Zilveren jubileum van het Pedologisch Instituut Met het huidige graanbeleid werd beoogde doel bereikt De mogelijkheid tot christen-zijn in moderne leven zeer gering 2 WOENSDAG 18 JANUARI 1956 KANTTEKENING Herdenkingsvergadering te Amsterdam Een kwart eeuw zegenrijk werk T)e herdenkingsvergadering van stichting Pedologisch Instituut te sterdam ter gelegenheid van het 25- jarlg bestaan is gistermiddag door veie autoriteiten en genodigden bijge woond. De voorzitter, de heer P. A. Colijn, verwelkomde de vertegenwoordigers van de departementen van Justitie en van Sociale Zaken; wethouder mr. A. de Roos namens het Amsterdamse gemeen tebestuur; directeuren en curatoren van de Vrije Universiteit; de Centraalbond van Inwendige Zending en Chr. maat schappelijk werk en vele anderen. De heer Colijn zei. dat in de school van het instituut een groeiend aantal kinderen uit Amsterdam konden worden geplaatst. Hij dankte verder de Vrije Universiteit, die voortdurend steun ver leende. Wij zijn praktisch en ook we tenschappelijk op elkaar aangewezen. De voorzitter herdacht de medewerking van de Chr. Ver. tot opvoeding en ver pleging van geesteszwakke kinderen. In Groot Emaus van deze vereniging aanvankelijk school gehouden, later werd deze school zelfstandig. De school ving indertijd aan met 33 leerlingen, thans beloopt dit aantal 150. Voorheen waren de verpleegkosten ƒ1.75 per dag. Thans is dit 8.25. Het Laboratorium voor toegepaste Psychologie is van veel betekenis, in de eerste plaats voor kinderrechters, Boek VAN DE DAG voogdijraden en andere instellingen Een kwart eeuw zijn prof. Waterink n het schoolhoofd Eysses aan het in stituut verbonden, evenals mej. Van Dijk. Prof. Waterink dankte voor de aller wegen ondervonden steun van besturen de instanties, de overheid en de V.U., waarna de hoogleraar een overzicht van de 25 achterliggende jaren gaf. De rector-magnificus van de V.U., prof. dr. D Nauta, waardeerde het P I. als een zelfstandige instelling, die recht streeks met de V.U. in verband staat. De hoogleraar wenste, dat deze samen werking ook in de toekomst moge wor den betracht tot heil van ons land er van de verpleegden en tot eer van God. Wethouder De Roos bracht geluk wensen van Amsterdam met dit eerste P.I. over. Het neemt in de hoofdstad een belangrijke plaats in. Het ken merkt zich door grote bewogenheid met het afwijkende kind en door kunde, kennis en gaven. Het heeft buitengewoon zegenrijk werk ver richt. Nadat de voorzitter van het College van advies voor de kinderbescherming Uniecollecten School met de Bijbel Opbrengsten 77e Uniccollecte voor d« scholen met de Bijbel: Middelstum t 432,75 Ter Apel f 393,60 Harlingen f 845,79, Reltsum f 235,20, Sur- hulsterveen t 478,50. Coevorden f 427,54, Ol f 278,95, Kootwijk 196.75, Voorthuizen i 1.091.43, Tienhoven f 191 Hljk (Haarlemmermeer) f 576. Bodegraven (De Me.ve) f 118, Delft II f 201,25, s-Gra- Baam. De Wisselmeren liggen in het centra le bergland van Nederlands-Nieuw Gui nea. Het boek vertelt op vlotte en boei- enae wijze van leven en werk van blan ken temidden van de berg-papoea's, en vooral, het vertelt zonder wetenschap pelijke pretentie, maar waarheidsge trouw en onopgesmukt, van leven en denken van deze berg-papoea's. De schrijver is er in geslaagd ons een levendig beeld voor ogen te schilderen van mensen zó uit het stenen tijdperk, in hun ontmoeting met een ..moderne" wereld en hun eerste schreden op de weg van aanpassing aan die voor hen nieuwe en geheel andere wereld. Die aanpassing is een boeiend maar voor de berg.papoea's lang niet onge vaarlijk proces. Het is «primair Neder lands taak er voor te zórgen, dat dit proces zeer geleidelijk, zonder schokken en met voor de betrokken volken zo weinig mogelijk kwade gevolgen kan verlopen. Dat veronderstelt bij een brede massa van ons volk kennis van en hartelijke sympathie voor deze ver re rijksgenoten. Welnu, een boek als dit kan daartoe een flinke bijdrage le veren. We achten het daarbij een grote verdienste van de schrijver dat hij ons van de berg-papoea als mens. als mens van veelszins gelijke beweging als wij, een -sterk sprekend portret weet te ge ven. Mensen ,,die zich geven zoals ze zijn in al hun eigengereidheid en bijge loof, maar ook in kameraadschap, goed- lachsheid en gastvrijheid". Nederlan ders, leest dit boek! Beroe pingstverk NED. HERV. KERK Aangenomen. Benoeming tot vic te Harkema-Opeinde, - cand. B. J. Teut te Amsterdam. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Vlaardingen (6e pred.pl.) P. Haspels te Goënga en W. v. d. Meulen te Sleeuwijk. Beroepen: Te Geesteren-Gelselaar. cand. C Padmos te Amsterdam; te Leiden (als studentenpred. vac.-G. Toornvliet), G. N. Lammens. Rotter- dam-Kralingen. Aangenomen: Naar Mechelen (Bel- cand. C. J. Honig te Amsterdam, die bedankte voor Kamerik. Tweetal: Te Aldergrove, K. Bruning te Rijnsburg en G. Zomer te Vrouwen polder, van wie eerstgenoemde is be- Beroepen: Te Appingedam-Garrels- reer, cand. J. Goudswaard te Den Haag. Bedankt: Voor Rottea dam-Charlois, J. Arnold te IJmuiden GEREF. GEMEENTEN M. Blok te 33,15, Lekkerkerk f 527.; terdam (oud-Katendrecht en Hl f 1.506,97, Streefkerk f 250, Poortvliet f 177 jö. Klundert f 189,50, Rijs Sprang f 117,25, Werk< van 475 locale comité vorig jaar f 199.426,76. Hillestuis) liet f 177 jO. (N.Br.l i 133,65. Examens AMSTERDAM V.U. cand.examen economi. Naarden. A. van Dijk t Erbrink te Haarlem en verwijk (cum laude). GRONINGEN. 17/1. eslaagd vooi dam; E. J. M. Zuidwolde (Gr dheelkunde: J. R. S Hoff, P H. Wijk. Gn R.U. - Geslaagd GRONINGEN. 18 Janu voor. het. candidaatse wetenschappen: A Haak, Nieuw Buirie: Doctoraalexamen tandheelkundeA. Graaf. Apeldoorn; F P J M van der We Tilburg: H H Funke. Amsterdam; W J der Linden. Berkhout en J Jongsma, 1 J P Peters. penzeel (Fr. F J Noordhoek Hegt, Leidc Dik. Appingedam Leiden; T Vc G H Kranendonk. Voorburg. de Haan, Groninger PROMOTIES t te Utrecht prom MELODIE en WOORD der Ethergolven DONDERDAG 19 JANUARI Waterst 10.50 V d kleutersf 11.00 V~'d huisvr; 11.15 11.40 Gram; 11.45 „De gebrek- 12.00 Zang en piano; 12.25 12.30 Land- en 1 Metropole Ork norecltal; 15.15 V d zieken; 16 00 G 5 Voordr: 16 30 Hammondorgelspel; 1 jeugd; 17.30 Instr trio; 17.45 Regei 18.00 Sportprobler caus; 21.25 „Die lustig ifragm.) 22.30 Pianorecii 22.40 Act; 22.50 Sportac Sport; 23.25—24.00 Jassm NCRV: 10.00 Gram; RO: 11.00 V d zieken; dubbelkwartet; 12.00 Angelus: i-.icnte muz 12.3012.33 Land- en tuinb dedelingen; 12.33—12 40 Wij van het 1: 12.50 Rally v Monte Carlo; 12.55 Zonnewij zer; 13 00 Nws en kath nws; ;3,2.) leno cn plano; 13.50 Gram. NCRV: 14.00 SalonorK 14.25 Gram; 14.45 V d vrouw; 15.15 Amu muz; 15.40 Gram; 16.00 Bijbellezing; 16.3 Kamermuz; 17.00 V d jeugd; 17.30 Gram 17.40 Beursber; 17.45 Gram; 18.10 Metre pole Ork; 18 45 Gram: 19 on NuS en weerber Orgelconc; 22.35 Gra king; 23 00 Nws; 2 24.00 Gram. Sportuitsl; 23.20- Engeland BBC Home Serv. 330 m. 1 r d scholen; 13 00 Orgelspel; 13.25 V d 3.55 Weerber; 14.00 Nws; 14.10 Meded: 14.20 imus mu.-. 15 00 V d scholen; 16.00 Gra 630 Hoorsp: 18.00 V d kind; 18.55 We .ericht; 19.00 Nws: 19.15 Caus; 19.25 Sp< 930 Revue-orkest; 20.00 Caus; 20.15 Hoor- ;pel m muz. 21.15 Caus: 21.30 Gevar progr; 12.00 Nws; 22.15 Klassieke muz; 23.35 Caus; W PUZZEL no. 317 HORIZONTAAL: 1 voorspeller 6 over. langs. 7 boom. 9 voortbrengen, 12 paal, 14 aanw. voornaamwoord, 16 rap, 18 vervallen woning, 21 juist ge wicht, 23 steen, 25 teleurgesteld, 27 onderwijzer. VERTIKAAL; 1 onmeetbaar getal. 2 angst, 3 hevig, 4 vuurspuwende berg. 5 voorzetsel, 6 hoeveelheid, 8 oestervat. 10 verdieping, 11 dekreet, 13 vissoort, 15 krantenjongen. 16 beroep. 17 ver eniging. 19 kleur. 20 hoogste punt, 22 btjdehande vrouw. 24 titel. 26 ingenieur. OPLOSSING PUZZEL no. 816 HORIZONTAAL: 1 schalmei, 8 reis. 9 eerlang. 12 sik. 13 a.e.. 14 trap. 16 geen, 18 Ee. 19 tra. 20 misbaar. 22 have. 23 kalender. VERTIKAAL: 2 circa. 3 ara. 4 lenig, 5 Mig. 6 es, 7 bestek. 10 Eire, 11 be nard, 13 aera, 15 privé, 17 etage, 20 mal, 21 sen, 22 ha. 12.00 Mrs Dale' 'ariété-ork: 13.00 muz. 14.45 V d 16.00 Gevar muz Vlrs Dale's Dagb; Sport: 20.30 Hoorsp muz: 21.30 Any Ans 23.00 Nws; 23.15 Ac leuters; 15.00 1 16.45 Amus n 17.30 Caus: 17.45 muz; 19.00 Zang ioorsp: 20 00 Nws m muz: 2100 Go zers?; 22.00 Gevai 23.20 Sport; 23 4< Franse les: 14.45 Grai 16.30 Gram; 17.00 Nwi V d kind; 18.15 Zang en d sold: 19.00 Nws; 19 40 Oi Nws; 13.15 Grar conc: 15.45 Grai Nws. 17 15 Grar spel: 22.00 Nws. 14.15 Gram: 15.00 Kamt 17.10 Gram; Vrienden en bidden Het komt wel eens voor dat we onder vrienden zijn en dat het die avond laat wordt. Zo laat dat we nauwelijks in bed komen. Ondei vrienden is dat gezellig en er'steekt niets verkeerds Toch le+ op hoo anders Jezus het doet. In Luca-j zes ie- zen w? dat hij twaalf apostelen uitkiest. Maar de nacht daar aan voorafgaande oracht hij door in het gebergte, biddend tot God. Er staat niets vermeld over de inhoud van Zijn bidden maar het onmiddellijk op elkaar volgen van bidden en apostelen verkiezen, zoals Lucas dat beschrijft, maakt wel duidelijk wat bedoeld is. Is commentaar hierbij nodig? We herhalen: „Wandel maar stil- lekes achter Hem aan!" EEN WOORD VOOR VAN DAAG Akkerbouwconferentie C.B.T.B. DAAROM NIET DIRECT OVERSTAPPEN OP ANDERE REGELINGEN Benoemingen ol te Nieuwleusen/Den Hulst, mej. T. Beest te Deventer; Chr. Uloschool te skanaal. de heer D. Bekius te Hooge- i; Chr. Uloschool te Winschoten, de heer H. Bulstra te Giekerk; Chr. B.L.O.-school te Klundert. de heer W. Braaksma te Leeuwar- Geref. school te Uithuizen, de heer A. i te Westerlee: Prinses Julianaschool te Sliedrecht, de heer W. Versluis te Nunspect. (Van een onzer verslaggevers) Met het huidige graanbeleid, belichaamd in de tarweregeling en de monopolieheffingen op voedergranen, werd het beoogde doel bereikt: de boer ontving een redelijk inkomen, zonder dat de export en de afzet van land- bouwprodukten belemmerd werden. Hoewel aan deze regelingen grote becwa ren kleven, moeten we ze daarom niet te gauw loslaten. Andere regelingen brengen weer andere en wellicht grotere bezwaren mee. Tot deze conclusie kwam de heer J. S. Brandsma van het Productschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, nadat op de Akkerbouwconferentie van de Ned. Chr. Roeren en Tuindersbond de graanpolitiek door hem aan alle kanten onder de loep was genomen. De richtprijs voor tarwe, die elk jaar door de minister vastgesteld wordt, kon in de afgelopen tien jaar steeds wor den gerealiseerd. Dit dank zij de ver plichte bijmenging van inlandse tarwe (tot maximaal 35 pet) in alle meel- en bloemsoorten. De tarweregeling vereist echter een zeer ingewikkelde controle, die nog moeilijker geworden is, nu de zign. dorsbriefjes en het vervoerverbod afgeschaft zijn. De heer Brandsma vroeg zich af. of men op de duur met deze ingewikkelde paperassenwinkel zal kunnen doorgaan. Verschillende andere regelingen werden eahter door hem aan een onderzoek onderworpen en ondeug delijk bevonden. Veel eenvoudiger is dé regeling voor de voedergranen, waar slechts mini mumprijzen zijn met een vrije uitloop naar boven. Aan de grens worden mo nopolieheffingen gelegd op de invoer van voedergranen, zodra de wereld marktprijs voor rogge, gerst of haver meer dan 75 cent per 100 kg beneden deze minimumprijs zakt. Twee jaar lang heeft men op deze wijze de minimum prijzen kunnen realiseren voor de ver- Ds. Pop over onze plaats in deze wereld DE plaats van de Christen in deze wereld is een pro bleem, waar ieder onzer dagelijks mee te maken heeft en dat vanzelf sprekend veler gedach ten gevangen houdt. In een verdienstelijk arti kel snijdt ds. F. J. Pop, werkzaam bij Kerk en Wereld te Driebergen, in het jongste nummer van Woord en Dienst deze kwestie aan. Zijn "uitgangspunt hierbij is het bewonderenswaar dige apostolaire werk, dat door de priester arbeiders in Frankrijk wordt verricht. Ds. Pop ziet echter ook duidelijke gevaren voor de ze pioniers van het Chris tendom onder de communis tische arbeidersmassa. De gevaren brengt hij op de volgende wijze onder woor- len: ,,Ik vind het volkomen jegrijpelijk, dat de kerke lijke leiders bezorgd zijn over wat er in de wereld van deze priesterarbeiders zal terechtkomen. Zullen zij geestelijk bestand ziin te gen de verzoekingen en ge varen, die hen daar on trouw dreigen te maken aan Christus? Zullen zij 't kunnen volhouden christen te zijn in een proletarische samenleving van praktisch allemaal communisten?" Na zo in het kort de ge varen voor de priester-ar beiders geschetst te heb ben, vestigt ds. Pop er aandacht op, dat Kerk en Wereld dezelfde zorgen kent ten aanzien van die wika's, die een wereldlijke betrekking hebben. Maar dit geldt niet alleen voor hen; want zo schrijft ds. Pop. het blijkt soms ook moeilijk te wezen Christen te zijn en te blijven in een Vergelijking met christen slaven in Paulusdagen kerkelijke betrekking. In de laatste maanden Is de begeleiding van de wi ka's opnieuw in 't middel- pijnt van de aandacht ge komen. In nauwe samen hang daarmee moet ook de opleiding en vorming de i wika's Horst wederom kritisch be keken worden. Wat moet gedaan worden om hen via opleiding en begeleiding té bieden wat zij nodig heb ben om op de plaats waar zij hun werk hebben het geloof te behouden, de hoop te bewaren en vurig te zijn in de liefde? DS POP gaat nog een stap verder en legt zijn le zers de vraag voor, waar om eigenlijk zoveel zorg en bemoeienis alleen aan wi ka's en priesterarbeiders besteed moet worden. Staan niet alle christenen voor de vraag hoe zij in staat zullen zijn in de mo derne wereld christen te zijn. De schr. verhaalt van een avond op De Horst, waar een drietal vroegere medewerkers vertelden over hun belevenissen in hun huidige wereldlijke werkkring. Hij schrijft let terlijk: „Wij zijn diep onder de indruk gekomen van de bij zonder kleine mogelijkheid, die het moderne leven voor het christen-zijn open laat. Het slokt de mensen zó volkomen op en legt hen zó in #de boeien van de wetten, die daar gelden, dat de positie van de chris ten van nu het best verge leken kan worden met die van de christenslaven in Paulus' dagen. Hieraan zal diepgaande aandacht moeten worden gegeven. Nocl) het laatste herderlijk schrijven noch de bestaande christelijke organisaties hebben ook maar in de verte gepeild, hoe ongehoord moeilijk, ja onmogelijk het is in de Ne derlandse samenleving christen te zijn. Hier en daar schijnen nog be schermde milieus te zijn; sorAmigèh- menen, - dat een kerkelijk of christelijk ar beidsterrein gunstige voor waarden biedt óm als christen bezig te zijn. Laat men zich geen illusies ma ken. Steeds duidelijker blijkt, dat de strijd om het geloof te behouden overal gestreden moet worden, en dat dit een strijd is op le- In 't algemeen gaat het pastoraat op deze feiten en noden veel te weinig in. Het gemeenteleven is voor de betrokkenen veel te wei nig een echte steun om 't in de wereld te kunnen uit houden. Prediking, cateche se. huisbezoek, gemeente avonden glijden nog steeds te veel langs de werkelijke vragen heen. De gemeente leden zijn merendeels blind voor de harde realiteit van de machten, waaraan zij onderworpen zijn; meestal verdelen zij hun leven in twee stukken (Zondag en werkdagen), die geen en kel verband met elkaar hebben. Aan hun vorming tot chris ten-zijn in de wereld van nu wordt weinig of niets gedaan; het beetje moraal- prediking. dat zij daarvoor meekrijgen, kan hen slechts een rad voor de ogen draaien. MOETEN alleen priesters en wika's opgeleid en begeleid worden om het m de wereld als christen te kunnen uithouden? Nee, ook en juist de gemeenteleden hebben daar recht op. Daarom zullen allen, die tot taak hebben hen toe te rusten tot hun dienst, aan deze zaak hun volle aan dacht moeten gaan geven. Zij zullen moeten weten, wat zich in de wereld af speelt; zij zullen de wet ten en machten, die daar heersen, moeten leren on derkennen; zu zullen hel der moeten zien, hoe en waarin de structuur van de moderne maatschappij het christen-zijn in feite onmo gelijk maakt; zij zullen midden In die werkelijk heid de troost en kracht van- - Gods Woord moeten kunnen uitdelen. Praktisch houdt dit een volkomen vernieuwing van de opleiding der predikan ten in. Want in al hun werkzaamheden en in hun hele instelling zullen zij op een nieuwe manier de boodschap van verzoening en verlossing moeten bren gen. Ook het gemeentele ven zal een grondige ver nieuwing behoeven, wil het voor de christen-slaven van deze tijd de plek zijn, waar anders gedacht en anders geleefd wordt dan in de wereld. Voorzover ik weet zijn er een paar plaatsen in Ne derland, waar men met de ze problemen bezig is. Daar blijkt steeds meer hoe ongehoord moeilijk het allemaal is. Moeilijk ook, omdat men wel tot priesterarbeiders en wika's kan zeggen: trek U terug uit uw fabriek en werkplaats maar niet tot gemeenteleden. Zij moeten door de wereld heen; zij moeten onder de machten door. Het is niet helemaal eer lijk, dat de een wel een zorgvuldige begeleiding krijgt en de ander niet. Een priester en een wika zijn bij God niet meer waard dan een gemeente lid. Hij heeft beiden even lief en hen belden bestemd voor zijn Rijk". bouwers van deze producten. Ook deze regeling heeft bezwaren en de grootste is wel de kostprijsverhogende werking die de heffing heeft voor de zuivelpro ducten. die geëxporteerd moeten wor den. Deze zuivelproducten kunnen im mers gedeeltelijk als veredeld voeder- graan worden beschouwd. Vandaar dat thans het principebesluit is gevallen om bij export een zekere restitutie te ge ven. Hier doemt dus al weer een pa pierwinkel op. daar hetzelfde reeds ge beurt bij export van veredelde graan producten. Andere regelingen zoals een vaste of een variabele uniforme heffing voor al le voedergranen blijken echter volko men onuitvoerbaar te zijn. Wil men een andere regeling, dan blijft zowel de tarwe als «voor de voedergranen maar één weg open, aldus de heer Brandsma. We moeten dan naar Engelse systeem toe. waarbij de bouwer van deze producten een toeslag per ha krijgt. Ook hier is echter een uitgebreide controle nodig. Men mag deze zaak dan ook wel deugdelijk in stu die^ nemen, vóór men van systeem Deze beschouwingen gaven aanleiding tot een levendige discussie. Vandaag zal de conferentie in een andere tor van de akkerbouw verblijven ei aardappelbeleid nader bezien. Hierop komen wij nog terug. Nieuwe aanval op Oostduitse kerk De communistische regering vj Oost-Duitsland heeft dfe groep van L Evangelische missie-werkers, die enige dagen geleden in Berlijn werden gear resteerd, beschuldigd van spionnage ten behoeve van de Noordatlantische dragsorganisatie. Een woordvoerder van de kerk n< de het optreden van de regering nieuwe aanval op de kerk. De mi, werkers waren op de stations bezig mat het uitreiken van levensmiddelen aan arme en bejaarde reizigers, toen zij gearresteerd werden. Volgens de Oostduitse radio zouden zij echter hun ambt misbruikt hebben om politieke en economische inlich tingen in te winnen, welke voor Navo van belang kunnen zijn. Ook den missie-arbeiders de bewegingen leden van de Volkspolizei en com nistische autoriteiten, die per trein •zen; bespieden. Van her- .en der j De dom van Keulen, het grootste bekendste gothische monument Duitsland, zal dit jaar weer volledig voor het publiek worden opengesteld. De kathedraal, die uit de dertiende eeuw stamt, werd tjjdens de tweede wereldoorlog zwaar beschadigd door geallieerde bommen en granaten. Op het ogenblik wordt slechts een deel van het gebouw voor diensten ge> brulkt. Het bestuur van de afdeling Drente van de Chr. Boeren- en Tuindersbond te Assen heeft zich tot burgemeester en wethouders van Hoogeveen gewend met het verzoek over te gaan tot de stichting van een schoolgebouw voor de van deze bond uitgaande landbomv- winterschool. ter vervanging van de bestaande school. Een gelijk verzoek is gedaan door het bestuur van de lage re landbouwschool te Hoogeveen. Inzake de kosten stellen B. en W. zich op het standpunt dat de stichting uit sluitend kan geschieden, indien het rijk en de provincie in voldoende te tot dekking bijdragen. De betrok ken besturen zijn hierop gewezen. De ze hebben geantwoord dat zowel met het rijk ais met de provincie tot een bevredigende regeling kan worden ge Aan de raad is voorgesteld in principe tot de stichting van beide scholen te besluiten. feiten v d dag e ,,U moet niet bang zijn, om iemand te incrimi- neren," zei O'Leary ongeduldig. ,,Met aanwijzin gen is het dikwijls raar gesteld. Wanneer zij in eén bepaalde richting schijnen te voeren zie je, bij nader onderzoek, dikwijls dat zij een heel andere kant uitgaan. Dus aarzelt u alstublieft niet om op mijn vragen te antwoorden." Dit stelde mij enigszins gerust. Niet dat ik bij zonder op Corole Letheny gesteld was, maar je wikt je woorden toch als het zo'n ernstige zaak geldt. „Corole en dokter Letheny hebben nooit erg best met elkaar kunnen opschieten. Maar ik ge loof niet dat zij in deze geschiedenis betrokken kan zijn." Denkende aan de beslijkte schoen tjes, hield ik weer even op. Dit incident kon na tuurlijk niets met de moorden uitstaande heb- »n, maar toch was het zonderling. „Wat is er, zuster Keate?" Vóór ik het wist, had ik hem van de beslijkte brons glacé leren avondschoentjes verteld. „Dit is een aanwijzing, dat juffrouw Letheny ergens op uit is geweest, waardoor zij in aller ijl door het weer moest en wel enkele ogenblik ken nadat de dood van dr. Letheny ontdekt was. Als u dat meisje Huldah er eens naar vroegZij zal eerder tegen u iets erover loslaten. O, ja" hij glimlachte even' „wij moeten elk voorval letje nagaan, elk spoortje, onverschillig hoe klein en onbetekenend het moge lijken. En boven dien" hij haalde iets uit zijn zak „stel ik belang in juffrouw Letheny vanwege dit." Hij legde het kleine, hoekige voorwerp op de tafel vóór ons. Ik staarde ernaar. Het was de revolver van Corole Letheny. Zij had vaak genoeg met het ding gegeurd, dus had ik geen moeite om het te herkennen. De een of ander had het haar ten geschenke gegeven, en het was zeer onnodig met iets van zilver versierd en haar initialen waren daarop gegraveerd. „Wij hebben deze revolver op de grond van de kast gevonden, waarin dokter Letheny ont- HOie het dekt is," zei O'Leary kalm. Een tijdje lang zat ik daar zonder een woord te zeggen. Mijn ogen werden naar het dof glimmen de voorwerp getrokken. Wat kon dat betekenen? „Maar op geen van de twee mannen is ge schoten!" zei ik ten leste. „Neen," gaf O'Leary, nog altijd kalm, toe. „Neen. Wij kunnen alleen afgaan op het feit, dat Corole Letheny's revolver in de kamer gevon den is waar twee mannen in een en dezelfde nacht aan hun eind zijn gekomen. Dat is alles. Het is alleen een aanwijzing, dat zij vermoede lijk op zeker ogenblik in de kamer geweest is. En een revolver betekent gemeenlijk dat degeen die haar bij zich heeft, in gevaar verkeerde of de een of andere moeilijkheid verwachtte." „Maar kan dokter Letheny zelf die niet meegebracht hebben? Hij kan de verdenking ge koesterd hebben dat iemand van plan was om het radium te stelen." Lance O'Leary glimlachte langzaam. „U valt iemand niet gauw af, zuster Keate. Het zal u mogelijk interesseren te weten, dat ik, toen ik in dokter Letheny's aktentrommel snuf felde, gemerkt heb, dat hij het vruchtgebruik van een vrij aardig kapitaal had en dat dit bij zijn dood op Corole overgaat. Ik ben ook gewaar ge worden u begrijpt dat wij detectives met vra gen en antwoorden aan de kost komen," voegde hij ertussen, vermoedelijk omdat mijn gezicht uitdrukte wat er in mij omging, namelijk verba zing over hetgeen hij bleek te weten gekomen te zijn „ik ben ook gewaar geworden, dat dokter Letheny zijn huishoudelijke uitgaven zoveel mo gelijk beperkte en aan juffrouw Letheny niet meer gaf dan ternauwernood voldoende was." „Het is waar dat zij dikwijls over geld klaag de," gaf ik peinzend toe. „Zij is tamelijk knap, ziet u, en houdt ervan goed gekleed te gaan." Hij knikte. „U hebt haar dus gesproken?" vroeg ik. „Gisteren. Ik heb met haar gepraat. Ja, ik kan mij voorstellen dat zij van mooie kleren en op schik houdt. Dat komt door haar donkere bloed." „Door haar wat?" Ik zat opeens recht in de houding. „Ik geloof dat dat bloed van Haiti afkomstig is," viel hij mij in de rede. „Maar dat lichte haar en die ogen van haar! U moet het mis hebben!" „Haar ogen zijn geel, zuster Keate. Zij hebben erg veel van die van een tijger. Ik kreeg er ver moeden van toen ik voor het eerst haar bruine handen zag, en werd overtuigd toen ik iets ever haar in dokter Letheny's papieren vermeld vond. U moet niet zo schrikken, zuster Keate. Een beetje gemengd bloed kan geen kwaad voor haar. Het maakt alleen de moeilijkheid voor mij gro ter." ,,De moeilijkheid voor u groter?" mompelde ik, met een enigszins verwezen gevoel. „Doordat het de ingewikkeldheden van een per soonlijkheid, die ik moet classificeren en haar plaats aanwijzen, vergroot. U moet weten," ver volgde hij, daar ik hem nog altijd niet volkomen begreep, „dat Corole een factor is, waarmee ik naast de overige moeilijkheden rekening moet houden. En dit feit is voor mij een waarschu wing, dat er achter die gele ogen een tikje van een wildemansnatuur kan schuilen. Zij is ook vrij laks van natuur en geneigd om datgene wat zij begeert, op onconventionele manieren te be reiken. Bijvoorbeeld door het gebruik van revol- Wordt vervolgd) Leerzame enquête QNDER een beperkt aantal leden van de Christelijke Boeren- en Tuin-' dersbond is door studenten van de Wageningse hogeschool een onderzoek ingesteld o.m. naar hun medeleven met de organisatie. Hoewel het een beperkt onderzoek betreft, mag aan de resultaten de waarde van een steekproef gehecht worden. Prof. dr. W. Rip geeft in „Ons Platteland" in wekelijkse artikelen een overzicht van de resultaten, waar bij merkwaardige feiten naar voren komen. Allereerst is gevonden, dat de leden verdeeld kunnen worden in een groep principieel-materialistisch-ingestelden. Na de tweede wereldoorlog is een verschuiving in de richting van de laatste groep merkbaar. Van de principieeligeïnteresseerden bezocht 72% de vergaderingen, van de materialistisch-georiënteerden 44%. Belangrijker is, dat nagegaan werd, wat de leden wisten van de Stichting de Landbouw en het op het moment van het onderzoek nog toe- toekomstig Landbouwschap. De Stichting op dat moment dus nog realiteit werd door resp. 89 en 87% nuttig geoordeeld. Dit was echter een algemene uit spraak, want bij een onderzoek naar de kennis van het functionerende en het toekomstige instituut bleek in de zandgebieden 31% van de principieel- gerichten en 6% van de materialis- tisch-gezinden iets er van te weten. In de akker- en weidebouwgebieden bleek dit percentage voor de „princi- piëlen" lager te liggen, nl. 26 en 20% i voor de „materiëlen" hoger, nl. 10 t 11%. Op de 463 geënqueteerden bleek iets van Stichting of Landbouw schap af te weten. Hoe kleiner het bedrijf, hoe geringer de wetenschap, bleek verder. Terecht trekt prof. Rip de conclusie, dat uit deze cijfers blijkt, dat er voor de organisaties in hun sociaal-econo mische voorlichting een grote taak ligt. Uit één ding put hij troost- Toén vlak na de oorloghet overleg was in de bezettingstijd ondergronds ge voerd en dus niet in contact met de leden de Stichting voor de Land bouw ging werken, stonden vele leden wantrouwend tegenover deze nieuwe instelling. Toen na enige ja de propaganda voor het Landbouw schap werd ingezet, waren het dezelf de leden, die zeiden: de Stichting moet blijven voortbestaan, want zij heeft goed gewerkt. Remmende directies JN het bouwbedrijf wordt momentcel alle aandacht gegeven aan het zo lang mogelijk doorwerken bij ongun stig weer. ,De Christelijke Bouwvakpatroon" vestigt er de aandacht op, dat ditmaal het stopzetten bij enkele graden vorst, zoals we die vorige week meemaak ten, veel minder is voorgekomen dan in andere jaren. Werkgevers en arbei ders hebben daaraan meegewerkt, ook op bouwwerken, die niet met bijzon dere steun van de overheid anti- vorstmaatregelen konden nemen. Echter hebben op dit punt ook de „directies", de architecten en hun op zichters bevoegdheid. Zij kunnen op dracht geven, het werk stil te leggen. In dit verband wijst het blad op de volgende voorbeelden: Het storten van beton werd verbo den: 1. bij een viaduct te Deventer bij 5 graden boven nul; 2. bij een brugdek te Doesburg by 4 graden boven nul; 3. bij een stationsgebouw by 3 gra den boven nul; 4. by een telefoongebouw te Zwolle by 2 graden boven nul; 5. by een gemeenteiyk werk te Soesterberg by 1 graad boven nul. Het is goed, dat dergeiyke dingen gerapporteerd worden. De vermelding er van kan meewerken om te doen zien, dat de verantwoordeiykbeid voor het stopzetten van bouwwerken in meer dan één geval op een andere plaats ligt dan waar ,.men" die ge- woonlijk zoekt- Voorts kan de publicatie meewer- ;n, om ook de derde by de bouw betrokken groep in haar geheel te doen beseffen, dat zij moet bevorde ren, dat de bouw in Nederland zoveel mogeiyk continu kan doorgaan. Ook in tijden, die klimatologisch wat moei- lyker zyn. Zusters met geweld naar nachtclubs De communistische overheid van de Chinese stad Zi Ka Wei heeft de in wonende christenen tijdens de Kerst nacht gedwongen aan de feestviering in nachtclubs deel te nemen en ze vervol gens een nachtmis bij laten wonen, waarvan de bedienaren de gelovigen hoogst verdacht voorkwamen. De Zusters Carmelitessen werden van het St. Joseph-klooster te Zi Ka Wei op Kerstavond om half tien. terwijl zij gezamenlijk het koorgebed baden, door de politie gedwongen mee te gaan naar openbare danslokalen en nachtclubs van minder allooi, ondanks heftige protesten. Bij hun terugkeer in het klooster was juist een priester gearriveerd, die de nachtmis kwam opdragen. De Zusters igerden echter de mis. opgedragen ir deze „priester" bij te wonen en de H. Communie uit zijn handen te ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 2