 doet hij dit als predikant der Her vormde Kerk. Op die datum werd hij in de Bethlehemkerk bevestigd als predikant voor buiten-gewone werk zaamheden voor het gesprek met Israël met standplaats Den Haag. De Nieuwe Kerkorde maakte het mogelijk, dat hij zijn theologische op leiding te Apeldoorn kon aanvullen met de vereiste universitaire examens aan de gemeente-universiteit van Am sterdam, waar hij bij de hoogleraren Van NLftrik gn Smeli-k zijn ka-ndidaats afle|de, zodat hij in oktober 1952 zijn proponentsexamen kon doen. Men kan begrijpen, wat een reis naar Israël voor deze man. Zionist van het eerste uur, betekent. Want Israël is voor hem, zowel naar de geest als naar het vlees: het land der vaderen. Wij wensen hem een gezegende reis. Filatelisten hielden jaarvergadering De Leidse vereniging van postzegelver zamelaars heeft gisteravond haar jaarver gadering gehouden in de bovenzaal van de Kleine Burcht. De voorzitter, de heer Meiboom, opende de goed bezochte ver gadering en gaf het woord aan de heer Minnema, secretaris, die het jaarverslag uitbracht. De vereniging blijkt thans uil 231 leden te bestaan. Over het gehele land gezien, staat zij op de elfde plaats. Er bleken nogal wat klachten te zijn over de stempeling der zegels. Het beste kan men de zegels twee centimeter onder de bovenrand plakken, aldus de heer Min nema. Het filatelistenloket ls nu tweemaal in de maand geopend. De heer Spijker, ad ministrateur van de rondzenddienst, drong er op aan betere zegels te laten circule- De heer Kampenhout las het jaarverslag voor van de jeugdafdeling. Het ledental gaat achteruit en staat thans op 21. Men zal een grote actie beginnen tot het ver werven van nieuwe leden Zodoende hoopt men het aantal jeugdige verzamelaars zeker tot 50 op te voeren. De heer Spijker gaf het verslag van de veilingcommissie. Hij noemde de velling zeer aantrekkelijk door de vele prima kavels. Door de afwezigheid van de pen- Evenals vorig jaar organiseert de Leid- Jeugdactie ook nu weer een filmscho lingscursus. bestaande uit vier avonden. cursus is bedoeld om ouders en op voeders in school en het jeugdwerk wat inzicht te geven in de verhouding jeugd-film. Zij wordt gegeven in samen werking met de Leidse afdeling van de vereniging voor paedagogiek. Op dinsdag 7 februari leidt de heer H. Wielek de film Fury, van Frits lang, in. De nog niet zo lang geleden in Lel den vertoonde film Wonder in Milaan be spreekt hij dinsdag 21 februari. Pater R. van Sasse van Ysselt houdt op 6 maart een inleiding bij de Spaanse film Welkom mr Marshall. Op dinsdag 20 maart houdt hij een causerie bij de Western Shane. Alle avonden beginnen om 8 uur in het Leidse Volkshuis. Deelnemersbewij: zijn te krijgen bij het secretariaat 5 de Leidse Jeugdactie, Stadhuis; het sec tariaat van de afdeling van de vereniging voor paedagogiek. Brederostraat 36; bij het Leidse Volkshuis zelf en ook bij het clubhuis De Sperwers. Langestraat 67_69. Schriftelijke of telefonische aanmelding is ook mogelijk. nlngmeester wist men nog niet hoe het ei stond met de financiën. In de rond vraag werd voorgesteld in het vervolg eer ruilbeurs te houden ln plaats van de ge- i rullavonden, die In de regel niet zc goed worden bezocht Dit punt werd op het programma gezet voor de eerstkomen de bestuursvergadering. Tót slot van avond werd een grote veiling gehouden. Dode en ernstig gewonde te Oegstgeest Personenauto schoot onder grote kaasauto Om ongeveer kwart over zeven dins dagavond reed op de rijksweg te Oegst geest een grote kaasauto met aanhang wagen fan de firma S Laan, expediteur te Avenhorn. Tussen de Almondebrug en het Rijnaiohtvi-aduct werd deze wagen ingehaald door een personenauto, waar van de bestuurder tekens gaf dat er iets aan de vrachtwagen mankeerde. Beide auto'6 stopten en de chauffeur van de personen-auto zei de vrachtwagenbestuur der, dat zijn achterlicht niet brandde. Laatstgenoemde zette zijn wagen weer in beweging om die te parkeren op de even verder gelegen parkeeretrook. Op dat ogenblik botste met grote snelheid een Opel, die ook in de richting Den Haag reed, achterop de kaasauto, en ver dween er voor het grootste deel onder. De bestuurder, de heer N. Haasbroek uit Den Haag, werd ernstig gewond uit de wagen gehaald. Hij had een hersenschud ding, zijn kaak is gebroken en het ge zicht is gewond door epli-ntere. Zijn echt genote zat helemaal klem onder de kaas auto en kon met veel moeite worden be vrijd. Zij i6 in de ambulanceauto op weg naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3