Stockholm-stoet vannacht door ons land getrokken Pré doet méér Snelle équipe sliep dankbaar op politiebureau Rallye-rijders storen door nog slapende stad dan prachtig* Voor UW WaSgoed wft en Smetteloos Schoon tfaSSenJ Scherper optreden tegen schadelijke kartels Wie zed Paasikivi opvolg en: Amerikaans welkom voor Russen aan zuidpool 5 WOENSDAG 18 JANUARI 1956 RALLYE MONTE CARLO VANNACHT is de rallye-stoet uit Stockholm door ons land getrokken. .Om vijf minuten over half vier waren alle rijders Hengelo gepas seerd, met uitzondering van de Nederlandse équipe Van LammerenVan Voorden, die zich na Hamburg door pech uitgeschakeld zag. Heel vroeg meldde zich in Hengelo het duo DassenHertzdahl, zó vroeg zelfs dat een paar uurtjes slaap in een hotelbed er nog wel af kon. Maar in de omgeving van de controlepost was er geen hotelkamer te vinden. Toen bood. ie poli tie de rijders aan in het nabij gelegen politiebureau een tukje te doen. Beiden brachten enkele aangename uren in een cel door Omstreeks vijf uur begon de stroom deelnemers het Apollo-paviljoen in Am sterdam binnen te komen. Allen waren het er over eens dat het eerste gedeelte van Stockholm naarOslo het moeilijkste was geweest. Maar daarna had men vrij gemakkelijk het gemiddelde kunnen ha len en over Nederland was men bijzonder goed te spreken. Door Amsterdam De hoofdstad merkte aanmerkelijk min der van de rallye dan in vorige jaren. Toen kwamen deelnemers uit diverse startplaatsen naar Amsterdam en was het de gehele nacht een komen en .gaan van équipes. Nu echter verwachtte men al leen de deelnemers uit Stockholm, waar van de eerste bovendien midden in de nacht zo tegen vier uur kon arriveren. Slechts enkele tientallen belangstellen den meestal familieleden of heel goe de vrienden van de rijders hadden hun nachtrust opgeofferd en waren in het Apollo-paviljoen bijeengebleven. De 62 équipes zijn daarna od tijd uit Amsterdam vertrokken. Als laatste start te om vijf over half zeven de Zweed Ingemar Wollert. De gunstige weersomstandigneden zijn ook van invloed gewéest op het aantal patiënten dat doktershulp nodig had. Het was namelijk beduidend lager dan ande re jaren. Twaalf rijders hadden last var tranende ogen en vier meldden zich met maagklachten. Maar over het algemeen waren zij in goede conditie en toonden zij een goede eetlust. Het aantal koppen koffie, dat in de nacht werd uitgereikt, bedroeg vele hon- Botsing met ree Te Salzburg A zijn aan zeven équipes van de groepen Athene, Rome en P a r ij s strafpunten toebedeeld omdat ze te laat de controle bereikten. De Fransen Lucas en Mayeras (Parijs) beleefden een ander avontuur: hun nieu we Citroen, die overal de aandacht trekt, kwam op de autobaan tussen Salzburg en de controlepost in botsing met een ree, en het duurde 24 minuten voor de aan gerichte schade ietwat hersteld was en ze door konden rijden Alle in de course gebleven ploegen van de bovengenoemde drie groepen, op de drie Griekse na, passeerden vroeg in de morgen de controle te München, waar ze sterke verhalen konden vertellen over de zware tocht door Oostenrijk. Goed weer Aurillac verklas hjj de gemakkelijker vond, dan die van verleden jaar. „Wij hebben geen grote moeilijkheden ondervonden. Alleen heb ik wat last van het rechteroog, dat ontstoken is. NabH ViMe Fran'he-sur Mer in Frank rijk, heeft de rallye ook een dodelijk slachtoffer gecist. De Engelsen Harper en Wright (uil Glasgow gestart) reden met MG 70-ja Deze overleed aan de opgelopen verwon dingen. De eerste van de Stockholmse equipes, die vanmorgen bij de controlepost in Brussel aankwam, was de Peugeot 403 van de Finnen Paavaolainen-Kaverna. Zij mei-den zich om vijf voor negen. de oorlogégravencomimissie van het Ge menebest, de hertog van Gloucester, zal 2 juni op de Canadese oorlogsbegraaf plaats in Groesbeek een monument ont hullen ter ere van de gesneuvelde mili tairen van het Gemenebest, die bij de opmars van de Seine naar Duitsland ge vallen zijn en wier laatste rustplaats on bekend is. Eerste Kamer Gezondheidswet aangenomen (Van onze parlementsredaette) Na een sober debat van nog geen an derhalf uur heeft de Eerste Kamer gister middag het ontwerp-Gezondhcidswet aan genomen. Zoals bekend worden krachtens deze wet twee nieuwe organen in het leven ge roepen: de Centrale Raad voor de volksge zondheid en de Provinciale Raden voor de volksgezondheid. De eerste heeft de taak de samenwerking te bevorderen tus sen overhelds- en particulier instanties, terwijl de Provinciale Raden de gezond heidszorg binnen de provincies stimuleren, lördinerend optreden en adviezen uit brengen, o.a. over de verdeling van de subsidies. De heer Maenen (kath. v.) achtte het niet juist, dat in het ontwerp alleen de kruisverenigingen genoemd zijn als ver tegenwoordigers van het particulier ini- tief in de Provinciale Raden. Terecht vestigde hij er de aandacht op. dat het niet alleen de kruisverenigingen zijn. die belangrijk werk verrichten op h»t gebied olksgezondheid. Daarom is het n, dat zij alleen met name z! genoemd, want bij de paritaire same elling van de raden zal dit zeker i rote moeilijkheden aanleiding geven. De heer Maenen had liever gezien, dat an het particulier initiatief een rui: plaats was toebedeeld. Minister Suurhoff zette, de spreken antwoordende, uiteen, dat het geen aanbe veling zou hebben verdiend om naast de kruisverenigingen nog andere particuliere instanties in de wet met name te noemen. De situatie verschilt namelijk per pro- i vincie. I Slechte de communisten stemden tegen. Alhoewel de weersgesteldheid zeer f stig was geen mist en de wegei. uitstekende staat verkeerden hadden I zich bij de sluiting van de controle te Le Puy tien deelnemers nog niet gemeld, vier van de groep Lissabon een van de groep Glasgow en vijf van net contin gent München. Onze landgenoot Maus Gatsonides, in Lissabon gestart, heeft aan de con- Pré bevat 12 actieve waskrachten. Hierdoor wast Pré niet alleen heerlijk snel en weergaloos wit, maarbovendien zó donzig zacht, dat ieder' wasbeurt een weldaad is. Koop nu Pré. Spaar de bovenklepjes van de pakjes! Straks komt Pré op nieuw met een prettige verrassing. WEES COED VOOR UW WASCOED-CEBRÜIK POLYVALENT Minister Zijlstra kondigt aan: gevers! 1 GROEPJE mati- euze Hagenaars daar ook bij? is vanmorgen in alle vroegte getuige geweest van een jaarlijks weerkerend eve nement op autosportge bied: de deelnemers aan de Rallye Monte Carlo kwamen door Den Haag, diegenen die in Stockholm gestart waren Dat gaf bij het gebouv) de KNAC aan de So- phialaanwaar de route- ole gevestigd was, de bekende gezellige autodrukte. Om even voor en meldde zich de eer équipe de Nederlan- s Verzijl en v. d. Bergh precies klokslag zes, nadat ze in de hal van het gebouw, hun carnet hadden laten afstempelen, len ze mft hun Fiat verder. Naar Brus sel. voor de tijdcontrole. PHILIPS '>>lnfra|>ïiil« ook bij: spierkramp, spier- rhenmatiek, verstuikingen, verwondingen, steenpuisten en verkoudheid. En toen aldus het eer ste schaap over de dam v>as. volgden er. de waarheid gebied te zeggen met schaapachtige gezich ten veelalslaap! meer. Met korte tussenpo zen stoven achtereenvol gens tot ca. half 8 Fords, Sunbeams, Vo.kswagens. Simca's en alle mogelijke andere soorten uit het voorradige Europese auto- phialaan op. met het voor nemen. die zo svoedig mo gelijk weer te verlaten. Wel. het oponthoud bij de KNAC duurde niet lang. ..Good morningsir", een stemveltje. ..good luck" en verder ging het. mét nog een boekje over het herstel van Nederland, dat, hoewel vriendelijk uitgereikt, de meeste cou- mochi te interesseren. In tussen trachtten de mee levende mensen achter de hekken een blik op te vangen van gerenom meerde rallye-craks. Wel. Khen Warton was met berenmuts, in eigen persoon. Voorts Gunnat Fadum, de winnaar var uorip jaar, de stoere da mes Greta Molander er Sheila van Damm, de be kende BBC-reporter Ray mond Baxter, compleet met vestzak-zendertje. Gejuich ging er natuur lek op uoor de Nederland se deelnemers en speciaal voor de enige Hagenaar Fred van der Vlugt dii met Willem Tak het ral- lye-avontuur meemaakt Tak vond dat het zo moei lijk was om langzaam tt rijden. Behoudens pech zal hun Mercedes dan wel niet te laat in Parijs aan komen, voor de gezamen lijke slot-étappe naar hei doel der ruim 300 kilo- meterverslinders: Monte Carlo Nog 144 gevallen in onderzoek (Van onze parlementsredactle) Het ligt in de bedoeling van de minister iet overheids- en opsporingapparaat zo danig uit te breiden, dat voldoende effek- ticf tegen schadelijke mededingsre- gelingen en machtpositics kan worden opgetreden. Het is echter niet de be doeling op grond van de onderhavige wet geheel Nederland zodanig te bewaken, dat iedere beperking van de economi se mededinging direct door een groot pparaat zal worden aangepakt Dit heeft minister Zjjlstra medegedeeld in het mondeling overleg met een com missie uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake de economische me dedinging. Gestreefd wordt naar een kwalitatief hoogstaand en sterk apparaat, dat selectief werk kan gaan. Hiervoor zal het be staande apparaat nog met een aantal eco nomen en juristen worden uitgebreid; deze zullen op het ministerie werkzaam zijn. De opsporing geschiedt op het ogenblik door de Economische Controledienst en wat het boekhoudkundig onderzoek be-i treft door de Accountantsdienst. De op-] 1 het gehele apparaat heeft de! bijzondere aandacht van de minister. 1 In antwoord op een desbetreffende vraag! merkt de minister voorts op, dat een rege- schadeuergoedfnp of van het op-! leggen van boete aan die monopolies, dfej het publiek jarenlang onverantwoorde' prijzen hebben laten betalen, niet in het kader van de wet op de Economische Me- l past. Het gaat hier niet bestrijding van laakbare menselijke dragingen. Indien iemand van oordeel is benadeeld te zijn door het onbehoorlijk optreden van een kartel, kan hjj op grond van het Burgerlijk Wetboek hü de ter een actie instellen 144 in onderzoek In dit verband deelt de mini dat op het ogenblik 144 kartelregelingen in onderzoek zijn. Hieronder bevinden zich 100 prijzenkartels in de industrie. Van de resterende 44 gevallen warei kartels aan de Commissie Bedrijfsrege lingen voorgelegd, t.w. de farmaceutische handelsconventie, de kartels in de ra diobranche, de melklevering aan Amster damse kruideniers, het kerftabakkartel er de regeling tot samenwerking ln het bouwbedrijf. Acht andere kartels w reeds door de commissie afgedaan kantoorboekhandel, de zoollederhandel. de boekdrukkers, de Pharmacon, het haar den- en kachelbureau, het Centraal Bu- de Rijwielhandel, de plaatselijke slagersafspraken en een regeling ten zien van grootverbruikers in hei kader lUtomohielhandel en de garages. Van de 44 gevallen waren er tijdens het mondeling overleg met de Kamer nog 31 in het eerste stadium van departementaal inderzoek. Daarvan komen enkele echter op korte termijn en andere op iets langere termijn in aanmerking voor een formele kartelprocedure. Het aantal gevallen, waarin door middel van het departement, zonder het vragen van advies aan de Commissie Bedrijfs regelingen. een bevredigende oplossing werd verkregen, is niet precies aar geven. In de loop der jaren is zeker in 1000-tal gevallen met succes bemiddeld. Uiteraard is het aantal kartels, waai hét departement op deze wijze bemoeienis had, geringer, daar soms bij één kartel in een groot aantal gevallen wordt be middeld. Het betrof hier echter tenminste 50 kartels. {\dcn-. M/CCM/ay! Zuiver Uw lucht wegen snel en grondig van vastzittend slijm en ziektekiemen met ABPIJSIKOOP TUINLAND TREKT thans de aandacht, nu <-uim twee en half miljoen Finnen de stembus zijn gegaan, ter aanwij zing van de 300 zogenaamde „kiesman- Die moeten nu half februari op hun beunt een nieuwe president kiezen, want de ambtstermijn van de. reeds 85-jar:ge. president Paasikivi zal op 1 maart afge lopen zijn. Voor Europa is het van be lang te weten of met een nieuwe Finse president dezelfde koers tegenover het aangrenzende Rusland gevolgd zal wor den. De buitenlandse polities van Finland heeft zich tot nu toe gekenmerkt aoor r&li'eit. ondanks de afwisselende druk en de verleidelijke offertes van de :ijde der So.wjets. Zoals men zich zal her- nneren, is in december van het vorige jaar bij de ..ruilhandel" ook Finland toe gelaten tot de Ver. Naties en dii-t land zal. evenals Oostenrijk, aangezien oeide staten neutraliteit voorstaan, een voorzichtige houding moeten aannemen. De Finse positie is een geheel andere als die der landen welke als satelliet van de Sowjetunie moeten worden beschouwd. Wij stippen hieTbij aan. dat van het Scan dinavische ..blok", feitelijk een denk beeldig blok Noorwegen en Denemar ken in militaire zin wel nauw bij het wes'en zijn aangesloten, maar Zweden neet. Gesteld, dat Zweden genoodzaakt zou worden de neutraliteit te laten varen, dan zou uiteraard Finland opnieuw onder sterke druk van Ministers verdedigden produktschap zuivel Loyale medewerking woicl verwacht In hun memorie vant antwoord Eerste Kamer verdedigen de Bruyn, Manshblt en Zijlstra. nogmaals het besluit van de regering om ondanks het afwijzend advies van de SER over te gaan tot de instelling van een produktschap voor zuivel. Het wetsontwerp werd in oktober van het vorig jaar door de Tweede Kamer aanvaard met 40 stemmen voor en 25 tegen De bewindslieden merken op. dat zien in de houding van de ondernemers, die dispariteit in de bestuurssamenstelling van het produktschap voorstaan, een zekere innerlijke tegenstrijdigheid voor doet. die het niet mogelijk maakt met beide elementen van die houding volle dig rekening te houden. Enerzijds opteren ook zij voor de instelling van een pro duktschap, anderzijds hechten zij een overwegend belang aan een disparitaire bestuurssamenstelling. De ministers heb ben. gelet op het standpunt van de werk nemers en op de moeilijkheden, die zou den ontstaan wanneer het produktschap achterwege zou blijven, gemeend het standpunt van deze ondernemers, dat een produktschap op zichzelf wenselijk is. te moeten laten prevaleren boven hun be zwaren tegen een paritaire bestuurssa menstelling. Tevens hebben zij hierbij in aanmerking genomen, dat, ondanks die bezwaren, van de zijde van deze onder nemers een loyale medewerking aan de function er inê van produktschap mag worden verwacht. 'f Verklanitim Toeristenindustrie bij de oude Grieken lag. Met het hoofd van Orpheus, de zanger en dichter uit de Griekse sagen, is het wat ingewikkelder gegaan. Een van de sagen verhaalt, dat de dirhter vermoord werd en dat zgn hoofd in de Hebros werd geworpen, waarna het zingende naar het eiland Lesbos dreef. Te Antissa, op de kust van het eiland, werd dan ook één exemplaar zorgvuldig hewaard. Maur een ander exemplaar van Orpheus' hoofd lag in Smyrna begraven! De dichter «rhynt echter niet alleen twee hoofden maar eveneens twee lichamen te hehhen be zeten, want hg had een graftombe in De kwestie dei aanspraken „Wij vlogen al boven 't Sowjetgebied McMurdo Sound (zuidpool), 17 jan. (Van de A.P.-correspondent) Schout-bij-nacht Richard Byrd heeft de Russen vandaag in Wilkes Land in het zuidpoolgebied verwelkomd. Hij herinnerde hen er meteen aan, dat Amerikaanse vnegers van de operatie „Deepfreeze" reeds boven het gebied gevlogen hebben dat bin nen het kader van het programma van het Internationale Geofysisch Jaar van de Sowjetunie is toegewe zen. Dit laatste kan belangrijk zijn, indien en wanneer Amerika aanspraken doet gelden op de grote stukken van het zuidpool gebied. welke het in de laatste weloen ge ëxploreerd heeft. Tot dusverre heeft de Amerikaanse regering geen aanspraken doen gelden, maar zij erkent er ook geen van andere mogendheden AL GEWEEST... De boodschap van Byrd aan dr. M. M. L6amov, de leider van de Sowjet-expeditie aan boord van de Ob, welke naar verluidt op 8 januari de kust bereikt heeft, luidde: „Ik verwelkom u In Wilkes land- Hoop, dat u geluk heeft b(j het vinden van uw ijzig basisterrein. WU hebben onlangs gevlogen boven het binnenland in de nabijheid van uw voorgenomen inlandse bases, de oppervlakte schijnt niet ruw maar hoogte van ijsplateau tussen de 3300 en 3900 m. Wij zouden graag inlich tingen over het weer uittnisselen." De lange vluchten, welke op het pro gramma stonden van operatie „Depp- freeze" zijn nu a-Me achter de rug. Dit weekeinde zijn nog drie lange vluchten gemaakt, waarvan één van 19 uur. Hierbij UTRECHT, 17 octor in de g )e oestrogene s Gepromoveerd tot kunde op proefschrift: i bij leverclrrhose (een Academische examens AMSTERDAM, G.U. en G. van Doet. tandheelkunde: Apeldoorn: F P J. M. va burg; H. H Funke. Amsl der r.inden. Berkhout der' Wegen. Til- ■rdam; W J. van en J. Jongsma. werd het hoogste plateau ontdekt dat to: nu toe gevonden is in het zuidpoolgebied Dit plateau is maximaal 4200 m hoog. Ameiik. negerhuwelijk in Moskou In tegenwoordigheid van 2000 Russische belangstellenden is gisteren in de Baptis- tenkerk te Moskou het huwelijk Inge zegend van twee leden van de negergroep, dile in de Russische hoofdstad Gershwins opera „Porgy and Bess" opvoert. Bij de kerk hadden zich nog minstens tweedui zend Russen verzameld, om getuigen te zijn van dit eerste huwelijk van Ameri kaanse negers in hun land. De bruid en de bruidegom, Helen Thig- pen en Earl Jackson, werden na de plech tigheid met rijst bestrooid, die Ameri kaanse gasten hadden uitgedeeld. Wegens verduistering van stukken van overtuiging uit belastingdossiers is de 28-jarige adjunct-commies G. v. W. tc Amersfoort gisteren in Utrecht veroor deeld tot 10 maanden waarvan 5 voorw. Verdacht van beroving van een kell- ner is de Nederlandse zeeman P. C. F. Kt in Kopenhagen gearresteerd. Opsporing is verzocht van de land bouwer Gerrit Hogerabrug, 46 jaar, wo nende in Ermelo, die in de naoht van 14 op 15 januari zijn woning in overspan nen toestand heeft verlaten. Moskou komen re staan. Finland heeft een handels- Sowjetunie. maar tegelijkertijd wer den de handelsrelaties met het westen uitgebreid. Paasikivi bracht >n september het vorige jaar een bezoek aan Mos- en in buitenlandse commentaren werd er op gewezen da', dit het eerste be zoek was van een buitenlands staatshoofd*, liet de communistische leer toegedaan :ijnde. aan de Sowjetunde. sedert het Jzeren Gordijn een eindje werd opge trokken. Zijn bezoek heeft dnt succes op geleverd. dat de havenstad Porkkala ont ruimd werd. Zoals bekend, moesten de Finnen Pork kala. na beëindiging van de tweede we reldoorlog. aan de Sowjetunie verpachten voor een periode van maar liefst vijf tag jaar. Vermoedelijk waren de Russen tot ontruiming bereid, omdat de waarde van Porkkala in militair-strategische zin. thans voor hen niet meer zó belangrijk is. Het was een fraaie „geste" der Russen, vlak vóór de conferentie van Genève! De buitenlandse politiek van Paasikivi heeft ziich gekenmerkt door neutraliteit en vriendschapsverdragen en vandaar, dat de Russen, volgens de jongste telegrammen, gaarne zouden zien. dat Paasikivi aan bleef. De huidige president heeft welds- verklaard, zich niet herkiesbaar te stellen, maar toch houdt men nog reke ning met zijn kandidatuur. Valt Paasikivi definitief af. dan zün de tegenwoordige premier Kekkonen, beho rende tot de Boerenpartij en Fagerholm, voorzitter vam de Kamer en socialist, in feite de grote rivalen. Gedurende de felle verkiezingscampagne werd Kekkonen, aan de Finnen gepresenteerd als de centrale politieke figuur, de juiste man om de bui tenlandse koers van Paasikivi te blijven volgen. De tegenstanders van Kekkonen hebben deze voorstelling van zaken aan scherpe kritiek onderworpen. Kekkonen heeft nog geschermd met de teruggave van Karelië, dat aan de Sowjetunie moest worden afgestaan. Hij deed het voorko men, alsof hij de aangewezen persoon zou zijn om daarover met de Russen met suc ces te onderhandelen. Het Karelisch® vraagstuk heeft bij de strijd der partijen een grote rol gespeeld, omdat de Finnen vurig hopen, dat de Sowjets het gebied zullen teruggeven, dat na de vrede door de Russen werd opgeslokt. Het betreft hier een gebied van ongeveer een half miljoen bewoners. De Finnen hebben het nooit kunnen verkroppen, dat Karelië nu van Rusland is. De rivaal Fagerholm, socialist zijnde, geniet de populariteit van „de man van het volk" en mocht hij worden gekozen, dan zou hij de eerste sociaal-democratische president van Finland zijn. Het resultaat der verkiezingen van dinsdag leert niet, wie op 15 februari de beste kansen zal hebben. Geen der zes kandidaten kreeg de vereiste meerderheid. Kekkonen kreeg de steun van 89 kies mannen en Fagerholm van 74. Om presi dent te worden heeft een kandidaat echter 151 stemmen nodig de helft plus één. De komende weken zal tussen de politieke partijen druk worden onderhandeld; de partijen wier kandidaten geen kans ma ken zullen moeten beslissen, wie zij zul len steunnen. Acht maanden voor dienstweigeraar. De 20-jarige tekenaar C. M. B-, Jehova getuige, die indertijd vrijstelling van mili taire dienst had gekregen doch weigerde in dienst van de overheid te werken is gisteren te Almelo tot acht maanden en één'jaar rijkswerkinrichting veroordeeld. De vergddering van het college van gedeputeerde staten van Zuid- Holland werd gisteren voor de eerste maal gepresideerd door mr J. Klaasesz, de nieuwe commissaris der Koningin. De foto toont v.l.n r de griffier mr. dr. F. A. Helmstrijd, mr. T. A. van Dijkenmr. J. j. R. Schmal, mr. J. Klaasesz, A. C. A. Deerenberg, mr. H. van Riel en dr. J. van Praag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5