Politiek in de kinderbewaarplaats Nieuw boek over onze prinsessen M M m m m m i m m B B M M J m m m m m m a \3 m rm m m B, m m ZONDAGSBLAD 21 JANUARI 1956 „Progressieve" opleidingsmethoden in de Sowjet-zone DE MOEDER die heden ten dage in de Sowjet-zone van Duitsland een kindje ter wereld brengt, heeft zorgen. Niet al leen de gebruikelijke zorgen, die elke moeder, die een kindje verwacht, kent. Nee, vooral koestert zij vrees ten aan zien van de vraag of het kindje wel vol doende zal kunnen aankomen, of zijn ge zondheid goed zal blijven. Immers, nog altijd is de melk voor zuigelingen gerantsoeneerd. En het komt vaak genoeg voor, dat moeders dagen lang op leverantie van melk op de hun toekomende rantsoenen moeten wachten, omdat er weer eens stagnatie is in het melktransport en de melkdistributie. Niet alleen melk, ook kindermeel, sa nitaire en hygiënische artikelen en ba by- en kinderkleertjes zijn alleen tegen de hoge prijzen in de staatswinkels te krijgen, alsook versterkende middelen en vitamine- en kalkpreparaten. Kortom, alles wat een klein kind no dig heeft om goed te kunnen groeien. Het zijn echter niet alleen dergelijke dingen, die de moeders in het commu nistisch geregeerde deel van Duitsland verontrusten. Al heel vroeg kennen zij verdriet bij de gedachte, dat zij eigen lijk hun kinderen maar een paar jaar ..alleen" hebben. Net tot aan de tijd, dat zij de lichamelijke hulp van moeder niet meer behoeven en zich bewust be ginnen te worden van zichzelf en de om geving. Want, als iedere totalitaire staat, tracht ook de zogenaamde „Duitse De mocratische Republiek" zich in grote omvang van de jeugd meester te ma ken. Wanneer het onderscheidingsvermo gen van de peuters nog in het stadium van ontwikkeling staat, en de kinderziel zeer ontvankelijk is voor indrukken, be ginnen de communisten al op het kind invloed uit te oefenen. De meeste ouders hebben de daarachter zittende bedoeling dóór en pogen met meer of minder suc ces de communistische opvoedingsme thoden te doorkruisen. Ouders, die geen tijd hebben MAARde steeds weer geëiste pro ductieverhoging heeft tot gevolg, dat in tal van gezinnen de vader op zon- en feestdagen werkt en door de week tot laat in de avond overwerk verricht, zo dat zij zich nauwelijks met de opvoe ding van de kinderen kunnen bemoeien. ■■■■■■VHM En steeds meer worden ook gehuwde witje is de jonge, niet te stuiten macht .tiek te maken. het economische leven inge schakeld, nog afgezien van het feit, dat de meeste getrouwde vrouwen wel ge dwongen zijn mee geld te verdienen, wil het gezin enigermate behoorlijk kunnen rondkomen. Hiervan profiteert de com munistische staat, want al deze facto ren verminderen de weerstand van de ouders tegen de communistische beïn vloeding van de kinderziel. In Oost-Duitsland, waar het economi sche leven zich steeds op de rand van de afgrond beweegt, is het parool van de „gelijkberechtiging van de vrouw" niets anders dan een dekmanteltje om zoveel mogelijk vrouwen tot mannen werk te brengen en uit het gezin te halen. Bij de kinderen echter, die daar door op vaak zeer jeugdige leeftijd aan hun lot worden overgelaten, ontstaat on vermijdelijk een peadagogisch vacuum, waarin nu zonder veel tegenstand te ont moeten, de communistische ideologie kan binnenstromen. Sinds de regering van de Sowjet-zone principieel „het verplicht voorbereidend onderwijs" heeft ingevoerd, begint deze systematische beïnvloeding van staats wege lang vóór het zesde levensjaar Als het er om gaat de beginselen van het communisme te bevorderen, dan ma ken ook de communisten gaarne gebruik van de inzichten der moderne psycho logie, volgens welke de indrukken, die een kind in zijn prille jaren ontvangt, zeer bepalend zijn en pas op latere leef tijd tot uiting komen. Om deze reden zijn alle particuliere kinderbewaarplaatsen genationaliseerd. Geschat wordt, dat de kinderbewaar plaatsen aan ongeveer 300.000 kinderen onderdak bieden. Om tactische redenen is een aantal kinderbewaarplaatsen, onderhouden door de kerken, nog niet verboden, maar zij zijn zeer zwak, om dat hun financiële toestand steeds kri- tieker wordt en hun werk op allerlei manieren wordt gedwarsboomd. Kinderverzorgsters en kleuterleidsters worden uitsluitend in staats-seminaria opgeleid. Onder het voorwendsel der „sociale zorg" wordt het kind van zijn prilste jeugd af in coilectivistische geest opgevoed. O zeker, ook in de kinderbcwaar- plaatsen worden de kleuters zoet ge houden door het vertellen van sprookjes en kinderliedjes. Maar deze worden dan communistisch geïnterpreteerd. Sneeuw witje is de jonge, niet te stuiten macht van het goede (bedoeld is het bolsjewis tische Oosten), die tenslotte, ondanks alle haar door de vijand in de weg ge legde hinderpalen haar stiefmoeder, (de belichaming van het oude en daar om van het boze) dat is de vrije wereld overwint. De oude kinderlied jes en dansspelletjes zijn meestal van nieuwe teksten voorzien, waarin op pri mitieve wijze Sowjet-mensen en voor aanstaande communistische grootheden worden verheerlijkt. Het kind begrijpt de inhoud nog wel niet, maar het onthoudt de woorde/i en het makkelijke melodietje maar al te vlug. En de communisten vertrouwen, dat het zaad, dat 4ij op deze wijze in het onderbewustzijn van de kleuter strooien, op latere leeftijd in hun voor deel op zal gaan. Verzet van leraren TN DE SOW.TET-UNIE werd al eens I een ppgmg gedaan het ouderlijk huis geheel uit te schakelen door de kinde ren. zodra de moeder ze zelf niet meer voedde, van hen weg te nemen en in staats-kindertehuizen op te voeden. Die poging mislukte. In dergelijk krasse vorm wordt zij zeker ook in de volks democratieën niet herhaald. Maar toch wijst in deze richting een verordening in de ..Duitse Democrati sche Republiek", dat kinderen in een staats-ODVoedingsgesticht kunnen worden ondergebracht, ..wanneer de ouders te kort schieten in democratische opvoe ding". Het is voldoende wanneer de plaatselijke partij-afdeling zulks ver klaart. Nog wordt deze maatregel in de Sowjet-zone weinig in de praktijk ge bracht. hetgeen niet als nalatigheid van de partii-afdelingen mag worden gezien, maar h^t gevolg is van het feit, dat het onderwijzend personeel in de Sowjet-zo ne, dat bij dergelijke manoeuvres moet worden ingeschakeld, zich hiertoe niet Alleen echter het feit. dat dergelijke mogelijkheden bestaan, bewijst hoe ver de staat bereid is te gaan om het ou derlijk huis als opvoed ings-factor uit te schakelen. Bij de kleuters tot zes jaar lukt dit in het algemeen niet zo erg, omdat de binding aan vader en moeder nog te sterk is. Maar de vervreemding tussen ouders en kinderen wordt systematisch voorbereid en wanneer de kinderen dan wat ouder zijn doen eenheidsschool en jeugdorganisatie, collectieve vrijetijds besteding en vacantiekamp, communis tische jeugdliteratuur en fUms, het hun ne om de kinderen van het gezin te ver vreemden, te ontwortelen en hen zo tot werktuigen van de» communistische poli- ,,/^NZE kinderen zullen niet in een broeikas worden opgevoed." Dit is een be kend woord van koningin Juliana. En heel het Ne derlandse volk weet, dat naar dit gezegde inderdaad op paleis Socstdijk ook wordt geleefd. Alles wat zieti in een broeikas bevindt, onttrekt zich aan 't oog van de niet-ingewijde. Alleen de in sider weet van het werk, dat daar gedaan wordt en van het groeiproces, dat zich daar voltrekt. Ons koninklijke gezin woont in een glazen huis. En met name van de vier prinsessen weet iedere Ne derlander wei enige aardi ge bijzonderheden. Daarom zou 't bijna een hachelijke onderneming kunnen worden genoemd over deze vorstelijke kinde ren een boek te schrijven. Er zijn al zo vele geschrif ten over hen verschenen en over alle gebeurtenissen, waarin zij een rol spelen, stelt het dagblad zijn le zers in uitvoerige reporta ges op de hoogte. Dat was zo ongeveer on ze eerste opwelling, toen wij van de firma La Riviè- re Voorhoeve te Zwolle een keurig uitgevoerde nieuwe uitgave ontvingen: „Vier zonnekinderen" door K. Norel. Aanstonds willen wij er kennen, dat die eerste in druk er totaal naast was. De heer Norel heeft er angstvallig voor gewaakt in andere woorden na te schrijven wat reeds ge meengoed is. Dit boek is verschenen in verband met prinses Bea trix' 18de verjaardag op 31 dezer. Maar tevens bevat het allerlei bijzonderheden over leven en liefhebberijen van de andere drie jonge prinsessen. De schrijver werd door de koningin in staat ge steld op paleis Soestdijk al die indrukken op te doen, die voor het schrijven van een boek als dit onmisbaar lijn. Bovendien verstrekte mevrouw N. Smitt-Avis, particulier secretaresse van de koningin, alle gewenste inlichtingen. En zo had de heer Norel vele van de door hem beschreven ge beurtenissen uit „de eerste hand". We willen hier volstaan met het citeren van een der vele leuke voorvalle tjes, die men heel dit boek door aantreft, 't Was ons en waarschijnlijk ook de meeste van onze lezers ge heel onbekend. Van Milford Haven, een kleine haven in Wales, ver trok prinses Juliana in 1940 met haar twee kinderen Beatrix en Irene per Neder landse kruiser Sumatra naar Canada. Beatrix had rode hond en moest dade lijk te kooi. Zuster Feith, die met de zorg voor de twee prinsesjes was belast, werd zeeziek. Zij vond het ellendig, want wie moest nu voor Irene zorgen? En nu vertelt de heer No rel verder: De hofmeester haar gerust: hij stelde WÊ kleintje passen. ..'Weet u wel wat ze heb ben moet?" vroeg zuster Feith. „O, best" verzekerde de hofmeester. Hij wist al les van zuigelingenvoeding af. En daarop gaf de zus ter het maar over. Na een dag of wat was zuster Feith weer op de been en kwam ze in de eetzaal, waar de hofmees ter bezig was Irene le hel pen bij het eten. „Wat is dat?" vroeg zij verschrikt, toen zij het bord zag. „Snert" zei de hofmeester. Het was een bord vol erwtensoep, als scheepskost klaargemaakt, dat wil zeg gen: meer spek dan erw ten. „Hebt u dit alle dagen aan het kind gegeven?" vroeg zuster Feith ontsteld. „Neen, gister bramslag en eergister raasdonders" antwoordde de zeeman. „Wat is dat voor raars?" vroeg de zuster. De hofmeester legde haar uit dat bramslag bruine bo nen en raasdonders grauwe erwten zijn, beide met uit gebakken spek. Zuster Feith stak haar handen radeloos in de lucht. „Wilt u beweren dat u alles van zuigelingenvoe ding afweet!" riep zij uit. De hofmeester kon geen antwoord geven, want Ireentje zette een keel op: ze wou méér hebben. Toen ze een volle lepel erwten soep kreeg, was het huilen haar buikje om de zuster te vertellen dat het zo lek ker was. De verleiding is groot om onze lezers nog meer te vertellen. Maar we doen 't beslist niet. Wie maar enigszins kan moet dit boek, dat met 46 foto's is verlucht, zelf kopen. (Prijs 5.90). Men zal 't achter- elkaar-uit lezen. Maar voor al ook voor later is 't een kostelijk bezit. Deze week werden de eerste vijf exemplaren van „Vier zonnekinderen" door de schrijver en de uitgever op het paleis Soestdijk aan geboden. Eén exemplaar was bestemd voor de vor stelijke ouders en voorts kreeg ieder der prinsessen er een. Wij vergissen ons stellig niet als we dit jongste boek van de heer Norel een groot succes voorspel len. Wij wensen het in ve le, zeer vele handen. C332S&B Wandelen met God HEL WAS een verschrikkelijk god deloze tijd waarin Henoch leefde. De mensen werden erg oud, de zonde kon in hun lange leven tot volle ontplooiing komen, tof uitbarsting. Ze durfden brutaal te zijn, ze schaamden er zich niet voor God uit te dagen. Om 't maar in één woord te zeggen: het was een verdorven boel. In zo'n tijd met God te wandelen i s nogal uiat. 't Doet even vreemd aan. Zolang we nog leven in de be scherming van een christelijke om geving gaat het wel. Dan is het natuurlijk net zo goed honderd pro cent genade als je bij 't geloof blijft, maar 't scheelt toch of je alleen staat of met velen bent, die van dezelfde levensovertuiging zijn. We krijgen uit de bijbel de indruk, dat Henoch vrijwel alleen stond. En om dan met God te wandelen in zo'n omgeving, ja daarom moet je je eigenlijk toch uit 't leven terugtrek ken. Die wereld maar wereld laten en zien dat je, met je gezin, er zonder al te grote ongelukken doorheen komt. Wandelen met God moet dan wel zoiets zijn als in de eenzaamheid mediteren over de vergankelijkheid en de slechtheid van 't leven om je heen, veel aan God denken en hopen op een betere toekomst. Maar dat is 't niet. In elk geval niet alléén. Van Noach staat het er ook, dat h\j met God wandelde en van Noach weten we wel, dat hij nu niet bepaald een man geweest is die niet aan de weg timmerde! Zo is 't met Henoch ook: hij stond midden in 't leven. Hij had een groot gezin, droeg de zorgen mee en genoot de vreugden mee. Liet z'n vrouw maar niet de boel redderen, omdat hij mediteren moest of zo. 'n Levend mens. 'n Beste man. Fijne vader. Met gewone, menselijke zwakheden en gebreken. Maar je zag het aan hem en je hoorde het van hem. Waar ze mee spotten en om lachten, maar waarvoor ze toch respekt hadden en misschien éven jaloers op waren. Dat, wat je niet altijd omschrijven kunt, maar je voelt het: die man gelooft, dat is een christen. Met de verzuchting er bij: waren ze maar allemaal zo Wandelen met God, dat deed He noch driehonderd jaar. 't Gaat er dus om, dat zijn leven was. wandelen met God. God was er altijd voor Henoch, iedere dag weer. Henoch praatte maar niet over God en over de geestelijke dingen" met een gele genheidsgezicht en een gelegenheids- stem vaak ook nog! Henoch had God ontmoet, persoon lijk ontmoet. God was de God van zijn leven geworden. Niemand was hem zo na als God. Hem kon hij alles zeggen en vragen. Hij wist wat hij aan God had. En God valt altijd mee. Maar al is dan wandelen met God niet wat de valse mystiek er van gemaakt heeft, het is wel: alléén zijn met God. Luisteren naar God. Dat hebben we erg nodig. Onze tijd is er op uit onze aandacht de hele dag gespannen te houden. In ons werk en in onze „ontspanning". Stilte en alleen zijn is zo griezelig. Vooral niet teveel en te diep denken. Alles moet in flitsende beelden aan ons voorbij gaan, we moeten geen tijd krijgen om over de achtergronden na te denken. En over onze verhouding tot God. Daarom wandelen we zo weinig met God, omdat we geen tijd hebben om naar Hem te luisteren, Hem te leren kennen, ons door Hem de weg te laten wijzen. Als God werkelijk God en Vader voor ons is, ja dan brengen we het niet zelf op om met Hem te wandelen, om als christen te staan in het leven. Hij geeft ons dat en wij beseffen het hoe langer hoe dieper, dat het genade is. Maar we wandelen dan toch ook met Hem. 't Valt niet mee, in onze tijd ook niet. Maar 't kan, als 't geheim van ons leven, als 't geheim van onze kracht en van onze troost en van ons volharden maar is: hij, zij, wandelde met God. Van Henoch staat er ook nog. in Hebreen 11, dat God hem wegnam, zodat hij de dood niet zag. Of dat met ons zo zal zijn weet ik niet. daarvoor zouden wij de wederkomst van onze Heiland moeten meemaken. Maar als ons leven is: wandelen met God, dan is ons sterven: opge nomen worden in heerlijkheid. Ds. S. R. SM1LDE. No. 336. J. Dubbeldeman, Leiden Zwart: 8/10, 12, 16, 17 20. 23. 25. 20, 29, 31, 36, 40. Wit: 20 27, 35, 37. 39. 41/44. 47, 49. 50. Oplossingen Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg, Jan Luykenlaan 12, Den Haag. De nieuwe opgaven WE beginnen deze keer met een een voudig miniatuurtje van twee be kende damvrienden uk het zuiden des Het is echter een mooie demonstratie der „S.R." en het slot is naar alle waar schijnlijkheid volkomen origineel. Het tweede probleem van een niet minder bekende Rotterdammer is een bewerking van een oude eindstand van de Leide- rvaar Mertens. Om voor de punten in aanmerking te komen, hoeft u dit laatste niet uit te werken, maar we raden u wel aan, het Voor het bord nog eens geheel op te lossen om te kijken of u het nog Nu we toch in Leiden zijn aangeland, besluiten we met een vrij lastig vraag stuk van Dobbeldeman. ook eentje die bezig is zich in de rijen der bekende componisten te scharen. Veel succes met dit drietal! 1 ÉÜI SS Hf 1 üj H ip 0 M «SS 1 g Pi a M M a Ssroi W/k wé/ M M R WUf. m m m m VI ji m p, SEÜÜ ii-tvfvCtüivüiiiiirü-teirtfti-eilrti-tr-tcttlr) Dit is een zomers plaatje van ons brievenbusnichtje Thea Smallen- burg. De foto is het vorig jaar ge nomen. Je kunt wel zien, dat het heerlijk warm weer is, want Thea is lekker luchtig gekleed! En kijk eens naar de margrieten, die in volle bloei staan! H m ri t m tb ■m m a m m 1 'M U i :<e$. s 1 0 si Voor alle drie luidt de opgaven: Wit begint en wint. Oplossingen binnen drie weken na plaat sing in te zenden. De Scherpe Regels (VI) ..«isch afgeven. Dat gebeurt als wit een aantal schijven offert zonder dat het een zo groot mogelijk meerslageffect oplevert. Als zwart dus drie moet slaan, dan moet de componist er naar streven om minstens ook een tweeslag op hetzelfde moment in te vlechten. Staat er een zwarte schijf op 26 die naar 48 gebracht moet worden, dan kan zulks geschieden door witte stukken op 36 en 42, dus 3631. Lukt het niet hiervan een meerslag te maken (bijv. aan de andere bordzijde een zwarte op 25 en een witte op 30) dan dient men 42 op 47 of 48 te plaatsen, zodat 26 in jwee etappes naar 48 wordt gebracht. Zo is het niet fout: zwart schijven op 20. 30 en 38, wit op 44. 45 en 48. Met 48—43, de winnende zet, wordt 38 „door de damlijn heen getrokken". Als 44 op 50 stond dan werd 38 bij zijn komst op 49 tot dam gepromoveerd en haalde 50—44 niets uit' Zo zijn er ook andere bordsituaties waarbij onecono misch afgeven niet altijd vermijdbaar is. Toch blijft dit altijd een moeilijke kwestie, want hetgeen de middelmatige niet kan vermijden, kan de echte crack We zullen er In de toekomst nog wel eens de aandacht op kunnen vestigen en laten het daarom bij één eenvoudig, maar duidelijk voorbeeld van de K.V.D.- No. 337: Joh. v.d. Boogaard. Rotterdam Zwart: 7/9, 15, 18, 19. 24, 25, 30, 35. 36. Wit: 21, 28, 32, 39/41, 43/45, 48, 50. fti si - m MH m JHHi y M 0 m is dn 8 nm No. 330. (J. A. Bouwman). Zwart: 5,. 7. 8. 10. 12, 14. 17, 18. 20. 22. 25. Wit: 21. 23. 29, 31. 34. 35. 37, 38, 40, 41, 43. Opl 43-39. 34-30! 37x17. 29-24, 35x4. 4x10, 40-34, No. 331. (ir. J. Viergever). Zwart: 5, 8. 9. 12, 14, 16, 23. 24, 26. 29. 30. 34, 35. 45. Wit: 15. 17. 20. 22 25 27. 32. 37/39, 43. 44, 48. 50. Opl.: 27-21. 37-31. 38-32, 44-40, 50-44. 43-39, 48x10. 25x3, 3x19. Nu wint op (45-50), 19-24. 15*24 en op (25-30), 19x35, (45-50), 35-24, 15x24. Een pro bleem dat slachtoffers heeft gemaakt. Verscheidene oplossers bleven in gebre ke, een enkeling zag slechts oplossingen als sehijf 26 er niet zou staan. Er is wel iets dat een beetje op een bij-oplossing lijkt, opgemerkt door lezer A. P van Elswijk: 38-33, 20x7. 25x34, 48-39. De winst is echter nog te onduidelijk om in derdaad van een bü-oplossng te kunnen spreken. No. 332. (J. W. Koning-*). Zwart: 8/11, 15, 17/19, 22. 23, 25. 28, 29, 33. 36 Wit: 27. 30, 31. 32, 34. 35, 37. 39, 40. 43. 44. 46/49. Opl.: 47-41, 43-38, 39-33. 27-21, 32-28, 34x5. 5x6, 49-44. 6x50. (15-20). 35-30 en wint in een eindstand van dam plus 3 tegen dam plus 5 schijven! Een grillig sloteffect van een probleem met een vrij rustige en zeer acceptabele aarrvangs- Dit waren de laatste oplossingen van de 15e serie, zodat we binnenkort tot het bekendmaken van de standen in de ladder wedstrijd kunnen overgaan. Voor beginners In wezen was het praktische vraag stukje van 26 november erg eenvoudig, maar bet feit dat de oplossing in twee varianten uiteenvalt zal toch wel de oor zaak zijn dat enkele van de geregelde oplossers van de slagprobleempjes of kleine eindstandjes nu verstek lieten g We herhalen eerst de stand. Zwart: 1, 3. 6/9, 11/15, 17, 19. 21. 22. 24. Wit: 25. 26. 28, 32/35, 38, 39, 41/43, 45. 47/49. En nu het geheim van de smid: zwart wint door 24-29 te spelen minstens een stuk. Slaat wit 33x24 dan ziet u de rest vanzelf 22x44, 49x40. 19x39, 43x34 en zwart is een schijf rijker dan zijn tegenstander. In plaats van 33x24 kan wit ook anders slaan, 34x23 namelijk. Dan volgt «r 21-27. 32x21, 22-27, 21x32 (een heen-en-weertje om de eigen in de weg staande stukken op te ruimen) 17-22, 19x46 dam! Wit kan die dam wel afnemen door 39-34, 11x22, 33-28, 46x40. 45x34 of 35x44 maar is dan ook een schijf achter geraakt. De thans volgende stelling is weer eens een slagprobleempje, tenminste, zo zou u het kunnen noemen, maar in wer kelijkheid is het een pertijstand die reeds lang geleden is voorgekomen aan het bord van de H.C.D.V.-er J. Burggraaf, die met wit op radicale wijze won. U ziet het, problematiek en partijspel ra- De oplossing luidt: 35—30, (een drie slag boven een enkelvoudige, het ideaal, een tweeslag in te vlechten, kon hier moeilijk of niet bereikt worden), 30x8 (nu blijkt de grove constructiefout. De oneconomische vierslag is gemakkelijk te veranderen door 43 op 49 te plaat sen) 46 x 1 enz. 150 Kinderen met één vader en 10 moeders (Vervolg van pag. 1) van het zakgeld, dat haar loon is. Het geheim van de opvoeding in het S.O.S. Kinderdorf is: de moeder: Gmeiner gaat van het standpunt uit, dat voor de opvoeding van het kind tot zijn veertiende jaar de invloed van de moeder van doorslaggevende betekenis is en dat in deze gesloten dorpsgemeen schap de functie van de vader door de directeur van het kinderdorp kan worden overgenomen. Boven dien zou een stukje van de vader rol kunnen worden gespeeld door de leider van de werkplaats en door de onderwijzer op school. Het opnemen van ouderparen om zijn beschermelingetjes te ver zorgen heeft Gmeiner beslist af gewimpeld, omdat de mogelijkheid bestaat, dat er vroeger of later kinderen komen, waardoor er een onderscheid gemaakt zou worden tussen het „vreemde" en het „eigen kind". J)IT KINDERDORP van Her mann Gmeiner heeft een hecht fundament gevonden in de harten van het volk. Het is er dagelijks in het nieuws en het blijft in het nieuws, omdat Gmeiner een eigen krant heeft opgericht, waarin hij om de veertien dagen zijn nieuwe plannen uiteenzet. Zijn „Kinderdorf" heeft nu 160.000 donateurs, die maandelijks hun bijdrage storten, waardoor hij in staat is te doen wat hij doet. Geld echter heeft hij altijd nodig, want als de kinderen ouder wor den, moeten zij in het leven kun nen bereiken, wat zij zich voor ogen stellen. Is er dan ook een kind, dat de capaciteiten heeft bv. een goede arts te worden of ingenieur, dan zal hij dat ook worden. ^itmiiiiHuiiiiiHiinHiHiuniiraiiiHmtinnmininnHiiiuiniNy I PUZZLE I VAN DE WEEK I «imtiiiiiiMiiiiniiiiimiiiiiiiimiiimniiiiiiiiiiintiimmiiiiiiniiiiê Kruiswoordraadsel Horizontaal: 1 Kleur. 8 dwarsbalk over een wapenschild, 9 gedwee, 10 verbuiging van het werkwoord eten, 12 reeds, 13 kuil, 14 grillige top. 16 kiesk, 18 ernstig, 19 verlaagde toon, 20 tijdperk, 21 karak ter, 24 dichtbij. 25 elk, 28 verhindering, 30 maanstand, 32 eenmaal, 34 zweer, 36 maat. 37 dier. 39 volkomen ontwikkeld insect. 41 naaldboom. 42 meisjesnaam. 43 rivier in Italië, 44 zangnoot, 45 hoofd deksel. 46 tweestemmig gezang. 48 war me springbron. Vertikaal: 2 Klaar, 3 getroffen, 4 vorm. 5 verfrissing, 6 boekje van zes blaadjes schrijfpapier, 7 kledingstuk. 9 zacht me talen buisje, 11 sleepnet. 13 Chin, maat, 15 echtgenoot, 16 spil, 17 leervak, 19 hoogstaand, 22 hooivork. 23 oude wrok. 26 gedeelte, 27 hoofddeksel. 29 voormalig Russisch heerser, 31 grappenmaker, 33 oudt. bedelaarsgereedschap, 35 handge- klost weefsel, 36 ambtshalve, 38 plezier, 40 bevel. 41 gebakje. 43 deel van de ge vel, 46 lidwoord, 47 voorzetsel. Inzendingen per briefkaart voor a s. donderdag aan bureau van dit blad. l*i de linkerbovenhoek aan de adreszijde vermelden: „Puzzle-oplossmg", Er zijn drie prijzen: 1 5.—; 2 2.50; Oplossing kruiswoord raadsel 14 Januari Horizontaal: 2 Belt, 6 zeelt. 9 nor. 10 doel. 12 fa, 13 atap, 15 ik. 17 lam, 18 akant. 20 uk. 21 krent. 22 do. 23 ut, 25 meter 27 NO, 28 poets, 29 ton, 30 ge, 31 sago. 32 N.L., 34 rups. 36 cel. 38 kater, 39 hiel. Vertikaal: 1 Klop, 3 en, 4 lof. 5 trant, 6 zwaluw. 7 Edam. 8 te, 11 likeur. 14 tak. 16 kant. 18 ar. 19 N.T., 21 Kotter, 22 deeg. 24 sonoor. 25 MO. 26 es. 27 nog, 28 punch, 29 tast, 31 spar, 33 lei, 35 uk. 37 le. Zo groeien 150 kinderen onder vader Hermann Gmeiner en tien moeders op in een ideale omge ving; kinderen, die in de steek gelaten werden door hun moeder; kinderen, die in de oorlog hun ouders verloren en veel te vroeg geconfronteerd werden met het leed om hun eenzaamheid en slechts langzamerhand daarvan genezen. Het is haast zeker, dat er in Oostenrijk nog twee nieuwe kin derdorpen zullen worden gesticht. Maar Hermann Gmeiners liefde voor het kind reikt tot over de grenzen. Ook in Frankrijk gaat hij bouwen en in Duitsland. En dat er in Wenen 2400 negerkinde ren zijn als souvenir" van het Amerikaanse bezettingsleger, heeft zijn volle aandacht, omdat de moeders deze kinderen liever kwijt dan rijk zijn. Hermann Gmeiner staat nog maar aan het begin van een opmerkelijk leven. Hij is een wat eenzaam man, hij draagt het beeld van een Russisch kind in zijn hart en de liefde voor alle kinderen in zijn ogen. Daarom zal hij slagen en op zijn manier iets aflossen van de grote schuld der wereld om wat zij het kind heeft aan- JAN STOUT.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 12