Jtieume geihsctje (Courant Levensgevaarlijke tocht van Hongarije naar de vrijheid President Kubitschek 9 uur over tijd in ons land De dooi is alweer ingetreden, en de vorst blijft wel even uit WOENSDAG 11 JANUARI 1956 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN- 7.- per kwartaal; 2.35 per maand; f 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Zesendertigste jaargang No 10548 Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasttcli fs ghfblmo tnga bert In tegenspeel" Het kleinste pierement ZIE PAGINA S VLUCHT UIT ONDRAAGLIJK BESTAAN Langs machinegeweer-torens en dwars door een mijnenveld Mr. J. A. de Wilde overleden Gistermiddag is In de ouderdom van 77 jaar in Den Haag overleden mr. J. A. de Wilde, oud-minister van binnenlandse zaken en van financiën, oud-voorzitter van de Anti-revolutionaire party en oud. hoofdredacteur en medeoprichter van de Nieuwe Haagsche Courant. Ma De Wilde had gistermidd-ag niog normaal de lunch gebruikt en was ma afloop vam de maaitijd gaan rusten. Toen hij dn bed lag, voedde hij zich onwel en riep zijn echtgenote. Voordat zij haar man wat drinken 'kon brengen, was hij reeds overleden, 's Morgens had hij nog familiebezoek ontvangen. Vorige week zaterdag had mr. De Wilde in fami'H ekrirng zijn 77ste verjaardag nog gevierd. De teraardebestelling van mr. De Wilde is bepaald op vrydag 3 uur op de begraafplaats Nieuw Eykenduynen in Den Haag. Op verzoek van de overledene zullen geen toespraken worden gehouden. De rouwdienst in het sterfhuis wordt geleid door prof. dr. K. Dyk als vriend van de overledene. (Men zie de kanttekening op pa gina 2 en de levensbeschrijving op pagina 6). WENEN. 10 JANUARI DE GRENSBEWAKING van de satelhetlanden wordt steeds strenger, maar desondanks wast de vluchtelingenstroom van achter het IJzeren Gordijn nog steed6. Met de strengere grensbewaking wordt vluchten moeilijker en dramatischer. Dat blijkt wel heel duidelijk uit het verslag dat de Weense correspondent van Associated Press vanmorgen doorseinde. Dertien Hongaarse vluchtelingen kropen op hun buik door communistische mijnenvelden, haalden hun huid open aan de honder den ldlo's prikkeldraad die hun de weg versperden en werden in enkele uren vele jaren ouder onder de dreiging van Hongaarse machinegeweren zou worden, doordat men het teveel slaappillen had gegevens Maar in het ziekenhuis knapte het kleintje spoedig op. Een vreselijk avontuur was met ge luk en vrijheid beloond. De vluchtelingen verklaarden tegenover journalisten, uit Hongarije te zijn ge vlucht omdat het leven er ondraaglijk la In Veiligheidsraad Russen willen Israel veroordeeld zien Rusland heeft de Veiligheidsraad ver- rocht, Israël te veroordelen wegens de aanval op Syrische stellingen bij het meer van GaWlea in de nacht van 11 op 12 december. Voorts eiste het. dat Iraël Sy rië schadeloos stelt. Er bestaat weinig kans, dat het Russische voorstel wordt aanvaard. Ook de Westelijke mogendheden zullen een voorstel doem Daarin zal worden volstaan, de actie van Israël te laken. Dit voorstel maakt meer kans, te worden Intussen heeft Israël de betvering te gengesproken dat het troepen concen treert langs de grens met het onrustige Jordanië. Wel heeft het opnieuw bij de Verenigde Staten aangedrongen op de levering vam wapens voor de verdediging. Uit Syrië wordt gemeld dat daar 300 Jordandërs politiek asyl hebben gevraagd. De vluchtelingen merendeels studen ten waren bang, dat zij in Jordanië gearresteerd zouden worden voor hun deelneming aam de anti-westerse rel- Peking beschuldigt de Verenigde Staten Rood Oh/ina heeft Amerika er van be- sohuldiiigd, het luchtruim boven noord- oost-China te hebben geschonden. Twee vliegtuigen zouden boven het gebied van de Jailoe (grenJ» China-Korea) hebben ge vlogen. De Chinezen hebben van de Ame rikaanse regering krachtige maatregelen geëist om herhaling te voorkomen. Dulles naar India De Amerikaanse minister Dulles hoopt na de ZOAVO-conferentie te Ka-ratsji (in maart) een bezoek aan India en mogelijk ook aan Birma en Japan te brengen. In Indlia zal hij o.m. de kwestie-Goa be spreken. Gisteren werd in Nieuw Delhi bekend gemaakt, dat India dit jaar 60 millioen dollar aan economische en technische hulp van Amerika zal ontvangen. Vijf Nederlanders van moord verdacht In Bandoeng zijn vij Nederlanders ge arresteerd tezamen met 35 minderjarige Chinezen en Indonesiërs in verband met de afschuwelijke moord op de vroegere Nederlander de heer J. F. W. de Kort in zijn woning aan de voormalige Gang Coorde. Derlig maal veroordeeld De politierechter iin Middelburg ver oordeelde de 45-jarige woonwagenbewo ner K. M. tot een maand gevangenisstraf en drie jaar ontzetting uit de rijbevoegd heid wegens het dronken besturen van Hij vierde met zijn veroordeling een merkwaardig jubileum. want het was precies de dertigste maal dat hij sedert 1921 een vonn-ig tegen zich hoorde uit spreken. Het begon met een vonnis van vier gulden wegens stropen Deze ontvluehtingsgeschiedenis is wel de aangrijpendste uit de koude oorlog. Om de levensgevaarlijke vlucht mogelijk te maken,, gaf .een moeder haar eenjarig kindje slaap pillen in. Eén kreet van het kind zou immers de Hongaarse, grenswachten hebben gealarmeerd.. En het is be kend, dat de Hongaarse communisten onverwijld op vluchtelingen schieten. Zonder enigerlei bezittingen, uitge zonderd de kleren die zij droegen, trokken twee gezinnen' met zeven kinderen in het begin van deze week naar de vrijheid. Zjj begaven zich eerst naar een dorpje in- de buurt van de Oostenrijkse grens en' bleven daar tot de duisternis inviel. Toen begon de gevaarlijke tocht IN DE FAKKELS Langzaam ging de groep in de richting van de grens. Zy bleven dicht by elkaar en eenieder had strikte opdracht, geep kik te geven. Gehoest werd in zakdoeken gesmoord en de leider van de groep gaf steeds fluisterend aanwyzingen over de gesteldheid van het pad. Zo werd ge kraak van takjes en bladeren vermeden. „De grootste spanning kwam, toen de machinegeweer-torens van de grenswacht In zicht kwamen", zo vertelde één der vluchtelingen. „Dreigend staken hun hou ten geraamtes tegen de avondhemel af en hun zoeklichten leken het gehelo grensgebied te bestrijken Voordat het licht der schijnwerpers op de kleding van de Hongaren begon te reflecteren, begaf de groep zich verder op de buik sluipend in de richting van het dorp KlSngenberg ln Burgenland. MIJNEN Toen zü de torens achter zich hadden gelaten, kwam het mynengevaar. „Hoe het menselykerwyze mogelyk was, we ten wy niet, wy 7,yn er, met Gods hulp, doorgekomen", vertelde de leider van de groep. Voetje voor voetje trokken zy door een mijnenveld. Na meer dan vier uur van schier on draaglijke spanning bereikte de groep 's morgens om drie uur het oostelijke dorp Klin-genlberg. Hier klopten zij' bij een boer aan, die hen onmiddellijk voed sel en dekens gaf om de nacht door te brengen. De politie zorgde er voor, dat het jongste kindje van het gezelschap naar een ziekenhuis werd overgebracht. Tevergeefs had de moeder gepoogd, het wakker te krijgen. Een ogenblik werd gevreesd dat het Icind nooit meer wakker In 7 jaar vluchtten ruim 2 mill, mensen Volgens de in West-Duitsland bekende gegevens, zijn in de periode tussen eind-1948 en september 1955 in totaal 2.3 miljoen mensen uit communis tische landen naar de vrijheid gevlucht. In de eerste week van janu ari 1956 weken 6412 oostduit sers naar het westen uit. Vandaag is het m.s. Johan van Olden- barnevelt van de Stoomvaart Mij. Neder land met 1400 passagiers voor Fremantle, Melbourne en Sydney, Australië, uit Am sterdam vertrokken. 2.000 extra soldaten naar Cyprus Londen, 10 januari In verband met de verwarde toestand in het middenoosten zullen nog deze week ongeveer 2000 man Britse militai ren, waaronder een groot aantal para chutisten. naar Cyprus worden overge vlogen, zo heeft het Britse ministerie van oorlog heden bekendgemaakt. Deze troe penzending staat volgens het ministerie niet in verband met de onrust op Cyprus zelf. Hollandia wil voor zich zelf zorgen De adviserende raad vam HoLlandiia heeft de gouverneur voorgesteld het wa terleidingsbedrijf, het elektriciteitsbedrijf, de busdienst, de mnógdng, weg en wer ken (wegen, plantsoenen, sportvelden, Ir rigatie, enz.), marictbedrijf, brandweer, burgerlijke stand, preventieve politie, be graafplaatsen en slachthuis aan de in te stellen gemeente Holüiandda over te dra gen, doch aanleg van nieuwe wegen, ha venbedrijf en luchthaven aan het land over te laten, terwijl over uitgifte van gronden, sociale zorg. gezondheidszorg, onderwijs en keuringsdienst nog wordt beraadslaagd. Ned. deelneming aan scheepswerf in Israël. Vertegenwoordigers van Ne derlandse maatschappij, die installaties Israël will overbrengen, in Haifa aangekomen. 1de Anak Agung Gde Agung, de Indonesische minister van bui tenlandse zaken, kwam per vlieg tuig in Londen aan, waar een En gels verslaggever hem een inter view afnam. De minister kwam naar Engeland als gast van de Britse regering. Hij zal met pre mier Sir Anthony Eden en met de minister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, besprekingen voeren. Veilig maar teneergeslagen Stuurman Nielsen lag te kooi, j toen de Sirabuen zonk Braziliaanse gezagvoerder wilde niets vertellen j (Van onze speciale verslaggever) TEGEN HALF ACHT gisteravond meerde de grote, lompe Braziliaan Loide Venezuela uit Rio voor de kade in de Rotterdamse Mer- wehaven. Een alledaags schouwspel, echter met een bittere bijsmaak, want j vroeger op de dag had het schip bij Den Helder de Noorse kustvaarder Sirabuen overvaren pÉMË 1 Eis van de atoomoorlog: Leger der V.S. wordt in cellen gesplitst WASHINGTON. 10 januari. De divisies van het Amerikaanse leger zullen worden herschapen in tal van op zichzelf staande „cellen", ten einde te voldoen aan de eisen van de atomische oorlogvoering. Aldus ge neraal Maxwell Taylor, stafchef van heit Amerikaanse leger, tijdens een bijzondere persconferentie. Grote legereenheden zyn in oorlog te kwetsbaar, dat is wel gebleken by de recente manoeuvres in de Verenigde Staten en Europa, aldus de generaal. Dr Drees wachtte een uur „Heel Nederland mag naar Brazilië komen..." DEN HAAG, 11 januari. JUSCELINO KUBITSCHEK. de ge kozen maar nog niet geinstal- leerde president van Brazilië, is gis teravond met meer dan negen uur vertraging op Schiphol aangekomen. Onderweg van New York naar Am sterdam had de superconsteliation van de Braziliaanse luchtvaart mij. Varig het zwaar te verduren gehad met hevige sneeuwstormen: daardoor landde de machine gisteravond eerst om kwart voor zeven op Schiphol. Met deze late aankomst veranderde het programma van de heer Kubitschek en zijn gevolg van 43 personen geheel. Zijn persconferentie in Hotel de Wittebrug te Den Haag werd afgelast en het regerings diner in het Kurhaus begon een uur laat. Want toen de heer Kubitschek een korte verklaring op Schiphol n Den Haag vertrok, bleek de weg zó gevaarlijk, dat over het traject Amster dam—Den Haag ruim anderhalf uur werd gedaan. In de Witteburg kleedde de pre sident-elect zich snel om en toen spoedde het gezelschap zich naar het Kurhaus. REDE DR DREES Sneeuwstormen over Europa Gisteren nog was het treinverkeer in Nederland soms urenlang vertraagd DOOI is vannacht ingetreden in Nederland, België, Frankrijk en West-Duitsland. In midden- en oost-Europa wist de vorst zich te handhaven, maar strenge vorst komt bijna nergens meer voor. De kans op terugkeer van oostelijke wind en daarmee de kans op vorst in ons land wordt door het K.N.M.I. de eerste paar dagen klein geacht, al kan het tijdens nachtelijke opklaringen wel licht gaan vriezen. Gisteren nog kampte ons land (mèt an dere landen) met ernstige vertraging ln het verkeer. De treinen tussen Den Haag Utrecht en tussen Gouda en Amster dam kregen urenlange vertraging door dat wissels waren vastgevroren. De goe derentreinen hadden veel hinder van op gehoopte sneeuw. Schiphol ging dicht, de uitwijkhaven Eelde later ook. Van overaJ kwamen berichten over auto's die niet verder konden, van bootdiensten die uit vielen het was een chaos. EldeTS in Europa een week van mist, sneeuwstormen, natte sneeuw en regen zijn de bewoners Egeland gisteren opgeschrikt door aardbeviijg. Duizenden mensen in de industrie'graafschappen van de Mid lands vluchtten de straat op. Huizen, erkplaatsen en fabrieken stonden gedu nde 15 seconden te schudden en overal erd een diep gerommel gehoord. Ern stige schade werd niet aangericht. i enorm sneeuwkleed overdekt de gehele oostkust van Engeland en strekt ch over „West-Europa uit tot in Italië" In Oostenrijk zijn alle bergpassen (op Wieken van molen door wind afgerukt In St. Annaparochie werden gistermid dag door de wind drie wieken van de molen De Welkomst afgerukt. Een wiek kwam op een pakhuis terecht, de twee andere op het land De eigenaar H. Wiennga, ziet voorals nog niet hoe hij de duizenden guldens voor het herstel moet opbrengen. één na naar Zuid-Slavie) onbegaanbaar. In Noord-Italië is de hoofdweg van Venetië naar Cortina d' Ampezzo, waar deze maand de Olympische winterspelen worden gehouden, afgesneden. Ook Noord-Frankrijk kreeg zijn portie te pakken. Maar uit het midden van Fran krijk werd gemeld, dat de jasmijn bloeit.. Eén dode in verkeer Op een krudspunt van de weg langs het Apeldooms-Dierenskanaal onder Loenen botste gistermiddag een personenauto, be stuurd door D. K. uit Loenen. tegen een andere auto. De wagen van K. werd in de flank gegrepen, draaide rond en schoot het kanaal in. K. kon door omstanders op het droge worden gebracht, doch een mede-inzittende, de 62-jarige mevrouw J H. Oudbier-Roosentooom uit Loenen kon niet worden gered en verdronk. Prins Bomhard naar de Verenigde Staten Vergezeld van zyn particuliere secre taris dr. F. A. de Graaff is Prins Bernhard gisteravond om half tien van Schiphol naar de Verenigde Staten vertrokken. Het ministerie va>n wederopbouw volkshuisvesting heeft medegedeeld, dat aanvragen voor het bouwen ..met halve premie" niet kunnen worden gehonoreerd !n bepaalde kringen schijnt de mening te hebben postgevat, dat dergelijke aanvra gen bij het begin van het nieuwe jaar zouden kunnen worden ingediend. De nieuwgekozen president van Brazilië, Juscelino Kubitschek, bracht een vriendschapsbezoek van een halve dag aan om land. Drie uur na aankomst op Schiphol zat de president gisteravond in het Kurhaus aan bij een diner dat hem door de Nederlandse re gering werd aangeboden. Na het diner onderhield de president zich met minister-president dr. W. Drees en met mr. J. M. A. H. Luns, minister zonder portefeuille. Van morgen reisde de president door naar Engeland. In Scheveningen hadden de Nederlandse autoriteiten, onder wie minister-president dr. W. Drees, al een uur zitten wachten. In een tafelrede verklaarde dr. Drees. dat er ondanks de grote afstand tui Nederland en Brazilië, waardoor persoon- lük bezoek moeiiyk is, levendige betrek kingen op allerlei gebied bestaan. Daar zijn in de eerste plaats de han delsbetrekkingen, die onlangs nog vorderd zijn door de overeenkomst v bij de handel op multilaterale basis werd geplaatst. „De Nederlandse industrie is er trots op, dat haar de gelegenheid ge geven wordt, deel te nemen aan de snelle industriële ontwikkeling van Brazilië, een industrialisatie die steeds meer mo derne uitrusting vergt," aldus dr. Drees. Voorts zijn er de culturele betrekkin gen, die aanhoudend worden versterkt door middel van tentoonstellingen en andere manifestaties en in de nabije toekomst zal waarschijnlijk een uitwisseling op het gebied van de tropische wetenschap tot stand komen. Dr. Drees bracht voorts in herinnering, dat Brazilië enige weken ge leden in de Ver Naties Nederland ge steund heeft bij zijn pogingen om erken- Kwomintang liet bom plaatsen... i hebben herhaaldelijke JJET BRITSE van koloniën heeft verzoeken om hem bekendgemaakt, dot be- Hongkong terug te wezen is dat een poetser den om wegens eet op 't vliegveld van Hong kong door de Chinese na tionalisten omgekocht is om een tijdbom te plaat sen aan boord van het vliegtuig van de Air India, dat verledei het onderzoek zich uitge strekt had tot 71 perso nen die tijdens het opont houd van één uur te Hongkong met het vlieg- de tuig nraking geko- Eén hui ntal c tisch-Chinese vertegen woordigers naar de confe rentie van Bandoeng vloog en toen boven de Zuidchimese zee veronge lukte. Bij dit ongeluk kwamen vijf tie pers hooggeplaatste functionarissen nalisten om het leven. De nationalisten bereik ten niet het doel dat zij wilden, want zü dachten dat premier Tsjoe En-lai in het toestel zat. Volgens Eerst op 18 Mei werd JiÜ op de Iijst van ver dachten geplaatst Op die dao vloog hij als verste keling mee naar Formosa. Er zijn bewijzen, dat Chow bü vier verschil lende gelegenheden ver klaard heeft, medeplich tig te zijn geweest aan de bomaanslag en dat hij vóór zijn vertrek honder- Het ongeluk gebeurde dollars uitgegeven ning van het statuut voor de Ned. Antil len en Suriname te verkrijgen. Scheep- en luchtvaart zorgen voor di rect contact tussen onze landen en bren gen veel Nederlanders naar Brazilië. Op het ogenblik zijn er reeds 5000. „De Bra ziliaanse en Nederlandse migratie-autori teiten werken samen om emigratie vai Nederlandse boerengezinnen naar Brazi lië te bevorderen, terwijl de beide rege ringen er aanhoudend naar streven, financiële en andere moeilijkheden overwinnen, waartegenover de emigrant gewoonlijk komt te staan." aldus dr. Drees, die er tenslotte zijn vreugde uitsprak, dat bij al de bestaande banden tussen Nederland en Brazilië nu eer band van persoonlijke aard met de Bra ziliaanse president was gekomen. VERKLARING KUBITSCHEK Voordat de heer Kubitschek gisteravond van Schiphol vertrok, legde hij een korte verklaring af. „Ik ben naar West-Europa gekomen,' aldus de nieuwe Braziliaanse president, „om oude vriendschapsbanden te stevigen". President Kubitschek heeft met zijn medewerkers een welvaarts programma voor Brazilië opgesteld, dat onder meer omvat een uitbreiding industrie, transport en landbouw. „Wij hebben bijvoorbeeld een aanzienlijke hoeveelheid spoorwegmateriaal nodig. We hopen dat in de V.S. en Europa aan te kopen." De president zei, dat hij het plaatsen van bestellingen voor schepen op Nederlandse werven zou kunnen be spreken, al is het niet duidelijk, neer de president dit wil doen. Brazi lië heeft altijd de beste relaties gehad met Nederland. „Als er Nederlanders zijn, die naar Brazilië willen emigreren, dan zijn ze van harte welkom, ons land is groot genoeg, al zou de hele Neder landse bevolking willen komen, van harte welkom." Een grote verrassing voor president Kubitschek was het dikke pak sneeuw, dat de luchthaven Schiphol bedekte: „Zoiets heb ik nog nooit gezien," ik ben wel eens in Europa geweest maar bij mijn bezoeken was het altijd mooi weer,', zei hy. Hedenmorgen omstreeks half tien bracht de president een bezoek aan ko ningin Juliana op Soestdyk. Twee uur later reisde hy door naar Schiphol, van- naar Londen vertrok. Van Enge land reist de heer Kubitschek later naar Duitsland, Italië, Spanje en Portugal. Dan keert hy naar Brazilië terug, waar hy ip 31 januari zal worden geïnstalleerd. De derde drieling van dit jaar In het rJt. zielfenihuis te Winschoten heeft mevrouw Niezen-Jink vanochtend vroeg het leven geschonken aén een drie ling. Het zijn drie meisjes, dóe respectie velijk 1480 gr aim. 1290 gram en 807 gram wegen. Het gezin Niezen, waarvan de vader Io6 arbeider is. telt thans veertien kinderen. De drie meisjes zijn ln couveuze, waarin men ze in het leven hoopt te houden. Eerder in deze maand werden reeds drielingen geboren in Vlaar- dingen en Hilversum. op 11 April. Koi ter beschuldigden de com- de nationalisten Amerikanen er reeds itwoorddijk had. zijn v de ramp. Verder P'n4 afkregen had het koloniën nister ie deze de beschuldi dat de Britse te Hongkong een waarschuwing uit Peking naast zich neer gelegd hadden. Chow bevindt zich thans In op Formosa, maar de het nationalistische autoritei- niën het c 000 Hongkong-dollars beloond te zullen worden Uit het onderzoek der pol't'e is cebleken. dat personen die in dienst stonden van de inlirhtin* gen organist tie der Kwo mintang. zich van Chow's diensten verzekerd had- levende, de geschokte stuurman Bjarne j Nielsen, was door de Loide aan boord genomen. Pas anderhalf uur na de ramp had de Braziliaan het bericht aan Scheve- i ningen-Rad'.o doorgegeven, maar over de i reden van deze vertraging, noch over de toedracht van h?t ongeluk wilde de kapi- tcin van de Lolde Venezuela gisteravond Geholpen door de heer C. Vellenkoop. j secretaris van het Noorse consulaat, kwam de verkleumde stuurman Nielsen van de gangway. Enig overlevende van het ge- zonken scheepje, op weg van Duinkerken naar Malmö, die zijn zeven kameraden verdronken weet, en die nog verward is j van die snel opeenvolgende gebeurtenis- j sen van gistermorgen, waaruit hem maar i één ding is bijgebleven: hij gered, en zijn maats omgekomen. In de leeszaal van de Noorse zeemans- kerk aan de Rotterdamse Westzeedijk legt dominee Armand Terjesen hem een hand op de schouder, en daar komt hij, op een zitbank, wat tot rust. En als de fotogra- fen hun blitslichten op hem afgeschoten hebben, vertelt hij in zacht Noors zijn J WACHT TE KOOI „Ik had wacht te kool vanmorgen, toen de Braziliaan ons overvoer. Ik hoorde een scheepsfluit vlakby, maar voor ik wist, wat er gebeurde, voelde ik de schok en hoorde ik het krakende geweld van de aanvaring. Ik holde naar dek. maar zag al gauw. dat er niets meer te redden viel. Ik snelde naar het achterdek, waar Ik - samen met de kapitein het reddingsvlot probeerde los te maken. Maar het was al te laat: het schip kapseisde en toen sprong ik over boord Het sneeuwde en het zicht was matig. In het ijsWoude water, dat van alle kanten In mijn lichaam scheen te bijten, greep ik eerst een stuk wrakhout. Toen zag ik ons reddingsvlot drijven en met de macht der wanhoop begon ik te zwemmen. Ik haalde het niet, maar kon een reddings- boei pakken. Ik keek rond en zag onze reddingssloep drijven, half vol met wa ter. Ik klampte me er aan vast en klom Daar lag de matroos Carl Larsen. ver- 1 kleumd als ik. Verder weet ik niet veel meer. Het was koud. steenkoud, vooral, omdat ik. toen ik uit mijn kooi sprong, geen tijd had gehad om kleren aan te trekken. De mannen van de Loide Vene- zuela, die rondvoer, moeten me uit de boot hebben gehesen. Wat er van Larsen geworden is. weet ik niet. Hij moet ver- dronken zijn, misschien wel in de half- zinkende reddingboot. De Sirabuen zonk vrijwel direct, toen ik eraf sprong ttc toon vertelt hy, alles nog weer »r zyn ogen: de wanhopige stryd tegen de koude, de onmacht, de onver schilligheid en de redding, de warme ka- het Braziliaanse schip, en nu: Rotterdam en de Noorse zeemanskerk. Met acht man had de Sirabuen in Noor wegen moeten terugkomen Italiaanse filmers gaan Nederland verlaten De Italiaanse filmgroep, die naar Ne derland is gekomen met de bedoeling bui tenopnamen te maken voor de film „Lon don calling the Northpole", zal zaterdag ns land weer verlaten en terugkeren Rome. Op het ogenblik worden voor bereidingen getroffen voor het vervoeren het opnamemateriaal naar Italië. De filmgroep zal in ons land geen op- in maken en geen werkvergunning aanvragen. Regisseur Colettl en cameraman Gabor Pogany zullen de resterende dagen ge bruiken om tochten door Nederland te maken en motieven op te doen voor een andere film, die de regisseur is ln ons land te komen maken. Ir. M. J. de Vries is benoemd tot mede-directeur van de Overzeese Gas- en Electrici teitsmaatschappij te Rotterdam. Stuurman Bjarne Nielsen, enige geredde van de acht zee lieden die gisteren bij Den Hel der schipbreuk leden, na zijn aan komst in Rotterdam In Nederland werd geen aardbeving geregistreerd Gisteren registreerde het selsmografisch observatorium in Dorking, Zuid-Engeland. een zware aardbeving in het gebied van de Stille Oceaan of zelfs verder weg In De Bilt zijn deze bevingen niet geregis treerd. Het aflezen werd echter bemoei- 1 lijkt door mikroeeismen ten gevolge van depressie-activiteit op de Atlantische WEERBERICHT J Aanhoudende dooi Tot morgenavond verwacht De Bilt: Veranderlijke bewol- king met enkele buien. Matl- ge, af en toe krachtige wind \Vy£'' tussen zuid en weet Aanhou- dende dooi. (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon 8.46—16.54. Maan 8.07—16.36. Op 13 Januari nieuwe maan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1