Jlieuwc jTdtertje GTourant Ik zal nooit meer de oude zijn", zegt Eisenhower De conferentie te Genève wordt voortgezet Republikeinen ontmoedigdweinig hoop meer op kandidatuur Goudroof in Genève: buit van een miljoen gulden Ver. Staten wijzen gesprek Dulles-Tsjoe En-lai af GOBELINSTOF VRITDAG 20 JANUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantuastlch Is gfjeblcuen tnyn hert la tegenspeel" Zesendertigste jaargang No 10556 Gatsonides een der favorieten ZIE PAGINA S Prinses bewondert haar cadeau Koningin Juliana bekijkt met prinses Margriet, die gisteren haar dertiende verjaardag vier de, het jaarlijkse cadeau van de koopvaardij, ditmaal een album. Nog eens, en nog eens moest de jarige de vele foto's bewonde ren, waarbij de kwekelingen P. A. J. Gulmans, A. Sterk en B. K. A. Langhoor belangstellend toezien. „O V WASHINGTON, 19 JANUARI ipiJDENS de eerste „fulltime" persconferentie sinds zijn hartaanval heeft president Eisenhower van de Verenigde Stalen vandaag verklaard: dat hij volledig vertrouwen heefl in Foster Dulles en hem de beste minister van buitenlandse zaken acht, die hij ooit heeft gekend; dat hij toestemming heeft gegeven, zijn naam te plaalsen op de kan didatenlijsten voor de republikeinse voorverkiezingen in New Hampshire en Illinois, maar dat hij verder nog niets heeft besloten. Na Eisenhowers woorden „Het heeft geen zin, voor te geven dat mijn gezondheid weer net zo goed zal worden als vóór mijn hartaan val overheerste in Washington de indruk, dat de president zich niet kandidaat zal stellen. Tal van repu blikeinen werden door zijn perscon ferentie zelfs zeer ontmoedigd. De koersen op de New Yorkse beurs daalden. Eis: twaalf jaar voor poging tot moord Twaalf jaar gevangenisstraf eiste gis- ;ren de officier van justitie te Breda gen H. van H., die op 8 augustus in k>s terhout (N.B.) zou hebben getracht itienjanige jonigen A. R. uit Raams- tnnkveer te vermoorden. Verdachte werd dn 1943 wegens moord p een jongen tot twaalf jaar gevange- isstraf veroordeeld en een jaar geleden egens een zedendelict tot zestien maan- met terbeschikkingstelling van de Egering. was hiervoor in de strafgevangenis Groningen opgesloten, maar kreeg 4 ugustus vorig jaar verlof zijn zieke vader Oosterhout te bezoeken. )e man hield zich enkele dagen schuil, hij A. R., die bij een vorige veroor- elang tegen hem had getuigd, ontmoette, lij het klooster St. Catharinadal greep een ijzeren staaf en trachtte de knaap urmee op het hoofd te slaan. Eerst toen portier van het klooster" op het lawaai het gevecht te hulp snelde, vluchtte n H., nadat hij de jonden een bloe- ende hoofdwond had toegebracht. Tfjdens de rechtzitting bleef Van H. eboeid, te meer daar hjj dreigde wraak zullen nemen op een medegevangene Ie getuigde dat Van H. in de gevange- is wraak had gezworen. De gehele pro- tdure kenmerkte zich trouwens door ge- uwde opmerkingen en drelge- ïenten. van verdachte. De officier achtte een poging tot moord iet voorbedachte rade aanwezig en, ge ien het feit, dat verdachte weigert zich eychiatnisoh te laten onderzoeken, eiste ij een strenge straf. De Queljoe Heden naar Djakarta ertrokken na een bezoek aan Nederland de Ambonnezen te bewegen naar In- esië te vertrekken. Djakarta beslist Den Haag durft nog niets te voorspellen "VTA HET AFTREDEN van de ministers van de Nahdatul Ulama en de ■i-Partai Sjarikat Islam Indonesia, de Indonesische partijen, die tegen de besprekingen met Nederland zijn, heeft het kabinet-Harahap in een spoedvergadering besloten de conferentie van Genève toch voort te zet ten. Onmiddellijk is de delegatie in Genève over deze nieuwe gebeurtenis ingelicht en is aan de Indonesiërs in Genève verzocht niet naar Djakarta terug te keren. Vanavond komt het kabinet opnieuw bijeen om te besluiten of de behaalde resultaten in Genève ook geparafeerd moeten worden. De eis van de N.U. en de P.S.I.I. om het mandaat terug te geven Is niet ter sprake gekomen in het kabinet. Daaren tegen zijn in de plaats van de vier afge treden ministers, drie ministers ad inte rim benoemd. De functie van 2de vice- premier is komen te vervallen. Besloten is, dat de minister van landbouw, Mo hammed Sardjan tijdelijk tevens minister godsdienstzaken zal zijn, dat de mi- r van openbare werken, Suroso, bin nenlandse zaken zal waarnemen en dat de minister van staat Sulomo sociale zaken zal beheren. Het kabinet-Harahap heeft deze stap gewaagd, omdat het nog over een meer derheid beschikt in het parlement en dus rustig over haar lot kan laten beslissen. Het staat te vrezen, dat nog enige kleine groepen zich zullen terugtrekken. Hond met plastic-lenzen kan weer zien Een cocker-spaniel, die zes maan den geleden blind was tengevolge van grauwe staaf, kan nu weer Dit is het resultaat van een ope ratie die de afgelopen zomer is verricht door dr. Hungh Simpson i de staf State College. Dr. Simpson verwijderde de ver troebelde lenzen en verving ze door lenzen van plastic, zo meldt Associated Press. Hij is in december 1954 met ex perimenteren begonnen en heeft sindsdien 85 van dergelijke opera ties verricht. „Je kunst honden nu eenmaal geen bril opzetten." zeide dr Simpson. En de eigenares van het dier verklaarde: „Zes maanden geleden was hij blind. Hij leek neerslachtig en bleef maar liggen. Hij was altijd erg speels geweest en dat is hij nu weer...." Inmiddels kwam gistermiddag de In donesische zaakgelastigde in Den Haag, de heer Kwee Djie Hoo, uit Genève op Schiphol aan, die opmerkte: „De onder handelingen zijn niet afgebroken. De de legatie gaat niet terug naar Djakarta". Hij :htte het mogelijk dat de onderhande lingen zullen worden hervat. De delegatie Genève zal verder instructies uit Dja karta afwachten. (Zie vervolg pag. 5) Tegen de kinderverlamming Engeland heeft een veilig Salk-vaccin (Van een correspondent Londen, 19 januari Engeland heeft het Amerikaanse Salk- accin tegen kinderverlamming zodanig verbeterd, dat het thans absoluut onge- ariyk is. of althans zo veilig is als eer iccin maar kan zijn. Dit heeft Robert irlon, de Britse minister van gezond heid, heden bekendgemaakt. In verband met de geringe hoeveelheid beschikbaar serum zal een selectie worden toegepast op de ln te enten kinderen. De minister dacht aan een half mfljoen 1 deren tussen de twee en négen J; De firma's die het vaccin produce; controleren hun voorraden streng, zodat geen gevaar bestaat voor zwarte han del. Zelfs plaatselijke artsen zullen het accin niet kunnen kopen. Tegen het eind van het jaar zal de pro- duktie van het vaccin zó hoog zijn, dat teder die dat wil, kan worden Ingeënt. Associated Press: Vóór het kindervel lammlngsselzoen in Italië dat in Jut begint zullen alle Amerikanen I Italië en hun gezinnen als zij dat wense tegen kinderverlamming worden ingeënt met het Amerikaanse Salk-vaccin V) PRESIDENT STEUNT FOSTER DULLES de Verenigde Staten een „aan-de-rand- orlog-diplomatie" moeten voeren), nhower weigerde in te gaan op het l in Life. dat hij zelfs niet eens ge lezen had, zo vertelde hij. Tot slot verklaard© de president de vooruitzichten op wereldvrede beter en groter te achten dan drie jaar geleden, dat er sedert de Geneefse confe rentie van Juli een grote achteruitgang heeft plaatsgehad, zodat er geen reden z elf voldaanheid is. Eisenhower doonstond overigens zonder zichtbare inspanning de de persconferentie in e warm vertrek, waar bovendien felle schijnwerpers brandden ten behoeve de televisie. Zijn handen beefden nie hij bleef gedurende de gehele penscon ferentie staan en lachte vaak, ma< loop en zijn stem misten de kracht pit die hem vóór zijn hartaanval zo ken merkten. De president verklaarde, er geen be zwaar tegen te hebben dat zijn naam ir de voorverkiezlngen op lijsten wordt ge plaatst, maar hij voegde er met nadTuk aan toe dat hij nog niet besloten heeft, zich herkiesbaar te stellen. DE KRITIEK OP DULLES Over de kritiek op Dulles zei de pre sident dat het land voor het behouden van de vrede op zijn stuk moet blijven staan wanneer het om belangrijke din gen gaat. „En als dat het gevaar me zich brengt, dat de aggressieve dadei van anderen een conflict veroorzaker dan kunt u dat beschouwen als aan d rand van oorlog", aldus dc president. (Dulles heeft in de gehele wereld aa felle kritiek blootgestaan naar aanleiding van z\jn verklaring volgens Life Vleesverbruik nadert vooroorlogs niveau Het vleesverbruik is in 1954 ten op zichte van 1953 me* 2.5 kilo tot 34,3 kilo per hoofd der bevolking toegenomen. Ondanks de peTiode van hoogconjunc tuur is hef vooroorlogse vleesverbruik van 36 kilo per hoofd, het gemiddelde van de jaren 1933—1938. dus nog steeds niet behaald. In het jaar 1954 steeg het prijspeil vlees en vleeswaren ten opzichte 1953 met twee procent, mede waardoor de omzet van de slagersbedrijven elf pro cent hoger lag, aldus het Economisch In stituut voor de Middenstand. Vergeleken bij een stijging van hel nationale inkomen met negen procent er een toeneming van de bruto-uurlonen met elf procent is de stijging in de slagersbe drijven netto 6 procent, dus aanzienlijk geringer dan bij de overige bevolkings groepen. Overigens hebben talrijke slagerijen, ca. tachtig procent, im het jaar 1954 hun inventaris uitgebreid of vernieuwd, v mede oorzaak was van een kostenstijgi van 11,6 procent. Het personeelstekort leidde enerzijds tot een beperking de bezorging en anderzijds tot het in-1 voeren van „kijk-en-wijs-toonbanken" U. de Vries, chef van de afdelingen financiën, onderwijs, grenswijzigingen, ambtenarenrecht enz. van de provincial* griffie in Utrecht, viert 1 februari zijn veertigjarig dienstjubileum. Hij heeft van werken op het gebied der gemeer financiën gepubliceerd. Hoe Canada niet en hoe 't wel is r FILMS wordt nog alle Canadezen hebben vaak het beeld nada gegeven als een land dat geheel met bossen is bedekt, waar de inheem se bevolking rondzwerft en de roodgejaste „Moun ted Police" de orde be waart. Of als een land dat altyd bedekt is met. sneeuw en ijs. Statistieken kunnen ons echtei één taal: Engels. Wij spreken hier over de Canadese volkeren en niet over het Canadese hebben n als het Canadese noemd. men: Nieuw-Canadeze In de laatste opgave, d na de volkstelling wet opgesteld, worden vijf-et dertig groepen van vei schillende origine pi die verlossen: ting i ras, maar vertegenwoor digers van twintig, dertig volkeren die met elkaar dit land bewonen dat het la bevolking klein: ruim vijf tien min zielen, van wie slechts een en twee-tien de procent tot de inheem se bevolking gerekend kan worden. Slechts een-derde van de Canadezen spreekt Frans en wat de sneeuw betreft: hoe dacht u dat Canada zijn rijke graan oogsten liet rijpen? Cana da is een tweetalig land, maar misschien heeft u daaruit geconcludeerd dat alle Canadezen zowel En gels als Frans spreken Jammer genoeg zouden we zeggenis dat niet het geval. Slechts twaalf pro cent kunnen het en hun aantal gaat achteruit. Acht-en-veertlg procent van de Canadezen zijn van Britse origine, maar ze- ven-en-zesUg procent van sterk genoeg zijn om ze '.en tijd geweest dat rassen angstvallig hun tradities waak- n zelfs hun eigen taal geworden in het Ge- bewaarden. Onder enebest. Die mensen zijn vinden we zeven tig verschillende 'ligiei In de laatste vijftig jaar is de Candese bevolking verdrievoudigd. Het zijn de grote aan tallen immigranten ge weest die gezorgd hebben voor deze opmerkelijke, snelle groei. Kort vóór de eerste wereldoorlog, in 1913, kwamen er 400.000 immigranten in Canada ethnlsche mozaiek dat Ca- aan en het vorige jaar nada heet. Bovendien ko- passeerde de miljoenste men bij in het veel-kleu- rlge Canadese patroon Alt men hier in een stad loopt, kan men alle mogelijke talen horen spreken, niet door toe risten, maar door Cana dezen en door wat we na de oorlog zijn gaan noe- immigrant uan na de c lop de immigratie-autori teiten. Canada is nooit be woond geweest door een homogeen ras. Zijn huidi ge beschaving is geba seerd op culturele bijdra gen van buitenaf. Het is een land van culturele co-existentie. Een bond legen Maleis- Euiopese huweltijken Singapore, 19 januari. Maleise vrouwen zijn van plan een vereniging op te richten om een einde te maken aan het trou wen van Maleise prinsen met Euro pese meisjes, zo meldt A.P. De dames waren al zeer ver ontwaardigd, toen de knappe prins Mahmoed, een kleinzoon va de sultan en tweede op de lijst der mogelijke troonopvolgers, in het huwelijk trad met de Britse studen te Josephine Trevorrow uit Bristol. Toen kwam het nieuws, dat een tweede kleinzoon van de sultan, prins Osman, eveneens voornemens is met een Engels meisje de knappe Sandra Redman, dochter van een Londense oberkelner te trouwen. Uit protest komt er nu een „Bond tegen Maleis-Europese Huwelijken". Nationaal TV-programma Ter gelegenheid van de achttiende ver jaardag van prinses Beatrix zal de Neder landse Televisie Stichting op 31 januari acht tot tien uur n.m. een nationaal programma uitzenden. Prins Bemhard in San Francisco Pnns Bemhard heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan San Francisco, waar ïn particuliere kennis. de heer J. D. Zellenbach heeft gesproken over het Europees-Amerikaans genootschap. Het bezoek van de Prins viel samen iet een poging van San Francisco om worden verkozen tot het eindpunt van de K.L.M.-route naar de Amerikaanse westkust. Tevoren was aangekondigd, dat dit Los Angeles zou zijn. Prins Bemhard zeide slechts een steim in de keuze te hebben, maar weigerde zich verder uit te laten. De particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff deelde mede, dat de Prins uit sluitend ln de Verenigde Staten is om bezoeken af te léggen aan vliegtuigfabrie ken en vrienden, doch geen voorstellen iverweegt om wijziging te brengen in de route van de K.L.M. Brandstichter veroordeeld. De 23- jarlge J. E. B. uit Haarlem, die uit wraak brand stichtte in de woning van zijn vroegere verloofde, er zich niet om be kommerend dat ln het huis twee jonge kinderen aanwezig waren, is gisteren te Haarlem tot tien maanden en terbeschik kingstelling veroordeeld. Deze Italiaanse zal volgende week de eer te beurt vallen bij de ope ning van de Olympische winter spelen in Cortina d'Ampezzo na mens alle deelnemende sportlie den de Olympische eed af te leg gen. Het is Giunala Chenal Mi- nuzzo, winnares van een bronzen medaille in de Olympiade 1952 (skieën). Zij is de eerste vrouw, in de geschiedenis van de Olym pische Spelendie deze eed aflegt. ln twee wagens naar Frankrijk Truck met goudstaven stond onbeheerd Genève, 19 januari In het Zwitserse Genève is van avond een hoeveelheid goud gestolen ter waarde van meer dan een mil joen gulden. Dit is één der grootste berovingen in de geschiedenis van de Zwitserse misdaad. Het goud was het eigendom van een Zwitserse maatschappij en kwam per vliegtuig uit Parij6 in Genève aan. Op het vliegveld werd het goud (in staven RadforcJ: Geen aanval verwacht Weer zware beschieting van eiland Quemoy Genève, 19 januari. T(jdens de vandaag gehouden 33ste Chinees-Amerikaanse vergadering in deze Zwitserse stad heeft de Amerikaan- ïderhandelaar A. Johnson zijn com munistisch Chinese tegenspeler Wang Ping-nan meegedeeld, dat de Verenigde Staten niet kunnen instemmen met een iprek tussen minister Dulles en minis- Naar de West (I) ter Tsjoe En-lai, omdat zulks voortijdig Dit is het Amerikaanse antwoord op het Chinese voorstel van gisteren. De Amerikaan en de Chinees komen op 25 januari bijeen. Kanonnade De Chinese communisten hebben don derdag het voor de kust van het vaste land gelegen nationalistische eiland Que moy vijf-en-een-half uur lang beschoten met bijna 3000 granaten. Drie mensen kwamen om het leven en er werd veel schade aangericht. Het was de hevigste kanonnade sinds september 1954. Er kwam een eind aan. toen de nationalisten het vuur met gelijke kracht beantwoordden. Intussen heeft admiraal Radford. de voorzitter van de Amerikaanse com missie van stafchefs, te kennen ge geven dat een communistische aanval op Quemoy en het in de buurt daar van gelegen eiland Matsoe niet wordt verwacht. Radford is juist in Wash ington teruggekeerd van een inspec tiereis door het Verre Oosten. Voorts heeft communistisch China Amerika beschuldigd van een nieuwe schending van het Chinese luchtruim, op 200 km ten zuiden van de Tatsjenellanden. Het waren marine-vliegtuigen, die ln totaal twaalf vluchten maakten. Naar de West (II) met een tolaalgewioht van 250 kilo) in een vrachtwagen overgeladen- Zonder enig escorte reed de wagen vervolgens de stad in (gouddiefstallen komen in Zwit serland niet voor en er gaan dus ook nooit bewakers mee). De chauffeur reed met zjjn kostbare vracht naar het hoofdkantoor van de maatschappij, waar hU de vrachtwagen enige minuten onbeheerd liet staan. Toen hij terugkeerde was er geen spoor meer van de wagen te vinden. Binnen enkele uren werd dc wagen bU de Franse grens teruggevonden.... leeg. Uit de sporen van de autobanden heb ben deskundigen opgemaakt, dat twee auto's (een Franse en een Amerikaanse) de goudstaven hebben ingeladen en mo gelijk naar Frankrijk zijn gereden. De politie denkt aan een zorgvuldig voor bereide diefstal. De grenzen, havens en vliegvelden worden streng bewaakt. (Vorig jaar mei verdween tussen Ge nève en Zurich een zending goud van 105 klio uit een trein. De goudstaven werden toen echter verspreid langs de spoorbaan teruggevonden). Vrouwelijke wethouder in Rotterdam Mejuffrouw mr. J. Zeelenberg, Rotter dams raadslid voor de Partij van de Ar beid, is gistermiddag met 43 tegen 1 stem en twee onthoudingen gekozen tot wet houder van financiën. Zij is hierdoor de eerste vrouwelijke wethouder in een der drie grote steden van ons land. Mejuffrouw Zeelenberg, Tweede-Kamer lid sinds september 1946, werd 26 juli 1903 in Rotterdam geboren. Als wethouder voor het havenbedrijf zal tijdelijk optreden de burgemeester, mr. G. E. van Walsum. De vroegere Rotterdamse wet houder J. van Tilburg en zijn echtgenote vertrokken gisteren met de Willemstad naar Curagao, om dan door te reizen naar Su riname, waarover de heer Van Tilburg gouverneur zal zijn. Minstens 40 doden Politie beheerst thans toestand in Bombay Bombay. 19 januari Hoewel de rust in Bombay nog niet ge heel is teruggekeerd, heft de politie de toestand nu onder controle. In Nieuw Delhi werd bekendgemaakt, dait tijdens de onlusten (geriobt tegen de beschikking dat Bombay vanuit de hoofdstad centraal zal worden bestuurd) minstens veertig mensen om het leven zijn gekomen. Vanavond laat deed een woedende nigte nog een aanval op het grote politie- arsenaal van Bombay. Na een hevig vuurgevecht werden de aanvallers door de politie teruggeslagen. Minister Van de Kieft finan ciënen de plv. thesaurier-gene raal mr. L. de Block (links) ver trokken gisteren van Schiphol naar Curagao. Evenals gouver neur Van Tilburg zal de minis ter doorreizen naar Suriname. Deze oriëntatiereis, waarop o.m. het Tienjarenplan wordt bespro ken, zal twee weken duren. Nog enkele dagen OPRUIMING Zéér lage prijzen in Karpetten, Lopers, Gordijnstoffen cn Vloerbedekking BULTHUIS BOTERMARKT 23 Veel wind Tot morgenavond verwacht de Bilt: Aanvankelijk zwaar be wolkt met enige regen, later opklaringen, n.aar ook enkele buien. Tot westerstorm toe- nemende wind, ruimend naar noordwest. Daling van tem- J":1' peratuur. (Opgemaakt te 11.15 uur.) VOOR STOELBEKLEDING OF GORDIJNEN reeds vanaf 4.25 NATUURLIIK BIJ

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1