haüonajCtt lil A.R.-partij vraagt ook radiozendtijd lao5 Uchte mui. lg30 Nog geen beslissing over de gezangenkwestie Godsdienst zonder hart mist liefde en verstand „Verzuiling" 2 DONDERDAG 26 JANUARI 1956 Het Centraal Comité van Anti- Revolutionaire Kiesverenigingen heeft zich in een brief tot de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gewend met het verzoek, dat ook aan de Anti- Revolutionaire Partij radiozend tijd beschikbaar zou worden ge steld. In deze brief is medegedeeld, dat de Anti-Revolutionaire Party met grote belangstelling kennis genomen heeft van hetgeen in de memorie van antwoord op de begroting van onderwijs, kunsten en wetenschappen wordt opgemerkt over het beschikbaar stellen van zend tijd aan de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Oecumenisch weekend op Oud Poelgeest De Stichting Oud Poelgeest te Oegstgeest organiseert op 11 er februari het zevende weekend ir cyclus *In gesprek met tijdgenoten. Ditmaal zal gesproken worden over de betekenis van Martin Buber. wiens ideeën thans in grote mate het denken beïnvloeden. Het weekend begint 's middags om 4 uur. Zaterdag Is de inleider ds. F. J. C. Bredschney- der uit Velp en zondagmorgen wordt een oecumenische huisdienst gehouden onder leiding van ds. J. M. Hoekstra. Boek VAN DE DAG ..Maliënkolders op Broadway" (The mouse that roaredi van Leonard Wibberly. in de Prisma-serie uitge geven door Uitgeverij Het Spec trum te Utrecht en Antwerpen. IN DEZE fantasie van een abije toe komst heeft Wibberley een kostelijke parodie gegeven op enkele huidige po litieke wereld-aspecten, die door leken zo spoedig „eenvoudig" geïnterpreteerd worden. Hij stelt, dat een land, dat een oorlog van Amerika verliest, finan cieel en economisch op de been wordt gezet, en laat daarom het Groot hertogdom Grand Fenwick (acht bij vijf kilometer groot, met enkele dui zenden inwoners), dat er niet al te best voor staat, met deze opzet de oor log aan Amerika verklaren. De oor logsverklaring raakt daar zoek. en de Fenwickers zijn cenoodzaakt. een ex peditie naar de vijand uit te sturen, gekleed in maliënkolders en gewapend met pijl en boog en knots. Amerika houdt een grootscheepse luchtbescher mingsoefening en in het uitgestorven New York dringen de maliënkolders en knotsen door. Zy veroverden Amerika's verschrikkelijkste wapen, de Q-bom en diens maker. dr. Kokintz. voeren zij ge vankelijk mee naar Grand Fenwick. Amerika heeft de oorlog formeel ver loren - en de problemen die hieruit en VM bezit van 'i werelds ge vaarlijkste atoombom voortspruiten, zijn aanleiding tot een voortreffelijke politieke satire. Literatuur is „Maliën kolders op Broadway" in de verste verte niet - het is lectuur van de bo venste plank. Het is een van de beste vondsten, de laatste jaren in een boekje neergelegd. Waar blykens deze antwoord door de minister aan de Radioraad verzocht is advies te willen geven over de wijze waarop en de mate waarin deze zendtijd ter beschikking van belanghebbende politieke partijen kan worden gesteld, stelt het Centraal Comité er prijs op te verklaren, dat de Anti-Revolutionaire Partij bij de beslissing van de minister te dezer zake gaarne als een der „belanghebbende politieke partijen" zal worden aange merkt, daar deze partij zich inzake radio-uitzendingen voor vrijwel gelijke moeiiykheden geplaatst ziet als de Volksparty voor Vryheid en Democratie. Promotie ds. Roubos V oorbeeld voor bouw van chr. ziekenhuis Het is dringend nodig, dat in de vraag naar protestantse ziekenhuisverzorging wordt voorzien; de oprichting van een ziekenhuis, waarin de burgerlijke gemeenten en de prot. chr. groepe ringen (zoals in Zwolle werd gedaan) kan een voorbeeld voor de toekomst De he de kennis van de Bijbel. Daaro moet op die scholen ook weer byzo dere aandacht worden gegeven a< het verantwoorde Bijbelonderricht. Dit zijn twee van de zestien stellingen, die ds. Roubos. Ned. Herv. predikant te Zwolle, gisteren te verdedigen had tijdens de promotieplechtigheid Utrechtse universiteitsgebouw, v op het proefschrift Profetie en cultus in Israël promoveerde tot doctor in de theologie. In zün proefschrift behandelt ds. Roubos o.m. de vraag of de roeping tot profeet in Israël als een liturgisch ge beuren te zien is. voorts de profetische kritiek op de volksreligie, de verworden cultus en de volkszonden, die door de profeet worden aangewezen. Promotor as prof. dr. A. H. Edelkoort. Ds. Roubos werd 7 oktober 1910 te Rotterdam geboren. In 1932 werd hij kandidaat in Gelderland en diende ach tereenvolgens de Herv. gemeenten van Steggerda «Fr.». Culemborg en Zwolle. Var. i945 tot 1947 was hij afgevaardigd naar de generale Synode. Niemöller uit de raad van Evangelische Kerk Dr. Martin Niemöller is uit dé bestuursraad van de Duitse Evan gelische Kerk getreden. Hij heeft tegenover een verslaggever verklaard dit te hebben gedaan, omdat hij tevens voorzitter van de Evangelische Kerk in Hessen en Nassau is. De twee functies werden niet goed verenigbaar geacht. Van welingelichte zijde verluidt, it dr. Niemöller is afgetreden omdat men hem weg wil hebben als directeur van het bureau buitenlandse betrekkingen van de kerk. Er is veel critiek op zyn neutralistische houding i de politiek. MELODIE en WOORD der Ethergolven Hilversum I. 402 m. VARA Gym; 7.20 Gram; 8.00 N' V d hulsvr; 9 00 Gym JANUARI 1950 Nwi; 7.10 AVRO: 12.00 Danam d- en tulnb; 12 13.00 Nw 8.18 Gram; 8.48 g "ouw; 9.10 >lradlo.V.P. Morgen wij- 10.40 Or- Aitviool en pla- 12.30 Meded.v gno«e; 12.3C \Toi 1435 18.00 Nwi 18.45 ..Tot nleu PUZZLE No. S24 Horizontaal1 Veevoeder. 4 kroot, 7 oefekt. 9 klein persoon, 11 inhoudsmaat. 12 naschrift onder brieven, 13 varkens hok. 15 dik, 16 hemellichaam. 17 jong dier. 18 afstandsmaat, 20 worstvlees. 22 voegwoord. 23 bedorven. 25 Chin, maat, 26 hoofddeksel, 28 sghoolafdeling, 29 on behaard. Vertikaal: 1 Dot haar, 2 manstand, 3 kostuum. 4 kaar, 5 pers.voornaamwoord 6 vuurpotje, 8 kap van een huis. 10 raamdorpel, 12 ij stap, 14 cijns, hoeveel heid. 18 drank 19 knook. 21 gemeente in de Betuwe, 23 takje, 24 boom, 26 ge zinslid. 27 rondhout. oever. 27 bot. 28 ieme. 29 gans Vertikaal: 1 Slap. 2 taart. 3 as. 4 alt, 5 nu. 6 tip, 7 emoe. 9 pionier. 14 ook, 15 Ada. 17 Orion 18 kooi, 20 erts. 22 mee. 23 lee, 26 V.M.. 27 ba ro*?."10/,8*"!'- c,Ui: 1950 Nw« v d VPRO- «v. ns: ,20 Nw,; 20 08 Philhar 30 30 ..Benelux", caus; 20.40 „Na tl( n c.tu', VARA: strijkorkest en sólls 21.30 Aetherforum; 22.10 Bulten!weekover SM» Gram. VPRO: 22.40 „Vandaag" .eau ^4 O^^Gramd1"'. VARA: 23 00 Nw*I 23.15 KRO: Idem; 11.00 V sum II. 298 7.45 Morgengebed weerber; 8 15 Gram; 9.00 V d'huls'. 10.05 Gram; 10.25 i: 11.40 Mannenkoor ollat; 12.00 Angelui tuint land; 13.00 Nwi 40 ri „«UIO ""'13.45 Gram; 15.00 Schoolradio^™^»™ ocaaï 'env ork en sol- 1500 V d zieken: 17.00 V de iW. r,,1715 Kinderkoor; 17.40 Beursber; 18.55 Professor 9.10 Regerings- Romme spreekt; uitzending: Rub Nederlanden en H. van Halsdlni Het emigratiepr 1930 Verz prog De gewone ma Politiek forum: overheidadlenaat 18.45 Grat 19.00 Nw Emlgratlerubr!' TELEVISIEPROGR. Gevar muz; 13.55 Weerber; 14 00 Gevar muz; 14.50 Voordr; 15 00 V 16.00 Orkestconc. 16.45 Rep; 17.15 Hoorsp. 18 00 V d kind; 18.55 Wet 20.45 Klankb: 21 15 Con- progr: 23.15 Vlot rogr. 1500 en 247 m. Dagb; 12.15 Voordr; 12.30 21.00 Pianospel; 21.15 Discui muz. 23.00 Nws; 23.15 Act; 23.20 Gram; 24 00 Voordr; 0,15 Amus muz; 0.45 Progr overz; 0.50 Weerber; 0.55—1.00 Nws. Brussel 324 m. 11.45 Gram; 12.30 Weerber: 12.34 Gram; 13 00 Nws; 13 15 Gram; 14.00 Schoolradio 15.43. 16.10 en 1635 Gram: 17 00 Nws; 17.10 Lichte muz; 17 45 Voordracht: 17.55 Gram: 18.00 „Idomeneo", opera (Om 19 00 Nws. Om 21.30 Caua): 22.00 Nws; 22.15 Int Radio-Unlvaraltelt en lultrecltal; 22.55— i. 1200 Gram: 13 00 Nw 14 00 Gram: 15.00 Ork con 05 Lichte muz; 17.00 Nw 17.15 Gram; 17.35 Zaï Brussel 484 i 30 Ork conc. 15 45 Gram; Gram; 19.30 Nws; 20 00 Ork 21.55 Gram: 22 55 Nw Utti. feiten v 21.35 Gram; 22.00 Nws; 22 15 Nws Nederland. 17 45—18 15 Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Rotter dam-Feyenoord (vac. P. A. A. Klusener) A. J. de Jong Scheveningen. Bedankt; voor Nieuweschans, A. P. Rasch te Emmeloord. GEREF. KERKEN Beroepen: te Ee (Fr.) S. A. Boonstra te Houerwijl. Beroepbaar: de classis Klundert heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard kand. J. van Wattum Pzn. te Breda (Olympiastraat 30). GEREF KERKEN (ART. 31 K.O.) Beroepen: te Baarn J. J. Arnold te IJmuiden; te Neede-Eibergen K. D. Gerber te Marienberg. GEREF. GEMEENTEN Scheveningen J. W. Benoemingen Benoemd tot onderwyzer aan de J Fransenschool te Rotterdam-zuid de heer D. P. Knoop te Roermond; aan de school met de Bybel te Badhoevedorp de heer H. A. Willemsen te Amsterdam; aan de Groen van Prinstererschool te Spaken burg de heer A. M. de Jong te Wapen veld; aan de Hervormde school te Hasselt mejuffrouw G. J. Hazenberg te Vollen- hove en mejuffrouw M. Laansma te Ommen; aan de Chr. Emmaschool te Woerden mejuffrouw G. Slokker te in de 2de Chr. Nat v.g.l.o te Zoetermeer Brummelen te Rotter- Bodegraven school voor l.o. mejuffrouw E. Mensen en feiten In het kader van de voordrachten v afgestudeerde Juristen van de Neder landse Universiteiten, die mede toe gankelijk zijn voor notarissen, candi- daat-notarissen, bestuursambtena ren, ambtenaren van de belasting dienst en andere belangstellenden, spreekt op Woensdag 1 februari a.s. des avonds van 7.45 uur tot 9.30 uur In het Academiegebouw te Lelden. roerend goed. Achtergrond, Bezie het tafereeltje dat Lucas in het achtste hoojdstuk beschrijft, eens met menselijke ogen, dus alsof het niet in de Bijbel stond. Simon, een geëerd en vooraan staand man, ontvangt gasten. Dan dringt een vrouw van slechte reputatie zijn huis binnen en gaat zich met een van die gasten be moeien. Toch een klein schan daaltje! Nu staat het verhaal wèl in de Bijbel. Gods woord laat u zien dat het hart van die Farizeeër koud was en dat het hart van die vrouw tot barstens toe vol was van schuldbesef Simon was er naar zijn gevoel en die .vrouw voelde zich allerongelukkigst. En de Bijbel leert u dat die vrouw zalig is geworden en dat Simon, tenzij hij zich bekeerd fieeft, voor eeuwig verloren is gegaan. Dus: moet het lezen in de Bijbel v leven veranderen. U een andere kijk geven op wat er om u heen gebeurt. God ziet het hart aan. Wij kunnen dat niet, maar moeten het wel proberen! Woonruimtecommissie contra burgemeester Twee maanden geleden ongeveer is de woonruimtecommissie uit de gemeen teraad van Rosmalen en bloc afgetre den. omdat de leden meenden te wei nig invloed te hebben. Naar hun gevoel werd alles door de burgemeester alleen geregeld, zodat de woonruimtecommis sie zich overbodig voelde. De burge meester benoemde daarop een woon ruimtecommissie uit een aantal notabe- ran de gemeente. Hiertegen had de gemeenteraad echter bezwaar. Tijdens een geheime zitting van de gemeente raad heeft de oude woonruimtecommis sie uit de raad te kennen gegeven haar taak weer op zich te willen nemen. De gereformeerde synode Eerst een voorlopige selectie en pas later een definitieve bundel? (Van onze kerknieuws-redacteur) MEER gezangen' Daarover is men het op de generale synode der Gereformeerde Kerken te Leeuwarden wel eens, maar hoe kan men deze uitbreiding op verantwoorde wyze de kerk aanbieden? Eerst een voorlopige selectie uit dt bestaande bundels, de Hervormde bundel, Stemmen des Heils en Geestelijke Liederen uit de schat van de Kerk der eeuwen. En dan op zijn vroegst na de Synode van 1959 een definitieve bundel? Door deze oplossing zou de Synode moeten tegemoet komen de grote aandrang, die op haar wordt uitgeoefend meer gezangen aan het bundeltje „Enige gezangen" toe te voegen. Anderzijds kleven er aan een tijdelijke selectie ook bezwaren, omdat het wellicht voor kan komen, dat de tekst of de melodie later moet worden gewijzigd. KANTTEKENING Deputaten voor deze materie van predikant L. Hoorweg (Haarlem) e: D. Kuiper iSassenheim) ter Synode ren, gaan niet over een nacht ijs. Bij hun omvangrijk en tydrovendwerk, ont dekten zij dat een Hervormde com missie bezig is met het toetsen var tekst en melodieën van de reeds ir gebruik zijnde bundel. Overleg was toer wel noodzakelijk en op verschillende punten kon men tot overeenstemming komen ten aanzien van de redactie. werd een eerste proeve van tv tig gezangen aan de Synode voorge legd. Vermoedelijk zullen deputaten er slagen een tweede serie gezangen de zitting van april a.s. aan de Synode voor te leggen. Ds. Hoorweg vertelde het een en ander over moeizame voorbereidende werk, uit wel bleek dat deputaten zeer scientieus te werk gaan. De lust bekroop in de bestaande serie „Enige ge zangen" te gaan schrappen maar men kwam daarvan terug, omdat men geen oude schoenen moet wegwerpen voor en nieuwe heeft.. Enige hilariteit ontstond bij de be spreking van de nieuwe versie van het lied „Rust mijn ziel en laat het stor en", een tegenstelling, die prof. Dyk oeilijk kon waarderen. Juist omdat er in deze materie jzichtig gehandeld moet worden, klaarden deputaten zich tegen het v stel van ds. Zeyl. Ds. Kuiper vergeleek de deputaten met kippen, die met veel kakelen het met z'n tienen tot e< Overpeinzingen bij Zadkine Ds. Hennephof roept op tot schuldbelijdenis voor God Wij vrezen, dat velen met hun doop en belijdenis „ge arriveerd" zijn. En zondag 33 laat men netjes (natuur lijk netjes, want wij zijn toch „christenen") staan op zijn plaats, vergetende, dat wij zonder een eerste beke ring niet kunnen komen tot de beleving van zondag 33, de tweede bekering. vehaven, vervaardigd door de Franse beeldhouwer Zadkine, heeft vele bewon deraars. Dit beeld zonder hart, met de ten hemel ge heven armen en de geopen de mond, die als het ware een kreet om hulp uitstoot. is reeds door velen ge roemd als een prachtige vertolking van Rotterdam. zoals het uit de oorlog te gehele leven, doch vooral pers ons van het leven in zün niet teveel gezien voorschijn kwam. het godsdienstig leven een ieder van die kerkgemeen- als een „vanzelfsprekend- ieugen voor God. schappen afzonderlijk, een heid" terwijl de kracht Dit beeld zou echter ook Bij het leven zonder hart triest beeld. Hier zouden van verloren gegaan ln? een vertolking kunnen zijn past het woord van Johan- wij vele uitspraken kunnen Klaagt men niet overal, van toestanden op vele ter- nes de Doper over de bijl, aanhalen, doch waartoe dit en niet ln het minst in de reinen van het leven. Zo die bij de wortel van de te doen? Gereformeerde Kerken, wil ds. Hennephof. oud-Ge- boom ligt en het woord van Die zonder vooroordeel over een geestelijke opper- reformeerd predikant te de verheerlijkte Immanuel deze dingen overdenkt, vlakkigheid? In alle kerk- Dordrecht hier een uitbeel- aan de Engel van de ge- weet, dat het hart aan on- gemeenschappen is dit ding zien van de heden- meente van Efeze: „De ze godsdienst ontbreekt! zichtbaar! daagse godsdienst. heb tegen U, dat gij Uw De vraag mag gesteld: Ds. Hennephof schrijft eerste liefde verlaten hebt." hoe gaat het in werkelijk- Nu blijft er o.I. maar een ons hierover: heid met de onderlinge ding over om „ons hart" Dit beeld brengt ons op /"ONTZETTEND woord, waar- liefde? Kunnen we waar- weer terug te krijgen. We de gedachte, dat er in de in velen wel gedeeltelijk achtig nog zingen: „Ai ziet moeten er niet op uit zijn Bijbel ook iets geschreven toestemmen, maar direct hoe goed, hoe lieflijk is 't onze schuld te verbloemen, staat over Iemand „zonder de kracht daarvan breken dat zonen van hetzelfde of daarop af te dingen, hart", n.J. Efraim. die door te zeggen, „dat wij huis als broeders samenwo- maar we moeten samen, door de profeet Hosea toch nog veel goeds bezit- nen", zonder dat wij blo- afgedacht van het feit, dat (7:11) vergeleken wordt bij ten. dat ons enige hoop zen en zonder dat de scha- er misschien nog veel goeds een botte duif zonder hart. geeft voor de jaren, die terlach van Satan gehoord gevonden wordt, met De Heere openbaart hier komen." wordt over onze kerken? schaamte vervuld tot God Efraims dwaasheid: zij, die Leeft men dan allerwegen de toevlucht nemen en voor in eigen ogen menen wijs °P gevaar af voor „pes- z<5 Ver van ons kostelijk Hem eigen en gemeen te zijn (botte duif) „leven- simist" gehouden te wor- bezit, de Bijbel, af, dat niet schappelijke schuld belij- zonder-hart". Efraim doet den, vinden we dit optimis- eens meer gevoeld wordt, den. Laat ons „christen- in het nette met de wereld me niet op zijn plaats. Want dat onze godsdienst leeg en zijn", dat veelal doodse ver- mee terwijl hij ten slotte ais het gnat om veel goeds, futloos is? starring is, ons nu eens meent dat zijn godsdienstig dat wij nog bezitten, dan Ligt de oorzaak niet voor- niet in de weg staan. Laat leven straks een vrijbrief geven we toe, dat wij. Go- al hierin, dat wij niet meer ons liever eens op school zal zijn aan de hemelpoort, de zij dank, het beste zelfs weten, dat ook wij, bonde- gaan bij Ezra (hoofdstuk De Heere noomt dat leven- neg bezitten, n.l. de Bijbel, lingen, kerkmensen, die be- 9); Nehemia (hoofdstuk 5 zonder-hart. maar wat baat het ons. kering nodig hebben, waar- en 9); Daniel (hoofdstuk Zonder hart, d.w.z. zon- wanneer wij de inhoud van zondag 33 spreekt, 9) en meer profeten en Ko- der liefde, maar ook zon- daarvan niet beleven? de afsterving van de oude ningen van Israël, der verstand, want het hart Wanneer wij ons vertrou- mens en de opstanding van Dan zouden wij ons één was voor de Oosterling ook wen op alles'en nog wat de nieuwe mens; de be- voelen met allen, die van bijzonder de zetel van het stellen, maar niet langer kering, die een radicale God afwijken, omdat hun verstand. op de levende God! breuk in ons bestaan werkt, schuld ook de onze is, en God zegt hier niet van Afgedacht van het feit, Onverschillig of deze tot wij zouden het met God .de wereld", maar van dat de kerken in ons land ons komt als bij Saulus van eens worden betreffende Zijn kerk, dat zij de liefde nog steeds tegenover elkaar Torsen, of zoals bij Timo- Zijn oordelen over de vol- mist. Daardoor wordt het staan, toont de kerkelijke theus. ken der wereld. kunnen brengen, maar ds. Zeyl schynt een toverkip te zün, die er op een avond negen en veertig legt. HU doelde daarmede op het reeds gisteren ver melde voorstel van ds. Zeyl, waarin hy voorsloeg een selectie van negen en veertig gezangen uit bovengenoemde bundels voorlopig voor gebruik (of toet sing, zoals ds. Vellenga voorstelde) ln de vryheld der kerk te geven. Er wordt hierdoor onrust en onbeha gen in de kerken gewekt, zo oordeelde deputaten. Ds. Hoorweg merkte op, dat „er veel gekeurd wordt", door deputa ten op art. 8, maar deputaten zyn mening, dat de door hen gevolgde thode de enig juiste is. Na de eerste de heeft de commissie der Synode teza men met ds. Zeyl. na ruggespraak met beide deputaten zich teruggetrokken tot een nieuwe conclusie te komen. Na dit overleg verklaarden deputaten dat de kans bestaat, dat zü in april niet zo maar wellicht 40 gezangen in spreking kunnen geven. De voorzitter dezer commissie ds. L. Praamsma (Gro ningen) vroeg daarom de Synode de be slissing aan te houden. De rapporteur ds. J. D. Boerkoel (IJs- selmondei kan hierin niet meegaan. Hy voelde meer voor een definitief, afge ronde bundel op de volgende Synode 1959 en thans een voorlopige selectie in geest van het voorstel van ds. Zeyl. Over deze drie voorstellen ontspon zich eren nog niet tof worden gebracht. Efficiency van de r.k. kerk Het Amerikaanse Instituut voor drüfsleiding is in 1948 begonnen met uitvoerige studie van de efficiency in circa 4000 bedrüven in de V.S. en Cana<' da. In zyn onderzoek heeft het instituut ook de technische organisatie va: r.k. kerk betrokken. Het onderzoek is nog niet geheel af gesloten, maar aan de belanghebbenden is reeds een korte samenvatting van de resultaten van het onderzoek verstrekt. Het instituut, dat niet-commercieel van opzet is, heeft ook de paus een telegram gezonden, waarin van het onderzoek wordt melding gemaakt. Het instituut heeft onderzocht de effi ciency van de sociale functie vai kerk, de organisatorische structuur, de fiscale methoden, de ontwikkelingspro gramma's en de doeltreffendheid va De studie toont aan, dat het efficient functioneren van de kerk in de e 500 jaar toenam van 50 tot 80%, daarna in de tiende en elfde eeuw daalde be neden 40% om in de 19de eeuw weei tot 75% te stijgen. Thans bedraagt het percentage 88%. Verder leest men in het rapport by verslagen over het lidmaatschap der Kerk door de eeuwen heen en aan hand van statistieken wordt de enoi groei in de laatste 30 jaar bewezen. Voor de eerste keer is ook de geloofs ijver van de katholiek door de eei heen bestudeerd; dit is gebeurd door kerkbezoek en ontvangst van de Sacra menten te onderzoeken. Andere conclusies, waartoe de studie komt, zijn o.m.: „Geen ander religieus genootschap (dan de Kerk) voorziet zulke wydlopiee noden en dient aldus de leden der Kerk en heel de gemeen schap". En: „Op basis van strikt nut heeft de Kerk met matigheid en door het zorgvuldig doen van uitgaven sinds het begin van deze eeuw aan iedere nood beantwoord. Wanneer scholen nodig waren, waar ook, werden ze gericht. Als er hospitalen, kerken of vondelingenhuizen gebouwd moeten worden, dan komen die. Dit is het grote organisatorische wonder var Kerk Over de fiscale politiek: „Geen dere organisatie.... doet zo veel met weinig". En, voor de Amerikaanse zakenman zeer typisch gedacht: Kerk zou de wereldwijde industriële itwikkeling moeten kapitaliseren er ar gestage verzameling van rükdom- ;n in corporatieve hand moeten stre- n. Weinig belangryke maatschappijen Amerika of elders heeft de Kerk der hun grote aandeelhouders. 43. Er brandde een lekker vuurtje in de haard en de theetafel op wielen was naar de divan toege trokken en beladen met haar mooiste zilveren thee-servies en verleidelijke Franse petit-fours die alleen van Pierre konden zijn, een zeer fijne dure banketbakker. Ik maakte bij mezelf uit dat Corole niet lang gewacht had met van haar pas vermeerderde inkomen te profiteren, en gaf mijn cape aan Huldah. Corole en Maida wisselden beleefdheidsfrases en daar ik mij mijn belofte aan O'Leary herin nerde, volgde ik Huldah in de gang. „Voelt juffrouw Letheny zich wat beter, Hul- ah?" vroeg ik. Zij wierp mij een veelzeggende blik toe. „Hm!" gromde zij. „Er wordt hier in huis niet erg gerouwd! Zij" zij maakte een beweging met het hoofd in de richting van de studeer kamer „dirkt zich elke dag op en ontvangt aldoor bezoek." Ik heb opgemerkt dat zij dezer dagen dat groene zijden toilet met haar bronskleurige schoentjes aan had," merkte ik op, om te trach- wat naders te weten te komen. .Zij zal de bronzen schoentjes in elk geval niet meer aandoen," zeide Huldah met wrange voldoening. „Zij heeft er mee in de regen moe ten lopen en nu zijn ze geruïneerd." „Mee in de regen moeten lopen?" „Ja, zuster! Die eigen middag toen wij die slechte tijding gekregen hadden. Geen uur nadat die heren hier geweest waren, om haar te ver tellen dat de dokter dood was Het waren an ders vriendelijke heren van de politie." Zij hield op, blijkbaar in gepeins over zekere ge- het daanten in blauwe uniform. Ik moest haar zacht jes opporren. „Waar is zij zo haastig heen gegaan dat zij niet eens meer andere schoenen kon aantrek ken?" „Dat mag Joost weten! Zodra zij weg waren, nam zij gauw een sjaaltje en is de achterdeur uit en door het lucerne-veld gelopen. Het laatste wat ik van haar gezien heb, was dat zij de appel boomgaard inschoot en zij is een vol uur weg geweest. Het regende op de koop toe, en zij had op zijn minst een paraplu mee kunnen nemen. Maar niets daarvan! Zij doet nooit iets als een gewoon mens!" besloot Huldah nijdig. „Wilt u een kopje thee hebben, zuster?" ver volgde zij, na een ogenblik gepiekerd te hebben. „Een kopje thee en dan een stukje van mijn cake. die ik gisteren gebakken heb. vóór zij die Franse gebakjes besteld had9 Ik geloof bepaald dat ze vergiftig zijn met al die gekleurde suiker er op." „Heel graag. Huldah," zei ik sussend, ofschoon zij in haar cake gewoonlijk te veel karwijzaad doet, „En geef mij dan ook een ansjovis-sand- wichje," voegde ik erbij, zodat ik haar tegen wil en dank een glimlach ontlokte, toen zij keuken stevende. Ik was niet veel wijzer dan ik geweest was, en ik kon werkelijk niet inzien wat ik Huldah nog verder had kunnen vragen. In elk geval had zij mij vermoedelijk alles verteld wat zij wist, want Huldah is van nature geneigd, om alles wat zij hoort of weet uit te bazuinen. Ik ging naar de twee anderen in de studeerkamer toe, bijtijds om een zekere spanning in de atmosfeer te bespeu ren, zodat ik onwillekeurig bleef staan en van de een naar de ander keek. Maida stond er stokstijf bij, haar ogen fonkel den als blauw vuur, haar vingers waren in el kaar geknepen tot de knokkels en nagels wit wa ren geworden en haar hele houding had iets uit dagends en verwoeds en ja ongerusts. Corole lag bevallig achterover in haar stoel ge leund, haar met crème kant afgezette middagj; pon viel in zachte plooien van haar bruine hals neer, de topaas aan haar ene hand ving het schijnsel van het vuur op en jaar vreemde ogen waren loom half dicht geknepen met een uitdrukking die veel op die van Morgue leek. Noch Maida noch Corole schenen lust te heb ben om dit gespannen stilzwijgen te verbreken, dus ging ik mat in een stoel zitten. „Huldah schijnt iets tegen die Franse petit- fours te hebben," zei ik. „Waar heb je die van daan, Corole? Van Pierre?" „Zij heeft overal iets tegen," zeide Corole traag. „Ja, van Pierre. Je moet ze eens proeven. Zij zal verse thee zeten. Ga zitten, Maida. Je maakt me nerveus door daar zo stokstijf te blijven staan." IWordt vervolgd) QP de protestvergadering, die aan het begin van. deze week te Utrecht werd gehouden naar aanlei ding van de situatie bij het voorbe reidend hoger onderwijs, heeft een der sprekers de ongezonde situatie binnen deze tak van onderwijs mede geweten aan wat ook hij noemde „de verzuiling". Het was een vergadering, die be doelde een algemeen karakter te dra gen en die was opgezet om heel het voorbereidend hoger onderwijs te be strijken. Daarom lag het ook voor de nand, dat uit de vergadering zelf te gen het verwijt van deze spreker ver weer kwam. Toch is onze indruk, dat de uitdruk king „verzuiling" meer en meer in gang gaat vinden zonder dat er bij elke gelegenheid mensen opstaan om zich tegen deze uitdrukking te keren. Ja, onze indmk is, dat ook aanhan gers van organisatie op wat men noemt levensbeschouwelijke basis het woord „verzuiling" langzamerhand al te gemakkelijk hebben overgenomen in hun woordenschat. Wij achten dit onjuist en het lijkt ons nuttig, hier een waarschuwing te doen horen. Men kan in het volgen van anderer woord gebruik ook tè vriendelijk zijn. tv/te het woord „verzuiling" bezigen, leggen vaak blijk af van onvol doende inzicht in hetgeen anderen drijft en in meer onsympathieke ge vallen is het zelfs een blijk van on voldoende respect voor anderer me ning. En de voorstanders van organi satie op levensbeschouwelijke basis doen er goed aan en hebben er trou wens volle recht op, zich zulk een woord niet op de schouders te laten leggen. Van „verzuiling" spreekt men, wan neer mensen van oordeel zijn, dat een brok politieke of maatschappelijke activiteit, ook wanneer het in organi satorisch verband wordt verricht, ook als organisatie behoort te worden ge plaatst onder het gebod van God. Dit laatste ls voor deze mensen be paald niet iets uitzonderlijks. Zij we ten, dat Christus de Heer ls van het leven, en zij zijn er van overtuigd, dat in de Bijbel, dat is: in de open baring van God en van Gods wil, de normen liggen voor het leven. Daar om achten zij het ook normaal, hun politiek en maatschappelijk werk daarnaar te richten, en zolang dit werk wordt verricht langs organisa torische weg, ligt het volgens hen ook de hand, dat deze simpele eis ook wordt doorgetrokken tot binnen die organisaties. jyjEN kan daaraan allerlei namen ge ven. Men kan gewagen van isole ment en van wat niet al. Maar wie nadenkt, zal moeten erkennen, dat deze mensen zich laten lelden door alleszins respectabele motieven en dat wat zij doen, verre van uitzon derlijk, normaal mag heten, ook in de zin van: overeenkomstig het leven naar de norm. Zo staan de zaken en wie de juist heid van de goddelijke norm voor het leven aanvaardt, zal moeten toege ven, dat de afwijking, dat de afzon dering, dat het isolement juist aan de andere kant ligt, ligt bij mensen m die, vaak tè gemakkelijk, het woord „verzuiling" spreken, dan zullen we {e daaraan terstond moeten toevoegen, «a dat de oorzaak daarvan ligt bij de c anderen. je{ De critiek op de „verzuiling" heeft un •or velen iets vanzelfsprekends. Men N •u het gevoel kunnen hebben, dat het in de lucht zit en dat het in de mode is, ln het onderling gesprek of op conferenties zo nu en dan eens 1 het woord „verzuiling" te laten val- Gee len. Voor ons heeft het, gelet ook op se: de praktijk van het gebruik, een ie ongunstige klank en is het meestal P' ook ongunstig bedoeld. Daarom doet Kq verstandiger, vooraf te overwe- »rc gen hoe de zaken werkelijk liggen. ,at jy/JEN kan het ook zó stellen: wie irlï zich zo gaarne keren tegen de pa* „verzuiling" zijn in de regel hard bezig, zelf een zuil op te richten, de pe zuil van hun eigen opvatting. Dat is ,der dan meestal een zuil van de neutrali teit, in elk geval voor wat betreft de organisatorische vormgeving. Het is 1 vaak ook de zuil van de socialistische zienswijze. De man, die dat doet, is I dikwijls ijverig bezig met de „ver- Bu zuiling" op het moment waarop hij j G zich met woorden tegen de „verzui- v ling" keert. 1Iai Dus geve men acht op een juist en L gezond woordgebruik. Men bedenke, - v dat er binnen dat woordgebruik al ï?31 .verzuiling" genoeg is. u Benoemingen Benoemd tot onderwijzer aan de Reho- bothschool te Huizen (N.H.) de heer II. van Arkei te Oud-Beyerland; aan de Prinses Ireneschool te Wageningen de heer H. H. Dykstra te Polsbroek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2