Jlieutuc £riJtsri)e (fourmil Indonesische delegatie is zwaar getroffen 141 Egypte's tweede stap: beperkte democratie K.L.M. propageert lijn naar Los Angeles Busongeluk 23 gewonden DINSDAG 17 JANUARI 1956 BUREAUS: Steenetra at 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste Jaargang No 10S53 J Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .5tantoastlcfj ft gebleven tngn bert la tegtjeaspoet" Rallye-rijders vlot gestart ZIE PAGINA S Genève na de slag.. MINISTER LEIMENA VERKLAARDE Het land is nog een kokende en borrelende pot gelijk GENÈVE. MAANDAGAVOND DE LABIELE POLITIEKE SITUATIE in Indonesië heeft voorlopig einde gemaakt aan de Nederlands-Indonesische besprekingen. Het is duidelijk, dat de Nadatul Ulama, de partij van de vrij extreme en orthodoxe Mohammedanen, de spaak in het wiel heeft gestoken. De Masjumi-minislers zijn tenslotte teruggeschrikt voor de dreigende hou ding, die deze partij van meet af aan tegenover deze conferentie heeft aangenomen, uit angst dat de Sukarnlsten en de Nadatul Ulama elkaar bij de komende kabinetsformatie zullen vinden. In de Indonesische delegatie heers te vandaag eén bijzonder grote ver slagenheid. En de eerste reacties lie ten er geen twijfel over bestaan, dat de sterke mannen in het kabinet Ha- rahap, de ministers Anak Agung en Sumitro, weinig begrip voor de si tuatie konden hebben. MIN. J. LEIMENA .borrelende pot Am. luchtvaartmij koopt j twee Friendships - De Mackey Luchtvaartmaatschappij in Florida. Verenigde Staten, heeft bekend gemaakt twee vliegtuigen van het type Fokker F-27 Friendship te hebben aange kocht. De maatschappij heeft bovendien optie verkregen op nog twee toestellen. Zeer jeugdige autodieven. Twee Maas trichtse jongens, een van twaalf en een van veertien jaar, stalen gisteren in hun woonplaats een auto. Zij reden tot Schim- mert, en toen de benzine op was, stalen zij de auto van de burgemeester van Berg en Terblijt en reden van Houthem naar Nieuwsbadt. Daar werden zij door de poli tie aangehouden. Zij verklaarden naar Amsterdam te hebben willen rijden. Maar naarmate de dag vorderde, werd de Indonesische delegatie weer iets even wichtiger en kon men horen, dat het teruggaan naar Djakarta geenszins een einde van de besprekingen betekent. De beraadslagingen zouden slechts voor on bepaalde tijd worden uitgesteld. De mi nisters Anak Agoeng, Sumitro en Lei- mena zouden zich in de. eerste plaats per soonlijk op de hoogte kunnen stellen van de binnenlandse situatie, maar boven dien zou het voorlopige resultaat van deze onderhandelingen, waarvan verle den week vrijdag is besloten om het voor te leggen aan de beide regeringen, een object kunnen zijn voor de komende ka binetsformatie in Indonesië. Het is een weinig overtuigende redenering. Het merkwaardige is echter, dat de Indone sische delegatie in Genève volkomen in de mist vaart. Zij moet het hebben van de radioberichten uit Djakarta, want het officiële telegram, dat haar hedenmiddag heeft bereikt, was dermate summier, dat het geen aanknopingspunten bevatte. Kalmerend middel De komst van de minister van land bouw, de heer Moh. Sardjan. en van de heer Indrakusuma, de voorzitter van de politieke en economische werkgroep, heeft geen andere betekenis dan de mi nisteriële gevoelens enigszins te kalme ren. Geheel overbodig zal dat ongetwij feld niet zijn. Naar men hier algemeen in Genève aanneemt, waren de ministers in Djakarta bevreesd, dat hun collega's Anak Agung en Sumitro, het bijltje er bij neer zouden leggen nu hun missie op grandioze wijze is mislukt. Het is geen geheim, dat de minister van financiën zich afvraagt of het verstandig is ge weest, dat hij zijn post in Djakarta heeft verlaten. Gedurende zijn aanwezigheid in de Indonesische, hoofdstad was de Na- dathul Ulama nog wel in toom te hou den, maar zodra hij was verdwenen, schijnt de pressie uit de kringen van de Schiphol verwerkte in een jaar driekwart miljoen reizigers Voor Schiphol is 1955 in alle opzichten'gereed, en Schiphol kwam In de hoogste een recordjaar geweest. Er kwamen internationale luchthavenklasse. Begon- I driekwart miljoen luchtreizigers (stijging 20 procent t.o.v. 1954); er werd 3. miljoen kg post verwerkt, ook meer dan ooit tevoren; er waren 35.000 vluchten in het economisch verkeer, tegen 3?.000 in het voorafgaande jaar. ScWiphols lijnennet, uitgevoerd door dertien maatschappijen, is uitgegroeid tot een wijdvertakt wereldnet. dat Neder land rechtstreeks verbindt met 96 steden, gelegen in 60 landen, verspreid over de vijf werelddelen. 1 Het aantal vestigingen op de luchtvaart- stad Schiphol steeg boven de honderd en het aantal werkers op de gemeentelijke luchthaven tot 12.400. De langste start baan van Nederland kwam op 31 dec. Russische belangstelling voor Zuid-Amerika New Yonk, 16 januari De Sowjetunic wil diplomatieke en com merciële betrekkingen aanknopen met alle landen waarmede zij deze nog niet onder houdt. zoals de latijns-Amerikaanse sta ten. Dit heeft premier Boelganin ver klaard in antwoord op vragen van he* Amerikaanse tijdschrift „Vision". De pre- mier gaf een opsomming van de goederen die de Sowjetunie naar midden en Zuid- Amerika zou wilden uitvoeren. Hij noem de onder meer verschillende soorten ma chinerieën en andere benodigdheden vooi de oliewinning, instrumenten, automo bielen en landbouwwerktuigen. De Russen zijn bereid, deze landen technisoh hulp te verlenen ondier meei door het beschikbaar stellen van deskun digen. In antwoord op de vraag of de Sowjet unie meer bezoekers met de latijns- Amerikaanse landen wil uitwisselen, ant woordde Boelganin: „Ja, dat denk ik wel". Vandaag beëdigd Mr. Klaasesz ving zijn werkzaamheden aan De nieuw benoemde commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, is, na hedenochtend ten pa- leize Soestdijk door de Koningin be ëdigd te zijn, vandaag met zijn werk zaamheden begonnen. Vanmiddag zou hij een vergadering van het college van Gedeputeerde staten voorzitten. werd met de bouw van vliegtuig- hangar 10. bijna dubbel zo groot als de hangar Kingsford Smith, die thans de grootste van Nederland is. Meer dan een ljoen wegbrengers, afhalers enz. be zochten Schiphol alweer: meer dan Een enkel (overduidelijk staatje (nl. van het aantal passagiers dat Schiphol „ver kerkte": 1920 440 1954 616.684 1938= 112.546 1955: 743.000 En de post op Schiphol: 1920: 3.000 kg 1954: 3.169.396 kg 1938: 762.965 kg 1955: 3.425.000 kg De topmaand in het passagiersveTkeer i 1955 was juli. Toen waren er per dag gemiddeld meer dan 3000 internationale reizigers op Schiphol. Bombay in opstand tegen een regerings besluit Bombay, 16 januari Binnen drie uur na een rede van pre mier Nehroe van India, waarin werd be kend gemaakt dat de grote stad Bombay voortaan van de hoofdstad Nieuw Delhi uit bestuurd zal worden, heeft de politie moeten openen op duizenden demonstranten die het met deze beslissing Tien mensen werden met schotwonden in de ziekenhuizen op genomen. Honderdduizend arbeid* staakten uit protest. De Marathi-sprekende bevolking v Bomibay (ongeveer de helft van de drie miljoen inwoners der stad) zijn woedend omdat hun eis, de stad op te nemen in da nieuwe Marathi-etaat. werd verworpen. Er komt nu wel een Marathi staat waarin Bombay komt te liggen, maar de 6tad zal door de centrale regering worden be stuurd. President Eisenhower is ingeschreven Washington. 16- januari De naam van president Eisenhower ts gisteren ingeschreven voor de voorver kiezingen in de staten New Hampshire en Illinois. Vermoedelijk zal Eisenhower binnen enkele dagen één van beide sta ten een antwoord doen toekomen. HU heeft tot volgende week dinsdag de tijd. Partai Nasional Indonesia, de partij van Sukarno, toch weer te machtig te zijn geworden. Het is overigens te betreuren, dat men van Indonesische zijde zoals wij giste ren reeds schreven tracht Nederland de schuld te geven van het mislukken uan deze conferentie, omdat de „resultaten" van 7 januari niet geparafeerd zijn. Als één ding vaststaat, dan is het wel, dat de Indonesische delegatie eigenlijk geen been had om op te staan. (Z<ie vervolg pag. 5) Breuk met Faure is niet geheeld Franse radikalen bijeen PARIJS, 16 januari Tijdens de bijeenkomst die de Franse radikalen gisteren hebben ge houden, is de breuk met de aftreden de premier Faure en diens volgelin gen (naar aanleiding van Faure's be sluit tot ontbinding van de nationale vergadering) niet geheeld. Toen Faure zijn politiek tegenover geveer 300 afgevaardigden trachtte rechtvaardigen, werd hij begroet met kre ten als „verraad" en „wij hebben genoeg van je". Bij handopsteken werd besloten de uitstoting van Faure te handhaven. In afwachting van een vollediger behande ling van de kwestie op het partijcongres In oktober. Faure had geweigerd, bij de ingang de zaal zijn jas af te geven. „Zij hebben mijn lidmaatschapskaart afgenomen zouden mijn overjas ook nog kunnen weghalen," zeide hU. Faure verklaarde, niet gekomen te zijn om zich te verontschuldigen- Hij drong aan op de vorming van een kabinet var nationale eenheid van alle gematigde par tijen van links en rechts. Mendès-France. die thans de leidins var de radikale partij heeft, verwierp deze sug gestie met de opmerking dat er te veel compromissen in de Franse politiek zijn geweest. Hij is voorstander van binet, gevormd door het republikeinse front van socialisten en links-radikalen. Gooide kind 3,5 mille in brandende kachel? In Witteveen, Drenthe, zou het vier jarig zoontje van de familie H. dezer da- een bedrag van vijfendertighonderd gulden aan bankpapier uit de kast heb ben gepakt en in de kachel hebben ge gooid. Het geld was eigendom van een handelsfirma. Op het gehuil van het kind kwam de moeder aansnellen, die tot haar ontstel tenis ontdekte, dat het geld geheel was erbrand. Nassei las de grondwet voor Geen partijen en slechts één vertegenwoordiging Cairo, 17 januari gejuicht, toen hij in het openbaar de nieuwe gTondwet voorlas, welke op 7 ju-11 van kracht wordt. Volgens deze grond wet. die 169 artikelen bevat, krijgt Egypte een machtige president. Op hetzelfde ogenblik, dat Nasser de inhoud voorlas aan de uitbundige menigte, werden ai ter wereld afschriften van het docu ment verspreid. Op 23 juni zal een volksstemming over de grondwet worden gehouden. Daarna zullen op 7 juli presidentsverkiezingen volgen. Vandaag heeft iedere Egyptenaar een officiële vakantiedag. De nieuwe grondwet, die uitgaat van het beginsel dat het volk de bron van alle staatsmacht is. zal geen onderscheid van rang of stand erkemen. De staatsgods dienst is de Islam en de officiële taal bet Arabisch. Er komt een wetgevende vergadering, de Madjlis, wier leden voor vijf jaar zullen worden gekozen. Er is slechts ééi vertegenwoordigend lichaam en er zul len geen politieke partijen z(jn toege- De uitvoerende macht berust bij de pre sident, die ouder moet zijn dan 35 jaar niet verwant mag zijn aan het mailtige vorstenhuis- HU wordt voor jaar door het volik gekozen. De president heeft het recht, het par lement te ontbinden en nieuwe verkiezin gen uit te schrijven, maar niet tweemaal om dezelfde reden. Het parlement stelt kandidaten voor het presidentschap, v uit de kiezers het staatshoofd zullen wijzen. Indien de president voor het eind van zijn ambtstermijn aftreed, zal zün taak voor een periode van niet meer 60 dagen door het parlement worden c genomen. In het ontwerp staat voorts dat per- soonflijke vrijheid, vrijheid tot geloofs uiting en onafhankelijkheid van de rech terlijke macht worden gewaarborgd; dat het vervullen van militaire dienstplicht een vaderlandslievende plicht is en het recht van elke Egyptenaar op werk ■n te stemmen, binnen de door de wet gestelde regelen, wordt erkend. Nasser riep tot de opgewonden menigte: „Dit i6 uw dag! Nu kunt u zich vrij voe len! De overgangsperiode 14 voorbij I" Of het nu komt door de atoom- proeven, zoals sommige ge leerden volhouden, of gewoon door een gril van de natuur weet men niet, maar het weer is in de war, dat staat vast. Terwijl men aan de zuidpool met open kragen loopt en het ijs zacht wordt, vriest het dat het kraakt in Chicago waar deze foto werd genomen van het Michigan-meer. En een heel stuk zuidelijker op de landkaart, in Brazilië, weet men geen raad van de hitte. Tot nu toe bezweken twee mensen aan de warmte. Een renpaard bleef dood op weg naar de baan Amerika bouwt dit jaar 12.000 vliegtuigen Mundy I. Peale, president van de Repu blic Aviation Corporation (V.S.) heeft ver klaard. dat door de Amerikaanse vlieg tuigindustrie in 1956 ongeveer twaalfdui zend vliegtuigen zullen worden ge bouwd, waarvan achtduizend zijn bestemd vóór dë militaire luchtmacht. De „Euratom" in Parijs ten doop ParUs, 16 januari Politici en vertegenwoordigers van de vakverenigingen uit de zes landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap :ijn hier bijeen om de plannen te bespre ken tot oprichting van de Euratom, waar- Jean Monnet in oktober 1955 het ini tiatief nam. De Euratom moet een supra-nationaal gezagsorgaan worden, gewijd aan de ont wikkeling van de vreedzame toepassing der atoomenergie. Briefje gevonden van Voorburgse vrouw (Van een onzer verslaggevers) Zal een briefje meer licht brengen in de raadselachtige vergiftigingsmoord op de 63-jarige Voorburgse vrouw, die van een onbekende een fosfonpi! heeft gekre gen en aan de gevolgen daarvan 16 over leden? Dit briefje duidt er n.l. op dat mevrouw Van K. werkelijk bezoek kan heben gehad van een onbekende vrouw, die zich mevrouw Woudenberg noemde. Tussen de papieren van zijn vrouw vond haar echtgenoot dezer dagen een briefje, dat volgens hem door zijn vrouw moet zijn geschreven. De inhoud is ais volgt; J. Woudenberg, Helmerestr 93 II, Blaas- en Nierziekten, Amsterdam. Naar aanleiding van dit briefje heeft de Haagse recherche een onderzoek in gesteld op het opgegeven adres. Daar bleek niemand van deze -naam te wonen Het adres van de Helmersstraat klopt aus met wat de vrouw aan haar man en «en vriendin had verteld Deze foto van Poujade, de leider der Franse „fascistische" mid denstandsbeweging, werd in Parijs genomen tijdens het eer ste nationale congres van zijn partij. Omgeven door zijn luite nants leest Poujade een krant die onder schreeuwende koppen méldt, dat het Franse rijk in ge vaar is door de overwinning der Poujadisten. Prins Bernharden Aler samen aan lunch bij Losser): B|j een busongeluk op de straatweg LosserEnschede zUn gisteren drieën twintig personen gewond, van wie zeven ernstig. De bus werd geheel vernield. Een bus van de firma Lippinkhof en Boerrigter uit Losser haalde voor twee Enschedeoe textielfirma's personeel uit Losser en Overdiinkel. Ter hoogte van het zgn. Ledeboerbos, halverwege Enschede en Losser, kwam de bus bij het paseeren van een ander voertuig aan de linkerkant van de weg In de berm terecht en botste tegen een boom. Hierbij werden twee per sonen uit de bus geslingerd. Drieëntwintig personen werden naar de beide Eneche- dese ziekenhuizen gebracht, van wie zeven moesten worden opgenomen. De chauffeur, die aanvankelijk bekneld zat, kon later worden bevrijd. Een achter hem zittende dame, de 42-jarige H. B.-G. uit Overdinkel liep vrij ernstige verwon dingen aan hoofd en benen op. Voorts werden ernstig gewond de 38- jarlge mevrouw A. W. uit Overdinkel, da 25-jarige J. v. d- L. uit OverdinfceH, de 45- Jarige H. ter B. uit Losser, de 35-jarige H. B. uit Overdinkel en de 49-jarige A. K. uit Overdinkel. Geen van allen ver keert In direct levensgevaar. Zes doden in verkeer Op de Mauritslaan in Beek (L.) reed een ongeveer 18-jarige Jongen met zijn bromfiets tegen een trottoirrand Hij sloeg met zijn hoofd tegen de rand van d« stoep en overleed ter plaatse. In de Von delstraat inNijme gen werd het meisja A. H. L. Weys door een vrachtauto over reden. Het kind is later in het ziekenhui# overleden. Bij onvoorzichtig oversteken van de Tongerenseweg in E p e werd da 68-Jange mevrouw Kouw-Klaassen door een militaire vrachtauto aangereden. Zij kreeg een schedelbasisfractuur en is een half uur later overleden. Gisteren werd de 70-jarige heer Jelle Langeraap, toen hij voor zijn woning aan de Leeuwar- derweg in S n e e k de rijbaan overstak, door een personenwagen aangereden. En kele uren later is hij in het ziekenhuis overleden. Zaterdagmiddag reed de 38-Ja- rlge mevrouw Brooijmans-de Wit uit St Annaland, moeder van zeven kinderen, op de rijksweg tussen Halsteren en Tholen met haar auto in volle vaart tegen een boom. Zij werd uit de wagen geslingerd en liep zware verwondingen op. Gisteren is zij in het ziekenhuis van Bergen op Zoom overleden.. In het zelfde ziekenhuis overleed de militair J. Breure uit Dinteloord. die op 2 januari door slippen van zijn motor óp de Zoom in Bergen op Zoom onder een tegenovergestelde richting komende itauto met aanhangwagen was ge- Prins Bernhard was vandaag aan wezig bij een lunch, tijdens welke KLM-directeur I. A. Aler het belang van een rechtstreekse luchtverbin- ding AmsterdamLos Angeles pro pageerde. De K.L.M.-dlrecteur liet duidelijk uit komen, dat Los -Angeles met zijn bijna twee miljoen inwoners luchtverbindingen heeft met alle delen van de wereld, maar slechts twee rechtstreekse verbindingen heeft met Europa. Een verbinding met Amsterdam is dus van groot belang. De heer Aler onderstreepte zijn betoog door eraan te herinneren, dat de Neder- .'anders de eersten na de oorlog waren die vllegdlensit over de oceaan op New York openden. Mede hierdoor hebben vele Amerikaanse firma's besloten hun Europese hoofdkantoren in Nederland Bureau Reactorcentrum in Den Haag Het Reactor Centrum Nederland, tot toe gehuisvest in het fysisch laboratorium de rijksuniversiteit in Utrecht, zal binnenkort worden gevestigd aan de Sche- veningseweg 112 in Den Haag. In dit per ceel, aangekocht door het aannemingsbe drijf v/h Zwolsman N.V. in Den Haag, zullen alleen de kantoren worden geves tigd. is nog geen beslissing genomen om trent de plaats, waar de reactor zelf zal verrijzen. Bij de keuze van de plaats spe len vele factoren een rol, doch men streeft een plaats bij de zee, voor het lozen der afvalstoffen. Vakbond contra Rode infiltratie INNIGE TIJD geleden schreven wij op deze plaats over het steeds machtiger wordende com munisme in de Westduitse industrie. Tal van voor aanstaande vakbondlei ders en politici wezen herhaaldelijk op de com munistische infiltratie, die slechts een gevolg zou zijn van de lauwheid der niet Rode arbeiders. Thans komt uit Dussel- dorp het bericht, dat de Westduitse unie van bouwvakarbeiders tien plaatselijke afdelingen tezamen 40.000 arbeiders) heeft ontbonden wegens vergevorderde communis tische infiltratie. Tegelij kertijd ontsloeg de unie vijftien be stuur sfunctlo- narlssen vaan deze afde lingen. Voloens de unie hadden de communisten zich meester gemaakt van de leidende functies in de munistische propaganda. Binnenkort zullen in de afdelingen nieuwe verkie zingen worden gehouden, terwijl het hoofdkwartier van de unie de lopende zaken der ontbonden af delingen behartigen. De tien afdelingen zijn gevestigd in Dusseldorp, Dutsburg, Essen, Mün- chen-Gladbach, Moers en vijf kleinere gemeenten in Noordrijnland-Westfa- ln een verklaring van de Chr. Democratische partij van bondskanselier Adenauer wordt gezegd dat de aktie van de vak bondsunie aantoont, hoe ver de communistische penetratie reeds is gevor derd. De maatregel van de unie wordt in rege ringskringen toegejuicht. Andere industrieën en vakbonden wordt aange- dellijk toe te slaan, als het communisme een te machtige positie gaat in- Volgens de laatst beken de gegevens zijn meer dan 120.000 communisten in Westduitse fabrieken ge organiseerd, waar zij dan deel uitmaken van cellen. Het merendeel van deze communisten is »n Rus land en Oost-Duitsland opgeleid voor het orpani- sabotagè van de productie. De luchtverbinding Los Angeles-Am sterdam zal nu Nederland en de Verenig de Staten de gelegenheid geven de han delsbetrekkingen, die in hoofdzaak de oostkust van de V.S. zijn geconcen treerd, uit te breiden naar de westelijke «treken van dit land. De plannen van de K.L.M., zo zei d« heer Aler, zullen bijdragen tot het voor de toekomst verzekeren van het interconti nentaal luchtverkeer voor Los Angeles. De beslissingen, die nu worden genomen, zullen immers bepalend zijn voor de voor naamste knooppunten van de wereldrou tes in de toekomst. Want er is onmisken baar een tendens om het aantal interna tionale luchthavens te verminderen en d< verbinding tussen <Je kleinere vliegvelden met kleinere vliegtuigen te onderhouden. Zes meier lange haai op Vlieland aangespoeld Ter hoogte van Kaap Bol op het Noord zeestrand in Vlieland i$ gisteren een i meter lange haal aangespoeld. Het di heeft vermoedelijk een klap van e scheepsschroef gehad, want het achter lichaam was gebroken. De kop- en buik vinnen hebben een lengte van een meter en de staartvin van 1,20 meter De n wen zijn in groten getale komen opzetten om het dier, dat nog betrekkelijk gaaf was toen het aanspoelde, te verorberen. De eerste zonneradio In Japan Zonne-ovens op grote schaal in gebruik Tokio, 16 Januari Het zonnefornuia van de Japanse geleerde Tanisjita, profeeeor aan de universiteit van Keio, heeft zijn nut bewezen. De Japanse boeren rullen voortaan hup rija blijven Het zonnetfornuila van prof. Ta nisjita kost slechts 90 gulden. Zeil# in de winter kan water er tot 80 graden mee worden vertilt. Op het ogenblik zijn op het Ja panse platteland reeds 30.000 van deze kook toestellen in gebruik, zo meldt A.F.P. Algerfje. Gouverneur-generaall Soustel- le zal geen ontslagaanvragen meer aan vaarden van mohammedaanse leden van gekozen gemeentelijke en parlementaire lichamen en de reeds ingewilligde ont slagen moeten als herroepen worden be schouwd. (De golf van ontslagen wa« het gevolg van bedreigingen der nationalis ten, die de ambtenaren voor de keus stel den: de dood of aftreden). HET WEER IN EUROPA MUnchen ZUrich Genève WZW wzw WZW WEERBERICHT Iets kouder overdag Behalve door zonenergie gevoede tele foonnetten en door zonenergie verwarm de groente- en fruitkassen in Alaska heb ben de Amerikaanse zonnekracht-deskun digen nu gezorgd voor een zonneradio. Dit toestelletje, dat werd ontwikkeld door het electronische laboratorium van Ge neral Electric te Syracuse (N.Y.), kan bij daglicht onbeperkt blijven spelen en speelt in het donker nog 500 uur door. dus zonder dat de energiebron door de wordt bijgeladen. Het gewicht van deze eerste zonneradio is nog geen drie Voorlopig komt het toestelletje niet in productie: dat zou veel te duur wor- ^on 17 94; Maan 10.1823.27. Op 20 januari aerste kwartier. Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Iets la gere temperaturen overdag. Tot krachtig en langs de kust tot hard of stormach tig toenemende wind uit westelijke rich tingen." (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1