^4 onze jeuqó-p&qinaüf= Hansje Bollebakker LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA DOOR WATERRAMP GETEISTERD «fes - ;:4 Van gerstebrood tot avondmaalsbrood 6 ZONDAGSBLAD 14 JANUARI 1956 en het sneeuwvrouwtje VERTELLING VAN ARY SCHIPPER HET had reeds vele dagen flink ge vroren en af en toe viel er ook sneeuw. Het water in de sloten en in de grote vaart, die rond het dorp liep, was in een dikke ijslaag veranderd. De daken van de hOizen en de kale boom takken waren met een vlekkeloos wit kleed bedekt. Allen hadden ze een keu rig pakje aan, als moesten ze naar een feest. Hansje vond het een prachtig gezicht, toen hij op een morgen door het dorp stapte om z'n bollen rond te brengen. In de beste stemming zong hij met hel dere stem het liedje van de sneeuw, dat hij vroeger op school geleerd had: 't Is vandaag de witte wereld: straat en veld en boom en tak, alles is nu weggedoken in een wit win- terpak. Ik alleen loop blauw en bont van de koude hier in 't rond langs de wit besneeuwde grond. De laatste regel zong hij dan twee maal, anders kwam het met de wijs rviet uit. Maar blauw en bont van de koude was Hansje helemaal niet. Z'n moeder had voor een paar warme kou sen en handschoenen gezorgd. Bovendien droeg hij stevige schoenen en een dik ke jas. Neen, onze Hans had het hele maal niet koud en bovendien een goed gevulde maag, zodat hij er tegen kon. Ook het tweede vers herinnerde hij zich nog wel een beetje. Hoe begon het ook weer? O ja, hij wist het al: Jongens, ik ga bollen maken of een sneeuwpop van stavast. Kom. dan is de koude geen van allen dat jitmuntend voor de kou Ook hier herhaalde hij weer de laat ste regel. De mensen die van achter hun ramen. Hans voorbij zagen gaan, hadden eoht schik in hem. „Die Hans zeiden ze is altijd maar opgeruimd. Die weet niet wat verdriet is." Maar dat wist Hans best hoor. Toch probeerde hij nooit om de moeilijke dingen in zijn le ven te ontlopen, maar sloeg er zich zo goed mogelijk doorheen. En als hij zag, dat andere mensen verdriet hadden, trachtte hij steeds te helpen. Dat zou ook vanmorgen weer blijken. zeil en planken bedolven, het lichaam van de boerenvrouw, terwijl een witte, hete stroom van anijsmelk onder het zeildoek vandaan, langs haar heen vloeide. Krelis begreep al spoedig dat hier ge holpen moest worden en dan zeker óók met geld. Daar had hij helemaal niet van terug. Zo gauw zijn bezeerde lede maten het toelieten stond hij weer op de schaats en reed haastig weg. Niet erg fraai van hem, vind je wel? Hansje Bollebakker, die vanaf de brug alles had gezien, vond het tenminste erg laf van Krelis en liep zo hard hij kon naar het tentje. Toen hij er bij kwam zette hij de mand met bollen op het ijs en begon direct de planken en stokken op hun plaats te zetten. Spoedig kreeg hij hulp. De een hielp de boerenvrouw op de been, een tweede spande het zeildoek en een derde zette het verschrikte sneeuwvrouwtje in haar wrakke stoel. Gelukkig was er geen plank of stok gebroken, zodat het tent je weer spoedig in z'n oude glorie op het ijs troonde, als of er niets gebeurd Doch wat nu verder gedaan? De koe ken waren in duizend stukjes, de melk was op en Krelis Kraak in geen velden of wegen te zien. Het arme sneeuwvrouwtje wist geen raad. Al haar winst was verloren ge gaan. Ze had nu niets meer om te ver kopen en het ergste was dat niet eens alles betaald was. Hans kreeg groot medelijden met haar. Hij zette z'n mand met bollen in het tentje en begon luid te roepen: ..Warme bollen, wie koopt er warme bollen?" De mensen, die hem zo even gehol pen hadden, vonden dit zó aardig van hem, dat ze direct begonnen te kopen en van alle zijden kwamen er schaat senrijders, die ook van de partij wilden zijn. Want de bollen van Hansje Bollen- bakker waren wijd en zijd bekend om hun heerlijke smaak. De boerenvrouw wilde niet achterblij ven en reed op haar schaatsen naar de boerderij, waar ze een grote ketel met onze BRievenBUS Toen hij de dorpsstraat ten einde was kwam hij bij de brug. waar nu geen boten onderdoor voeren. De vaart was dichtgevroren en het ijs met een laag sneeuw bedekt. Hier en daar zag je een baanveger ijverig bezig de sneeuw weg te vegen en waar dat was gebeurd, kwam het spiegelgladde ijs te voor- Het was nog vroeg in de morgen en slechts enkele schaatsenrijders genoten van de keurig geveegde banen. Hansje moest ineens denken aan het liedje van de baanveger, waarvan het eerste vers luidde: Baanveger, baanveger, kom met je veeg nu een glanzende, gladde baan. Alles wat adem heeft komt vandaag glijden, alles wat benen heeft komt vandaag Baanveger, baanveger, kom met je Kijk, daar stond het tentje van oude Mien, het sneeuwvrouwtje. Toen ze jon ger was veegde ze 's winters bij de mensen in het dorp de sneeuw van de deuren weg en daarom had ze al gauw de bijnaam van ..het sneeuwvrouwtje" gekregen. Nu ze oud geworden was stond ze met haar tentje op de hoek van het marktpleintje en 's winters, als het flink had gevroren op het ijs, en verkocht warme anijsmelk en koeken. Het was een pover handeltje, waar ze een karig stukje brood mee verdiende. Neen, dan kon men beter in vlees handelen, zoals Krelis Kraak, die daar met een zwierige zwaai kwam aanrij den in de richting van het tentje. Die Krelis was rijk, dat wisten ze allemaal ki het dorp. Maar hij zou geen cent uit geven of hij moest er zeker van zijn er twee voor terug te ontvangen. Opeens, wat gebeurde daar* Krelis Kraak scheen waarschijnlijk door een scheur in het ijs zijn evenwicht te hebben verloren, want plotseling zwaaide hij hevig met zijn armen, als waren het molenwieken en sloegen zijn benen wild in de lucht. Met een smak viel zijn zware lichaam tegen het tentje van oude Mien, dat als een kaartenhuis je ui elkaar zakte, waarbij de héte anijsmelk over het ijs stroomde en de koeken onder hout en zeildoek bedolven werden. Van oude Mien was niets meer te zien. Ze lag versuft onder de wrak stukken van haar tentje. Krelis Kraak was echter niet de eni ge die gevallen was. Een dikke, blozen de boerenvrouw, die achter hem reed, was tegen hem opgebotst en lag ook spoedig naast Krelis op het ijs. Krelis was de eerste die opkrabbelde. Hij betastte zijn bezeerde lichaamsde len en keek eens om zich heen. Wat hij toen zag, zou hij niet licht meer verge ten. Naast hem lag, gedeeltelijk onder Hallo allemaal, Nou, het was voor de reiziger en voor jullie niet moeilijk om de weg naar het hotel te vinden, hè? De hoofdprijs gaat deze week naar Cor- rie de Kok, da troostprijzen naar Johan Verduyn, Jan tje Tims en Martha Breimer. Hartelijk gefeliciteerd! De volgende week kan ik twee hoofd prijzen uitloven, dank zij de familie D. Croos in Den Haag, die een paar echte, piepkleine gewichtjes voor een weegschaaltje stuurde. Echt iets voor de meisjes dus, doe maar je best! We bedanken de familie Croos na tuurlijk hartelijk. Verder nemen we deze week af scheid van ons nichtje Greet Snooy. Zij krijgt het te druk op school. Succes, hoor Greet! Vandaag is ons nichtje Henny Clancy jarig. Zij ligt nog altijd in het Rotterdams Zeehos pitium, zaal 3, Katwijk aan Zee. Zullen we haar allemaal eens een kaart stu ren? Het geeft niet, dat ze niet pre cies op haar verjaardag komen. Har telijk gefeliciteerd, hoor Henny, en dat je maar gauw naar huis mag gaan! De opa en oma van Hennie en Ar da Friederich zijn gauw vijftig jaar ge trouwd, dat zal een feest worden. Dat is een flinke boy, die kleine neef van jou. Tineke Zijderveld! Het zusje van Riet Stam verheugt zich al op de dag dat ze naar de grote school gaat. Ik moest erg lachen om dat grapje van je neefjes. Taekel?). Toch niet leuk. Henk Binnendijk, om meisjes in te ze pen! Jij zult ook wel eens een prijs winnen, Jannie v. d. Griend. Gezel lig dat je weer meedoet. Johannes Bleichrodt. Corri en Loekie (geen achternaam) zijn een week uit geweest Was jij niet moe op oudejaarsavond, Willie van Dijk? De puzzle viel dus nogal mee. Kees Voorberg. Heb je al kunnen sleeën, Adriaan van Leerdam? Dat is een leuk rijmpje van je moe der, Regina v. d. Berg. Dat zal wel een geweldig groot vuur geweest zijn, AnneIoes van de Lang. Wim v. d. Windt vindt het fijn als het sneeuwt, denkt Marja er ook zo over? Wat een mooie tekening. Marja Schipper! Wat melk haalde, die nu spoedig op een nieuw potje vuur stond te dampen. Het duurde niet lang of Hansje's mand was leeg, maar het geldbusje van het sneeuwvrouwtje tot aan de rand toe gevuld met blinkende kwartjes en dub beltjes! Ze wilde Hanse héél hartelijk bedanken voor zijn kranige daad, maar die was al weer op weg naar de bakkerij om nieuwe bollen te halen. Nu moesten eerst de klanten gehol pen worden. Die zouden het zeker niet zo erg vinden dat ze vanmorgen hun bollen wat later kregen dan gewoonlijk, als hij hun vertelde wat er gebeurd was en dat die gierige Krelis Kraak er stie kem van tussendoor gegaan was. Baas Bloem keek eerst wat verwon derd, toen hij Hansje nu al de bakkerij zag binnenkomen, maar toen hij ver nam wat er allemaal gebeurd was gaf hij uit medelijden met het arme vrouw tje Hansje een extra mand met bollen Jullie kunt begrijpen hoe zij opkeek, toen Hansje de mand bij haar neerzet te. Ze wist eigenlijk geen woorden te vinden om hem te bedanken. En veel tijd had ze daar ook niet voor, want Hansje was al weer op weg naar z'n klanten in het dorp. heb jij je brief keurig getikt. Kees Spronk! Is de nieuwe meester al ge komen, Marükc Visser? Wat ben jij ijverig aan het breien, Betsy 't Hart. Ja hoor. Gerrit van Houwelingen, je kunt beter vlug zijn dan lui. Jullie missen Bifrbel zeker wel, Hilde en Sel- m* Smit? Wat is jouw zus ver weg gegaan. Rineke Huyzer! Heeft je zusje een leuke verjaardag gehad, Leni v. d. Kaag? Ik begreep niet veel van je brief, Melline Oosterhuis. Hier is een brief van iemand die een nieuwe pop heeft gekregen. Dat zijn leuke figuur tjes die jij m je stempeldoos hebt, Wlm Benard. Wat kun jij toch leuke rijm pjes maken, Adriaan Verspuy. Dat zou wel leuk zijn, Coby Kicntz, als de ka mer weer versierd werd met jouw ver jaardag. Mooi postpapier heb jij, Joke van Wijk! Hebben jullie allebei aan dat kerstspel meegedaan, Paula en Nel lie Donkers? Dikkie en Ria van der Heyden zijn met moeder naar de stad geweest. Moeder vond het zeker wel fijn dat je haar hielp met het breien van dat truitje, Betty Oosterdyk. Ben je lang bij tante Ali geweest, Leni van Herk? Was moeder blij met de foto's, Toos en Jannie Struik? Lenie Visser verlangt erg naar schaatsenrijden. Zijn je zusjes ouder of jonger dan jij. wel gefeliciteerd, hoor! Kon je vader goed oliebollen bakken, Gerrie Fossen? Dus jullie hebben ook een heerlijke vakantie gehad. Wil. Greet en Hanneke Faber. Vond je het plezierig bij je oom, Henk van Eijk? Bert Alblas heeft een broertje gekregen en het heet Brammie. Varen op de pont is maar wat leuk. hè Frans Oosterhuis? Het is moeilijk om het iedereen naar de zin te maken, Evert van der Made! Ik vind jouw rapport keurig, hoor Marijke Salomons. Nou, ik heb veel kaarten gekregen met Nieuwjaar. Greet je en Bram Maan. Ik zou het ook griezelig vinden op zo'n schommelend bootje, Picta Damsteegt. Wat zul je heerlijk geslapen hebben. Wout Loef! Dat was een beste verjaardag, Tinie v. d. Hout! Ik vond het een heel goed rapport. Jan van den Berg! Alweer zo'n mooi rapport, en dat is van Willy Langstraat. Ik vond dat je dit briefje keurig ge- sohreven had, Ria Loch. Zou je met Pasen ook zo'n mooi rapport hebben, Hillie de Leeuw den Bouter? Wat een heerlijke dag zal die thuiskomst voor jou geweest zijn. Janny van den Hil! Wat heeft oma jou verwend, Dikkie van den Eykel. Doe je de groeten aan Bep- ple? Stuur je poëzie-album maar eens op, Thea Geleynse. Ja, je kaart heb ik gekregen, hoor, hij is wat later geko men. Ja, sneeuw hoort echt bij Kerst feest, hè Maja den Otter? Ik ken dat boek niet, Truus MacLean, is het mooi? Is het prettig bij meester Van Wijnen, Gerda Ouweneel? Fijn, dat je het prettig vindt op school, Flora Vuyk. Lleabeth Resoort, 8 jaar, Kweldijk 44, Spijk (ZH) wil graag een corresponden- Degenei i die veel van rebussen houden, kunnen hier hun hart weer eens aan ophalen. Het lijkt allemaal erg ingewikkeld, maar ik denk niet dat je veel moeite zult hebben met de oplossing. Het is de eerste regel pan een heel bekend versje. Doe je best! Oplossing vóór dinsdag 17 januari insturen en niet vergeten naam, adres en leeftijd i n d« brief te schrijven. Toen Krelis Kraak het las schaamde hij zich toch wel wat en besloot zowaar een geheel nieuw bentje voor het sneeuwvrouwtje te laten maken. Dat besluit heeft hij ook ten uitvoer ge bracht en als jullie deze winter bij vrie zend weer in Hansje's dorp komt, kun je het tentje van oude Mien bijgenaamd het sneeuwvrouwtje op het ijs bij de brug zien staan. Er waait oen vrolijk vlaggetje bovenop, waarop het sneeuw vrouwtje met eigen hand een paar bollen heeft geborduurd, als een herin nering aan de mooie daad van Hansje Bollenbakker. tievriendinnetje hebben. Ja, het zou best een luchtfoto kunnen zijn, Jos Wil deman. Is het een mooi boekje, An dre Hollestein? Ceesje de Krijger vindt het jammer dat de sneeuw zo gauw wegdooit Marry v. d. Kaaden mocht een vriendinnetje te logeren vragen, het was een reuze'feest. Anne-Marie Lot man. 13 jaar, van Ruysdaellaan 25b in Schiedam wil graag corresponderen met een meisje van 11 of 12 jaar. Wat leer je op de muziekschool, Leo v. d. Wal, viool of piano? Nee hoor, Anneke Oudshoorn, ik ken die mevrouw niet, ik ben gewoon tante Jos. H. (hoe is je voornaam?) Solleveld heeft geen last meer van zijn enkel, die gebroken was. Wat had jij het plaatje mooi ge kleurd, Arie van Wijngaarden. Was het een fijn jaarfeest, Marian Dikken? Wat leuk om naar de melkboer te gaan op je step. Paula van Alphen. Ken jij de Morse-tekens al, Jasperi Nieuwland? Nou, wie weet krijg jij ook wel bont laarzen, Teunis den Otter. Neeltje is erg blij met de hare, schreef ze. Hoe is het nu met je moeder, Oock v. d. Schoor? Ik ken dat boek niet. Jan Hejjstek, maar het lijkt me erg mooi, naar wat jij er van vertelt. Wel gefeliciteerd met je zusje, Henkie van der Heiden, en pa pa en mama natuurlijk ook. Ik vind het juist erg leuke namen, Annemarie Kuiper! Ook jij had het plaatje mooi gekleurd. Loesje lemmers. Heeft va der al filmpjes voor jullie gedraaid, Sjaak Sies? Leo Butter is ook op de muziekschool, vind je het fijn? Wan neer ben je jarig, Truus Moekestorm? Vond je het leuke kraaltjes, Marianne Blylevcn? Annie, Willie, Joke en Hu- go van Klaveren hebben twee poesjes. Ja, die reiziger moest een flink eind lo pen, Dik Kroon. Dat is een feest. Mar jan Voorbij, dat je moeder op nieuw jaarsdag jarig is! Houd jij zoveel van baantje glijden, Bert Jan van Nainen? Leuk, dat je meedoet, Monica Munting, de groeten aan Evelijn, hoor. Kon je het wel zo lang volhouden op oudejaars avond, Jennie Halo? Hier is een brief van iemand die bij een tante in Over- schie heeft gelogeerd. Jopie Hordijk heeft veel visite gehad in de vakantie. Dank je wel voor dat leuke foto'tje, Thea Smallenburg! Is moeder al weer een beetje beter, Carla van der Kaaden? Wat fijn dat het zusje zo groeit! Die eendjes in Amstelveen zullen best blij geweest zijn met iouw stukjes brood, Ineke van Herp! Wat een mooie ca deaus, Aart Bravenboer! Jan Moer kerken wordt denk ik een kei van een voetballer. Er zijn dit keer meer dan 25 nieuwe lingen. Ik noem ze niet op, maar wees ervan verzekerd, dat we jullie allemaal hartelijk welkom heten in de brieven bus! Ten slotte hartelijk dank aan allen, die mü een kaart gestuurd hebben, ik vond het erg fijn, hoor! Dag allemaal, tot de volgende keer! TANTE JOS. OC/iT IMVDMVf UT - ZONDAGSBLAD 14 JANUARI 1956 75 JAAR CELEDEN Honderden gezinnen ivaren geruime tijd dakloos He. uiater is de vriend en tevens de vijand van Nederland. O wee als 't woedende water, op gejaagd door de bulderende storm de dijken doorbreekt en 't land overstroomt. De trieste gevolgen ziemen op bovenstaande oude gravure. gedaan op de geneeskundigen in land. En niet tevergeefs. Zelfs kwamen twee artsen, de heren Gerben en Ny- boff uit Amsterdam, die juist naar Transvaal wilden afreizen, hun diensten aanbieden. Ook voor de boer was de schade Een verslaggever meldt, dat hij wen en kinderen met gelaatstrekken, die door ongemak en uitputting waren verbleekt, in een gat in de grond, zon der een dak boven het hoofd, bij een vuurtje van takken kon zien nederzit- ten, hij zag noodstallen met loeiend vee half onder het zand bedolven Toen viel de vorst in en hevige sneeuwbuien dekten een voet dik het land met een- wit kleed. Toen zag hij, ,,dat de menschen hunne legersteden hadden verlaten om door heen en weer loopen weder een weinig beweging in de verstijfde 'edematen te brerngen"! MET bekwame spoed werd gewerkt aan de plannen tot herstel der dijken en reeds 17 januari kon het werk wor den aauibesteed. Aan>de firma's Van Ha», ren te Utrecht en De Vries te Rossum werd het herstelwerk opgedragen. Voor waarde vas, dat het gereed moest zijn in 30 dagen, zon- en feestdagen, meegere kend. Wel een korte termijn dus! Terstond togen de aannemers aan het werk om de nieuwe dijk af te bakenen. Met levensgevaar volbracht de heer N. van Haaren deze arbeid, want reeds was de avond gedaald en joeg een sneeuwstorm over het wijkend water. Maar de laatste bebakening kwam nog diezelfde avond gereed! Moeizaam werd de arbeid <ie daarop volgende dagen voortge«et. Het ijs moest op vele plaatsen worden losge- hakt en de keiharde grond moest wor den losgebroken" Met alle krachts inspanning werd de arbeid voortgezet, want invallende dooi zou het Land van Heusden en Altena opnieuw kunnen DE waterramp van februari 1953, waar door een groot gedeelte van ons land. waaronder ook het Land van Heusdeo en Altena. diep in de golven onderdook, ligt nog vers in het geheugen. Dit was niet de eerste maal, dat, met name bovengenoemd gebied door de onstui mige waterwolf werd besprongen. W :yi| ■-1- dreven, een schuilplaats trachtten te vinden. Velen waren door de teugelloze stromen overrompeld, konden alleen nog trachten op de daken het vege lijf te TOEN na de zwarte stormnacht het bleke morgenlicht viel over de on stuimige vloed, vertoonde zich de ramp zijn leven durven wagen? Toch warei er kloeke mannen uit Drunen. Dei Bosch, Vlijmen, enz., die zich in v tuigen waagden tot redding van slachtoffers. Zelfs uit Hedel kwam toesnellen. yOEDSEL - voldoende mate -ezig, maar ook voor kleding, verwarming, enz. moest worden ge zorgd. In totaal waren 2102 personen bovengenoemde fungeerden de suikerfabriek te Werkendam, het fort Altena, de kazerne te Woudrichem enz. De gevolgen van de ramp bleven ook niet uit op het terrein der volksge- Tien dagen vóór de gestelde termijn kon het werk opgeleverd worden. Was het wonder, dat de aannemers aan boord van een met vlaggen versierde stoomboot van Heusden naar Den Bosch werden gebracht, om daar een premie van f 8.000 in ontvangst te gaan nemen voor hun accurate en snelle werkwij ze? Daardoor bleven en de Langstraat en het Land van Heusden en Altena voor een nieuwe ramp gevrijwaard. de Er zijn veie plaatsen in ons land, waar staat aangegeven hoe hoog het water eens is gestegen. Elk jaartal herinnert aan veel beproeving en lijden, dat de bevolking trof. Thans 75 jaar geleden, stortten even eens met donderend geweld de woeste wateren door de geslagen dijkgaten, waardoor grote gedeelten van de Lang straat mede werden geïnundeerd. Koud en nat was .de zomer geweest. Bijna dagelijks dreven donkere wolken velden laag over het landschap, ontna men aan de rijpende akkergewassen hun fleurig aspekt. De Maas, die een goed deel van de Brabantse grenzen omzoomt, trad buiten haar oevers, zodat niet alleen de uiter waarden onderliepen, maar ook de vruchtbare akkers binnendijks, die te rijpen stonden Streng was de winter, die volgde en in enkele dagen Ujds stolden de wateren tot een sterke ijsvloer. Doch even plots als de vorst gekomen was. verdween zij weer en ras smolten sneeuw en ijs, de rivier daardoor op nieuw dwingend tot overstroming. Zo ver stond alles blank, dat het inundatie- Sater zelfs de hogere gronden rond reda, Tilburg, enz. bedekte! Rond Den Bosch stond tevens alles onder. Eén hoop was er: de Heidijk tussen Vlijmen en Nieuw Cuyk! Wan neer die maar behouden bleef! Helaas! Over de wijde watervlakte joeg de stormwind aan, die de kracht van de stroom vergrootte, die de dijk alsmaar aanvrat", en toen de nacht van 29 op 30 decemiber 1880 aanbrak, beukten de golven de waterkering aan flarden: een gat, niet te stoppen, ontstond, van meer dan 200 meter! Huizen, stallen, vee., alles vernielend stortten de golven zich op het Land van Heusden en Altena, de Langstraat, enz. Meters diép was de vloed, waarin talloeen omkwamen, het vee hulpeloos en hopeloos rondzwom, tot het uitgeput, wegzonk in de kolkende stroom. Nameloos was het leed van hen. die in de stikdonkere nacht, optornend tegen storm of snel door hem voortge- Te Eethen werd voor 130, te Dronge- len voor 300, te Genderen voor 350, te HeeSbeen voor 150, te Wijk en Aalburg voor 800 en te Veen voor 700 vluchte lingen gezorgd. Op 24 januari komen nog 150 personen te Babyloniënibroek voor. die voor een gedeelte in de kerk de rest bij particulieren ONMIDDELLIJK waren door het pol derbestuur van het Oudland van Altena de hulpgaten in de dijken geo pend. zodat het watersurplus kon af vloeien. Dit openen kon des te gemak kelijker plaats hebben, omdat men ze met opzet met zand en niet met klei had gevuld Bovendien trof men ze daar aan, waar de cultuurgrond de minste waarde had. In de provinciale grintweg, (thans een asfaltweg) tussen Werkendam en Dussen lagen zes hulp- Het gevolg van het openen ervan was, dat een felle stroom ontstond, nu he'. inundatiewater een uitweg had ge vonden Door allerlei oorzaken bezweeK nu daardoor de Pruimendijk, die Doe veren met Heesbeen verbindt, zodat daardoor de Dussense polder, die reeds weer goeddeels watervrij was, opnieuw overstroomde. Ir. deze sombere dagen loonden de „watersnoodcommissies" van Heusden en Werkendam, grote voortvarendheid. AL f u het prachtige verhaal uit Johannes 6 aandachtig leest (doet u het), dan zult u bemerken dat het begint met een paar gerstebroodjes en eindigt met avondmaalsbrood; en daar tussenin, vormende de onmisbare scha kel, het Levendie Brood. Jezus Chris tus. Wat wij bij de synoptische evan geliën (Mattheus, Markus en Lukas) missen zij vermelden alleen de wonderbare spijziging en de storm op zee vinden wij bij Johannes, als hij ons beschrijft dat het wonder der broden aanleiding is geweest tot een dispuut in de synagoge van Kaper- naüm over de betekenis van het bro den tvonder. Johannes zet heel het verhaal in het licht van Pasen. Dat blijkt o.a. uit de anders onver klaarbare toevoeging in vers 4: „en het Pascha was dichtbij" en uit vers 11 (herhaald in vers 23). waar de evan gelist voor „dankzegging" het griekse .voord eucharistiegebruikt, welk ufoord de andere evangelisten bezigen in de geschiedenis van het laatste avondmaal. Üe diepst denkende onder de disci pelen heeft Jezus goed begrepen, dat Hij het wonder niet allereerst ver richtte om de hongerige magen te voeden, maar veel meer om hongeri- gen -'■ilen voor eeuwig - spijzigen. Zo vermeldt ook alleen e evange list Johannes dat het knaapje vijf gerstebroden bij zich had. Gerstebrood was het brood der armen, het minst kostbare. Dit onaanzienlijke brood maakt Chrisus tot symbool van Hem zelf, Die het geen roof geacht heeft Godie gelijk te zijn en nochthans is geboren als onzer een, mens van vlees en bloed. Zoon van Jozef (:42) gerstebrood. Maar dit brood is door de eucha ristie, door de dankzegging, door de wil van de Vader, geworden het Le vende Brood, dat uit die hemel is neer- daald. Méér dan het woestijnmanna dat op Mozes' bee uit de lucht regende, is hier. Het manna van weleer deed weer hongeren, maar wie het brood des Levens, Jezus Christus, eet, cLw.z. wie hem aanneemt als Heer en Ver losser, hééft het eeuwige leven in zich; die zal niet sterven de tweede dood (Openb. 20 14), want Christus zal hem opwekken. En Christus deelt Zichzelf uit, mild en overvloedig, aan hen die hongeren en dorsten naar gerechtigheid; die hunkeren om weer in 't reine te komen met God, hun oorspronkelijke Vader. Zie maar, hoe Hij eenswitlend met de Vader door dankzegging aan Hem uitdeelt aan de duizenden die neergezeten zijn op het groene gras aan de oever van de Galilese Zee. Zinnebeeld van wat Christus nog altijd op geestelijke wijze doet als wij, dóór de Vader geleerd en getrokken, ons scharen om de tafel, waar Hij de Gast- Aan het Avondmaal wordt de woestijn tot een grasvlakte. Daar wor den treurenden getroost, zwakken ge sterkt, vreesachtigcn bemoedigd. Jezus nodigt en beveelt: .fleemt, eet, dat is mijn lichaam", want zo dikwijls als u van dit brood eet, zult u verzekerd zijn van Mijn liefde en trouw, om uto hongerige zielen met Mijn gekruisigd lichaam tot het eeuwige leven te spij zigen, zo zeker als u het brood met uw mond eet, want door Mijn dood heb Ik uw eeuwige honger en kommer, namelijk de zonde, weggenomen en u de levendmakende Geest geschonken. De jeugd heeft ajgetopen de sneeuw genoten!

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 13