Geen plaats meer in Leiden voor woonschepen Met 165 schepen is capaciteit volledig uitgeput ME Bondsinsigne van Veduze In streekplannen moet plaats zijn voor de tuinbouw LEUNE LEUNE De heer J.E. Bollin 50 jaar tandheelkundige in Leiden „De fatale brief", op de keper beschouwde huwelijken Woningbouw in Zuid-West kan nu doorgaan NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 20 JANUARI 1956 VRAAGSTUK OP HET WATER 'EDE DOOR HET TEKORT aan huizen in vrijwel alle gemeenten van ons land is het wonen in een woonschip onder ons de laatste jaren sterk verbreid. Niemand zal meer beweren, dat het woonschip een ken merk is van een bepaalde sociale laag der bevolking. Er zijn nog steeds woongelegenheden op het water, die men kan vergelijken bij de onbewoon baar verklaarde krotten in de binnenstad, maar er zijn tegenwoordig óók woonschip-paleizen, waaraan het onmiddellijk is te zien, dat de bewoners niet zonder welstand leven. Het komt dan ook meermalen voor, dat on gelui, die willen trouwen en maar geen ötziéht op een woning krijgen, hun ge- uk op het water zoeken. Om de ruimte «hoeven zij een nieuwe woning meestal riet te verkiezen, want hoe beperkt zitten Ie meeste jonge mensen er in de eerste hun huwelijk niet bij. En hoe lang noeten zij na gezinsuitbreiding (en) nog riet wachten, vóór ze naar een grotere wo- nng kunnen overgaan. In de Zijlsingel ligt een middelgrote roonschuit, waarin zeker De r i de log alleen, dus kunnen •lijke berekening nog wel enige jaren onen. Als de schuit te klein mocht wor- len, kunnen ze of een grotere aanschaf- en of een woning zien te krijgen. Het voordeel van een woonschip is ook. lat de bewoners vrij zijil; geen trappen- xver vijf verdiepingen, waar regel matig acht of nog meer gezinnen elkaar ntmoeten. En de woonschipbewoners uilen u verzekeren, dat de vermoede »ude en vochtigheid naar het rijk ïbeltjes kunnen worden loet zelf6 gelden voor die sohuitj e bewoner van een deugdelijk huis een spoor van soliditeit kan ontdekken. Wachtlijst En de conclusie is dat er 'n woonsche- penvraagstuk is. Overigens bestaat dat niet alleen in Leiden. Het vraagstuk toont n zijn volle omvang, als we beden ken, dat er een tien jaar geleden in Lel den vijf woonschepen lagen, buiten de „zwervers" dan. van de voorwaarden voor het ver krijgen van een ligvergunning Is, dat de lan in Leiden werkt. De heer Weima schreef de toeneming vooral toe aan de woningnood. Als de wo ningnood minder wordt, is het wel zeker, dat het aantal woonschepen geleidelijk tot veertig dertig procent zal dalen- Want elen van de woonsdhipbewoners prefe eren een huis, maar dan moet in de eer- te plaats de toewijzing spoediger afko men en moet in de twee plaats de woning zat meer overeenkomen met hun keuze, Overigens komt de woonschipbewo ners erkentelijkheid toe voor het feit, dat zü de we zouden haast zeg gen „eindeloze" wachtlijsten op het huisvestingbnreau ten stadhuize op dit ogenblik niet nog méér belasten. Wü zijn geneigd, te vragen, of het gemeentebestuur werkelijk al het mo gelijke heeft gedaan om de ligplaats capaciteit nog wat op te voeren. Dat is van belang zowel voor de ligplaats zoekenden als voor de woningzoeken- Er zijn op hef ogenblik 165 woonsche- en in onze sitad, zo deelde de heer Wei na, directeur van de markt- en haven- Benst, ons mee. Daarmee ls de oapacitelt Volledig gébruikt, zodat nie *?U «en om een ligplaats of op de wachtlijst en komen te staan of worden afgewezen, in Van de 165 schepen zijn er dertig, die l£. kier liggen op grond van woonschepenwet; iedere gemeente moet att plaatsen aanwijzen, waar woonschepen !l« pet min of meer zwervende bewoners lig- Ié. plaats kunnen nemen. In Leiden zijn deze or plaatsen de Haarlemmer-trekvaart (in de buurt van het woonwagenkamp) e ier langegracht- De vergoeding, die zij lal fur, verblijf hier moeten betalen, ls ge- ie- king, 35 cent per week tot een lengte van ijftden meter. bewoners van de andere schepen be aten meer liggeld: twee gulden per week. jen vindt ze in de Morssingel, de Zijl- en in gel, de Mareslngel, de Herensingel, de in. ierengracht en het Galgewater ei Ttrechtse Veer en het Utrechtse De plaats voor woonschepen wordt door B. en W. aangewezen. De ver gunning kan tegenwoordig geruime tijd op zich laten wachten, omdat de beschikbare ruimte volledig is ver deeld. Mensen worden wel eens hevig iet teleurgesteld: ze hebben zich een woonschip aangeschaft en horen dan, dat het nog wel een jaar kan duren. lle voor er ruimte vrjj komt. Men doet 6t- er daarom goed aan als men plannen en heeft. lll- lichtingen te vervoegen bij de direc teur van de markt, en havendienst, die alle gevallen stuk voor stuk bekijkt en met de individuele omstandigheden zoveel mogelijk rekening houdt. Geen uitbreiding onze vraag, of het aantal ldgplaat- niiet kan worden uitgebreid, ant- •rdde de heer Weima ontkennend. Het niet mogelijk, overall in de stad woon- Ok jchepen toe te laten. Ten eerste zijn vele ren versperd door vaste bruggen en tweede moet er voldoende ruimte blijven om te lossen en te laden, jl ook de scheepvaart geen hinder ondervinden. Het gevolg is dan ook. i uitgebreide wachtlijst bestaat. Puzzel-Prominenten 1. J. Knoppert, Engelselaan 14, Voorhout; 2. J. D. Groenendijk, Leidseweg 451, Voorschoten; 3. J. M. Huiser, Pr. Hendrikstraat 17A, Leiden. Dr. Kistemaker aanvaardt 11 zijn ambt >t bp vrijdag 27 jan. om 4 u. zal dr. J. Kiste- baker, vanwege de Teylersstichting be- y koemd tot bijzonder hoogleraar in de featuurkunde aan de rijksuniversiteit l„ Leiden, het hoogleraarsambt aanvaarden met het uitspreken van een inaugurele e (rede in het Groot-Auditorium. iS I Ondeugdelijke verlichting De Leidse politie heeft gisteravond tot 10 uur controle gehouden op de lichting van voertuigen. In totaal ir len 67 processen-verbaal worden uitge deeld, voornamelijk aan fietsers. Onbewoonbaarver klaring van woningen B. en W. stellen voor, de termijn voor ontruiming van een aantal onbewoonbaar te verklaren woningen aan de Waldeck Pyrmontstraat te verlengen tot 29 januari 1957 en voor een woning aan de Rijn- en Schiekade tot 5 februari volgend jaar. Ten aanzien van 25 woningen aan Bin- nenlaan en Julianastraat werd bij Ged. Staten voorziening gevraagd. Dit college heeft het verzoek afgewezen. De termijn van ontruiming eindigt in juli van dit Het atoomcongres van de Partij van de Aibeid' Prof. Gorter heeft op het gisteren door de Partij van de Arbeid in Leiden gehouden congres over atoomenergie ge sproken over de energieproduktie door atoomkernsplitsing. Hij gaf een instruc tief overzicht van de mogelijkheden en problemen, die zich bij de vreedzame toepassing van de atoomenergie voordoen. Aan het slot van zfjn betoog verklaar de hij, dat de atoomsplitsing waarschijn lijk geen geweldige gevolgen zal hebben voor het economische leven in het alge meen. De kosten zullen niet veel hoger zijn dan die van de thans gebruikte energie. Er zijn nog vele problemen op te lossen. Met name vestigde hij de aandacht op de gevaren, verbonden aan isotopische stralingen. Prof. Muntendam sprak over de beteke nis van de atoomenergie voor het leven van de mensen: gezondheid, voeding en landbouw bijvoorbeeld. Een breed ter rein voor toepassing in de geneeskunde ligt open: Vijftig jaar getrouwd Het echtpaar K. Zuidema en F. Zui- demaHagen, wonende Pasteurstraat 2C, hoopt 3 februari zijn vijftigjarig huwé- lijksfeest te vieren C.B.T.B. afdeling Leiden Vrijere loonvorming kon geen keer ten kwade bewerken De afdelingen Leiden en Leiderdorp van de Chr. boeren- en tuinders- bond hebben gisteravond een ledenvergadering gehouden in de grote zaal van Het Gulden Vlies. In zijn inleiding zei de voorzitter, de heer H. Kra nenburg: „Het is van het grootste belang, dat ieder actief meedoet in het maatschappelijk leven". straffeloos overtreden. De C.C.D. mag bij deze overtredingen niet meer ingrijpen. Dat is voor een gezonde volkegeest niet bevorderlijk. Delen in wins/ Spreker vond de gedachte, die i oude loonvorming ten grondslag lag, lijk te aanvaarden; de gedachte, dat alle werknemers evenveel moeten verdijenen. Als in een bedrijf grote winsten worden gemaakt, heeft ook de werknemer zijn bij drage geleverd, dus moet hij ook winst delen. Prestatie, rentabiliteit het bedrijf en behoefte moeten, aldus spreker, factoren zijn, die meespelen bij de bepaling van het loon. Tegen de oude loonvorming rees dan ook steeds verzet. De loonvorming wilde men overgelaten zien aan de maatschappij. Dit gebeurde ook, langs de weg der geleide lijkheid. Spreker ging diep in op de kritiek uit agrarische kringen op deze vrijjere loon vorming. Men vreest in die kringen, dat industrie de werknemers uit land- m de bond van fatsoenlijke weg- s „Veilig door Uzelf" (Veduze), dat de leden van deze bond op hun voer- zullen aanbrengen. Op eén wit fond, met welke kleur men de vrede op de weg bedoelt te symboliseren, zijn de oorden „Veduze, veilig door Uzelf" in roene letters uitgevoerd (groen is im- iers de kleur, die veiligheid aanduidt), terwijl de woorden „Ik erken Uw belang" het jaartal 1956 in oranje staan aan gegeven teneinde er de nadruk op te ves tigen dat het hier om een nationaal be lang gaat. De driepuntige en vijfpuntige etjes rondom stellen voor: de indivi duele leden (die zich verplichten de ver keerswet te erkennen, na te leven en tt beschermen) en de grote steden van om land met de vijf catagorieën van wegge bruikers. Deze aldus met symboliek beladen bord- '.s zullen in vier afmetingen verkrijgbaa: orden gesteld, elk corresponderend met de grootte van de verschillende soort voertuigen. Het kleinste exemplaar zal van een speld door voetgangers- leden worden gedragen. Deze speldjes wij ken in één opzicht van de andere bordjes af: de sterretjes zullen goudkleurig zijn. De heer H. A. J. Klusman uit Leiden, de iatiefnemer van de Veduze, wil hler- ..._j tot uitdrukking brengen, dat de voet ganger op de weg de oudste rechten heeft. Op de vraag, wat hij denkt van de lauwe reacties, die zijn denkbeelden van de zij de ANWB en enkele andere ver- keersorganisaties hebben ondervonden, antwoordde de heer Klusman, dat hij deze organisaties niet afhankelijk is. Hij verweet deze organisaties een al te grote eenzijdigheid, daar zij slechts de belangen van hun eigen leden behartigen. „D Veduze is algemeen en we zullen dan ook doorgaan. ondanks negatieve taren", aldus de heer Klusman. wachtdat het verantwoordelijkheidsge voel van de weggebruiker en zijn respect voor zijn medemensen in het verkeer zal stijgen, wanneer deze borden in groten getale op de weg verschijnen. De bordei dragen steeds een jaartal en zijn tevens het lidmaatschapsbewijs van de bond, dat jaarlijks vernieuwd moet worden. Residentie-Orkest in Leiden met Mozart-concert Solistlaap Stotijn, hobo Het eerste abonnementsconcert van het Residentie-Orkest in het Mozart- jaar 1956 was geheel aan werken van de Salzburgse meester gewijd; het programma omvatte Eine kleine Nachtmusik, het hoboconcert in C, waarin Jaap Stotijn als solist optrad, en de Jupiter-symfonie. RUIMT VOOR i/2 PRIJZEN WINTERJASSEN TWEEDJASSEN REGENJASSEN COSTUUMS COLBERTS JACKS ,,.V1C NAF JOPPERS VANAF 1.50 JEKKERS I 9.75 PANTALONS L— KINDER- EN DAMESPANTALONS BROMFIETSKLEDING LEDEREN JASSEN - OVERHEMDEN DASSEN SOKKEN VOOR SPOTPRIJZEN!! ZIET DE ETALAGE HAAST Uü Janvossensteeg 67 Telefoon 22415-32256 De heer Chr. van den Heuvel, Twpede- Kamerlid en voorzitter van de C.B.T.B., sprak over „De vrijere loonvorming". Tot begon hij, kende men in ons land de totaal vrije loonvorming, waarbij het loon werd bepaald door de wet van vraag en aanbod en de gojedgunstigheid van de werkgever. Na die tijd was bij een geschil arbitrage verplicht. Gedurende de oorlog was men overgeleverd aan de willekeur der bezetters. Na de oorlog ging de over heid zich met het loonvraagstuk bemoeien. Ten eerste mochten de lonen niet te hoog komen, ten tweede moest worden komen, dat bedrijven elkaar gingen be concurreren bij het aantrekken werknemers. Zonder goedkeuring van het college van rijksbemiddelaars kunnen geen lonen worden vastgesteld. De lonen w den min of meer gedrukt. Vooral kort de bevrijding is dat goed geweest. Maar nu, na tien jaar, komen er toch wel aller lei bezwaren op. Het is principieel fout, dat de overheid vaststelt, hoe hoog de lonen moeten zijn. Werkgever en werkne mer moeten dat zelf bepalen. Bovendien zijn er verschillende prac- tische bezwaren. De zpven loonronden hebben steeds weer nieuwe prijsstijgingen veroorzaakt. Zo komen we in de bekende inflatoire spiraal, hetgeen op den duur naar de waardeloosheid van het geld leidt. Daarmee zijn de werknemers niet gehol pen, aldus de heer Van den Heuvel. En vooral de economisch zwakkeren (di kers van het verleden) worden daarvan het slachtoffer, omdat zij niet machtig zijn georganiseerd. Een ander bezwaar is, dat de loonvoorschriften legaal of illegaal elke dag worden overtraden. Elke dag worden dus ook overheidsvoorschriften Het kwam ons voor dat. indien mer nodig oordeelt ter gelegenheid van Mozart-jaar bijzondere aandacht aan zarts symfonische oeuvre te schenken, het aanbeveling zou hebben verdiend der bekende werken voor zulk een pro gramma uit te zoeken dan die welke thans gespeeld werden en die waarlijk populair genoeg zijn. Tenslotte worden de 41 symfonieën mees tail slechts de laatste drie uiit 1788 gespeeld; wanneei de jeugdsymfonieën buiten be schouwing laat blijft er altijd nog eer zeker aantal over dat stellig verdient wat in de aandacht te komen. Trouwens ook onder Mozarts concerten voor diverse instrumenten zou nog wel wat te vinden zijn, dat een zekere rehabilitatie waard is. Wij hebben echter het programma te be oordelen zoals het werd uitgevoerd. Van Ottenloo dirigeerde de Kleine Nachtmusik met distinctie en soepelheid, doch hij de er niet ln, het orkest boven het iu van de routine en boven een -e onverschilligheid uit te brengen. Toch zou alleen een uitzonderlijk goede vertolking een nieuw licht op deze over bekende partituur hebben, kunnen werpen. Jaap Stotijn speelde vervolgens het hoboconcert in C met élan en zelfs zekere overmoed, doch scheen op deze avond niet bijzonder goed gedisponeerd zijn. In elk geval bleef zijn anders vaak genuanceerde toon wat scherp en soepel, terwijl de eadenzen enige pro blemen schenen op te leveren. Het orkest secundeerde overigens zeer goed, zodat di uitvoering toch vete goede aspecten bood. De toehoorders toonden zich zeer geest driftig en applaudisseerden langdurig, ter wijl Stotijn bloemen in ontvangst mocht taldteit te vermijden. Hij ging daarbij gevoel toch wel iets te ver, zodat- ook het monumentale karakter van dit niet niets naar Jupiter genoemde werk het gedrang kwam. In elk geval zouden we een langzamer tempo in het eerste deel geprefereerd hebben. Het andante daarentegen kwam veel met hetgeen we ons daarvan voorstellen. Een zekere matheid bij de strijkers viel niettemin waar te neme het was waarschijnlijk ook deze matheid die verhinderde, dat de magistrale finale de nodige glans verkreeg. Ook na deze interpretatie toonde het auditorium zich zeer geestdriftig. Helaas konden wij op deze avond niet geheel in stemmen met de algemene geestdrift. Dr. J. van der Veen /upiler De Jupiter-symfonie, Mozarts laatste symfonie, behoort wat betreft inhoud zowel als structuur tot de meesterwerken der symfonische literatuur. Zelden werd ln de muziekgeschiedenis een werk ge schreven dat meer aanspraak kan maken op het predioaat klassiek. Van Obterloo streefde ernaar, dit klassieke, in zichzelf besloten karakter van dit oeuvre te doen uitkomen en elke romantische sentimen- Ook in de Morssingel liggen de woonschepen rug-aan-rug. Alle plaatsen voor woonsche pen in Leiden zijn bezet, zodat een wachtlijst moest worden aangelegd. Een jaar of tien ge leden bedroeg 't aantal woon arken, buiten de „zwervers", slechts vijf. Foto N. van der Horst KALO DERMA GELEE nm maakt handen zacht als fluweel J echter al lang was begonnen. En de vrij- loonvorming kon dan ook geen enkele keer ten kwade bewerken. De heer Van den Heuvel gaf toe, dat het er voor de landbouw niet roos kleurig uitziet wat de toekomst be treft. De trek van de industrie wordt door verschillende omstandigheden steeds sterker. Hjj sprak de wens uit, dat de overheid geen prijsverhogingen voor industriële produkten zal toe staan, omdat die loonsverhogingen ten gevolge zouden hebben, hetgeen In derdaad nadelig voor de landbouw kan worden. Nog even een nadere blik in de toekomst van de Zuidhollandse land- en tuinbouw werpend, zei de heer Van den Heuvel, dat volgens berekeningen de bevolking van Zuid-Holland tussen Rotterdam en LeidEm ln 1980 zal zijn gegroeid tot 3.000.000 zielen. De tuinbouw wordt dus meer verdrongen. Het i6 dus van groot belang, dat er van de zijde van de tuinbouw op wordt aan gedrongen, dat in streekplannen ook grond voor de tuinbouw wordt geresjsr- veerd. Van regeringswege wordt er op ge zinspeeld, dat in verband met het Delta plan een groot deel van de tuinbouw kan worden verplaatst rvaar de Hoekse Waard en Flakkee, maar voor de volksgemeen schap is het toch van belang, dat niet alles stad wórdt. AGENDA VAN LEIDEN Vrijdag Snouck Hurgronje-hul6, 8 uur: K. en O.- cursus „Vreedzame toepassing van atoom energie" door prof. dr. P. M. Endt. Rehoboth, 8 uur: Christen-vrouwenbond, H Kleibrink met eigen films. Gulden Vlies, half 8: Ned. Chr. Relz- vpreniging, Jaarvergadering, met films en dia's. De Doelen, 8 uur: Maatschappij der Ned. Letterkunde, jhr. prof. dr P. J. van Wln- .ver Nederlandse nationale symbolen, met ldchtbeelden. Hotel Central, 8 uur: Ned. Handelsredzl- gersvereniging, spreker M. Schröder. Zaterdag Hortus botanicus, 2.15 uur: Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging, afdeldng Leiden, bezoek aan de bloeiende orchi deeën. Schouwburg, 8 uur: Chr. kinderzang- spelclub „Staalwijk", kinderoperette „Als kinderen dromen". G o u d a, De Haven, 3 uur: Kamerkring- vereniging Leiden C. H. Unie, ledenver gadering, C. J. van Mastrigt over sodael- •conomische vragen in de politiek. Zondag Marékerk, 7 uur: B.K.-dienst, dr. P. L. Schoonhelm, onderwerp: God en ziel. Maandag Stadhuis, half 2: gemeenteraad, nieuw jaarsrede burgemeester. Stadsgehoorzaal, 7.45 uur: Ned. Reis- vereniging, revue-avond gouden jubileum. De Doelen, 8 uur: Leidse amateur- fotografenvereniging, de abstracte foto. Tentoonstellingen Prentenkabinet (Kloksteeg 25). 2-5 uur: KeretJtentoonsteiHlng, litho's ln kleuren door J. Bezemer en J. van Vlijmen Ctot 19 februari). Rijksmuseum voor volkenkunde 16—5 uur, Chinese houtsneden (tot 4 maart). Nachtdienst apotheken Apotheek Boekwijt, Breeetraat 74, tel. 20552. en de Haven-apotheek. Haven 18. PRONONCE Uw adres voor BETERE NYLONS Techniek der tandheelkunde onderging in een halve eeuw enorme verbeteringen OP WOENSDAG 1 FEBRUARI zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer J. E. Bollin zich als tandheelkundige te Leiden vestigde. In 1906 deed de heer Bollin zijn intrede in Leiden en sedertdien heeft hij er on afgebroken gewerkt. Het is ongetwijfeld een bijzonderheid, wanneer iemand een dergelijke praktijk gedurende vijftig jaar in dezelfde stad heeft uitge oefend. De heer Bollin telt thans 75 jaar en het is zijn oprechte voornemen zolang moge lijk de tandheelkunde te blijven beoefe nen. Het idee met zijn „liefhebberij" (zo als de heer Bollin zijn werk soms noemt) moeten ophouden, lijkt hem allerminst inlokkelijk en hij hoopt dit moment zo lang mogelijk uit te kunnen stellen. Op 1 februari 1906 associeerde de Leidse tandheelkundige W. Schouten zich met de heer Bollin, die zijn vooropleiding gro tendeels te Wenen. Berlijn, Leipzig en Stuttgart had genoten. Toen de heer Schouten zich in 1918 uit de praktijk te- K. en O. film van de maand Met „A letter to three wives" heeft regisseur J. L. Mankiewicz enige jaren geleden een film gemaakt, waarin drie verhalen bijeen zijn gebracht in één raam, dat men de huwelijkstrouw zou kunnen noemen. Die bewuste brief bereikt de drie vrouwen juist als ze op het punt staan met een stel schoolkinderen een boottrip te ortdernemen. Ze menen er uit te mogen concluderen, dat zij bij thuiskomst haar echtgenoot niet meer zullen aan treffen. En daar zit de verbindende schakel, zij allen zijn onzeker. De drie huwelijken beginnen dan in flashback gestalte aan te nemen. Het vaagst blijft nog het meisje van het land, dat een rijk heer heeft getrouwd. Beter uit de verf komt het huwelijk tussen een leraar en een schrijfster voor betaalde radioprogramma's, doch verreweg het best getypeerd is de strijd tussen het winkel meisje en de succesrijke zakenman. Dit kon geen film worden in de Vorm die de filmliefhebbers graag zien, name lijk een artistiek kunstwerk met gebruik making van de mogelijkheden van het medium film. Het is op de filmband ge registreerd toneel, zodat de waardering van de toeschouwer zich moet uitstrekken tot de manier, waarop de typeringen tot stand komen. Burgerlijke stand1 van Leiden Geboren: Maria Elisabeth Cornelia, d v M J Smits en B B v d Voort; Adrlaan, z v A Nieuwenhuijsen en C Ververs; Margriet, d v A Ciere en C C M Schutte; Dirk, z v J Kruit en C C Vos. Overleden: J J M Poels, man, 56 j; M P v d Voort, wed v De Mooij, 76 J. Herdenking van Mozart in Eurovisie Naar aanleiding van de Mozart-herden king op vrijdag 27 januari zullen twee Eurovisie-uitzendingen gewijd aan deze herdenking de lucht in gaan. In de eerste plaats is er in de ochtend uren een uitzending van een herdenkings plechtigheid in het „Festspielhaus" te Salzburg, 's Avonds zal een telovisde- produktie van Mozart's „Entfuehrung a us dem Serail" uit München worden gere- layeerd- Het bejaard» «chtjaar J. J. Becker- Lemmers, Leidsevaart te Haarlem (84 en 75 Jaar oud) is gisteren door gasvergifti ging om het leven gekomen. rugtrok, zette de heer Bollin deze alleen voort en het gelukte hem een grote kring van patiënten aan te trekken. Voorts heeft de heer Bollin zich zeer verdienste lijk gemaakt in de strijd om de vrije uitoefening van het beroep van tandheel kundige. In de vijftig Leidse jaren, die de heer Bollin er heeft opzitten, hebben zich op allerlei gebied aanmerkelijke veranderin gen voltrokken. Toen hij in Leiden kwam werken, trof hij er vier tandartsen aan. Thans zijn het er ongeveer 30. De me thode van werken en de technische appa ratuur hebben enorme verbeteringen on dergaan. De zeer gebrekkige verdovingen van vroeger hebben plaats moeten maken voor hedendaagse methoden, die vrijwel feilloos zijn, aldus de heer Bollin. Niet in het minst valt deze verbetering te constateren op het gebied van het pro these-werk, waarin de heer Bollin zich een naam in den lande heeft i RUIM 250 WONINGEN EN VERDER: 36 GARAGES EN 4 ONDERHUIZEN DE GEMEENTERAAD VAN LEIDEN besloot op 27 juni van het vorige jaar de bouw van 252 woningen, 36 garages en 4 onderhuizen in het zuidwesten van de stad onderhands aan te besteden. Ged. Staten deelden daarna mee, de beslissing aan te houden, totdet bekend was, op welke bedragen de minister de aannemingssom en de bouwkosten had vastgesteld. Wel. die zijn raak en de psychologische achtergronden zijn wel degelijk met fil mische middelen subtiel uitgewerkt. In dit opzicht is Mankiewicz een meester. De holheid en voosheid van het Amerikaanse leven weet hij wel zo te schetsen, dat het een artistieke prestatie werd. Maar daar mee is de film nog niet geslaagd. Het wordt de toeschouwers op geen en- kele wijze duidelijk gemaakt, waarom juist dat ene huwelijk het sterkst in ge vaar moest komen. De verbintenis, di« aan het slot de clou blijkt te zijn, is in de mist opgegaan. En dat maakt deze film niet tot een rolprent van zeer grootse al lure. al was zij het zien bepaald wel de moeite waard. G. T. Doordat binnen de vastgestelde termijn" geen overeenstemming met de minister kon worden verkregen over het bedrag waarvoor de bouw mocht worden gegund, besloten G S. einde november aan het be sluit van de Leidse raad hun goedkeuring niet te geven. Naar B. en W. menen zou er aanleiding zijn geweest om van de beslissing van G.S. bij de Kroon voorziening te vragen, maar omdat het besluit de woningbouw betrof, meende het college, d^t een stagnatie van een groot aantal maanden niet mocht wor den veroorzaakt. Wellicht doet zich nog eens een geval voor, waarbij het uitlok ken van een uitspraak zonder bezwaar kan plaats hebben. Omtrent het gunningsbedrag is nu over eenstemming bereikt. Door het vervallen van het reeds genomen besluit moet de raad B. en W. voor de tweede maal mach tigen, de bouw onderhands aan te be steden. Indertijd werd het laagst ingeschre ven door Panagro te Warmond Aan gezien de som aanvankelijk te hoog lag, is na het aanbrengen van bezuini gingen overeenstemming bereikt over een bedrag van f3.561.194 voor de bouw van de woningen en van f 200.000 voor de houw van garages en onder huizen. De gemiddelde huur tan de woningen is berekend op f fo 90 per week. VoikaAi chocolade PASTILLES C. H. J. Schneiders 25 jaar bij S. L. F. De heer C. H. J. Schneiders heeft zijn zilveren jubileum bij de stedelijke licht fabrieken gevierd, waar hij werkzaam is ln de afdeling elektriciteit. De directeur, ir. Ykema, zei in een toespraak, dat de heer Schneiders bij zijn superieuren goed staat aangeschreven, en hij sprak de wens uit, dat de fabrieken nog vele jaren zul len profiteren van zijn diensten. Ter on derstreping van deze woorden bood de heer Ykema de oorkonde van het ge meentebestuur aan, alsmede de gratifi catie. De chefs van de jubilaris sloten zich gaarne aan bij de heer Ykema. In het bij zonder werd gewezen op de werkzaamhe den van de heer Schneiders ten behoeve van de straatverlichting in de omliggende gemeenten. Een delegatie van de perso neelsvereniging bood de jubilaris een ge schenk aan. De heer Schneiders dankte ten slotte voor de woorden en de ge schenken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 3