Jlieutue friJtsrije (fouranl De welvaart blijft stijgen t Mr. Luns sprak duidelijke woorden in Genève „Branders" taboe in Lunetten Verbruik 40 pet. hoger in 1970 produktie zelfs 50-100 pet. Ned. scheepje aangevaren en op Theems gezonken VRIJDAG 6 JANUARI 1958 Advertentie-afdeling: Telefoon 31441. Postrekening: 58930. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2.35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Familieberichten 0.18 per millimeter. Directie: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en OmsfreJcen .StantuasMcfi f* qtifblfora tnyn bert In Uybcospott" Zesendertigste Jaargang No 10544 ZIE PAGINA 5 Centraal Planbureau: gunstig vooruitzicht STIJGENDE WELVAART in de komende jaren voorziet het Centraal Planbureau blijkens zijn jaarlijkse nota, die thans verschenen is. De toekomstmogelijkheden in Nederland laten naar verwachLng vol doende ruimte voor de ontplooiing van de initiatieven die in het volk leven. Onze economie heeft zich aangepast aan een nieuw evenwicht. Maar dat kan slechts zo blijven onder voortdurende inspanning, omdat de bevolking zo snel groeit en omdat onze economie zo afhankelijk is van het buitenland. Daarom blijven zegt het Plan bureau industrialisatie, hoge in vesteringen, stijging van de produk- tiviteit en vergroting van de uitvoer geboden. Worden de inspanningen op deze gebieden gehandhaafd, dan zou in de komende jaren het evenwicht kunnen worden verstevigd bij een geleidelijke stijging van de welvaart, volledige werkgelegenheid en een sluitende betalingsbalans De werkgelegenheid Men neemt aan. dat ons land in 1970 12,5 miljoen inwoners ral tellen. Hierbij ls voor de komende vijftien jaar rekening gehouden met een jaarlijkse emigratie van 40.000 personen. De uitvoer zal met een derde toenemen. Ook dit cijfer is voorzichtig geschat en ligt vèr beneden het huidige groeitempo. Maar er moet rekening worden gehouden ri Voor het eerst een plan voor vele jaren publiceert het Centraal Plan bureau een economisch plan. dat een overzicht geeft wan de ver wachte ontwikkeling in het ko mend jaar. De bedoeling is de re gering zo concreet mogglpk gege vens te verschaffen, die van be lang kunnen zijn bij het nemen van beslissingen op economisch gebied. Deze keer heeft het Centraal Planbureau, nu de herstelperiode op de meeste gebieden achter de rug is, economische vooruitzichten gegeven voor een langere termijn. Gedacht is hierbij aan beslissingen die bv. de industrialisatie, de loon ontwikkeling, de belastingen, de emigratie en het onderwijs betref fen. Deze vooruitzichten heeft het planbureau vastgelegd in een nota. getiteld: „Een verkenning ische Zoon sloeg dronken vader dood (Van een onzer verslaggevers) In de woning van de 40-jarige opkoper te water J. J. v. d. S. in Rotterdam-zuid heeft zich gisteren een familiedrama af gespeeld, dat is geëindigd met de dood van de man. S. kwam dronken thuis en trof daar slechts zijn 17-jarige, reeds slapende zoon aan. Hij maakte de jongen .wakker en begon ruzie te maken. Deze twist liep zo hoog. dat de opkoper de jongen op een gegeven moment uit het bed naar de kachel sleurde en hem met een pook en een tafeltje begon af te ranselen. De jongen, lichtmatroos van beroep, greep een stofzuigerslag en sloeg daar mede door angst en woede verblind, zijn vader op het hoofd. De man stortte neer en bleek later te zijn overleden. Door het lawaai gealarmeerde beneden buren waarschuwden de politie die de aan hals, gezicht en armen gewonde jon gen Parlementaire missie in Haifa. De de legatie uit het Nederlandse parlement, die een rei6 door Israël maakt, heeft gis teren een bezoek gebracht aan Haifa en het dorp Kfar Juliana, waarvoor Neder landse Joden geld bijeenbrachten. Jkvi Wbtewaal van Stoetwegen verklaarde zeer onder de indruk te zijn van de lief de. die de bewoners allerwegen voor land koesteren. met tegenvallers als daling van de we reldconjunctuur en verscherping van de buitenlandse handelsbelemmeringen. De totale beroepsbevolking zal vermoe delijk van 1954 af toenemen met 600.000 Verwacht wordt verder dat er rekening ■den gehouden met een voort during van de trek in het,bijzonder uit het zuiden naar het westen. trie, zo gaat de nota verder, zal de grootste bijdrage kgelegcnheid nu Zo het I :n levei intal i kzaam is in de industrie, moeten stfj- van 1.700.000 In 1954 tot 2.050.000. Dit betekent, dat het aantal geschoolde arbei- 700.000 bedraagt, zal moe- iet 140.000. Nodig hiervoor is. dat de capaciteit van dc scholingsinstl- tuten met 10 pet. wordt uitgebreid. De industrialisatie zal in de eerste plaats betrekking hebben op de metaalnijverheid, de openbare nutsbedrijven en de chemi sche nijverheid. Voor de metaalnijverheid de openbare nutsbedrijven wordt een produktiestijging van 50 pet. voorzien. Voor de chemische industrie rekent men j een verdubbeling van de produktie Welvaart Als maatstaf voor de welvaart wordt i de nota genomen het inkomen (in goe deren) per hoofd van de bevolking. De nota houdt rekening met een ver korting van de arbeidsduur met 6 pet. Immers, de ervaring leert, dat een hoger iveau van welvaart een verkorting van arbeidstijd meebrengt. Voorspeld wordt, dat de particuliere consumptie in de komende zestien jaar zal kunnen stijgen met 40 pet., dat Is ruim 2 pet. per jaar. Maar hiervoor zijn grote investerin gen nodig. Genoemd wordt een be drag voor de jaren 1950—1970 van ruim 33 miljard inclusief vervan gingsinvesteringen- Om deze grote investeringen mogelijk maken, zal jaarlijks ongeveer 11 pet. m het totale inkomen moeten worden gespaard. Dit percentage is gedurende de laatste jaren ruimschoots bereikt, zo 'ordt ter geruststelling opgemerkt. Maar ook hier geldt weer. dat met slechte jaren ekening moet worden gehouden. Zoals de ontwikkeling zich thans laat aanzien behoeft vermoedelijk niet voor een toekomstig kapitaals- tekort te worden gevreesd Zelfs zal er enige ruimte over blijven voor kapitaalsexport. Er bestaat alle reden om voor de toe komst een blijvend evenwicht op de be talingsbalans te verwachten. Weliswaar, dat de aanzienlijke ui'brei- ding van de volkshuishouding een sterk stijgende behoefte aan energie schept. Deze behoefte zal voor het overgrote deel uit invoer moeten worden gedekt. Deze voer zal op een of andere manier in verdubbeld moeten zijn. Onze economie wordt dus in nog sterkere mate van buitenland pfhankelijk. Maar tegenover dit alles staat, dat als gevolg van de voortgaande industrialisa tie tal van produkten, die thans nog moe ten worden ingevoerd, door eigen pro duktie in het binnenland worden vervan gen. Men neemt aan, dat dit in de jaren tot 1970, voor 10 pet. van de invoer zal geschieden. In het rapport wordt er met nadru gewezen, dat de uitkomsten, waartoe de berekeningen van het Centraal Planbu hebben geleid, niet het karakter heb ben van voorspellingen. Belangrijke voorziene gebeurtenissen kunnen imi het beeld grondig wijzigen. Bondskanselier Adenauer van W est-Duitsland werd gisteren tachtig jaar. President Heuss en Stephan Wehrhahn, een klein zoon van Adenauer, wa-en bij de zeer velen die de jarige stoats- man met dit heuglijke feit kwamen feliciteren. Kapitein Jager dooi zijn broer gered Rotterdam groeit jVTA EEN AANVARING op de Theems bij Gravesend Beach is de Neder- indse kustvaarder Hartel (335 ton) van e rederij P. A. van Es en Co. te Rotter- am. gezonken. Alle acht leden van de bemanning zijn door het Franse schip Penhir (1.390 ton), waarmede de Hartel aanvaring kwam, aan boord genomen. Twee leden van de bemanning werden gewond. Tijdens een zeer dikke mist, de ergste van de laatste jaren lag de Hartel bij de mond van de rivier voor anker, de Penhir tegen haar aanvoer. Het 6ohip zonk binnen vijf minuten. Door de schok kwamen vier of vijf mannen, onder ie de stuurman G. Jager uit Den Haag. het water terecht. Zij zwommen naar st Franse schip en wisten via de mast in de Hartel, die zwaar slagzij maakte tegen het Franse schip drukte, op het ;k te klimmen. Stuurman Jager hoorde Z(jn broer, ka tern P. P. Jager, eveneens uit Den Haag. die zich op het moment van de botsing onderdeks bevond en er niet in was ge slaagd het Franse schip te bereiken, om hulp roepen. „Iedereen was in veiligheid, behalve mijn broer." zo vertelde hij. „Ik vroeg de Fransman een reddings boot neer te laten en nam daarin plaats. Ik riep naar mijn broer „hou je haaks, ik maak een boot voor jc klaar". „Afgaande op het geschreeuw van mijn broer vonden wij hem tenslotte en trok ken hem aan boord. Hij heeft reuze ge boft. Het was prachtig, dat w(j hem kon vinden". matroos G. J. Floothuis en de Chi- kok Chin a Kwie zijn met een wond het been en beenwonden en gekneus de ribben in het ziekenhuis opgenomen- De overige leden van de bemanning, do eerste machinist J. Olthuis, de tweede chinlst J. Jaspers, de matrozen J. Buchly en E. Berllnger en de Engetee loods be hoefden slechts in het ziekenhuis te wor den behandeld. Aanvaring op Waterweg Tijdens dichte mist kwamen gistermid dag op de Nieuwe Waterweg oe Noorse tanker Kollgeir (11.680 ton) en bet Engelse elkaar in de tanker kolenschip Gem (1354 ton) aanvaring. De voorsteven drong anderhalve meter in het Engelse schip. Op advies loods, <lie vreesde dat de waterdichte schotten zouden bezwijken en het schip zou zinken, werd de Gem aan de grond gezet en bij hoog water hogerop getrok ken zodat het scheepvaartverkeer geen hinder ondervond. De lading van het doorbroken ruim za! worden gelost, zodat het schip zonder ge vaar kan worden vlotgesleept. Op de Beneden Elbe is gisteren de Ne derlandse kustvaarder Donau uit Delf zijl in aanvaring gekomen met de Zweed se tanker Nerita. De Donau werd slechts licht beschadigd en is op weg naar Ham burg; het Zweedse vaartuig liep schade op. L. M. de Meyer, algemeen directeur van de N.V. Standaard Boekhandel te Antwerpen, is benoemd tot officier orde van ©ranje-Nassau. Feestdag in Monaco Prins Rainier verloofd met Grace Kelly Monaco. 5 januari Prins Rainier III van Monaco (32 jaar) leeft vandaag in een paleisverklaring of ficieel bekendgemaakt, dat hij zich heeft verloofd met de Amerikaanse filmster :e Kelly, de 26-jarige dochter van miljonair in Philadelphia. AFP ver rit dat het huwelijk in april te Phili- delphia zal worden gesloten mits de re gering van het vorstendom Monaco toe stemming geeft voor een huwelijk buiten 4e landsgrenzen. De huwelijksplannen van de vorst heb ben een praktisch belang voor zijn onder danen, daar Monaco onder Frans bewind komt, indien de prins zonder nakomelin gen overlijd. In Monaco is het vandaag een nationale feestdag. Conservatieve Partij van nazisme beschuldigd De voorzitter van de Nederlandse Con servatieve Partij en hoofdredacteur van partijorgaan „De Brug", de heer P. J. Galliard uit Assen, heeft bij de Amster damse officier van justitie een aanklacht •egens belediging ingediend tegen het Tweede-Kamerlid J. H. Scheps (60C.). een woensdagavond voor de VARA uitgesproken commentaar, waarin een in De Brug verschenen artikel werd behan deld, zou de N.C.P. van nationaal-sociall*- tische tendensen zijn beschuldigd. Het bestuur van de N.C.P. zou over wegen tegen de heer Scheps c.q. de VARA civiele vordering in te stellen of in kort geding staking van iedere herhaling Ir G. H. J. M. Moerkerk te Leld- schendam zal 10 januari in opdracht var de Internationale arbeidsorganisatie naai Kartoem. Soedan vertrekken, om de re gering van advies te dienen omtrent nij verheidsonderwijs. EEN VLEUGJE VAN TOENADERING Heftig debat orer het lot der Nederlandse arrestanten (Van onze speciale verslaggever) GENèVE, donderdagavond HET ZIET er naar uit, dat de impasse, waarin de Nederlands-Indone sische conferentie dreigde te geraken, gistermiddag op bepaalde pun ten is doorbroken na een urenlang informeel gesprek tussen de ministers van beide delegaties. Een vleugje optimisme was in ieder geval waar te nemen, hoewel het niet twijfelachtig blijft, dat men er nog lang niet is. Het was een informeel gesprek, waarbij alle agendapunten aan de orde zijn gekomen en dat by de behandeling van de arrestantenkwestie een vrij heftig karakter heeft gedragen. t Nieuw-Guinea-vraagstuk sch(jnt nog steeds muurvast te zitten. De moge lijkheid van arbitrage vindt in Indonesl- -he kringen een weinig gunstig onthaal De enige vorderingen, die zijn gemaakt, schijnen te liggen op het financiële-eco- nomische vlak. De Nederlandse delegatievoorzitter, mi M. J. A. H. Luns, heeft Woensdagmiddag zulk een duidelijke taal gesproken, dat de Indonesiërs niets anders konden doen dan vandaag een iets meer gematigde houding aan te nemen, wilden zij het risico van een mislukking van deze con ferentie ontgaan. Over het duidelijke standpunt van de Nederlandse delegatie heerste in Indo nesische kringen nog al wat ontstemming. De vergadering van de ministers, die om elf uur zou beginnen, werd op het laat ste moment afgelast De Indonesische delegatie kwam In een spoedvergadering bijeen om zich te bezinnen op de con crete situatie, die uiterst kritiek was. Amerika schreeuwt om ingenieurs le pagina's met adverten ties van dezelfde aard Grote, schreeuwende an- alle speciali nog 1 r uier papina's vol kleine ad vertenties van fabrieken en kleine werkgevers die ook Ingenieurs zoeken. De Verenigde Staten zijn als gevolg van het ernstige ingenteurstekort een paradijs geworden voor de jonge mannen het diploma In de zak niet hebben en nog een jaar moeten studeren, worden al opge zocht door vertegenwoor digers van de grote maat schappijen die al maan den tevergeefs naar een ingenieur zoeken. Nog voordat de ruim 900 tudenten vgn het Geor- Amerika heeft elk jaar 40.000 nieuwe ingenieur nodig: per jaar komen er slechts gemiddeld 35.000 van de universiteiten. En tn 1955 kwamen slechts 22.589 studenten met een diploma van school Te weinig Amerikaanse kinderen krijgen goed on derwijs in de wiskunde, aldus een rapport over deze ernstige kwestie, die zelfs de nationale veilig heid In gevaar brengt, want voor de ingewikkel de nieuwe wapens zfjn er varen Ingenieurs nodig. En volgent dit rapport zal hebben. Zij kunnen kiezen aia Institute of Technolo- het tekort aan ingenieurs uit de honderden adver- ov kun titel hadden, wa- nimmer worden opgehe- tenties en voor een aan- ren zi) al meer dan 1400 ven. tenrü het onderwij» vangsalaris van 400 dollar maal door grote fabrieken op de middelbare scholen (1500 gulden) tn de maand uitgenodigd en onthaald grondig wordt herzien, zo- halen nu reeds hun 0p een rondleiding, een dat meer kinderen zich schouders op. diner en wat zij maar voor de wiskunde zullen Zelfs studenten die hun prettig vonden. gaan interesseren. Van Nederlandse kant was nl. groot b* r gemaakt tegen de Indonesische poging om de besprekingen over de nieuwe financiële-economische overeen- omsten op te hangen aan drie punten 1) De arbitrageregeling; 2) Het vraagstuk van de nationale wet geving; 3) De garanties van de oude Nederland se concessies, sociale transfer, kortom van de oudt rechten. (Zie vervolg pag. 5) Na wilde jacht in Algerije Ontvoerde luitenant is gered ALGIERS, 6 JANUARI Na een wilde achtervolging in de ber gen op 30 km van Algiers hebben de Franse troepen hedennacht de tweede kiilenant Guy Prax aan de rebellen ont worsteld. zo meldt Associated Pre». De luitenant was slechts licht gewond. Het ls niet bekend wat er van zijn zes Algerijn se scherpschutters is gewonden. Wel werd het lijk gevonden van een andere Franse militair, die e veneer» was ontvoerd. Woensdag waren, zoals gemeld, een sergeant en twee soldaten gevonden Hoe wel zij met messteken waren overdekt, konden zij tijdig naar het hospitaal to Algiers worden overgebracht Bij gevechten in geheel Algerije kwa men gisteren minstens 36 rebellen en pro- Franse mohammedanen om het leven. Merapi. Aantal vluchtelingen thans 40.000; vulkaan rommelt en braakt lava en gloedwolken uit; groot deel van oogst verwoest; men vreest een ernstige harsting; een brug over de rivier Senowo weggevaagd, drie hutzen vernield, doch geen slachtoffers. DE WINTER heeft zich nog maar nauwelijks en dan nog aarzelend mei wat lichte vorst aangekondigd, of de eer ste traditionele lenteboden zijn er ook al weer. Op de boerderij van de heer Zandvliet in de Inlaagpolder (Haarlemmer meer) heeft een schapenmoe der gisteren enkele kerngezon de lammetjes ter wereld ge bracht, die weliswaar wat schaapachtig, maar toch ook wel zelfverzekerd de omgeving bekeken. N.S. slaan goed figuur in Europa In mei helft van spoorwegnet in ons land geëlektrificeerd Houten rijtuigen verdwijnen nog dit jaar, de stoomlocomotieven in 1958 (Van een onzer verslaggevers) IN HET NIEUWE JAAR zullen de Nederlandse Spoorwegen voortgaan met elektrifikatie van verschillende lijnen, uitbreiding van materieel, vervanging van stoomlocomotieven en beveiliging van overwegen. Ook enkele grote bruggen worden definitief hersteld en/of van dubbelspoor i, hetgeen een investering van f 200 miljoen zal vergen tal houten rijtuigen bedroeg op 1 Januari 60. die echter in mei verdwenen zullen Het relzlgersvervoer nam niettegen staande de tariefsverhoging in 1955 met 7 pet toe. Het goederenvervoer steeg met 2 pet. De voltooide lijn Vlisslngen-Nljmegen maakt de rechtstreekse verbinding tussen Zeeland en Rotterdam mogelijk. Deze uit breidingen hebben er toe geleld dat 98 stroomlijn- en 25 getrokken rijtuigen zul len worden aangeschaft. Er werden dit jaar 117 stoomlocomotieven afgevoerd. De resterende 262 zullen voor mei 1958 verdwenen zijn. Met deze modernisering staat Nederland internationaal aan de spits. Het zitplaatsenaantal in de reizigerstrei nen is nog te gering, maar de N.S. hopen In 1957 In totaal over 110.000 plaatsen te kunnen beschikken met zo snelle omloop. I dat de ruimte dan voldoende is. Het aan- De overwegen In 1955 werden honderd onbewaakte overwegen van andreaskruisen voorzien Dertig automatische knipperllchUnstal- zie vervolg pag 5) Inlichtingen verzocht. De commandant van de verkeersbrigade van de Koninklijke Marechaussee In Den Haag verzoekt tuele getuigen van een ongeluk, op 30 december op de rijksweg Den Haag-Utrecht (rijbaan richting Utrecht) onder Waddlnx- veen. waarbij een militaire volkswagen1 betrokken was. zich met hem ln verbinding stellen. Staat van beleg in Chili Santiago, 6 Januari President Ibanez van Chili heeft van daag het congres met recès gezonden en de staat van beleg afgekondigd om het hoofd te kunnen bieden aan dc dreigende algemene staking op 9 Januari, welke het antwoord ls van de oppositie op de be vriezing van lonen, prijzen en pensioenen. radicale regeringsmaatregel tegen de Inflatie. De bevriezingsmaatregel zou eerst kracht worden, als zij ln het congre« voorgelezen; nu dit door de schor van het parlement onmogelijk ia, werd ook de maatregel automatisch op geschort. Alle verloven van de strijdkrachten zijn Ingetrokken. HET WEER IN EUROPA Nice MUnchen ZUrich motregen lichi bew. il 3S ■i U windaUl ONO OZO WEERBERICHT Iets kouder hier en daar nog wat heel lichte motregen en plaatselijk miist. Zwakke tot malige wind uat ooeteltjke nchi.ngen. Over bet algemeen iets lagere tem peraturen. ZON EN MAAN OPRUIMING KARPETTEN tegen zëér LAGE PRIJZEN NOG VELE KOOPJES IN COUPONS GORDIJNSTOP BULTHUIS BOTERMARKT 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1956 | | pagina 1