Balatonmeer moet toeristen ;arije trekken naar Hong: Land met de beste school wint concurrentiestriid De landbouwoverschotten naar communistische landen DINSDAG 10 JANUARI 1956 HET L11KT HEEL WAT leren in het kasteel van aartshertog Jozef (Van onze correspondent Alfred van Sprang) TIH.ANY, najaar 1955. T~\E OUDE LIFTBEDIENDE van het Duna Hotel ziet aan mijn sporthemd en de camera's over mijn schouder dat ik niet van plan ben de dag I in Boedapest door te brengen. „Gaat u een tocht makeninformeert hij nieuwsgierig. „Jaantwoord ik. „Naar de Balaton....?" „Inderdaad. „Dat is de moeite waard, mijnheer...." Het Balatonmeer (op de atlas staat Plattenmeer) is het uitverkoren vakantieoord van de Boeda- pesters. Het ligt niet te ver van de hoofdstad (ongeveer 120 km) en het versohaft de inwoners van een land zonder zeekust een alleszins bevredi- gend substituut voor het gemis daarvan. De Hongaren beweren dat het i meer met zijn lengte van bijna tachtig kilometer en zijn oppervlakte van zeshonderd kilometer het grootste meer in Midden-Europa is. En dat het water ervan kwaliteiten bezit waarop geen enkel ander meer kan bogen. We starten vroeg. Het is een zonnige dag en de weg is goed. Veel verkeer is er echter niet. Er zijn maar weinig particulieren, die zich de luxe van een auto kunnen permitteren. Als men een eigen vervoermiddel heeft is het meestal een overjarige motorfiets, al of niet met zijspan. Het zijn echter zulke oude beestjes, dat het een veel voor komend schouwspel is om de berijders er van langs de weg bezig te zien de dingen weer wat nieuw leven in te blazen. Verre- weg de meeste bezoekers van het Bala- I tonmeer reizen echter per trein. Dat het j spoorwegverkeer ook nog niet alles is, Alfred v. Sprang over Hongarije (4) bewijzen de in sommige treinen mee lopende goederenwagons, waarin wat houten banken gezet zijn om personen te ..Iedereen gaat tegenwoordig n I Balatonmerkt mijn gids op. I „Ook op weekends „O. ja Het landschap is vriendelijk en afwisse lend. Het zijn meest akkers met hier en daar wat bomen en een klein dorp. In de buurt van een waterput loopt een grote kudde paarden te grazen onder het toe ziend oog van een donkerharige zigeuner. Een eind verder zijn militairen aan het j oefenen met tanks. „Hoeveel procent van de boeren neemt nu deel aan de collectieve landbouw vraag ik. j „Dat weet ik niet precies, maar steeds meer boeren zien in dat ze veel beter af zijn als ze zich aansluiten. Maar iedereen is natuurlijk vrijvoegt mijn gids er aan toe. Het is een nogal vaag antwoord. En dat is begrijpelijk, want andere (min der officiële bronnen) hebben mij verteld dat niet veel meer dan dertig procent van de boeren tot de coöperaties toegetreden J zijn. De anderen blijven liever zelfstandig. Weliswaar zijn zij niet verplicht om die i zelfstandigheid op te geven, maar er wordt wel op allerlei manieren (door zwaardere belasting bijvoorbeeld) druk op hen uitgeoefend. MOTORFIETSEN Wij rijden ruim twee uur. Dan zijn we in Balatonfred: een van de vele badplaat sen aan het meer. Het is een aardig plaatsje met verscheidene hotels en sana toria voor hartpatiënten, die er bij de vermaarde bronnen genezing komen zoe ken. Het smalle strand krioelt van de Langs het water is een schaduwrijk plantsoen, waar banken staan en kraam pjes. waar de bezoekers alles kunnen kopen van watermeloenen en souvenirs tot vers-gekookte kukorica (maiskolven). welke de Hongaren eten als wij een haring. Verder is er een kleine jacht- I haven, waarin wat zeilbootjes klaarliggen om uit te varen. Het meer zelf is zo glad als een spiegel. Heel vaag zijn de heuvels aan de over kant door de nevel te zien. In de verte komt de witte veerboot uit Siófok. METAMORFOSE „En hoe vindt u het hiervraagt mijn gids verwachtingsvol. „Heel mooigeef ik toe. „Het is ook een heel geliefde plek... Door de eeuwen heen is het Balatonmeer een uitverkoren vakantieoord geweest. Voor de oorlog was het vooral het domein van de beter-gesitueerden. Vele adellijke families hadden er een villa of een bui- tenvcrblijf. Er waren luxueuze hotels en kuuroorden waar degenen, die het be- talen konden, maanden achtereen bleven. SCHRALE HUID l a daarvoor is Akkcr's Klooster- balsem het middel.dat Uw huid Xi/ weer gaaf en glad maakt. Ook als wrijfmiddel bij rheumatiek Kloosterbalsem heeft uiteraard grote veranderingen veroorzaakt. De villa's en kastelen zijn onteigend. Vele doen nu dienst als vakantiekolonie voor de jeuffd. Andere zijn overgedragen aan de ver schillende vakbonden, die de bij hen aan gesloten arbeiders in de gelegenheid stel len er tijdens hun vakantie tegen een kleine vergoeding gebruik van te maken. Ook de kunstenaars hebben er tehuizen waar zij ver van de grote stad kunnen werken en rusten. Een van de kastelen van graaf Esterhazy huisvest bijvoorbeeld letterkundigen. De luxe en de exclusiviteit zijn nu natuurlijk geheel verdwenen. BUITENLANDERS We bezoeken verscheidene andere plaat sen. Het is overal in grote lijnen het zelfde: mensen, die aan de oevers van het prachtige, ondiepe meer genieten van een zonnige dag. Jn het Park Hotel in Tihany gebruiken we de lunch. Het is oorspronkelijk een kasteel van aartsher tog Jozef. Het ligt sprookjesachtig tegen de bergen van het schiereiland met een vrij uitzicht over het water. Iedereen, die er het geld voor heeft, kan er logeren. De prijzen zijn echter zodanig dat ze meer binnen het bereik van de elite (leiders van regering en partij, bekende doktoren en kunstenaars) liggen dan binnen het be reik van de gewone arbeider. Als de directeur van het hotel hoort dat er een Nederlandse journalist op het terras zit komt hij een praatje maken. De Hongaren proberen name. lijk het toerisme weer een beetje op gang te brengen ten einde op die ma nier buitenlandse valuta te verdie nen. En het Balatonmeer is daarbij een van de belangrijkste pijlen op de boog. „Hoeveel kost een kamer....?" vraag ik hem. „Veertig gulden per dag met vol ledig pension. We hebben ook enkele suites. Die zijn tachtig gulden „Dat is nogal duur voor westerse beurzen „Toch hebben we regelmatig bui tenlandse gasten. „Uit de andere communistische lan den. „Ja, maar ook uit Engeland, Frank rijk, Oostenrijk, België, Nederland..." Zo ziet het Balatonmeer er op een zonnige zomerdag uit. Het meer is gemiddeld slechts drie meter diep en is rijk aan vis (snoek, baars, elft, e.a.). Een groot percentage van deze buiten landers zijn gasten van de Hongaarse regering. En verder komen er ook wel leden van de in Boedapest gevestigde di plomatieke vertegenwoordigingen. De ge wone toeristen zijn echter nog zeer schaars. Maar men overweegt de moge lijkheid een speciale, gunstige wisselkoers voor toeristen in te stellen om daarmee het bezoek uit het westen te stimuleren. „Wat kunnen de mensen hier doen „In de eerste plaats natuurlijk zwem- ien, zeilen en zonnebaden. Er is een lin van tien hectare bij het hotel. Er wordt thans een tennisbaan aangelegd. En verder zijn er bioscopen en andere ontspanningsgelegenheden in de buurt..." is voor het huidige Hongarije mis- n heel wat. De mensen in het westen zijn echter heel wat meer gewend. Ook de verzorging in een internationaal hotel betreft. Weliswaar verwisselt een r in een groezelig-wit jasje haastig de witte, stenen bordende aluminium- achtige vorken en lepels en de papieren servetten voor eetgerei van porcelein zilver en linnen, maar de service laat toch heel wat te wensen over. Het duurt zo lang voor we de eenvoudige lunch vam gebakken vis en sla opgediend krijgen dat de gids er zenuwachtig van wordt en de kelner een fikse uitbrander geeft. Het gebak wordt ten slotte nog met het papier m geserveerd en de koffiekopjes zien it als of ze de hele dag nog niet omge- sen zijn. Het is dan ook geen erg beste •oductie van het naar buitenlandse bezoekers verlangende Park Hotel. En de directeur zal er dan ook goed aan doen •t stille winterseizoen een flinke dosis zelfkritiek tot zich te nemen. llllllllllllllll'liiliijllllllllllillllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Lunchtijd op het terras van het Park Hotel, eens een kasteel van aartshertog Jozef. Na 3200 uur Luftwaife neergestort met Piper cub Als men 3200 uren bij de „Luftwaffe" heeft gevlogen, heeft men toch ervaring genoeg, zo zeide gen.-majoor vlieger-wnr. J. L. Zeegers als lid van de Raad voor de Luchtvaart tegen de 33-jarige Tilburgse piloot J. M. de V.. die tijdens besproei ingswerkzaamheden boven de N.O.-Polder was neergestort. Hij bleef ongedeerd, maar het vliegtuig liep zware schade op. Het ongeluk zou volgens zijn zeggen zijn geschied, toen hij bij het pakken van een kaart per ongeluk tegen de benzine kraan stootte, waardoor deze dicht ging juist toen hij gas wilde geven. De dir.-gen. van: de rijksluchtvaart dienst was van mening, dat de remcaplci- teit van de sproeipompen dient te worden vergroot en vroeg een samenloop van om standigheden in aanmerking nemend, een berisping van de vlieger. Kampeerclub van Chr. reisvereniging Omdat vele christen-kampeerders op de tegenwoordige kampeerterreinen de sfeer, die zij zoeken, missen, heeft de Ned. Chr. reisvereniging besloten over te gaan tot de oprichting van een kampeerciub. Hiertoe zullen plaatselijke contactgroe pen worden opgericht en kampeertochten worden voorbereid. Op de bezitters van landgoederen, bossen, heidevelden en an dere gelegenheden zal een beroep worden gedaan hun terreinen beschikbaar te stel len. Ten aanzien van de buitenlandse kam peertochten zal een onderscheid worden gemaakt tussen hen, die een vasl kamp prefereren en zij, die liever een trektocht houden. Ook zal het bestuur van de N.C. R(eis)V. trachten vaste kampterreinen te verkrijgen in het buitenland. Naar een terrein in de Eifel zullen tijdens de va kantie pendeldiensten worden onderhou den, zodat hele gezinnen gemakkelijk hun plaats van bestemming kunnen bereiken. Ten slotte zal een korps kampeerleiders worden gevormd. Ir. J. J. Fels en Ir. F. B. C. E. M. Jan sen zullen 31 januari hun functie van di recteur van de provinciale Gelderse elek- trioiteits mij. neerleggen. OVefc DE K.lÊiN£ GENOEGE^S t)E5 tEVEN-S .J as*®**wsas en Spencer roken Jordanië niet bij het Bagdadpact JORDANIË heeft weer een nieuw kabi net. Waarschijnlijk hoopt koning Hoes sein hiermede de onrust in zijn land te kanaliseren. Zeker is dit geenszins. De toestand blijft enigszins verward en giste ren was het telegrafische'en telefonische contact met de hoofdstad Amman nog steeds verbroken. Het zou een misleiden de voorstelling van zaken zijn te bewe ren. dat In Jordanië de onrust slechts het werk is van een extremistische of zo men wil, communistisch georiënteerde rad draaiers. Dezen kunnen ten profijte van Rusland, Egypte, Saoedi-Arabië, wel voor stokebrand spelen, maar er moet toch vuur aanwezig zijn. De haat tegen het pact van Bagdad, tegen Engeland, tegen Amerika, tegen geheel het westen, wordt uiteraard ook in dit deel van Azië aan gewakkerd. Het is goed er hier nog even- op te wij zen, hoe dit pact van Bagdad ontstaan is. Turkije, deel uitmakende van de weste lijke N.A.V.O. en de Raad van Euro pa. met Grieken land en Joegoslavië verbonden door het Balkanpact. sloot SCHOOLMEESTERS IN DEBAT MET FABRIEKSDIRECTEUREN Is ontvankelijkheid en aanleg alleen al voldoende? T\E WESTDUITSE Kamer van Koop- -L/ handel heeft zeer onlangs het initiatief genomen, een aantal leerkrachten lagere en mulo-scholen in een grote in dustrie rond te laten leiden. De leerkrach ten bezichtigden het gehele bedrijf grote chemische fabriek, waarvan produktie zich beweegt tussen uitersten als wasmiddelen en plexiglas en kwa- na afloop van hun excursie m> Toch is liet zo ROBOTS UIT DE OUDHEID tellin i de bijzondere aanraking kwam. Destyds hebben we reeds allerlei byzondere automaten ge noemd die in de Hellenistische tyd grote opgang hebben gemaakt ca deze onvol ledige lijst zou met kleine onderbrekin- tyd ku lortgez ook i ische che handschriften worden wonder- baarlykheden verteld van gouden en zilveren bomen, waarin vogels huisden die kweelden en met de vleugels wiekten. Alles volautomatisch natuurlijk. Om nu wat dichter by huis te blijven, de roemruchte Albert Magnus zou uil metaal, glas, leer en was een huisknecht hebben vervaardigd, die de deur opende als t de bet - hii e ■id verkreeg, doch niem ■men deze produkten ui iar het ryk der legend* e kathedraal te klokslag een h apostelfiguren laat vi ier met de vleugels li maar het meeste opzien heeft destijds toch wel de levensgrote automatische eend van Vauranson verwekt. Dit dier scheen niet alleen uiterlijk een even beeld van zyn levende soortgenoten te zijn geweest, doch moet eveneens in zijn gedragingen uitermate natuurgetrouw zyn geweest. Het dier liep waggelend i plas i het de nek. By zyn dood, in 1782, heeft Vat de wondereend, benevens tal van lo da Vinei ter ere van de intocht Lodcwjjk XII in Milaan een auto- sche leeuw had gebouwd, die de ng tegemoet trad en hem de, voor tyd gebruikelijke, vleierige per ïdien hebben allerlei kunstige auto- over de schakende Turk. volgende keer. (Nadruk verboden) leiders van deze Industrie bijeen ;n gedachtenwisseling. En deze gedachtenwisseling liep uit op ;n zeer langdurig en hevig debat, toen ;n van de fabrieksdirecteuren de kwestie aansneed, of de lagere en mulo-scholen wel leerlingen afleveren, die geschikt zijn voor de moderne industrie en het moderne bedrijf. Hij eiste van zulke jonge bedrijfs- genoten goede kennis van rekenen en een stevig karakter. Daar de standpunten en omstandig heden niet alleen voor de Duitse toestan den gelden, maar evenzogoed voor die ln ons land, leek het ons wel interessant maar wellicht door de gecompliceerd heid van het onderwerp ook wat ondank baardeze kwestie een spreken. £)E ONDERWIJZERS die in dit debat betrokken waren, trokken ernstige ge zichten. -toen de technisch directeur var het bedrijf kort stelde, dat hij van de la gere school verwachtte, de elementaire 'akken rekenen, lezen, taal drag goed te onderwijzen. „Wij krijgen veel te veel jongmaatjes die een slecht cijfer voor gedrag hebben. Zij gedragen zich slecht en hebben geen mani algemene niveau van de hedendaagse scholieren laat te wensen", aldus de di- Toen sprong een onderwijs-inspecteur, die bij het debat aanwezig was, in de bres. Hij stelde zeer terecht, dat dé school niet in de eerste plaats is om jongelui vi de industrie en het bedrijfsleven op leiden. Hij wees op de hoge eisen die de bedrijven tegenwoordig stellen: middel bare opleiding, ten minste mulo-dipli en verweet de industrie dat zij er daar door mede oorzaak van is. dat er jaar lijks honderdduizenden guldens door de schoorsteen worden gejaagd, omdat alle leerlingen die mede door deze maar naar de middelbare scho len trekken, er maar 14 procent het eind examen halen! Maar de directeur van het bedrijf ant woordde: „Voor de stormloop op de mid delbare scholen mag men het bedrijfsleven rantwoordelijk stellen. De oorzaak ook bij de vrijstelling van schoolgeld. En overigens, de knapen die dan wèl het eind examen hebben gehaald, leggen vaak vlegelachtige arrogantie aan de dag, die ik ijn bedrijf niet kan en wil dulden t debat eindigde in dezelfde stijl: de directeur, die leerlingen van lagere schi len wilde hebben, die goed konden reke- schrijven en lezen, om ze in het be drijf op te leiden, en het onderwijs, dat zich nóóit wil zien als een vooropleiding de Industrie. In Nederland ligt da kwestie niet zo scherp naar onze mening, ir toch doen dezelfde problemen zich voor. Daarom is het wellicht nuttig, oordeel van de fabrieksdirecteur eens hier tot zijn recht te laten komen. JTAE TECHNISCHE DIRECTEUR van deze grote Westduitse chemische industrie •atte de koe bij de horens toen hij de ge dachtenwisseling tussen zijn collega's en leerkrachten van lagere en mulo-scholen aldus opende: ..Het bedrijf, dat u zoëven hebt gezien, is zonder mensen een hoop schroot. Wanneer wij er de mensen ult- n. blijft er niets anders over dan een hoop rommel, omdat het belangrilkste dat wij hebben, flinike mensen zijn. Onze taak is het, hun de kansen te geven, uw taak is het flinke mensen af te leveren. Wat wij nodig hebben, zijn goede leer lingen van de lagere school Het land. dat iternationale concurrentiestrijd wint. •t het land. dat het beste voortgezet onderwijs heeft, maar het land met de beste lagere scholen. Uit de leerlingen van de lagere scholen ïkruteren wij ons personeel. De eisen van et bedrijfsleven aan de jeugd zullen In de komende jaren niet minder worden, zij zullen toenemen. De technische ontwikke- ling stelt steeds hogere eisen aan de kwa liteit van de schoolopleiding. Ik ben var mening, dat de moderne lagere school met vroeger vergeleken achterop is geraakt. Toen ik op de lagere school ging, leerde ik daar natuurlijk niets over de vraag stukken van het bedrijfsleven, maar ik leerde er goed rekenen en schrijven, ik leerde hoe ik mijn taal moest spellen hoe ik mij gedragen moest. Wanneer ik tegenwoordig jongelui test. dan beant woordt 15 procent van hen de vraag: hoi veel is een derde maal een derde met: twee zesde! En wanneer ik vraag, wat het kookpunt van water is, krijg ik de zotste antwoorden. Wat moet ik denken van een zeventienjarige jongen, die als jongmaatje in het bedrijf komt, en wiens eerste vraag is: heb ik in dit bedrijf recht op pensioen....? Ik heb vastgesteld, dat het tegenwoordige jongelui ontbreekt elementaire kennis en aan karaktervor ming. Ik verwijt de leraren deze gebreken niet helemaal ook de ouders hebben hieraan voor een deel schuld T)E AANWEZIGE schoolmeesters zaten hierop natuurlijk direct „boven in de boom" en beweerden dat de hedendaagse scholen de vergelijking met vroeger best kunnen doorstaan. En zij beweerden zelfs, dat zij bereid waren, méér excursies naar grote bedrijven te maken, zich méér in industriële problemen te verdiepen. „Want als een leerling mij vraagt, waar nu al dat geld in het land vandaan komt", aldus een van hen, „dan moet ik zeggen, dat ik het niet weet Maar dat was nu net niet de bedoeling van die technische directeur. „Dat is niet nodig, daar zorgen wij wel voor bij de praktische scholing. Maar we willen jon gelui van u krijgen, die goed kunnen re kenen, hun taal goed kunnen schrijven en een behoorlijk gevormd karakter hebben1" 't Verklaarde uitzicht begin 1955 e „de fensief" vriend schapsverdrag met Irak. Hier omheen groepeerden zich later Pakistan, Perzië, Engeland en Amerika als een soort van „toeziende voogd". Amerika maakt er dus geen deel van uit. Het pact van Bagdad had ten doel, de Sowjetpenetratie in het Midden-Oosten tegen te gaan. Hier bij kwam ook het. beangstigende vormen aannemende, conflict Israël—Arabische landen in het geding. Het zijn vooral Egypte en Syrië, die de strijd hebben aan gebonden tegen de toenemende invloed van de jonge staat Israël. Toen de Britten pogingen ln het werk stelden ook Jorda nië aan het pact van Bagdad te lijmen, gingen de poppen aan het dansen. Jordanië, een creatie van Groot-Britan- nië, met het bekende Arabische legioen, dat in de oorlog tegen Israël zo'n belang rijke rol speelde, is financieel in sterke mate van de Britten afhankelijk. De mis sie van de chef der Britse generale staf om Jordanië bij het pact van Bagdad in te schakelen, liep desondanks op een mis lukking uit. Weliswaar was het toenma lige kabinet er toe bereid, maar de volks massa. waar sterke anti-Israëlische in stincten zich deden gelden, ging over tot verzet, ernstige ongeregeldheden gericht tegen Engeland en Amerika. Enige malen reeds is Jordanië nu van kabinet gewis seld en het is de vraag of het nieuwe ka binet in staat zal zijn, Engeland en de Jor- daniërs tevreden te stellen. Aan de ene kant heeft Jordanië de Britse subsidies broodnodig, aan de andere kant verzet het volk zich tegen het pact van Bagdad, hetgeen de .Tordaniërs blijkbaar opvatten als totale afhankelijkheid van het westen, waarbij de instinctieve haat tegen Israël mede de zeer belangrijke factor Js. Het Arabische legioen in de hoofdstad Amman heeft nu tot taak. verdere onlus ten te voorkomen. Zoals men weet. wer den aanslagen gepleegd op gebouwen van westelijke landen, o.a. op het gebouw, waar het bureau van het Amerikaanse ..hulpprogramma" was ondergebracht, het Philadelphia-hotel, een Engelse bank. ter wijl van het Amerikaanse consulaat te Jeruzalem de vlag werd neergehaald. Voor de Amerikaanse minister van buitenland se zaken. Foster Dulles en premier Eden van Engeland inderdaad redenen voor grote bezorgdheid. Bij de komende besprekingen tussen Eisenhower en Eden vormt het Midden- Oosten de „brandende kwestie", nu de nieuwe premier van Jordanië verklaard heeft, dat zijn land geen verdragen of bondgenootschappen zal aangaan. P. Jouwsma heeft met Ingang van l januari het hoofdredacteurschap van het c.-h. weekblad Koningin en Vaderland neergelegd. De redactie bestaat thans uit eindredacteur l.kol. mr. J. J. R. Schmal en F. H. van de Wetering. De gevoelige slijmvliezen^ in mond cn keel kunt U het best beschermen door regelmatig ge bruik van YVybert; het beproelae middel tegen hoest, heesheid en catarrh. EISENHOWER STELT VOOR: Inkrimping van de produktie en meer geld voor de boeren T)RESIDENT EISENHOWER van Amerika heeft zijn volledige regerings- T taak hervat met het congres het opzienbarende voorstel te doen de mogelijkheid te openen de beruchte landbouwoverschotten bij de commu nistische landen in te ruilen voor strategische materialen. In een speciale boodschap verzocht de president de volksvertegenwoordiging de bepaling in de landbouwwet, die de uitvoer van de regeringsvoorraden uitsluitend naar bevriende landen mqgelijk maakt, in te trekken. Deze boodschap van Eisenhower, die als doel heeft Amerika en de wereld te verlossen van de enorme Amerikaanse landbouwoverschotten ter waarde van f30^ mil jard, zonder dat naar hij meent, de prijzen op de wereldmarkt gevaar lopen, betekent een geheel nieuwe wending in de Amerikaanse landbouw politiek. Eisenhower liet Jn zijn boodschap dan ook duidelijk uitkomen, dat de Ameri kaanse regering gekant is tegen het wer pen op de wereldmarkt als een middel de landbouwoverschotten kwijt te ra- „De ervaring heeft geleerd", aldus de president, „dat onder de huidige om standigheden de binnenlandse- noch de buitenlandse markt de enorme voorraden kan absorberen". Een andere oplossing, de vernietiging in het voedsel wees de president even- van de hand. Om de produktie van nieuwe overschot ten te voorkomen, stelde de president verder een programma voor. dat ten doei Huidjes als satijn „ferm/ S2J heeft de bebouwde oppervlakte te beper ken en de landbouwers hiervoor schade loos te stelten. Op deze wijze zouden de boeren in Amerika meer kunnen delen in de welvaart van het land. Contante beta lingen en vergoedingen in natura zouden de landbouwers moeten aanmoedigen ak kers braak te laten liggen. Intussen ver zendt Canada opnieuw 900.000 kg over tollige boter naar Oost-Duitsland. waar door de totale leveranties 4>,è miljoen kg worden, waarvan 3,7 min kg via een Ne derlandse handelaar, meerendeels tegen f 3.10 de kg, Nederlander ln België veroordeeld. De Nederlander H. van E. uit Amsterdam, die een Belgische boekhandelaar, die een faillissement nabij was. als boekhouder zodanig zou hebben bewerkt dat hij de fiscus voor een aanzienlijk bedrag had kunnen benadelen en zelf 2400 gulden verduisterde, is te Antwerpen veroordeeld tot vijf maanden en acht dagen gevange nisstraf. 2520 francs boete en teruggave van de verduisterde 32.000 francs.

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 5