Maaslands kerk nu al tien jaar in restauratie In Lexmond herleeft de veertiende eeuw Monumentenzorg waakt over oude gebouwen Het verleden in het "S hedenJ In het lieden neemt het verleden een eigen plaats in. Midden in deze dagen van techniek en vernuft, van auto's en vliegtuigen, van haast en efficiency staan de kerken en gehouwen uit vroeger eeuwen, met hun eigen rust, hun eigen karakter, als symbolen van bezinning op wat een groot en rustig voorgeslacht bouwde, en als monument van een gedach- tenwereld uit eeuwen voor de onze. Als wij nu een gebouw zetten, een kerk bouwen, doen wij dat voor tientallen jaren onze voorvaderen bouwden voor de eeuwen. Niemand zal bet dan ook een oude kerk kwalijk ne men. dat ze na eeuwen de tand van de tijd te hebben getrotseerd, moet worden gerestaureerd en zeer te recht heeft bet Nederland van nu beseft, dat het zijn taak is, deze cultuurgoede ren voor verval te behoe den. De Rijksdienst voor Monumentenzorg werd op gericht en onder zijn hoede werden de herstelwerk zaamheden aan wat ons van vroeger is gebleven ter band genomen. Dat dat niet „zo maar" gaat, laat zich begrijpen, want bij een restauratie komen niet alleen vele voorbereidingen kijken, maar een restauratie kost meestal ook een heleboel geld. Zoveel geld zelfs, dat bij grote objecten nieuwbouw van een dergelijk gebouw niet eens zo veel zou kosten als bet herstel in de oude staat tig gothisch hoi rk zekei i'rk, dat wallende zo, Er zijn tijden geweest, dat dat anders was. Vooral het Neder land van de vorige eeuw keek niet zo nauw op deze kostelijke erfenis: men veranderde, „mo derniseerde" en sloopte haast naar willekeur, en veel van wat wij nu .zo zorgzaam koesteren, viel toen ten offer aan een on begrijpelijke onverschilligheid. Een reden te meer om op wat wij nu nog hebben, zuinig, zéér zuinig te zijn. Huizen bouwen wij nu met veel vertoon van drukte en efficiency kerken restaureren wij als het ware automatisch met een zekere bezonkenheid en kalmte, die als con trast met de nieuw- bouw-activiteit vreemd aandoet. Dat is dan ook de reden, dat, toen wij yfj begonnen over de res- :v fV tauratie van de Her vormde kerk van Maas land, men opstandig uitriep: „Dat duurt nu al tien jaar1" De toren van Maas lands kerk spiegelt zich met het fijne lijnenspel van opgaan de steigers in het stille water tussen de zon beschenen geveltjes. Er gaat een eenzame voetstap door het dorp, in de verte ronken de auto's over de grote weg. Als de fotograaf zijn statief met wijde poten op de wallekant uitzet, is geen nieuws gierige, die hem voor de voeten loopt gluren er geen hoofden achter de gordijntjes en stapt er geen fietsjongen af om te kijken en te commentariëren. De torendeur is open, een oude, vaaLgekleurde poort, maar de deur, die naar de kerk voert, is nieuw en van blank eikenhout. Een balk zon licht speelt door de ramen over de bijbels op de banken. De hoog- opgaande pilaren dragen het mooie, gerestaureerde dak, de plavuizen en zerken op de grond zijn nieuw ge schikt en vlakgelegd. Banken, kan sel en stoelen zijn vernieuwd met gebruikmaking van oude materialen, de bakstenen muren zijn licht, doorschijnend gesausd en de kerk, die bijna klaar is, ademt in het geheel de rust en waardigheid van een oud bedehuis. Droeve dag De bevrijdingsdag was voor Maas land een droeve dag, want toen men de vijfde Mei van het jaar 1945 de bevrijding uitbundig vierde, had dat een rampzalig gevolg. Een vuurpijl werd afgestoken, viel ontijdig neer in de dakgoot van de kerk. En als een vreugdefakkel voor de eerste dag van de vrijheid brandde de kerk Maasland verslagen achterlatend, hardhandig gestoord in de vreugde roes. Het werd 1946, eer men de restaurati? ter hand nam, de restau ratie van wat er nog van de kerk stond: de muren en de toren, uitge brand, zwartgeblakerd en vernield. Nu is de restauratie tien jaar aan de gang, en in dit tiende jaar treffen wij C. v. d. Burg en W. Reijchard uit Delft in de zijbeuk, in een balk zonlicht de grote trekzaag ritmisch door een dikke balk trekkend. In dienst van aannemer Huurman uit Delft legger zij de laatste hand aan deze restauratie, die van de kerk bijna een nieuwe heeft gemaakt: hetelucht-verwarming, vernieuwing van het koor, de hoofd- en de zij beuk, plaatsing van een uit de Beemster afkomstige, oude kansel, inrichting van een apart gedeelte met stoelen en een kleine kansel voor trouwdiensten, inrichting van een ontvangstruimte, waarvoor een oud hek (achterkant van een zeer oude bank, in de kieren waarvan de restaurerende ambachtsman mun ten uit 1600 vond, kennelijk collecte geld met een gothische deur uit de dertiende eeuw de afscheiding vormen. Zagen met de hand De twee ambachtslieden zagen met de hand de dikke balken. De kerk is klaar op het orgel na. Dat zal nog wel even duren, langer dan de voltooiing van de toren, waar de verdiepingen al inzitten, maar waar aan de spits nog ontbreekt. De kerk is klaar, zeggen leken als u en ik. Maar Monumentenzorg zit nog met een probleem. Om de kerk in de oude vorm terug te brengen, zou het nodig zijn, de muren te pleisteren en in de hoek bij de ont vangstruimte heeft men dan ook enkele proef vlakken gepleisterd: grauw als beton, dood en saai. Nee, roept Maasland, laat de muren zoals ze zijn, licht gesausd, waardoor de baksteen en de voeg nog goed te zien zijn. Laat de muren levend, pleister ze niet dood.Hoe zal het er uiteindelijk komen uit te zien? In hei spiegelgladde tcatcr van Maaslands gracht, die met de lage. stenen uollekanlen sierlijk tussen de stille geveltjes krult, slual de weerschijn van de toren van Maas land. Nu nog in de steigers, straks lui ichl i Restauratie ingewikkelde procedure Op een goede dag staat er een schutting om een van onze Neder landse oude gebouwen: om een kerk, om een oud grachtenhuis- In de plaatselijke bladen verschijnen dan al gauw berichten: Restauratie begonnenen de plaats- of stadgenoten blijven op hun wan deling eens staan en kijken door een opening in de schutting naar de werkzaamheden, die met de verzamelnaam „restauratie" wor den aangeduid- En als u dan die voorbijgangers vraagt, of u leest er de berichten in de kranten op na, dan zal vroeg of laat het woord „Monumentenzorg" vallen maar meer doorgaans ook niet, en de bemoeienissen en werkzaamheden van Monumentenzorg genie ten maar weinig bekendheid- HIER GEEN VERWOESTING, MAAR VOORTSLUIPEND VERVAL Twee timmerlui trekken da handzaag met rustige, be heerste gebaren door de dikke eiken balk, die in de naaste toekomst deel zal gaan uitmaken van de toren spits; een klein muar niet onbelangrijk onderdeel van de restauratie van de kerk vun Maasland, die op de dag van de bevrijding door onvoorzichtigheid in vlammen opging. De restauratie van een kerk heeft altijd iets boeiends, omdat daarin het verleden in het heden her leeft. De restauratie van twee kerken in Maasland en Lexmond, bij Waterweg en Lek werd dan ook het onderwerp van dit artikel, dat een inzicht wil geven in deze mooie, rustige tak van N'eerlands bouwnijverheid. Door de zonnige winterdag rijden we dan naar Lexmond, een hele reis van de Waterweg naar de Lek, van het Westland met de vele kassen, het drukke verkeer naar de Vijfherenlanden met de wijde velden, de in een krans van groen verscholen dorpen en de uiterwaarden van de rustige rivier. Maar ook in Lexmond klinkt het geluid van de zaag en de troffel, ook in Lexmond restaureert men een bedehuis, dat eeuwen heeft getrotseerd, maar dat drin gend herstel behoeft. In Lexmond geen brand, in Lexmond geen verwoesting. Hier alleen voortsluipend verval. Voor de som van 203.400 gulden schreef de firma L. Woudenberg en Zonen in en op 18 oktober 1954 be gon men in samenwerking met de architect ir. J. B. baron van Asbeck aan de restauratie, die inhield, dat uitgezonderd de muren, van het koor en he* transept alles vernieuwd zou worden en van het schip, dat wat niet direct kon worden behou den. Maar niet alleen restauratie in de strikte zin van het woord was hier aan de orde: men wilde ook een rectificatie aanbrengen. De top gevel van het transept wordt weer, net als dat vroeger het geval moet zijn geweest, naar de Oostkant ver plaatst. Alies komt dan weer onder de oude „Duitse dekking", een moei lijke methode van leidekken, die vroeger erg in zwang was. De leien onder zijn daarbij namelijk groter dan die hoger aan het dak en het geheel geeft met de verlopende lijnen een zeer levendig effect. Lei- dekken en speciaal op deze wijze is geen eenvoudig karwei, en dat is dan ook de reden, dat de firma brokkelige mu winterzon op dit oude, ten een prachtig reliëf. Büstervcld uit Utrecht ter assistentie werd geroepen, welke firma Duitse specialisten voor dit moeilijk stukje ambacht siuurde. Liefde voor het vak Opzichter M. J. Ververs uit Vianen, die we eerst in het schip tussen het pandemonium van ge zaagde en ongezaagde balken en kapspanten treffen, neemt ons mee naar de directiekeet, waar hij in de warme koestering van een straal kacheltje veel kan vertellen over wat zijn vak en zijn liefde is: de restauratie van kerken. Hij vertelt dan, dat het kerkje uit de tweede helft van de veertiende eeuw dateert, en dat vrij veel van de oorspronke lijke vorm behouden is gebleven. En in het kader van de restauratie is het mogelijk, weer enkele wijzigin gen van vroeger teniet te doen. Zo worden de raamstijlen van de vroeg- golische vensters, die door houten zijn vervangen, weer gemetseld, zo wordt de topgevel van het transept weer verplaatst. Vijf honderd vijftig werkbare dagen mag de restauratie duren, maar of dat voor elkaar komt.... Opzichter Ververs trekt eens een bedenkelijk gezicht. Het werk vordert goed: het koor en het transept schieten goed op tn bin nenkort begint men aan het schip, waarvan men om te beginnen alles, op de muren en kapspanten na, gaat slopen. Monumentenzorg voluit Rijks dienst voor de Monumentenzorg te Den Haag strekt zijn aktiviteiten uit over een indrukwekkende lijst van gebouwen, kerken en huizen in ons land. Die aktiviteit bestaat overigens niet alleen in het aan leggen en bijhouden van die lijst, maar heeft in de eerste plaats het instandhouden van de betreffende gebouwen tot doel. Sinds in ons land het besef is gegi-oeid, dat wij de oude gebouwen, die van histo rische en aesthetische waarde zijn (de volledige maatstaven zijn natuurlijk iets ingewikkelder dan we hier zo opnoemen als een waardevolle erfenis van het ver leden moeten bewaren, doet het rijk veel, zeer veel, om over dit bezit met zorg te waken. Restauratie Twee kerken, twee standpun ten. Maasland zag zijn kerk - verbranden en bouwt weer op; Lexmond besefte, dat verval zijn kerk besloop en restau reerde. Maar in beide gevallen gaat het om een monument, in beide gevallen is de restauratie een voorbeeld van wat Nederland in deze tijd van haast en tech niek doet voor behoud van wat ons uit verleden is nagelaten. Als we ons bezinnen op de restau ratiewerkzaamheden die in ons land aan allerlei gebouwen, huizen en kerken worden uitgevoerd, wordt wel eens de vraag opgeworpen, of een dergelijk werkobject waar mee veel geld en en arbeidskrachten gemoeid zijn verantwoord is. in een tijd, waarin alle energie, alle arbeidskracht en alle geld op bouw- gebied zo hard nodig zijn bij de bouw van huizen nieuwe, goedkope huizen, die aan de woningnood een einde kunnen maken. Wij hebben woning bouw en restauratie echter weten te scheiden: niemand zal kunnen beweren, dat de energie, aan restau ratie besteed, aan de woningbouw onttrokken wordt. En zoals niemand bezwaar zal heb ben tegen de woningbouw, heeft Nederland geleerd ook geen bezwaar te hebben tegen het bewaren van gebouwen uit vroe ger eeuwen, die getuigenis afleggen van kunstenaars schap, vakman schap en cultuur van het Nederland uit vroeger dagen. Een initiatief tot restauratie van een bepaald gebouw of kerk kan van vers billende zijden ter tafel worden gebracht. In het geval van kerken ivaarover het bijgaande artikel aan de hand van werkzaam heden aan de bedehuizen van Maas land én Lexmond toch handelt is dat echter meestal het kerk bestuur. Een dergelijk plan tot restauratie wordt dan voorgelegd aan de Monumentencommissie, die het onderzoek naar de noodzaak van het plan dan weer opdraagt aan de Ri ksdienst voor de Monu mentenzorg Komt zo n plan met bevestigend advies terug, dan gaat meestal de aanvraag om rijkssubsidie in zee, en is deze kwestie geregeld, dan kan het werk beginnen. Echter onder één voorwaarde, nl.t dat Monumentenzorg fiat geeft op de plannen, en toezicht houdt op de uitvoeiende werkzaamheden. Op deze wijze, langs deze nogal inge wikkelde weg, komen vele restau raties in nns land tot stand. Geluk kig, want een van de dingen, waar Nederland trots op kan zijn, is zijn zorg voor het oude en het histo rische. nog In t beeld i an liah-e afb Cl een begin van restauratie. orden gesloop De kap zal nw de kapsiHinten na en «in daarvan nog goed en bruikbai blijken te z(jn, zal men die ei functie kunne, geven in de nie„„ kap en het nieuwe dak van li mooie, sierlijke kerkje. Voorlopig is het n oord aan de machinaal de span rrlui, die Er zulten nog hael ual dagen i«.« hard werken moetan worden besleed aan de restauratie van Lexmonds veertiende eeuwse kerk maar hei koor en een deel van het transept naderen de voltooiing.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 14