Het geheimzinnige huisje.... SOWJETS LONKTEN NAAR BONN Saar zei: „Nein!" Nog één keer puzzelen in 't oude jaar M genoeg gepiekerd Jelle en Josje mochten mee naar de Veluwe [)AZ een Oudejaarsavond orden voor Jelle en Josje! Denk eens aan, ze mogen met Vader en Moeder mee naar oude oom Boude- wijn, die midden op de Veluwe woont in een huis.,., een huis dat wel bij na een kasteel is! Ze kennen oom Boudewijn wel 's zomers komt hij wel eens eer keertje op bezoek in zijn auto, met Jan de chauffeur aan het stuur. Van de zomer mochten ze zelfs een eindje omrijden met Jan. Jan mag 'je vindt hij wel gezellig, zegt hij. En nu. nu komt diezelfde Jan hen vanmiddag alle vier halen! Nu Jelle al acht geworden is Josje allang zes is, vindt oude o Boudewijn ze groot genoeg om ei helemaal echt uit logeren te gaan bij hem Oudejaarsavond te vieren Om half twee zijn ze al klaar: nat te kuiven, schone blousjes onder hun slipovers, Zondagse schoenen Voor het raam kijken ze uit naa auto, want Moeder heeft gezegd: .Als jeblieft niet meer naar buiten, dan zitten jullie zo weer onder de mod- ,,Daar komt-ie, daar komt-ie!" Jel le ziet de zwarte auto het eerst. ,,Laat Jan maar gauw binnenko men, hij zal wel trek in koffie heb ben na zo'n rit," zegt Moeder, nog met de koffer bezig is. Het duurt Jelle en Josje veel te lang, eer Jan koffie heeft gehad Moeder alles weer netjes heeft opge ruimd. En waar blijft Vader toch? Die strikt juist zijn das als zijn twee zoons hem komen roepen. „Kom je nou, Vader? Jan heeft haast, hoor!" Maar Vader lacht. ,,Ik denk, jullie haast hebben!" Eindelijk.... daar gaan ze dan. De koffer zit achterin, Jelle en Josje hebben flink geholpen om hem te sjouwen. ,,Aan jullie heb ik nog eens wat! heeft Jan gezegd en daarom mogen ze allebei voorin zitten. Wat een En het is nog niet eens donker als ze al bij oude oom Boudewijn zijn. Juffrouw Netta, die voor oom Bou dewijn zorgt, staat al op de stoep als de auto komt aanrijden. Stel je je rijdt zomaar door het grote hek een stuk bos in, dat hoort gllemaal bij het huis van oom Boudewijn! Jelle en Josje hebben geen ogen genoeg om te kijken. Ze vinden het wel erg deftig om netjes een kopji thee te drinken en in grote stoelen, allemaal vaders-stoelen, bij het open vuur te zitten, maar ze kijken aldoor geworder naar buiten, waar het nu al een klein beetje gaat schemeren. Moeder, zouden we niet héél even tjes... naar buiten mogen?" vraagt Jelle zachtjes en hij trekt Moeder aan haar mouw. ,,Naar buiten....? Maar het is al bijna donker!" Moeder kijkt een beetje verschrikt. ,,Och, laat ze maar gaan," zegt oom Boudewijn lachend, ,,ze verdwa len heus niet, je kunt overal het licht van het huis zien, als ze maar binnen de hekken blijven. Spreken we dat af, jongens?" Jelle en Josje knikken om het hardst. ,,0 ja, oom! Maar we willen zo graag in het bos lopen...." „Jasjes aan!" roep Moeder nog, maar juffrouw Netla gaat even mee naar de gang, want ze ziet wel, dat de jongens een beetje verlegen zijn. Ze wijst ze de weg naar de achter deur. ,,Zie je, die is los. Let nu maar op het buitenlicht er boven, dat doe ik vast aan. En niet te lang wegblij ven als het donker is, hoor! Dag, jon gens!" En daar gaan ze. Bang zijn ze niet, hoor! Al schemert het al, je kunt nog van alles zien. Wat een leuke paad jes en wat een dik mos! En kijk es, wat een dikke boom dat is Ze lopen om 't hardst een heuvel tje af en glijden een beetje omdat het gisteren zo heeft geregend. „Misschien zien we wel een haas, jó," zegt Jelle. Maar Josje wil ineens weer naar huis. Het wordt zo donker! „Nou, dan zoeken we het lichtje maar op," zegt Jelle, die het nu ook wel donker vindt. Ze lopen een paad je af „Daar is het!" zegt Jelle. Maar wat is dat nou? Wat is het huis klein geworden en het bui tenlicht brandt ook niet meer. Josje kijkt benauwd. „Zijn we nu verdwaald?" „Ach welnee...." zegt Jelle, maar hij blijft toch staan en hij is ook niet meer zo vrolijk en blij. Hoe moet dat nou? Dat is het huis toch niet ..Heïla, jongens, waar zitten jul lie?" horen ze ineens roepen. „Dat is Jan!" juicht Josje. „Hier' Hier zijn we!" Daar komt Jan al aan. „Ik zou jullie maar eens even zoe ken," zegt hij, ,,'t is al helemaal don ker! Kom maar gauw mee!" „Is dat het huis?" vraagt Jelle en hij wijst op de kleine verlichte raampjes op het eind van het paard je. „Wel nee, jong, dat is...." „Wie woont daar dan?" „Daar....?" Jan doet ineens erg geheimzinnig. „Ja zie je, ik weet niet of ik dat wel mag vertellen. Dat huisje daar.dat weet niemand te vinden." „Néé? Waarom niet....?" „Nou, in dat huisje... daar woontdaar woont...." „Hè, toe nou!" „Nou, moet je horen.Jan buigt zich voorover en zegt heel zachtjes bij hun oren: „Daar woont het Oude „Wa-at? Dat kan toch niet?" roept Jelle. ,,0 jawel. Je weet toch wel, dat het Oude Jaar een witte baard heeft en een kaal hoofd? En dat het van nacht om twaalf 'uur wéggaat? Dan komt het Nieuwe Jaar en dat is maar 'n héél klein kindje, een kind je dat nog huilt in de wieg. En nou zal ik jullie een heel groot geheim vertellen: dat Nieuwe Jaar.nie mand mag het weten, hoor! Maar dat Nieuwe Jaar is er al. Ja, dat woont ook al in het huisje. Het is er per ongeluk een dag te vroeg geko men. Maar je mag er met niemand' over praten, hoor, dan zou heel de kalender in de war lopen, dat begrijp je toch zeker wel?" Jelle en Josje begrijpen er niets an, maar nu Jan hun dat grote ge heim vertelt, willen ze dat niet laten merken. „Natuurlijk," zeggen ze dapper. „Enne mogen wij dat Nieuwe Een jeugdverhaal door Phé Wijnbeek „Nou.... daar vraag je me wat Dat mag natuurlijk niemand zien maarre.... als jullie het nou héél stil houen.... dan, misschien." „O Jan, we zullen er met niemand over pratenbeloven ze. „Nou, ga- dan maar 's mee." Jan loopt met de jongens, ieder aan een hand, naar het huisje. „Sssssst!" zegt hijdan. „Blijf hier eens eventjes staan, dan kijk ik door het raam, of ze er zijn Doodstil blijven de jongens staan, totdat Jan terugkomt. Dan zegt hij fluisterend: „Ze zijn er, allebei. Het Oude en het Nieuwe Jaar. Niks zeggen, op je tenen en héél eventjes naar binnen kijken en.thuis mond je dicht, hoor! Denk om de kalen der!" Heel voorzichtig lopen ze naar het lam, kijken naar binnen en. o, o, wat ze dan zien! Daar zit de oude met de korte witte baard en het kale hoofd. Hij rookt een kromme pijp en juist onder het licht van de lamp zien ze een rose wieg met een klein, klein kindje erin. Kom meenou weten jullie het geheim!" fluistert Jan, „en nu dadelijk naar huis!" :t is al laat, als Jelle en Josje eindelijk in bed liggen en Moeder ze fijn heeft toegestopt. Wat ze vandaag toch allemaal hebben beleefd! Van avond was het Oudejaarsavond mochten, toen de grote mensen thuis kwamen uit de kerk, nog heel lang opblijven. Ze hebben oliebollen gehad en tulband en warme bessensap ze hebben allemaal samen, oude c Boudewijn ook, ganzenbord gespeeld om de tafel. Maar Jelle en Josje hebben aldoor, aldoor moeten denken aan het grote geheim, dat helemaal niemand weet dan zij tweeën en Jan. O, als de gro te mensen dat eens wisten! En heel zachtjes, praten ze samen wat ze hebben gezien. Het Oude Jaar en het Nieuwe, samen in het huisje, dat niemand weet te staan „Maar hoe zou Jan het dan ten?" vraagt Jelle opeens, maai zijn ze veel te slaperig om er over te denken De volgende morgen zijn z vroeg op. Nu is het Nieuwjaarsdag en ze mogen straks mee naar de kerk. Maar eerst gaan ze iedereen geluk- „Zeg Josjenou is het weg, het Oude Jaar... zegt Jelle zachtjes als ze de grote trap aflopen. „Ja.en zou nou dat kleine kind je alleen in het huisje zijn Sssssstlaten we het straks n Jan vragen, üet is vrolijk ontbijt. Buiten waait en regei de brede bomenlaan voor h« vol plassen. .Mogen we straks nu tóch buiten?" vraagt Jelle en hij kijkt aar de regen. En dan springt hij opeens ver schrikt overeind. „Vader.Vader.kijk nou toch :ns! Hoe kan dat nou? Nou is de he le kalender*in de war.... o Josje, kijk eenshet Oude Jaar komt er aan!" Jelle en Josje rennen naar het raam. Ze schreeuwen van opwinding. „Het Oude Jaar is niet weg! Moeder, daar komt het aan!" De grote mensen begrijpen er niets „Wat zeggen jullie nou toch, jon gens? Schreeuw toch niet zo!" roept vader. Maar Josje begint van schrik te huilen. „Daar komt hethoe kan dat nou?" snikt hij. Nu komen Vader en Moeder en juf frouw Netta en zelfs oude oom Bou dewijn naar het raam. Op het brede pad loopt een oude man met een korte witte baard een bruine hoed op. Hij heeft een dik ke wollen sjaal om zijn hals Oom Boudewijn en juffrouw Netta schateren het uit. „Malle jongens toch, met je Oude Jaar! Dat is Hendrik de tuinman! Die komt ons Nieuwjaar wensen, nou, hij is er vroeg bij, de goeie man!" zegt oom Boudewijn. „Hendrik de tuinman Jelle en Josje zetten grote ogen op. „Maar.... dat is toch „Hoe komen jullie daar toch bij?" vraagt juffrouw Netta. Ja, dan komt het hoge woord er uit. Het hele verhaal, het hele ge- En de grote mensen lachen, lachen! „Nee maat, die Jan!" schatert oom Boudewijn. „Heeft die jullie er lekker tussen gehad! Jullie zijn bij het tuinmanshuisje geweest. En wie jullie gezien hebt? Hepdrik en Jan eigen zoontje! Ja, Jan is ge trouwd met de dochter van Hendrik hij woont zelf ook in het huisje! Ik denk, dat zijn vrouw aan 't eten koken was in de keuken, dat wist hij natuurlijk wel, de rakker!" Begin September werd Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland ontvangen in Moskou. Boelganin en Kroesjtsjef ontvingen hun Du'i^e gasten met de grootst mogelijke hartelijk! eid. Er waren ontvangsten en gala-diners. De conferenties op hoog niveau waren met van de lucht en de verrassingen ook niet: De „grote man" van Oost-Duitsland, Otto Grrtewohl, bleek ook in Rusland te zijn, toen Adenauer er was Dat wierp wel een schaduw op de goede betrekkingen want Gir.tewohl dreigde met de buit naar huis te gaan. llililiiiillllililllllilliilllilllilii Krijgsgevangenen terug Adenauers grootste succes in Moskou was wel het be werken van de vrijlating van 3877 Duitse krijgsgevangenen en de uitlevering van 749 van oorlogsmisdaden beschuldig den. Dit alles in ruil voor di plomatiek contact. Na het be kend worden van dit resultaat werd Adenauer bij zijn terug keer te Bonn met de grootste geestdrift verwelkomd. Hitier en Eva Reeds na enkele weken werd de Heimkehrder Duitse krijgsgevangenen een fmt. In het doorgangskamp Friedland vertelden oogge tuigen, dat Hitier en Eva Braun in 1945 eerst tn het huwelijk traden en daarna zelfmoord pleegden. Perón exit Juan Perón werd in Argentinië toch nog ten val ge bracht, toen het leger en de marine in opstand kwa men. Hij vluchtte naar Paraguay en Lonardi vormde een voorlopige re gering. En in Italië bleef een beeldhou wer met een ont zaglijk groot mo nument zitten, dat Perón had besteld. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllll Koninklijk paar in de West H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard brachten een wel zeer op prijs gesteld bezoek aan de delen van het Ko ninkrijk in de West. De zes Antilleneilanden en Suriname zullen zich deze visite nog lang-herinneren, want van beide zijden werden warme vriendschapsbanden gelegd. Cyprus: nieuw brandpunt Zee-Eiland gerde Dronkaard oorzaak van drama in Den Haag Juist toen een bioscoop uit ging in de Haagse Vee- nestraat reed daar de dronken Rotter dammer A. L- met een gestolen auto in volle vaart op de menigte in. Als een dolleman slin gerde hij de wagen tussen de mensen door en in het spoor van de auto lagen twee doden en vijf en twintig ge wonden. De 22-jarige behan ger kon zich later niets meer herinneren van zijn wan- Het Middellands Cyprus, werd i brandpunt, toei Turken het voo eisten en fel protesteerden tegen de aanspraken, die Griekenland meende te moe ten maken op dit Britse ge bied. Turkije land Griekenland de oeilijkheden nog. Karaman- woedende lis werd zijn opvolger, zich op- Ook een Grieken- plan van V.S. ernstige onpnig- De Verenigde Staten be- beide landen De jachten snel een tegenzet: een verster- plan voor de hereniging van He „rrt/van 'rfê Duitsland, met de mogelyk- jLt overlijden hcid zich b« de N.A.V.Ö. premier Papagos veret- te sluiten. d'f gewenst zou worden, na de éénwording. Israël-Egypte Porkkala t -1 K„„r Ook de Finse premier Paa- laST bo«rd. het al evern nkivi bezocht Moskou. Als min Herhaaldelijk kwam het preseptje ontving hu de door in het omstreden gebied van de Russen bezette haven Gaza tot schermutselingen. Porkkala voor zijn land terug. Ike had hartaanval Gedood door zijn vrouw President Dwight D Eisenhower van de Ver- enigde Staten heeft tijdens <«8™ de zSn- Europeanisering verblijf te Denver (Colorado) een hartaanval Amerikaanse rnillion- gehad. Dit ontstellende be- richt ging op 24 September naar alle uithoeken der het wereld. Gelukkig was Ike's Oyster Bay op Long toestand redelijk en deden zich geen complicaties voor. De nair William Woodward, 35-jarige sooiety-figuur werd bij ongeluk door zijn eigen vrouw doodgeschoten Island. Jelle en Die Jan! „We zullen hem lekker krijgen!' zegt Jelle dan. „Hè Josje?" „Nou en óf," roept Josje ook. En de grote mensen lachen maar. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM OMSCHRIJVING welletjes. Maar er ie ook een kans dat zo'n fikse kruis- dpuzzle u en de uwen nog een de gezellige „laatgte uurtjes" bezorgt. Er zit trouwens een wijze spreuk de puzzle verborgen een spreuk e wel bijzonder van toepassing i.< bij de jaarwisseling. Het is dus de moeite waard, er eens naar te zoeken. En er moeten zo hier en daar woor den en namen worden ingevuld die u het afgelopen jaar vaak in deze krant bent tegengekomen. Een echte Oudejaarsavondpuzzle. Oplossingen (niet alleen de spreuk, maar de hele puzzle) vóór 14 Januar inzenders ons bureau. Onder de de goede oplossingen worden tien prijzen verloot. In de linkerbovenhoek vermel den Ondejaarspuzzle. Eerste prijs: 40.- Tweede prijs: 25.- Derde prijs: 15.- -Vierde prijs: 10.- En verder nog zes prijzen van 5.- Horizontaal: Horizontaal: 5. De volle regels en 123 vormen een wijze Oudejaars- spreuk. 22 muzieknoot. 23 aanneming. 24 grafschrift. 25 advertentie. 26 Chin, munt. 27 een zesde drachme (mv.). 29 gevoelens. 32 stappen. 34 mist. 36 meisjesnaam. 38 afschieten. 39. een gat maken. 40 kleur (vervoegd). 42 tussen.. (in afleidingen). 43 einde van de voet bij bep. dieren. 46 door water lopen. 47 koop van gestolen goed. 49 daarna. 50 stijve. 52 laag water. 54 kleur. 55 meisjesnaam (afk.1. 57 Bijbeldeel. trék. 60 muziektoon. 61 spraak (plech tig). 63 rugkorf. 65 hoogstaande, lichaamsdeel. 69 familielid. 71 met honing gevulde schijf. 72 militaire politie (afk.) 73 leven ver van stad. 76 technische school (afk.) 77 afvoerkanaal. 78 titel (afk.) 79 schit terend. 81 uit een prov. hoofdstad. 83 muzieknoot. 84 voegwoord. 85 vocht uit de lever. 86 Franse demonstrant tegen belastingen, 89 groente. 90 titel (afk.). 91 plaats in Utrecht. 94 rr jesnaam. 96 uitgebouwd venster, krachtige. 101 stamboek (afk.). 103 bewoner van een der Baltische landen, 104 insect. 105 ambtsgewaad. 108 meis jesnaam (afk.). 109 Bijbelse figuur. 110 huldigen. 112 Arabische bevel hebber. 114 krantenjongen. 115 HBR 116 hardop. 118 plan. 120 122 gemaakt Verticaal Verticaal: 1 vinnig. 2. laagste cij fers. 3 station (afk.). 4 Europese hoofdstad. 5 wiskundige beoefening van de economie. 6 ooievaar. 7 i beneden gaan. 8 stand. 9 meisjes- (afk.). 10 voormalig station. 11 pluimveeproducten. 12 waard. 13 bijzettafeltjes. 14 open maken. 15 be diende. 16 soort onderwijs (afk.). 17 loot die in een andere stam wordt ge hecht. 18 radiovereniging. 19 roofdier. 20 weefsel. 21 wie over iets praat zonder er verstand van te hebben. 28 verhittingsruimte. 30 afl. van Latijns telwoord. 31 zot. 33 doorweekte aar de. 35 ontwerp van een gigantisch werk. waarover u nog veel zult ho- overmoedige. 40 in een land gaan wonen (volt. deelw.) 41 muziek instrument. 44 vruchtbare streek in de woestijn. 45 deel van Afrika waar onrustig is. 47 mud (afk.). 48 pers. voornaamwoord. 50 heilige (afk.). 51 en andere (afk.). 53 plaa's in Utrecht. 54 te eten. 56 leidsman. 57 Amerikaanse woestijn. 59 hard gooien. doodslag. 62 lidwoord (Fr.). 64 groente. 66 van die en die dag (Lat. afk 67 lidwoord (Fr.). 68 BNN. 70 Italiaanse rivier. 74 persbureau. 75 lof (plechtig). onlangs (afk.). 82 Bijbel (afk,). 87 ajuin (meervoud). 88 wettig be wijsstuk. 91 nogal veel. 92 bijl. 93 stad (plechtig). 95 keting zonder eind met schepemmers. 97 radiovereniging Bijbelse naam. 99 Bijbelse figuur 100 jongensnaam. 102 ruim. 104 zachte. 106 klooster. 107 voertuig. 111 telwoord 113 meisjesnaam (afk 117 lidwoord. 118 inlichting (afk.) 119 be vestiging. 121 plaat. 122 titel (afk.). De volksstemming in het Saargebied had tot resultaat, dat het merendeel zich uitsprak deze landstreek. De ze uitslag was een duidelijke overwinning voor Duitsland. Het bloed kroop waar het niet gaan kon Frankrijk liep weg uit de V.N. Terwijl de strijd in Noord-Afrika met de dag feller werd en de regenng-Faure het steeds moeilijker kreeg, liep de Franse delegatie weg uit de vergadering der Verenigde Naties, toen het besluit was gevallen om de Algerijnse kwestie op de agenda te plaatsen. „We hebben onze waardigheid nog", zei Faure. Faure - Mendès-France Faure stuurde drie Gaullistische ministers de taan uit, die het met zijn Afrikaanse politiek niet eens wa ren. Hij stelde de vertrouwenskwestie en meer en meer begon ex-premier Mendès-France zich weer op de voorgrond te stellen. Kesper Mr. L. A. K"S- per, commissaris der Koningin in Zuidholland, legde deze functie nerr, om een adviseren- ie taak te kunnen accepteren bij de Libanese regering. Margaret en Townsend Gerben Sonderman verongelukt I^t.-kol. Gerben Sonderman, het huwelijk chef-invlieger van Fokker en Margaret met persoonlijk vriend van Prins group-captain Peter Townsend Bernhard, verongelukte met de hield vooral de Engelse pers bezig. De prinses liet de plicht gaan voor de stem van haar hart en zij ver koos de kerk en het gemenebest Fokker S-14 bij Hagerstown (Maryland, V.S.) toen zijn toestel in een vrille raakte en neer stortte. Kardinaal De Jong overleden Dr. Johannes kardinaal De Jong overleed 69 jaar oud en mgr. dr. B. J Alfrink werd tot zijn opvolger benoemd. Ortega v Gasset leeftijd te Madrid. 5let weer onnicj en clroog (Va reerkundige medewerker) IN, tegenstelling met het vorige jaar kunnen wij dit keer bij onze terug blik heel wat mooiere dingen ver tellen. Het meteorologische jaar van win- ter December) tot winter was ook hier in het Westen iets te koud, het geen voornamelijk zijn oorzaak vindt in de iets te koude winter en het veel te koude voorjaar Er viel ech ter minder regen dan normaal en nok over het aantal uren zonneschijn. 228 uren meer dan verleden jaar, hebben wij niet te klagen gehad DE WINTER was vooral door de koude Januari- en Februari maand kouder dan normaal, met een boven normaal aantal vorstdagen. HET VOORJAAR was bijzonder koud. Uit uurlijkse waarnemingen in De Bilt berekend, bleef de gemiddel de temperatuur lager dan sedert 1888 in de drie lentemaanden het geval is geweest. Tot ver in Maart en zelfs in April werden sneeuwbuien waargeno men. In Maart, sneeuwde het in Zuid holland op zeven (normaal twee) da gen en vroor het op 19 (normaal 9) dagen. April bracht enige verbete ring. maar ook Mei was zeer koud met eveneens veel nachtvorsten en veel regen, het voorjaar van 1955 stak dan ook scherp af bij de zomer en herfst, welke bijzonder gunstig mo gen worden genoemd. De ZOMER kenmerkte zich door veel rustig en droog weer. Er zyn maar weinig vacantiegangers geweest die gebruik hebben moeten maken van hun regenjas. Vooral de Julimaand was zeer droog; op Vlieland viel die maand niet meer dan 7 mm regen. Augustus was zelfs een vrij warme maand met ook in Zuidholland zeven tegen normaal vier zomerse dagen (warmer dan 25 gr. C.). DE HERFST was ook gunstig met uitzondering van October, welke maand vooral in Zuidholland zeer nat was. Plaatselijk viel 150 tot 170 mm tegen normaal 80 mm regen. November daarentegen was een zeer droge en ook een rustige maand, die dan ook veel heeft weten goed te maken. Vooral door de mooie zomer en herfst kunnen wij met volle tevreden heid op het weerverloop ir, 1955 terugzien. October was de natste, April de droogste maand; Februari de koudste, Augustus de warmste. Juli de zonnig ste maand. De 17e Juli wat met 30' C, de warmste dag in Zuidholland. 27 Februari met 10C de koudste dag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1955 | | pagina 25