MAGGI ballonvaart Noordeinde Weer „eerste' uit paleistuin Luchtvaarthistorische expositie in rijf zalen ran het oude paleis Euratom vóór de zomer in de parlementen VISSERIJ? EN MARKTNIEUWS NIEUWE LErDSCHE COURANT 4 VRIIDAG 20 JANUARI 19 ORIGINEEL PLAN VAN BOESMAN Als de balloncommandant J. Boesman zijn zin krijgt, zal binnenkort uit de tuin achter het oude paleis Noordeinde te Den Haag een getrouwe kopie van de ballon opstijgen, waarmede de Fransman Blanchard in 1785 de eerste vaart met een bemande ballon in ons land maakte. Hij deed dat op ver zoek van stadhouder Willem V, uit „het oude Hof". De reconstructie van deze historische ballonvaart wordt dan „opgehangen" aan een giote luchtvaarthistorische tentoonstelling, die zal worden ondergebracht in vijf zaleh van het paleis Noordeinde en van 31 Maart tot 2 April geopend zal zijn. incident lijkt de Haagse ballonvaarder uiteraard niet gewenst.. Waarnaar vvèl gestreefd zal worden Is een landing in de buurt van Zevenhulzen, waar Blanchard destijds een geslaagde landing maakte, maar die door de in ra zernij ontstoken boeren uitliep op een totale ondergang van de ballon, die niet bestand bleek tegen het verscheurend ge weld van dórs-degel en hnoivork Het verhaal gaat, dat de op een voor deeltje uit zijnde boeren de ballonvaar der tien gouden dukaten, als schadever goeding, voor het misbruiken van hun land. wilden afpersen. Blanchard wist heel handig aan een financiële ondergang te ontkomen door hen af te schepen met een gewichtig ulr- Deze tentoonstelling zal luisterd met causerieën door bekende fi guren uit de luchtvaart en het draaien van lucthvaart-historische films. Oude luchtvaartpioniers worden uitgenodigd om zich o.m. op een speciale middag met het plaatsen van hun handtekeningen bezig te houden; een kolfje naar de hand van autogrammenjagers. Bij een opstijging uit de paleistuin zal de heer Boesman echter nauwlettend toe zien, dat één historisch detail zal wor den weggelaten en wel de „aanvaring" die zijn voorganger Blanchard veroor zaakte door een dakgoot van een huis in de Molenstraat te „scheppen". Dit inci dent liep destijds dank zij het ingrijpen van een koelbloedige Amsterdammer goed af de man wist het ballonnet los te haken maar een herhaling van dit HAARLEMMERMEER GEBOREN: Antonius Leonardus Gerar- dus, z. v. A. L. Loogman en W. M. Sol Evert, z. v. S. Dooijeweerd en P. Hofmijs- ter; Anna Mijnderdina, d. v. M. Treffers en E. Sas; Ralph Alexander, z. v. J. J. Vooijs en E. H. Jansen; Gerarda Maria Clara, d. v. P. C. Poelgeest en E. Berg; Petronella, d. v. J. G. van Renswoude en W. van Honschoten; Gerardus Maria, d. v. J. G. Zwager en J. M. Vester; Pieter Jo hannes, z. v. B. Strijbos en E. Ploeg; Jan netje, d. v. C. van Groningen en D. A. A. C. Roodenburg; Christina, d. v. C. J. van Veen en R. J. Bahlen; Cornelia Petronella Maria, d. v. M. H. Akerboom en C. M. Smit; Arie Hendrik Anton, z. v. H. Ippel en G. van der Stelt; Peter Arie. z. v. A. C. van der Tor re en R. Ravenek; Maria Agnes, d. v. M. L. Thijssen en B. M. Beu- keboom; Cornelia Wilhelmina Maria, d. v. J. M. Sessink en G. J. Blokker; Marrie, d. v. A. Philippo en J. Snapper; Hendri- kus, z. v. J. van der Pol en R. J. Visser; Maria, d. v. P. Weij en C. E. van Braak. ONDERTROUWD: H. ten Veen 20 jr. en T. Pecht 21 jr.; Th. P. de Koning 22 jr. en G. Voogt 24 jr. W. A. Egels 21 jr. en H. Molenaar 23 Jr.; J. H. Wiersma 21 jr. en G. J. B. v. Duren 21 jr. GETROUWD: J. A. Kroon en H. M. van der Tol; P. W. van Boxtel en A. J. C. Lommerse; D. C. van Dam en M. van Leeuwen. OVERLEDEN: W. Huijsmans 79 jr.. wednr. van K. Kauffman; N. Brander horst 73 jr.. wed. van W. D. v. d. Vlugt; J. de Herder 54 jr., echtgen. van G. Wen- tink. HAZEHSWOUDE Jubileumuitvoering „Hou-Vast" In verband met haar 25-jarig Jubileum gaf de gymnastiekvereniging Hou Vast een tweede uitvoering. Na een weikomst- woord van do ere-voorzitter, de heer M. Jansen, werd een zeer afwisselend pro gramma afgewerkt. De directeur, de heer J. J. J. Vos, ont ving een geschenk onder couvert uit dank voor hetgeen hij voor de vereni ging heeft gedaan. Wegens zijn 25-jarig jubileum als lid (later als bestuurslid) ontving de heer J. Rademaker een ets. De uitvoering werd bijgewoond door de gemeentesecretaris, de heer B. den Braver. Feestavond E.H.B.O. Gisteren gaf de plaatselijke EHBO in zaal Timmermans een ontspanningsavond. Na e.n welkomstwoord van de heer Ma dera werden films over Hazerswoude en het werk van de EHBO vertoond. Na de pauze werd een toneelstukje „Een half uurtje op het raadhuis" opgevoerd Hersengymnastiek en het gezelschapsspel „Trek aan de bel" vulden de rest van de Rapid naar Voorburg De leden van de handbalvereniging Rapid spelen morgenavond in Voorburg. Belangstellehden kunnen tegen reiskos tenvergoeding met de spelers mee. De heren Kuiper en Hoogerdijk verstrekken gaarne nadere inlichtingen. ziende brief, die de heren na inlevering bij de Stadhouder in Den Haag in het bezit van de gouden dukaten zou stellen, aar hij zeide. De boeren, die van de in het Frans gestelde brief niets begrepen zouden later tot de ontdekking komen, dat hier geen sprake was van een schuldbekentenis maar van een scheldbrief, waarin ge sproken werd van „lompe boeren" die een eerzaam ballonvaarder wilden afper- Eeiheistel Het interessante is nu, dat de heer Boesman een aantal historische documen ten over dit avontuur in handen heeft g.ekregen, waaruit hij meent te mogen concluderen, dat dit oude in luchtvaart historische kringen voor waar gehouden verhaal niet op feiten berust. De voorzitter van de Haagse ballon club, die in zijn ballonloopbaan eens met de boerenbevolking te maken krijgt en hen deswege een goed hart toe draagt, wil nu met zijn „bewijsstukken" de smaad uitwissen, die op onze boeren als „tegenwerkers van de luchtvaart" Met deze pas ontdekte oude gegeven; zal hij op de expositie aan het Noord einde de ware toedracht onthullen. En om te komen tot een algeheel „eerherstel zal hij op korte termijn de mogelijkheid nagaan om een gedenksteen te plaat, in de gemeente, waar voor het eerst onze geschiedenis een ballon landde. Ongetwijfeld een loffelijk initiatief een land met nog maar weinig aan luehtvaarthisiorie gewijde dvrabieI vecl Breiwol M soorten ALPHEN AAN DEN RIJN Jan Bronk over mime en pantomime In de serie discussie-avonden die de N. Samsom N.V. voor het personeel heeft georganiseerd, sprak gisteravond in de kantine van deze firma de heer Jan Bronk, artistiek leider van de stichting Nederlandse Pantomime, over „Het gebaar als uitdrukkingsmiddel"De heer Bronk vertelde eerst iets over de ontwikkeling van de pantomime en ging voor het ontstaan terug tot het begin van de geschiedenis der mensheid. Via de religieuze uitingen van de- oer volken kwam spreker terecht bij de oude Grieken, waar de pantomime het eerst als theaterkunst is te vinden. In de zes tiende eeuw beleeft ze een periode van grote bloei bij de Commedia dell' arte; daarna treedt ze met het heengaan van de grote persoonlijkheden die deze kunst tot in de perfectie verstonden wat meer naar de achtergrond. Maar in de negen tiende eeuw bloeit ze weer op, nu als vermakelijkheid op de Parijse kermis. Bij de vertoning in ons land van de film van Marcel Carné „Les enfants du Para dis" kwamen enkele jonge toneelspelers op de gedachte, dat in de pantomime grote mogelijkheden liggen. Men ging zich be- innen op de vraag: „Wat wil een gebaar eggen?" En zo werd in Nederland de belangstelling gewekt voor de pantomime als kunst. Maar niet alleen de kunstuiting is van belang; er liggen tevens op dit gebied pedagogische mogelijkheden bij het vor mingswerk. Het is van belang, dat het kind leert zich vrij te bewegen. Daardoor krijgt de persoonlijkheid gelegenheid zich ontplooien. Tijdens een discussie ver telde de heer Bronk. hoe men wel en niet werk moet gaan bij de beoefening van de pantomime, in het bijzonder wanneer het kinderen betreft. Het verschil tussen pantomime en mime werd met enkele gespeelde voorbeelden verduidelijkt. De pantomime werkt anek dotisch en heeft een snel tempo, terwijl de mime, die meestal trager is, zich meer n het dramatische viak beweegt en bo- •endien meestal een abstractie verbeeldt. De heer Bronk gaf een mooi voorbeeld 'an de mime in haar uitbeelding van de levensgang. Belangrijke rondvraag Chr. Besturenbond van de M.V. te Benthuizen zal declame Geboren: Cornelia Gijsbertha, d. v. N de Ridder en L. G. Verwaaij; Leendert, z. v. P. Burgers en E. R. G. van Beer schoten; Marinus, z. v. M. Ketel en M. F. van Eersel; Antonius Gerardus. z. v. A. J. Haverkamp en A. G. de Jong; Jan. J. Blaauw en A. H. Koelewijn; Ronald, z. v. J. Otte en J. de Wit; Catharina Wil helmina Maria, d. v. W. Verhage en B. G. van Leeuwen; Jacoba Johanna Maria, d L. Rombouts en C. Lemmerman: Clazil d. v. H. C. den Brave en C. Boekhout; Anna Elizabeth Bernardina, d. v. W. N. H. Bakker en A. C. Klein; Margriet, d. D. C. de Vries en J. S. Stokdijk. Ondertrouwd: J. J. C. Verhorst 26 J. A. M. van Donk 21 j.A. van Leeuwen 27 j. en B. A. de Jong 27 j.; W. G. Tukker 30 j. en C. A. de Bruijn 23 J. \5ehuwd: D. Bakker 52 j. en J. Mark 45 j.; P. C. Langeveld 27 j. en H. H. Burema 27 j.; D. C. Vergeer 25 j. en Visser 25 j.; H. Langhout 26 j. én A. C. Costeris 23 j. Overleden: J. Bergsteijn 74 wed. H. B. van Wijk; A. J Schuurman 84 j.; A. Couvée 48 j.; D. G. Lamoree 15 J.; A. van Winkel 59 j., echtgenote van Snel; M. van Winkel 87 j., wed. van J. C. I ROELOFARENDSVEEN Voorlichtingsavond van Algemeen Ziekenfonds Er was slechts matige belangstelling voor ide door het algemeen ziekenfonds Alphen en Omstreken georganiseerde voorlichtingsavond. Na een korte inlei ding door de heer W. Geerlof uit Alphen aan den Rijn, sprak de heer Stuivenberg, directeur van het Algemeen Ziekenfonds, over de rechten en plichten vai zekerden. Hij stond achtereenvolgens stil bij de democratische opbouw van 1 ziekenfondsbestuur. de groei van 1 fonds en bij hetgeen de verzekerden doen staat als de hulp van hiusarts of specialist moet worden ingeroepen of als opneming in een ziekenhuis noodzakelijk ls. Ook de t.b.c.-bestrijding had de aan dacht Nadat de heer Stuivenberg door mid- d-i van het zg. flanelbord een aanschou- vt .-lijk overzicht van de plichten v verzekerden had gegeven en va: wijze waarop de betaalde premies den besteed, werd een aantrekkelijke film vertoond. D' heer E. M. de Koning bracht dank voor de prettige samenwerking coulante wijze, waarop sommige geschil len waren opgelost Jan Coltaar over sport In de St. Pancratiuszaal heeft Jan Cot- taar voor ruim honderd sportliefhebbers een causerie gehouden over de sport in het algemeen. De heer Cottaar wees allereerst op de belangrijke plaats, die de sport in het leven inneemt. Het belang van de sport voor de geestelijke en lichamelijke ont wikkeling is zeker niet te verwaarlozen, aldus de heer Cottaar. Hij nam zijn toe hoorders vervolgens mee naar allerlei be langrijke sportgebeurtenissen van de af gelopen jaren. Met het memoreren van verschillende aardige voorvallen wist hij zijn betoog zeer aantrekkelijk te maken. Na de pauze beantwoordde de heer Cottaar de hem gestelde vragen. TER AAR Competitie Nooit Gedacht De uitslagen van de onderlinge compe titie van de dam- en schaakvereniging Nooit Gedacht luiden: Schaken: BeyerenM. Heyns 1—0, P. Hoogervoret W. Esveldt 10. Damme-n: Jac. v. d. Starren—D. Spek 0—2, H. C. Broer—W. v. d. Starren afgebroken. W. van Vliet J v. d. Starren 2—0, N. Groen in 't Wout J. Besemer 20. WOU BRUGGE Filmavond Boerenleenbank Om meer bekendheid te geven aan hel doel en de werkwijze van de Boerenleen banken organiseerde het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank te Oude Wetering donderdagavond een propagandabijeen- komst in hotel Het Oude Raedthuys. In een korte toespraak zette de heer Kroon uiteen, wat er alzo op deze instel lingen omgaat, waarbij het geld van de spaarders wordt aangewend tot het ver lenen van krediet aan boeren en tuinders. De welvaart op het platteland neemt daardoor toe. instelling staat op solide basis. De totale omzet beloont zelfs 23 miljard gul den. De film „Met elkander voor elkan der" lichtte het gesprokene nader toe. De rolprent „Het schot is te boord" gaf een beeld van de Nederlandse haringvis serij. Ten slotte werd de kleurenfilm „De vier jaargetijden" vertoond, die de aan wezigen deed genieten van de pracht en praal van het bloemencorso van Aals- Naar wij vernemen kwamen in de rond- •aag van de laatstgehouden vergadering an de Chr Besturenbond nog enkele min of meer belangrijke punten ter spra ke. Zo werd o.m. opgemerkt, dat de Chr. sturenbond het publiek er op dient izen, dat het fout is om zaterdagavond 'of zondag brieven te posten. Dit ka namelijk onnodige zondagsarbeid teng< volge hebben. Verder wisselde men va gedachten over de noodzakelijkheid oi iet de gemeenteraad contact op te neme 3or de aanleg van volkstuinen en 1 erzoeken de straatverlichting p: nachts om twaalf uur uit te draaien. Rlngvergaderin i Hervormde Jeugd verenigingen Vanavond om half 8 wordt ln gebouw Rehoboth aan de Hooftstraat een ring- rgadering gehouden van de Ned. Herv jeugdverenigingen op Geref. grondslag, re M.V. Lydia te Oudshoorn levert een bijbelinleiding over: ..'Iet beeld van ko- ninr Nebukadnezar in het dal van Dura", c'e J.V. te Bodegraven verzorgt een vrij onderwerp, getiteld „Kunst" en een lid KOUDEKERK AAN DEN RIJN Plattelandsvrouwen gaan het tweede lustrum vieren Maandag viert de afdeling Koudekerk- Hazerswcrude-Rljndijk van de bond van plattelandsvrouwen haar tweede lustrum. Betrekkelijk kort na de tweede wereld oorlog werd de afdeling opgericht Zij kwam onder leiding van mevrouw M. van Lceuwen-Vellekoop weldra tot grote bloei. In de loop der jaren heeft de afdeling veel gedaan voor de verheffing van het cülturele peil van haar leden, onder meer door het organiseren van lezingen, cur sussen en excursies. Ook interesseerden de dames zich voor de ouden van dagen aan beide kanten van de Rijn en organiseren zij reeds Jaren zomeruitstapjes. die zeer op prijs worden gesteld. Onder de be zeilende leiding van mevrouw Van den Dooi-van der Harst zetten de zeventig leden haar werk onverdroten voort. Het jaarfeest, dat maandagavond in het ver enigingsgebouw zal worden gevierd, ook toegankelijk voor heren. De voor drachtskunstenares mevrouw Backer- Breed zal een mooi programma verzor- Voor de negende fabruarl staat een Rijnstreekdag te Alphen aan den Rijn op het programma. Reprises Kunst na Arbeid Ook woensdag en donderdag heeft ds uitvoering van Kunst na Arbeid volle za len getrokken. Het succes, dat DIO uit Alphen aa.. den Rijn met het blijspel De Sukkel oogstte was zeer groot. Deze avon den bewijzen, dat de vereniging veel be langstelling geniet bij de bevolking. LE1MUIDEN Burgerlijke Stand GEBOREN: Gijsbertha An-thonia d H. J. Commissaris- en A. C. Th. Heuzen. ONDERTROUWD: P. Th. v. d. Meer er L. Th. van Egmond. NIEUWVEEN Afscheid A. Breedveld als hoofd O.L. school Gisteravond hield de afdeling Nieuw- veen van Volksonderwijs in zaal' Bosman een feestavond, waarop tevens afscheid werd genomen van het schoolhoofd. De heer A. Breedveld is namelijk als hoofd van een school te Diepenveen benoemd. Nadat de heer Breedveld een welkomst woord had gesproken voerden leden J.V.O. het toneelstuk „De zon tegemoet" op. Het spel viel zeer in de smaak e spelers mochten dan ook een langdurig applaus in ontvangst nemen. Tussen de bedrijven door werd de heer Breedveld toegesproken. Ds. Cadée merk- te o.m. op, dat men in de heer Breedveld een hoofd verliest, dat zeer veel voc school heeft gedaan. De heer Schippers, inspecteur van het lager onderwijs, i moreerde de prettige samenwerking bracht ook namens het Rijksschooltoezicht dank uit voor hetgeen het scheidende hoofd in Nieuwveen heeft gedaan. De heer T. Baas bood de heer Breedveld namens de oudercomnvissie, J.V.O. en de Reisver- niging een pendule aan; mevrouw Breed veld ontving een smyrnakleedje en een boeket bloemen. De heer Breedveld sprak woorden van dank. Onder leiding van de heer Gé van Mild t Alphen aan den Rijn bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. Vrijdag a.s. hoopt de heer Breedveld afscheid van zijn leerlingen te nemen. R11NSATERWOUDE J. l'Ami met pensioen Per 1 februari gaat de heer J. l'Ami opper wacht meester-postcommandant bij de Rijkspolitie, met pensioen. Nadat de heer l'Ami als agent van politie te Sassenheim werkzaam was ge werd hij met ingang van 1 maart 1923 tot gemeenteveldwachter te Rijnsa- terwoude benoemd. In 1943 ging de he.r l'Ami over naar de Rijkspolitie. De post- eommandant is zo aan Rijnsaterwoude ge hecht geraakt, dat hij er ook na zijn: diensttijd wil blijven wonen. Uit de burgerij heeft zich een comité gevormd, dat er voor zal zorgen, dót het! afscheid op 31 januari niet onopgemerkt voorbij zal gaan. G O U D BOUILLON De zuiverstekrachtigste vleesbouillon. Heerlijk en handig en slechts per doosje d 2 tabletten. Studiedag voor bollenkwekers in Bovenkarspel Medezeggenschap van werknemers zal grote rol gaan spelen Ruim zeshonderd bollenkwekers hebben gisteren op een bloembollendag te Bovenkarspel in Noordholland veel interessants gehoord. Ir. Kraayinga van het proefstation te Lisse gaf enige bijzonderheden over de droogtege voeligheid, drs. Slootweg van het laboratorium te Lisse sprak over het zuur in de tulpen, de voorzitter van de algemene vereniging, jhr. mr. dr Van Nispen tot Pannerden gaf een beschouwing over de P.B.O. en de directeur van de keuringsdienst, de heer F. Limburg, maakte een en ander bekend over de gezondheidstoestand van de tulpen. Ir Kraayinga deelde mee, dat tulpen het hardst groeien in de week voor 't kopper en twee weken na het koppen. De wortel- ontwikkeling ls vermoedelijk voltooid voor de bloei. De wortels gaan dieper de grond in naarmate de grond droger wordt. Spr. meende echter, dat het ten koste van de groei van de bol gaat als de wortels het vocht zo diep moeten zoeken. Genera liserend zou men kunnen zeggen, dat d- tulpen het meeste water nodig hebben ii mei en juni. Als men kunstmatig wate wii geven (infiltratie of beregenen), dan zal men dit moeten doen vóór het gewas bloeit. er het zuur in de tulpen sprak drs. Slootweg. Bij het zoeken naar de oorzaak kwam aan het lioht, dat spuiten, om de tulpen lang te laten doorgroeien, het zuur niet in de hand werkt. Wel is gebleken, dat het zuur op de kleigronden minder is dan op het zand. In een verwarmd proef- bed kwamen veel meer zure tulpen v an in een onverwarmd. Het staat inmiddels wel vast, dat n vaak geïnfecteerd plantgoed poot. Het tijd rooien en zorgvuldig behandelen zijn groot belang. Spr. waarschuwde voor te hoge temperatuur in de schuur. BI] de bestrijding kan men gebruik maken de schlmmelwerende middelen. Invloed Middags hield de voorzitter van de algemene vereniging een betoog P.B.O. De inleider ging speciaal in op de in het bloembollenbedrijf, waai vier groepen onderscheidt: de pro ducenten, de handel en de export, d* werknemers en de tussenhandel. Deze vier groepen zullen hun vertegenwoordigers hebben in het produ-ktschap De heer Van Nispen zei nog, dat werknemersorganisaties in het boLlenbe- drijf hun invloed mede hadden aangewend de hyacinten teelt weer aan banden leggen. De medezeggenschap van werknemers zal in de toekomst een grote Parijs' gesprek beëindigd Zal verdrag spoedig worden gesloten Parijs, 19 januari zomerreces van de zes parlementen der Europese Kolen- en Staalgemeenschaplanden zullen deze parlementen bij hun re geringen aandringen op de vorming van een Europese Gemeenschap voor Atoomenergie met supranationale bevoegdheid. Dit is woensdag besloten op de Euratom- conferentic onder leiding van Jean Mon- net, welke gedurende twee dagen in Pa rijs gehouden is. De deelnemers aan de conferentie, tegenwoordigers der grote politieke par tijen en vakverenigingen der zes landen, hebben zonder uitzondering ingestemd met de tekst van een gemeenschappelijke verklaring, die aan de parlementen zal worden aangeboden met het verzoek, spoedig een verdrag te sluiten. Dit verdrag zal de overdracht paalde bevoegdheden aan een Europese commissie voor atoomenergie inhouden. Van HER en DER Ook dit jaar zal de Christen Studenten Raad te Leiden een Landelijk Convent van Christen-studentei Deze ontmoeting van Christenstuden ten van verschillende kerken zal gankelijk z\jn voor alle studenten. Thema van bespreking is: „Wet rclie". trhü ia! zal staan de levenshouding van de Chris ten Dit convent zal bijeenkomen li het Geref. Zendingscentrum te Baari op 11 en 12 februari a.s. Inleider zijn: Dr. L. G. M. Alting von Geusai te Leeuwarden en prof. dr. G. Bril- lenburg Wurth te Kampen. )c Algemene Vergadering en conferen tie van de Centrale van' Chrlstelijk- Hlstorische Vrouwengroepen zal ge houden worden op 24, 25 en 26 april In het Geref Zendingseentrum te Baarn. De plaatselijke groepen kunnen voor stellen ter behandeling op de Alg Vergadering indienen tot 24 januari, n de maanden voor de komende ver kiezingen heeft het provlneiaal be stuur van Zuid-Holland der Chr -Hls- tnrisrhe Jongerengroepen een aantal artivitciten op touw gezet. Deze ac tie wordt geopend met een weekend- conferentie te Alphen aan den Rijn op 4 en- 5 februari a.s. In maart zal een dergelijke conferentie volgen te Bergschenhoek De Algemene Verga dering van de Zuidhollandse CHJG Is vastgesteld op 19 mei. Vlak voor de verkiezingen zal tenslot te een grote meeting worden gehouden in l eiden met In aansluiting waarop de traditionele voorjaarsconfercntle te Wassenaar. opdat de uitsluitend vreedzame ontwik keling van de atoomenergie verzekerd zal zijn. De Europese commissie zal het uit sluitend eigendomsrecht bezitten van alle atoombrandstof, die in deze gebieden wordt ingevoerd of vervaardigd. De com missie verplicht zich, de brandstof recht vaardig te verdelen. De parlementaire controle op het werk der commissie zal worden uitgeoefend door het uitgebreide parlement van de E.K.S.-G. De bijzondere ministerraad (de ministers van buitenlandse zaken en eco nomische zaken) der zes landen van de E.K.S.G.. die thans de werkzaamheden van de Hoge Autoriteit der E.K.S.G. doet samengaan met de economische politiek dezer landen, zal dezelfde functie voor de atoomgemeenschap vervullen. Er zal een raadgevend comité van werkgevers, werknemers en verbruikers worden ge vormd. De jurisdictie zal in handen komen van het Gerechtshof der E.K.S.G., thans ge vestigd in Luxemburg. Er zal gestreefd worden naar de aan sluiting van zoveel mogelijk landen. Od 5 april zal hel comité wederom bijeenko men. De resultaten van de verdere be sprekingen zullen dan behandeld worden, terwijl zal worden nagegaan hoe het werk der regeringen gesteund kan worden bij de uitvoering van de resolutie van In het Nederlandse parlement hoopt men de resolutie van de conferentie te Parijs in de vorm van een motie, uit gaande van het Seniorenconvent, kort ns I februari b(j de Tweede Kamer te kun nen indienen. Maengkom weigert Van Empel Rechter Maengkom heeft gisteren in d* 54ste zitting van de zaak-Jungschlavii idegedeeld, lat hij niet kan instemmen met de Nederlands, advocaat, mr. A. C. Empel, als verdediger van de heer Tungschlager. Behalve zijn meergenoem de bezwaren, heeft hij nog de practlsrhf iverweging, dat de zaak reeds zo ver ge- 'orderd is, dat hij haar meent in de loop •an deze maand nog te beëindigen. Tijdens de 54ste zitting noemde gene- aal-ma'oor Pereira dD verklaringen van Amirudd'in Manoppo en Manoch over on wettige handelingen der Nederlandse mi litaire missie gefantaseerd en gelogen. Onderluitenant Koenders verklaarde thans, dat hij Manoppo had aangezien voor een oude bekende uit een Neder lands bedrijf te Diakarta en hem in die veronderstelling de hand had gedrukt. Majoor Van T'iin en sergeant Verschoor worrfpn later nog gehoord De andere leden der missie kunnen naar Nederland erugkeren. De heer Pantus uit Maastricht, die als getuige optrad in de zaak-Jungschlager te Djakarta, heeft bij de rijkspolitie een klacht ingediend in verband met de brief, die door een onbekende aan de office' van Justitie te Djakarta is gezonden waarin beweerd wordt, dat zijn pension een broeinest was van anti-Indonesische rol gaan spelen, aldus spr. De taak bijvoorbeeld de Kon. algemene vereniging zal niet ophouden. De P.B.O. is opge bouwd op de vrije organisaties, die df „vrije tribune" moeten zijn. In zijn toespraak over de gezondheids toestand van de tulpen wees de heer Lim burg op de betekenis van de selectie. De toestand i6 lang niet altijd zo best als men zou denken. De monstertuinen heb ben in dat opzioht een duidelijke taal ge sproken. De heer Limburg gaf verschil lende nuttige wenken. Zo wees hij op het belang van een goede sohuurbehandeling. Felle brand in Haagse fabriek (Van een onzer verslaggevers) In een fabriek van motoronderdelen aan de Orionweg in Den Haag heeft gis teravond een zware uitslaande brand ge woed. De brand schijnt buiten begonm te zijn waar enkele vaten cellulose i terpentijn waren opgesteld. Toen deze eenmaal brandden werd ook een acyte- leenfles verhit, die even later lu-ide knal ontplofte. De scherven vlogen de straat op: twee personen werden lidht gewond, na be handeling in het ziekenhuis konden zij huiswaarts keren. De vlammen vonden gretig voedsel in de opgeslagen goederen. Zo was er een grote partij rubber in de fabriek aanwezig. Een waakhond kwam in de vlammen om. 's Nachts om twee uur was de brandweer gereed met het nablussen. De oorzaak is nog onbekend. De schade bedraagt 35.000. Men schijnt slechte gedeeltelijk verzekerd te zijn. Duiven, kippen, konijnen in Houtrusthallen Vanmorgen heeft minister Staf in de Haagse Houtrusthallen de zestigste ten toonstelling van Avicultura geopend. Sa mengebracht zijn 2000 sierduiven, 600 grote hoenders. 1000 dwerghoenders en 400 konijnen. Er zijn duiven en konijnen West-Duitsland, België en Frankrijk. Zestig gediplomeerde keurmeesters, on der wie Engelsen, Fransen, Duitsers en Belgen, beoordelen de dieren. Er zijn 2000 ereprijzen uitgeloofd, waar onder de Sèvres-vaas van president Coty Frankrijk en medailles van H.M. Ko ningin Juliana, Koning Boudewijn van België en van de burgemeesters van Den Haag. Rotterdam en Amsterdam. Vanmiddag óm half drie zou Koningin Juliana bij de Houtrusthallen aankomen om de tentoonstelling te bezichtigen. Bij de opening van de tentoonstelling is aan ere-voorzitter van Avicultura, G. J. J. baron van Heemstra, die sinds 1895 bestuurslid is, de zilveren plaquette van ird-ienste va.. Avicultura aangeboden. Succes met pluimvee Op een te Aalsmeer gehouden pluim- veententoonstelling behaalde de heer L. de Nieuwendijk, lid van de Leidse pluimveevereniging „De Oude Leidsche". het volgende resultaat: ./elshumer kriel haan 1 z.g., idem hen 1 g.g., idem 2 g.g. idem 1 g. Er waren In totaal vijftien honderd dieren op deze tentoonstelling. Voor rijkspersoneel Toelageregeling voor ploegendienst De regering heeft de gemeentebest ren gewezen op de verwachting, dat bl nenkort een wijziging van het Bezoli gingsbesluit zal tot stand komen betrt fende een toelagereregeling voor gendienst en onregelmatige dienst rijkspersoneel. Deze nieuwe artikelen van het Bez< digingsbesluit openen de mogelijklu aan nader aan te wijzen ambtenaren groepen van ambtenaren een toelage I te kennen bij arbeid in ploegendienst voortdurende onregelmatige dienst. is Deze regeling heeft tot doel om, bij overigens normale arbeldsdui indien aan bepaalde voorwaarden zal zj voldaan, een vergoeding te verlenen va het uitoefenen van de functie op nl gebruikelijke uren. Indien niet gesprok; kan worden van een normale arbeid duur, gelijk bijvoorbeeld bij een nevei functie het geval Is, is de regeling ni van toepassing. In dit verband zij ook opgemerkt d door de in het leven te roepen toelag regeling de overwerkregeling niet v aangetast. Toepassing daarvan blijft gelijk voor zover door verlenging va arbeidsduur arbeid wordt verricht bu ten de diensttijden, zoals deze in dienstrooster of op andere wijze vastgelegd. De minister heeft de gemeentebestu» ln overweging gegeven, indien persone in dienst van gemeente in ploegendieni of In onregelmatige dienst werkzaam totstandkoming van een overeenkomst voorziening te bevorderen, dan wel bestaande regeling voor het persona van de gemeente aan de hand ontworpen rijksregeling te doen herziei Fluwelen regenmantel in het komend seizoei (Van een onzer verslaggeefsters) De confeoMe-ind'Ustmieën Nopla-Tex oi Hilversum en Helfi-regenkleding N.l uit Amsterdam gaven in het Doelenho tel in Amsterdam een gezamenlijke ehos De regenmantels, ontwerp van de het Franksfort, waren uitgevoerd in poplii gabardine, tweed, corduroy en zelfs flu] weel. Veel was gebruik gemaakt t dankbare effect dat een contrasterend tint of stof kan geven; een heel voorbeeld wa6 een beige poplin mant* met bruine corduroy schoudérpas, doorge trokken in de onderkraag. Nopla-Tex verrastte met vele zg. „sepa rates", jurkjes, die in werkelijkheid b» staan uit rok en blouse, overgooiers dl ook zonder de „galgjes" gedragen kunnei worden. Ritssluitingen hebben dit seizoe min of meer afgedaan; de jackets sluite met knopen, soms onzichtbaar aangt bracht en de passementen zijn vaak m stiksels versierd. Veel variaties waren er in de mom inzetten en ln de wijze van het aan- dichtknopen van de capuchons. Nieuw e; wel grappig is de Amerikaanse schuif sluiting bij een jacket: om de hals, onde de kraag, hangt een koordje, waaraai clip. Door de ollp hoger of lager te s men het jacket, dat overigem met knopen dichtgaat, aan de hals i believen goed gesloten of losjes opei dragen. Koffiecrisis op komst? De koffiecommissie van de inter-Ame- rikaanse sociale en economische raad heeft aan 21 regeringen een uiterst ge heim rapport voorgelegd, het welke „rampspoedige" daling der kof fieprijzen met f 1,675 de kg voorspelt. D« regeringen wordt verzocht vo februari te verklaren of zij een ontwerp internationale stabilisatie-over eenkomst wensen. De produktie was in hel lopende jaar 38,2 min. balen tegen 32 min. in 1953/54 en men verwacht in 1960 50 min. balen. Het verbruik is 32 min. LEIDEN, 20 jai - Veemarkt. Aangevoerd i 800'1030, vette k 35—308, varekoeien 575—790, va: pinken 360—480. graskalveren fftte kalveren levend 200—275, r Iveren 4258, levend 130145, 100—1Ö5. vette lammeren 90- 230—350, schrammen 60—100, bl teiten 3042, alles per stuk 9 partijij Goudse kaas. Goudse eerste kwal. noteerde 2.262 30. tweede soort 2.22—225. De handel was flauw. KATWIJK AAN DEN RIJN. 19 jan. Groenteveiling: waspeen A 12—19, B 19-31. breekpecn 7.70—7.90. groene kool 7—8, alles per 100 kg. BARNEVELD. 19 jan. Coöp. Veluv Eierveiling. Handel redelijk. Aanvoer v de weck c 334 000 werden van 45-59 grar 1.03—11.35, 61-73 gram 12.13—14. 6-74 g. - - 59-61 gra -14.50, et 8.80—9.77, kalkoe BARNEVELD. 19 jai van 59-61 gi 12.02—12.96, alles per 100 DVLFT. 19 Jan. - Veer Aanvoer ca 1.6000.000 eieren 11.5013.50. alge: 100 stuks, kiloprijs 2 02 (ba- i Eierveiling S B.E. woer 752 710 stuks 5-59 gram 10.55—11.31, gen 35—50. looers 55—100 225335. fokschapen tot ;ns oer kg levend gewicht •filing 50-15" werd vorige Prils 11 5015.5' betaald 2 20—2.28 GOUDA. 19 lan. Kaasmarkt i "-tijen 1e kwal. 2.24—2 27 2e .7 "t r-t-a kwal 2 32. handel m IJMTTTDEN. 20 jan. - Prlj: per kg; 10. kim. 3.40—3 20, 50—3.20. tarbot I 3.40— 10 t 3.10; per 50 kg: tarbot II 122, IV 72—46, gr. schol 343,1, gr.m. 39—32, kl.m 58—50, T 58—52, II 56-43, schar 54—49.' wijting 37. Aanvoer 410 kisten. IJMUIDEN. 20 jan. Besommingen: log gers: VL 197—4250. IJM 53—4410, KW 169— 5440. 104570, 108—5330. 161—1800 Kotters: IJM 59—850. KW 120—670, 58—990, 12—330, AM 16—1850. AKU krijgt werkweek van 46 uur Tussen de directie van de Algemene Kunstzijde Unie in Arnhem en vertegen woordigers van de vakbonden is eenstemming bereikt over de invoering van een 46-urige werkweek voor drie- ploegendienst. Het tijdstip, waarop nieuwe regeling Ingaat, kan echter nog niet worden vastgesteld, daar een reor ganisatie nodig is In de personeelsbezet ting en het machinepark. Dit om produk- tieverlies te voorkomen. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf en Co) Uitgesproken: H Spruljt. handel techn. sterdam, beh. B. H, G. J, Rar Screen Printers H. Eshids, h/o fa. Silk ifkstraat 34. zaak Brou- A'dam, cur mr D Gil- oren. veehandel. Primu- Y. Schol- Vefch; M Ooussore raat 12. Hilversum. „w.v.- G de Winter, bloembollenhandel. Vo- nzangseweg 280. Vogelenzang bij Bloe- N.V. Ned. Elit. J. Lai aadmij, Pastoorslaan 4 rood, Hillegom, cur. mr. A Bruch, Haarlem; A. Courbols, koopman oude metalen, Harmen- jansstraat 47, Haarlem, cur. mr. K. H. C. Arts; fa. Garage Hcnny, G Flinokstraat 208, vonn H. Ootjers. Rijnstraat 58 UI. mevrouw M. H. Ootjers-v d Ancker. idem, P H Ootjers. idem. A'dam. cur. mr L Wlchers Hoeth. Opgeheven: Ma. Th. Geurts. h/o fa. Goed koop, Bergen (L.). Vernietigd: H. de Vries, handelaar. Ursum. Geëindigd; N V. I Raber en Zn A'dam. geen uitkering; NV Küppers' Confectie- Industrle. A'dam, ultk 0 9 G; H. Kastel* Vlar M. tandel Mercurlus. Bussum uitk M.2 séance: aan H W Spruvt, 2de Wor- 5 weg 130. Apeldoorn, h/o Machincfa- en Constructlewerkipl. Hewl, voorl. idv. mr. H. L. Sypkens, verhoor 13/3

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 4