Josje maakt Israëli's van zes idealistische jongelui Het kleinste pierement groot als een radio zo In Bussums hachsjara is het leven afgestemd op het oude land GfiSSBEEB Instelling Kamercommissie en meerjarige begroting bepleit Chefariae A Gewijzigde regeling toezicht kredietwezen ingediend NIEUWE I.EIDSCHE COURANT 5 WOENSDAG 11 ÏANUARI 19S6 „ZONEN VAN RABBIE AKI WA" (Van onze speciale verslaggever) TTAJO-HAJA". Dat is Iwrith of nieuw-Hebreeuws voor „Er was eens..." -IJ En als de 17-jarige Esther Boww deze veelbelovende woorden in de mond neemt, spitst kleine Josje Goldstein de oren. Dan valt er ook even een stilte in de Bussumse villa, waar op het ogenblik eer. zestal jongelui terdege worden voorbereid op hun vertrek naar Israël. Esther vertelt voor Josje, de levendigein Israël geboren zoon van de man die de leiding heeft over dit hachsjarah hetgeen letterlijk „voorbereiding" betekent maar toch ook om zichzelf alvast te oefenen in de omgang met Israëlische kinderen. Want de wensdroom van deze Esther i?, eens kinderen als Josje te mogen helpen verzorgen in het land dat ze als het hare beschouwt. i JoaJe - Nederlands! dse Jom hachsjarah. thans loletdir Hen vestigen. Josje. hoe helaneryk ook als klein* ..taalleraar". Is blizaak voor Esther, die het gemeen- schaosleven in de h&chsjerah zelf als hoofdzaak besohouwt. Dak is dan ook voor de andc-e vtjf toekomstige Israëli's het belangrijkste. Tenslotte is dit bijna tweejarige ver blijf in het huis aan de Willemslaan 24 voor hen allen zoiets als een proeftijd. H>er zullen deze jonge mensen, eigenlijk allemaal voortgekomen uit de Zionistische Jeugdbeweging, hun idealen waar moeter maken. En daarbij tonen geestelijk zowel als lichamelijk gehard te zijn om hun plaats in een pionierend land. zoals het nieuwe Israël nog steeds is, in te nemen. Wie weet hoe het leven daar is door drongen van het gemeens'-hapsbesef be grijpt wel dat een dergelijke intensieve voorbereiding nodig ij. Vruchten PIJDENS EEN recent bezoek aan Pales- t talrijke ..Holland- 2 Israëli's" die na de oorlog in de Noord- Oostpolder, in Overilsel of Friesland een dergelijke voorbereiding hadden onder gaan en er daar later volop de vruchten van plukten. Deze mensen hebben zich ,daar zo'n buitengewoon goede naam kun nen verwerven omdat ze in aJle opzich- »J»IJD1 Hoe is de stand, Marianne Ïpruit, l'Express, gaan voort met haar- ijne berekeningen, hoe Mariann® aan een nieuw kabinet te helpen. Uiteraard zingt ieder Frans politiek vogeltje, zoals het gebekt is. Het valt op, dat daarbij zeer weinig aandacht wordt geschonken aan de positie, die Frankrijk, representa tief, als grote mogendheid inneemt. Het blijft bij p'olitiek-huishoudelijke becijfe ringen, aan wie, gegrond op de verkie zingsuitslagen, die winst toekomt. Europa, speciaal West- 'f Verklaard* uitzicht Duitsland, hebben er echter zeer groot belang bij met een redelijke Franse regering te kunnen de ene kant dus het uitdagende fejt, dat de Franse communisten hun positie in de Franse Nationale Vergadering aanzienlijk hebben versterkt. Als Bonn straks met Parijs moet onderhandelen, is de toena me van het Franse communistische ele ment een ongunstige factor, omdat Oost- Duitsland en de Sowjetunie toch al con stant grote druk uitoefenen Aan de andere kant vreest men in West-Duitsland, althans in het kamp van Adenauer, de actie van Poujade, die ge richt is tegen de democratie en herin- me politieke groepering van Poujade kan in de Nationale Vergadering zeer destruc tief werken. West-Duitsland heeft met Frankrijk een zelfde program voor de éénmaking van Europa; beide landen ma ken deel uit van Westeuropese Unie en N.A V.O., dus mag Frankrijks binnen landse politieke constellatie geen sto rend element vormen. Hier dreigt dus het gevaar, dat men bewust of onbewust de politiek van Moskou in de kaart soeelt. Tot nu toe toont de links-radicaal Men- dès-France zich tegenover de offerte van Aurinl. mee te werken aan een „rechtse" coalitie op brede basis absoluut onver zoenlijk. De communisten hebben toe gezegd, een linkse regering te willen Men houdt er in Parijs ernstig reke ning mede. dat èf de socialist Guy Mollet df de links-radicaal Mendès-France. ka binetsformateur zal worden. Als dus één der leiders van het republikeinse front de teugels in handen krijgt, zitten zij. bij wijze van spreken, met de communisten in hun maag! Bij een alliantie met de communisten ontstaat hpt govr<">sd° link se „volksfront". Dan komt de éénma- king van Europa, zoals Adenauer die voorstaat. in gevaar en wordt schade toegebracht aan de kracht der Atlanti sche gemeenschap. Dit zou koren op de Russische molen zijn De Franse commu nistische partij heeft onomwonden ver klaard. dat men wil samenwerken met een regering, waarvan de pijlers zouden zijn: links-radicalen, socialisten en com- nistcn. Natuurlilk Is men nog lang niet einde nolitie' ballons", al hebben de links-radicalen van Mendès-France de toegestoken hand der rechtse partijen en de robms-katholieke M.R.P. niet aanvaard. De vroegere president Aurlol. vasthou dende aan een coalitie van links-radica len. socialisten, onafhankelijken, de M.R.P en kleinere partijen, hoopt nog steeds Mendès-France te kunnen bekeren. Een links „volksfront" is voor hem het sombere perspectief, dat Frankrijk on de helling komt, afglijdende naar dicta tuur. Bij de verkiezingen van 1951 kwa men de communisten niet aan hun trek. door het thans gevolgde kiesstelsel wn- zen zij met trots op hun ruim 50 zetels winst en laten zich terdege gelden. Naast extremistisch links staat extremistisch rechts de partij van Poujade. welke kam pen bij pen eventueel samengaan, in de Franse Assemblée circa 290 man In het geweer kunnen roepen. M°t deze ondemo cratische oppositie heeft iedere forma teur direct rekening te houden H°t wordt kort dag. want 19 januari komt het Fran«« parlement blieen Bil de huidige stand van zaken heeft „links" helaas nog een voorsprong zp goed beslagen ten ijs kwamen, er hen kwamen we echter voorname- mensen tegen die zich voor hun ves tiging in hun nieuwe vaderland eerst in ide moederland" bekwaamden in de land- of tuinbouw. Deze jongens en ertrokken niet alvorens zij er op konden pochen ten minste vier koeien in een uur „uit te kunnen melken". Om dat zij beseften, dat Israël in de eerste plaats behoefte had aan een agrarisch volk. In de Bussumse hachsjarah troffen we precies de zet, utizonderingen die deze regel bevestigen. En tevens het bewijs dat zich In de jonge staat ook zoiets als een vakspecialisatie aan het voltrekken is. Want de vier jongens leren er voor tech nische vakken en de meisies bezoeken de huishoudschool te Hilversum. Troetelkind Am NU EVEN met Esther verder te gaan. Die wil kinderverpleegster wor den. Een „vak" dat juist in Israël toe komst heeft. Want als iemand daar in het middelpunt der belangstelling staat is het wel het kind. Het neemt er zelfs een allesbeheersende plaats in. De Noar. waarmee de jeugd bedoeld wordt, is het troetelkind van de staat. Vandaar dat Josje ook het troetelkind van Esther is! „Misschien kom ik in een ziekenhuis, misschien ook wel in een kibboets. Je weet wel, een collectieve nederzetting. Overigens ver-chlllen de kinderen daar nogal van die van hier. Ik geloof dat ze veel vrijer zijn in de omgang, tempera mentvoller ook". Ze zeggen misschien wat minder dik wijls bewakasja (alstublieft) of en tod&- rabba (dankuwel) maar ze zijn er Esther des te liever om. „Amdat het kinderen van Jisraël zijn", zo zegt ze zelfverzekerd. Jael Keizer, het tweede meisje, is ook 17 jaar. Ook zij bezocht eerst de Mulo n die voortijdig te verlaten en vla Bus- im zo snel mogelijk in het nieuwe oude nd haar plaats te vinden. Haar ver langens gaan ongeveer in gelijke richting als die van Esther. Wat bij beiden precies parallel loopt Is de bereidheid in hun ogen een van zelfsprekende om naar 's lands ge bruik enige jaren in militair verband te dienen Want zoals in de kibboets allen gelijk zijn, met dientengevolge gelijke rechten en plichten, zo geldt zulks even zeer voor die grote kibboets die de staat Overigens krijgen ze eerst wel een jaartje tijd om wat te acclimatiseren. Bakker TEN KNAAP die zijn weg ook wel vin- den zal is Arnold de Vries (19), die we aantroffen achter de oven van bakker Lucas in Bussum. Daj- krijgt hij banketbakkersopleiding, want deze joldge jongen wil later zijn brood als bakker of kok verdienen. Ook al weer al of niet in een kibboets. „Net zo het uitkomst' meent hij- Al weet ook hij, dat de op leiding in deze hachsjarah een zekere plichting inhoudt om d mogelijk (en nodig) eerst in een collectief bedrijf te werken. Mordecai Engelsman (20) ls weer wat minder „speels" dan Arnold en daarom ook een beetje positiever in zijn uitlatin gen. Hetgeen tot uiting komt in zijn ver- te benaderen is de huishouding van de hachsjarah dan ook op collectieve basis ingesteld, om ook hierin de kibboets gedachte enigermate te volgen. Het geld dat de jongens en meisjes verdienen komt dan ook in een gezamenlijke pot. In de kibboets kan men immers ook geen aanspraak maken op eigen inkomsten. Natuurlijk ontvangen de jongelui dan nog wel een klein zakgeld. Verder richt zich de aandacht van het echtpaar Goldstein meer speciaal op de studie van de taal, zoals gezegd het Iwrith of nieuw-Hebreeuws. Er wordt on der elkaar zoveel mogelijk in de taal van het nieuwe land gesproken, tenminste wanneer Moshe. zoals de heer Goldstein kameraadschappelijk genoemd wordt, ir de buurt is. Al kunnen ze dan vrijwel alles in hel Iwrith verstaan, vlot spreken gaat van wege de moeilijke klanken nog niet zo heel best. Dan spreken de jongelui nog liever met Josje dan met Moshe, omdat de eerste niet zo nauw kijkt als het op de juiste uitspraak aankomt! Vrijdagsavonds, als men elkaar „Sab bath SJalom" heeft gewenst, is het een goede gewoonte om tijdens de maaltijd uitsluitend in het nieuw-Hebreeuws te spreken. Naar verluidt wordt er op deze avond dan ook minder gesproken dan op andere Waar in Israël het onderwijs in Tenach. het „Oude Testament", een verplicht hoofdvak is op alle scholen behoort ken nis van de bijbel en gemeenschappelijk leven uit de bijbel vanzelsprekend bij de verdere opvoeding van deze Joodse jon geren. die voortkomen uit de jeugdbewe ging „Bnei Akiwah", de Zonen van rab- bie Akiwah. En een volk met jongeren die zich zo veel aan de religie gelegen laten liggen is wel gezegend. Oud-K.N.I.L.-cfficieren willen promotie Bij de Centrale raad van beroep te Utrecht dienden gisteren drie gevallen van ex-K.N.I.L.-officieren, die niet tevreden waren met de hun toegekende rang in het Nederlandse officierenkorps, waartoe zij bij de opheffing van het K NI L. waren overgegaan. Volgens de pleiter van kapitein H. F. uit Den Haag, mr. J. Schuurman, was bij de rangschikking een fundamentele fout begaan, doordat de minister zich baseerde op de bevordcr.ngswet van 1902 in plaats van op de additionele bepalingen van de wet op de soevereiniteitsoverdracht. De betrokken officieren waren in 1949 voor de keuze gesteld naar de Koninklij ke landmacht over te gaan. in dienst te treden bij het Indonesische leger of in aanmerking te komen voor afvloeiing. Bij diie keuze werden hun bepalingen uit de soevereiniteitsoverdracht voorge legd, die de basis voor hun beslissing In het geval van de heer F. zou deze niet op 1 Mei 1949 als eerste luitenant moeten zijn aangenomen, maar op 8 juni 1948, hetgeen verschil in promotiekansen uitmaakt. De eerste luitenants F. Ch. D. W. uit Arnhem en J. G. R. uit Roermond zou den door de onderhavige regeling twee 4 drie jaar in hun promotiekansen zijn achteruitgezet. Standaardmeetbasis in Loenermark Ambtenaren voor het laboratorium van grondmechanica te Delft hebben gisteren met behulp van een tien-tons sondeer machine in Loenermark. gemeente Apel doorn. dieptesonderingen verricht voor de inrichting van een standaardmeetbasis. Hierop zullen in de toekomst meetlinten e.d. tot in tienden van millimeters nauw keurig kunnen worden eeijkt. Deze basis is van belang voor geheel Europa en wordt in Loenermark ingericht omdat men daar over een onbeweeglijke bodem beschikt. Drs. M. Kohnstamm. Ned. waarne mende hoofd vertegen woordrijer Ln K S G.. is 10/1 te Londen aangekomen. EEN ONOVEBWINNELIJKE SCHAKENDE ROBOT 540) Wellicht Kempeler appara Maria Ther it kon ven- werkelijk k< toen al heel wat vernuftige automat* te zien gehad, maar deze nieuwighe wilde de Oostenrijks keizerin zii toch niet laten ontglippen, zodat i von Kempelen direct in de gelegenhc stelde zjjn woorden waar te make Het volgend jaar was de wond* machine gereed. Het was een me dan levensgrote Turk, die met t kruiste benen achter een soort koi mode zat, waarop ren schaakbord w aangebracht. Het inwendige van i kast gaf een onoverzichtelijke wirw drad! den in 1769 Zo voltrok zich hel hele spel ■ia, dat hij eind van het liedje was, dat irdigen dat Theresio de partij verloor, wereld had U kunt zich voorstellen d mels hefboi zodat eer crklaarde het apparas er in slaagde met behulp balgen en gecompliceerde systeme kleppen en ventielen een appari vervaardigen waarmee op bedriet wjjze de menselijke stem kon w nagehoctst. Door deze spreeknu in de schaakat rhinr rkclijk de suggestie gewekt dat de schaakpartij door een zelf standig handelend wezen werd ge speeld, ah moet hieraan onmiddellijk worden toegevoegd, dat de klanken van het spi eekapparaat te voorschijn wer den gebracht door de toetsen van een drukken, volgens het zelfde wordt bespeeld. Het geheim van die heel Europa als de schakende Turk. rondre keizerin deed de eerste inisme in de kast zich in we de Turk lichtte met hor lingen de arm op, bracht i het schaakbord, pakte kstuk vast en plaatste het o| Europa en dat de schaakau' enorm opzien verwekte over vertoond werd. De Turk sp< een ieder die daartoe lus vertoond, is nooit volledig opgelost, ondanks de vele diepzinnige beschouwingen die in boek en tijd-clirift hieraan zyn gewijd. De eenvoudigste verklaring gaf R. Willis door in 1821 in een brochure als zijn vermoeden uit te spreken dRt in de een schaakspeler van formaat acht. Het niet anders kan 'al werd nog TER VERLAGING VAN RIJKSUITGAVEN C.H.-pluim op hoed ran minister ran financiën Arnold de Vries is bij bakker Lucas in Bussum in de leer. Hij wil in Israël zijn brood verdienen als banketbakker en kok. Zo te zien heeft hij er wel slag van. klaring het land in de meest letterlijke zin mede te helpen opbouwen. Vandaar dat hij „in de bouwvakken zit" en zich bij een aannemer aan het huizenbouwen heeft gezet. Hij bezoekt verder de avond school om het timmervak nog beter on der de knie te krijgen. „Huizen zijn heel belangrijk momen teel, ook in Israël. En ze verschillen ln zoverre met die van hier dat ze zoveel lichter van constductie zijn en stenen vloeren heenen." Tenslotte nog even de twee Jongens genoemd, die de technische school te Hilversum bezoeken: J. Brilleslijper en A. Reindorp. De een is loodgieter-in-de- dop en de ander electricien en beiden hebben niet minder hoge verwachtingen over wat hen straks, na volbrachte stu die, wacht. T"^E GEESTELIJKE aanpassing aan de ■*-' nieuwe levensomstandigheden is iets waaraan de heer M. Goldstein en zijn vrouw zich veel gelegen laten liggen Het echtpaar vertoeft al sinds 1947 in Israël en kwam. nu ongeveer een jaar geleden over om de leiding van het internaat in handen te nemen. Met opzet worden er voor het toezicht mensen aangetrokken die het land én de taal terdege kennen Om de werkelijkheid zo dicht mogelijk (Van onze parlementsredactie) :ER heeft het gisteren tijdens de beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1956 nogal rustig aan. gedaan. Wel hebben verschillende sprekers kritiek op het beleid vai minister Van de Kieft, maar deze zal toch veel minder moeite hebben on zich te verdedigen dan des tijds in de Tweede Kamer, toen hij de hem on aangename motie-Lucas te slikken kreeg. Prof. Molenaar was niet al te optimistisch gestemd, maar oud-minister Teulings (kath. v.) betoogde, dat een pessimistische kijk en een te grote beduchtheid voor een eventuele crisis schadelijke gevolgen kunnen hebben. Josje geeft in de Bussumse hachsjarah de toon aan. Daar is hij dan ook een Sabra vooreen in Israël geboren en getogene. Wat dat betreft heeft hij een voorsprong op de andere Joodse jongelui, die zich in het internaat te Bussum voorbereiden op hun vestiging in het oude land. Op de piano Josje, daaromheen de jongeren die zich na volbrachte studie naar Israël zullen vertrekken. Prof. Molenaar wa6 van oordeel, dat de Rijksbegroting voor hét dienstjaar 1956 niet in overeenstemming is met de eisen, die men de regering toch mag stellen om de inflatoire tendensen tegen te gaan De liberale afgevaardigde kon het op timisme van minister Van de Kieft met betrekking tot de stand van de betalings balans. het prijspeil en de goud- er viezenvoorraad niet delen. Weliswaar heeft men het prijspeil kunnen statio neren, maar dat wil niet zeggen, dat ei geen inflatoire gevaren meer dreigen. Als het aan de SER gevraagde adviei (rel. of er nog ruimte is voor loonsveriio- DRAAIORGEL IN ZAKFORMAAT VOOR EXPORT (Van een onzer verslaggevers) T ANGE TIJD GELEDEN heeft een Haagse export-firma de orgelfabrikant H. Borger te Vriezenveen. op het idee ge bracht, draaiorgeltjes-ln-zakformaat te gaan fabriceren voor export, hoofdzakelijk als souvenir van Nederland. Iedere vreemdeling, die in Nederland de draaiorgels heeft horen (pelen, langs een gracht, op een plein, zal dan in staat zijn oor een niet te hoog bedrag een echt draaiorgeltje mee naar huls te nemen, een orgeltje waarop alle „boeken" van de grote draaiorgels passen en speelbaar zijn. i dat ferorgels heeft in het idee toegestemd cn r.a ereig expe rimenteren heeft hij een type orgel ontwikkeld, dat goed en en goedkoop is en dat hij voor „binnenland? gebruik" kan leveren met een eenvou dige biarikhouten kast, maar voor export met medaillons van dansende boertjes op klompen, molentjes en varen de bottertjes een kitsch- voorstelling van ons land, diie we hem om der wille van ■het souvenirkairakter van zijn orgeltjes dan maar glim lachend vergeven. A LS export-idee vaardiging va draaiorgels voor de toeris ten-industrie natuurlijk een vondst van de eerste orde. Onze V.V.V.'s kunnen moeite doen. wat ze willen, tijd-* schriftartikelen kunnen ge tuigen. dat-wij in een modern westers land leven voor de doorsnee-toerist is Neder land toch nog steeds voor een groot deel de charme van de klederdrachten, de molens en de bloembollen. Dat is niet zo vreemd, want gaan wij. Nederlanders. d;e toch heel goed weten, dat bijv. Enge land nét zo'n modern land is. niet eerst naar de guards voor Buckingham paleis kijken en zijn wij niet tevre den, voor we in elk geval Schotten in rokjes hebben zien lopen? Zo trekt ieder een naar Spanje naar de stie rengevechten, in Tirol naar de jodelende bergbewoners in leren broekjes en in al die landen beijveren V V V.'s zich om te vertellen, dat dót niet alleen hun land is! V8n de dingen. Nederland blijven hangen, i dat is nog i rakteristaek van ons land Zo kwam het Haagse exportkantoor op dit idee en zo verwezenlijkte orgelbouwer Borger het. En hij begon te experimenteren. Vier, vijf types liet hij weer afbreken, en toen had hij het resultaat bereikt dat hem be vredigde: een orgeltje, zo groot als een normale radio, dat goed geluid gaf en waar op men alle boeken van éch te draaiorgels kon spelen. En daarmee maakte hij niet al leen een leuk souvenir, maar ook het kleinste pierement ter wereld En dit draaiorgeltje is nu ln productie te Vriezenveen, voorlopig in een serie van tweehonderd stuks!! En naast dit verheugende exportinitaa- tdef heeft dit ook nog een an der aspect. Want die heer Borger heeft namelijk door al dat experimenteren de smaak te pakken gekregen en denkt nu over de bouw van een groot draaiorgel. Een kerk orgel staat in zijn werkplaats in aanbouw en hij is zeer be nieuwd, hoe een deskundige commissie over dit produkt zal denken. Van kofferorgels vla het vestzak-draaiorgel naar een kerkorgel het komt ons zo voor, dat we van het bedrijf van de heer Bor ger nog wel meer zullen EEUWEN OUD AL Jaren, al eeuwen lang, bouwde men zich Instru menten, die mechanische muziek gaven, dus zonder dat de bezitter vaardigheid of kennis tot spelen nodig had. Zo ontstond de automatische uurslag op het carillon, zo ontstonden de speeldozen en zo ontstonden ook de draai orgels in de tijd, dat men de pneumatiek de gebruik- Dlt is dan de heer Boi making van luchtdruk (of: onderdruk) om bewegingen over te brengen en diensten te verriohten leerde ken nen en gebruiken. De wer king van zo'n draaiorgel is niet ingewikkeld. Het wiel, dat de orgeldraaier rond draait, pompt een luehtvoor- raad in een balg en transpor teert tegelijk ten lange strook, in lengterichting ge perforeerd, papier over een lange rij gaatjes die daarmee corresponderen. Iedere keer, dat een perforatiegaatje of sleufje van de papieren band boven zo'n gaatje komt, kan er lucht passeren, en die lucht brengt dan via kanaal tjes en baLgjes een pijp tot spreken. En die lucht komt uit de voorraadbalg Een groot draaiorgel heeft ver schillende stemmen of regis ters. maar men kan hetzelfde principe ook toepassen op een orgel, dat maar één register, oftewel één rij pijpen of ton gen heeft. Dat is het principe van het kleine orgel van de heer Borger. Verwacht van zijn draaiorgeltje dan ook niet alle tierelantijnen, bek kenslagen en klankvariaties van een groot draaiorgel. De muzieknoten zijn dezelfde, ze worden echter met beperk ter middelen ten gehore ge- Z° ging) een algemene loonronde tot gevolg heeft, zal de fatale „lonen- en pri. spiraal" weer gaan werken. Het algemene asipect van de financiële en economische toestand sinds 1954 volgens prof. Molenaar niet verbeterd. De huidige toestand rechtvaatdlgt een krach tiger houding tegenover de inflatoire ten densen. Neen, dan was de c.h.-afgevaardigde mi Pollema heel wat meer te spreken ovei het beleid van de minister. „Deze be windsman heeft het land uitnemende diensten bewezen", jo zeide deze afge vaardigde aan het einde van zijn betoog. Hij wilde ndet, zoals andere sprekers, de verlaging van de staatsuitgaven centraal stellen. Vooral het monetaire beleid. verbonden het loon vraagstuk en de staatsschuld, had zijn aandacht en hij in dit verband op, dat een vrijere loonvorming behoort te berusten op een vermeerderde arbeidsproduktiviteit en niet op een bedrijfstaksgewijze gunstige conjunctuur. Hjj zelde niet afwijzend, maar wel gé- reserveerd tegenover een gedifferentieer de loonvorming te staan. Naar zijn oor deel dient de minister van financiën het laatste woord te hebben bij de cottr- dinatie van de lonen. Anders kan dit schadelijke gevolgen hebben voor de be- lingsbalans. Mr Pollema vond ook. dat de geleide loonpolitiek niet dan met de uiterste voorzichtigheid losgelaten mag wil althans de waarde van het geld niet dalen. zeer geporteerd voor lagere staatsuitgaven, betere efficiency en in ge- dalende conjunctuur, ook voor lagere belastingen. De efficiency in de overheidsbedrijven zou volgens hem mede orderd kunnen worden door de amb- aren van de verschillende departemen- op hun efficiency te toetsen. Over een dergelijk onderzoek zou dan om de drie maanden verslag kunnen worden uitge bracht aan de Staten-Generaal. De heren Hellema (a r.) en Teulingt (kaïth. v.) hebben het vooral over het ing, dat peil van de overheidsuitgavei trole daarop gehad. De heer Teulings was van er geen groot bureau hoeft t de gewenste controle op de overheidsuit gaven te bewerkstelligen. Hjj wenste een Kamercommissie, speciaal belast met de preventieve controle op de rijksbegroting. Een ander middel om te komen tot een effectieve controle zag de katholieke af gevaardigde in een tweejarige begroting. Prof. Hellema voelde noch voor het denkbeeld van een contröleorgaan, noch denkbeeld van een controleorgaan, noch voor dat van een parlementaire enquête ter beteugeling van de staatsuitgaven. HU vond het onderwerp trouwens te gecom pliceerd om zomaar in het parlement te behandelen. De minister raadde h(j aan een studiecommissie te benoemen. Ook pleitte hy voor de vervanging van da Rijksbegroting door een „schema van uit gaven" over een meerjarige periode. Prof. Hellema was het ook niet ln alle opzichten eens met de hulpverlening aan minder ontwikkelde gebieden. Die hulp moet primair verstrekt worden aan die gebieden en personen, waarvoor wij de verantwoordelijkheid dragen, dus Nieuw- Guinea en de Nederlandse Antillen. Ook hij bepleitte vermindering der reiet-strikt noodz kelijke uitgaven. De communist Geugjes moest tot zijn leedwezen constateren, dat het kapitalis tische Westen bezig ls zijn volkshuisves ting te militariseren. De laatste spreker, de heer In 't Veld (arb.), merkte op, dat de a.r. niet op de steun van de socialisten hoeven te reke nen, wanneer het gaat om beperking van de staatstaak ter vermindering van de overheidsuitgaven. Vandaag antwoorden minister van de Kieft en staatssecretaris van den Berge de verschillende prekers. C. M. Dosker, directeur van het deg- blad De Maas- en Roerbode, dat honderd jaar bestaat, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Griep? Chefarine„4" doet wonderen! Vie, werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en doen wonderénl Ell* (ablet Chelarine „4" beval 4 genees middelen, die in de gehele wereld be roemd zijn geworden en millioenen men sen al baai brachten. De vier middelen tezamen werken nóg beier en helpen ook dan, wanneer andere middelen falen. TWEEDE KAMER (Van 'onze parlementsredactie). Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, dat een gewijzigde rege- van het toezicht op het kredietwezen bevat. Het is bestemd om in plaats te treden van de bestaande wettelijke rege ling, die met ingang van 1 januari 1957 buiten werking treedt. Evenals de bestaande wet voorziet het wetsontwerp in tweeërlei toezicht, t w. het sociaal-economische en het bedrijfs economische. Minister Van de Kieft acht beide soorten nodig, wil de Nedcrlandsche Bank althans haar taak. zoals die in da Bankwet 1948 is geformuleerd, naar be horen vervullen. Dat de banken door kredietverlening de totale geldhoeveel- heid belangrijk kunnen uitbreiden en daardoor invloed kunnen uitoefenen op het economische leven, ontmoet vrijwel geen tegenspraak meer. Ook wordt thans algemeen aangenomen, dat zich omstan digheden kunnen voordoen, waarin de dis- contopolitiek en de openmarkt-politiek niet toereikend zijn voor een behoorlijke uitvoering van de taak. die de bank t» rervullen heeft, en dat de bank in zoda nige omstandigheden behoefte zal hebben* additionele instrumenten, zoals de in voering van een systeem van verplichte kasreserves. van kwantitatieve of kwa litatieve kredietbeperking. De minister wijst er echter nadrukkelijk op. dat het niet zo is. dat het overleg en de Bank en de representatieve or- 'saties op het gebied van het krediet en onder alle omstandigheden tot d< enste overeenstemming zal moeten Naar de bedoeling van dit wetsontwerp zal onderlinge overeenstemming tussen de Bank en de representatieve organisatie» omtrent de te volgen gedragslijn voor de bedrijfsvoering bij voorkeur de vorm moeten zijn, waarin het sociaal-econo misch toezicht tot stand komt Het wetsontwerp vormt dus als het ware het raam, waarbinnen het overleg zich kan afspelen. Slechts daar, wasG d* partijen onverhoopt niet tot overeenstem ming mochten geraken en de Nederland- sche Bank niettemin wijzigingen in het be leid der kredietinstellingen noodzakelijk acht, voorziet dit ontwerp ln een rege ling, die van hogerhand wordt opgelegd. Wat betreft het bedrijfseconomisch toe zicht, ook hier is aan het overleg tussen de Nederlandsche Bank en de representa tieve organisaties een belangrijke plaats toegekend. In het nieuwe ontwerp is het systeem van voorschriften verlaten en vervangen door een systeem van richt lijnen, die door de Bank worden gege ven na overleg met de representatieve organisaties. Het gekozen systeem van richtlijnen houdt voor de desbetreffende kredietinstellingen juist de mogelijkheid ln om, zonder dat zij worden aangemerkt als overtreder van met strafsancties voor ziene voorschriften, met de Bank overleg te plegen over de oorzaken van een af wijking en de middelen om deze te re dresseren. Ook hier wordt dus het over leg constructief ingeschakeld, zowel bij het opstallen van de richtlijnen als bij het toetsen van het beleid van een be paalde kredietinstelling aan die richt-

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5